Erik Davids snelste Nederlander bij enduro 'Welk klein dorp heeft nou zo'n goed muziekkorps?' 111 Gehandicapten ZoZijn exposeren kunstwerken Toneelvereniging COV speelt rol in tv-serie Regio VW Fietsvierdaagse Basiscursus natuurfotografie op Sallandse Heuvelrug Workshop wandelen met GPS April zacht, zonnig en nat Stichting Nagelhoutcollectie krijgt geld uit Rabofonds Cursus Babymassage Verwendag Diessenplas Borstvoeding Fietspuzzeltocht en fietsbingo Aanrijdingen en inbraken Schennispleging Rijden met drank op Aanhanger kantelt Open dag Kakelbont Snoepactie scouting Donderdag 26 mei 2005 Holtens Nieuwsblad HOLTEN - VVV Sallandse Heuvelrug/ Reggeland verzorgt van 14 tot en met 17 juni de Regio Fietsvierdaagse. De eerste dag is Harwig in Den Ham het startpunt. De route gaat via Marle, Hellendoorn. Hancate, Lemele. Archem en de Sahara weer terug naar Den Hani. Deze route staat in het teken van water, maar gaat ook zeker door bos en ander natuur schoon. De tweede dag wordt er gestart vanaf Landal GreenParks De Vlegge in Sibculo. Men fietst door het veengebied rondom Vriezenveen. De route gaat langs smalle beekjes, landelijke vergezichten en door het prachtige natuurgebied de Engberts- dijksvenen weer terug naar het startpunt. De derde dag maakt men kennis met de prachtige omgeving tussen Holten en Raalte. Deze route heeft zowel een bosrijk als landelijk karakter. Er wordt gestart vanaf café De Biester in Holten. De laatste dag is Landal GreenParks De Elsgraven in Enter het startpunt en staat een heel ander gebied van de regio centraal. Namelijk een stuk Reggestreek. het Rijssens Schwarzwald en het gebied richting Delden en Diepenheim. Voor de fietser die vier dagen fietsen een beetje te veel van het goede vindt, kan ook gewoon lekker één dag meedoen. De dagafstanden van de routes bedragen 40 of 60 kilometer en zijn geheel bewegwijzerd. Elke dag kan men tiissen 9.00 en 12.00 uur starten. Voor 17.00 uur moet men zich weer melden bij het startpunt voor de laatste stempel. De kosten bedragen 3.50 euro per dag voor volwassenen. Vier dagen fietsen kost 11.00 per persoon. Wie zich inschrijft voor 1 juni betaalt 9 euro per persoon voor vier dagen. HOLTEN - Het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug houdt een cursus natuurfotografie voor beginners. Het doel is om op een andere manier naar de natuur te leren kijken. De cursus is bedoeld voor mensen die nog niet veel ervaring hebben met fotograferen. Kennis van fotografie is dus geen vereiste. Wel is het handig de mogelijkheden van de eigen ca mera te kennen. Eisen aan de apparatuur worden niet gesteld, maar een wegwerpcamera of volautomatische camera zonder instelmogelijkheden zijn niet geschikt. Tijdens de cursus wordt ingegaan op de verschillen tussen natuurfotografie en andere vormen van fotografie, onderwerpen in de natuurfotografie en compositie. Maar het zal vooral een praktische cursus worden. Reeds gemaakte foto's van de deelnemers worden bekeken en tijdens de excursie worden er door middel van verschillende opdrachten foto's gemaakt, die in de afsluitende avond worden besproken. De cursus wordt gehouden op de maandagavonden 13 juni, 20 juni en 4 juli en zaterdagochtend 25 juni. De kosten zijn 17,50 euro inclusief koffie of thee. Opgave is noodzake lijk. Dit kan voor dinsdag 7 juni bij het secretariaat van Natuur en Milieu Overijssel in Zwolle, telefoon 038-4250960. HAARLE - Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug houdt zaterdag 18 juni in samenwerking met Vereniging Natuur monumenten van 10.00 tot 17.00 uur een praktische works hop GPS bij excursieschuur De Pas in Haarle. GPS staat voor Global Positioning System. Het is een moder ne, technische vorm van navigeren en biedt veel (exacte) mo gelijkheden voor het oriënteren in het veld. Hierbij is het niet nodig én niet wenselijk van de gebaande paden te gaan en er op los te struinen door de natuur van het nationaal park. Maar spannend en enerverend is het zeker. De workshop wordt gegeven door twee ervaren gps-werkers. Het ochtendprogramma bestaat uit theorie, zoals het leren ken nen van het apparaat, de mogelijkheden en de toepassingen. Er zal ook al vast wat 'droog' geoefend worden. Na de lunch wor den de deelnemers het bos ingestuurd. Met behulp van GPS wordt een route gelopen en onderweg zullen allerlei opdrach ten uiteindelijk tot de oplossing van een vraagstuk leiden. De aangeleerde vaardigheden worden ingeslepen. Op de oefen plaatsen (de posten) worden de deelnemers door de instruc teurs ondersteund. De kosten bedragen 17,50 euro inclusief koffie/ thee en lunch. Er kunnen maximaal twintig mensen meedoen, dus opgave vooraf is noodzakelijk en kan uiterlijk tot dinsdag 7 juni. Dit kan bij het secretariaat, per adres Natuur en Milieu Overijssel in Zwolle, telefoon 038-4250960. April was zeer zacht. De gemiddelde maandtemperatuur in Holten is uitgekomen op 11.1 graden. Espelo noteerde 10.7 graden en De Bilt kwam uit op 10.4 graden tegen 8.3 graden normaal. Daarmee staat deze maand op een gedeelde vijfde plaats in de rij van zachtste aprilmaanden sinds 1901. Het weerbeeld was sterk wisselend waarbij vrijwel de gehele maand de gemiddelde tempe-ratuur rond of boven het langjarig gemiddelde lag. Op 3 april werd het in Holten 22.9 graden, Es pelo kreeg op de thermometer 22.5 graden. Dit was tevens de eerste warme dag van het jaar 2005. Dit was ook gelijk de hoogste maximumtem-peratuur van de maand. In totaal kwa men er drie warme dagen voor in Holten. In liet tijdvak van 21 en 22 april kwam het tijdens de nachten plaat-selijk tot vorst aan de grond in het oosten van ons land, dit was ook in Holten en omgeving het geval. In Holten werden geen vorstdagen geno-teerd: het langja-rig gemiddelde be draagt er vier. De laagste minimumtem-peratuur werd gemeten op 22 april met 0.5 graden in Espelo en Holten 1.6 graden in de weerhut. Op de vliegbasis Twenthe werd maar-liefst - 2.0 gra den gemeten in de hut. Met gemiddeld over het land 189.0 zon- uren tegen 162.0 uren zon was april zonnig. Met name de eerste drie dagen van april en het tijdvak van de 21e tot en met de 24e verliepen in een groot deel van het land zeer zonnig. De tweede decade (dag 1 1 tot en met 20) was daarentegen juist vrij somber met gemiddeld over het land slechts 34.0 zonuren tegen 55.0 uren normaal. In De Bilt wer den 185.0 zonuren geregistreerd tegen normaal 158.0 uren, zo deed de zon goede zaken in de maand april. De meeste neer-slag viel in het midden van het land. 19 April was een natte dag, periodiek viel er veel regen: Rijs-sen, Beus- eberg, Dijker-hoek en Holten kregen allemaal 16.0 mm in de regenmeter, tegen 13.0 mm in buurtschap Espelo. In het oosten van het land viel die dag plaatselijk ruim 25.0 mm neerslag. Ook 29 april was nat, een regenzone trok in de nacht over het land en liet ook weer regen van betekenis achter. Beuseberg. Rijssen en Holten kregen 10.0 mm, Dijkerhoek noteerde 9.0 mm en tot slot Espelo 8.5 mm. 30 April Koninginnedag hadden we geluk dat het de hele dag droog bleef, er was wel veel be wolking, de zon kregen we dan ook maar heel weinig te zien. Zo konden alle geplande buiten activiteiten die dag plaats vin den onder droge weersom-standigheden, daar hadden we mooi geluk mee. Dan nu maandover-zicht april wat de neer-slag betreft bij de buurtschappen: de meeste neerslag viel bij Arjan in Rijssen na melijk 88.6 mm, gevolgd door Holten 87.6 mm, bij Hcnnie in de Beuseberg viel 85.5 mm, en Espelo noteerde 76.8 mm. Min der neerslag viel er bij Anton in Dijker-hoek; hij moest het met 75.0 mm doen, maar dat is nog veel. Tenslotte De Bilt noteerde 63.0 mm neerslag tegen 45.0 mm normaal voor april. Daarmee kan april als nat worden gekarak teriseerd. Zo kunnen we terug kijken op een zeer groeizame maand waarbij de natuur zich snel ontwikkelde. IVeermanFreddie Paalman BORNO - Om in aanmerking te komen voor het Nederland se Team Enduro tijdens de zesdaagse in Tsjechië dit jaar, heeft de bond twee EK-wed- strijden \erplicht gesteld om te rijden. De wedstrijd in Italië was er een van. Omdat dit de tweede wed strijd van het seizoen was, werd er gestart naar aanleiding van de tussenstand. Voor Erik Davids was dit de eer ste wedstrijd en dus moest hij als laatste starten. Hij de eerste wedstrijd in Polen gemist. Voor hem zeker geen voordeel. De eerste dag verliep heel goed. Op de zeer riskante proeven, die bestonden uit steile afgronden en smalle geitenpaadjes op de berg omhoog, wist hij zich goed staande te houden. Dit leverde hem de eerste dag een nette achtste plaats op. De tweede dag telden de proe ven reeds in de eerste ronde. De eerste proef verliep niet geheel vlekkeloos. Er moest een beek overgestoken worden en hier bleef Erik hangen op een dikke steen. Dit kostte hem vele secon den. In de tweede ronde reed hij ook nog eens tegen een rotswand. Hij verloor de macht over het stuur en viel. Dit kostte hem meer dan een halve minuut in deze proef. Omdat het de tweede dag niet goed verliep, koos hij voor uit rijden en eindigde op een matige elfde plaats. Toch was Erik in zijn klasse de snelste Nederlan der over twee dagen. De volgende verlichte wedstrijd is half juli in Wales. p- - - l'-V. iit mini in m«i> i mui -£VV. Erik Davids tijdens de enduro in Italië, (foto: Kelly Libregts) HOLTEN - Artistiek Atelier Hilgelo uit Winterswijk expo seert tot vrijdag 8 juli in de ontmoetingsruimte van de Boschkamp. Het artistiek ate lier is een onderdeel van Zo- zijn en biedt een dagbesteding aan mensen met een verstan delijke handicap. Het atelier richt zich op activi teiten op het creatieve en am bachtelijke vlak. Creatief in de zin van een kunstzinnig atelier. Het atelier houdt diverse exposi ties waaronder nu ook in Holten. Een van de doelen is de samen leving kennis te laten maken met de kunstuitingen van mensen met een verstandelijke handicap. Zo'n vijftien werken worden tentoongesteld. Werken die alle maal te koop zijn. Veel wordt er gewerkt met acryl op doek maar ook op hout zijn bijzondere exemplaren te bewonderen. Inlichtingen over de expositie en de mogelijkheid om te expose ren, zijn te verkrijgen bij de So- cuwe, 0548-362755. HOLTEN - Het Rabo Pro jectenfonds van Rabobank Holten-Markelo heeft eind april drie stichtingen blij ge maakt met een financiële bijdrage. Goed nieuws was er voor de stichting Heem kunde Markelo, de stichting Paarden- en Ponysport Markelo en de stichting Col lectie Nagelhout Holten. Stichting Collectie Nagelhout Holten ontvangt 500 euro, zo dat de publicatie over de Na gelhoutcollectie kan worden voorzien van een harde kaft. Jaarlijks wordt door Rabo bank Holten-Markelo een be drag van 50 duizend euro be schikbaar gesteld ter bevorde ring van projecten gericht op de lokale gemeenschap. Een commissie, bestaande uit vijf leden van de bank, beslist over de toekenning van 40 duizend euro. Tijdens de algemene vergadering van Rabobank Holten-Markelo beslissen alle aanwezige leden over de res terende 10.000 euro. Wie vragen heeft over het Ra bo Projecten fonds of een aan vraag in wil dienen, kan bellen met Bianca Kuiphuis: 0548- 370701. ALMELO - Thuiszorg Noord West Twente houdt een cursus Babymassage in Almelo. De cursus is bedoeld voor ou ders met hun baby van circa zes weken tot zes maanden. In vier bijeenkomsten van anderhalf uur wordt praktische en theoretische informatie gegeven over de ont wikkeling van baby's en het aanleren en oefenen van massa getechnieken. Babymassage is een belangrijke toevoeging op de dagelijkse ver zorging. De cursus wordt vanaf 1 juni 2005 vier keer gehouden van 13.30 uur tot 15.00 uur aan de Zeearend 2 in Almelo. Aanmel den via telefoon: 0900-0678. HOLTEN - De Holtense mu ziekvereniging HMV ging ze stig jaar geleden, op dinsdag 15 mei 1945, samen met de an dere muziekvereniging: Excel sior. Deze fusie w erd afgelopen zaterdag gevierd met een jubi leumreceptie in Zaal Vosman. Dubbel feest eigenlijk, want de oude HMV7 werd ai in 1905 op gericht. Honderd jaar geleden, dus. 'Men dacht: er is een nieuwe tijd aangebroken; tijd voor een nieuw begin', zei Jan Hess in zijn toespraak. Hij bedankte de vele vrijwilligers die altijd de helpende hand bieden, waardoor HMV nu nog steeds bestaat. Wethouder Wim ter Schure vond een zestigjarig jubileum nog niet heel oud. 'Ik ga zelf ook die kant op', gaf hij aan. 'Maar je hebt wel heel veel ervaring op gedaan.' Hij ging verder in op de wens van onder meer HMVeen grote zaal in Holten waar kan worden gespeeld. De zaal in Irene is te kléin en in de sporthal mag we gens de veiligheid, maar een be perkte hoeveelheid bezoekers worden toegelaten. Daarnaast heeft deze zaal, net als De Kan delaar, als nadeel dat alle appa ratuur moet worden klaargezet en na afloop weer worden afge broken. 'Een grote zaal voor bij voorbeeld concerten zit in het Kulturhus-idee. Maar of dat eind dit jaar al rond is voor het jubi leumconcert, lijkt me een illu- Margriet Hanewinkel van Stich ting Viering Nationale Feestda gen is erg trots op HMV. 'Welk klein dorp heeft nou zo'n goed muziekkorps? Wanneer je ze ook roept om te spelen, ze zijn er. Daar moetje als Holtense ge meenschap trots op zijn'. Als vertegenwoordiger van de echtgenoten en echtgenotes van HMV-leden, sprak Jan Kroos hof. 'Het is niet altijd makkelijk om bij de achterban te horen', gaf hij aan. 'Soms komen ze in mineur terug van een repetitie, omdat er te weinig leden waren om te repeteren. Of juist dege nen die het nodig hebben, waren er niet. Of de dirigente was er niet'. Maar er zijn volgens hem ook genoeg positieve punten. 'We mochten mee naar het con- Voorzitter Gerard Voordes laat trots de oorkonde zien, die HMV kreeg van de landelijke bond KNFM. (foto's: Johan Bolink) cours in Winterberg. Van prijzen ophalen is het de laatste tijd niet meer van gekomen. Maar dat kan nog komen, al moet er dan nog wel goed worden gerepe teerd'. Voorzitter Gerard Voordes ver telt dat het voor de majorettes ook een jubileumjaar is. 'De ma jorettes werden er dertig jaar ge leden aan toegevoegd. Mijn broer zorgde voor de eerste be geleiding. Daarna hebben ze een hele grote groei doorgemaakt'. De supportersgroep van HMV werd bedankt voor de inzet. 'De supporters zijn enthousiastelin gen. Niets is hen te veel. Zij heb ben het HMV-gebouw gereali seerd. Door hun inzet wordt de drempel van de HMV-muziek- lessen laag gehouden'. Voordes kwam nog even terug op de grote wens van de muziek vereniging, de realisatie van een grote zaal. 'Je wilt graag optre den voor anderen. Maar waar moet je dat doen als er geen be schikbare ruimte voor is? Het mooiste zou een ruimte zijn waar alles al klaar staat en je me teen kunt beginnen. Geen romp slop ervoor en achteraf om alles eerst te moeten opzetten en daar na weer afbreken. Richting poli tiek wil ik dan ook zeggen: zon der hart in het Kulturhus. de gro te zaal, zou de doodsteek van het Kulturhusconcept betekenen'. Ik spreek dan ook de wens uit om die zaal zo spoedig mogelijk te realiseren, zoals beloofd. En het geen sluitstuk van de begroting maken'. HOLTEN - De Holtense to neelvereniging COV gaat een rol spelen in de tv-serie Moord en Brand van TV Oost. De ko mende weken vinden de opna men plaats van deze serie. In Moord en Brand worden oude verhalen en mythen verteld en nagespeeld. COV gaat de rollen invullen die nodig zijn om het verhaal van de jonge boerend ochter Berendina Hertgers en de mythe van de beruchte misdadi ger Huttenkloas te verfilmen. De verhalen worden verteld aan de hand van verhalenverteller Anne van der Meiden die ons mee te rugneemt in de tijd. Regisseur Oscar Siep van RTV Oost probeert de verhalen zo waarheidsgetrouw mogelijk te reconstrueren. Daarom vond donderdag 12 mei een screening plaats. Hierbij werden de acteurs bij de diverse personages ge zocht. COV bleek in staat alle belangrijke personages in te kunnen vullen. Voor de regis seur was dat erg belangrijk, aan gezien het werken met één to neelgroep de meeste continuïteit oplevert. Samen met de goede acteerprestaties heeft dat de re gisseur doen besluiten om voor toneelvereniging COV te kie zen. Naast de hoofdrollen worden ook de meeste figuranten door leden van COV gespeeld. Om alles zo echt mogelijk te laten lijken worden alle acteurs en fi guranten in kleding uit die tijd gestoken. Ook wordt er zoveel mogelijk gebruik gemaakt van authentieke locaties. De tv-opnamen zijn zondag 29 mei en zondag 4 juni. De serie wordt in het najaar uitgezonden op TV Oost. HOLTEN - Voor de bewoners van Diessenplas wordt don derdag 2 juni een feestelijke dag georganiseerd. Zij kunnen deelnemen aan een program ma dat de stichting Habion aanbiedt en dat mede wordt uitgevoerd door een groep Ha- bion-medewerkers. In groepjes vertrekken bewoners voor een rolstoeltocht met op drachten. Bij terugkomst zijn er drankjes en muziek. De lunch bestaat uit pannenkoeken, poffertjes en ijs en als afsluiting van de dag is de prijsuitreiking. Stichting Habion is eigenaar en beheerder van diverse aangepas te woonvormen voor ouderen in tachtig plaatsen. Habion is ook eigenaar van woonzorgcentrum Diessenplas en verzorgt het technisch beheer. Het gebouw wordt verhuurd aan Zorggroep De Leiboom die de contacten met de bewoners onderhoudt. Het leek Habion leuk om de me dewerkers de mogelijkheid te bieden vrijwilligerswerk te doen voor de bewoners van hun com plexen. Doel is natuurlijk de be woners een leuke dag te bezor gen. Daarnaast beleven de me dewerkers ook zelf een bijzon dere ervaring waardoor, kan toormedewerkers meer feeling krijgen met het leven en werken in de complexen. Het management en de activitei tenbegeleiding van Diessenplas reageerden meteen enthousiast op de plannen. Samen werkten ze het programma uit en Dies senplas bereidde de dag voor; Habion bekostigt de dag. Zo'n 21 medewerkers van Ha bion komen 2 juni naar Holten om, samen met vrijwilligers en personeel van Diessenplas,- de handen uit de mouwen te steken voor de bewoners. HOLTEN - Borstvoeding is de beste voeding voor baby én moeder. Dit blijkt steeds weer uit verschillende onderzoeken. Veel aanstaande ouders willen dan ook graag borstvoeding geven. Carinova houdt de cursus Borst voeding de beste start. De cursus kan in verschillende plaatsen in het werkgebied worden gegeven en gaat van start bij voldoende aanmeldingen. Voor meer infor matie en opgave kan men bellen met Carinova, telefoon 0900- 8662 0,10/min). DIJKERHOEK - Buurtver eniging Dijkerhoek houdt zon dag 29 mei een gezinsfietspu/.- zeltocht. De start vanaf 10.00 tot 11.00 uur bij de molen. De route is ongeveer 30 kilometer lang. Wie meedoet aan de tocht, doet ook automatisch mee aan de fietsbingo. Er zijn leuke prijzen te winnen. Inschrijfgeld bedraagt 6 euro voor volwassenen en 4 euro voor de basisschooljeugd (groep drie tot en met acht). Kinderen tot en met groep twee kunnen gratis mee. Bij het inschrijfgeld is een bin gokaart inbegrepen. Men kan bij de start extra bingokaarten ko pen. Voor de bingo graag een pen meebrengen. Tijdens de middagstop wordt deelnemers een bord patat met een bal gehakt aangeboden. Bij eventuele pechgevallen zorg de buurtvereniging voor vervoer van fiets en deelnemer naar Dij kerhoek. HOLTEN - Veertien aanrij dingen werden er vorige week door de politie geteld in de ge meente Rijssen, Holten. Waar onder twee aanrijdingen met letsel. Vier veroorzakers reden door. Bij een van de aanrijdingen met letsel kwam een vrachtwagen chauffeur bekneld te zitten in zijn cabine. De brandweer moest hem bevrijden. Verder werd er ingebroken in vier auto's. Deze inbraken had den plaats aan de Erve Wolters, bij het kerkhof aan de Jeurlinks- weg in Holten en de Canadese begraafplaats. HOLTEN - Een tienjarig meisje zag woensdag 18 mei tussen 12.30 en 13.00 uur dat de bestuurder van een wit bus je, met aan de voorzijde een rode streep, op de Rijssense- weg in Holten uitstapte en zijn geslachtsdeel toonde. De poli tie verzoekt eventuele getuigen zich te melden. HOLTEN - Twee bestuurders werden donderdag 19 mei op de Holterbergweg aangehou den wegens het rijden onder invloed. Zij kregen een proces verbaal. HOLTEN - Een aanhanger van een vrachtwagen die was volgeladen met varkens, kan telde donderdag 19 mei op de oprit van de A 1 ter hoogte van Holten. Twaalf van de 107 varkens over leefden het niet. Het verkeer over de A 1 heeft hier enige tijd hinder van gehad. HOLTEN - Kindercentrum Kakelbont aan de Lageweg, houdt vrijdag 3 juni tussen 14.00 en 18.00 uur open huis. Iedereen is van harte welkom om een kijkje achter de scher men te nemen bij het kinderdag verblijf. De koffie, thee en limonade staan klaar, evenals allerlei leu ke activiteiten voor de kinderen, zoals een springkussen, schmin ken en creatieve activiteiten. Op dit moment heeft kindercen trum Kakelbont nog plaats op al le dagen voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Er is vaste en flexibele opvang mogelijk. Daarnaast is er de strippenkaart om binnen het contract flexibel, extra uren ge bruik te kunnen maken van op vang. Voor meer informatie of in schrijvingen kan men contact opnemen met Catalpa Kinderop vang: 0800-0743 (gratis). HOLTEN - Leden van scou ting de Waardenborch houden 28, 26 en 27 mei in het buiten gebied een huis-aan-huisactie. Voor 3 euro ontvangt men een zakje chocola en voor 2,50 euro spekjes. De opbrengst komt ten goede aan de Holtense scoutingjcugd.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 6