Staatshoofd Canada komt naar Holten Iedereen mag proeven aan vakkundig carbid schieten È-r Holtens Nieuwsblad mm Straten versieren rond herder .kingen Knallend het nieuwe jaar in! Zee van kaarslicht i Schieten om Open Holtens Kampioenschap Nog maar acht nominaties binnen voor Sportverkiezing Inzamelingsactie ramp in Azië Weekendweer t artikel RATIS! Verderop in deze krant vindt u nieuws en informatie over uw provincie. e Overijssel Vijftienjarige K C viert feest met Kees van Kooten Holtens Nieuwsblad Donderdag 30 december 2004 Redactie: 0548 - 597370 Advertentie: 0548 597351 Holtens.Nieuwsbladr»whk.wcgener.nl Abonnementsprijs f 44,60 Losse nummers 0,90 Inleveradres: Blokker Van de Maat Holten - Welcome Again Vete rans, regio Overijssel, Noord- Gelderland en Zuid-Drente, kortweg gezegd de regio- WAV, is al ruim een jaar bezig met het voorbereiden van war me welkomst- en herdenkings activiteiten voor het zestigste bevrijdingsjaar. 'Vijfjaar geleden dachten we dat het de laatste keer was dat vete ranen uit Canada hier zouden komen, ook al gezien de leeftijd van de veteranen. Maar direct na het 55e jaar werd al gevraagd naar de zestigste herdenking', vertellen Gert Jan van 't Holt en Marietje Eggink, die samen met penningmeester Harry Lieven- dag het bestuur van de regionale WAV vormen. De regio-WAV vroeg inmiddels de verschillen de plaatselijke comités Holten, Dalfsen. Markelo, Deventer, Goor, Nieuw-Leusen, IJsselmui- den, Borculo-Eibergen-Neede en Zutphen om gastgezinnen om zo de veteranen en hun directe begeleiders te kunnen herber gen. Voor de zestigste verjaar dag van de bevrijding is veel aandacht, hebben Van 't Holt en Eggink gemerkt. 'De Tweede Kamer heeft al een motie aangenomen waarin wordt uitgesproken om de bevrijders 'een erkenning' te geven. Gede puteerde Staten van Overijssel heeft een motie aangenomen waarin staat dat ze extra aan dacht wil besteden aan de bevrij dingsactiviteiten en dat daarvoor ook geld beschikbaar komt èn ook 'een erkenning' voor de be vrijders en de eigen oud-strij ders. Het leeft landelijk en pro vinciaal.' Aangenaam verrast waren de beide WAV-bestuursleden toen ze vernamen dat Canada de WAV en Holten bovenaan de Rijssen - Veel prestaties op sportgebied werden er het afgelopen jaar in de gemeen te Rijssen-Holten geleverd. Alleen aan de binnenkomen de nominaties is dat niet te merken. Ab Bruggink, be stuurslid van de commissie, geeft aan dat er nog maar acht nominaties binnen zijn. Echt zorgen maakt hij zich daar niet om: 'Het is hetzelfde als voorgaande jaren. Op het laatste moment worden nog veel namen aangeleverd.' Het insturen van de namen van de sporters dient echter wel vóór het nieuwe jaar te gebeuren. Tot en met 31 december kun nen formulieren ingeleverd worden bij Jan Nikkels, Hout weg 30 in Holten. Een nomi natieformulier kan men down loaden bij www.lucky.nl/events. Men kan ook een briefje sturen met daarop de naam, het adres, de geboortedatum en telefoon nummer van de genomineer de, van welke vereniging hij lid is en in welke plaats die vereniging is, en voor welke categorie hij genomineerd wordt. Ook de indiener dient zijn naam en telefoonnummer te vermelden, zodat eventueel nadere gegevens opgevraagd kunnen worden. Uiteraard dient de nominatie toegelicht te worden. Men dient zo uit voerig mogelijk de prestaties van de sporter of pioeg toe te lichten. Bijvoorbeeld of ie mand kampioen geworden is in een bepaalde categorie, prestaties leverde op interna tionaal/nationaal en regionaal Acht nominaties zijn inmid dels binnen. Het gaat om één seniorsporter, één sportman, twee jeugdige sporttalenten, één sportvrouw en twee sport ploegen. In de categorie Ge handicapte Sporter van het Jaar is nog niemand genomi neerd. De Sportverkiezing 2004 wordt gehouden op 25 februari 2005 bij Lucky Co in Rijssen. Holten - De Stichting Viering Nationale Feestdagen Holten roept Holtenaren op straten en buurten te versieren in de pe riode eind april/ begin mei 2005. Dan is het zestig jaar geleden dat Nederland bevrijd werd en ook in Holten worden dan meerdere activiteiten gehouden om te her denken en te vieren. 'Elke vijf jaar worden in Holten straten versierd in die periode. We ho pen dat dit ook komend jaar ge beurt. En misschien is Nieuw jaarsdag, wanneer bijvoorbeeld buren elkaar ontmoeten, een goede gelegenheid om daar al vast over te praten', aldus M. Hanewinkel, voorzitter van de stichting. C1J feg OUDJAARS ACTIE BIJ C1QOO t/m 31 december een krat beugels meeneempriis f PROFITEER NU; lijst van evenementen heeft ge zet die bezocht worden door on der andere de gouverneur-gene raal, de 'Beatrix' van Canada, Adrienne Clarkson. 'Zij is de plaatsvervanger van koningin Elisabeth in Canada en het staatshoofd van Canada dus', vertellen Eggink en Van 't Holt. Het is de eerste keer dat de gou verneur-generaal naar Holten komt. In haar kielzog reist een aantal ministers mee. Nog niet beslist is of de Canadese prime minister daar ook bij zal zijn. Clarkson komt met een delegatie van driehonderd mensen naar Holten, waaronder ministers, voorzitters van veteranenorgani- saties, de erewacht, de militaire band, de vlagdragers. 'In de vlaggenparade zijn alle provin cies van Canada vertegenwoor digd: een kleurrijk schouwspel. En ook de erewacht is prachtig mooi. Ze staan op de Canadese begraafplaats hier van het hek tot aan de trappen.' Lees verder op pagina 3 Holten - Velen kwamen op kerstavond naar de Canadese Begraafplaats om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Schoolkinderen zetten kaarsjes neer bij de vele graven, tijdens de indrukwekkende bijeenkomst. Ook al is deze oorlog voor hen gebeurd in een ver verleden, de herdenking blijft de kinderen zeker bij. De doedelzakspelers, het kaarsjes neerleggen en de toespraken. Meer hierover op pagina 3. (Foto: Johan Bolink) Holten - Voor de vijftigste keer zullen Gert van Evertjes en Jan van Menum op Oude jaarsdag met carbid gaan schieten. Daarnaast is het voor de vijfde keer dat ze er aan de Beusebergerweg, ter hoogte van de Evertjesweg, een gratis evenement van maken, leder een is vanaf 15.00 uur welkom om mee te schieten voor het Open Holtens Kampioen schap. Mee schieten kost niets. Daarnaast wordt ervoor drin ken en hapjes gezorgd. 'Jan Bosschers en Johan van Evertjes waren in de jaren vijftig de grote animators achter het carbid schieten', herinnert Jan van Menum zich. 'Ander vuur werk was toen nauwelijks te krijgen. Daarnaast was dat vaak te licht; te soft', weet Gert van Evertjes. Doordat de broer van Gert met carbid schoot, was het niet zo gek dat hij ook met het 'virus' werd besmet. 'In het begin scho ten we vooral met behulp van appel stroopbussen en Buisman busjes', vertelt Gert, terwijl hij enkele exemplaren van deze ou de busjes laat zien. Een hand zaam formaat. Maar de klap die het gaf, bleek toch behoorlijk te zijn. In het begin schoten Jan en Gert gezamenlijk ter hoogte van het transformatorhuisje aan de Beusebergerweg. Een periode schoten ze alleen met hun zonen. Daarna gingen ze toch weer ge zamenlijk aan de slag en begon het steeds meer kijkers te trek ken. 'Ze namen hapjes en Bee- renburg mee', geeft Gert aan. Het maakte het feest compleet. Er werd gezamenlijk geschoten en de hond hielp mee. 'Het bleek een echte terriër te zijn', lacht Jan. 'Het schuim stond soms op z'n bek. Je moest hem echt vast houden tijdens het schieten, want anders was hij zo weg ach ter het afgeschoten deksel aan.' Van jong tot oud kan Oudejaarsdag genieten van het carbid schieten aan de Beusebergerweg. (Foto: Johan Bolink) Dat deed de hond namelijk: de deksels terughalen, die door de klap van het carbid meters ver derop terechtkwamen. Gert van Evertjes werd in 2000 gekozen tot Prins Carnaval en de zoon van Jan. Marco van Menum, werd zijn adjudant. 'Het carbid schieten hebben we tij dens die periode gepromoot. Zo zaten op onze carnavalswagen melkbussen en werd er met car bid geschoten. Verder hadden we als aandenken een melkbusje als ketting.' Het carbidfeest op de Beuseberg kreeg een grotere aanpak. Na de bruiloft van Marco van Menum werd een speciale Pleerhutte onthuld. Een schuur die onder meer wordt gebruikt om de mu ziek tijdens het evenement on derdak te geven. En om er gezel lig een biertje te kunnen drinken. Het evenement wordt vri jdag 29 december voor de vijfde keer gehouden. De huidige Prins Car naval en zijn Adjudant, Willy Veneklaas en Anton van Beek, zullen om 15.00 uur het ope ningsschot lossen. Als tweede zijn Gert van Evertjes en Jan van Menum aan de beurt. Daarna mogen de bezoekers de bussen aansteken. Iedereen die wil, kan gratis meedoen. Zelfs kinderen vanaf zes jaar mogen, onder be geleiding, mee schieten. 'Er is zelfs een jeugdprijs', verzekert Gert. Ook de hapjes en drankjes zijn gratis. Wel staat er een melkbus voor een vrije gift. 'Tot nu toe draaien we altijd nog quitte. Dat is toch belangrijk om zo'n evenement in stand te kun nen blijven houden.' Drive-In Show Effe Dimmen zal, net als vorig jaar, zorgen voor gezellige muziek. Jan benadrukt dat de veiligheid goed is geregeld. 'Er loopt een heel team die alles in de gaten houdt. We hebben kanonniers die precies weten hoe je de melkbussen moet vullen. Alleen degenen die aan de beurt zijn, komen het schietterrein op. De andere bezoekers blijven keurig achter het hek om te kijken.' Gert: 'Het is een fantastisch eve nement. Nergens anders komt de jeugd aan bod en dat vind ik prachtig.' Zodra het donker wordt, is het evenement ten einde en worden de prijzen uitgereikt. Degene die het deksel van de melkbus het verst weet weg te schieten, ver dient de hoofdprijs. Een beetje geluk komt er wel bij kijken, maar de sfeer eromheen is echt geweldig. Pagina 3 De Romanian Gipsy Band uit Holten gaan het 2005 openen met een groots Nieuwjaarsconcert in De Herikerbergh. Pagina 7 Holten kent een nieuwe rockband. Onder de naam Unknown Destiny hebben ze al van zich laten horen op Kerstrock. Pagina 9 Fietsen voor een goed doel. Het kan met de Holterberg Classic. Deze start op Meer manskamp. Holten - De Holtense Handels vereniging houdt met Rode Kruis Holten een inzamelings actie voor de slachtoffers van de vloedgolven in Azië. Ook het Holtens Nieuwsblad on dersteunt deze actie. In de winkels van de Albert He- ijn, Cl000. Blokker. Slagerij Brands en Bakkerij Nijkamp staan de bekende rode HHV- bussen opgesteld. Wie een gift wil geven, kan deze hierin depo neren. Alles van waarde is wel kom: bijvoorbeeld klein geld, statiegeldbonnen, waardebon nen en koopzegels. Als het maar waarde heeft. Wie liever een bedrag over maakt, kan dat doen op giro 555 of bankrekening: 15 68 50 001 t.n.v. Stichting Twente voor Azië. Zie voor meer informatie op pagina 13. Oudejaarsdag wisselvallig met bewolking met soms buien. Temperatuur rond de 9.0 graden. Tijdens de jaarwisseling lijkt het droog te blijven met een tempe ratuur van 5.0 a 6.0 graden. Hu op alle Dames-, Heren en kinderconfectie Zie elders in deze k provincie Holten - Stichting Kunst Cultuur Holten bestaat vijf tien jaar en viert dit met een optreden van Kees van Kooten op vrijdag 14 janu ari in scholengemeenschap De Waerdenborch. De voor stelling is toegankelijk voor iedereen. Kees van Kooten is bekend van programma's als Het Simplisties Verbond, Koot en Bie, Keek op de week en Krasse Knarren. Naast zijn werk voor de media is Van Kooten werkzaam als schrijver van sterk autobiogra fische verhalen, met een scherpe waarneming van ont wikkelingen op het gebied van zeden en normen. Opvallend zijn de woordscheppingen in zijn werk. Voorbeelden zijn woorden als natuurleuk, mo- dermismen en glimliegen. De voorstelling begint om 20.00 uur in de aula van scho lengemeenschap De Waerden borch te Holten. Na afloop worden er boeken van Kees van Kooten verkocht en door hem gesigneerd. Kaarten zijn in de voorver koop te verkrijgen bij boek handel Heusinkveld, de Bibli otheek en de VVV in Holten en op 14 januari aan de zaal. De toegangsprijs is 15 euro. Voor meer informatie: 0548- 362450 of 361859. U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft! Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. J Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Geef dat ook eens Woonplaats: aan een ander door! Telefoon: Gee ft als abonnee voor bet BON H°lteDS Nieuwblad op: Gebruik deze bon Dhr./mevr.: voor het opgeven van Adres: een nieuwe abonnee i Woonplaats: Inzenden aan: j Postcode: Holtens Nieuwsblad j Telefoon: Antwoordnummer 97 r, 7500 VB Enschede BankrekenmS: Handtekening: 46,20 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) 44,60 per jaar (betaalwijze: automatisch) (losse nummers: 0,90)

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 1