Grondrechten Kort nieuws 3mqatm ml Ondersteuning mantelzorgers is noodzakelijk Natuurgebieden beter beschermd Bekendmakingen Treintaxi voor lopig behouden Het platteland heeft u nodig! Zoekplaatje ZZDM itiïii Publieksdebat op komst Commissie naar Westpommeren ie Overijssel Overijssel nl Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overijssel.nl www, prv-overijssel. nl zie ook de portal www.overijssel.nl De laatste jaren staan in Nederland de vrijheids- en gelijkheidsrechten regelmatig ter discussie. Er is zelfs sprake geweest van ernstige inbreu ken op de grondrechten. Met deze brochure wil de provincie bestuur ders, bedrijven en burgers een hand reiking bieden voor een debat over onze grondrechten. Bestel de brochu re bij de provincie, 038 425 23 45. Wat is ons landschap waard? De aanwezigheid van een mooi en gevarieerd landschap lijkt vanzelf sprekend, maar is het niet. Landschap vraagt onderhoud. Om dat voor elkaar te krijgen heeft, de provincie het project Groene en Blauwe Diensten opgezet. Lokale natuur- en landbouworganisaties gaan met gemeenteraadsleden pra ten op welke manier zij met elkaar een bijdrage aan het landschap kun nen leveren. Hoeveel kost een goed beheerd landschap en hoeveel levert het op? Via de websites wwwgraerrfoketoverijsseLni en wwwrratmirmilieu.nl kunt u mee doen aan een quiz over het land schap. Onder de goede inzendingen wordt een leuke prijs verloot. U kunt meedoen tot eind september Meldpunt voor onveilig verkeer in Overijssel Met de oprichting van het Meldpunt Verkeersonveiligheid door 3VO is er voor de inwoners van Overijssel, Gelderland en Flevoland één cen traal punt gekomen waar mensen met vragen, klachten en opmerkin gen over onveilige verkeerssituaties terecht kunnen. Dit kan varieren van een onoverzichtelijke oversteek plaats tot grote infrastructurele pro jecten. Via dit meldpunt wil 3VO een beter inzicht krijgen in de onvei lige verkeerssituaties in Oost- Nederland. Het meldpunt is 24 uur per dag bereikbaar via meldpuntoost@3vo.nl. Of bel tussen 08.30 en 18.00 uur op nummer 0900 253 54 56. i£ SiiC De innovatiestimuleringsregeling, waarvoor een subsidiebedrag van 7,1 miljoen euro gereserveerd is, leidt uiteindelijk tot een investering in projecten van 27 miljoen euro. Dit levert naar verwachting onge veer 800 arbeidsplaatsen op. Dat blijkt uit een tussentijdse evaluatie naar de innovatieregeling. De rege ling loopt nog tot 31 december 2005. Voor de komende jaren stel len Gedeputeerde Staten voor om nog eens 4 miljoen euro beschikbaar te stellen. Sinds de start van de regeling, in 2003, zijn er 298 subsi dieaanvragen binnen gekomen Hiervan komt ruim 55 procent uit de sector industrie, 29 procent uit de dienstensector en 15 procent uit de overige sectoren. Extra geld voor bodemsanering Het op vele plaatsen voorkomen van asbest en andere verontreinigingen in de Overijsselse bodem leidt tot vertraging in grote projecten zoals het uitvoeren en versnellen van de woningbouwprogramma's. Ook stagneert het opknappen van bedrij venterreinen en het realiseren van een gezonde en veilige leefomge ving. Voor de sanering van de meest verontreinigde locaties tot 2009 heeft Overijssel extra middelen van het Rijk nodig De provincie Overijssel heeft van het Ministerie van VROM inmiddels extra geld gekregen voor de financiering van het meerjarig investeringsprogram ma bodemsanering Voor de middel lange termijn is hiervoor ruim 140 miljoen euro nodig Voor de sane ringsprojecten, waaronder 't Gijmink in Goor, Olasfa in Olst en de teerput Vasse in Tubbergen, die in dit pro gramma zijn opgenomen, heeft het ministerie een extra financiële bijdrage toegezegd van minimaal 5 miljoen euro. Eerder dit jaar heeft de provincie al een bedrag van 35 miljoen euro extra van VROM ontvangen. Sa&JÉ HSBES''MKrJMp2S, iKMUWHCeBHS» I iiMrthrihiMjjjBH ti fe Overijssel; mamteEt eet vrouwen ctie gedurende korte af langere tip zorgen voor een partner,, ouder, kind: of femöwfid,. zijj» erna al rood de 13250® overbelast. Nog eens 54LOOO mensen lopen het risico overbelast te raken na invoering van de Wet op de Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) m 2006. Dat blijkt uit een onderzoek van de msteffingen Arcor? en Sp8 in opdracht van de provincie Overijssel. Provincie investeert in 'onzichtbare' zorg Volgens de onderzoekers moeten man telzorgers meer ondersteuning krijgen, wil de WMO in 2006 met succes wor den ingevoerd. Een belangrijk punt in de WMO is de eigen verantwoordelijk heid van mensen. Wie hulp nodig heeft moet die eerst in zijn of haar omgeving proberen te vinden. Dat betekent dat vrijwillige zorg en mantel zorg veel belangrijker worden. Arcon heeft daarom voor iedere gemeente uitgezocht om hoeveel mantelzorgers en vrijwilligers het in totaal gaat en waar die ondersteuning kunnen gebruiken. De steunpunten voor man telzorgers bieden nu aan ongeveer 1600 mensen individuele ondersteu ning Extra inzet Het bestaande aanbod aan ondersteu ning zal volgens de onderzoekers een flinke impuls moeten krijgen. De betrokken gedeputeerden Gert Ranter (zorg) en Jan Kristen (welzijn) zijn blij met de uitkomsten van het onderzoek: "Die laten zien dat we op de goede weg zijn, maar onderstrepen ook dat er nog veel te doen is. De pro vincie heeft dit voorjaar al besloten in Twente een proefproject te starten voor de informele zorg. We hebben 250.000 euro uitgetrokken om nieuwe vormen van ondersteuning te gaan ontwikkelen, gelet op de invoering van de WMO." Binnen de WMO krijgen de gemeenten een centrale plaats op het terrein van zorg en welzijn. De gedeputeerden Ranter en Kristen zien dat de gemeen ten een zware taak krijgen en zullen hen dan ook actief bijstaan bij een goede invoering van de WMO in 2006 en verder. Kijk voor meer informatie op: mxmmmÊ^llsm§.jdl of De belangrijke natuurgebieden in Nederland worden in de toekomst beter beschermd. Dit gebeurt via de nieuwe Natuurbeschermingswet die op 1 okto ber 2005 ingaat. De wet richt zich spe ciaal op beschermde natuurmonumen ten en gebieden die vallen onder de Vogel- en Habitatrichtlijn, ledereen, par ticulieren en bedrijven, die een project of activiteit wil uitvoeren in of in de buurt van zo'n gebied krijgt met de nieuwe wet te maken, Als de natuur waarden van een gebied door een acti viteit schade kunnen oplopen dan moet vooraf een vergunning aangevraagd worden. In Overijssel liggen 12 beschermde natuurmonumenten. Daarnaast zijn er 25 natuurgebieden aangewezen als Vogel- en of Habitatrichtlijngebied. -De minister van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit is ver antwoordelijk voor het aanwijzen van deze gebieden. Belanghebbenden kun nen bij het ministerie aangeven hoe zij hierover denken. Meer informatie over de nieuwe Natuurbeschermingswet, vergunningen en procedures is te verkrijgen bij uw gemeente en de provincie. Of kijk op: mam Overijssel, nl/rrbw Vaststelling vijf herziene natuur gebiedsplannen Overijssel Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij de herziening van vijf natuurgebiedsplannen hebben vast gesteld. Dit betreft de aanpassingen van de volgende gebiedsplannen - Natuurgebiedsplan Noordoost-Twente - Natuurgebiedsplan Zuid-Twente - Natuurgebiedsplan IJsseldelta. - Natuurgebiedsplan Kop van Overijssel. - Natuurgebiedsplan Engbertsdijkvenen. Deze plannen zijn gebaseerd op de Subsidieregeling Natuurbeheer en Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer. Ze bieden grondeigena ren en pachters de mogelijkheid om subsidies voor agrarisch en particulier natuurbeheer aan te vragen Het besluit is genomen volgens de in afdeling 3.5 van de Algemene Wet Bestuursrecht geregelde procedure zoals deze in juni 2005 van kracht was. In juni 2005 is het ontwerp van de herziening van de natuurgebiedsplannen ter inzage gelegd. In deze herziening zijn de verbindings zones die het Rijk niet meer wil finan- eieren uit de werkingssfeer van de plan nen gehaald. Daarnaast zijn de belang rijkste wijzigingen het naar aanleiding van verzoeken van particulieren uitbrei den van de mogelijkheden om nieuwe natuur te realiseren (223 ha). Deze uit breiding blijft binnen het totale quotum nieuwe natuur dat Overijssel beschik baar heeft. Afhandeling zienswijzen De indieners van zienswijzen op de ont- werpherziening van de natuurgebieds- I plannen Overijssel krijgen binnen twee weken na verschijning van deze bekendmaking een antwoord van de provincie. Inzage In de periode van 3 oktober tot en met 13 november 2005 zijn de stukken tij dens kantooruren in te zien in het pro vinciehuis te Zwolle (alle herziene plan nen) en per gemeente de daar gelden de natuurgebiedsplannen. Indienen beroepschrift Binnen zes weken na plaatsing van deze bekendmaking kunt u tegen het besluit een beroepschrift indienen bij de Rechtbank Zwolle, Sector Bestuursrecht, Postbus 10067, 8000 GB Zwolle (telefoon 038 888 44 44). Het beroepschrift dient te worden ondertekend en bevat ten minste: a. naam en adres van de indiener; b. de dagtekening, c. een omschrijving van het besluit- waartegen het beroep is gericht; d. de gronden van het beroep. Verder dient zo mogelijk een afschrift van het besluit waarop het geschil betrekking heeft te worden overgelegd. Voor de behandeling van een beroep schrift is griffierecht verschuldigd. Voor inlichtingen over de beroepspro cedure kunt u zich wenden tot de pro vincie of tot de Rechtbank te Zwolle. Indien onverwijlde spoed dat vereist, is het mogelijk een voorlopige voorzie ning te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht. In dat geval is extra griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een beroepschrift heeft ingediend. Informatie. De teksten van de plannen zijn in te zien via www: averijsseLni en de kaar ten en subsidiemogelijkheden via www;. groenlOketoverijisselLnJ;. Herziening windenergie van het Streekplan Overijssel 2000+ Gedeputeerde Staten van Overijssel maken mede namens de colleges van Burgemeester en wethouders van de gemeenten in Overijssel bekend dat Provinciale Staten op 14 september 2005 de partiële herziening windener gie van het Streekplan Overijssel 2000+ gewijzigd hebben vastgesteld. De herziening betreft het aanwijzen van gebieden in het buitengebied waar de plaatsing van grote windturbines toegestaan wordt en het toestaan van grote windturbines op bedrijventerrei nen. Op een kaart zijn zoekgebieden en uitgesloten gebieden aangegeven. Provinciale Staten hebben door een amendement besloten dat geen wind turbines mogen worden geplaats in besloten kleinschalig landschap, waardevol oud landschap en nationale landschappen. Hiertoe is kaart 19A, behorend bij deze streekplanherzie ning, aangepast. In een motie worden Gedeputeerde Staten opgeroepen nader te regelen dat in Dedemsvaart-zuid en Dalfserveld maximaal 8 windturbines per gebied worden geplaatst Het uitvoeringska der, dat door Gedeputeerde Staten wordt vastgesteld, zal daarvoor wor den aangepast. De vastgestelde herziening ligt volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening- vanaf 28 september 2005 ter inzage bij de receptie (bestuursgedeelte) van het provinciehuis te Zwolle en in de gemeentehuizen in Overijssel. De her ziening bevatten geen concrete beleidsbeslissingen. Dat betekent dat tegen de herziening of onderdelen daarvan geen beroep mogelijk is. De tervisielegging vindt plaats tijdens kan tooruren. De vastgestelde herziening is ook in te zien via internet: wwmoxmijjsseli al7/mlievj//eaef^ie_en_lidit- Het treintaxivervoer voor reizigers in en naar Zwolle, Deventer, Kampen en Steenwijk blijft voorlopig behouden. Gedeputeerde Staten van Overijssel heb ben de bestaande vier treintaxicontrac ten met de NS verlengd tot 1 septem ber 2006. Daarna neemt de provincie de contracten in Zwolle en Deventer over. Het provinciebestuur heeft voor de exploitatie van de treintaxi's een bedrag van 100,000,= per jaar gereserveerd. Zodra er een landelijk vastgesteld tarief komt voor de reguliere (straat)taxi's wil len Gedeputeerde Staten kijken of het lokale ven/oer in deze steden (bus en taxi) het treintaxivervoer kan vervangen. In Kampen en Steenwijk zorgt na 1 sep tember 2006 de regiotaxi voor aanvul lend vervoer. De servicemogelijkheden van de regiotaxi worden daan/oor uitge breid. Bij de regiotaxi geldt standaard een vooraanmeldingstijd van 1 uur. Als aanvullende service komen er in plaats van treintaxizuilen, regiotaxizuilen op de stations van Kampen en Steenwijk te staan. Reizigers hebben na 1 september dan de keus om een rit met de regiotaxi vooraf te reserveren tegen het reguliere tarief of zonder reservering te reizen met een toeslag op het reguliere tarief. Naast Kampen en Steenwijk zal er per 1 september 2006 een introductie van regiotaxi's plaatsvinden op de stations in Raalte, Ommen en Hardenberg. Op deze stations worden nieuwe regiotaxi zuilen geplaatst met inbelmogelijkheden met de taxicentrale Als aanvulling op het regiotaxi vervoer in de gemeenten Dalfsen, Marienberg, Gramsbergen, Heino en Olst-Wijhe wor den op deze stations regiotaxizuilen geplaatst. Het gaat hier om zogenaam de schuilzuilen, zonder inbelmogelijkhe den met de taxicentrale. Reizigers met de regiotaxi kunnen via de 1 uurs voor aanmelding dan ook van en naar deze stations vervoerd worden. Als wandelaar, fietser, recreant of bewoner valt er heel wat te genieten op het Overijsselse platteland. Je vindt er rust, ruimte en groen. Het platteland staat echter onder druk. Veel boeren stoppen. Minder werkgelegenheid dus. En wie moet het land schap onderhouden? Ook allerlei voorzieningen dreigen te ver dwijnen. Het is van levensbelang dat ons platteland mooi en vitaal blijft. Eén ding weet ik zeker: de overheid kan dat niet alleen. Provincie, gemeenten en waterschappen hebben ondernemers, bewoners en maatschappelijke organisaties nodig! U dus! Bestook ons met plannen voor nieuwe bedrijvigheid, voor her gebruik van vrijkomende agrarische gebouwen, voor leefbaar heid in de kleine kernen, enzovoort. Om het platteland zó sterk te maken dat ook de mensen na ons er goed kunnen wonen, werken en recreëren. Als provincie denken we met u mee. We bieden, waar mogelijk, ruimte en geld aan mensen die iets willen en iets durven. Ik heb liever dat van de 10 initiatieven er 2 mislukken, dan dat we niets oppakken omdat we bang zijn dat het misschien mis gaat. Niet alleen de prachtige natuur, maar ook het 'gewone' platte land is een kwaliteitskeurmerk van Overijssel. Samen kunnen we ervoor zorgen dat de plattelandsontwikkeling in Overijssel een succes wordt! Piet Jansen, Gedeputeerde landelijk gebied, water en energie p.jansen@prv-overijssel.nl Oplossing zoekplaatje juni: Giethoorn. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 7 oktober 2005 op een briefkaart naar: Provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB ZwoHe. Ook kunt u de oplossing via e- mail verzenden: nieuwsredactie@prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te ver melden. Onder de goede inzen dingen worden drie prijzen ver loot. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Staten de opdracht gegeven om met een debatnotitie te komen over Wonen en Zorg in Overijssel. Dit naar aanleiding van het deskundigendebat dat deze zomer over dit onderwerp is gehouden. De debatnotitie is de leidraad voor een breed publieksdebat dat de Staten in november willen houden. Het publieksdebat krijgt als thema 'Hoe wil ik oud worden in Overijssel'. Een delegatie van de Provinciale Statencommissie Economie en Bestuur brengt van 19 tot en met 22 oktober een werkbezoek aan de Poolse regio Westpommeren. Het gaat om een verkenning van de samenwerkingsmogelijkheden tussen Overijssel en deze regio. De provincie streeft naar een bestuurlijke relatie met Westpommeren. waarbij het economische motief centraal staat. Hierbij kan gedacht worden aan kennisuitwisseling op het gebied van innovatie, recreatie toerisme kennisinstituten, onderwijs en infrastructuur. Tijdens het werkbezoek staan onder andere gesprekken met parlementsleden van de provincie Westpommeren op het programma en bezoeken de commissie leden een aantal bedrijven, recreatieprojecten en technologische en medische centra.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 8