Introductie Nordic Walking Veel activiteiten tijdens komende feestdagen Gezellig piratenfeest met vleugje rock Dauwtrappen met thema bevrijding Zakelijk Bekeken Unicef staat in teken geluk Joris en Miriam Pot winnen wedstrijd Diessenplas Examens jeugd-EHBO Expositie in bibliotheek Schaken op Koninginnedag Voordeel voor 65-plussers Dauwwandelen op Holterberg Exposities in Catshuus Kinderen delen brood uit Bovenbuurman slaat raam in Fietspuzzeltocht voor gezin langs dreven rond Holten Donderdag 28 april 2005 Holtens Nieuwsblad Holten - Een betaalbaar bloemetje, keuze uit potterie voor een re delijke prijs. Dat is de insteek van Marijke Jansen die sinds afge lopen vrijdag samen met Pieter de Mooy een nieuwe bloemen- zaak drijft aan de Kerkstraat. "Je hoort mensen vaak klagen over de hoge prijs voor een boeket. Voor tien euro heb je tegenwoordig niet veel meer. Omdat wij ook zelf een groothandel hebben in Rijnsburg en dus dichter aan de veiling zitten, kan het wat prijs betreft dan ook wat lager bij ons. Daarom kunnen wij mensen dan ook écht een bós bloemen aanbieden voor een redelijke prijs. Zo gaat het ook met de potterie We hebben voor elke smaak en elke portemonnee wel wat in huis. Naast de winkelartikelen verzorgen wij ook bruids-en grafwerk." Voor veel Holtenaren is Marijke geen onbekende: zij heeft er twintig jaar gewoond en heeft daar in de bloemenwereld al haar sporen verdiend. Ze zal overigens zelf niet altijd in de winkel te vinden zijn omdat er meerdere zaken door haar zijn opgezet die ook haar aandacht vragen. Maar zij krijgt hulp van Steffani die de klanten op deskundige wijze zal be dienen. De winkel is, behalve op maandagmorgen, op normale winkeltijden geopend. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Het internetcafé, de verpleegunit en bovenal: het welzijn van de mensen. Dat waren de drie thema's die Diessenplas voerde tijdens de open dag van de zorginstellingen afgelopen 19 maart. 'We doen altijd graag aan die landelijke dag mee, 'zegt Timo Bes ten van de Diessenplas. 'En daar hangen we dan meestal een the ma aan. Vorig jaar was dat 'voeding' en hebben we de keuken opengesteld. We zien zo'n dag ook als een gelegenheid om men sen kennis te"kunnen laten maken met het werken in de zorg. En wat welzijn betreft: tijdens die open dag heb je de mogelijkheid om op je gemak rond te kijken en informatie te verkrijgen, dat is voor aspirant-bewoners heel prettig. Dit jaar hebben we een prijs vraag gekoppeld aan de open dag, waar de kinderen zich mee konden vermaken en kennis op konden doen. Negen vragen, waarvan de antwoorden opgezocht moesten worden in folders of door ze voor te leggen aan de mensen die hier werken. De win naars zijn broer en zus Joris (11) en Miriam Pot uit Doetinchem." Voor hen was er een prachtig versierde salade uit eigen keuken. Hoewel hun moeder, Marleen Mans, op Diessenplas werkzaam is als teamleidster van de verpleegunit, hebben de kinderen zich toch zelf gered met de prijsvraag. Ze waren een keer eerder op Diessenplas maar kunnen zich daar nog maar weinig van herinneren. "Ik had het me allemaal heel an ders voorgesteld", zegt Miriam. "Ik vond de keuken erg mooi met die grote potten en pannen. De mensen zijn hier allemaal heel aar dig en ook de mensen die hier werken. Ik dacht dat het er alleen maar om ging dat de mensen verzorgd moesten worden en uit bed gehaald moesten worden. Maar ze spelen ook spelletjes en doen creatieve dingen." "Ja", vult Joris aan, "En ze hebben ook een gymzaal, dat wist ik helemaal niet. Heel anders dan ik gedacht had Het ziet er ook al lemaal zo gezellig uit. Als je oud bent en je kunt niets meer, dan kun je hier mooi wonen en nieuwe vrienden maken." Of ze later zeifin de 'zorg' willen werken? "Nee", zeggen ze. Ze gaan allebei liever iets met dieren doen. (Foto: Sander Scheperman) Espelo - Het examen jeugd-EHBO A werd dinsdag 26 april vanaf 18.30 uur afgenomen op de Bosschool. Negen leerlingen uit groep 8 gingen op voor hun examen. Ondanks dat een aan tal best wat zenuwachtig was, slaagde iedereen voor het exa men. Daarna lieten de kinderen in een aantal toneelstukje zien dat ze goed eerste hulp konden verlenen. De les werd gegeven door Gerrie Krikkink met hulp van Jet Dor- restein en Hermien Jansen. Henk Rietberg nam de examens af en Jolanda Finke en Hermien Jansen speelden voor slachtoffer. Maandag 25 april was het examen op De Holterenk; donderdag 28 april zijn de examens op de Regenboog. Daarna zijn de Haar- school en Dijkerhoek aan de beurt. In totaal 112 leerlingen doen dit jaar examen. Alle lessen worden verzorgd door vrijwilligers van de EHBO-afdeling Holten. Frans Berghuis en een collega laten zien hoe je nordic walking uitoefend. Holten - Nordic walking is in. Het lijkt een raar gezicht: wandelen met twee stokken, maar het is zeer goed om af te vallen en spieren los te krijgen. Daarnaast worden gewrichten 30 procent minder belast ver geleken met gewoon wandelen. Nordic Walking Twente houdt met Camping De Holterberg woensdag 18 mei om 19.00 uur een introductieavond. Holte naren zijn van harte welkom. Deelname is gratis. Steeds vaker lopen in het bos mensen met een soort skistok- ken in de hand, maar zonder lat ten. 'Het is een goedkope sport', volgens Frans Berghuis van Nordic Walking Twente. Het is ontstaan in Finland als zomer- training voor langlaufers. Het beviel de sporters echter zo goed, dat het werd opgewaar deerd tot een eigen tak van sport. 'Watje nodig hebt zijn stokken en goeie schoenen. Dat is eigen lijk alles. En je zit niet vast aan Holten - De jongeren van jon- gerensoos So What houden dit jaar vanuit dorpshuis de Boschkamp een fietstocht voor het hele gezin. Omdat Hemel vaartsdag dit jaar op 5 mei valt, hebben de jongeren be sloten er het thema bevrijding aan te verbinden. Er is een prachtige tocht uitgezet van ongeveer 40 kilometer. De route voert naast enkele herden kingsmonumenten, ook langs schitterende plekjes met mooie Holten - Er staat een drukke week te wachten zo van 30 april tot en met 5 mei. Aller eerst komen er Canadese vete ranen aan in Holten. Zij zullen gedurende tien dagen logeren in gastgezinnen. Voor hen is een intensief programma sa mengesteld, waarvan de her denking op 4 mei op de Cana dese Begraafplaats zeker het hoogtepunt zal zijn. Op 30 april wordt Koninginne dag gevierd. Die dag wordt 29 april al ingeluid met Koningin- neriach. In het Klavier en het Keuntje is er volop gelegenheid elkaar te ontmoeten, al vast feest te vieren en afspraken te maken voor de volgende dag of dagen. Met de Reeperbahner Stim- mungsmacher en de Bling Bling Party. Om 10.00 uur begint de aubade voor het gemeentehuis op Smidsbelt. Daar wordt ook de een vereniging pf team. Je kunt het gewoon individueel uitoefe nen. Je pakt je stokken en lopen maar.' Wat wel heel belangrijk is, is de techniek. 'Bij normaal wandelen beweeg je alleen je onderlichaam. Met nordic wal king gebruik je ook je bovenli chaam. Als je de techniek goed beheerst, spreek je bijna al je spieren aan.' Veel mensen die voor het eerst de stokken hante ren, hebben de neiging om prik kende bewegingen te maken en de stokken dus stevig de grond in steken. 'Je moet eigenlijk een natuurlijke 'zwaaiende' bewe ging maken, zoals je met twee zware tassen loopt.' Door deze beweging is het ook uitermate geschikt om het lichaam te ont- stressen. Vastzittende spieren tussen de schouders worden los gemaakt. 'Het is minder inten sief dan hardlopen en beter dan gewoon wandelen', vertelt Frans. 'Gewrichten worden ont last door gebruik van de stokken en je spreekt veel meer spieren uitzichten en afwisselende land schappen. Met name kinderen kunnen zich bij de posten geheel vrijblijvend vermaken met leuke spelletjes en opdrachtjes, zodat de ouders lekker kunnen uitrusten en ge nieten van een hapje en drankje. Er kan tussen 07.30 en 09.00 uur worden gestart. De kosten be dragen 4 euro voor volwassenen en 2 euro voor kinderen tot 16 jaar. Aanmelden is wenselijk, tele foon: 0548-362755. uitslag bekend gemaakt van de straatversieringswedstrijd. Di verse straten hebben zich ge meld voor deze wedstrijd. Om 10.30 uur kunnen dan de schoolkinderen hun waren aan de man brengen op de rommel markt en de Holtense verenigin gen zullen zich presenteren op Smidsbelt. 11.00 uur. Dan lust iedereen wel een hapje. Daarom staat de brun ch vanaf dat tijdstip klaar op de Dorpsstraat. Kaarten hiervoor kan men kopen op het VVV- kantoor in Holten. De Braand- heultjes zullen er met hun mu ziek voor zorgen dat iedereen volop zin krijgt in een prachtige dag. Om 13.00 uur is het tijd voor de sportievelingen. Men kan deel nemen aan de gezinsfietspuzzel- tocht. Start vanaf Smidsbelt. Of het aanschouwen van regelma tigheidswedstrijden op het cir- aan. In Duitsland geven fysio therapeuten en artsen zelfs het advies om aan nordic walking te doen en vergoeden sommige verzekeringen daar de kosten'. Het is niet de bedoeling om er mee te joggen of hardlopen. 'Je loopt in stevige pas, maar je moet onderweg nog gewoon een gesprek kunnen voeren. Dat is ook de goede snelheid voor vet- Holten - Een fietspuzzel- tocht voor het gehele gezin start op Koninginnedag tus sen 13.00 tot 14.00 uur vanaf het rode pleintje (tegenover Albert Heijn). De tocht gaat langs de mooie dreven van Holten. Op de dag camping wordt een pauze ge houden. Voor 1 euro krijgt men een startcadeau en een versnape ring. Bij inschrijving ontvangt men een duidelijke routebe schrijving en een vragenlijst. Antwoorden op die vragen en cuit Beuseberg, rondom het Stuurhuus. Vanaf 14.00 uur magmen gaan kratstapelen op Smidsbelt, waar ook volksdans- en linedancede- monstraties gegeven zullen wor den. Om 15.30 uur is er een kinder show, Dompi en Flappie. Ook de ouders hoeven zich niet te vervelen,want de hele dag, tot 23.00 uur, zal op de Dorpsstraat een groot terras ingericht wor den door de Floltense Horeca. Senioren zijn van harte welkom in gebouw Irene waar de toneel groep DAT uit Dijkerhoek het stuk Bruidegom op I lol op de planken zal zetten Kalfstermansweide is om 19.00 uur de plaats waar zich een heu se roofvogelshow zal afspelen. 4 Mei, een dag van herdenken. De Canadese begraafplaats is dan ingericht om zesduizend mensen een zitplaats te bieden bij de herdenking. Toegangs verbranding.1 De introductie avond van woensdag 18 mei geeft globaal weer wat nordic walking inhoudt en watje nodig hebt. 'Ik geef uitleg en daarnaast kunnen deelnemers zelf proeven aan de sport', geeft Frans aan. De introductie is geheel vrijblij vend, maar wie de smaak te pak ken heeft, kan zich aanmelden voor de beginnerscursus. Deze de prijswinnaars worden later die dag bekendgemaakt achter een raam van het VVV-kan- toor aan de Dorpsstraat. Tien vragen moet de deelne mer in totaal beantwoorden. Die vragen gaan over de VVV uit Holten, over ons konings huis en over een ander ko ningshuis en over de Rabo bank. Deze bank ondersteunt de tocht financieel. Zij zorgt voor de prijzen en bij inlevering van de vragenlijst wordt een gratis koek verstrekt. Tevens krijgt iedere deelnemer een glaasje drinken. kaarten zijn gratis af te halen bij de VVV-kantoren in Holten en Rijssen. Houdt er wel rekening mee dat men zonder kaart echt niet naar binnen kan. Veel hoogwaardigheidsbekle ders zullen aanwezig zijn, even als vele veteranen en natuurlijk de Holtense schoolkinderen, die zo als elk jaar centraal staan op deze herdenking. In zijn toe spraak zal prof. dr. Anne van der Meiden zich dan ook speciaal tot hen richten. De nationale herdenking begint om 19.00 uur in de Hervormde Kerk. Vanaf Smidsbelt vertrekt de stille tocht naar het monu ment op de Molenbelterweg om 19.30 uur.Bij het monument zal een korte plechtigheid zijn rond 20.00 uur.5 Mei, een dag van feest. Het is uiteindelijk ook he melvaartsdag en daar hoort dauwtrappen bij. Tussen 07.30 en 09.00 uur kan men vanaf de Boschkamp vertrekken voor een start woensdag 25 mei van 18.30 tot 19.30 uur en duurt acht we ken. 'Er wordt vooral getraind op de techniek', zegt Frans. 'Op de helft van de cursus worden video-opnamen gemaakt, zodat deelnemers zelf kunnen zien welke techniek ze hebben en wat verbeterd kan worden.' Voor informatie: telefoon 0547- 363412 of 06-55102607. Holten - In de bibliotheek wordt een expositie gehouden over de bevrijding. Voorwer pen, affiches, kranten en ande re herinneringen uit de Twee de Wereldoorlog zijn te zien. De bibliotheek heeft de bevol king van Rijssen-Holten ge vraagd een bijdrage te leveren. Heel veel mensen stelden per soonlijke bezittingen beschik baar. De bibliotheken hebben daardoor helaas niet alles wat men aangedragen heeft, een plaatsje kunnen geven. Mastebroek uit Holten heeft een groot deel van zijn verzameling uit de Tweede Wereldoorlog tentoongesteld. Holten - De 27e ronde van de interne schaakcompetitie werd afgelopen maandag ge speeld. Verrassingen werden er niet genoteerd al was de nederlaag van Rob tegen Aloys wel erg vlug. Aan kop deed Jim Klinge goe de zaken door van Dick van der Knaap te winnen. Zijn concurrenten Gerrit Lug- genhorst en Ben van de Griendt kwamen onderling remise overeen. Uitslagen: Jim Klinge - Dick van der Knaap, 1-0; Gerrit Lug- genhorst - Ben van de Griendt, Zz -Zz; Bas van Beek - Ton van Oijen, 0-1; Cees Olij - Gerrit Stevens, Zz -Zz\ Erik Bosman - Dinant van Beek, 0 - 1Alrik Baltus - Dick van de Griendt, 1-0; Wim Kees van Rijssen - Roelf de Jonge, Zz -Zz; Rob Gervedink Nijhuis - Aloys Meulenbroek, 0-1Bertus van Beek - Karl Heinz Leisten, 0-1. Aanstaande zaterdag staan de schakers tijdens Koninginne dag op Smidsbelt waar ze het grote bord voor de dag halen. Iedereen (dus ook of vooral niet-leden) zijn hierbij van har te welkom om mee te doen. Ook zullen er genoeg kleinere spelen meegenomen worden. fietstocht voor het hele gezin. Afstanden 40 of 60 kilometer. Leden van de atletiekvereniging Holten zijn dan al uren aan het hardlopen om het bevrijdings vuur vanuit Wageningen naar Holten te brengen. Jongelui van af 10 jaar mogen het laatste stuk met zc meelopen. Zij moeten dan om 9.45 uur op de parkeer plaats bij Reinardus zijn. Om 10.00 uur wordt het bevrijding- vuur ontstoken op Smidsbelt. Hardlopen kunnen ze in Holten. Daarom is aansluitend de bevrij dingsloop georganiseerd. Opge ven kan ter plaatse. Diverse af standen. Op Kalfstermansweide is dan het speelveld voor beachvolley- bal al in gereedheid gebracht. Vanaf 14.00 uur zullen hopelijk veel teams, bestaande uit 4 per sonen strijden om de eer van Holten. Men kan zich opgeven bij Michel Aanstoot, telefoon 0548 657940. Holten - In het kader van 50 jaar kinderen eerst en het 25- i jarig jubileum van koningin Beatrix, staat Unicef zaterdag 30 april met hun kraam in het teken van de oproep deel je ge- luk. Daarom kan men, behalve kaar- ten en cadeaus, een speciaal Ko ninginnedaggelukskoekje kopen I met daarin een briefje met een geluksboodsch^p. Verder met informatie over het Unicef-pro- ject in Tanzania en over de jubi-1 lea van zowel Unicef als konin gin Beatrix. Holten - Senioren met een maxi muminkomen tot 30.303 euro j kunnen in aanmerking komen voor ouderenaftrek en aftrek bij zondere lasten. Wie nog geen T-biljet ingevuld heeft en graag advies of hulp wil 1 hebben bij het invullen van een T-biljet, kan bellen met 0548- 364910. Stichting Welzijn Ou- deren Holten kan hierin bemid- j delen. Holten - Natuurdiorama Hol terberg houdt op Hemel vaartsdag (5 mei) een ochtend wandeling speciaal voor vroe ge vogels. Een-professionele natuurgids laat tijdens de wandeling een van de mooiste plekken van de j Holterberg zien, en vertelt over de flora en fauna van dit bijzon dere gebied. De wandeling begint om 7.00 uur. Na afloop van de anderhalf uur durende wandeling staat er een uitgebreid ontbijtbuffet klaar bij restaurant De Wielen, J dat tegenover het natuurmuseum j gelegen is. Na het ontbijt wordt er een bezoek gebracht aan Na- j tuurdiorama Holterberg. De all-in-prijs voor dit arrange-1 ment bedraagt 13,50 euro per' persoon. Inlichtingen en reservering: Na-j tuurdiorama Holterberg, tele- foon: 0548-361979, e-mail: mu- seum@holterberg.nl. Holten - Op boerderij Erve 't Catshuus van de familie Steve- link wordt van 30 april tot en met 5 mei een bijzondere ex positie gehouden. Zo zullen er onder meer foto's en schilderijen over het koninklijk huis te zien zijn. Verder zijn er i krantenartikelen uit de oorlog te i bekijken. Erve 't Catshuus is open van 10.00 tot 17.00 uur. De expositie]! is gratis te bezichtigen. Voor meer informatie: Gerrie Steve- link, telefoon 0573-221102. Holten - Aan het eind van de herdenkingsdienst delen de schoolkinderen en de kinderen van het Canadese zangkoor brood met de bevrijders. Dat speciaal gebakken brood be staat uit zes delen. ,,Het brood delen verwijst naar het thema van dit jaar 'Vrijheid delen is een kunst'. De kinderen houden één deel zelf en geven vijf delen weg. Vijf stukjes van i 'mijmei' en dat verwijst naar henzelf en naar 5 mei', legt Mar griet Hanewinkel uit. Bakker Nijkmap bakt de ruim driehon derd 'vijf mei-tjes'. Holten - Een man heeft afgelo pen zondag net voor 22.30 uur een ruit van de voordeur van een woning aan de Kolweg vernield. De bovenbuurman, een 34-jari- ge Holtenaar, was er aan de deur gekomen om ergens verhaal over te halen. Hij werd door een openstaand raam te woord ge staan door een 53-jarige vriend in van de hoofdbewoner. Toen de deur niet werd geopend, sloeg de 34-jarige met een hamer de ruit van de voordeur in en pro beerde naar binnen te komen waarbij hij de 53-jarige met de hamer bedreigde. Hij kwam niet binnen en verdween weer naar zijn eigen woning. Hier werd hij door de politiemensen nagehou den en hij werd meegenomen naar het bureau waar hij voor verder onderzoekt is opgesloten. I1(i, Espelo - Piratenzender Hekkalf FM hield afgelopen zaterdag, in samenwerking met de Sploder feestcommissie, het Piraten- rockfeest aan de Espelodijk. Het was een gemengd programma deze keer. Niet alleen piraten muziek, maar ook oude rockers kwamen voorbij. The Heinoos bij voorbeeld, speelden oude krakers, terwijl Silvia en Burdy juist pi- ratenklanken door de tent heengooiden. De binnenkomst van de artiesten was spectaculair. Met een paar man werd het hele podium, inclusief drumkit en microfoons, naar achteren geduwd. Er werden in de zijkanten van de tent openingen gecreëerd, waarna opeens een trekker of motor met de artiest voorbijreed. Daarna werd het podium weer teruggereden en kon het feest be ginnen. Burdy liet natuurlijk zijn hit Mit mien ogen dicht enkele malen voorbijkomen. Niet alleen om de sfeer te verhogen, maar er wer den ook opnamen gemaakt voor een dvd. De cameraman kon zo verschillende shots meenemen.Als klapper op de vuurpijl, kwam met de vlam in de pijp, Henk Wijngaard langs. Meissie, meissie werd door het publiek uit volle borst meegezongen. Net als ande re hits van deze rasartiest. (Foto: Johan Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5