Vlaggenschip W Holten nog niet in veilig water i Hoe ouder je wordt, hoe meer je eraan terugdenkt' ORANJE UNö^UE Raad struikelt over bezuinigingsronde Maand maart vrij zacht en droog Leemkuil vertelt zijn verhaal uit de oorlog Fietstocht Foute foto afscheid Nico van der Meer T/m zaterdag 30 april a.s. Onderstaande aanbiedingen gelden in Rijssen en Nijverdal 30% korting 25% korting KONININGINNEDAG OPEN EXTRA AANBIEDINGEN Donderdag 28 april 2005 H04 (Foto: Johan Bolink) Holten - Met drie pun ten zou Holten weer in veiliger vaarwater ko men, zo was vooraf de gedachte. Maar door dat de kampioen Gazel le aan haar sportieve plicht niet voldeed en de concurrentie allemaal punten pakte, moet Holten na de overwin ning op Heeten alsnog drie punten halen uit de laatste twee wedstrij den. Wanneer de inzet en het spel wordt ge toond zoals afgelopen zondag, dan moet dit zeker tot de mogelijkhe den behoren. Heeten, met op de bank Holtens' aanstaande trai ner Jos Bakker, mocht geen enkel ogenblik aan spraak maken op de over winning. De Holtense de fensie hield op PSV-ach- tige wijze de zaak pot dicht en voorin werden er een aantal goede kansen gecreëerd. Eenmaal wa ren de gasten voor de pauze gevaarlijk en dat was door een bal die zo uit de hemel leek te ko men vallen. Koetsier zag de bal lang aankomen, maar doordat deze net onder de lat viel had hij nog een ultieme inspan ning nodig om het leder voor de doellijn te weren. Dit zou het laatste echte wapenfeit zijn van de Heetense ploeg, die be kend staat om haar taai heid. Hierna was het Hol ten dat de klok sloeg op het zonovergoten Meer manskamp, dat met een zonnetje erbij toch een van de mooiste sportpar ken is in de regio. Aan de rand van de Holterberg zagen de supporters, ge nesteld op het terras met verkoelingen in over vloed, hoe Dekker al vroeg de score had kun nen openen. De bal plofte op de vijfmeter zo voor zijn voeten, waarna hij zich niet bedacht en hard in schoot. De keeper stond echter succes voor de blonde god in de weg, zo als hij niet veel later zou doen bij een kopbal van de kruin van diezelf de Dekker. Na een goed half uur spelen had.de sluitpost geen antwoord op een bal van Stam, die na een goede aanval over links op aangeven van Van der Pluijm, de score opende. Holten ging nu iets vrijer voetballen en Heeten moest nu het spel gaan maken, dit ligt de gasten absoluut niet en vandaar dat Koetsier in de tweede helft ook haast factor 12 nodig had om niet te ver branden in het lekker voorjaarszonnetje. Af en toe moest hij zich melden voor een doeltrap, maar Vervolg van voorpagina) Holten - „We hebben al eerder besloten het stra tegisch project De Kol te temporiseren. We vin den De Kol zo belang rijk dat verder uitstel voor ons onbespreek baar is. Het is een be langrijke inbreidingslo- catie voor de woning bouw". aldus PvdA- raadslid Meijerink. Raadslid W. Veneklaas van Gemeentebelang be nadrukte dat de laatste ontwikkelingen rond de Enkco de ontwikkelin gen op De Kol kunnen bespoedigen en dat daar om bezuinigingen hier met aan de orde zijn. De VVD sloot zich bij de drie partijen aan. De ChristenUnie steunde het amendement niet, omdat deze fractie het college de ruimte wilde geven om bij elk project te bekijken wat de be zuinigingsmogelijkhe den al dan niet waren. De SGP-fractie wilde het amendement wel steunen, maar dan moest er geld van het Kultur- hus naar De Kol en dat vond de PvdA onbe spreekbaar. Burgemees ter B. Koelewijn legde de raadsleden voor dat die 90.000 euro in 2006 echt bezuinigd moesten worden op deze vier projecten; „Wilt u niet op De Kol bezuinigen, dan moet dat op LTVV, VSP of Kulturhus", be nadrukte hij. Maar een raadsmeerderheid steun de het door PvdA. Ge meentebelang en CDA ingediende amendement en zo werd De Kol ge vrijwaard van deze be zuinigingsronde. Kunnen we ook onder zoeken of er werkzaam heden van het Holtense Verkeers Structuur Plan (VSP) of het Rijssense Lange Termijn Ver keers- en Vervoersplan (LTVV) voorlopig op geschoven worden of kan hierop bezuinigd worden, vroegen burge meester en wethouders de gemeenteraad. De SGP-fractie kwam met het voorstel om bij het onderzoek naar mogelij ke bezuinieingen het LTVV en VSP buiten beschouwing te laten, met uitzondering van het Zilverzandtracé. De SGP wilde dat deze ver- keersprojecten niet uit gesteld dienden te wor den, behalve de uitvoe ring van het Zilver zandtracé, dat zou uitge steld kunnen worden tot het onderzoek naar de rondwegen afgerond is. De SGP kreeg steun van de VVD. PvdA-fractie- voorzitter R. de la Haye was mordicus tegen het SGP-voorstel. „Het Zil verzandtracé is bedoeld om de woonwijk De Kol verkeersluw te maken. Als we hiermee instem men moet het vrachtver keer alsnog door de woonwijk. Dit voorstel is onacceptabel." Het voorstel werd verwor pen. Een voorstel van Gemeentebelang om tc bezuinigen door de tun nel bij Otje van Potje in Rijssen op te schuiven, haalde het eveneens niet. Vervolgens besloot een, raadsmeerderheid van PvdA, Gemeentebe lang, CDA en VVD om niet te bezuinigen op het VSP. „We hebben over het Verkeers Structuur Plan afspraken gemaakt. Er zit nu eindelijk vaart in deze langdurige zaak. Dat moeten we niet te rugdraaien", pleitte De la Haye. En zo verdween de groenhemden konden hem voor de rest tot wei nig zorgen baren. Na de rust kwamen al snel Klaasses en Koop man in het veld voor de geblesseerde Egberts en Stam. Hierdoor ging Hol ten iets meer loeren op haar kansen in plaats van het jagen op de bal. Freek Knapen die vooraf had aangegeven iets vaker een makkelijke bal voor de keeper te willen ont vangen werd op zijn wenken bediend in de ze ventigste minuut. Een ra re effectbal werd ver keerd beoordeeld door de linksback uit Heeten en Knapen omspeelde de keeper fraai en schoof de bal rustig binnen. De wedstrijd werd ver volgens vakkundig uitge speeld, zonder een risico op kaarten en blessures te lopen. Wel noemens waardig was nog het de buut van Thijs Vincent, die met zijn zeventien lentes nog veel voor de hoofdmacht zou kunnen betekenen in de toe komst. Zoals gezegd is het vlaggenschip nog niet veilig, maar Heeten werd gepasseerd op de rang lijst en de ploeg had zich van haar goede kant laten zien voor de nieuwe hoofdcoach van volgend seizoen. Aanstaand weekeinde is er geen programma en kan de selectie zich vol ledig storten op de loftui tingen aan het adres van onze vorstin. Een week later wacht in Bathmen ABS, die nog in de race zijn voor nacompetitie. Arno Knapen is dan weer terug van zijn schorsing en met zijn creativiteit zal Holten dan het huza renstukje van eerder dit seizoen in de thuiswed strijd moeten herhalen. Holten - Nu de Tweede Wereldoorlog weer groots wordt herdacht, komt bij vele mensen herinneringen over die tijd naar boven. Zo ook bij W.J. Leemkuil. Als de dag van gisteren, herinnert hij zich dat de 15-jarige Joop Hogen- doorn net voor de be vrijding werd doodge schoten door Duitse ko- gels. 'Joop is destijds bij ons gekomen, begin 1945'. vertelt Leemkuil. 'Hij woonde in Baarn en de gelegenheid was er om naar Holten te gaan. In het westen van ons land was weinig te eten en in Holten was dat anders.' Joop vertrok met zijn zijs en een vriendje op de fiets naar Holten. Tot aan de Wilhelminabrug in Deventer konden ze ko men. Ze moesten daar een nacht buiten slapen. 'De andere dag lukte het om de brug over te ko men en hun reis voort te zetten', weet Leemkuil. In Holten werd hen een gastgezin toegewezen. 'En zo kwam Joop bij ons terecht.' Volgens Leem kuil was hij een zeer be scheiden jongen en ui terst beleefd. 'Hij genoot van het elke dag bij ons zijn en liet dat ook mer ken. Uiteraard miste hij zijn familie in Baarn.' Dc bevrijding van het Holterbroek was in de nacht van 6 op 7 april. 1945. De bruggen over de Schipbeek waren op geblazen, waardoor het voor de Canadezen niet zo eenvoudig was om de ze over te steken. Velen zijn daar tijdens gevech ten dan ook gesneuveld. Leemkuil: 'De Duitsers hadden zich verschanst achter de Schipbeek en dat leidde ertoe dat er hard werd gevochten. Wij hebben onze portie daarvan meegekregen.' ook het VSP Holten uit de bezuiniginsronde. Toen was de beurt aan het Kulturhus. Het voor stel van de PvdA om niet te onderzoeken of op het Kulturhus bezui nigd kon worden, haalde het niet, ondanks het pleidooi van PvdA- raadslid Meijerink, die een eventuele versobe ring de nekslag voor het Kulturhus noemde. Het CDA gaf bij monde van H. Kuipers aan dat er momenteel een onder zoek loopt naar het Kul turhus, en dat de gege vens op korte termijn op tafel komen. „We bekij ken eerst de bevindingen van het onderzoek en daarom ondersteunen we deze motie niet", al dus Kuipers. De PvdA stond alleen en het amendement haalde het niet. De gemeenteraad stelt eventuele bezuini gingen op investeringen in het Kulturhus afhan kelijk van de uitkomsten van het lopende onder zoek. Markelo - IVN Markelo start zondag 1 mei met de eerste fietstocht van het seizoen. De gidsen nemen deelne mers mee door het heu velachtige landschap rondom Markelo richting de watermolen in Dic- penheim om te laten ge nieten van de ontluikende natuur. De groep vertrekt vanaf de VVV aan de Grote straat 1 in Markelo om 13.30 uur. Voor meer in formatie kan men contact opnemen met Hanneke Ziggers, telefoon 0547- 352999. Maart had dit jaar twee tegengestelde gezichten. Het begin van de maand verliep winters koud en sneeuwrijk waarna een zeer zachte tweede helft volgde. De laagste tempe ratuur van -20.7 graden werd gemeten op 4 maart in Marknesse. Het was de laagste temperatuur die ooit in maart in ons land is gemeten. Het oude record -18.7 graden, werd geregi streerd op 7 maart 1971 in Wageningen. Ook in Es- pelo vroor het in de nacht van 3 op 4 maart zeer streng met -14.2 graden, aan de grond zelfs -19.6 graden. In Holten werd het -12.8 graden in de weerhut. vlak boven de grond -15.0 graden; ex treem weer dus. Op 4 maart bleef het in Holten het gehele etmaal vriezen (ijsdag). Het aantal vorst- dagen is in Holten uitge komen op negen, precies het normale aantal. Ijsda gen kwamen op 2 dagen voor. Minder dan twee weken na de record koude nacht werd het op de 16e in Holten bijna 20.0 gra den op een graadje na. De hoogste temperatuur werd gemeten op 24 maart in Holten van 20.2 graden en Espelo 20.0 graden. Een temperatuurverschil van bijna 40.0 graden binnen 1 maand was sinds 1901 slechts eenmaal eerder voorgekomen: in maart 1931. De laatste decade van maart (dag 21 tot en met 31was in Holten de zachtste in ruim honderd jaar. Uiteindelijk kwam de gemiddelde maandtempe- ratuur uit op 6.7 graden in Holten, Espelo noteerde 6.3 graden en De Bilt kwam uit op 6.5 graden tegen normaal 5.8 graden. Daarmee was de maand in zijn totaliteit vrij zacht te noemen. Meest markant was de sneeuwrijke start van de maand. Op 2 en 3 maart lag er na langdurige sneeuwval in een groot deel van het noorden van het land 20 tot 50 cm sneeuw. Ln Holten leverde dat maar 6.0 cm sneeuw op. Espelo noteerde 7.0 cm sneeuw, zo groot wa ren de verschillen. Een dergelijk sneeuwdek over zo'n groot gebied is uit zonderlijk voor ons land en doet zich waarschijn lijk minder dan eens per 50 jaar voor. Op 25 maart viel er in Rijssen nog 10.0 mm. De meeste neerslag van de maand viel op 28 maart tijdens buien waar bij ook onweer voor kwam. Hier komen de ge tallen: Dijkerhoek kreeg 14.0 mm, Beuseberg 12.0 mm, Espelo 11.0 mm, Holten minder met 9.2 mm, en Rijssen ving 12.6 mm op. Met de hoeveel heid neerslag over de maand maart viel het wel mee. Dijkerhoek noteerde het meeste met 63.0 mm, gevolgd door Rijssen met 62.3 mm, Beuseberg no teerde 61.0 mm. Holten 56.0 mm, Espelo 58.0 mm, en De Bilt 50.0 mm tegen 65.0 mm normaal, er viel dus bijna de norma le hoeveelheid voor de maand maart. Verder kwamen nog voor in Hol ten: zeven sneeuwdagen, drie mistdagen, drie ha- geldagen en een warme dag. Gemiddeld over het land was de zon 118 uren te zien tegen een langjarig gemiddelde van 115 uren. De Bilt kwam niet verder HIG-voorzitter Frans Noordam neemt afscheid van bestuurslid Nico van der Meer. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Bij het vorige week geplaatste artikel over het afscheid van HIG-bestuurslid Nico van der Meer, stond he laas een verkeerde foto. De foto gaf geen beeld van het afscheidsfeest voor Van der Meer weer, maar een klassieke mo deshow. Deze was geor ganiseerd door vrouwen vereniging NBvP Holten en werd gehouden in Zaal Vosman. Kleren uit vervlogen tijden werden cr geshowd. Scheidend HIG-lid maakte ruim tien jaar deel uit van de Hol tense Industrie Groep. Hij werd hiervoor harte lijk bedankt door voorzit ter Frans Noordam. 'We zaten met z'n allen in een schuilkelder achter de boerderij. Midden in de nacht van 6 op 7 april besloten we te proberen naar de naaste buurman te gaan. Deze familie had een huiskelder en wij dachten dat het daar vei liger zou zijn.' Rond halfdrie 's nachts kwamen ze uit de schuil kelder om richting de buurman te lopen. 'Hal verwege liepen een paar Duitse militairen. Mijn broer riep: "Hollanders", maar vlak bij hen, draai de een militair zich om en schoot.' Joop werd ge raakt in de lies en werd hevig bloedend mee te rug naar de schuilkelder genomen. 'Joop heeft nog een half uur geleefd. Daarna stierf hij wegens bloedverlies.' Nog een halfuur later stonden de eerste Cana dezen bij de schuilkelder. Leemkuil: 'U zult zich ongetwijfeld een beeld kunnen vormen en een idee kunnen krijgen wat dit alles voor ons bete kend heeft. Hoe ouder je Het graf waar Joop begraven ligt. wordt, hoe meer je met deze dagen daaraan te rugdenkt.' Joop had net ervoor, 24 maart 1945, nog een brief gestuurd aan zijn ouders. 'Beste vader en moeder, ik ben goed overgeko men. En we zitten vlak bij elkaar. Hier komen tel kens een hoop VI over. Vooral 's morgens, 's Morgens krijgen we al tijd lekkere pap, maar veel eet ik nog niet, dat komt wel. Anders komt het er toch weer uit. We zijn Harmke ook nog te gengekomen bij de brug. We mochten er eerst niet over maar later zijn we er toch over gekomen. Veel weet ik niet te schrijven maar dat komt wel in een andere brief. Nu ga ik maar eindigen. De hartelijken groeten van u zoon. Joop. Aanbiedingen dames: i. Alle DAMES JACKS alle merken 2. T-SHIRTS, veel kleuren Esprit, EDC, Mexx Nu 2 voor 25,- 3. PULLOVERS EN VESTEN Div. modellen en kleuren 29,95 Nu 10,- 4. JEANS JACK Div. modellen en wassingen 39,95 Nu 25,- 5. ONLY JEANS Div. modellen 49,95 Nu 29,95 Aanbiedingen heren: 1. Alle OVERHEMDEN lange mouw Esprit, JC Rags etc. 25% korting 2. Alle PULLOVERS 3. T-SHIRTS Div. modellen en kleuren Nu 2 voor 20,- 4. JEANS, G-Star, Diesel, Pall Mali (uitlopende modellen) 408/O korting IN RIJSSEN EN NIJVERDAL van 10.00 tot 16.00 uur Let op de TC Tlibantia van 29 april voor JEANS - CASUAL-COLLECTION Grotestraat 4 - Rijssen Grotestraat 95 - Nijverdal W. Alexanderstraat 62 - Nijverdal

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 4