Vlaggenschip W Holten komt in veilige haven Holterberg zeer aantrekkelijk Schaapskudde graast weer over de Borkeld Resultaten Blauw Wit Resultaten W Holten extra KORÏïN^IM Vraag naar onie klantenkaart en spaar voor www.schuurman-schoenen.nl Donderdag 12 mei 2005 H012 D' Rieker, sportieve suède hereninstapper Kleur: beige Maten: 40-46 Geox, mooie herensneaker met gepatenteerde loopzooi Maten: 41 -47 Rieker, trendy maar zeer comfortabele teenslipper Kleur: bruin Maten: 37-42 Aerosoles, sandalette voor optimaal loopcomfort Kleuren: rood en zwart Maten: 37-42 Laat de zon nu maar schijnen Kleuren: wit en fuchsia Maten: 37-42 Esprit, vlotte meisjessandaal Kleuren: wit, rood, lichtblauw Maten: 33-38 Gattino, optimaal verstelbaar dus altijd passend Kleur: rose Maten: 26-33 U vindt Schuurman Schoenen in: Aalten: Hogestraat 16 Borculo: Muraltplein 14 Bome: Marktplein 19 Coevorden: Friesestraat 16b Colmschate: Flora 115-117 Denekamp: Eurowerft 6 Doetinchem: Heezenstraat 41 Enschede: De Klanderij 79 Enschede-Zuid: Wesselernering 11-13* Goor. Grotestraat 54 Haaksbergen: Spoorstraat 19 Hengelo: Chr. Langefeldstraat 37 Hoogeveen: Hoofdstraat 213 Oldenzaal: Bisschopstraat 2 Rijssen: Grotestraat 38 Westervoort: Dorpsplein 96 Winschoten: Langestraat 31 Winterswijk: Misterstraat 70 Wesepe F1 - Blauw Wit F2 Blauw Wit begon sterk aan de wedstrijd, speel de goed samen en kreeg enkele goede kansen maar had niet het geluk in de afwerking. Wesepe hield stand en kwam be ter in de wedstrijd. Het was dan ook Wesepe die op 1-0 kwam. Blauw Wit probeerde nog terug te komen maar stuitte telkens weer op de goe de keeper van Wesepe. Nog vier doelpunten maakte Wesepe waar door het een 5-0 rust stand werd. Na rust bleef het spelbeeld het zelfde, een sterker We sepe dat bleef scoren en een blauw Wit wat bleef aanvallen om toch nog dat ene tegendoelpunt te maken. Vlak voor tijd veroverde Mike de bal en bracht Dennis in stelling deze schoot de bal prachtig binnen waardoor Blauw Wit toch loon naar wer ken kreeg. Ondanks dat Wesepe uitliep naar een 10-1 overwinning kon F2 terugzien op een ver dienstelijke wedstrijd waarin het de juiste in stelling toonde. Eind stand 10-1. Blauw Wit C2 - Leme- lerveld C2 Een veel beter Blauw Wit C2 heeft een mak kelijke 4-0 overwinning behaald op Lemelerveld C2. De 4-0 eindstand was reeds bij de rust be reikt mede doordat Ro bert Stam een gave hat trick scoorde. Na de rust deden de Holtenaren het rustiger aan maar kwa men in de defensie nooit in de problemen. On danks nog een aantal goede kansen werd er ook voorin niet meer gescoord. Eindstand 4- 0. Door deze zege is Blauw Wit C2 nog drie punten verwijderd van het kampioenschap. Za terdag kan in de voor laatste wedstrijd (uit te gen Wijhe) alles beslist worden. Eindstand 4-0. Holten - Het vlaggen schip van de roodzwar ten heeft zich zondag middag aangemeerd in veilige haven. Door het gelijke spel in de derby tegen het hooggeklas- seerde ABS wist Holten zich te handhaven in de vierde klasse H. In een duel met twee gezich ten, waarbij de eerste helft voor Holten en de tweede helft voor ABS was, werd met 1-1 ge lijkgespeeld. Man van de enige treffer aan Holtense zijde was Van der Wal met een kanonskogel van twin tig meter. Holten kon beginnen met Arno Knapen binnen de gelederen, na een lange schorsing mocht hij de kicksen weer aantrekken. Dat dit meteen de laatste competitiewedstrijd voor hem was in Holtense dienst was de schuld van de overigens goed flui tende man in het zwart. Na drie minuten beloon de hij een tackle op de bal onterecht met geel, waardoor Knapen de laatste wedstrijd volgen-* de week vanaf de kant mag toekijken. Holten begon sterk en zette de defensie van Bathmen vanaf de eerste minuut onder druk. Stam had dan ook al vroeg de openingstreffer op zijn pantoffel, maar liggend op de grond schoot hij het leder op de doelver- dediger van ABS. De druk bleef en Holten kwam goed door via de zijkanten, de eincfpass miste echter net de man die de trekker zou over kunnen halen. Op het natte veld onder de rook van Deventer, kon er snel gecombi neerd worden en ABS wist bij tijd en wijle niet wat het aan moest met het spel van Holten. Doordat het goed stond bij de Holtenaren, werd de angel uit de opbouw gehaald bij de thuis ploeg. Enkel bij dode spelmomenten wisten de zwart-witten gevaar te stichten, maar de verde diging liet geen bal op het doel van Koetsier toe. Vlak voor de rust viel de verdiende goal voor Hol ten. Na een diepe bal van Reijlink op Knapen die de bal niet goed onder controle kreeg, viel de bal voor de voeten van Van der Wal. Die liet zien dat zijn traptechniek van hoog niveau is, door de bal van een dikke twintig meter in de verre hoek te poeieren. Een droomscenario voor de mannen van Dekker, want ABS zou nu moe ten komen na de thee pauze en hierdoor zou ruimte ontstaan achter de verdediging van de gast heren. Helaas viel het plan om op een uitval te loeren al snel in het wa ter. Na een onschuldige voorzet van rechts lag de bal ineens in het netje achter Koetsier. De spits van Bathmen en Van der Pluijm schampten beiden de bal met het hoofd, waarna deze over Koet sier in het doel ver dween. Na dit doelpunt was er maar één ploeg die voet balde en dat was ABS, Holten kon de bal nog geen vier keer rondspe len. Toch wist de Holtense muur de zaak dicht te houden en was er zelfs nog een kansje vlak voor tijd voor Stefan Paalman. Tim Koopman, die uit stekend inviel, loste een schot waar de keeper veel moeite mee had. maar de ingevallen gele- genheidsspits Paalman was net te laat om in de rebound de bal binnen te tikken. Met een 1-1 wa ren beide ploegen tevre den, Bathmen kan zich opmaken voor een toetje waarin zij'promotie mag proberen af te dwingen en Holten voorkwam een niet te benijden dessert om lijfsbehoud veilig te stellen. Om 'des keizers baard' is een veel gehoorde uit spraak aan het eind van het seizoen en volgende week ook van toepassing op het duel van volgende week tegen Wesepe. Maar met een overwin ning kan interim-trainer Dekker waardig de ploeg overdragen aan de nieu we man voor volgend seizoen Jos Bakker. Holten F1 - Enter F1 Het ongeslagen Holten kon met een overwinning op Enter de kampioens- vlag hijsen. Holten begon meteen aan te vallen cn na vijf minuten was het Mick die de eerste in schoot. Lisa gaf daarna een steekbal die Luc mooi binnentikte. Nog voor de rust was het Leon die de derde liet aanteke nen. Enter scoorde daar na met een geweldig af standschot en liet de pri ma holten goalie Roy kansloos. Mick bracht de ruststand na een pass van Luc op 4-1. Na de rust werd Enter sterker en ze maakte dan ook de 4-2. Een goede Holten aanval werd tenslotte door Luc beheerst binnen getikt waardoor de eindstand 5- 2 werd. Door deze zege is Holten F1 kampioen wat in de kantine met patat en veel cadeautjes gevierd werd. Voor de laatste wedstrijd is er een Spitax- bus ter beschikking ge steld (vol vol) om de uitwedstrijd naar RKSV te bezoeken. Eindstand 5-2. Holten E3 - Blauw Wit E3 De wedstrijd Holten E3 tegen Blauw Wit E3 was een eenzijdige wedstrijd. Het veel sterkere Holten kwam al snel op voor sprong. Pas bij de stand 4-0 moest keeper Davy voor het eerst in actie ko men. Ondanks de snelle voorsprong bleven de verdedigers Jordi, Rick en Roy goed geconcen treerd spelen en gaven geen kans weg. De mid denvelders Yannick en Hugo speelden de spitsen zeer goed aan. Door doel punten van Tom (zes maal), Jordi de B (vijf maal) en Remco (vier maal) kwam Holten op ruime voorsprong. Meest opmerkelijke doelpunten waren een prachtige kop bal van Tom en een hakje van eveneens Tom dat precies in de hoek ver dween. Stopper Jordi P bracht met zijn eerste doelpunt van dit seizoen de eindstand op de bor den. Eindstand 16-1. Holten El - Omhoog E4 Holten El dat het deze wedstrijd moest doen zonder Wouter en Jurjen die op vakantie waren en leider Harry die de span ning niet meer aan kan en niet kwam opdagen wist toch de volle drie punten in Holten te houden. Door uitstekend keeperswerk van Leon en een prima verdediging van Kevin, Hendri en Jeroen werd er gerust met een 2-1 voor sprong. De motor van het team Niels en onze aan vallers Bart V. Jordi en Bart H, zorgden er voor dat de uitslag 4-1 voor Holten werd. Eindstand 4-1. Holten C2 - SDOL C2 De laatste wedstrijd van dit seizoen moest Holten het opnemen tegen de gasten uit Luttenberg. De heenwedstrijd werd des tijds dik verloren en we hadden dus nog iets recht te zetten. De eerste helft ging het nog redelijk ge lijk op. SDOL scoorde het eerste doelpunt en de 0-2 was het gevolg van niet goed wegwerken van onze verdediging. Een goede vrije trap van Ste ven werd door de tegen stander verkeerd beoor deeld en in het eigen doel gekopt. Daarna soleerde Glenn met een prachtige actie door de SDOL-ver- dediging en maakte al leen voor de keeper geen fout (2-2). Jammer dat di rect hierna weer door on voldoende wegwerken, de 2-3 viel. Na de rust werden de weersomstan digheden erbarmelijk, het regende, hagelde en waaide. De tegenstander kon hier zichtbaar beter mee omgaan en scoorde nog vier keer. Holten wist nog een keer tegen te sco ren. Eindstand 3-7. Vorden Al - Holten Al Zaterdag moest Holten Al aantreden voor de topper tegen Vorden. Sa men met Vorden is Hol ten in de race om de titel in deze klasse. Een gelijk spel was voor de Holtena ren voldoende. Op het kletsnatte terrein van Vorden begon Holten goed. Echter het was Vor den die uit een counter de 1-0 wist te scoren. Na twintig minuten werd de schade nog groter toen een verdekt schot de keeper verraste. Hierna zette Holten weer goed aan en kreeg het een aan tal zeer goede kansen op een treffer. Echter de voorwaartsen waren van daag niet scherp genoeg. Na de rust werd het ni veau van de wedstrijd minder. Holten kreeg nog een kans maar wederom stond de paal in de weg. Nadat Vorden een twij felachtige strafschop wist te benutten was de wed strijd gespeeld. Twee counters zetten de. ver diende doch geflatteerde, overwinning op het sco rebord. Hoewel niet kans loos voor het kampioen schap heeft Al het niet meer zelf in de hand en moet het hopen op de sportieve plicht van ande ren. Eindstand 5-0. Markelo - Er graast vanaf begin mei >veer een schaapskudde over de Borkeld. Staatsbos beheer stelt weer een schaapskudde in, bege leidt door herder Mar tin Wormmeester, om de heide in een goede conditie te houden. Vanaf de middeleeuwen lot 1900 trokken schaaps kuddes onder leiding van een herder over de heide. De schaapskooi waarin de schapen de nacht doorbrengen, ook wel potstal genoemd, werd voorzien van een laag heideplaggen, die de mest absorbeerde. Deze menging van mest en plaggen werd over de ak kers verspreid. Dit proces heeft honderden jaren ge functioneerd, waardoor de zo genoemde essen zijn ontstaan. Heide was een onderdeel van het toenmalige landbouw systeem. Na de uitvin ding van kunstmest, rond 1900, is aan dit systeem een einde gekomen. Veel heidevelden zijn niet meer onderhouden en werden als onnuttige woeste grond gezien. Sinds die tijd is meer dan 90 procent van dit type landschap verdwenen. Ook de bijbehorende flo ra en fauna zijn zeldzaam geworden of zelfs geheel verdwenen. Op de Borkeld is nog een aanzienlijke oppervlakte heide aanwezig. Tot eind jaren zestig en in de pe riode 2000-'03 is hier een schaapskudde met herder actief geweest. De toen malig stichting 'De sche pers en wevers van 't 01- de Schoapschot droeg zorg voor de schaapskud de die toen over de Bor keld liep. In de jaren 2000 -'03 heeft herderin Mieke Boode zorg gedra gen voor de kudde. Heide maaien, afplaggen en op slag verwijderen wordt door Staatsbosbeheer in handkracht of machinaal uitgevoerd. Ook vrijwil ligers en enkele basis scholen uit Markelo leve ren een bijdrage aan het behoud van de heide op de Borkeld. De schaapskudde, zo'n honderdvijftig schapen, die vanaf nu weer op de Borkeld komt te lopen, neemt werk van mens en machine over. Vooral de opslag van dennen en berken dient kort gehou den te worden, zoniet dan zal de heide binnen niet eens zo lange tijd veran deren in bos. De schapen eten veel gras (pijpe- strootje en smele) dat op de heidevelden groeit. Deze vergrassing neemt vooral toe door vermes ting (luchtverontreini ging), verdroging en ach terblijven van onder houd. Bovendien eten dc schapen jonge heidelo- ten, waardoor de heide zich verjongt. Tevens zijn er op de Borkeld nog diverse archeologisch in teressante plekken die er op de heide nog vrij on aangetast bijliggen. Op deze plekken mag niet geplagd worden, omdat anders dit archeologisch materiaal verloren zou gaan. Schapen bieden hierbij uitkomst. De kud de kan, gestuurd door de herder en getrainde hon den, op de Borkeld die plekken begrazen die no dig zijn om dit mooie landschap te behouden. Machinaal beheer zal hier en daar nodig blijven om jonge kiemplanten van de heide te krijgen cn de heide te verjongen. De schaapskooi aan de Hochtweg (afgesloten deel voor gemotoriseerd verkeer) zal mede dienst doen als onderkomen voor de schapen. De kud de zal in de periode van mei tot en met oktober worden ingezet, omdat in die periode de begrazing het meest tot zijn recht komt. De schaapskudde vormt een aanvulling in het toeristisch aantrekke lijke, afwisselende land schap rondom Markelo. Vanwege deze toeris- tisch-recreatieve waarde steunt de gemeente Hof van Twente dit project van Staatsbosbeheer. Noodzaak van beheer, cultuurhistorie en toeris tische bezienswaardig heid worden zo weer ver enigd in de Borkeld. (Vervolg van voorpagina) Holten - Dit onderzoek geeft uitsluitend de me ning van omwonenden in een bepaald gebied. Wat (lokale) partijen en hrganisaties vinden is niet meegenomen. De afgelopen vijf tot tien jaar is het nodige veran derd. Zo is er meer natuur bijgekomen. Een ruime meerderheid vindt dit een vooruitgang. Als achter uitgang noemen diverse mensen spontaan het kappen van bomen voor de korhoenders: veel na tuur moest verdwijnen voor de korhoenders. An deren noemen: te veel au to's op de wegen en lelij ke moderne gebouwen. Bijna eenderde van de bewoners wil dat de Haarler- en Holterberg blijven zoals ze nu zijn. Een op de zeven wenst dat het meer wordt als vroeger. Een op dc tien wil meer wandel- en Fietsroutes. Veel mensen maakten opmerkingen over de overlast van ver keer en wegen. Over de toeristenweg zijn de bewoners het niet eens. Sommigen willen dat deze open blijft, an deren willen juist dat de ze wordt gesloten. Het gebied is goed bereik baar. Er zijn genoeg voorzieningen. Hqt on derhoud is goed. Er is ruimte en bewoners kun nen er ongestoord wan delen en fietsen. Het ge bied heeft een historisch karakter en gaat goed met de tijd mee. Er is veel ge varieerde natuur die zijn gang kan gaan. Het is er stil en 's nachts donker. Het ruikt lekker cn elk seizoen heeft zo zijn ei gen indrukken.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 12