Overijssel wil monumentale gebouwen behouden Overijssel loopt voor schoon drinkwater Staten vergaderdag ie Overijssel Kort nieuws Provincie wil eigen debat centrum in Overijssel Bekendmakingen öherijssel&ewonino! IÜBfS? Zoekplaatje Overijssel, nl Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 OB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overijssel.nl www.prv-overijssel. nl zie ook de portal www.overijssel.nl Culturele atlas Ook benieuwd naar de voorziening en en activiteiten die uw gemeente heeft op het gebied van literatuur, kunst, cultuur, musea en media? Surf dan nu naar de Culturele Atlas op www.prv-overijssel.nl via beleidsthema's en cultuur of vraag de brochure aan via 038 425 23 45. De komende vijf jaar ontwikkelt de Overijsselse werkgelegenheid zich gematigd positief. Dit is gunstiger dan in Nederland als geheel. Vooral hoger opgeleide werknemers zullen profijt hebben van de werkgelegen heidsgroei. Maar ook voor werkne mers met een middelbare beroeps opleiding is er een lichte stijging van de werkgelegenheid. Voor laag opgeleiden of mensen zonder oplei ding loopt de werkgelegenheid terug. Dit staat in het rapport 'De Overijsselse arbeidsmarkt, naar opleiding en beroep 2004-2008'. Het rapport is gemaakt in opdracht van de provincie en is te vinden op www.prv-overijssel.nl/ documenten. Ook kunt u het bestellen bij mevrouw A.C. Venema, 038 425 20 50. Het rapport geeft het bedrijfsleven, de onderwijsinstel lingen en overheden een schat aan informatie en aanknopingspunten om gericht te werken aan de knel punten. Onderhandelen over spoorlijnen Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn in principe bereid de spoorlijnen Zwolle - Kampen, Zwolle - Ensche de en Zwolle - Emmen over te némen van het Rijk. Over alle drie spoorlijnen moet de provincie nog in onderhandeling met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. "Het voorlopige besluit van GS opent de deur naar verdere onderhandelingen over de overname", aldus gedepu teerde Job Klaasen. "Uitgangspunt in de onderhandelingen is dat de kwaliteit van het vervoer behouden blijft en dat de provincie geen finan cieel risico loopt door de overname. We gaan ervan uit dat we meer kwaliteit kunnen leveren dan nu het geval is onder andere door de bus- en treindiensten beter op elkaar aan te laten sluiten." Langer zelfstandig wonen Het provinciebestuur stelt voor 2005 een bedrag van maximaal 500.000 euro beschikbaar voor domoticapro- jecten. Domotica zijn technische voorzieningen zoals lichtbanen, veiligheidsvoorzieningen en inactivi- teitsmetingen die in woningen wor den aangebracht, zodat ouderen en mensen met een handicap langer zelfstandig kunnen wonen. Gemeenten, woningcorporaties en zorgaanbieders kunnen een aan vraag indienen. De aanvraagformu lieren staan op de provinciale websi te bij www.prv-overijssel.nl/ docu menten. Beter klimaat en meer natuur door bosaanleg Zo'n vijftienhonderd hectare nieuw bos wil de provincie Overijssel de komende jaren aanleggen. Met deze ambitie worden niet alleen, door het planten van bomen, natuur- en recreatiegebieden (Ecologische Hoofdstructuur) met elkaar verbonden, ook het klimaat is ermee gediend. Gedeputeerde Piet Jansen, portefeuillehouder Landelijk gebied in Overijssel: "Bomen spelen een belangrijke rol in de afbraak van CO2. Nu het Kyoto-klimaatprotocol in werking is getreden, is er nog meer reden om te investeren in nieuwe bossen om zo een bijdrage te leveren aan het oplossen van het CO2 probleem." Alleen de motie van de Tweede Kamerfracties CDA, WD en LPF kan nog roet in het eten gooien. Zij willen namelijk een streep zetten door de aanleg van nieuwe bossen tussen natuur gebieden. Met dit fonds is er nu een structurele financieringsbron voor de in standhouding van gemeentelijke monumenten of beeldbepalende panden in beschermde stads- en dorpsgezichten. Jan Kristen, gedepu teerde Cultuur, is daarmee zeer verguld: "Juist deze panden zijn vaak cultuur historisch waardevol en bepalen voor een groot deel het gezicht van Overijssel. Ze vertellen een verhaal over onze gezamenlijke geschiedenis en identiteit." Overijssel is vanaf dit jaar een Cultuurfonds voor Monumenten rijker. Dit fonds is bestemd voor de restauratie van gemeentelijke monumenten of beeldbepalende panden in een beschermd stads- of dorpsgezicht in de provincie Overijssel. Het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds namen het initiatief en stelden 951.000 euro beschik baar voor het Overijsselse fonds. De provincie Overijssel bracht met behulp van sponsors eenzelfde bedrag bij elkaar, zodat het fonds nu van start gaat met een bedrag van 1,9 miljoen euro. Onuitputtelijk Eigenaren van gebouwen die niet op de rijkslijst van beschermde monumenten staan, maar een gemeentelijke monu mentenstatus hebben, kunnen bij het fonds tegen lage rente een lening krijgen voor restauratiewerkzaamheden. Omdat de aflossing en rente terugvloeien in het fonds blijft er ook de komende jaren geld beschikbaar voor de instandhou ding van monumentale gebouwen. Daarmee ontstaat een 'eindeloos' fonds dat telkens weer nieuwe restauraties mogelijk maakt. Overijssel is de zesde provincie met een dergelijk Cultuurfonds voor Monumenten. Verdubbelen Gedeputeerde Staten van Overijssel hechten veel waarde aan het fonds. De provincie heeft zich dan ook ingespan nen om het bedrag van het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds te verdubbelen. "Dankzij de genereuze inzet van energie bedrijf Essent en zeventien woningcor poraties in onze provincie is dat gelukt!" Informatie Voorbeelden van monumenten en beeld bepalende panden staan op de cd-rom cultuurhistorische atlas. Deze atlas is ver krijgbaar bij uw gemeente of Het Oversticht, 038 421 32 57. Meer infor matie over het fonds en de aanvraag- mogelijkheden zijn te verkrijgen bij de gemeenten of op www.cultuurfonds.nl De site www.restauratiefonds.nl geeft inzicht in de restauratiefinanciering. Een eigen debatcentrum om structureel en breed debatten in te organiseren, daarmee willen Gedeputeerde Staten de Overijsselse burger meer bij de politiek betrekken en de poli tiek bij de samenleving. Naar het voorbeeld van De Balie of De Rode Hoed in Amsterdam wil het provinciebestuur een ontmoetingsplaats creëren voor overheid, wetenschappers, bedrijfsleven en kritische burgers. De provincie is nu op zoek naar een kwartiermaker, die het onderzoek naar de mogelijkheden van een debatcentrum in Overijssel voor zijn rekening wil nemen en met een voorstel komt voor de organisatie en vorm van het centrum. Discussie Gedeputeerde Gert Ranter, portefeuillehouder Zorg en Participatie in Overijssel: "Als provinciaal bestuur moet je weten wat er in de samenleving speelt. Daarnaast willen we ook dat de samenleving weet wat de provincie doet en wat je van deze overheidslaag mag verwachten. Een debatcentrum kan bij-dragen aan het behalen van dit doel Zo'n centrum kan er ook voor zorgen dat discussies die daar worden opgestart op andere plaatsen in en buiten Overijssel worden opgepakt Het debatcentrum maakt onderdeel uit van het provinciaal beleid 'Burgerparticipatie in Overijssel' en de 'Andere Provincie'. Deze notities zijn na te lezen en te downloaden via Met maar liefst zes liter water op je rug, zes kilometer lopen. Deze prestatie leveren de scholieren van groep 8 van Christelijke Basisschool Hoogengraven in Stegeren op vrijdag 18 maart aanstaande. Piet Jansen, gedeputeerde voor water in Overijssel, loopt tijdens hun sponsor loop voor schoon water met ze mee. De sponsorloop is georganiseerd door Aqua for All. Elk jaar rond Ontwerp partiële herziening van het Milieubeleidsplan, Waterhuis houdingsplan en Streekplan Overijssel 2000+ Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij een ontwerp tot partiële herziening van de drie strategi sche plannen, te weten het Milieube leidsplan, Waterhuishoudingsplan en Streekplan Overijssel 2000+, hebben vastgesteld. Het ontwerp heeft betrekking op de herziening van de Provinciale Ecolo gische Hoofdstructuur (PEHS) als gevolg van de Wet ammoniak en vee houderij (Wav). De PEHS is vastgelegd in de drie strategische plannen. De Wav bepaalt dat verzuringgevoelige gebieden die in de PEHS liggen 'kwets baar' zijn. Dit beperkt de uitbreiding van veehouderijen. Om minder bedrij ven te belemmeren, wordt het mogelijk Wereldwaterdag, 22 maart aanstaan de, organiseren zij sponsorlopen op basisscholen om zo aandacht te vragen voor het tekort aan schoon water in ontwikkelingslanden. Het geld dat groep 8 bij elkaar loopt, gaat naar verschillende projecten. De scholieren in Stegeren lopen voor het project 'Dessa scholen' in Indonesië. Met de zes liter water die de scholie ren dragen en de zes kilometer die moet worden afgelegd, ervaren zij gemaakt om in voorkomende gevallen een aantal kleine gebieden uit de PEHS te nemen. Als compensatie hiervoor worden in deze ontwerpherziening de volgende gebieden toegevoegd aan de PEHS: Soeslo (gemeente Zwolle), buf- ferstrook nieuwe natuur in Beerze (gemeente Ommen), voormalige vloei- velden van De Krim (gemeente Hardenberg), het Enterveen (gemeente Hof van Twente) en het Ezelsgoor (gemeente Dinkelland). De ontwerpherziening ligt volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Inspraakverordening Overijssel van 24 februari tot en met 21 april 2005 voor iedereen ter inzage in de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle en in de gemeentehuizen. Gedurende de gehele termijn van de terinzagelegging kan iedereen eventue le bedenkingen of zienswijzen indienen KIJKEEND ER IS «LP VOOR OfJPERHOüP VAN M MONUMENTALE GOtV NIEUWS' de praktijk van alledag voor kinderen in de Derde Wereld. Ze lopen tijdens de sponsorloop de gemiddelde afstand die in ontwikkelingslanden wordt afgeiegd voor schoon drink water. Piet Jansen: "Voor ons is schoon drinkwater de gewoonste zaak van de wereld. Voor een hele boel andere bewoners op deze aardbol ligt dat echter anders. Ik ben blij dat de jeugd van Overijssel zich wil inzetten voor schoon drinkwater bij Provinciale Staten van Overijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle. De terinzagelegging vindt plaats tijdens kantooruren. Ook is het mogelijk op verzoek, buiten de kantooruren, de ontwerpen in te zien en eveneens kan op verzoek een mondelinge toelichting verstrekt worden. U kunt hiervoor contact opnemen met de Eenheid Landbouw, Natuur en Landschap 038 425 24 07. De ontwerpen zijn ook in te zien via internet: www.prv-overijssel.nl/ documenten. N 18 Varsseveld/Enschede Geef uw mening over de plannen rond de nieuwe Rijksweg N 18 Varsseveld - Enschede. Kom naar één van de informatie inspraakavond op: - 8 maart hotel 't Zwaantje te Lichtenvoorde, 18.00 - 23.00 uur; -10 maart café-zalencentrum De Klok te Eibergen, 18.00 - 23.00 uur; - 14 maart hotel 't Morssinkhof- Hoogeland te Haaksbergen, 18.00 - 23.00 uur. Meer informatie is te vinden op www. rijkswegN 18.nl. Kwetsbare gebieden Wet ammoniak en veehouderij Op grond van de Wet ammoniak en veehouderij (Wav) zijn 63 verzuringge voelige gebieden kleiner dan 10 hecta re, die in de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur (PEHS) liggen, als kwetsbaar aangemerkt. Met dit besluit wijzigen GS hun besluit van 3 februari 2004. In het besluit van 3 februari 2004 waren alle gebieden kleiner dan 10 hectare uitgesloten. Dit is nu gewijzigd. www. prv-overijssel. nl overal. Daarom loop ik 18 maart met ze mee." Bezwaar en beroep Het besluit en de kaarten liggen van 9 maart tot 20 april 2005 ter inzage: - in de gemeentehuizen in de provincie Overijssel; - in de bibliotheek van de provincie Overijssel, Luttenbergstraat 2 te Zwolle. Binnen 6 weken, ingaand op de dag na de datum van bekendmaking in het Provinciaalblad (8 maart 2005), kunt u tegen het besluit een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Overijssel, team Juridische Zaken, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle, 038 425 20 68. Het bezwaarschrift dient te worden ondertekend en bevat ten minste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. Voor de behandeling van een bezwaar schrift bij de provincie Overijssel is geen griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlopige voorzie ning te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht van de Rechtbank te Zwolle, 038 888 44 44. In dat geval is griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een bezwaarschrift heeft inge diend. Inlichtingen Voor inlichtingen over de inhoud van het voorgaande besluit kunt u contact opnemen met dhr E.J. te Luggenhorst van de provincie Overijssel, 038 425 14 51. Voor inlichtingen over de bezwarenprocedure kunt u contact opnemen met dhr. AJ. Breure, 038 425 20 68 Oplossing zoekplaatje januari: Het provinciehuis in Zwolle. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 4 maart 2005 op een briefkaart naar: Provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Ook kunt u de oplossing via e-mail verzenden: nieuwsredac- tie@prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden. Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot. Over de uitslag wordt niet ge correspondeerd. De provincie Overijssel kent het fenomeen Statenver-gader- dag. Dit betekent dat alle ver gaderingen van commissies en Staten in één maand op dezelfde dag plaatsvinden. De vier commissievergaderingen vinden om respectievelijk 09.30 uur en 13.30 uur plaats. De Staten-vergadering begint om 18.00 uur. Op de website van de provincie vindt u een aankondiging van de onder werpen die die dag tijdens de Staten- en commissievergade ringen besproken worden. Normaal gesproken zijn de agenda's voor de vergaderin gen twee weekenden vooraf gaande aan de vergaderingen bekend. U kunt de agenda's; Statenvoor- stellen en brieven die tijdens de vergaderingen worden behandeld downloaden via het Stateninformatiesysteem van de provinciale website provincie www.prv-overijssel. nl/sis. Ook is het mogelijk de agenda van de Statenvergadering en de commissievergaderingen gratis digitaal te ontvangen. Ongeveer tien dagen vooraf gaande aan de vergadering ontvangt u de agenda's via de e-mail, indien u zich hiervoor opgeeft bij de Statengriffie op 038 425 13 36 of via mail O. v. Riele-Bodewes@prv-overijs- sel.nl. De eerstvolgende Statenver- gaderdag is 16 maart 2005. Tijdens deze vergadering wordt er onder ander gespro ken over: 'Partiële herziening Streekplan Overijssel 2000+', Versnelling ICT-on twikkeling/ implementatie E-visie', 'Stroomlijning en sturing subsidierelaties'Kaderveror dening subsidies landelijk gebied Overijssel' en 'Bevrijdingsviering 2005'.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 10