Veel belangstelling voor publieksdebat Bekendmakingen Kort nieuws wmmëtij&ÈMffiHmtm! "Ik wil altijd jong blijven!" to sms-te een deel nemer aan het debat 'Hoe wil ik oud wonden in Overijssel*. lo*n tweehonderd mensen van alle leeftijden namen actief deel aan het debat dat Provinciale Staten organiseerden in de Deventer Lebuïnuskerk, Deelnemers konden via de mobiele telefoon sms-jes sturen naar een groot scherm Van die gelegenheid word tussen de bedrijven door druk gebruik gemaakt Oud worden in Overijssel Op drae pagina vindt informatie over uw provincie Overijssel, Zie ook www.overijssel.nl Statenvergaderingen Op 1 februari aanstaande ver gaderen Provinciale Staten van Overijssel om 18.00 uur in het provinciehuis te Zwolle. Op 15 februari is er weer een complete Statenvergaderdag. Dat bete kent dat de commissies Ruimte en groen, Economie en bestuur om 09.30 uur en Zorg en cultuur en Verkeer, Milieu en water om 13.30 uur vergaderen in het pro vinciehuis. De Statenvergadering begint om 18.00 uur. Op de agenda staan onder meer de Ecologische Hoofdstructuur, de IJsseldelta en Europese subsidies. U kunt de agenda's vinden op Alternatief voor gedwongen opsluiting probleemjongeren Jongeren met ernstige gedrags problemen kunnen door de kinderrechter in een justitiële instelling geplaatst worden. Ervaring leert echter dat de kans op terugval in oud gedrag groot is zodra een jongere weer thuis of zelfstandig woont. Het pro vinciebestuur stelt daarom een bedrag van 93.361,- beschik baar voor het proefproject Intensief Ambulante Justitiële Jeugdzorg. Dit project biedt acht jongeren, die in de Justitiële Jeugdinrichting De Sprengen verblijven, een alternatief. In plaats van een langere gesloten opname, krijgen deze jongeren in de laatste fase van het hulp verleningstraject professionele begeleiding in hun thuissituatie. Het proefproject, het eerste in Overijssel, wordt uitgevoerd door Stichting Commujon-LSG (Leo Stichting Groep) en de Justitiële Jeugdinrichting De Sprengen in Wapenveld en Zutphen en duurt tot eind 2006. Provincie plukt vruchten van actief innovatiebeleid Overijssel en Gelderland ontvangen een bedrag van 3.695.500,- aan rijkssubsidies voor de ontwikkeling van drie innovatieve projecten in Twente en de Achterhoek. De financiële impuls is bedoeld voor projecten en onderzoek rond kennisont wikkeling en -toepassing in voeding, gezondheid en nano- technologie. De totale project kosten bedragen 21 miljoen euro. Gedeputeerde Abbenhues, por tefeuillehouder voor Economie en Innovatie in Overijssel, is blij dat de kennisprojecten door het ministerie van Economische Zaken goed gewaardeerd zijn. 'Het zijn inhoudelijk excellente projecten die leiden tot een ver sterking van de regionale econo mie, toepassingen van nieuwe technieken en werkgelegenheid'. Omdat Nederland in hoog tempo vergrijst, was het onderwerp voor het eerste grote publieksde- bat gauw gevonden: 'ouderen, wonen en zorg'. Rond 2040 bereikt de vergrijzing haar hoog tepunt. Maar liefst 23 procent van de bevolking bestaat dan uit 65 plussers. Nu is dat nog 14 procent. De sterkste toename vindt plaats in de leeftijdscate gorie van 75 jaar en ouder. De groep 80-plussers met een zorg behoefte neemt eveneens snel in omvang toe. Scenario's In het publieksdebat kwamen drie toekomstscenario's aan de orde. Het eerste scenario schetst een beeld van het huidige beleid, waarbij de nadruk ligt op zo lang mogelijk zelfstandig wonen. In het tweede scenario werd een gemeen schap van alle leeftijden opgevoerd. De generaties wonen dichtbij en tussen elkaar en ouderen blijven betrokken bij de samenleving. Het scenario Seniorensteden is een fenomeen dat in Nederland nog niet zo bekend is. Ouderen Extra mogelijkheden voor particu lieren om natuur te realiseren Om de Ecologische Hoofdstructuur te realiseren en te verbeteren wordt door de provincie nieuwe natuur aangewezen. Deze nieuwe natuur bestaat nu nog uit landbouwgrond en kan op vrijwillige basis omge vormd worden naar natuur door particulieren op hun eigen percelen of door natuurbeschermingsorga nisaties via tussenkomst van de Dienst Landelijk Gebied. Er is nu nieuw beleid vastgesteld door de provincie waardoor per 1 februari 2006 nieuwe mogelijk heden ontstaan voor particulier natuurbeheer. Particulieren die zelf de natuur niet willen realiseren verkopen de grond via tussenkomst van de Dienst Landelijk Gebied aan andere particulieren die de natuur wel willen realiseren. De provincie biedt deze mogelijkheid niet voor alle als nieuwe natuur begrensde percelen. Waar deze mogelijkhe den bestaan is aangegeven op de Gegadigdenkaart nieuwe natuur 2006. Meer informatie over de gegadig denkaart nieuwe natuur is vanaf 1 februari 2006 te vinden op www.overijssel.nl. Over de uitvoe ring van het beleid is bij de Dienst Landelijk Gebied meer informatie te verkrijgen via telefoonnummer 026 378 12 86. wonen daarbij in speciaal voor hen gebouwde gemeenschappen die van alle gemakken en luxe zijn voorzien. Sociale contacten vinden 'vooral plaats tussen leeftijdgenoten. Mix Over de geschetste scenario's en de voor- en nadelen daarvan werd, na een gezamenlijk begin, door de deelnemers in groepjes discussiëren. Daarbij ontstonden geanimeerde gesprekken en bor relden allerlei ideeën op. Over het algemeen wilde het publiek het liefst een mix van de scenario's. Uit een stemmingsronde bleek dat de voorkeur van de meeste mensen uitging naar het wonen van méér generaties bij elkaar. Op afstand volgde 'doorgaan met het huidige beleid' en slechts 8 procent voelde iets voor seniorensteden. Beleid Provinciale Staten van Overijssel gaan nu kijken hoe de wensen en behoeften in de samenleving kun nen bijdragen aan de politieke koers en het beleid voor de toekomst. Midden- en Oost-Europabeurs In één dag een reis maken door Midden- en Oost-Europa! Wandelen in Roemenië, op de fiets door Tsjechië, een rondreis door de Baltische Staten of de cultuur van Moskou en St. Petersburg bewonderen? Of misschien wilt u zich wel verdiepen in samenwer kingsprojecten tussen Nederland en de Oekraïne. Of heeft u meer trek in een goed glas wijn uit Roemenië of Slovenië terwijl u een boek van Tolstoj in het Russisch doorbladert? Het is allemaal mogelijk op de Midden- en Oost-Europabeurs. Op zaterdag 4 februari 2006 vindt van 10.00 tot 17.00 uur in de Grote of Lebuïnuskerk-(ingang: Kleine Poot 7) te Deventer de vierde editie van de Midden- en Oost- Europa Beurs plaats. Deze beurs wordt tweejaarlijks gehouden. Cultuur Per land/regio zijn informatiestands ingericht van reisorganisaties en particuliere initiatieven. Daarnaast is er een breed en interessant cul tureel programma tijdens de beurs, met onder andere optredens van internationale dansgroepen en orkesten in traditionele kledij. Het provinciebestuur van Overijssel heeft een subsidie van 1.500,-- beschikbaar gesteld voor de Midden- en Oost-Europabeurs.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 16