Burgers kiezen zelf woonplek 'Dan beitje aan het koken met pen en papier bij je' 'Zelf lampen vervangen is onmogelijk' Agenda Medische Diensten KerkDiensten WeerWeekoverzicht 'ié weGeNeR Holtens Nieuwsblad ZATERDAG 11! BER 2004 DECE Donderdag 9 december 2004 Holtens Nieuwsblad Enschede Hengelo Almelo Zutphen Deventer Doetinchem Holten - De titel van haar ver haal was Cyaniris semiargus. Het gaat over het verwerken van een ontvallen dierbare. In dit geval was de dochter bezig met het verwerken van het overlijden van haar moeder. Willemien Grobben uit Hol ten, die dit verhaal schreef, won er onlangs de prozaprijs voor de streektaal van de IJs- selacademie Kampen mee. In middels is dit verhaal en het verhaal en gedichten van an dere prijswinnaars uitgegeven in een klein boekje, dat te be stellen is via de IJsselacademie Kampen. Grobben, die hele maal niet had verwacht iets gewonnen te hebben, was blij verrast met de prijs. Afgelopen voorjaar verscheen een berichtje in de krant over een wedstrijd voor beginnende schrijvers in de streektaal. Deel nemers mochten niet eerder in de streektaal gepubliceerd heb ben. Het thema was vlinders en er mochten zowel gedichten als een verhaal ingeleverd worden. Hoewel Grobben veel gedichten geschreven had, vooral in het Nederlands, vond ze drie ge dichten over een en hetzelfde onderwerp te veel van het goede. Het zouden overigens niet haar eerste gedichten in het dialect geworden zijn, want Grobben dichtte al in haar moerstaal. 'Dat kwam door Herman Kampman', vertelt ze. 'Ik kwam wel eens bij SoCuWe over de vloer en vroeg zich me of in De Boschkarap niet eens een gedichtenavond kon worden gehouden. Herman Kampman wilde wel. maar dan in 't plat. En zo ging ik over van het Nederlands op het dialect.' Hoewel het eerst niet meeviel, is ze nu zover dat ze liever in de streektaal dicht dan in het Ne derlands. 'Een heleboel woorden in het plat, die ik als kind ge leerd had, was ik kwijt. Maar gaandeweg het schrijven in de streektaal schoten me steeds meer woorden van vroeger te binnen.' Het proza voor de IJsse lacademie schreef ze in het Hol tens. De taal die ze als kind vooral sprak, want haar moeder kwam uit Holten. Hoewel haar dialect meer de Sallandse kant op gaat, redt ze zich ook in ver schillende varianten Twents: plat zoals dat gesproken wordt in Wierden of Almelo. Van het Rijssens dialect is ze ook op de hoogte, want ze doet vrijwilli gerswerk in Rijssen. Het verhaal moest voor 1 juli in- Stretch Corduro gestuurd worden. Dat gebeurde netjes en in oktober kreeg ze een brief dat er in november een bij eenkomst in Raalte werd gehou den waar de prijswinnaars be kend gemaakt werden. Grobben gaf zich voor deze bijeenkomst op, maar kon de betreffende avond toch niet. 'Ik dacht ook helemaal niet dat ik iets gewon nen zou hebben', vertelt ze. Al snel daarna werd ze gebeld. Ze had de eerste prijs gewonnen in de afdeling proza. Het jury rapport sprak onder andere over 'een mooi afgerond verhaal'. 'Ik vond het zelf ook wel een mooi verhaal, maar andere verhalen waren öök mooi. Er waren hele verschillende types verhalen en dan is het maar net wat de jury kiest', spreekt ze. Ze vindt het tóch mooi, zo'n prijs. 'Het is een opkikkertje. En als je dat boekje ziet met zo'n ISBN-nummer achterop, dat heeft toch wel wat.' Ideeën voor nog te schrijven verhalen liggen er nog wel. 'De laatste tijd is het er niet van gekomen, maar mis schien straks, als het winter wordt. Wellicht dat het er dan van komt.' Is ze eenmaal echt aan het schrijven, dan neemt het verhaal haar in beslag. 'Dan ben je aan het koken met pen en papier bij je, zodat je een helder idee me teen op kunt krabbelen. Zo rom mel je er maar een beetje mee aan', lacht ze. Verhalen schrij ven is haar hobby, maar niet haar eerste. 'Dat is zingen. Zin gen doe ik al heel lang, eerst bij een koor, nu voor me zelf.' Ze zingt ook in het dialect en schrijft de tekst van die liedjes zelf, evenals de muziek. 'Dan kan ik mijn verhalen afwisselen met liedjes. Verhalen schrijven en zingen: het zijn mooie hob by's. En zo heeft iedereen wel iets dat ie kan. Mijn buurman kan dakpannen op het dak leg gen. Ik wou dat ik dat kon.' Hervormde Kerk Zondag 12 december: 10.00 uur, ds. S.M. Roozenboom, nevendiensten. 18.30 uur, fakkeloptocht, Kalfstermansweide. Eerste collecte: diaconie; tweede collecte: kerkvoogdij. Woensdag 15 december: 19.30 uur, ds. H.P. Mulder met HMV en Mozaïek. Okkenbroek, 10.00 uur: ds. H. Th. Vollebregt. Den Haag. Collecte: mis sionair werk. Gereformeerde kerk Zondag 12 december: 9.30 uur, ds. H.P. Mulder. 19.00 uur, ds. H.P. Mulder. Eerste collecte: kerk in actie/ missionair werk. tweede collecte: evangelisatie. Evangeliegemeente De Loofhut (Dorpsstraat, HMV-gebouw) Zondag: 10.00 uur, samenkomst. Katholieke kerk Holten, zondag 12 december: 10.00 uur, communieviering. Voorgan ger: werkgroep liturgie. Zang: dameskoor. Nieuw-Heeten, zaterdag 11 december: 17.30 uur, eucharistieviering. Voorganger: past. B. Wolters. Zang: herenkoor; zondag 12 december: 09.00 uur, eucharistieviering met boeteviering. Voorganger: pastor Wol ters. Zang: parochiekoor. huis-aan-huiskranten Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV, behorende tot Wegener NV. in samenwerking met de stichting Hol tens Nieuwsblad. Stichtings-bestuur: W.H. Beyers, secretaris. Kollingser! 4, 7451 XC Holten. Klachten bezorging: Tel. 053 - 4842446 Abonnementen: tel. 053-4842383 of e-mail: abonnementen^ whk.wcgcncr.nl Eindredactie: Peter Bulthuis Tel: 0548-597370 Fax: 0548-597369 Adres Holtens Nieuwsblad: Haarstraat 100 7462 AT Rijssen E-mail: holtens.nieuwsblad@whk.wegener.nl Inleveradres: Blokker Van de Maat. Smidsbelt 7. 7451 BL Holten (tot dinsdags 12.00 uur) Advertentie-adviseurs: O. IJspeert. tel: 0548-597353, mobiel 06-51 19 83 42 H. Schottert, tel: 0548-597351. mobiel 06-51 19 83 21. Fax: 0548-597359 Hoofd redactie: H. Eskes Commercieel regiodirecteur: G. ter Hedde Directie: J.V.Munsterman Algemeen hoofdredacteur: Mw. G. Arendsen-Tieben Druk: Wegener Nieuwsdruk Twente Op al onze advenentiecontractcn cn aan biedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoor-waarden huis- aan-huiskranten Koninklijke Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Adver tentie-voorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis- aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Koninklijke Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij op genomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) in formeren over voor u relevante diensten cn producten van de titels en de werkmaat schappijen van Wegener of door ons zorg vuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan- huiskTantcn BV. afdeling .Marketing, post bus 692,7500 AA Enschede. Maandag In de nacht bleef het bewolkt maar het was droog, koud was het niet met 6.8 graden als minimum, De morgen gaf een sombere aanblik, het was be wolkt en mistig. Ook in de hele middag bleef het zwaarbewolkt. De zon kregen we dus ook niet te zien. Een tegenvallende dag dus, wind was er nauwelijks. Ondanks zonder de zon werd het toch nog 8.1 graden als maximum. Dinsdag Opnieuw weer een bewolkte nacht zonder neerslag, wel was het sterk ne velig. De wind was naar het zuidoosten gedraaid en voerde wat koudere lucht aan. Het werd 5.3 graden als laagste waarde. In de loop van de mor gen vormde zich dichte mist, de temperatuur was nog verder gedaald, 's Middags bleef het ook weer bewolkt zodat we de zon weer niet te zien kre gen. Dit was al drie dagen op rij. Bij dit alles stond een oostenwind. Woensdag In de nacht daalde de temperatuur naar 2.7 graden, ondanks dat het be wolkt was bleef het wel droog. De koude lucht was dus dichtbij. De mor gen gaf een grijs en bewolkt weerbeeld met geen zon. In de middag viel er uit de bewolking eerst regen, later overgaand in natte sneeuw. Nog wat la ter werd het droog. In Holten viel 3.2 mm neerslag. Het werd 3.9 graden zonder zon Donderdag De nacht verliep opnieuw bewolkt, daarbij bleef het wel droog. De mini mumtemperatuur was gedaald naar 1.6 graden en aan de grond werd 1.2 graden gemeten. Begin van de morgen klaarde het llink op. al snel vormde zich zeer dichte mist, af en toe prikte de zon door de mist heen. In de loop van de middag loste de mist tijdelijk op. Er was geregeld zon, afgewisseld door wolkenvelden. Later opnieuw weer zeer dichte mist. Vrijdag In de nacht kwamen enkele opklaringen voor. maar de bewolking over heerste, het bleef droog en het kwam niet tot vorst en het was nevelig. In het begin van de morgen vormde zich weer dichte mist. De mist was zeer hardnekkig. In de middag wist de mist zich ook lang te handhaven. Pas la ter loste de mist wat op. De zon kregen we niet zien. Het werd toch nog 4.2 graden. Zaterdag De nacht verliep met dichte mist, de temperatuur bleef nog wel boven het vriespunt met 1.5 graden in de hut. Bij dit alles stond een zwak zuidwesten windje. In de loop van de morgen loste de mist geleidelijk op. Het bleef daarna wel zwaarbewolkt. Ook in de hele middag voerde de bewolking de boven toon. Een tegenvallende dag zonder de zon. Zondag 's Nachts opnieuw weer veel mist, koud was het niet want door de zuid westen wind liep de temperatuur alleen maar op. In de morgen was het be wolkt en mistig, een somber weerbeeld dus. Begin van de middag viel er uit de bewolking wat motregen. De zon kregen we weer niet te zien. Wel zacht met 8.2 graden. Meteo Holten, Freddie Paalman Van 19.00 - 24.00 uw. Aanvang 18.g) uw. Entree: 8,50 Arts Maatschap Huisartsen Holten, Keizersweg 32. telefoon 0548-363553. Spreekuur volgens afspraak. Voor spoedeisende hulp buiten kantooruren 17.00 - 08.00 uur) en tijdens weekenden en feestdagen bellen met Centra le Huisartsenpost Salland, telefoon 0570-501777. Zie ook website: www.huisartsenholten.nl. Apotheek: Vrijheidslaan 7, telefoon 361111 Geopend op werkdagen van 8 00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 12.00 uur. Buiten de openingstijden is voor spoedrecepten geopend de Dienst Apo theek Salland, Fesevurstraat 7 te Deventer. De Dienst Apotheek is geves tigd in hetzelfde gebouw als de huisartsenpost, naast het Deventer Zieken huis, telefoon 0570-606202. Tandarts: Behandeling uitsluitend na telefonische afspraak. E.R.M. Bijls- ma, telefoon 0547-352010. Dierenarts: Dierenartsencombinatie Holten, Dorpsstraat 24C, telefoon 362004. Spreekuur; 8.00 - 9.00 uur en 12.30 - 13.00 uur. Daarbuiten na te lefonische afspraak, telefoon 362004. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, telefoon 362835, b.g.g. 06-53372156. Rijssen-Holten - Het reglement voor inschrijving en toewijzing van bouw kavels en woningen is gewijzigd. De gemeenteraad ging akkoord met het voorstel van bur gemeester en wethouders. Zowel de SGP als de WD kwamen met amendementen, maar die werden door een raadsmeerderheid ver worpen. Kandidaten voor bouwkavels en woningen dienen zich nu per project bij de gemeente aan te melden. Kan didaten die op de huidige lijst staan en niet mee willen naar het nieuwe systeem krijgen hun inschrijfgeld re tour. De ingeschrevenen die wel mee willen naar het nieuwe systeem krij gen voor de eerste drie uitgiftes in Veeneslagen West vijf extra urgen- tiepunten toegekend en mogen bij deze eerste drie uitgiftes gratis mee- loten. Men krijgt overigens alleen vijf extra urgentiepunten als men zich in het nieuwe systeem inschrijft voor dezelfde categorieën als waar men nu voor ingeschreven staat Bij verkoop van eigen woning krijgt men altijd zestig urgentiepunten, on geacht of de eigen woning wordt verkocht aan een sociaal/ econo misch gebondene. De burgers van Rijssen-Holten krijgen de mogelijk heid om zich in te laten schrijven naar de kern van hun keuze. Holte naren kunnen zich voor een project in Rijssen aanmelden en dat geldt ook omgekeerd. De gemeenteraad besliste dat gegadigden van binnen de gemeente in eenzelfde situatie, hetzelfde aantal urgentiepunten krij gen, ongeacht de kem waar ge bouwd wordt. Een uitzondering is de kem Dijkerhoek, daar kan alleen in geschreven worden door gegadig den die sociaal of economisch ge bonden zijn aan de kem Dijkerhoek. De WD wilde voor een beperkte duur inwoners van beide kernen 24 extra urgentiepunten geven als ze woonkemvolgend inschreven. Voorbeeld: een startende Holtenaar die zich voor de kem Holten in schrijft, zou dan 24 punten extra krij gen en datzelfde geldt ook voor de Rijssenaar die zich voor de kem Rijssen inschrijft. 'Starters die in de eigen woonkern willen meedoen, krijgen voorrang. De reden is vrij simpel: in Holten is het afgelopen jaar niet gebouwd en er is nu een stuwmeer aan aanvragen. Deze mensen moeten nu niet in de concur rentieslag met bijvoorbeeld starters uit andere kernen', zei WD-fractie- voorzitter J. Kevelam. Hij dacht aan een overgangsperiode van drie jaar, dan zou het Holtens stuwmeer weg gewerkt kunnen zijn. 'De VVD wil het kemenbeleid hanteren. Terwijl we juist los willen raken van het juk van het kemenbeleid', aldus wethou der W. Stegeman, die benadrukte dat de burger van Rijssen en Holten zelf beslissen voor welk project in welke kem ze zich inschrijven. 'Ons is elke inwoner even lief. Laat de mensen zelf kiezen en laten we daar niet in sturen', meende Stegeman. Kevelam vond dat de wethouder maar 'zware woorden' sprak en meende dat de wethouder daarmee de plank mis sloeg. 'Want waar hebben we het over. Zolang er krapte op de woning markt is ontstaat er regulerend optre den van de overheid', legde hij uit. En die krapte was er nu voor starters, en daarom wilde de WD een korte periode een kemvolgend beleid. Ke velam kreeg daarbij steun van de SGP. Een raadsmeerderheid schaar de zich echter achter het college voorstel en dat betekent dat de bur gers van Rijssen-Holten zich voor zowel kavels/ woningen in de beide kernen kunnen inschrijven, met uit zondering van Dijkerhoek. De wo ningen daar zijn en blijven voor Dij kerhoekers. Expositie Rian Jurjens en Enka Thalen, Medisch Centrum, maandag 13 september 2004 - vrijdag 31 december 2004 Verkoop afgeschreven boeken Bibliotheek Holten, donderdag 9 december 2004, 13:00 Kerstmarkt, Smidsbelt, donder dag 9 december 2004, 14:00 - 21:00 Filmvoorstelling Frida. Bosch kamp, donderdag 9 december 2004,20:15 Koffieochtend: uitleg over een icoon, Boschkamp, vrijdag 10 december 2004, 9:30 - I 1 00 Toneel Beuseberg. Café De Wippert, vrijdag 10 december 2004 - zaterdag 11 december 2004, 20:00 Lustrumconcert Amazing. SG De Waerdenborch, zaterdag 11 december 2004, 20:00 Hollandse Avond met Lucas Gea en Sjarrel Sjaan, Bicrlo- kal am Bahnhof. zaterdag 11 de cember 2004, 20:00 Fakkeloptocht. Van Kakelbont, 't Mossink: Boschkamp naar Kalfstermansweide, zondag 12 december 2004, 18:30 Kerststollenactie. supporters vereniging SV Holten. Holten, maandag 13 december 2004 - dinsdag 14 december 2004 Kerstmarkt. Soweco-boerderij bij hertenkamp, donderdag 16 december 2004. 10:00 - 20:00 Groot Dictee gemeente Rijssen- Holten, Bibliotheek Rijssen, donderdag 16 december 2004. 19:30 Kerstmarkt, Soweco-boerderij bij hertenkamp, vrijdag 17 de cember 2004, 10:00 - 17:00 Kerstmarkt. Dijkerhoek. vrij dag 17 december 2004, 19:00 - 21:00 Kerst- en entertainmentshow door kinderen, Boschkamp, vrij dag 17 december 2004, 19:30 Winterwandeling, Natuurdiora- ma, zondag 19 december 2004, 13:30 Kindertheater Quatsch, Bosch kamp, zondag 19 december 2004, 14:00 Passage: kerstviering. Kande laar, maandag 20 december 2004, 20:00 Kerstviering Bejaardensocië teit, Kandelaar, dinsdag 21 de cember 2004, 14:30 Winterwandeling. Natuurdiora- ma, woensdag 22 december 2004, 13:30 Levende Kerststal, Kinderboer derij Dondertman, woensdag 22 december 2004 - donderdag 23 december 2004, 16:30- 19:30 Kerstmarkt. Landal Twen- haarsveld, vrijdag 24 december 2004, 10:00- 17:00 .Midwinterhoornblazers. Land- al Twenhaarsveld, vrijdag 24 de cember 2004, 14:30- 15:30 Holten - 'Dit is de mistlamp voor en dit is de mistlamp ach ter,' legt een monteur geduldig uit en tot zijn verrassing heeft hij blijkbaar iets nieuws ver teld. 'Oh, guttegut, dat wist ik helemaal niet', roept een eige naresse van een Peugeot Sta tion. 'Nou Bettv, dan heb je weer wat geleerd', stelt haar vriendin haar gerust. In de werkplaats van Erik Hu- zen, krijgt een zestal deelnemers aan de cursus Klussen in en om het huis, georganiseerd door de Boschkamp, onderricht over het verrichten van kleine karweitjes aan de auto. Een band verwisse len bijvoorbeeld. Cursiste Minie stond vorig jaar ook al sleutelend aan haar ach terwiel. 'Ik ben nou eenmaal niet technisch en dan moetje maar weer op herhaling.' En ze sleu telt dapper verder, ondertussen de klus toch klarend. Onder de motorkap van een rood autootje geeft een monteur ad vies aan de eigenaresse over het oliepeil, de koelvloeistof en het vullen van de ruitensproeier. Al lemaal nuttige tips die zelfs de meest doorgewinterde autorijder van pas kunnen komen. Erik begeleidt moeder en doch ter Wissink bij de eerste stappen bij pech onderweg. 'Zorg altijd dat je goed gereedschap bij je hebt, want dat ontbreekt vaak. Zelfs in de jongste auto's. Wan neer je een achterlicht wilt ver vangen bij een auto als deze bij voorbeeld, dan heb je een ster schroevendraaier nodig en die zit nou net niet in het gereed schapssetje. Zelf lampen ver vangen is eigenlijk onmogelijk geworden voor de doorsnee chauffeur. Je ontkomt er haast niet aan om dit door de garage te laten doen. Het is veel te inge wikkeld geworden voor een leek. De politie kan tegenwoor dig niet meer zeggen dat je een lamp ter plekke moet vervangen, want het is niet te doen. Daarvan zouden ze eens doordrongen moeten worden.' Dit had dus voor de politie, net als voor de cursisten, een zeer leerzame avond kunnen worden. Cursisten kijken aandachtig naar hoe je nu eigenlijk het oliepeil moet controleren. (Foto: Gert Perdon)

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 3