in heel Twente Twents Flat aan Molenbelt ook voor jongeren Kinderboerderij Dondertman in teken levende kerststal Open huis Molenbelterflat Kerstavond Passage Holten Kerstavond NBvP Dijkerhoek Film Simon Prijswinnaar Herbalife Uitslag mandraden Kijkdag fietsen Kindertheater Twentse gemeenten tekenen overeenkomst met Rode kruis November zacht en zonnig Stamppotwandelingen Uitslag ballonwedstrijd lezenl HOLTEN/ ESPELO - Kinder boerderij Dondertman ver zorgt deze maand voor de achtste achtereenvolgende maal een levende kerststal. Een initiatief van wijlen me vrouw J. Paalman dat dit jaar tweemaal op de activiteitenka lender staat: donderdag 22 en maandag 26 december. Nieuw element in de altijd ui terst sfeervolle rondgang door het bos is een feeëriek verlicht dorpspleintje waar herders de geboorte van het' Christuskind verkondigen aan de bevolking (publiek, red.). Eenmaal aange land bij de kantine treft men de kerstman die kinderen verrast met een kleinigheidje. Op de ve randa is een toepasselijk inge richte hoek gereserveerd waar men zijn (klein)kinderen met Santa Claus op de gevoelige plaat kan zetten. De levende kerststal is donder dag 22 december te bezichtigen tussen 16.30 en 19.30 uur. Van wege de doorgaans aanzienlijke belangstelling op Tweede Kerst dag hebben de organisatoren be sloten de openingstijd die dag te verruimen en kan men er terecht tussen 14.30 en 19.30 uur. Op vertoon van hun kaart betalen donateurs van de kinderboerde rij één euro persoon (op één kaart hebben maximaal 5 perso nen toegang). De entreeprijs voor niet-donateurs bedraagt twee euro. Kinderen tot 6 jaar hebben gratis entree. Om de levende kerststal - die vooral hoog aangeschreven staat vanwege het opvallend sfeervol le karakter - gestalte te kunnen geven, zijn telkens zo'n zestig vrijwilligers in touw. Zonder hun inzet zou de kerststal zonder meer niet zijn uitgegroeid tot het thans zo door velen in Holten en wijde omgeving gewaardeerde evenement. De entree wijkt af van de gebruikelijke ingang van de kinderboerderij, maar bevindt zich even verderop aan de Mees ter Bosweg, net voorbij de speel tuin. Langs de hooiberg, die voor deze speciale gelegenheid dienst doet als herberg en over eenkomstig het kerstverhaal 'vol' is, lopen de bezoekers via een buitengewoon sfeervol verlichte route naar de kerststal die inge richt is in een tijdelijk onderko men in de hertenwei achter op het terrein. Onderweg worden ze geconfronteerd met aartsengel Gabriël die vanuit de hemel neerdaalt om de blijde bood schap te verkondigen. Naast Jozef, Maria en de kribbe met het kindje Jezus en enkele herders, is er een vertelster die meerdere malen een verkorte versie van het kerstverhaal voor leest. Ook de os en de ezel en het pasgeboren lam zijn van de par tij. Het draaiboek wordt gecom pleteerd door de drie wijzen die hun gaven aan de nieuwgebore ne aanbieden. Vlakbij de stal- met daarboven een lichtende ster - hoeden herders hun schapen. Op de wandeling over het terrein waarboven prachtige sterren stralen en vuurkorven gloeien, passeert men vervolgens her dershut in het bos en komt men terecht bij een dorpspleintje, waar herders verzameld zijn om de bevolking (het publiek, red.) te vertellen van de geboorte van het Christuskind. Er was afgelopen zaterdag al een levende kerststal te zien bij hotel Het Losse Hoes. Wie deze heeft gemist, kan binnenkort terecht bij de kinderboerderij, (foto: Johan Bolink) Ter hoogte van Cato's Knuffel- hok staat dit keer de halfopen muziektent, waarin op vastge stelde tijden een kinderkoor zingt. Donderdag 22 december betreft dat het jongerenkoor Rythm of Faith en Tweede Kerstdag maandag 26 december het RK kinderkoor Regenboog uit Nieuw-Heeten. Tijdens de pauzes van de koren zorgen midwinterhoornblazers met hun bekende sonore klanken voor een toepasselijke omlijsting van het kersttafereel. Ook de kerst man is aanwezig. Hij is te vin den bij de kantine, waar hij voor kinderen nog een kleinigheidje heeft. En wie wil kan zijn/ haar (klein)kinderen in een speciaal daarvoor ingerichte hoek op de veranda, met Santa Claus ver eeuwigen. Het terrein van de kinderboerde rij is tenslotte voorzien van en kele verkooppunten waar men tegen betaling van een beschei den bedrag onder anderen war me chocolademelk, Glühwein en oliebollen kan verkrijgen. Vanzelfsprekend is er ook koffie en thee en zijn er desgewenst ook andere consumpties en war me snacks verkrijgbaar. Gedurende de levende kerststal is de kinderboerderij uitsluitend bereikbaar via de Raalterweg en Haalmansweg. Alle overige toe gangswegen worden afgesloten. Parkeren is mogelijk op het ver lichte parkeerterrein (zo'n twee honderd auto's) tegenover de hoofdingang. Indien nodig kan uitgewijkt worden naar een zo'n tweehonderd meter verderop ge legen weiland, op de hoek van de Meester Bosweg en de Rut- gersweg. De route daarheen is eveneens verlicht. Uitsluitend mindervaliden mogen hun auto vlak bij de kinderboerderij - op het oorspronkelijke parkeerter rein - plaatsen. Mensen die slecht ter been zijn en meerijden, kunnen eveneens daar afgezet worden waarna de automobilist de auto op het nieuwe parkeer terrein kan zetten. Om het parke ren in goede banen te leiden, zijn vrijwilligers aanwezig. Bezoe kers wordt dringend gevraagd hun aanwijzingen te volgen. In verband met de voorbereidin gen voor de Levende Kerststal is Kinderboerderij Dondertman woensdag 21 december geslo ten. Uiteraard gelden wel de openingstijden van de levende kerststal. Tijdens de kerstvakan tie kan men er alle dagen terecht tussen 10.00 en 17.00 uur. Op vrijdag 31 december en zaterdag 1 januari blijft de poort echter gesloten. Meer informatie op www.kb-dondertman.nl. Aan de buitenkant zijn nieuwe zonneschermen geplaatst en het gebouw heeft een fris kleurtje ge kregen. Ook in de gangen wordt het interieur aangepast. Sfeervol lere verlichting, lichtere plafonds en andere vloerbedekking. Buiten je eigen appartement heb je er verder geen omkijken naar. Er is een huismeester aanwezig, die ervoor zorgt dat de rest schoon wordt gemaakt. Om Holtenaren kennis te la ten maken met de Molenbel terflat, wordt er zaterdag 17 december van 12.00 tot 14.00 uur een open huis ge houden. Iedereen is dan welkom de flat en enkele appartementen van binnen te bekijken. Het open huis wordt op initia tief van Asbroek Makelaardij Enter, georganiseerd door en kele makelaars, die er apparte menten in de verkoop hebben. Belangstellenden kunnen dus ook informeren naar de moge lijkheden en de kosten. Het zal u niet ontgaan zijn. Connexxion gaat Twents en dat heeft voor u veel voordelen. De dienstregeling is verbeterd, maar ook het aantal ritten is flink uitgebreid. Dus, meer bussen, sneller reizen. Ook belangrijk voor veel reizigers is de lage vloer. Hierdoor kan iedereen makkelijk in- en uitstappen. Zo houden we rekening met reizigers die minder mobiel zijn. Handig en voordelig Twents tarief Reizen wordt steeds prettiger Profiteer van het handige en voordelige Twents tarief. Gewoon te koop bij de chauffeur als gemakskaart en weekenddagkaart. Connexxion gaat verder om het reizen in de regio Twente voor u nog prettiger te maken. Kijk voor meer informatie op www.twents.nl of bel 0900 - 266 63 99 (lokaal tarief). is een seruice van Connexxion 5 HOLTEN - Passage Holten houdt maandag 19 december haar kerstavond. Deze wordt verzorgd door Titia Verboom uit Hardenberg. De avond wordt gehouden in de Kandelaar en begint om 19.45 uur in plaats van 20.00 uur. D1JKERHOEK - De kerstbij eenkomst van Vrouwen van Nu NBvP Dijkerhoek wordt dinsdag 21 december gehou den. I Het begint om 20.00 uur en wordt gehouden in Het Bonte Paard. HOLTEN - Filmhuis Holten draait donderdag 15 december om 20.15 uur de film Simon in de Boschkamp. Simon vertelt het verhaal van de onwaarschijnlijke vriendschap tussen de Amsterdamse oer-he- tero en hasjdealer Simon en de schuchtere homofiele tandheel kundestudent Camiel. Tijdens een gezamenlijke vakantie in Thailand wordt de vriendschap ernstig op de proef gesteld, waarna de twee elkaar uit het j oog verliezen. Als ze elkaar veertien jaar later toevallig weer tegenkomen blijkt Simon ernstig ziek te zijn. HOLTEN - Op de kerstmarkt kon men afgelopen zaterda geen prijs winnen bij de Her- balife-stand. En wel een pak- ket van onze nieuwe huidver zorging Nouri Fusion ter waarde van 75 euro. Deze huidverzorging is op na tuurlijke basis, niet op dieren ge test en bevat vitamine A,C en E, Lieke Klunder heeft de prijs ge wonnen en krijgt de felicitaties van Renate Meilink, telefoon 0548-366698: Albert Klein Horsman, telefoon 0547- 362674; Hennie en Jan van der j Peppel, telefoon 0570-543214 en Dinie Wegstapel, telefoon 0548-361229 Wie Herbalife gemist heeft en toch meer wil weten over de producten kan vrijblijvend con tact opnemen met een van bo venstaande distributeurs. HOLTEN - Supportersvereni ging der Roodzwarten hield tijdens de afgelopen kerst markt het spel mandraden. Het bleek zeer populair bij de bezoekers. Maar liefst 275 maal werd geraden naar de prijs van mand met boodschappen. De prijs van deze mand met in houd was 57,55 euro en twee deelnemers wisten op vijf cent i na dit bedrag te raden. Na loting j kon de mand bij Gerrie Bekker- nens bezorgd worden, hetgeen nog dezelfde avond gebeurd is. RIJSSEN - Bij het politiebu reau in Rijssen aan de Molen stal weg 17 a wordt donderdag 15 december van 16.00 tot 18.00 uur een fietskijkdag gehouden. Er is dan de mogelijkheid om fiet sen te bekijken die door de politie in de gemeente Rijssen-Holten zijn aangetroffen. Er staan onge veer honderd fietsen waarvan de eigenaar niet bekend is. Indien men al aangifte heeft ge daan van diefstal/ verlies van een fiets, dan graag de aangifte mee nemen. HOLTEN - Peter's marionet tentheater staat zondag 18 de cember om 14.00 uur in dorp huis de Boschkamp. Dit theater verzorgt beeldende en sfeervolle voorstellingen met grote en kleine marionetten en figuren. De voorstelling die deze middag verzorgd wordt is: Bor steltje en het witte Wief. De voorstelling duurt ongeveer 45 minuten en is geschikt voor kinderen van alle leeftijden maar ook zeker voor volwassenen. Kortom het wordt een geweldige voorstelling voor jong en oud. De toegang bedraagt 4 euro per persoon. Kaarten reserveren kan bij Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk aan de Tuin straat 2 of via: 0548-36 27 55. Donderdag 15 december 2005HoltensJVljeuwsbjad^ RIJSSEN - Gemeenten kunnen tijdens een crisis of ramp een beroep doen op het Nederlands Rode Kruis bij het uitvoeren van het registratieproces. Afspraken hierover staan vermeld in de overeenkomst Dienst Verwanteninformatie. Burgemees ters in de regio Twente en de directeuren van het Nederlands Rode Kruis deze overeenkomst ondertekend. Met de ondertekening van de overeenkomst is een belangrijke stap gezet in de kwaliteitsverbetering van de gemeentelijke ram penbestrijding. Eerder dit jaar zijn de geactualiseerde rampen plannen door de Twentse gemeenten vastgesteld en inmiddels goedgekeurd door de Provincie Overijssel. Tijdens calamiteiten is de gemeente verantwoordelijk voor het verzamelen, groeperen en verifiëren van persoonsgegevens van alle betrokkenen. Daartoe wordt een Centraal Registratie en In formatiebureau (CRIB) ingericht. Dit CRIB is tevens verantwoor delijk voor het verstrekken van de verkregen gegevens aan het Bevoegd Gezag, belanghebbenden en of andere organisaties. In het gemeentelijk rampenplan zijn dit proces en de organisatie be schreven. De dienst Verwanteninformatie van het Nederlands Ro de Kruis (NRK) biedt ondersteuning bij het registratieproces, zo wel in het opvangcentrum als in het stad- of gemeentehuis. Door de inhuur van het NRK is de kans vergroot, dat tijdens calamitei ten het CRIB proces niet spaak loopt en dat de dagelijkse werk zaamheden op de diverse betrokken afdelingen van de gemeenten gewoon door kunnen gaan. Daarnaast verzorgt deze dienst het be mensen van een call center, waar alle telefoontjes van verwanten worden opgenomen. Het NRK biedt ondersteuning voor de ge meenten bij het terugbellen van verwanten waar slachtoffers/ fa milieleden zich bevinden. Tevens beheert en onderhoudt het NRK het registratieproces. Dit betekent dat elke gemeente dit niet af zonderlijk hoeft te doen. Op deze wijze wordt gewaarborgd dat het registratiesysteem regionaal uniform blijft. Het initiatief om te komen tot een landelijk uniform systeem, is genomen'door het ministerie van BZK. Het eindproduct, de dienst Verwanteninfor matie, is in 2004 ontwikkeld. Verschillende regio's in het land hebben inmiddels al een overeenkomst afgesloten met het NRK of hebben het voornemen om dit te doen. Het is uiteindelijk de be doeling dat op landelijk niveau hetzelfde registratiesysteem wordt gehanteerd. 1 Met in Holten een gemiddelde maand temperatuur van 6.7 graden, Espelo 6.3 graden en De Bilt 6.9 graden, tegen 6.2 graden normaal was november vrij zacht. HOLTEN - Hermien ten Bol- scher snapt er echt helemaal niets van. Holtense starters en alleenstaanden klagen steen en been dat ze geen woonruimte in hun eigen dorp kunnen krijgen, terwijl er in de Molenbelterflat toch zeker al vele jaren zes wo ningen te koop worden aange boden. Voor weinig geld, omge rekend zo'n 350 euro per maand exclusief servicekosten, en ook nog eens met sauna, zwembad en bar erbij. Wat wil je nog meer. "Het is een misverstand dat de ap partementen in de Molenbelter flat alleen bedoeld zijn voor seni oren", benadrukt Hermien. "Ie dereen is welkom zolang ze de re gels die in een gewone flat ook gelden, maar naleven." Volgens haar is het juist fantastisch wonen in de appartementen tegenover Oad Reizen. "Je woont mooi centraal. Je zit zo op de snelweg, maar je hebt ook prachtige natuur naast je liggen en het centrum is dichtbij. Het uit zicht is goed. Veel beter dan van de nieuwe appartementen aan de Dorpsstraat, waar het verkeer langs je deur raast." Hermien laat zien waar bewoners allemaal gebruik van kunnen ma ken. "De appartementen zijn er in verschillende groottes. Meestal een woonkamer met keuken, een slaapkamer en een badkamer. Ex tra slaapruimte is ook niet nodig, want er zijn hier logeerkamers die Hermien ten Bolscher: 'Dat is zo lekker hè, wanneer je maar zin hebt om even een rondje te gaan zwemmen.' (foto: Sander Scheperman) je voor weinig kunt huren." Ook een wasruimte is niet nodig. In het souterrain is namelijk een wasserette aanwezigwaar ieder een gebruik van kan maken. Verder is er een hobbyruimte aan wezig waar doe-het-zelvers ge bruik kunnen maken van een werkbank en gereedschap zoals een boormachine, hamers en schroevendraaiers. En een geza menlijke ruimte met fitnesstoe stellen. De 'schat' van de Molen belterflat zit echter iets verderop. "Hier kun je leuke feestjes hou den", vertelt Hermien. "Het is een gezamenlijke ruimte, maar als iemand wat te vieren heeft, kun je de ruimte reserveren. Er zit een keukentje en een bar in. Een mooie ruimte met tafels en stoelen. En kijk hier." Ze doet een glazen deur open en de warmte komt je tegemoet. Een mooi zwembad ligt daar te wachten. "Dat is zo lekker hè, wanneer je maar zin hebt om even een rondje te gaan zwemmen." Ze loopt iets verder, waar een houten deur de sauna verbergt. Een houten bank waar je plaats kunt nemen om lekker op tempe ratuur te komen. Het maakt het kleine paradijsje compleet. Het begin van de maand toonde een voortzetting van het uitzon derlijk zachte weer in oktober. Op 3 november werd de hoogste maximumtemperatuur bereikt in Holten van 18.9 graden, Espelo noteerde 18.7 graden. Zo'n hoge temperatuur komt maar zelden voor in ons land en mogen we toch wel uniek noemen. Na een zachte start daalde de temperatuur rond het midden van de maand naar voor november normale waarden. Aan het einde van de maand raakte ons land in de ban van de winter. De temperatuur daalde tot ruim beneden normaal en vooral in het oosten en zuid oosten van het land was de overlast door winterse neerslag groot. Op 19 november daalde de temperatuur in Holten voor het eerst na de zomer tot onder het vriespunt in de weerhut met -3.2 graden, Espelo kwam aan -4.0 graden. Dit was tevens de laagste mini mumtemperatuur van de maand. Het totale aantal vorstdagen in Holten (minimumtemperatuur lager dan 0.0 graden) bedroeg er twee tegen normaal zes. In Twenthe werd op dezelfde dag -5.2 graden gemeten, matige vorst dus. Zo kan het verschil dus heel groot zijn in een maand. Met gemiddeld over het land 74.0 zonu- ren tegen normaal 60.0 uren was november zonnig. De zon was vooral in het eerste deel van de maand te zien, het einde van de maand verliep op veel plaatsen somber met op sommige plaatsen zes aaneengesloten zonloze dagen op rij. In Holten waren dat er vier. Holten registreerde in totaal zes zonloze dagen. 25 november was in het midden Nederland onder een dik wolkendek met aan houdende neerslag een zeer sombere dag te noemen. In De Bilt scheen de zon 82.0 uren tegen normaal 60.0 zonuren, komt niet altijd voor in november. De meeste neerslag viel op 25 november, neerslag viel in de? vorm van sneeuw. Holten kreeg een sneeuw dek van 31.2 cm, Beuseberg noteerde 42.0 cm, Dijkerhoek maar liefst 46.0 cm en Espelo minder met 28.0 cm grote verschillen dus. Dit leverde wel een mooi winters plaatje op maar ook veel el lende gladde wegen vastzittende auto's en zeer veel files op de hoofdwegen maarliefst 800 km. Door de sneeuwlast bezweken enkele hoogspanningsleidingen en daken. Mensen kwamen lang zonder stroom te zitten. Dit alles werd veroorzaakt door een zeer diepe depressie boven het noorden van ons land veroorzaakte die dag veel overlast. Aan de Hollandse kust stond enige tijd een storm (kracht 9). In Hoek van Holland werd een windstoot van 48 m/s (173 kilometer per uur) geregistreerd. Er viel in een strook van Noord Holland naar Gelderland overvloedige neerslag, lokaal 50 tot ca. 90 mm in 24 uur. In westen viel de neerslag als regen. In het oosten en in het zuiden als sneeuw. En dan nog de totale neer slag over de maand, in de Beuseberg viel de meeste neerslag na melijk 98.5 mm, ook in Dijkerhoek viel veel met 93.5 mm, Holten noteerde 75.2 mm, Rijssen 73.0 mm, Espelo 71.2 mm, en De Bilt kreeg 98.0 mm, tegen 81.0 mm normaal. En zo beleefden we een maand met twee gezichten, eerst te zacht en later koud. En zo worden we elke keer verrast door de natuur, wat die voor ons in petto heeft. Weerman, Freddie Paalman HOLTEN - Natuurdiorama Holterberg houdt woensdag 28 de cember en woensdag 4 januari een stamppotwandeling. Tijdens de w andeling, die wordt begeleidt door een professionele natuur- gids van het natuurmuseum op de Holterberg, worden de bijzon dere plekjes van de Holterberg getoond. Het programma begint om 13.30 uur en omvat de winterwandeling onder leiding van een proffessionele natuurgids, entree en bezichti ging van Natuurdiorama Holterberg en een stamppotbuffet bij Hotel- Restaurant 't Losse Hoes, dat naast het museum gelegen is. Arrange ment sprijs: 18,95 euro. Voor meer informatie telefoon: 0548-361979 of email: museum@holterberg.nl of www.museumholterberg.nl HOLTEN - Tijdens het evenement Rondje Kultur(hus) werd een ballonnenwedstrijd gehouden De winnaars zijn Sterre van de Brink, Wouter Nikkels, Julia Hoff, Lotte Fincken en Il se geworden. Wethouder Wim ter Schure reikte de prijzen uit. (foto: Sander Scheperman).

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5