Wmo Wet maatschappelijke ondersteuning Uw stem telt mee in de Wmo! Meer weten? Huishoudelijke verzorging: uw gemeente gaat het regelen Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport November 2006 Meedoen is het motto www.info-wmo.nl De Wmo is er voor u Wat is de overeenkomst tussen vrouwenopvang, opvoedingsondersteu ning, mantelzorgers, huishoudelijke verzorging en verslavingszorg? Het zijn zaken die allemaal onder de Wet maatschap pelijke ondersteuning vallen. Met de Wmo, die op 1 januari 2007 in werking treedt, krijgt de gemeente het totale welzijnsbeleid in handen. Dat betekent voor u dat u niet meer bij allerlei verschillende instanties hoeft aan te kloppen. Het is goed en helder dat de verantwoordelijkheid daar komt te liggen waar die hoort: lokaal. Voor advies, hulp en ondersteuning kunt u bij uw gemeente terecht. Maar ook voor een goed plan om de leefbaarheid in uw wijk te verbeteren kunt u aankloppen bij dat loket. De Wmo zorgt ervoor dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen en mee kunnen doen in de samenleving. Met de Wmo wordt bijvoor beeld geregeld dat vrijwilligers en mantelzorgers worden ondersteund. Ook kunt u bij de gemeente terecht als u problemen heeft met de opvoeding van uw kinderen. Voor hulp in het huishouden kunt u voortaan ook een beroep op uw gemeente doen. Met de Wmo komt er maatwerk in de ondersteuning van mensen. Zo kan iedereen zo lang mogelijk mee doen aan de samenleving, Dat geldt n'ret alleen voor jonge gezonde mensen maar ook voor mensen met een handicap of een beperking! Staatssecretaris Ctémence Ross-van Dorp Uw ervaring, uw adviezen; met uw inbreng in de Wet maatschappelijke ondersteuning komt hulp pas echt dichtbij. Inspraak van inwoners is dan ook de ruggengraat van de Wmo. Informatie van uw gemeente over de Wmo De gemeente houdt u op de hoogte over de invoering van de Wmo en haar plannen voor maatschappelijke ondersteuning. Bijvoorbeeld op de gemeentelijke pagina in het huis-aan-huisblad, op haar website of door het verspreiden van folders. Algemene informatie over de Wmo - www.info-wmo.nl Website van het Ministerie van VWS met algemene informatie over de Wmo. - Postbus 51 Postbus 51 beantwoordt algemene vragen over de Wmo. Vragen over uw eigen situatie moet u aan uw gemeente stellen. Postbus 51 is bereikbaar op werk dagen van 9.00 uur tot 21.00 uur. Telefoonnummer: 0800-8051 (gratis). Hoe Zwollenaren hun mening geven Elke gemeente regelt de inspraak op haar eigen manier, op een manier die past bij de inwoners, bij het karakter van de plaats. De meeste gemeenten hebben een Wmo-raad of Wmo-panel. Zo ook Zwolle. Zwolle is een van die gemeenten die vanaf het eerste moment burgers bij hetWmo-beleid betrekken. Brochure over de Wmo Er is ook een brochure over de Wmo. Die kunt u bestellen bij Postbus 51 (via www.postbus51.nl of via 0800-8051). 'ledereen moet kunnen meedoen' Met behulp van een provinciale subsidie heeft de gemeente al in november 2005 een Wmo-panel opgericht van betrokken burgers. Het panel bestaat uit 352 ouderen en mensen met een lichamelijke, psychische of verstandelijke beperking. Zwolle legt deze grote groep ervaringsdeskundigen elke drie maanden een vragenlijst voor. Bijvoorbeeld met vragen over hoe ze hetWmo-loket graag zien, welke kwaliteiten ze verwachten van iemand die hulp in de huishouding biedt en of er mantelzorg aanwezig is. Ook vraagt de gemeente hun mening over beleids beslissingen. Omdat niet iedereen lichamelijk of verstandelijk in staat is om de vragenlijsten in te vullen, organiseert Zwolle speciale groepsinterviews waarin mensen met een verstandelijke beperking hun mening kunnen geven. Luisteren Voordat de gemeente haar beleid uitstippelt voor de maatschappelijke ondersteuning, luistert ze naar de wensen van haar inwoners. Ook vraagt elke gemeente advies aan de vertegenwoordigers van belangen- en cliëntenorganisaties. Pas als ze dat hebben gedaan, mag de gemeente de plannen voorleggen aan de gemeenteraad. De gemeente moet ook aangeven wat ze gedaan heeft met de ingewonnen adviezen. Als de gemeenteraad akkoord is met de Wmo-plannen, kan de gemeente pas beginnen met het uitvoeren van de Wmo. Alle meningen zijn welkom De Wmo is er voor iedereen en dat betekent ook dat iedereen kan meepraten. Mensen met een lichame lijke beperking en ouderen zijn meestal goed georganiseerd. De vertegenwoordigers van hun belangenorganisaties mengen zich al jaren in het gemeentelijke debat. Voor daklozen en mensen met psychische of verslavingsproblemen is het heel wat minder vanzelfsprekend om hun mondje te roeren over beleidskwesties. En ook een inwo ner die 'niks' heeft, staat er misschien niet bij stil dat zijn stem meetelt in het Wmo-beleid. Alle meningen zijn welkom, van iedereen. Ook van mensen die niet aangesloten zijn bij cliënten- en belangenverenigingen. U kunt uw stem laten horen via de Wmo-raad of de gemeenteraad. Informeer bij uw gemeente hoe u kunt meepra ten over de Wmo. Een belangrijke verandering die te maken heeft met de invoering van de Wmo, is dat de huishoudelijke verzorging vanaf 1 januari a.s. niet langer vergoed wordt uit de AWBZ (Algemene wet bijzon dere ziektekosten) maar uit de Wmo. En daarmee is niet langer het zorgkantoor in uw regio verantwoordelijk voor de uitvoering, maar wordt dat de gemeente. Huishoudelijke verzor ging is bijvoorbeeld hulp die u krijgt bij het schoonmaken, stofzui gen of ramen lappen. Belangrijk om te weten is dat het aantal uren zorg, het soort zorg en de kwaliteit van de zorg die u nu ontvangt niet veranderen. Ze blijven hetzelfde als de zorg die u op dit moment krijgt. De gegevens over uw indicatie gaan automatisch naar uw gemeente. Zo weet de gemeente precies welke zorg er na 1 januari 2007 voor u geregeld moet worden. Brief van zorgkantoor en gemeente U krijgt binnenkort een brief van het zorgkantoor en de gemeente, waarin staat hoe de gemeente de huishoude lijke verzorging voor u heeft geregeld in 2007. U hoeft zelf dus nie^s te doen, maar houdt wel uw brievenbus in de gaten.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 24