De betaling van de zorgverzekering Vraag de zorgtoeslag vóór 1 november aan! 'Onder controle?!' nr. 4 SEPTEMBER OKTOBER 2005 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT De nieuuie Zorguerzekenng «lil! BETAALBARE ZIEKTEKOSTEN Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl De nieuwe Zorgverzekering Premie en compensatie De premie voor de nieuwe zorg verzekering bestaat uit twee delen: 1Voor de zorgverzekering betaalt iedereen die ouder is dan 18 jaar een nominale premie aan de verze keraar. De hoogte van die premie is afhan kelijk van de gekozen zorgverzeke ring en verzekeraar. Gemiddeld zal de premie naar verwachting circa 1.100 per jaar bedragen. 2. Daarnaast is (tot een inkomen van circa 30.000) een inkomens afhankelijke bijdrage verschuldigd. Deze bijdrage wordt ingehouden over loon of uitkering. De bijdrage wordt vergoed door de werkgever. Ook bij veel uitkeringen (AOW, WW, WAO en bijstand) is met de inko mensafhankelijke bijdrage rekening gehouden. Over die vergoeding betaalt u wel belasting, net zo als nu over het werkgeversdeel van de ziekenfondspremie. Wat zijn de financiële gevolgen voor u? Veel mensen hebben vragen over de finan ciële gevolgen van de Zorgverzekerings- wet. Dat is ook heel begrijpelijk: er veran dert nogal wat op 1 januari 2006. Het ministerie van VWS heeft daarom voor ver schillende voorbeeldsituaties inkomensge volgen berekend. Die kunt u nalezen op www.denieuwezorgverzekering.nl en ook op papier opvragen bij Postbus 51 (0800 - 8051). Op de internetsite zijn voor beeldsituaties te vinden van werknemers, zelfstandigen, mensen met AOW, mensen met VUT of prepensioen, bijstandgerech tigden en studenten (in verschillende huis- houdsituaties). Twee voorbeeldsituaties staan hieronder afgedrukt, met bij elk voorbeeld een uitleg. U merkt op twee manieren de financiële gevolgen van de zorgverzekering. Ten eer ste in de kosten van uw ziektekostenver zekering. Ten tweede doordat uw netto inkomen verandert. Die verandering heeft te maken met het inhouden van belastin gen en premies op uw bruto-inkomen. De voorbeelden geven niet precies een per soonlijke situatie weer. Voor een aantal zaken zijn landelijke gemiddelden geno men, bijvoorbeeld de hoogte van de pre mie die u nu en straks aan uw verzekeraar betaalt. De voorbeelden zijn daarom slechts een indicatie, er zijn geen rechten aan te ontle nen! De aannames houden verder geen rekening met de verhoging van de kinder bijslag, de wijziging in de onroerendzaak- belasting, de ontwikkeling van de lonen in de marktsector en prijsstijgingen (inflatie) volgend jaar. De Belastingdienst/Toeslagen heeft in september de aan vraagformulieren voor de zorgtoeslag verzonden. Zorg dat u die snel instuurt. Is uw aanvraag vóór 1 november binnen bij de Belastingdienst, dan staat eind december de eerste toeslag op uw reke ning. Verstuurt u uw aanvraag na 1 november, dan ontvangt u uw toeslag later. De zorgtoeslag wordt maandelijks uit betaald. U krijgt de toeslag vóór het begin van de maand waarin u de pre mie betaalt. Het is mogelijk dat u geen aanvraagfor mulier heeft ontvangen, terwijl u wel recht heeft op de zorgtoeslag. Bijvoorbeeld omdat uw persoonlijke situatie onlangs is gewijzigd, of omdat uw situatie in 2006 verandert. U kunt het aanvraagprogramma dan zelf downloaden van de site www.toeslagen.nl of een aanvraagfor mulier bestellen via de BelastingTelefoon: 0800-0543. Iedere Nederlander maakt vroeg of laat kennis met onze gezondheidszorg. Hoe is de kwaliteit van die zorg? Kun je als patiënt kiezen en hoe moet je dat dan doen? Het nieuwe medische consumen tenprogramma 'Onder Controle?!' behan delt dergelijke vragen. Dit gebeurt met reconstructies, portretten van patiënten en hun keuzes, en gesprekken met deskundi gen in de studio. De bedoeling is mensen bewuster te leren omgaan met medische keuzes,'Onder Controle?!': elke zondag avond op RTL7, van 22.30 uur tot 23.00 uur. Meer informatie op www. denieu wezorgverzekering. nl Voor veel mensen, vooral voor zieken fondsverzekerden, is de nominale premie van de zorgverzekering hoger dan de hui dige premie. Afhankelijk van hun inkomen en persoonlijke situatie hebben zij recht op een zorgtoeslag als tegemoetkoming in de premiekosten. Daarnaast verandert er financieel nog het een en ander. Zo vervalt voor ziekenfonds verzekerden de procentuele ziekenfonds premie. Voor particulier verzekerden ver vallen de MOOZ-bijdrage en WTZ-omslag- bijdrage. Voor alle verzekerden geldt dat de AWBZ-premie omlaag gaat. Ook is er een aantal (belasting-)maatregelen waar u voordeel van kunt hebben. Dat voordeel ziet u terug in uw netto-inkomen. Aanvullende maatregelen Op Prinsjesdag heeft het kabinet, zoals aangekondigd, nog een aantal extra maat regelen genomen om de koopkracht van de mensen verder te ondersteunen. Zo zijn bij de belastingen de heffingskortingen aangepast. Daarnaast is er iets veranderd in de inkomensafhankelijke bijdrage. Voor mensen die deze bijdrage niet vergoed krijgen, omdat zij geen werkgever hebben of omdat er bij hun uitkering geen rekening mee wordt gehouden, is de inkomensaf hankelijke bijdrage verlaagd naar 4,4%. Deze versoepeling geldt bijvoorbeeld voor ouderen met een aanvullend pensioen, mensen met prepensioen en zelfstandigen. Over inkomen waarvoor wel een vergoe ding wordt ontvangen is de bijdrage vast gesteld op 6,5%. Zorgtoeslag De hoogte van de zorgtoeslag die mensen krijgen is ook aangepast. Alleenstaanden kunnen tot een toetsingsinkomen van circa 25.000 jaarlijks maximaal 400 aan zorgtoeslag ontvangen. Twee personen kunnen pér jaar een maximale zorgtoeslag van 1.150 krijgen als hun (gezamenlijke) toetsingsinkomen niet hoger is dan circa 40.000. Wilt u het precies weten? ledereen kan zelf zijn zorgtoeslag berekenen op www.toeslagen.nl. Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Weizi jn en Sport Het kabinet heeft met Prinsjesdag zijn nieuwe plannen gepresenteerd. Daarbij heb ben we veel aandacht geschonken aan de invoering van het nieuwe zorgstelsel. Het moet voor iedere burger betaalbaar blijven, dat is het uitgangspunt. Gelukkig pakt het voor de meeste Nederlanders financieel gunstig uit, al geldt dat niet voor iedereen. De nieuwe zorgverzekering is zeker gunstig voor gezinnen met kinderen die nu net boven de ziekenfondsgrens zitten. Maar ook chronisch zieken met een dure standaardpakketpolis zullen profiteren. Voor wie wordt het duurder? Dat is onder andere voor jongere mensen die particulier verzekërd zijn. Zij betalen nu nog een zeer lage premie omdat zij vaak gezond zijn. In het nieuwe stelsel heb ben zij in ieder geval wel weer de zekerheid dat hun premie niet omhoog schiet als ze ouder worden. In het nieuwe stelsel is de premie van het basispakket niet afhan kelijk van uw leeftijd of gezondheid. Veel mensen vinden het nog moeilijk om uit te rekenen wat de nieuwe zorgverzeke ring financieel betekent. Daarom hebben we dat met behulp van voorbeelden zo goed mogelijk in kaart gebracht op de website www.denieuwezorgverzekering.nl. Die voorbeelden geven een indicatie van wat het financieel voor u gaat betekenen. Nogmaals, financiële garanties kan het kabinet niet bieden. Maar we houden de zorg wel betaalbaar voor iedere Nederlander. Voorbeeld 1: Werknemer, kostwinner, met partner en twee kinderen (bruto-inkomen 2.340 per maand) (- hogere last; lagere last) Verandering maandelijkse zorgverzekeringslasten 2005 2006 Verschil a. Gemiddelde premie 64 184 - 120 b. Zorgtoeslag 0 49 49 Totaal 64 135 - 71 a. De ziekenfondspremie (kinderen meeverzekerd, zonder aanvullende verzekering) is gemiddeld circa 64 voor beide volwassenen samen (zonder aanvullende verzekering). Naar verwachting wordt dat voor de zorgverzekering circa 184 (er zullen verzekeraars zijn met een lagere of hogere premie). De kinderen betalen geen premie. De lasten stijgen gemiddeld met circa 120 per maand. b. Gelet op het inkomen in dit voorbeeld is er recht op een gedeeltelijke zorgtoeslag. In dit voorbeeld is er 49 toeslag per maand. In totaal stijgen de maandelijkse verzekeringslasten gemiddeld met circa 71 Verandering maandelijks netto-inkomen Verschil a. Werknemersdeel ziekenfondspremie vervalt 52 b. Lagere AWBZ-premie 22 c. Overige fiscale maatregelen 9 Totaal 83 a. Voor het huidige ziekenfonds wordt als werknemersdeel 1,45% premie op het loon ingehouden. Deze premie vervalt. Dit leidt tot een verbetering van het netto-inkomen met circa 52. De inkomensafhankelijke bijdrage pakt voor ziekenfondsverzekerden nagenoeg hetzelde uit als in het ziekenfonds. Daarom is de werkgeversbijdrage hier niet apart vermeld. b. Er wordt nu een percentage voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten op de bruto-uitkering ingehouden. Dat percentage gaat met 0,9% omlaag. Dat geeft een verbetering van circa 22. c. Overige fiscale maatregelen (zoals aanpassingen van de algemene heffingskorting en de WW-premie) zorgen voor een verbetering van het netto-inkomen met circa 9. In totaal verbetert het netto-inkomen van het gezin in dit voorbeeld met circa 83 per maand. Totaal financiële gevolgen per maand: 71 83 12 De werknemer (kostwinner) met partner en twee kinderen gaat er in dit voorbeeld in totaal circa 12 per maand op vooruit. Voorbeeld 2: Alleenstaande met AOW en aanvullend pensioen van 5.000 (bruto-inkomen 1.395 per maand) (- hogere last, lagere last) Verandering maandelijkse zorgverzekeringslasten 2005 2006 Verschil a. Deze persoon betaalt nu gemiddeld circa 32 aan ziekenfondspremie (zonder aanvullende verzekering). Dit wordt naar verwachting met de nieuwe zorgverzekering'circa 92 (er zullen verzekeraars zijn met een lagere of hogere premie). De verzekeringslasten voor het basispakket stijgen dus gemiddeld met circa 60 per maand. b. De zorgtoeslag compenseert deze stijging voor een deel. De gepensioneerde uit dit voorbeeld heeft recht op circa 34 toeslag per maand, de maximum zorgtoeslag voor een alleenstaande. a. Gemiddelde premie b. Zorgtoeslag 32 0 92 34 - 60 34 Totaal 32 58 - 26 In totaal stijtjen de maandelijkse verzekeringslasten gemiddeld met circa 26. Verandering maandelijks netto-inkomen Verschil a. Hogere AOW 15 b. Lagere inkomensafhankelijke bijdrage 23 c. Lagere AWBZ-premie 12 d. Overige fiscale maatregelen 9 Totaal €59 a. De AOW-uitkering stijgt met circa 15 per maand. b. Voor het ziekenfonds wordt 8,2% premie op de AOW-uitkering ingehouden en 6,2% op het aanvullend pensioen. Voor de zorgverzekering dalen deze percentages, namelijk 6,5% op de AOW-uitkering en 4,4% op het aanvullend pensioen. Dit levert een netto-voordeel van circa 23 op. De inkomensafhankelijke bijdrage pakt voor ziekenfondsverzekerden nagenoeg hetzelde uit als in het ziekenfonds. Daarom is de werkgeversbijdrage hier niet apart vermeld. c. Hetzelfde geldt voor de inhouding op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten op de AOW-uitkering. Dat percentage daalt met 0,9%. Dat geeft een verbetering van circa 12. d. Overige fiscale maatregelen (zoals aanpassingen van de ouderenkorting en algemene heffingskorting) zorgen voor een hoger netto-inkomen van circa 9. Het netto-inkomen van de gepensioneerde uit dit voorbeeld verbetert in totaal met circa 59 per maand. Totaal financiële gevolgen per maand: - 26 59 De persoon (AOW, aanvullend pensioen) in dit voorbeeld gaat er in totaal circa 33 per maand op vooruit. juli augustus september oktober november december januari februari maart april mei 6 - 29 Post van VWS Aanvraagformulier zorgtoeslag van Belastingdienst 1e - Aanvraagformulier zorgtoeslag terugsturen 16e - Uiterlijk aanbod verzekeraar 1e - Zorgverzekeringswet van kracht te - Geldigheid aanbod verzekeraar loopt af Ie - ledereen moet verzekerd zijn De informatie op deze pagina is onder voorbehoud van eventuele wijzigingen en van parlementaire goedkeuring van de Invoerings- en aanpassingswet Zorgverzekeringswet. Gebruikte cijfers hebben een voorlopig karakter. U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. Aflevering 5 verschijnt eind oktober, begin november U kunt ook bellen met Postbus 51: 0800-8051 (gratis)

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 4