'I >5 Vrijwilligerswerk WAT 1EUK3AN! Overijssels Overzicht Kort nieuws Nieuwe website www.economie.overijssel.nl: Ontwikkelingen, nieuws en bedrijfsterreinen Digitale groeten uit Overijssel Overbezet Bekendmakingen Particulieren beheren meer natuur in Overijssel HEBT EEN CNSRij&ibE B'CARP...: WORP N/ET WANNER" WRAE T WEET KRijóje EEN £<APPfl£T. "BEPANKTfUBEHT wmm OVER BODIG Zoekplaatje Rekenkamer ingesteld voor provincie provincie OvefijSSE Overiissel.nl Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overijssel.nl www.prv-overijssel. nl zie ook de portal www.overijssel.nl Wilt u wekelijks het laatste nieuws over de provincie Overijssel ontvangen, dan kunt u zich abonneren op de digitale nieuwsbrief Overijssels Overzicht. U krijgt dan elke donderdag een selectie van het laatste nieuws. Aanmelden kan op www.prv-overijssel.nl. Overijssels QverzieH I *w ivVorlm Innm BV. U Orv Ie. MM n. éw im. hi 4 Wntfml Br rr»»M«ir iel 2 Ingrepen ais RMHVrfn na 4 aprit nan in br4*|f h M 4af II I ren Innnipni lat n *li hrl brerljl na éi a értwn ana *a<ta -r --»**>»• g .en 4* l £L"Z£**>~dl1 jrj. Vanwege de renovatie van het pro vinciehuis te Zwolle verhuist 4 febru ari 2005 een groot deel van de organisatie naar kantoorgebouw Rechterland 1 te Zwolle. Het post adres en de telefoonnummers van de provincie blijven ongewijzigd. In het Rechterland vindt u de eenhe den Ruimte, Wonen en Bereik baarheid, Water en Bodem, Wegen en Kanalen, Landbouw, Natuur en Landschap, Economie, Milieu en Toerisme en Zorg en Cultuur en een deel van eenheid Facilitaire Dienstverlening. De directie en het College van Gedeputeerde Staten blijven samen met de overige eenhe den werkzaam in het provinciehuis. De tijdelijke huisvesting duurt tot april 2006. De bibliotheek van de provincie is vanaf 1 maart 2005 voor externen gesloten. Deze slui ting blijft ook na de renovatie gehandhaafd. De natuurramp die op Tweede Kerstdag Zuidoost Azië ongekend zwaar heeft getroffen, heeft ook de provincie Overijssel niet onberoerd gelaten Provinciale Staten van Overijssel stellen daarom een bedrag van 1 miljoen beschikbaar voor noodhulp aan de slachtoffers in Azië. De bijdrage van de provincie zal via giro 555 terechtkomen bij de samenwerkende hulporganisaties. Huis voor terminaal zieke mensen Terminaal zieke mensen die niet thuis kunnen of willen sterven, kun nen sinds kort hun laatste levensfase doorbrengen in de huiselijke sfeer van hospice Holos in Oldenzaal. Holos biedt plaats aan maximaal 3 gasten. De provincie Overijssel heeft een subsidie van 10.000,- beschikbaar gesteld voor de inrich ting van het hosipce en de aanschaf van verpleegartikelen, zoals een rol stoel en een tillift. Vorig jaar augustus heeft de provincie een sub sidie beschikbaar gesteld voor de oprichting van een hospice in Enschede. Naar verwachting is deze hospice medio 2005 gereed. Dit 'huis' biedt dan plaats aan zes tot acht gasten. wwwshospice-holos.nl. Begin april trekt de provincie Overijssel de milieuvergunning van gebroeders Bouwens B.V. in Goor in. Het pluimveeverwerkend bedrijf ver oorzaakt al jaren geur- en geluids overlast in Goor. Het bedrijf heeft van de provincie een aantal kansen gekregen om de overlast terug te dringen, maar is daar niet in geslaagd. Gedeputeerde Gert Ranter (handhaving) legt uit dat de provin cie geen andere keus heeft. "Wij vinden het onaanvaardbaar dat Bouwens de overtredingen niet ongedaan maakt. Omwonenden ondervinden al jaren geur- en geluidsoverlast. Dat moet een keer afgelopen zijn." Het uitvoeren en versnellen van woningbouwprojecten stagneert, omdat op veel plaatsen in de Overijsselse bodem asbest zit. Ook plannen voor het opknappen van bedrijventerreinen en het realiseren van een gezonde en veilige leefom geving vertragen hierdoor. Voor de sanering van de meest urgente loca ties is tot 2009 zo'n 25 miljoen euro aan extra geld van het Rijk nodig. Dit bedrag heeft de provincie nu ontvangen. De provincie heeft een meerjarenprogramma opgesteld voor de periode 2005-2009. In het meerjarenprogramma komen naast asbest onder ander aan de orde de sanering van waterbodems en gas fabrieken. Voor de uitvoering hier van heeft Overijssel waarschijnlijk 90 miljoen euro nodig. Staatssecretaris Van Gennip van het ministerie van Economische Zaken opende deze maand, tijdens haar werkbezoek aan Overijssel, de nieuwe website economie.overijssel.nl. Op de site vinden inwoners van Overijssel, (startende) ondernemers, overheden en instellingen in één oogopslag alle informatie op het gebied van economie in Overijssel. Naast het laatste nieuws en de achtergronden daarbij, gaat het ook om bijvoorbeeld informatie over bedrijfsterreinen per gemeente, Europese en provinciale subsidiemogelijkheden en prognoses op het gebied van Via de site hebben de economische partners in Overijssel de kraphten gebundeld. Staatssecretaris Van Gennip is enthousiast over het Overijsselse initi atief: "De provincie heeft verder geke ken dan het aanbieden van haar eigen beleidsinformatie. Ik heb daar veel waardering voor. Het getuigt van een moderne overheid die de kansen die internet ons biedt actief wil benutten. De zoekvragen van de bezoeker die iets met de economie van Overijssel wil, staan nu centraal en is met één druk op de knop beschikbaar. Startende onder nemers bijvoorbeeld zien in één oogop slag wat Overijssel ze kan bieden. De site www.economie.overijssel.nl is een goed voorbeeld van moderne dienstver lening en goede voorbeelden verdienen navolging. Daarom wijs ik in dit ver band graag op het EZ project 'Connecting the Dots". Wij willen suc cesvolle (breedband)diensten uitrollen naar andere dots en uiteindelijk ook met elkaar laten samenwerken. Ik hoop dat andere provincies ook kennisnemen van dit initiatief en wie weet leidt dat weer tot een interessante samenwer king." Navolging De provincie Overijssel is trekker van het initiatief voor de gezamenlijke website. Samen met haar economiepartners zal de provincie de site verder ontwikkelen. Gedeputeerde Abbenhues: "Met deze economiesite laat Overijssel de meer waarde zien van een gezamenlijke aan pak van provincie en partners voor digi tale dienstverlening. Voor andere beleidsterreinen zal deze aanpak zeker volgen." Geïnteresseerd in de ontwikkelingen? Kijk snel op economie.overijssel.nl. De website van de provincie Overijssel biedt iets nieuws: digitale ansichtkaarten. De zogenaamde ecards zijn gemaakt door studenten van het Grafisch Lyceum Zwolle. De Zwolse studenten kregen de opdracht een aantrekkelijke kaart te maken met een politiek of sociaal karak ter en met een duidelijke verwijzing naar de provincie Overijssel. "Behoorlijk pittig, maar we hebben ons er goed uit gered", aldus één van hen. Eigenzinnig In totaal hebben de leerlingen ruim hon derd kaarten gemaakt. Het concept dat de studenten bedachten is erg ludiek. Elke kaart heeft een thema dat met 'over' begint: overgelukkig, overbezet, overwerken, enzovoort. De kaarten heb ben echt iets eigenzinnigs. De samenwerking tussen provincie en studenten bevalt goed. Binnenkort volgt een nieuwe serie kaarten. Projectleider Peter Voorn van de provincie: "Jongeren bekijken de zaken met andere ogen dan wij ambtenaren en dat levert verrassen de resultaten op. En voor de studenten zelf is het goed om eens voor een echte opdrachtgever te werken." Stuur zelf een ecard via www. prwoverijssel nl Ontwerp van de partiële herzie ning van het Streekplan Overijssel 2000Windenergie Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij de partiële her zieningen van het Streekplan Overijssel 2000+ in ontwerp hebben vastgesteld. Het ontwerp heeft betrekking op windenergie De provincie geeft hierin gebieden aan waar gemeenten nader kunnen onderzoeken welke locaties geschikt zijn voor windturbines Belangrijke natuur- en landschapsgebieden zijn uitgesloten voor windturbines. Het Streekplan geeft ook duidelijke voor waarden voor het plaatsen van wind turbines. De ontwerpherziening ligt volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Inspraakverordening Overijssel van 11 februari tot en met 10 maart 2005 ter inzage in de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle en in de gemeentehuizen. Gedurende de gehele termijn van de terinzagelegging kunt u eventuele bedenkingen indienen bij Provinciale Staten van Overijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle. De tervisielegging vindt plaats tijdens kantooruren. Ook is het mogelijk op verzoek, buiten de kantooruren, de ontwerpen in te zien en eveneens kan op verzoek een mondelinge toelichting verstrekt wor den. U kunt hiervoor contact opne men met het team Ontwikkeling van de eenheid Ruimte, Wonen en Bereikbaarheid, telefoonnummer 038 425 16 39. De ontwerpen zijn ook in te zien via internet: www.prv-overijssel.nl/documenten. De provincie Overijssel stimuleert het ontwikkelen en beheren van nieuwe natuur door particulieren. DLV Groen Ruimte gaat daarom, in opdracht van de provincie, grondeigenaren actief benade ren voor natuurbeheer. Sinds enkele jaren bestaat voor particu liere grondeigenaren ook de mogelijk heid om zelf op vrijwillige basis nieuwe natuur te realiseren en te beheren. Realisatie van nieuwe natuur kan alleen als de gronden in een door de provincie vastgesteld Natuurgebiedsplan zijn begrensd als 'nieuwe natuur'. Een parti culier kan dan in aanmerking komen voor een eenmalige subsidie voor de ver andering van functie en inrichting van het gebied. De grond wordt dan blijvend omgezet van landbouwgrond naar natuur De grond blijft in eigendom van de grondeigenaar. Tevens is er een ver- In Overijssel is het maatschappelijk verkeer zonder vrijwilligers niet denkbaar. Talloze oudere en jongere inwoners zetten zich in om anderen te helpen bij het uitvoeren van allerhande at tivitei- ten. Langdurig, zoals dat vroeger vaak het geval was of tijdelijk; georganiseerd of in los verband, in verenigingen of bij evenemen ten. Het karakter van het vrijwilligerswerk verandert De vrijwilliger van vandaag wil graag klussen die te overzien zijn wat de tijd betreft. Daarbij wil de vrijwilliger er voor zichzelf ook iets aan hebben. Daar moet de partij die vrijwilligers vraagt, rekening mee houden in voorbereiding en begeleiding. Sinds een aantal jaren heeft ROC de Landstede in Zwolle het vi ij willigerswerk als onderdeel in het lesprogramma opgenomen. Op die manier komen jongeren tijdens hun opleiding in aanraking met het vrijwilligerswerk en raken doordrongen van hun maat schappelijke verantwoordelijkheden, een nuttige ervaring. Het bijzondere van het initiatief van De Landstede is dat ook andere vormen van onderwijs, waaronder het hbo in Overijssel en het voortgezet onderwijs in Zwolle, geïnspireerd zijn geraakt en het vrijwilligerswerk in hun onderwijspakket hebben opgenomen. Ik hoop dat het ook andere scholen en leerlingen in onze provin cie stimuleert om aan de slag te gaan met vrijwilligerswerk! Jan Kristen, gedeputeerde Grote Steden en Welzijn goeding mogelijk voor het beheer. Inloopavonden Er zijn vier inloopavonden, verspreid over de provincie Overijssel. Omdat er geen vast programma is, zijn geïnteresseerden van harte welkom tussen 19.00 uur en 22.00 uur. 14 februari bij Hotel Waanders, Rijksweg 12 te Staphorst (www.hotel- waanders.nl); 16 februari bij de Fam. Hiemstra, Balkerweg 72a te Ommerschans (www. de-scha ns.com); 21 februari in 'De Assinkhof', Hengeloseweg 437 te Enschede (www.assinkhof.nl); 23 februari in de 'Hoeve Springendal', Brunninkshuisweg 3 te Hezingen (www.hoevespringendal.nl). Keukentafelgesprekken Met geïnteresseerden zal DLV Groen Ruimte, in samenwerking met Landschap Overijssel en het Overijssels Particulier Grondbezit, zogenaamde keu kentafelgesprekken houden. In deze kostenloze gesprekken worden de mogelijkheden van particulier natuurbe heer uitgelegd. Daarnaast worden ver spreid in de provincie Overijssel work shops georganiseerd, waarin verschillen de voorbeelden van natuurbeheer de revue passeren. Nadere informatie Meer informatie over de inloopavonden en het project is te krijgen via Eibert Jongsma van DLV Groen Ruinate, 0321 38 88 10. Algemene informatie over particulier natuurbeheer is te krijgen bij Obe Brandsma van de provincie Overijssel, 038 425 17 67. www. groenloketoverijssel. nl www.dlvgroenenruimte.nl Oplossing zoekplaatje november: De brug bij Kampen. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden, Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 4 februari 2005 op een briefkaart naar: Provincie Overijssel, t a v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle Ook kunt u de oplossing via e- mail verzenden: nieuwsredactie@prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te ver melden. Onder de goede inzen dingen worden drie prijzen ver loot Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Per 1 januari 2005 zijn alle provincies verplicht een rekenkamer in te stellen Provinciale Sloten van Cielderland en Overijssel lieb hen besloten een onofhanke lijke gezamenlijke rekenka mer in te stellen Deze Rekenkamer Oost Nederland doet onderzoek naar recht matigheid, doelmatigheid en doeltreffendheid van het provinciale beleid. Alle pro vinciale organen kunnen onderwerp zijn van een rekenkameronderzoek Doel daarvan is het provinci ale bestuur heter te laten func t toner en door de c ontro lerendetaak te versterken llovendien zal, als een onaf hankelgke instantie haar oordeel geeft, de trans parantie van het bestuur vergroten Tijdens de Statenver gadering van 2 februari worden de leden door Provinciale Staten geïnstal leerd. De voorzitter is de heer I' van Dijk uit Arnhem geworden Daarnaast zijn mevrouw Tli.O.J. Lucardie en (Ie heer R 5 de Heus als leden benoemd Het is de bedoeling om in 2005 vier onderzoeken uit te voeren Twee in de provincie Cielderland en twee in de provincie Overijssel

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5