De nieuwe zorgverzekering: wat komt daar bij kijken? Vragen over de zorgverzekering? OM TE ONTHOUDEN Aanvraag zorgtoeslag: vóór 1 november insturen! Omroep Max besteedt aandacht aan de nieuwe zorgverzekering nr. 5 OKTOBER 2005 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT De nieuwe Zorgverzekering Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport De zorgtoeslag is de afgelopen maanden vaak in het nieuws geweest. Dat is u vast niet ontgaan. Er is een goede kans dat u zelf ook een aanvraagformulier heeft ontvangen. Ik hoop dat u dat formulier meteen heeft ingevuld en teruggestuurd. Veel Nederlanders hebben dat al gedaan. De Belastingdienst had half oktober al zo'n 3 miljoen aanvraagformulieren binnen. Zit die van u daar nog niet tussen? Stuur uw formulier dan alsnog in. En doe dat vóór 1 november. Dan staat de eerste zorgtoeslag, als u daar recht op heeft, eind december op uw rekening. Stuurt u het formulier later in, dan krijgt u de bijdrage ook later en dat is echt niet nodig. Wellicht heeft u nog geen aanvraagformulier ontvangen maar meent u wel recht te hebben op de zorgtoeslag. U kunt in dat geval het aanvraagprogramma downloaden van www.toeslagen.nl, of een aanvraagformulier bestellen bij de BelastingTetefoon: 0800-0543. In de volgende situaties heeft u waarschijnlijk recht op zorgtoeslag: als uw inkomen lager is dan 25.000 per jaar als u alleenstaand bent, of lager dan 40.000 per jaar als u een partner heeft. De zorgtoeslag is een tegemoetkoming voor mensen in de kosten van de nieuwe zorgverzekering. Het kabinet wil daarmee de zorg betaalbaar houden voor iedereen, zodat u ook in de toekomst kunt blijven rekenen op de zorg die u nodig heeft. ledereen die in Nederland woont of werkt, krijgt per 1 januari 2006 een nieuwe zorgver zekering. De huidige verzekering loopt niet automatisch door. Maar: hoe werkt de overgang van uw huidige naar de nieuwe verzekering? Hieronder leggen we dat uit. Uiterlijk 15 december aanbod van uw huidige zorgverzekeraar U bent nu verzekerd via het ziekenfonds, een particuliere verzekering of een ambtenaren verzekering. Onder de par ticuliere verzekeringen valt ook de Standaardpakketpolis. Deze verzekeringen bestaan allemaal niet meer vanaf 1 januari 2006. Er komt één nieuwe, algemene zorgverze kering voor iedereen, met een wettelijk basispakket aan zorg. Uw huidige ziekenfonds of zorgverzekeraar stuurt u hierover uiterlijk 15 december 2005 een brief. Daarin staat een aanbod voor een nieuwe zorgverzekering. Bent u nu (ten opzichte van het ziekenfondspakket) aanvullend ver zekerd, dan krijgt u ook een aanvullende verzekering aan geboden. In de brief staat ook welk bedrag aan premie (de nominale premie) u moet gaan betalen aan uw verzeke raar. U ontvangt uiteraard ook de andere verzekerings- voorwaarden. Eens met het aanbod van uw verzekeraar? U bent automatisch verzekerd Als u het eens bent met het aanbod van uw verzekeraar, dan hoeft u verder niets te doen. U heeft dan vanaf 1 januari 2006 een nieuwe zorgverzekering voor het basis pakket en u bent vanaf die datum automatisch verzekerd voor zorgkosten die onder de polis vallen. Wel kan uw verzekeraar u vragen te bevestigen dat u ook de aanvullende verzekering wilt hebben. De premie voor de nieuwe verzekering bevat, net als het ziekenfonds nu, ook een bedrdg voor de no-claimregeling. Dat is verplicht. U kunt daarnaast nog een vrijwillig eigen risico nemen, net zoals in de huidige particuliere verzeke ring. Dan betaalt u minder premie. De verzekeraar laat zien bij welk eigen risico welke premiekortingen horen. Heeft u nu ook al een eigen risico, dan biedt de verzekeraar u waarschijnlijk een eigen risico aan dat zo dicht mogelijk ligt bij uw huidige eigen risico. Veranderen van verzekering Misschien wilt u toch een andere verzekering afsluiten. Bij uw huidige verzekeraar, of bij een andere verzekeraar. De hoogte van de premie, de dienstverlening en de regeling van eventuele bijbetalingen (als u naar niet-gecontracteer- de zorgaanbieders gaat) kunnen van verzekeraar tot ver zekeraar verschillen. Ook is het mogelijk dat uw werkgever of een andere organisatie u een collectieve verzekering aanbiedt die u aantrekkelijker vindt dan het aanbod van uw huidige verzekeraar. Er kunnen dus redenen zijn om van verzekering of verzekeraar te veranderen. Een andere verzekeraar? Laat dat voor 1 maart 2006 weten Wilt u een andere verzekering dan het aanbod van uw hui dige verzekeraar, dan moet u dat uw huidige verzekeraar voor 1 maart 2006 laten weten. U kunt altijd bij een andere verzekeraar terecht voor het basispakket. Hij mag u daar voor niet weigeren. Hij mag dat wel voor de aanvullende verzekering. De verwachting is overigens dat de meeste verzekeraars dit jaar iedereen ook accepteren voor de aanvullende verzekering. Neem het zekere voor het onze kere en zeg uw bestaande aanvullende verzekering pas op als u elders een andere heeft afgesloten. U kunt het aanbod van uw verzekeraar vergelijken met dat van andere verzekeraars wanneer die beschikbaar zijn. Dat gebeurt niet allemaal tegelijk. Vanaf november tot en met half december maken de verzekeraars hun polissen en premies bekend. U kunt het aanbod van uw huidige verzekeraar dus half november krijgen, of op 1 december, maar in ieder geval uiterlijk 15 december. Vanaf december 2005 staan de'verschillende pakketten op internet: www.kiesBeter.nl. Ook kunt u op die website in veel geval len uw huidige verzekering vergelijken met het aanbod voor de nieuwe verzekering, en kunt u aanvullende verze keringen met elkaar vergelijken. Geen verzekering op 1 mei 2006? Dat kost u geld Gaat u niet in op het aanbod van uw huidige verzekeraar, dan moet u wel zorgen dat u voor 1 mei 2006 zelf een nieuwe zorgverzekering heeft gesloten. Deze gaat dan altijd in vanaf 1 januari 2006. U moet ook altijd premie betalen vanaf 1 januari 2006 voor die nieuwe verzekering, ook al sluit u hem later af (het levert u dus geen financieel voordeel op om te wachten met het afsluiten van een zorgverzekering). Als u tussen 1 januari en 1 mei van ver zekeraar verandert, dan zorgen de verzekeraars onderling voor verrekening van de eventuele kosten die u in de tus sentijd heeft gemaakt. Sluit u de verzekering na 1 mei 2006, dan kunt u een boete krijgen. Die bestaat uit de niet-betaalde premie en daarbij 30% van de premie. Zorg dus dat u uiterlijk 1 mei 2006 verzekerd bent. Henny Stoel presenteert het Nationale Zorgspreekuur foto: Mari^van Wengen Op zondagavond 30 oktober om 21.50 uur tisch en informatief. Kijkers kunnen vragen besteedt Omroep Max op Nederland 1 aandacht aan de nieuwe zorgverzekerings- wet. Het programma, dat live zal worden uitgezonden, is volgens de makers prak- stellen over de nieuwe zorgverzekering. Het programma wordt gepresenteerd door Henny Stoel en Reinier van den Hout. Wilt u weten wat er in het verzekerde pakket zit, of hoe het zit met de vergoeding van de inkomensafhankelijke bijdrage? Kijk dan op www.denieuwezorgverzekering.nl. Het onderdeel 'veelgestelde vragen' helpt u verder. U krijgt hier antwoord op de meest uiteen- i lopende vragen over de nieuwe zorgverzekering. De antwoorden worden steeds aangepast aan de nieuwste informatie. Beschikt u j niet over internet? Bel dan tijdens werkdagen van 9 tot 21 uur naar de medewerkers van Postbus 51 (0800-8051). Enkele veelgestelde vragen: Wat zit er in het basispakket dat wordt gedekt door de nieuwe zorgverzekering? Het basispakket is hetzelfde als het huidige ziekenfondspakket. Waar kan ik de nieuwe zorgverzekering afsluiten? Bij elke zorgverzekeraar die de zorgverzekering uitvoert. Het kan ook via een assurantietussenpersoon. Wat is een nominale premie? De nominale premie is het bedrag dat u zelf maandelijks (of per ander tijdvak) voor uw zorgverzekering betaalt. Deze premie hangt niet af van bijvoorbeeld uw leeftijd of gezondheid, ledereen die ouder is dan 18 jaar betaalt voor dezelfde basispakketpolis dezelf de nominale premie. Naast de nominale premie betaalt u een inkomensafhankelijke bijdrage. Hoe kom ik aan informatie over de financiële gevolgen van de nieuwe zorgverzekering? Kijk op www.denieuwezorgverzekering.nl Voor verdere vragen kunt u ook terecht bij Postbus 51 Hoe hoog is de zorgtoeslag? De zorgtoeslag is niet voor iedereen even hoog. De hoogte ver schilt per situatie en hangt mede af van de hoogte van uw belast baar inkomen en dat van uw eventuele partner. Een alleenstaande die minder dan 25.000 per jaar verdient (belastbaar inkomen) krijgt maximaal circa 400 aan zorgtoeslag per jaar. Heeft u samen met anderen een huishouden, dan kunt u een zorgtoeslag krijgen als u en uw partner samen minder dan 40.000 per jaar verdienen (belastbaar inkomen). De zorgtoeslag is in dat geval maximaal ongeveer 1.150 per jaar. Uw inkomen bepaalt de precieze hoogte van uw zorgtoeslag. De toeslag is te berekenen met de toeslagmeter op www.toeslagen.nl. Datum Belangrijke tijdstippen in de periode van 1 november 2005 tot en met 1 mei 2006 Toelichting Wat moet u zelf doen Vóór 1 november 2005: Terugsturen aanvraagformulier zorgtoeslag. Als u nog geen formulier voor de zorgtoeslag heeft ontvangen van de Belastingdienst/Toeslagen, maar wél recht denkt te hebben op zorgtoeslag, download het formulier dan van www.toeslagen.nl of vraag het aan bij de BeiastingTelefoon 0800-0543. Stuur vóór 1 november 2005 het aanvraagformulier voor de zorgtoeslag terug. Heeft u recht op de zorgtoeslag, dan krijgt u vervolgens vóór eind december uw eerste maandelijkse beta ling van de zorgtoeslag. Stuurt u uw aanvraag pas na 1 november 2005 in dan krijgt u ook pas later uw eerste maandelijkse betaling. Vóór 16 december 2005: Uw huidige ziektekostenverzekeraar doet u een aanbod. Dit aanbod gaat over het basispakket voor de nieuwe zorgverzekenng en een eventu ele aanvullende verzekering. Het aanbod sluit zo goed mogelijk aan bij uw huidige verzekeringsdekking. U kunt dit aanbod accepteren maar u kunt ook kiezen voor een andere verzekering of verzekeraar. Reageert u niet dan bent u vanaf 1 januari volgens het aanbod verzekerd ('wie zwijgt stemt toe'). Maakt u geen gebruik van het aanbod van uw huidige verzekeraar dan moet u dat de verzekeraar voor 1 maart 2006 laten weten. 1 januari 2006: De nieuwe zorgverzekering gaat in. 1 maart 2006: De geldigheid van het aanbod van uw verzekeraar loopt af. Heeft u (nog) niet gereageerd op het aanbod van uw verzekeraar, dan. bent u per 1 januari 2006 toch gewoon verzekerd ('wie zwijgt stemt toe'). Wilt u geen gebruik maken van het aanbod van uw verzekeraar, dan moet u voor 1 maart 2006 opzeggen. Zegt u niet voor 1 maart op, dan blijft u in 2006 bij uw huidige verzekeraar verzekerd. U kunt dan aan het einde van het jaar weer van verzekeraar veranderen. Reageert u niet op het aanbod van uw ver zekeraar, dan bent u automatisch verze kerd volgens het aanbod dat u eerder hebt gehad. 1 mei 2006: U betaalt een boete als u nog niet verze- Heeft u het aanbod van uw huidige verzekeraar afgewezen en heeft u op 1 mei nog geen nieuwe verzekering gesloten,_dan betaalt u een boete. Zorg ervoor dat u uiterlijk 1 mei verze kerd bent bij een zorgverzekeraar! juli augustus september oktober november december januari februari maart april mei y 6 - 29 Post van VWS Aanvraagformulier zorgtoeslag van Belastingdienst 1e - Aanvraagformulier zorgtoeslag terugsturen 16e - Uiterlijk aanbod verzekeraar 1e - Zorgverzekeringswet van kracht 1e - Geldigheid aanbod verzekeraar loopt af 1e-ledereen moet verzekerd zijn De informatie op deze pagina is onder voorbehoud van eventuele wijzigingen. Aflevering 5 verschijnt eind november. - Gebruikte cijfers hebben een voorlopig karakter. MiniSt6ri6 V8n Volksg6ZOndh6id, Wölzijfl en SpOTt U kun. aan de2e pagina geen rechten ontlenen. WWW.denieUWezOrgverzekering.nl U kunt ook bellen met Postbus 51:0800-8051 (gratis)

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 9