De laatste weken Wij stoppen er mee Alles 30 "50% DANNENBERG Auto te water: jaarlijks i l ruim 50 doden Grotestraat - Rijssen Tel. 51 7610 Voor al uw tegels en sanitair! flip TEGELWERKEN B.V. Dinsdag 31 oktober 2006 13 Totale leegverkoop korting For You Wij zijn een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het leveren en aanbrengen van tegels, natuursteen, grindvloeren, vloerverwarming, sanitair en badmeubels, waarbij zelfs zeer specialistisch zetwerk tot de mogelijkheden behoort. Wij verzorgen deze werkzaamheden voor zowel particulieren als bedrijven. Geïnteresseerd? Komt u dan gerust even langs in onze showroom. U kunt ons vinden op Industrieterrein De Plaagslagen. Houdt u daarbij route 42 aan. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van IÖ.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 20.00 uur Vrijdags tot 18.00 uur geopend! ö<u£. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Kryptonstraat 36 Rijssen tel. 0548-518503 fax: 0548-540057 E-mail: info@dannenbergtegelwerken.nl Internet: www.dannenbergtegelwerken.nl Jaarlijks komen er in Nederland zo n 750-800 auto's in het water terecht. In totaal vallen daarbij zo'n 50 tot 60 doden. Hoe het komt dat er mensen overlijden is niet altijd duidelijk. Toch lijkt het erop dat veel leed met enkele eenvoudige maatregelen kan worden voorkomen. En er moet afgerekend worden met een onjuist idee over wat te doen wanneer een auto eenmaal te water is geraakt. Veel mensen die langs water rijden of krap inparkeren aan een gracht zijn bang dat hun auto in het water terechtkomt. Dat zoiets gebeurt is niet ondenkbeeldig. Het kan iedere automobilist overkomen. Bovendien komt dit soort ongelukken overal in Nederland voor. Combinatie van factoren De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft onderzoek naar dit soort onge lukken gedaan. Die hebben vaker een complex karakter (de auto slipt bij voorbeeld en slaat over de kop), vin den vaker plaats buiten de bebouwde kom en in waterrijke provincies, en de kans op ernstig letsel is groter. De ongelukken gebeuren vaker in het weekend, in het donker en bij mist en sneeuw. Er zijn vaak geen andere verkeersdeelnemers bij betrokken en ze worden vaker veroorzaakt door jonge, mannelijke bestuurders onder invloed van alcohol. In veel gevallen blijken die geen gordel te hebben gedragen, en dat terwijl een klap op het water met 50km/h gelijk staat aan een klap met dezelfde snelheid tegen een muur. Met gebruikelijke verkeersveilig- heidsmaatregelen - gordel om, niet drinken, snelheid aanpassen - kan dus al veel ellende worden voorko men. Frank Geelen, beleidsmedewer ker Verkeersveiligheid van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, pleit dan ook voor preventief gedrag: 'Alleen al de snelheid aanpassen aan de weg- en weergesteldheid voor komt veel van dit soort ongelukken.' - wacht niet totdat de auto onder water is - verlaat de auto zo snel mogelijk - zorg altijd dat een veiligheids hamer onder handbereik is Paniekreactie Wat als een auto, ondanks alles, te water raakt? Gebleken is dat de helft van de slachtoffers, zo'n 30 mensen, door verdrinking om het leven komt. Duidelijk is dat paniek daarbij een rol speelt. Klaas van den Heuvel, algemeen adviseur 'auto te water' van ver keersveiligheidsorganisatie VVN, heeft veel mensen gesproken die levend uit auto's zijn gehaald. 'Die blokkeerden vaak volledig toen hun auto in het water terecht kwam. Het duurde even voor ze reageerden.' Volgens Frank Geelen is paniek niet de enige reden. 'Mensen hebben vaak een verkeerd idee van wat ze moeten doen. Ze denken dat ze moeten wachten tot de auto vol water is gelopen, omdat er je de portieren gemakkelijker kunt openen vanwege gelijke druk binnen en bui ten de auto. En er zou een luchtbel ontstaan waardoor je kunt ademha len. Dit is niet de juiste manier om uit een auto te ontsnappen als die te water raakt.' Meteen de auto uit! Zo moet het dus niet. Maar hoe dan wel? Het beste is om te proberen de auto meteen te verlaten, ook als die elektrische ramen heeft. Van den Heuvel: 'Elektronica werkt vaak alleen maar belemmerend. Zo snel mogelijk de zijramen inslaan is het beste. Daarom is het verstandig om in een autospeciaalzaak een veiligheidsha mer te kopen en die binnen handbe reik te houden.' En de lichten aan doen voor de reddingswerkers, zoals wel wordt aangeraden? Dat is zeker van belang, maar niet alleen voor reddingswerkers, maar ook voor jezelf en andere inzittenden is het van belang om de binnenverlichting aan te doen. Dan zie je wat je doet, want onder water is het zicht erg slecht. Meer informatie op internet Meer weten? Op de website www. hulpbijautotewater.nl kun je veel meer inforpnatie vinden. Bovendien kun je er je kennis testen en handige prijzen winnen. Auto te water: stappenplan voor het verlaten van de auto 1. VERLICHTING AAN Blijf kalm en reageer meteen. Zet alle verlichting aan, ook die in de auto. Laat de sleutel in het contact zitten. 2. GORDELS LOS Maak de gordels los of snij ze door met het mesje van een veiligheidshamer. 3. OPEN HET ZIJRAAM Met het contact aan kunnen de ramen misschien worden geopend. Lukt dat niet, sla het zijraam dan met de veiligheidshamer in. 4. VERLAAT DE AUTO Bied hulp aan even tuele passa giers en probeer de auto altijd zo snel mogelijk te verlaten.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 13