Leerlingen Winterberg brengen tegenbezoek 3 'We willen niet wachten op onderzoeken of enquêtes' Zo vies als Floddertje op foto bij bibliotheek Decemberactie krijgt geen pauzeweek meer Roefelbedrijven gezocht Köllingserf viert in tent uitbundig feest Sagenboek over Holterberg Paaltjes stoppen reclame Openbaar toilet, lelijke bunker Zakelijk Bekeken Onbemand tanken Open dag molen De Hegeman Uilenballen Hangjongeren maken winkelcentrum smerig Aantal korhanen daalt met twee Helpers bedankt Meldpunt langer open Meer triatlon bij Studio Sport Donderdag 12 mei 2005 Holtens Nieuwsblad Numendal - Schrijfster Karin de Graaff en illustratrice Moniek Peek hebben zes sagen en legenden over de Sal- landse Heuvelrug bewerkt tot de bundel Reuzen en IJskij- kers. Dit boekje werd onlangs gepresenteerd in het Numen dal, waarover ook een verhaal in het boek staat. Over de Sallandse Heuvelrug bestaan zeer veel sagen en legen den. Veelal komen er reuzen en heksen in voor. Overleveringen die het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug niet graag verlo ren ziet gaan. Daarom werd gezocht naar deze verhalen en zes stuks uitverkoren om in een bundel te verschijnen. Het gaat om vijf verhalen die in 1992 al eens zijn verschenen in dagblad Tu- bantia. Geschreven door Wim Dalhuisen. Ditta op den Dries, Rinus Bouwmeester. Henk Bouwhuis en Peter de Noord. Stich ting Oudheidkamer Hoolt'n leverde het laatste verhaal. Om er een mooi geheel van te maken, werden Karin de Graaff en Moniek Peek gevraagd de verhalen zodanig te bewerken, geschikt voor een leuk boekwerkje. Om de bundel op een toepasselijke wijze te presenteren, gingen de genodigden door het bos naar het Numendal. Een van de sa gen in Reuzen en IJskijkers gaat namelijk over dit gebied. Kar in las het desbetreffende verhaal voor. Het boekje is voor 12,50 euro te koop bij Natuurdiorama Hol terberg, bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug en de VVV- kantoren. Als Reuzen en IJskijkers aanslaat, wordt gedacht om een volgend deel uit te brengen. Zo blijven de overleveringen bewaard op papier. (Foto: Gert Perdon) Holten - Het is gedaan met de sluikreclame op de viaduct Markcloseweg over de A 1. Het was de Provincie Overijssel al een langere tijd een doorn in het oog. Nu zijn er paaltjes geplaatst, zodat er niet meer op kan worden geparkeerd. Dc Provincie klaagde al een tijdje over de geparkeerde vracht wagens op de viaduct. Zij vroeg de gemeente daarom maatre gelen tc treffen. Dc reclame zou het verkeer in gevaar brengen, omdat het teveel afleidt. De gemeente wilde er echter niets aan doen. want het is niet verboden vrachtwagens op een viaduct te parkeren. Zolang het niet gevaarlijk is voor voorbijrijdende auto's, zag de gemeente er geen noodzaak in. Het leverde dan ook geen direct gevaar op, want de geparkeerde vrachtwagens stonden opgesteld langs dc weg op de viaduct. Ruimte genoeg. De Provincie wilde ervan af, omdat op de wagens grote recla me zat. Bestuurders op de A 1die onder de viaduct doorrijden, gaan er onbewust naar kijken. Hierdoor zou de verkeersveilig heid weldegelijk in gevaar worden gebracht. 'Als de gemeente er niets aan wil doen, doen we het zelf wel', moet de Provincie hebben gedacht. Aan beide kanten op de via duct werden daarom witte paaltjes geplaatst, waardoor de 'par keerruimte' niet meer tc bereiken is. (Foto: Sander Scheper man) Holten - De Holtense Handelsvereniging heeft onlangs raadsleden rondgeleid in het centrum om de plekken te la ten zien, welke voor velen een doorn in het oog is. Een daar van is het openhaar toilet. Jan Herman ten Velde: 'Ik heb onder andere wethouder Ligten- berg het openbaar toilet laten zien. Dat het om een lelijke bun ker gaat die niet is tc gebruiken. Ik heb er 50 eurocent ingedaan. Die was ik natuurlijk kwijt en de deur ging niet open.' Het ooit voor 150 duizend gulden neergezette toilet levert vol gens Ten Velde niets op en kost alleen maar veel geld aan on derhoud. Ligtenberg gaf aan dat het weg zou kunnen worden gehaald als horeca in het centrum met elkaar afspreken ook nict-klanten toe te laten gebruik te mogen maken van hun sani tair. Volgens Ten Velde gebeurt dat altijd al en worden mensen met hoge nood nergens geweigerd. Holten - Voor een tegenbezoek aan de scholengemeenschap De Waerdenborch komen van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 mei 29 leerlingen uit Win terberg. Het is een uitwisseling die al minstens vijftien jaar wordt gehouden. De Hauptschule Winterberg en de VMBO-afdeling van de Hol tense scholengemeenschap zijn op die manier nauw met elkaar verbonden. De leerlingen uit Holten gaan elk jaar in februari naar Winterberg en in mei vindt dan het tegenbezoek plaats. De leerlingen slapen bij gastge zinnen en overdag volgen ze les sen op school. Ook nemen ze deel aan sport- en culturele acti viteiten. Zo zal ook een bezoek worden gebracht aan Amster dam met een bezoek aan het An ne Frank-huis en waterfietsen op de grachten. Zo maken ze kennis met de taal. cultuur en gewoon tes van een leeftijdsgenoot uit een ander land. Programma: dinsdag 10 mei: Waerdcnborch-leerlingen laten school zien aan hun gast; lopend naar het gemeentehuis; officieel ontvangst door burgemeester in het gemeentehuis; sportactivitei ten; gasten gaan met de leerlin gen mee naar huis en brengen de avond door in de gastgezinnen. Holten - Op de foto als Flod dertje. Dat kan op in de biblio theek in Holten op 19 mei tus sen 16.00 en 17.00 uur. Ter ge legenheid \an de jaarlijkse Annie M.G. Schmidt-wcck vanl4 tot 22 mei besteedt de bibliotheek Rijssen-Holten op 19 mei aandacht aan Flodder tje, de beroemde 'vieze' cre atie van Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp. Zo heerlijk vies worden als Floddertje, dat zou elk kind wel Holten - De decemberactie van de Holtense Handelsvereni ging (HHV) is goed verlopen. Deelnemers waren zeer posi tief over de actie. HHV wil daarom dit jaar dezelfde actie gaan houden, maar nu zonder pauzeweek ertussen. Voorgaande acties bleken of niet begrepen te worden door klanten of te bewerkelijk. Er is al van al les uitgeprobeerd om van de de cemberactie een succes te ma ken: grote prijzen en kleine prij zen. Krasloten, actiebonnen en .voordeelbonnen. Alles leek stuk te lopen. Omdat de klanten niet wisten hoe de actie werkte of dat ze eerst weer ergens iets moes ten kopen om mee te kunnen doen. Teveel rompslomp, dus. Nu lijkt het ei van Columbus ge vonden te zijn. Gewoon op de achterkant van de kassabon naam en adres schrijven en daar na deponeren in een speciale ac tiebus. Makkelijker en goedko per kan het niet. Vuilniszakken vol aan bonnen werden dan ook ingeleverd. Klanten bleken posi tief over de actie en de winnaars blijverrast: 'Ik heb nog nooit wat gewonnen' en 'Eindelijk win ik ook eens een keer'. Ondanks de eenvoud, bleken er echter toch nog klanten te zijn die niet van de actie af wisten. Vooral klanten van supermark ten, omdat er bij de kassa vaak geen tijd genoeg was om uit te leggen hoe de actie in z'n werk ging. Een goede oplossing hier voor werd niet gevonden, tijdens de onlangs gehouden ledenver gadering van de HHV. Terug naar dure actiebonnen bleek geen optie en ook een bord bij de deur zou geen soelaas geven. Klanten lopen dit zonder er een blik op te werpen voorbij. Werd er vorig jaar nog een week tussen Sinterklaas en Kerstmis gestopt met de actie, dit jaar loopt de actie gewoon door. Holten - Het voormalige Brand Oil tankstation de Kol aan de Waagweg 19 is omgeklcurd naar Amigo. Het onbemande tank concept van Brand Oil uit Zutphen. Particuliere klanten kunnen bij Amigo aan de Waagweg nu 24 uur per dag en zeven dagen per week benzine en diesel tanken. Hiervoor dient men gebruik te ma ken van de bank- of giropas. Amigo slaat voor tanken met een glimlach. Het tankstation is namelijk geheel onbemand, en daar door blijven dc kosten laag cn kunnen ook de brandstofprijzen su- perschcrp gesteld worden. Tot wel 12 cent per liter lager dan de landelijke adviesprijs. Het wordt het negentiende tankstation dat door Brand Oil middels het AMIGO-concept zal worden uitge baat. Goedkoper zal er in Holten nergens getankt worden: Amigo biedt brandstof aan tegen een echte vriendenprijs. Momenteel wordt 17 procent van alle liters brandstof in Neder land getankt bij onbemande verkooppunten. De verwachting is dat dit de komende jaren verder zal stijgen, tot 25 tot 30 procent van het totale volume. Holten - Om kinderen te laten proeven aan de grote mensen wereld, wordt er jaarlijks een roefeldag gehouden. In groep jes gaan ze dan een kijkje ne men bij verschillende bedrij ven. Dit jaar is dat woensdag 22 juni. Voor de komende roefeldag worden nog vrijwilligers ge zocht die als begeleiding mee willen. Ook hoopt de organise rende commissie op nog enkele bedrijven die belangeloos mee willen werken, zodat kinderen ook bij hen een kijkje mogen ne men. Wellicht wordt de interesse gewekt en kiezen ze later om bij het bedrijf te komen werken. Het is dus eigenlijk een kleine inves tering in de toekomst. Vrijwilligers en bedrijven kun nen zich tot 27 mei aanmelden bij de Boschkamp, Inge Schar- renberg, telefoon 0548-362755. Dijkerhoek - Het is zaterdag 14 mei Nationale Molendag. Korenmolen De Hegeman in Dijkerhoek is dan van 10.00 tot 16.00 uur open voor be zichtiging. Of er met draaiende wieken kan worden gemalen, blijft afhanke lijk van de wind. Deze moet na melijk minimaal kracht vier zijn. Mocht er te weinig wind staan, dan is ér nog geen man over boord. De Dijkerhoekse molen bezit namelijk een antieke die selmotor uit 1930 die de molen stenen kan laten draaien. Er wordt doorlopend rondleidin gen in de molen gegeven. Men kan er koffie drinken en diverse meelproducten kopen, voor bij voorbeeld pannenkoeken en kruidkoek. Burgemeester Bort Koele wijn ontving de gasten uit Winterberg in het gemeentehuis. (Foto: San- UitplUiZ6f1 der Scheperman) r Woensdag 11 mei: Waerden- borchleerïingen en gasten ne men in groepjes deel aan een van de volgende lesactiviteiten: 1koken en bakken voor het eten van donderdagavond. 2. Biede- meierbloemstukjes maken ter aankleding van de dinertafels. 3. Kandelaars/ kaarsenstandaards maken ter aankleding van de di nertafels. 4 Rondleiding bij de Enkco en in de keuken aldaar voorbereiding eten voor donder dag; Waerdenborch-leerlingen en gasten maken een fietstocht en voeren opdrachten over de willen. Geen probleem, het kan in de bibliotheek. In de biblio theek in Holten komt een le vensgrote Floddertje-pop te staan met een gat in plaats van haar gezicht. Kinderen tussen vier en acht jaar kunnen als vie ze Floddertje op de foto. Op de zelfde tijden en plaats lezen voorleesoma's vieze verhalen over Floddertje voor. Kinderen tussen 4 en 8 jaar kunnen boven dien meedoen aan een Flodder tje kleurwedstrijd. Wie maakt het vieste vloerkleed? Holten - Hangjongeren in het centrum blijft voor velen een groot probleem. Enkele winkeliers hebben daarom een brief naar de gemeente gestuurd, om te laten zien dat er snel wat aan moet ge beuren. Volgens de brief zorgt de groep voor veel overlast en een ge voel van onveiligheid bij het winkelend publiek. Ook zorgen de jongeren voor veel zwerfaf val en urineren ze op alle plaat sen, behalve in het openbaar toilet. De winkelpilaren zitten onder de vieze strepen van zwarte zolen van hun grote schoenen. Het trottoir is nau welijks nog te herkennen en lijkt meer op een verzamel plaats van kauwgom gecombi neerd met sigarettenpeuken. De winkeliers zouden graag van.de gemeente willen horen wat de mogelijkheden zijn om de overlast te reduceren en dat ze eens een grote schoonmaak beurt gingen houden. Holterberg uit. Donderdag 12 mei: vertrek naar Amsterdam: bezoek aan Anne Frank-huis; waterfietsen (puz- zeltocht door de grachten); even "vrijaf' de stad in Vrijdag 13 mei: vertrek bus naar Winterberg. Holten - Het aantal korhoenhanen is verminderd van vijftien naar der tien. Dit blijkt uit de laatste simul- taantelling. Leek het de laatste ja ren goed te gaan met het korhoen, blijkt er nu weer een lichte daling op te treden. In 2003 werden er nog veertien hanen geteld. Toch is er geen sprake van een plotselinge sterke dalen en blijft het aantal re delijk stabiel. Wel baart het zor gen, gezien alle inspanningen die worden verricht om het leefgebied van de korhoenders te vergoten en te verbeteren. Wel profiteren er veel meer plant- en diersoorten van deze inspanningen. Holten - 'Wij hebben belang bij besluitvorming en willen niet wachten op onderzoeken of enquêtes. Op "we weten nog niet hoe het gaat lopen in het centrum" kunnen we niet bou wen. Want daar blijf je als middenstander meezitten'. Zo vatte Jan Herman ten Velde de mening van de klankbord groep Holtense Handelsver eniging (HHV) samen over de gemeentelijke verkeersonder- zoeken van de gemeente. Volgens hem blijft de gemeente maar onderzoeken, waardoor de middenstanders in onzekerheid blijven wat er gaat gebeuren. Zij kunnen daardoor geen plannen maken voor de toekomst, zodat er geen uitbreidingen worden gedaan. Zo wordt onderzocht welke functie het winkelcentrum heeft en wie waar parkeert. Onderzoe ken die al eerder zijn gedaan, maar nu met nieuwe inzichten worden bekeken. 'We hebben liever met dat alles steeds maar weer wordt onderzocht. We wil len liever dat er eindelijk ook eens wat gebeurt. Het duurt alle maal nu al zo lang', geeft Ten Velde aan. De klankbordgroep is in het le ven geroepen om als midden standers met de gemeente mee te kunnen praten over de verande ringen in het centrum. 'Er wordt wel naar ons geluisterd. We zit ten er dus niet alleen voor Jan met de korte achternaam', geeft hij aan. Het liefst ziet de HHV wel dat er verkeer door het centrum kan komen: dat alles bereikbaar blijft. Maar het zou wel verkeer sluw moeten w orden. Ze is voor stander van tegengesteld een richtingsverkeer in het winkel centrum. Vanaf de Larenseweg rijdt het verkeer dan de Dorps straat in tot en met de Albert He- ijn. Vandaar buigt het af over het Zwarte Pad. Verkeer dat van de andere kant dc Dorpsstraat in rijdt, kan ook niet verder dan Al- bert Heijn en zou via de Kalf- stermansweide moeten afvloei en. Langparkeerders is velen een doorn in het oog. Overdag zijn aardig wat plaatsen op Smids belt bezet door eigen personeel of toeristen, waardoor er weinig plek overblijft voor winkelend publiek. Het instellen van een blauwe zo ne zou dit op kunnen lossen, maar de gemeente wil daar niet aan. Het geld van de boetes gaat namelijk naar het Rijk en niet naar de gemeente, terwijl de laatste dan wel verplicht is per soneel in te zetten om de blauwe zone te handhaven. Er is echter een besluit in de maak, waardoor boetes wel naar de gemeente gaan. Middenstanders zien eventueel wel wat in een blauwe zone zonder controle. Knobbel toeristen (toeristen die de auto in het centrum neerzetten en zelf de hele dag op de Holterberg vertoeven) weten immers toch niet of er wel of niet wordt ge controleerd, waardoor ze hun auto ergens anders parkeren. Wettelijk mag dit echter niet. Wanneer een blauwe zone wordt aangelegd, moet deze ook wor den gehandhaafd. Om de gemeente tegemoet te komen, wil HHV wel een laad- en losverbod na 11.00 uur instel len op dc Dorpsstraat tot en met garage Stukker. Stukker ziet het verbod het liefst doorgetrokken tot en met bloemenzaak Marjo, omdat daar vaak vrachtwagens staan die het verkeer ophouden. Jan Herman ten Velde wil het echter eerst beperken tot het hart van het winkelcentrum. Koekhappen was een van de spelletjes tijdens het buurtfeest. Köllingserf - In het kader van het 25-jarig jubileum \an Koningin Beatrix en de herdenking van 60 jaar be vrijding. was Köllingserf prachtig versierd met onder meer ruim twaalfhonderd meter vlaggetjes. Er werd zaterdag volop ge feest op het Köllingserf. Er was hiervoor een grote tent op de parkeerplaats van Köllings- erf-west neergezet. Helaas werkte het weer niet helemaal mee, maar met enige creativi teit was er wel een mouw aan te passen. Zo'n 23 kinderen en menig ouder genoten 's mid dags van het kinderfeest. Een spellencircuit met onder meer skippybalrace, de was ophan gen en koekhappen.Ook de al lerkleinsten vermaakten zich prima met de zandbak, mini- speeltuin en ballenbak. Een flinke stapel pannenkoeken stond om 17.00 uur klaar. Als laatste volgde er een verloting waarbij iedere deelnemer met een mooie prijs naar huis ging. Halverwege de avond was er als verrassing: karaoke. Vele 'artiesten' namen de microfoon ter hand en zongen uit volle overgave mee met Vader Abraham, de Havenzangers en Meat Loaf. Tot in de late uur tjes werd dit in alle hevigheid voortgezet. Holten - Kinderen kunnen tij dens de Pinksterdagen, onder leiding van een deskundige van Natuurdiorama Holter berg, uilenballen pluizen. Een gevangen prooi wordt in zijn geheel ingeslikt. Vervol gens worden de onverteerbare resten in de vorm van een prop uitgebraakt. Deze braakballen worden door de kinderen botje voor botje uit elkaar geplozen. Zo kunnen ze zien, wat de uilen zoal hebben gegeten: vooral muizen, maar soms ook andere dieren. Elke uilenbraakbal is hierdoor uniek en telkens weer een verrassing. In Nederland komen zes ver schillende uilensoorten voor. De ransuil, bosuil, velduil, kerkuil, steenuil en de zeldzame dwerg uil. De oehoe die voorzichtig Nederland herontdekt, wordt sporadisch gesignaleerd. Natuurdiorama Holterberg is da gelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, zondags van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie kan men bellen met het museum: telefoon 0548- 361979 of kijken op dè website: www.museumholterberg.nl. Holten - Namens de Stichting Welcom Again Veterans en de vriendengroep De Afsluiters, werkend onder de naam 4-mei- commissie, bedanken wij alle instanties, bedrijven, verzorgers van de Canadese Begraafplaats en vooral de vrijwilligers die be langeloos hun medewerking hebben verleend voor, tijdens en na de herdenking op 4 mei op de Canadese Begraafplaats. De 4-mei-commissie Holten - De openingstijden van het gemeentelijk meld punt zijn met ingang van 2 mei verruimd. Inwoners kunnen nu bellen tussen 08.00 en 18.00 uur. Een callcenter verzorgt de registratie van de klachten en meldingen. Hiermee komt de gemeente tegemoet aan de wens van de inwoners om be ter bereikbaar te zijn. Het tele foonnummer is ongewijzigd: 0548 854 856. Het callcenter gaat de registratie van alle klachten en meldingen zoals losse-stoeptegels, groenon derhoud en kapotte straatver lichting van de gemeente over nemen. Na 18.00 uur kunnen in woners voor dringende zaken het storingsnummer bellen. Dit wordt genoemd op het ant woordapparaat. Jaarlijks komen er in de ge meente rond vijfduizend meldin gen en klachten binnen In een onlangs gehouden klant- te vredenheidsonderzoek scoorde de gemeente een 6.7. Holten - Tijdens het jaarlijks overleg tussen de NTB (Neder landse Triathlon Bond) en NOS Studio Sport is door Rob van Velsen (senior eindredac teur) aangegeven dat de Hol tense triatlon de komende drie jaar kan rekenen op een sa menvatting. Sinds 1999 is van de Triathlon Holten met uitzondering van de wedstrijd in 2002 jaarlijks een samenvatting uitgezonden. Op merkelijk is de toezegging wel. Afgelopen jaren werd pas één week voor de wedstrijd besloten of van de triatlon in Holten een samenvatting zou worden uitge zonden. Enige voorwaarde die Van Velsen verbindt aan de toe zegging, is dat er een kwalitatief goed deelnemersveld aan de start moet staan.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 9