'Iedereen moet zich hier thuis voelen' Frits Oosterkamp hangt zijn posttas aan de wilgen Sinterklaas ook bij Hockeyclub Levende kerststal met koren en midwinterhoorns November: een normale maand Gast staat centraal in hotel In Den Swarten Ruiter Vogely vertelt over Alaska Uitslagen schaken Cursus babymassage Begeleiding zwangerschap Wandeling met midwinterhoorns Holtens Nieuwsblad 13 Trailer Het grijze en sombere weer van de afgelopen maand is kenmer kend voor november. Klimatologisch was de maand dan ook in alle opzichten normaal. De gemiddelde maandtemperatuur van 6.0 graden in Holten, Espelo 5.7 graden en De Bilt 6.3 graden, week maar weinig af van het langjarige gemiddelde van 6.2 graden. Regionaal waren er echter wel enige verschillen. In het noorden was november aan de zachte kant. In het zuidoosten was no vember juist iets aan de koude kant. Op 9 november daalde de temperatuur voor het eerst na de zomer tot onder het vriespunt. Holten noteerde in de weerhut -0.8 graden en Espelo kwam aan -1.0 graden. In totaal kwamen in Holten deze maand zes vorst- dagen voor wat tevens normaal is voor november. Op 25 no vember bleef het op een aantal plaatsen in hardnekkige mist het gehele etmaal vriezen (ijsdag). In Holten en omgeving lukte dat niet, daar bleef de temperatuur ruim boven het vriespunt met 3.0 graden. Ijsdagen in november komen niet ieder jaar voor. Dit was voor het laatst in november 1998 het geval. De laagste temperatuur van -2.1 graden, aan de grond -3.6 graden in Holten en Espelo -3.3 graden, vlak boven de grond werd het daar -5.0 graden, kwam voor op de 26e novem ber. Tussen de 16e en 24e november was een nat tijdvak waar in elke dag veel neerslag viel. Op 18 en 19 november veroor zaakte een stagnerend front veel regen. Na passage van dit front vielen op 19 en 20 november talrijke winterse buien in de vorm van natte sneeuw, tot een sneeuwdek kwam het niet. Toch was het verschil tussen de buurtschappen onderling nog groot, vooral de Beuseberg en Rijssen noteerden veel neerslag. Hier volgen de maandsommen neerslag: Beuseberg 108.0 mm en Rijssen 105.0 mm, Espelo 89.1 mm. Holten 88.0 mm tot slot Dijkerhoek noteerde 86.0 mm, deze stations lagen wel met de neerslag dicht bij elkaar. Gemiddeld over het land werden 64 zonuren geregistreerd te gen 60 uren zon normaal. In De Bilt werden 55 zonuren geme ten tegen eveneens 60 zonuren. Op acht dagen liet de zon de hele dag in Holten verstek gaan, tegen elf zonloze dagen normaal voor de maand november. Verder kwamen er nog zeven mistdagen, twee sneeuwdagen en 1 hageldag voor. Elders op het Europese vasteland ging het soms veel heftiger toe met het weer. Het zuiden van Scandinavië kreeg zelfs met een sneeuwstorm te maken: Stockholm kreeg zo'n 30.0 centimeter, wat heel uit zonderlijk is. Veel sneeuw viel er ook in Moskou, waar de sneeuwlaag een dikte van tientallen centimeters bereikte. De tegenstellingen waren groot: terwijl de thermometer op Sicilië begin november 32.0 graden aanwees, vroor het in het noorden van Scandinavië zo'n 20.0 graden onder nul. En zo leverde de maand november geen spectaculaire gebeurte nissen op. WeermanFreddie Paalman Holten - Niet langer zal Frits Dostcrkamp in zijn hoedanig heid als postbode het Holtense ttraatbeeld sieren, want de 61- jarige brievenbesteller heeft lijn tas aan de wilgen gehan gen. Hij is met prepensioen. Met zijn vrouw Minie, gaat hij net volle teugen van het leven genieten. Vooral van de klein- tinderen, de caravan en de mu- tick. L'n laatste werkdag was vorige week donderdag. Z'n kinderen In collega's trakteerden hem op len waardig afscheid. Als een postkoning werd hij rondgere den op een treintje, versierd met Pallonnen en muziekboxen erop. Hieruit klonk het afscheidslied [an een zelfgemaakte cd. [la veertig jaar trouw post be- torgen onder soms barre om- tandigheden, was dat dan ook velverdiend. Thuis, in hun gezellige apparte- nent aan de Abraham Berg-Hof gniffelen ze er samen nog even )ver na en laten een stukje van lie cd horen. 'Die tass'n war'n zo Iwoar', klinkt het en 'Het lêeft |og, hij lêeft nog!' Inderdaad, hij leeft nog en ach teraf beschouwd mag hij z'n handen dichtknijpen dat hij nooit een klap in zijn nek heeft gekregen vanwege de grote geldbedragen die hij vroeger soms in zijn tas meevoerde. 'We brachten de AOW rond bij gepensioneerden. We moesten acceptgiro's ophalen, belasting afrekenen. D'r zaten soms bedra gen van vijftig tot zestigduizend gulden in mijn tas en dat op een route door het grote buitenge bied, 42 kilometer lang en op de fiets. Dat is niet meer voor te stellen. D'r is veel veranderd, ja, in de maatschappij en ook bij de post. Vroeger werkten we met een vast team, heel gemoedelijk. Tegenwoordig is er een grote groep parttimers met een con tract voor een paar uur per dag. Dat maakt de sfeer anders. Het volume van de post is alleen maar meer geworden. Al wordt van hogerhand vaak het tegen deel beweerd. De komst van In- temet heeft de hoeveelheid post niet verminderd. Mensen vinden het blijkbaar toch nog steeds leuk om gewoon een kaartje te sturen.' Holten - De gast. Die staat cen traal en die moet het goed heb ben. Daar gaat het om. Dat is het standpunt van de drie jon ge lieden die vanaf heden het geheel vernieuwde restaurant en hotel In Den Swarten Rui ter runnen. En de eigenaren kunnen dit van harte onder strepen. Zoals de inrichting is van het pand: trendy en in goede harmo nie met klassiek, zo is ook de aanwezigheid van dit jeugdig drietal in dit gebouw. Met een flinke brok geschiedenis: een ei gentijdse kijk op gastronomie maar geschoeid op oude, dege lijke leest. Roel Brinkman is be drijfsleider. Erik de Mönnink chef-kok. bijgestaan door sous chef Raoul de Koning en maïtre Robert Jan Steenhagen zorgt voor de aansturing van de bedie ning. Vanavond verwachten ze al de eerste gasten. En hoewel het overal nog wemelt van men sen die ergens de laatste hand aan leggen of aan het schoonma ken zijn, maken ze graag tijd vrij om hun enthousiasme aan de krant kwijt te kunnen en scharen zich om de grote tafel. 'De chef- stable', zegt Erik, de chef-kok. 'Mensen die hier neerstrijken voor een etentje maken een ware verrassingstocht. Zij weten van tevoren niet welke specialiteit zij voorgeschoteld krijgen en dat maakt het heel bijzonder.' Vanuit de deels open keuken, heeft de kok desgewenst contact met de gasten aan 'zijn tafel', worden er culinaire wetenswaar digheden uitgewisseld en staat hij dichtbij zijn klant. Hoewel het opleidingsniveau van het Swarte Ruiter-team van hoog gehalte is en ze ervaring opdeden in toprestaurants, is het hun wens om het restaurant laagdrempelig te houden. 'Ieder een moet zich hier thuis voelen', vindt Roel. 'Men moet zich hier prettig voelen.' Dat onderschrijft ook eigenaar Edwin Vincent, die samen met zijn vrouw Heieen Kieskamp en een styliste, de ideeën voor het interieur aan droeg dat een sfeer uitademt waar een breed publiek zich thuis kan voelen. Edwin: 'Het wordt een toeganke lijk restaurant waar iedereen te recht kan of het nou is voor een kopje koffie op het terras aan de voorkant, een maaltijd in het res taurant of op het terras aan de achterkant. Iedereen moet hier makkelijk binnen kunnen lopen.' Dat beaamt ook Erik. 'Het wordt hier gemoedelijk, maar vooral ook erg gezellig. Daar zijn gas ten op uit. Er moet een warme sfeer hangen.' Die sfeer wordt al voor een groot deel bepaald door de kleuren van het interieur. Ro bert Jan wijst op de natuurlijke kleuren en materialen die onder meer in het restaurant zijn ge bruikt, maar eigenlijk in het hele pand terugkomen. Zodat er een bepaalde rust van uitgaat. 'In zo'n sfeertje kun je lekker en gezellig eten. Het maakt het ge woon aangenaam. We zijn alle maal gezellige Overijsselse jon gens die weten hoe we 't voor de gasten plezieriger kunnen ma ken. Het is voor mensen vaak ook van belang hoe een eerste indruk is. We beginnen dan ook met een eigen, bijzonder aperi tief van een siroop van vijgen met rode port en champagne. Thee zetten doen we ook op een aparte manier. Met een zandlo- Jozef en Maria zullen niet ontbreken in de levende kersstal. Frits Oosterkamp: 'Ik heb een hele goede tijd gehad bij de PTT en TPG.' (Foto: Gert Perdon) 'Dankzij mijn oom, Jan Ooster kamp, kwam ik bij de post en op aandringen van mijn vader', zegt Frits. 'Ik was en ben nog steeds muzikant. In die tijd bij de Sen sation Rockets, deel professio neel. Maar mijn vader vond dat ik er wat vastigheid bij moest hebben. Ik kon voor twintig uur bij de PTT komen. Eerst als loopjon gen. Maar die uren werden later uitgebreid. Ik heb allerlei cur sussen gevolgd en eigenlijk het hele reilen en zeilen meege maakt. Heb nog een poos in de MR gezeten. Ik heb een hele goede tijd gehad bij de PTT en TPG. Maar dat ik nu met pre pensioen ben, dat is toch ook wel fijn.' 'Ik speel nog steeds in de band Saturnus. Drummer ben ik. En dat is nu ook alweer zo'n 35 jaar, We treden nog regelmatig op. Vroeger was dat een druk be staan. Zeker in de tijd dat we nogal vaak moesten optreden en dan mijn werk erbij. Ik kan dus wel zeggen dat Minie de kinde ren heeft opgevoed. Ere, wie ere toekomt. En nu gaan we samen genieten van de kleinkinderen.' Holten - Bij Kinderboerderij Dondertman wordt hard ge werkt aan de zevende Lev ende Kerststal die evenals vorig jaar driemaal gehouden wordt: woensdag 22. donderdag 23 en zondag 26 december. Op de twee eerste dagen wordt het kersttafereel uitgebeeld tussen 16.30 en 19.30 uur, op Twee de Kerstdag van 15.00 tot 19.30 uur. Op vertoon van hun kaart betalen donateurs een entreeprijs van één euro per persoon: niet-donateurs twee euro. Kinderen tot zes jaar hebben gratis toegang. De ingang van de kerststal is even voorbij de hoofdingang, nabij de hooiberg. Vandaar is er een wandeling over het altijd zeer sfeervol ver lichte terrein naar de stal en komt men onderweg herders tegen die hun schapen hoeden. Bij het bos verkondigt aartsengel Gabriël de geboorte van Jezus. Behalve Jozef en Maria met het kind in de kribbe en de wijzen die hun gaven aanbieden, is er in de stal een vertelster die meer dere malen een korte versie van het kerstverhaal voorleest. Ook de os en de ezel zijn van de partij en niet te vergeten het pasgeboren lam. Koren en midwinterhoomblazers omlijsten het geheel, terwijl er aan de inwendige mens wordt gedacht met onder meer glüh wein. warme chocolademelk en oliebollen. Er is ruim parkeergelegenheid aanwezig. Holten - De goedheiligman heeft zaterdag 4 december te gen 12.15 uur een bezoek ge bracht aan het hockeyclubhuis te Holten. Het Sint Nicolaas Comité had er een waar feest van gemaakt. 'Het moet goed zijn, genoeg, gezellig en goed betaalbaar.(Foto: Gert Perdon) Naast het restaurant is er ook het hotelgedeelte en Edwin geeft een rondleiding door de cotta ges, waarin tien kamers zijn ge situeerd. Waar ook de kleurstel lingen van de Holterberg zijn Holten - Vogely was vorige week dinsdag te gast bij de Be jaardensociëteit Holten. Hij nam de aanwezigen mee rich ting Noordpool. Hij vertelde over Alaska in juli. Zomer dus, met volop heldere dagen. De wintermaanden zijn er zeer lang met veel ijs en sneeuw. Op zijn driedaagse excursie, be zocht hij de rivieren waar veel goudzoekers het water zeefden om kleine stukjes goud te vin den. Veel olie werd er gevonden. Dit natuurlijk met bovengrondse lei dingen, want in de harde grond is dit niet mogelijk. In de winter daalt het kwik tot zo'n 40 tot 48 graden onder nul. Hij ging met een watervliegtuig- je naar de rivier. Vanuit een bootje zag hij de dieren in het bos. Vogely zag zo beren en wolven, die zich tegoed deden aan zalm. Prachtige beelden kwamen voor bij van opgaande en ondergaan de zon en mooie verten. Warme chocolademelk met veel snoeperij. Echter het wachten was op de terugkomst van het E- en F-team. Deze jongens waren voor een uitwedstrijd naar Haackey Haaksbergen afgereisd. Het ver keer zat niet mee. Gelukkig heeft Sint Nicolaas geduld en bovenal begrip voor dit soort ca lamiteiten. Uiteindelijk na vol verwachting met uitloop van ruim twintig minuten kwamen de E-en F-jongens het terrein op rijden. De pieten waren zeer kleurig uitgedost en stonden de kinderen buiten enthousiast op te wachten. Met de ruimschootse overwinning voor HCH met 7-2 van Haackey Haaksbergen vond Sint Nicolaas dit zeer zeker het wachten waard. De kinderen hebben uit volle borst gezongen voor de goedhei ligman en de Pieten hebben alle kinderen verblijd met een hoc keybal. Uiteraard waren er Spor tieve Pieten ingeschakeld die ook op het hockeyveld nog een balletje konden slaan. pertje erbij. Dat zijn gewoon leuke dingen.' Roel: 'We gaan hier van een paar belangrijke standpunten uit. Het moet goed zijn, genoeg, gezellig en goed betaalbaar. Daarom hebben we perfecte driegangen menu's voor 29,50 euro. Daar naast hebben we prachtige wij nen geselecteerd. Ook goed be taalbaar.' binnengehaald.' Goed toeven in een mooie omgeving. 'De officiële opening wordt nog even uitgesteld naar januari of februari', zegt Edwin. 'Eerst wil len we ook de buitenboel hele maal op orde hebben. Maar ons restaurant draait nu al wel. De keuken is op maandag gesloten, maar men kan hier dan wel ge woon terecht voor een kopje koffie.' Wil men reserveren of meer in formatie. dan kan men bellen met telefoonnummer: 0548- 596660. Holten - Enkele schaakpartij en uit de tweede bekerronde werden afgelopen maandag gespeeld. De uitslagen: Gerrit Stevens - Bertus van Beek. 1-0: Ben van de Griendt - Ronald Klein Tee- selink, 1-0; Ton van Oijen - Cees Olij, 1-0; Gerrit Luggen- host - Jim Klinge, 0-1 Partijen die nog op het program ma staan: Henk Jongman-Henk van Beek; Dinant van Beek- Dick van der Knaap; Wim Kees van Rijssen-Erik Bosman; Rob Gervedink Nijhuis-Bas van Beek. Ook werden nog enkele partijen uit de interne competitie ge speeld. De uitslagen: Roelf de Jonge- Karl-Heinz Leisten. 1-0: Dick van de Griendt-Johan Klein Tee- selink, 1-0; Erik Bosman-Dick van der Knaap, 0-1 Almelo - Thuiszorg Noord West Twente houdt een cursus Babymassage in Almelo. De cursus is bedoeld voor ouders/ verzorgers met hun baby van circa zes weken tot zes maan den. In vijf bijeenkomsten van ander half uur wordt praktische en theoretische informatie gegeven over de ontwikkeling van baby's en het aanleren en oefenen van massagetechnieken. Babymas sage is een belangrijke toevoe ging op de dagelijkse verzor ging. De cursus wordt vanaf 10 januari 2005 vijf keer gehouden van 14.00 uur tot 15.30 uur aan de Zeearend 2 in Almelo. Een liefdevolle aanraking is on ontbeerlijk voor een evenwichti ge gevoelontwikkeling. Baby massage kan hierin een onder steuning zijn en vormt daarnaast een stimulans voor zowel de zin- tuigelijke als de motorische ont wikkeling van het kind. Deelne mers leren hun kind beter ken nen door de 'lichaamstaal'. Het aanraken en aangeraakt worden leert men ervaren als een natuur lijk en vanzelfsprekend gebeu ren. Babymassage is eenvoudig te leren en stimuleert de zintui- gelijke en motorische ontwikke ling. Door aanrakingen ontstaat een versterkt gevoel van ver trouwen en veiligheid. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Klanten Con tact Centrum van Thuiszorg Noord West Twente, telefoon 0900-0678. Werkdagen van 8.30-12.30 uur. Almelo - Thuiszorg Noord West Twente start op 5 janu ari met de cursus Zwanger schapsbegeleiding. De cursus biedt aanstaande moeders een goede voorbereiding op de komst van een kindje, zodat zij uitgerust en zelfverzekerd de bevalling tegemoet kunnen zien. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten en vindt plaats aan de Zeearend 2 te Almelo. De cursus bestaat uit een theore tisch en een praktisch deel. Door middel van ademhalings- en ont spanningsoefeningen wordt de zwangere vrouw voorbereid op de bevalling. Ook de periode na de bevalling komt aan de orde. De cursus is geschikt voor vrou wen die rond de eerdergenoem de datum ongeveer in de 26e tot 28e week van de zwangerschap zijn. Geïnteresseerden kunnen infor matie en een aanmeldingsformu lier opvragen via tel. 0900-0678 (lokaal tarief) van 8 30 tot 12 30 uur. Haarle - Vereniging Natuur monumenten houdt zondag 12 december een midwinterwan deling op de Sprengenberg bij Haarle. .Midwinterwandeling, want de midwinterhoornbla zers uit Haarle verlenen hun medewerking. Gidsen van het Educatief Cen trum Vecht-Regge begeleiden de ruim twee uur durende excur sie. Verzamelpunt is de excursie- schuur bij boerderij De Pas aan de Oude Deventerweg, waar vandaan tussen 13.30 en 14.30 uur gestart kan worden. Onder weg wordt de deelnemers war me bouillon aangeboden. Deelname kost voor leden van Natuurmonumenten 4 euro, voor niet-leden 7 eruo en voor kinde ren tot en met twaalf jaar 2 euro. Na afloop zijn warme en koude dranken verkrijgbaar in de ex- cursieschuur.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 13