Holterbroek bouwt mooiste poasboaken Canadezen al sinds jaren hartelijk welkom in Holten Vergadering PvdA Rijssen-Holten Medische Diensten KerkDiensten WeerWeekoverzicht Workshop zelf eigen kruidenmand maken Geslaagde uitvoering concert Campanella Letselschade? Bijeenkomst bejaardensoos Paasmaaltijd DHV onderzoekt nut rondwegen Collecte Simavi Bijeenkomst Passage H PALS GROEP Kosteloos juridisch advies Holten - Voordat de poasbo- akens in Espelo, Dijkerhoek, Holterbroek en Beuseberg worden aangestoken, komt een dag ervoor de paasvuur- commissie langs om de bulten op te meten. Daarnaast wordt gekeken welke de mooiste is. Vanaf café Bierlokal am Bahn- hof vertrok de commissie met een Spitax-bus naar de verschil lende locaties. Prins Velocitas en zijn adjudant Toon gingen ook mee om te hel pen bij de beoordeling. Loo Bathmen wordt traditioneel als eerste aangedaan. Deze bult wordt wel opgemeten maar doet niet mee aan de wedstrijd. Het is ook maar een klein bij elkaar ge raapt bultje met een kerstboom er bovenop. Daarna vertrok de commissie naar Holterbroek. Meteen klonk in de bus al de verbazing: 'Wat een mooie bult! Zoals een poas- boaken hoort te zijn.' Alsof er Arts Maatschap Huisartsen Holten, Keizersweg 32, telefoon 0548- 363553. Spreekuur volgens afspraak. Voor spoedeisende hulp buiten kantooruren (17.00 - 08.00 uur) en tijdens weekenden en feestdagen bellen met Centrale Huisartsenpost Salland. telefoon 0570-501777. Zie ook website: www.huisartsenholten.nl. Apotheek: Vrijheidslaan 7, telefoon 361111 Geopend op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. zon- en feestdagen van 11.00 tot 12.00 uur. Buiten de openingstijden is voor spoedrecepten geopend de Dienst Apotheek Salland, Fesevurstraat 7 te Deventer. De Dienst Apotheek is gevestigd in hetzelfde gebouw als de huisartsenpost, naast het Deventer Ziekenhuis, telefoon 0570-606202. Tandarts: Behandeling uitsluitend na telefonische afspraak. R. Jongkees, telefoon 0547-276021 Dierenarts: Dierenartsencombinatie Holten, Dorpsstraat 24C, te lefoon 362004. Spreekuur: 8.00 - 9.00 uur en 12.30 - 13.00 uur. Daarbuiten na telefonische afspraak, telefoon 362004. Dierenartsenpraktijk Deventer locatie Holten, Larenseweg 54, te lefoon 0548-362835. 0570-653000. Hervormde Kerk Zondag 3 april: 9.30 uur, mevrouw Els Visser, nevendiensten. 19.00 uur. ds. H. Gijsen, jeugddienst. Eerste collecte: diaconie; tweede collecte: plaatselijke ZWO. Okkenbroek, 10.00 uur: ds. W.B. Harleman, Deventer. Collec te: catechese/ geloofsopvoeding. Gereformeerde kerk Zondag 3 april: 9.30 uur. ds. G.J. Bouwhuis, Haaksbergen. 19.00 uur. ds. F. van der Weij. Rijssen. Eerste collecte: kerk. tweede collecte: zending. Esangeliegemeente De Loofhut (Dorpsstraat, HMV-gebouw) Zondag: 10.00 uur, samenkomst. Katholieke kerk Holten, zondag 3 april: 10.00 uur, eucharistieviering. Voorgan ger pastor Wolters. Nieuw-Heeten, zaterdag 2 april: 17.30 uur, eucharistieviering. Voorganger: past. B. Wolters. Zang: koor Passage; zondag 3 april: 09.00 uur, communieviering. Voorganger: werkgroep li turgie. Zang: gemengd koor. Maandag De nacht verliep helder en koud, het kwam tot lichte vorst met - 0.1 graden in de weerhut en aan de grond werd -0.7 graden geme ten. De dag begon goed. de zon was er al vroeg bij, alleen dreven er wolkensluiers over. In de hele morgen was het onbewolkt en zonnig lente weer. Ook in de middag konden we volop van de len te zon genieten. Er was alleen wat dunne sluierbewolking aanwe zig. Door de zon aangenaam met 16.3 graden. Dinsdag In de nacht dreef er hoge dunne bewolking over. Tot vorst kwam het niet meer, daar stond ook te veel wind voor. Het werd 4.9 gra den als laagste waarde. In de morgen scheen er een wazige zon door de dikker worden de sluierbewolking. In de eerste helft van de middag liet de zon zich nog geregeld zien. Daarna geleidelijk toenemende bewolking. Het werd 19.3 graden. Woensdag De avond van dinsdag trok een storing over ons land, dit ging ge paard met wat regen, veel viel er niet. In de nacht was het droog en onbewolkt, door de vochtige lucht vormde zich nevel. In het eerste deel van de morgen perioden met zon, daarna stapelwolken en geregeld zon. 's Middags brede opklaringen en perioden met zon en weinig wind. Met opnieuw weer een hoge temperatuur voor de tijd van het jaar met 19.0 graden. Donderdag In de nacht was het praktisch onbewolkt en nevelig. De mini mumtemperatuur was gedaald naar 6.5 graden. De dag begon al weer met zon en dunne hoge sluirbewolking. 's Morgens onbe wolkt en zonnig. In de middag geleidelijk toenemende bewolking vanuit het zuidwesten, later gevolgd door wat lichte regen. Het werd maarliefst 20.2 graden als maximum: een warme dag. Goede Vrijdag De avond van donderdag en nacht verliepen niet droog, uit de be wolking viel regen. Holten ving 3.2 mm op. Verder in de nacht bleef het droog. In de morgen hadden we veel wolkenvelden, af gewisseld door enkele opklaringen en nu en dan zon. In de mid dag werd de zon afgewisseld door stapelwolken. Later viel er bui waarin ook hagel zat. Het werd 17.0 graden. Zaterdag In de nacht wisselden bewolking en wat opklaringen elkaar af. In de vroege ochtenduren vormde zich dichte mist. In de loop van de morgen loste de mist op. Later kwamen er opklaringen en af en toe zon voor. De middag gaf een weerbeeld te zien van geregeld zon en opbollende stapelwolken. Dc temperatuur kwam uit op 17.3 graden; goed weer voor de paasvuurkeuring. Eerste Paasdag De nacht verliep rustig en droog, er waren opklaringen en wol kenvelden In de morgen hadden we geregeld zon, afgewisseld door wolkenvelden. Een groot deel van de middag scheen er gere geld een flauw zonnetje. Daarna meer bewolking en een licht re genbuitje. Zo viel het weer toch nog reuze mee. \1eteo Holten, Freddie Paalman Donderdag 31 maart 2005 Holtens Nieuwsblad i met een scheermes langs was geweest, zo glad afgewerkt. De commissie werd met trekker en wagen waarop banken stonden, rond het poasboaken gereden. De ingang was mooi versierd met viooltjes en dennetakken. Eerst werd er een borrel gedron ken en kreeg iedereen een dub- beldooier uitgereikt. Uiteindelijk bleek Holterbroek inderdaad de mooiste te bult te hebben. Hun directe concurrent Beuseberg was ook mooi, maar net niet glad genoeg afgewerkt. Hier staken nog wat takken uit. Wel was de verzorging zeer goed, wat de jury toch nog wat wikken en wegen kostte. Annie Ebrecht en Mariana Schooien verzorgen namelijk al ruim tien jaar de catering bij de Beuseberg. Ze zorgen onder meer voor koffie, vermaken de kinderen in de tent, zorgen voor eten voor de bouwers en de kin deren, voor de drank en eieren, de roosjes in de boompjes langs de weg. Ook hier werd de commissie rondgeleid. Nu in een soort treintje, dat niet echt stabiel bleek te zijn. Enkele leden na men achterin plaats, en het trein tje ging op de kont. De keuze welke boaken het grootste was, bleek al net zo moeilijk. Op het eerste gezicht leek Espelo weer met de prijs naar huis te gaan, maar uit me tingen bleek Dijkerhoek toch net wat meer kuubs te hebben. Espe lo 2109 kuub en Dijkerhoek 2161 kuub. Een verschil van slechts 52. De paasvuurcommissieleden werden met een treintje rond het poasboaken van de Beuseberg geleid. (Foto: Johan Bolink) Rijssen - PvdA Rijssen-Holten houdt woensdag 30 maart om 20.00 uur haar jaarvergade ring in het Rijssense Parkge bouw. Er zal tijdens deze avond tevens een aanzet worden gegeven tot de gemeenteraadsverkiezingen van 8 maart 2006. Bestuursleden worden verkozen voor een periode van maximaal 4 jaar. Dat betekent dat de bestuursle den Jolanda Agteresch, Jan Met- semakers, Gerrie Lubberts- Minkjan, Jaap van der Vreede, Wil Geerlink, Gerrit Markvoort en Gerrit Jan Zwoferink aftre den. Jaap van der Vreede en Gerrie Lubberts-Minkjan hebben te kennen gegeven zich niet her kiesbaar te stellen. Geke Pluimers is twee jaren penningmeester. Geke heeft be sloten wegens drukke werk zaamheden haar bestuurslid schap neer te leggen. Moniek Reitsema is nu een jaar bestuurs lid. Holten - In dorpshuis De Boschkamp wordt woensdag 6 april een workshop gehouden waar men kan kiezen uit het opmaken van een voorjaars- mand of een kruidenmand. De w orkshop staat onder leiding van Wilma Nijkamp. Zij zal zo wel de beginnende als de gevor derde deelnemers op een des kundige en plezierige wijze ter zijde staan. De mand wordt gemaakt aan de hand van een ijzeren frame, deze wordt bekleed met lood of bin nenband en gaas. Als de basis klaar is, gaat men verder met het opmaken van de kruidenmand of de plantenmand. Waar men ook voor kiest, zeker is dat men met een prachtig werkstuk naar huis gaat. Uiteraard is de mand tel kens weer anders op te maken. In het dorpshuis staat een voor beeld zodat men een idee kan krijgen van wat de bedoeling is. De workshop wordt gehouden op woensdag 6 april van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten bedra gen 6 euro. Bij opgave hoort men wat men voor deze avond mee moet ne- Voor inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk, Tuinstraat 2, telefoon: 0548-36 27 55. De Steun Inzake Medische Aan gelegenheden voor Inheem- schen, geeft onder meer geld aan landen als Ghana, Zambia, Zim babwe, Tanzania, Bangladesh en Indonesië. Holten - De dames van NBvP Vrouwen en Nu Espelo geno ten 21 maart van een gezellige paasmaaltijd. Tussendoor war er een spelletje bingo en Jet Nijland las een vro lijk verhaaltje en gedichten voor. Er werden 22 maart leuke paas bloemstukken gemaakt. Deze avond werd verzorgd door de tuinclubcommissie. De volgende bijeenkomst is 18 april. Deze avond wordt ver zorgd door de heer Teunissen, met het thema weidevogels. Holten - DHV krijgt van het college van burgemeester en wethouders de opdracht voor het uitvoeren van de verkeers- deskundige studie naar de rondwegen bij Holten. Voor het Verkeersstructuurplan Holten moet een studie naar nut en noodzaak van rondwegen en de Maïsweg worden uitgevoerd. De gemeente heeft voor het on derzoek aanbiedingen van drie adviesbureaus gevraagd, van DHV, van Diepens en Okkema en van AGV. De gemeente vond de aanbie ding van DHV het meest com pleet. Holten - Ten aanzien van Ca- Holten - Bejaardensociëteit Holten houdt dinsdag 5 april om 14.30 uur in Irene een bij eenkomst. Reinaardus komt vertellen over de vis. Holten - Simavi houdt van 3 tot 9 april een collecte. nadezen kent Holten een ja renlange traditie van gastvrij heid, door hun huizen open te stellen en de gasten onderdak te verlenen. Alles begon in 1963 toen de eer ste groep Canadezen naar Hol ten kwam voor een verblijf van een week. De eerste gasten wa ren familieleden van de gevallen soldaten die op de Canadese Be graafplaats hun laatste rustplaats vonden. Het initiatief tot dit bezoek werd genomen door het Nederlandse Oorlogsgravencomité, waarvan de toenmalige burgemeester van Holten dr. W.H. Enklaar vice- voorzitter was. Met een door de regering van Canada en Neder land gecharterd vliegtuig van de KLM arriveerden op 3 mei 1963 de eerste groep van 79 Canade zen op Schiphol, die met twee Oad-bussen naar Holten werd vervoerd. Deze Canadese bezoe kers, weduwen, ouders, broers en zusters van de gesneuvelden, werden in hotel Hoog Holten of ficieel ontvangen en na een broodmaaltijd ondergebracht bij Holtense gastgezinnen. De reac tie van de Holtense bevolking, op wie een beroep werd gedaan om de Canadezen te huisvesten, was enorm. Er moesten zelfs ge zinnen teleurgesteld worden. De kosten van het programma, zoals een uitstapje naar Amster dam en Keukenhof, maar ook een herdenking op de Canadese begraafplaats en een Afscheids- party. werden bekostigd uit een landelijke collecte, die bekend stond als de Klaprooscollecte. Genoemd naar de bloem die in Canada het symbool van herden ken is. Het is nog steeds een vast gebruik dat Canadezen bij een herdenking een klaproos te dra gen, zoals die ook tijdens de ko mende herdenking op de be graafplaats door een helikopter zullen worden uitgestrooid. Schoolkinderen van de lagere scholen in Holten werden vanaf het begin betrokken bij de her denking. Zo stond er tijdens de dienst bij elk graf een school kind, dat op een bepaald mo ment een bosje bloemen op de graven legde. In oktober van hetzelfde jaar kwam een tweede groep naar Holten, die ook weer in gastge zinnen werd ondergebracht. Het afscheid van Holten was iedere keer weer een ontroerend mo ment, wanneer de bussen door de Schoolstraat reden waar Holten - Over het werk van de Heilige Geest in de kerk en in ons leven zal in april een cur sus van start gaan. Het gaat om een minicursus over drie avonden, 5, 12 en 19 april, afwisselend in de Kandelaar en in Irene. Drie plaatselijke voor gangers zullen elk een avond lei den: ds. Mulder, ds. Roozen- boom en ds. Gijsen. De cursus is ontwikkeld door het Evangelisch Werkverband bin nen de Protestantse Kerk in Ne derland. Uitgangspunt vormt het slotgebed uit de verklaring van eenwording van deze kerk: 'Kom Heilige Geest, vernieuw uw kerk.' De avonden duren van 20.00 tot 22.00 uur. Men ontvangt koffie en materiaal voor deze cursus. Er zijn verder geen kosten aan verbonden. Maar men moet zich wel opgeven en dit laatste kan met een brielje aan Ton Ban- nink. Erve Joost 26, 7451 VN Holten. Telefoon: 0548-361029; in de brievenbussen van het ker kelijk bureau Boschkampsstraat 6) en in de Kandelaar. Voor informatie en aanmelding kan men ook terecht op de vol gende websites: www.her- vormdhoIten.nl en www.kande- laarholten.nl. Voor wie op zoek is naar geeste lijke vernieuwing zal deze cur sus ongetwijfeld nieuwe inzich ten en ervaringen bieden. Holten - Passage Holten houdt donderdag 7 april een bijeen komst in de Kandelaar. De avond begint om 20.00 uur. Joke Dekkers en Els Bos uit Al melo komen optreden met voor drachten en zang. Nieuwe leden en belangstellenden zijn van harte welkom. Canadezen worden in Holten altijd gastvrij ontvangen. Vroeger vlaggen langs de weg. schoolkinderen aan beide kanten van de weg met wapperende vlaggen de gasten uitgeleide de den. Deze familiebezoeken werden in de jaren daarna regelmatig her haald. De laatste pelgrimage, zo als deze bezoeken werden ge noemd, had plaats in 1973 en daarmee kwam er ook een eind aan de betrokkenheid van de schoolkinderen bij de herden king. De hoofden van de lagere scho len vonden dit toch wel een ge mis en in 1978 werd er opnieuw een herdenking op de Canadese Begraafplaats gehouden, maar nu op de ochtend van 4 mei en in de dienst namen de kinderen een centrale rol in. Niet meer de hele dienst bij dc graven staande, maar nu in het midden, centraal voor het kruis. De toespraken waren gericht op de kinderen en ook werden de kinderen actief betrokken bij de dienst door middel van gedich ten of toespraakjes. De bloemlegging op alle graven bleef gehandhaafd. In het voorjaar van 1980 bereik te Holten het verzoek vanuit Ca nada om opnieuw Canadezen te ontvangen. Nu waren het niet de familieleden, maar de bevrijders van toen, die inmiddels de vete- ranenleeftijd hadden bereikt en graag het graf van hun gesneu velde kameraden wilden bezoe ken. Opnieuw werd de bevol king gevraagd mee te werken aan de huisvesting. Totaal wer den er in twee weken tachtig Ca nadezen ontvangen van elk veer tig per week. De herdenking op de begraafplaats bleef gericht op de schoolkinderen en de Cana dezen waren daarvan erg onder in de indruk. Om de vijfjaar, in 1985 en 1990 werden de bezoe ken herhaald met een steeds gro ter aantal veteranen. In 1995 wa ren dat er rond de vierduizend. Natuurlijk kon Holten zoveel gasten niet herbergen en werd er een beroep gedaan op omliggen de gemeentes. In totaal zorgden 44 gemeentes in Zuid-Drenthe, Overijssel en Noord-Gelderland voor onderdak. Het geheel werd aangestuurd en begeleid vanuit Holten door de in 1989 opge richte Stichting Welcome Again Veterans. In de loop der jaren heeft Holten werden ze zelfs onthaald met het een aantal hoge gasten op be zoek gehad. Koningin Juliana bezocht in april 1970 de Cana dese Begraafplaats, in juni 1973 bracht tijdens een staatsbezoek de Goeverneur-Generaal van Canada Mitchener een bezoek aan Holten en tijdens de herden king van mei 1995 was Pieter van Vollenhove als adjudant van de Koningin aanwezig. Ook in mei 2005 zullen weer via Welcome Again Veterans vele Canadese veteranen naar onze regio komen. Waarvan een deel in Holten zal worden onderge bracht. Tien andere gemeentes zijn bereid gevonden om mee te werken aan de huisvesting. De leeftijd van de veteranen ligt tussen dc 80 en de 90. Gelet op de leeftijd zal het bij de zestigste herdenking van onze bevrijding zeker de laatste keer zijn dal in zo grote getale veteranen naar ons land komen. Als waardering voor Holten heeft de Gouverneur-Generaal, het Canadese staatshoofd, aan gegeven in mei in Holten bij de herdenking aanwezig te willen zijn, evenals een lid van onze koninklijke familie. Holten - Voor een volle Her vormde Kerk voerde koor Campanella tijdens de Goede Vrijdag-dienst het passiestuk Olivet tot Calvery van J.H. Maunder uit. De uitvoering werd geopend met een uitvoe ring van The Lords Prayer door een dubbelkwartet. Dit kwartet werd gevormd door de solisten van deze avond en enkele koorleden. Na een korte inleiding door ds. Gijsen gaf di rigent Jan van Dijk dc inzet voor het eerste deel On the way to Je rusalem aan. Na twee koorgedeelten kwamen vervolgens drie recitatieven waarin de solisten voor het eerst op voortreffelijke wijze hun rol len vertolkten. Met Deirdrc An- genent (sopraan); Joep van Gef- fen (bas/ bariton) en Pieter Jan Idema (tenor) bleek Jan van Dijk uitstekende jonge solisten te hebben gevonden. Ook in de volgende delen vormden hun fraaie stemmen, samen met het koor, een sterke muzikale band. Het geheel werd op fraaie wijze begeleid door organist Henk Linker. Vooral in het lastige maar vooral meeslepende deel Before Pilate brachten orgel, so listen en koor menige toehoor- j der tot ontroering. Een fraaie i hymne door koor en Deirdre An- genent - met haar warme timbre - uitgevoerd, vormde de afslui ting van deze passieuitvoering. Zoals gewoon op de Goede Vrij dag, verliet iedereen in stilte de kerk. Buiten werden de solisten, koor leden en hun dirigent Jan van Dijk gecomplimenteerd met de ze bijzonder geslaagde uitvoe ring.'Iedereen was van mening dat een opvoering van deze pas sie zondermeer voor herhaling i vatbaar is. 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 4