Het beste voornemen van 2005: Stop Geweld op School Onverschilligheid moeten we bespreekbaar maken' Eén minuut stilte is niet genoeg... Wat te doen bij zinloos geweld Laatje horen in het stadion Even tot tien tellen WAT DOE JIJ TEGEN AGRESSIE EN GEWELD? 'Leef je uit, maar nooit op een ander!' WeekKranten van Wegener maken krachtig statement Hoeveel moeten er nog komen? Woensdag 29 december 2004 Holtens Nieuwsblad 11 STOP ZINLOOS GEWELD! De aftrap van de campagne 'STOP 1 •\#J GEWELD OP SCHOOL vond me dio oktober plaats voor alle voortgezet onderwijs scholen in Nederland. De lan delijke en interactieve cam pagne maakt wapenbezit, agressie en geweld (op school) bespreekbaar. Aanleiding voor het starten van de cam pagne is de berichtgeving en onderzoeksresultaten over toenemend wapenbezit, agres sie en geweld op scholen. Doel van de campagne is jongeren te stimuleren om hun eigen verantwoordelijkheid te ne men en mee te denken over oplossingen. De campagne is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen de Landelijke Stichting- TegenZinloosGeweld en Stich ting Meld Misdaad Anoniem, kortweg M. Hiermee wordt jon geren de mogelijkheid geboden om wapenbezit anoniem en dus veilig te melden. Natuurlijk is officieel aangifte doen bij de politie het beste, maar zeker op scholen geldt: 'jij kent de dader, maar de dader kent jou ook'. De campagne wordt onder steund en mede gefinancierd door de ministeries Justitie en OCW. De campagne 'STOP GEWELD OP SCHOOL' startte in Den Haag met een debat. Daaraan deden leerlingen van diverse scholen in Nederland mee. Zij discussieerden over stellingen als 'Wapenbezit moet je melden'. 'Strenge maatrege len op school zijn hard nodig' en 'Je bent zelf verantwoorde lijk voor de veiligheid op school'. De discussie werd op video vastgelegd en samen met aanvullend les- en campagne materiaal gratis verspreid onder alle 1.500 voortgezet onderwijs scholen in Nederland. Steeds vaker worden we geconfronteerd met beledigende spreekkoren en ag- res-sie en geweld rond om de sportvelden. Dat is niet goed. Daarom roept de Stich ting TegenZinloosGeweld alle voetbalclubs en supporters in Nederland op om dit nooit meer te laten gebeuren. Beledigende spreekkoren bij het voetbal. Ben schoolvoorbeeld van zinloos verbaal: geweld. Niemand wordt er beter van als het voetbal verliest. Maar besef, we kunnen er wat aan doen. Met alle échte supporters. Laten we zingen, schreeuwen, juichen, aanmoedigen. Laat het geluid aanzwellen om negatieve, spreekkoren te overstemmen. Pas dan maak je de verbale van- dalist monddood. En het voetbal levend. Onbeschoft gedrag 'n het verkeer. El- •\#J kaar geen ruimte willen geven, ver- keerssignalen negeren. Frustraties regeren steeds va ker het verkeersbeeld. Het verkeer op zich té al gevaar lijk genoeg, dus laten we het met zijn allen zo veilig mogelijk houden. Zonder schofferingen, scheldpartijen of dreigementen. Het begint zoals altijd bij jezelf. Actie, reactie. Zaaien doet oog sten. Geef daarom het goede voorbeeld en stel u positief op in het verkeer. Fouten maken is menselijk. Met een glimlach, even tot tien tellen en een positief gebaar bereikt u meer. De Landelijke Stichting- TegenZinloosGeweld vraagt om meer begrip en tolerantie op de weg. Zinloos geweld en het tegengaan van j zinloos geweld. Een onderwerp dat steeds weer terug komt, niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk. Ook in de gemeente Rijssen-Holten. "Gelukkig komt zinloos geweld in onze gemeente niet veel voor, maar alles wat er aan geweld gebeurt, is teveel", benadrukt burgemeester B. Koelewijn desgevraagd. De gemeente Rijssen-Holten wil vooral vooraf actief bezig zijn om geweld te voorkomen. "En niet alleen 'ach en wee' roepen als het al gebeurd is", aldus Koelewijn. Een punt van zorg vindt hij bepaalde vormen van onverschilligheid en verharding die ook aan de plaatselijke gemeenschap niet voorbij gaan. "Onlangs hoorde ik van agenten een verhaal over een paar jonge ren die vreselijk met elkaar vochten en elkaar op geen enke le manier ontzagen. Anderen stonden cr naast een sjekkie te draaien. Zonder ook maar enke le verantwoordelijkheid te nemen voor wat de ander deed en een ander bezig was een ander aan te doen. Het 'de nor maalste zaak van de wereld' vin den dat er heftig werd gevoch ten. Hier schieten we dus door, dat kan dus niet. Ik verwacht dat dit een incident is geweest, maar we moeten zeer alert zijn dat dit geen schering en inslag wordt. Onverschilligheid kan niet, dat moeten we bespreekbaar maken." Koelewijn wijst op de inzet van de gemeente in het kader van het Burgemeester Koelewijn (links): "Gelukkig komt zinloos geweld in onze gemeente niet veel voor, maar alles wat er aan geweld gebeurt, is teveel." (foto: Harry Broeze) jeugd- en jongerenwerk. Onlangs werd een tweede straathoekwerker benoemd. Hij verwacht dat juist het actieve straathoekwerk en daarnaast het jeugd- en jongerenwerk ook uitingen van zinloos geweld kan helpen voorkomen. Koelewijn geeft aan dat de gemeente in het nieuwe jaar de discussie over zinloos geweld ook bij de Sportraad Rijssen-Holten en sportverenigingen ter sprake wil brengen. Koelewijn: "Niet elke sportvereniging heeft te maken met geweld. Maar wellicht zijn er besturen van sportverenigin gen, die toch eens over dit thema willen praten. Niet iedereen gedraagt zich voorbeeldig.' Er moet bij sportwedstrijden uiter aard ruimte zijn voor enthou siasme langs dc lijnen. Maar sportiviteit brengt een aantal gedragsregels met zich mee. En deze regels mogen niet over schreden worden. Ook niet in het veld. want sporters hebben een voorbeeldfunctie." Met het houden van gesprekken over dit thema en de inzet bij hetjeugd- en jongerenwerk hoopt men in Rijssen-Holten de onverschillig heid ten aanzien van geweld en geweld zelf in de kiem te smo- www.zinloosgeweld.nl Op 13 september 1997 o\erlijdt Mein- dert Tjoelker. Zijn tragische dood is op dat moment een verhaal voor nieuwsmakers. Meindert zou diezelfde maand trouwen. Nederland is stil. Wij zien ons zelf. Het beeld wordt herken baarder en loopt over in onze ei gen schaduw. Beangstigend. Wij willen een signaal geven. Wij zijn één minuut stil voor iemand die zich verzette tegen agressie. Er moet iets gebeuren, want één mi nuut stilte is niet genoeg. Eind september 1997 startte de Lan delijke StichtingTegenZinloos- Geweld. Initiatiefnemer Bart Wisbrun daarover: "Wé móesten - en moeten - meer doen." Na de minuut stilte voor Tjoelker is Nederland weer anders stil. We ha len de schouders op. draaien ons om en gaan weer door met ons le ven. Ons eigen leven. Maar wel een leven met meer angst. Slachtoffers van agressie en geweld en naaste betrokkenen voelen zich niet seri eus genomen. Er heerst een gevoel van verraad. Mensen sluiten zich af, keren zich af. Eilanden worden gevormd. De Landelijke Stichting- TegenZinloosGeweld introduceer de een herkenbaar teken tegen agressie en geweld: het lieveheers beestje. Bart Wisbrun vertelt: "Ons doel is verdere bewustwording in de sa menleving van de problematiek van agressie en geweld. Inmiddels heeft de stichting haar missie uitgebreid: Samen het vertrouwen krijgen dat je werkelijk iets kunt doen tegen pesten, agressie en geweld. Help en stimuleer elkaar, zodat elke actie, elk initiatief dat zij nemen, een ver schil maakt. Dagelijks worden wij geconfronteerd met agressie en ge weld. Steeds sneller en breder wor den wij geïnformeerd. Nieuws over uiteenlopende geweldsconflicten. vaak ver weg, maar soms ook dicht bij huis. Héél dicht bij huis. Kunnen wij agressie en geweld minimalise ren? Ja! Gaan wij agressie en ge weld normaal en vanzelfsprekend vinden? Nee! Het is een cliché,, maar het begint bij jezelf! Met dit als uitgangspunt proberen wij als stichting een herkenbaar en positief signaal af te geven op alle niveaus. Een signaal voor iedereen. Een tast baar signaal. Gebruik het symbool, maar misbruik het niet. Laatje ho- Hoe te handelen wanneer je getuige bent van (zinloos) geweld? Elke si- tualie is uniek. L: zult in elke situ atie zelf moeten bepalen wat de juis te handelingen zijn. De situatie zal van u eisen een snelle beslissing te nemen. Daar om geven wij u hierbij een aantal mogelijkhe den aan. Het belangrijkste blijft: help een ander, maar zonder uw eigen leven in gevaar te brengen. Pakje mobiele telefoon, ga naar een telefooncel of bel bij iemand aan en bel 112 Mobiliseer omstanders en kijk of je samen iets kunt doen Maak zoveel mogelijk herrie met zoveel moge lijk omstanders (roep brand) Haal versterking, met meerdere kun je de da- Stel je beschikbaar als getuige der(s) misschien van het slachtoffer wegtrekken Met een moderne mobiele telefoon kunt u een foto maken van de dader(s) Blijf bij het slachtoffer en kijk of je hem haar meteen kunt helpen Verleen zo mogelijk eerste hulp Heb je geen EHBO-diploma, leg dan bijvoor beeldje warme jas om het slachtoffer heen Spreek hem of haar moed in, stel gerust Vertel de politie watje hebt gezien of gehoord Geef een nauwkeurige beschrijving van de dader(s) De Noordwijkse zan ger Alex, één van Ne derlands rasechte feestartiesten die we onder andere kennen van zijn hit 'Een bossie rooie rozen' presenteerde in oktober zijn nieuwe CD 'Leef je uit' voor iedereen die lachend en posi tief in het leven staat. De cd-prescntatic van 'Leef je uit' stond voor een belangrijk deel in het teken van Zinloos Geweld. Want een deel van de verkoopopbrengst van de nieu we cd 'Leef je uit' gaat naar de Landelijke StichtingTegenZin- loosGeweld die in Noordwijk is gevestigd. Het motto van de stichting rond uitgaan is: 'Leef je uit, maar nooit op een ander!' Alex daarover: "Daar kan ik me helemaal in vinden. Het past bij mij, mijn fans en mijn muziek. Lang leve de lol, maar stop agressie en geweld." Op woensdag 28 april van dit jaar plaatste minister-president Balkenende een stoeptegel voor het hoofdkantoor van de Raad van Europa in Straatsburg. Een stoeptegel met hét Nederlandse sym bool tegen agressie en zinloos geweld: het lieveheersbeestje. De minister-president wil hiermee de aandacht vestigen op zinloos geweld, dat niet alleen een probleem is in Nederland, maar in alle Europese landen ren. maar luister ook naar elkaar. Met respect. Geen daden, maar woorden. Vandaag. Morgen. Voor altijd!" "Tot op heden hebben wij alles op eigen kracht gedaan. Fondsen zoe ken. Mensen motiveren. Gemeen ten en bedrijven mobiliseren. Een verantwoorde organisatiestructuur neer zetten voor de stichting. De fundering is aanwezig. In de afgelo pen zeven jaren hebben wij vele stenen kunnen plaatsen. Een breed draagvlak ligt nu klaar. Als stich ting willen wij verder bouwen om de gewenste vorm te creëren. Sa- Het lieveheersbeestje kom je in heel Ne derland tegen. Op posters, stoeptegels en vlaggen. Het liefst zou de Landelijke Stichting Tegen ZinloosGeweld overal per soonlijk haar gezicht laten zien. \laar dat is helaas niet mogelijk. Een woordvoerder vertelt: "Ge lukkig kunnen we vaak rekenen op de inzet van onze steunpun ten en vrijwilligers. Dankzij hen kunnen we toch op zoveel mo gelijk plaatsen in Nederland aanwezig zijn. Zij zijn ons ge zicht bij regionale evenementen en de verschillende activiteiten van de Kids Clubleden (zie ook: kidstegengeweld.nl). De betrok kenheid en inzet van deze men sen is dan ook heel waardevol voor ons. Iets voor u? Kijk dan op: www.zinloosgeweld.nl." Ook Wegener huis-aan-huis- kranten wilde een statement ma ken en vervaardigde in samen werking met de Landelijke StichtingTegenZinloosGeweld deze speciale pagina die in alle Wegener huis-aan-huis-kranten in Nederland gepubliceerd wordt. Want zeg nou zelf: het beste voornemen voor 2005 is toch: 'Stop Zinloos Geweld!'? men verder bouwen aan een struc turele ombuiging van mentaliteit. Samen bouwen aan bewustwor ding. Uw hulp is hier bij nodig. Schouderklopjes ontvangen wij re gelmatig. Dit jaar hebben wij het CBF-keurmerk ontvangen. Erken ning is strelend, maar niet genoeg. Momenteel is het lieveheersbeestje bij iedereen bekend. Waarderingen zijn hoog. Als organisatie hebben wij ook geld nodig. Fondsen voor de vele projecten in het land die wij organiseren en ondersteunen. Een van onze doelstellingen is de pro blematiek rond pesten, agressie en geweld onder de aandacht houden. Elke dag weer. Wij zijn op zoek naar uw: onder steuning. Wij zijn op zoek naar ge voel, geborgenheid en betrokken heid. Wij willen helder en eerlijk communiceren. Wij willen duide lijk zijn. Wij zijn op zoek naar vrij willigers. Wij zijn op zoek naar een entree om verder te bouwen. Steun onze acties en campagnes. Helpt u ons, want u maakt het verschil!" Voor aanvullende informatie over de doelstellingen, producten en ac tiviteiten van de Landelijke Stich tingTegenZinloosGeweld, zie de website: wvvvv.zinloosgeweld.nl. De hiphoppers Lan- m ge Frans en Baas B *Y/ domineerden de af gelopen maanden dc hitlijsten met hun single 'Zin loos'. Die brachten ze op 1 no vember uit als protest tegen zinloos geweld. Nog geen dag later werd Theo van Gogh in Amsterdam op beestachtige wijze vermoord. Na dc moord op Van Gogh voegden Lange Frans en Baas B me teen een couplet toe aan hun nummer. De op brengst van de cd-single waar van de clip nog altijd veelvuldig te zien is op muziekzenders als MTV, The Box en TMF gaat naar de 'Stichting Kappen Nou' die werd opgericht door de vader van de doodgeschopte Neder landse student Joes Kloppen burg. Voor de niet-hiphoppers onder ons en degenen die de tekst nog eens goed willen lezen, staat hieronder de songtekst van het nummer 'Zinloos* waarmee Lange Frans en Baas B (featu ring Ninthe) de spijker op hun kop slaan. Theo van Gogh, nam nooit een blad voor zijn mond, en laat dat de reden zijn dat 'ie vanochtend niet meer op stond. Een aantal scholen en een mes en een brief, ik vraag me af wordt het ooit nog positief. Wie denkt van niet die draagt bij aan de onzin, Wie denkt van wel heeft respect voor ons ding. En niet vergeten, de man heeft gestreden. En Theo zelf al niet, rust in vrede, Daniel van Cotthem bracht z'n chick naar hel station, en hoe de fock kon hij nou weten dat z 'n einde daar begon, hij kreeg een klap voor z 'n kop maar keek niet om, hield z'n mond tot ie de volgende ochtend, met hersenletsel opstond, z 'n pa vond dat het tijd werd voor het ziekenhuis, ik freakte als een gek toen ik het zag op de buis ,die ene klap dat was de fatale, hij zou het einde van de dag niet meer halen, Joes Kloppenburg hij ging uit in onze hoofd stad, Amsterdam, vrij dagavond, dat belooft wat, is wat hij dacht maar die nacht bracht wat anders mee, zag een gevecht aan het einde van een lange steeg, was niet het type dat zweeg, waardoor hij zo veranderde, in het type dat de klappen kreeg kwam in het nauw. werd getrapt en zegt 'ie wat 'ie wou, het allerlaatste wat ie schreeuwde dat was 'Kappen nou! Hoeveel moeten er nog komen, hoeveel moeten er nog gaan, wie waren deze helden, we doen het hier in jullie naam, Meindert Tjoelker. probeert een fiets van de gracht te redden, om maar is even iets te zeggen, en of het nodig was, de daders vonden van wel. ze pakten daarna nog een biertje 'n grafsteenspeld, omdat ik de moed had om er wat van te zeggen, was hij weer veilig kan iemand mij dit uitleggen, en waarom zien we al die woede, ik kwam alleen maar op voor het goede, Rene Steegmans deed zijn dagelijkse bood schappen, hij kon niet weten dat ze hem zou den doodtrappen, riep twee drollen op een brommer lot de orde, waardoor hij zelf nu het slachtoffer zou worden, vroeg om respect ging gestrekt en werd afgebekt, en met een helm werd er vet op hem in gemept, das niet correct en wat men zegt dat is zeker waar, waar zijn die mensen van ik stond erbij en keek ernaar De lijst is lang, God al lemachtig, met Kerwin Duinmijer sinds au- gustus '83, in de trend van het moment is nog killer en kouder, en de angst en de haat zijn vertrouw der, ligt het aan ons zelf of ligt het aan het lot, kijken we naar boven richten we tot God, weer een stille tocht weer iemand ka pot en schieten op de deur van een disco is geen sport, nou ik heb meer gemeen met de slacht offers dan de daders, dus deze is voor hun moeders en vaders, hun broeders en zusters die niet meer kunnen rusten, en hopelijk maken we iemand bewuster, ver keerde tijd en een verkeerde plek, is dat de juiste situatie voor de juiste gek, nou check jezelf en verdedig je grenzen, want aan het eind van de dag zijn we alle maal mensen.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 11