SJ Nieuwe Overijsselse risicokaart online *2^ Genieten in Overijssel ie Overijssel Kort nieuws Straattheaterfestival vanaf mei in Overijssel Bekendmakingen Zoekplaatje Statenleden op werkbezoek Overijssel, nl Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overijssel.nl www.prv-overijssel. nl zie ook de portal www.overijssel.nl De provincie op DVD 'Ruimte voor Actie' Wat doet de provincie voor u? Wat merkt u daarvan op straat, in de samenleving? De dvd "Ruimte voor Actie" belicht in vogelvlucht de werk terreinen van de provincie. Als rode draad geven de karakters van theater Gnaffel hun eigen kijk op de zaak. De dvd is voor geïnteresseerden te bestellen via www.prv-overijssel.nl. Provincie helpt jongeren aan werk Met een bedrag van 30.000,-- krijgen 35 Twentse jongeren de mogelijkheid om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Gedeputeerde Staten stellen het bedrag beschikbaar aan de stich ting Werkgelegenheidsinitiatieven Noordoost-Twente voor een project van 'De Werkwijzer' in de station restauratie in Oldenzaal. Zo kunnen jongeren ervaring opdoen in het werk in de detailhandel, bediening en de keuken. Via deze publieks functies worden zij klaargestoomd voor een betaalde baan. Orthopedagogisch centrum wil vijf nieuwe vestigingen in Overijssel Gedeputeerde Staten van Overijssel geven stichting De Eik uit Olden zaal een subsidie van 100.000,— voor het opzetten van vijf nieuwe vestigingen in Overijssel. Stichting De Eik is een orthopedagogisch centrum waar kinderen en jonge ren met een licht verstandelijke handicap in combinatie met ont- wikkelings-problemen en/of gedragsstoornissen worden behan deld. De nieuwe vestigingen komen in Dedemsvaart, Nijverdal, Borne, Hardenberg en Deventer. Door de uitbreiding van het cen trum ontstaat er ruimte voor het vervullen van 37,36'fulltime arbeidsplaatsen. Stichting De Eik heeft nu één jaar de tijd om de extra vestigingen in Overijssel te realiseren. Een miljoen voor oplossen knelpunten woningbouw Gedeputeerde Staten verlenen de gemeenten Steenwijkerland en Hellendoorn beide 500.000 euro voor het oplossen van knelpunten in woningbouwprojecten. Vorig jaar besloten Provinciale Staten een extra bedrag van 1 miljoen uit het Actiefonds te gebruiken voor de stimulering van de woning bouwproductie in Overijssel. Het bedrag is bedoeld om twee woningbouwprojecten in Steenwijk en Nijverdal versneld te kunnen realiseren, maar vooral om de problemen rond bodemsanering te kunnen oplossen die de uitvoering van de projecten nu nog in de weg staan. Rijk moet over de brug komen voor ambulancezorg "Minister Hoogervorst van VWS moet over de brug komen met de 12 miljoen euro die hij eerder heeft toegezegd voor de ambulance zorg", vindt Gert Ranter, gedepu teerde Zorg en Participatie in Overijssel. De provincie maakt zich - met veel gemeenten en bewoners - al langer zorgen over de aanrijtijden van ambulances. Niet overal zijn de ambulances binnen 15 minuten ter plaatse als er acute hulp nodig is. In 2002 heeft de provincie zelf één miljoen euro beschikbaar gesteld om de ambulancezorg in Overijssel te verbeteren. Met dit bedrag zijn - gezamenlijk met zorgverzekeraars, Ambulance Oost en de gemeenten - standplaatsen in Tubbergen en Vroomshoop gerealiseerd. In een brief roepen Gedeputeerde Staten de minister nu op niet langer te dralen en met het geld over de brug te komen, zodat Overijssel van een goede ambulancezorg voorzien wordt. Overijssel Hoe veilig is wonen, werken en recreëren in Overijssel? De inwoners van Overijssels kunnen sinds kort via www.risicokaart.overijssel.nl of via de site van de Overijsselse gemeenten risico's in hun eigen omgeving en gemeente vinden. De nieuwe risicokaart toont per gemeente het meren deel van de aanwezige risicobronnen en kwetsbare objecten. De gemeen ten, provincie en het rijk, actualiseren deze informatie doorlopend. Overijssel heeft met de lancering van de risicokaart de landelijke primeur. De risi cokaart Overijssel is de eerste risicokaart in Nederland die gemaakt is volgens het landelijk afgesproken model. Doel van de risicokaart is het uniform informeren van burgers over risico's in de woon- en leefomgeving. Daarnaast dient de risicokaart ook als informatiebron voor beleidsmakers, bijvoorbeeld bij het ont wikkelen van een nieuwe woonwijk. Risico's De Risicokaart Overijssel toont de beschikbare informatie van risico bronnen en kwetsbare objecten in Overijssel en tenminste 15 kilometer over de provinciegrens. Het betreft in alle gevallen informatie die al open baar is bijvoorbeeld via vergunningen. Zo staat er informatie op de risico kaart over scholen, ziekenhuizen, kin derdagverblijven en verzorgingshui zen; mogelijke luchtvaartongevallen, ongevallen op de weg, het spoor, het water en in tunnels; over overstromin gen, natuurbranden, extreem hoog water, ongevallen met brandbare, explosieve en giftige stoffen, kernon gevallen, brand en instortingsgevaar van gebouwen. Vuurwerkramp Directe aanleiding voor de landelijke ontwikkeling van de risicokaart is de Vuurwerkramp in Enschede (mei 2000). Daaruit bleek dat bij burgers en overheidsdiensten informatie ont brak en dat de afstemming niet goed was. Alhoewel informatie over de vuurwerkopslagplaats openbaar was, wisten veel bewoners niet dat er een vuurwerkbedrijf was in hun straat of wijk. Zij raakten in grote paniek, wisten niet wat ze moesten doen en konden niet adequaat reageren. Het is de bedoeling dat alle provincies uiterlijk in 2006 de risicokaart beschikbaar hebben. De Risicokaart Overijssel is vanaf vandaag via ver schillende websites te bekijken, te wetenwww.risicokaartOverijsselnI, www.overijssel.nl, de site van de 25 gemeenten in Overijssel en het lande lijke www.risicokaart.nl. Beleving en authenticiteit zijn de toverwoorden in de toeristische sector. De moderne toerist kan voor zijn (korte) vakantie kiezen uit heel veel bestemmingen 'all over the world'. Immers een week(end)je Londen, Parijs, Toscane of Turkije lijkt vaak minder te kosten dan een week(end)je weg in eigen land. Mensen gaan meer dan ooit vaker een paar dagen weg en toch is het aanbod groter dan de vraag. Zware concurrentie dus. Wat kan de provincie doen of laten om de toeristische sector in Overijssel te stimuleren en wat zijn onze kansen? Twee weken geleden heb ik met een groot aantal onder nemers/ smaakmakers uit de Overijsselse toeristische wereld in de Kop van Overijssel gevaren en in het Vechtdal (bij Vilsteren) en op Hezingen gewandeld. Mijn gezelschap zat boordevol plannen, ideeën en heeft mij zeer geïnspireerd en gemotiveerd om de komende tijd veel energie te steken in deze sector. Overijssel is authentiek, daar kun je 'beleven'; het landschap, de cultuurhistorie etc. Het platteland is 'in' en er zijn veel initiatieven, die mooie producten opleveren. Ik weet zeker dat vele toeristen daarvan gaan genieten. Carry Abbenhues Gedeputeerde Economie Innovatie Deze lente en zomer barst er voor de dertiende keer een nieuwe editie van 'Overijssel op Straat' los. Tijdens dit grootste straattheaterfestival van Nederland vinden er in de straten en op de pleinen van maar liefst veertien Overijsselse locaties meer dan 250 prachtige straattheateroptredens plaats. In 14 steden en dorpen in Overijssel komt het festival langs om het leven een por te geven. Van potsenmakers, clowns, steltlopers, jongleurs en stille of luidruchtige theatermakers in groeps verband of alleen. Zo kunnen de inwo ners van Diepenheim op 5, 6 en 7 mei De toekomst van IJsseldelta Zuid in woord en geluid Tot en met 14 mei aanstaande kunnen inwoners van en geïnteresseerden in de toekomst van de IJsseldelta een kijkje nemen bij de tentoonstelling over de IJsseldelta Zuid. De tentoon stelling vindt plaats in de Openbare Bibliotheek te Kampen, Kennedylaan 4. Op maandagavond, vrijdagavond en op zaterdagochtend zijn er medewer kers aanwezig die bij vragen voor tekst en uitleg zorgen. IJsseldelta evenementen Naast de tentoonstelling vinden er ook diverse lezingen plaats over de verschillende functies in het gebied. De onderstaande IJsseldeltalezingen beginnen om 20.00 uur in de Theo logische Universiteit van Kampen, Koornmarkt 1 Donderdag 28 april; eerste IJsseldeltalezing Experts gaan in op de boeiende plano logische geschiedenis van het gebied ten zuidwesten van de IJsselmonding en op de rol van het water in dit gebied. Woensdag 11 mei: tweede IJsseldeltalezing In deze tweede IJsseldeltalezing bespreken deskundigen de onderwer pen water en natuurontwikkeling en wonen aan het water Meer informatie over de IJsseldelta en de ontwikkelingen in het gebied zijn te vinden op www.ijsseldelta info. Provincie in oranjestemming op 21 juni 2005 De Overijsselse economie staat centraal tijdens het bezoek van Hare kennismaken met T(JIG met Tegenwind. In Nijverdal kunnen aanstormende straattheaterartiesten hun kunsten ver tonen tijdens een grote talentenjacht op 20 en 21 mei. Verder spelen, ver spreidt door de provincie onder andere Arcipelago Circo Teatro, Lunatics, Hydra en Roest. Het provinciebestuur van Overijssel ondersteunt de stichting 'KUNSTen Op Straat' met een bedrag van 90.000,- voor de organisatie van het festival in 2005. Voor meer informatie over de straattheateracts bij u in de buurt kijk op www.overijsselopstraat.nl Majesteit de Koningin aan Staphorst en Zwolle op dinsdag 21 juni aan staande. De koningin bezoekt de provincie ter gelegenheid van haar 25-jarig regeringsjubileum. Commissaris van de Koningin, G.J. Jansen en de burgemeesters van Staphorst en Zwolle, de heren J.D. Alssema en H.J. Meijer begeleiden de koningin bij haar bezoek aan de provincie. Tijdens haar bezoek maakt de Koningin onder andere kennis met metaalbewerkings- bedrijf Dulasta B.V. en de 'Streek' in Staphorst, de familie Knoll-Poolman en mw. J. Poolman-Petter in Rouveen en de leer- en werkplekken die de samen werking tussen bedrijfsleven en onder wijs in Zwolle kan opleveren. Het globale middagprogramma ziet er als volgt uit: Staphorst Na de ontvangst door burgemeester Alssema van Staphorst op de markt en de obade van schoolkinderen en het Staphorster Mannenkoor, bezoekt de Koningin Metaalbewerkingsbedrijf Dulasta B.V. Daarna volgt een busrit langs de lintbebouwing van Staphorst en Rouveen, de zogenaamde 'Streek' Rouveen Na aankomst in Rouveen ontmoet Hare Majesteit de Koningin de familie Knoll-Poolman en mevrouw J. Pool man-Petter. Op het dorpsplein zingen schoolkinderen de Koningin toe en speelt het plaatselijke muziekkorps. Zwolle In Zwolle staat bedrijventerrein Hessenpoort centraal waar de koningin de wintertuin van bedrijf J.E. StorkAir bezoekt en een toelichting krijgt op de mShkuoi bijzondere aspecten van het bedrijven terrein. In Museum De Fundatie spreekt zij daarna met het College van Gedepu teerde Staten van de provincie Over ijssel. Aansluitend aan het gesprek volgt een rondvaart door de stads gracht van Maagjesbolwerk naar het Broerenkerkplein waar theatergroep Gajes de voorstelling 'Alice in Wonderland' speelt als voorproefje op het festival 'De Stad Als Theater'. De studenten van Artez (Hogeschool voor de Kunsten) sluiten het bezoek van de koningin af met een tentoon stelling van eindexamenprojecten in De Broerenkerk. Op de provinciale website www.prv- overijssel.nl vindt u meer informatie over het bezoek van de koningin. Overijssel herdenkt en denkt verder Overijssel bereidt zich voor op een reeks van herdenkingen en vieringen rond 60 jaar bevrijding. De eerste plaats in Overijssel die werd bevrijd was Enschede (1 april 1945). Achter eenvolgens werden Hengelo (3 april) Almelo (6 april), Deventer (11 april) en Zwolle (14 april) bevrijd. De herdenkingsprogramma's in Overijssel staan in het teken van het nationale thema 'Vrijheid delen is de kunst'. Provinciale Staten van Overijssel heboen 300.000,- uitgetrokken voor bijzondere lustrumactiviteiten en edu catie. Subsidie krijgen; de Stichting Bevrijdingsfestival Overijssel, Historisch Centrum Overijssel, de Stichting Welcome Again Veterans te Holten, het Nationaal Comité Thank You Oplossing zoekplaatje maart: De steenfabriek in Losser. Canada te Nijverdal en de gemeenten Enschede, Hengelo en Borne en de synagoge Enschede. Bibliotheken en scholen ontvangen van de provincie een dichtbundel en herdenkingsboek. Kranslegging Het provinciebestuur neemt actief deel aan een groot aantal herdenkingen en vieringen, verspreid over de provincie. Zo zullen Commissaris van de Koningin mr. Geert Jansen en gedeputeerde Jan Kristen deelnemen aan de herdenking en kranslegging bij het provinciaal monument te Markelo, dat onlangs is gerestaureerd. Vooruit kijken Overijssel herdenkt niet alleen, maar denkt verder. De democratie staat centraal in een debat over vrijheid in relatie tot onze grondrechten, dat de provincie organiseert op 29 april. Het thema komt ook terug op de Europese Studentenconferentie: 'Spring Agora 2005' van 4 tot 9 mei in Enschede, waaraan 800 Europese studenten deel nemen. De provincie verleende subsi die voor een programma over het oude en nieuwe Europa. Verder zal de Commissaris van de Koningin op 1 mei als ambassadeur van een anti-discrimi- natiecampagne op scholen, een Billboardcampagne starten van het Anti-Discriminatiebureau Overijssel. Honderd billboards vormen een aan gesloten lint van Zwolle naar Ahaus in Duitsland en weer terug. Kijk voor informatie over alle her- denkings- en bevrijdingsvieringen in Overijssel op www.overijssel.nl. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is genomen? Zo ja, stuur dan uw oplossing voor vrijdag 6 mei 2005 op een briefkaart naar: Provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Ook kunt u de oplossing via e-mail verzenden: nieuwsredactie@prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden. Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Regelmatig gaan leden van Provinciale Staten van Overijssel op werkbezoek in de provincie. Zo gaat de commissie Zorg en Cultuur op 27 april op bezoek bij de huisartsenpost Salland in Deventer en de Walnotenhof in Bathmen. Aansluitend bezoekt de commissie Revalidatiecentrum Het Roessingh in Enschede. Tijdens deze werkbezoeken staat het thema zorg en ICT centraal. De statenleden ontmoeten ont wikkelaars, gebruikers en mede werkers van de drie instellingen. De statencommissie Werk en Economie gaat op 11 mei op werkbezoek naar de gemeente Hengelo om te praten over voor tijdig schoolverlaters, s Middags brengen de statenleden een bezoek aan het Technology Center van Akzo en het Tele matica Instituut (presentatie Wireless Care) in Enschede. dag. De vergaderingen van de commissies Ruimte en groen, Zorg en cultuur, Economie en bestuur en Verkeer, milieu en water worden om respectievelijk 09.30 uur en 13 30 uur gehou den. De statenvergadering begint vervolgens om 18.00 uur met op de agenda o.m. de jaarrekening. Alle vergaderingen zijn openbaar. Op de website van de provincie kunt de agenda's vinden en een uiteenzetting van de onderwer pen die aan de orde komen. Kijk op www.prv-overijssel.nl/sis. U kunt de agenda voor de staten vergadering ook per e-mail toe gezonden krijgen. Daarvoor kunt u zich opgeven bij de Statengnf- fie op 038 425 13 36, of stuur een muiltje naar CJ.v.Riele- Bodewes@prv-overijssel.nl. Statenvergaderdag Op woensdag 25 mei is er weer een Statenvergader- provincie

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 10