Valeweg en Vijfhuizen beste bij optocht Espelo Touwtrekken met dorpsfeest Nat pak tijdens Sploder Feest bij ludieke touwtrekwedstrijd €%- i'XJUwdvrd euro m iers,hierop^' Maand juni aan warme kant Zomerexcursie Sprengenberg Tentoonstelling beelden Uitslagen Sploder Feest WW"* Openingstijden bibliotheek Fietstocht De Boer Op Uitslagen Bergvliegers Concours Bergruiters Verloting ZPC Twenhaarsveld Donderdag 15 juli 2004 ■RHBanHBHMHBMI Holtens Nieuwsblad i Holten - Mevrouw Oostveen heeft de eerste prijs gewonnen van de verloting die zwem- en poloclub Twenhaarsveld onlangs hield. Zijn ontving een waardecheque van supermarkt Albert Heijn te Holten uit handen van voorzitter A. Bekkemens. Ondanks een vrij koel begin was de afgelopen maand juni aan de warme kant. Holten berekende een gemiddelde temperatuur van 16.3 graden. Espelo noteerde 15.9 graden en De Bilt 15.5 graden te gen 15.2 graden als langjarig gemiddelde. Daarmee was de maand juni een stuk minder warm dan vorig jaar toen we met 18.8 graden in Holten aan het begin stonden van een van de warmste zomers ooit. Na een vrij koele, wisselvallige start volgde van 6 tot en met 9 juni een warm. zomers tijdvak. Op 7 juni werd in Holten met 26.0 graden de eerste zomerse dag van het jaar genoteerd. In totaal wer den er drie zomerse dagen geteld tegen vier normaal. De hoogste temperatuur in juni werd op 8 juni gemeten in Holten van 29.2 gra den in Espelo werd het 29.0 graden. Na deze warme fase volgde een lang tijdvak met meestentijds vrij koel en licht wisselvallig weer. Hierbij werd vanaf de zeventiende gedurende vijf dagen in Holten de grens van 20.0 graden (warme dag) niet overschreden. Heel opmerkelijk was de zomerstorm van 23 juni die aan de kust windkracht negen bereikte. Voor de zomer is dat een uitzonderlijke kracht. Holten registreerde een windstoot van 50 kilometer per uur: windkracht zeven. Erg gevaarlijk waren de zeer zware windstoten van meer dan 100 km per uur waarvoor het KNMI via een weera- larm waarschuwde. In Holten en omgeving viel het gelukkig mee met de wind. Een storm in de zomer duurt meestal kort, maar nu hield het stormachtige weer bijna twee dagen aan. Bovendien viel er lokaal flink wat regen, in de Beuseberg maarliefst 22.0 mm, in Rijs- sen 19.0 mm en Espelo kreeg maar To.O mm en Holten noteerde 12.2 mm. Zo kunnen de verschillen onderling op zo'n korte afstand hemelsbreed groot zijn. Aan het eind van de maand bleef het wis selvallig maar wel met hogere temperaturen. Uiteindelijk werden er in Holten toch nog 15 warme dagen geteld; het normale aantal voor juni is twaalf dagen. De meeste regen viel in de tweede helft van de maand. De maandsommen neerslag waren grillig verdeeld. Rijssen was koploper met 83.4 mm, gevolgd door de Beuseberg met 80.5 mm, Holten een stuk minder met 56.0 mm, Dijkeirhoek en Espelo allebei 52.5 mm en tot slot De Bilt geregistreerde 69.0 mm tegen 72 mm normaal. Dit werd veroorzaakt door buien met een plaatselijk karakter. Landelijk gemiddeld scheen de zon 190 uren wat vrij nor maal is voor juni, tegen een langjarig gemiddelde van 192 uren. In de Bilt werden 173 zonuren geregistreerd tegen 187 uren normaal. Zonloze dagen kwamen in Holten niet voor, normaal is dat op drie dagen het geval. 7, 8 en 9 juni waren fraaie zonnige dagen met ge middeld ruim elf uren zonneschijn. Tot slot is in Zuid-Europa de zo mer wederom bijzonder warm begonnen. Vooral in Italië. Spanje en Portugal werden uitzonderlijke hoge temperaturen gemeten van 35.0 tot 40.0 graden. Weerman, Freddie Paalman Haarle - Vereniging Natuurmonumenten houdt donderdag 22 juli om 14.00 uur een twee uur durende zomerexcursie op de Sprengen berg bij Haarle. De Sprengenberg is onderdeel van het Nationaal Park i.o. de Sallandse Heuvelrug. Verzamelpunt is de excursie- schuur bij boerderij De Pas aan de Oude Deventerweg, even ten zui den van Haarle. Aanmelden vooraf is niet nodig. Deelname kost voor leden van Natuurmonumenten 4 euro voor niet-leden (7 euro en voor kinderen tot en met 12 jaar 2 euro per persoon. In de zomer is de Sprengenberg extra aantrekkelijk door de vele soorten planten die dan volop in bloei staan. Allereerst staan tot be gin augustus de graanvelden plaatselijk vol met akkerstreepzaad, akkerviooltje en korenbloemen. Dc laatste is een gewilde bijenplant en dus een belangrijk honingleverancier voor de bijen in dc bijen stal. Andere braakgelegde stukken bouwland zijn ingezaaid met een bloemrijk mengsel. Hier groeien vooral boekweit, spurrie, serradel- le en facelia. Kijk voor meer activiteiten op de site van Natuurmonumenten: www. natuurmonumenten .n 1 Vereniging Natuurmonumenten is een onafhankelijke particuliere organisatie die staat voor een leefbaar Nederland. Zij levert hieraan een bijdrage door natuurgebieden te verwerven, te beheren en te be schermen. In het publieke debat geeft Natuurmonumenten stem aan de waarden van natuur en landschap. Nijverdal - Tot en met oktober is in het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer een leuke tentoonstelling te zien van de beelden van de Raaltenaar Wim Winterman. Winterman maakt beelden van hout; een verrassende verzameling voornamelijk speelse figuren. Sommige zweven bijna. "Al ongeveer 35 jaar ben ik er mee bezig", vertelt hij. Ook in het Ecodrome in Zwolle was een aantal van zijn werken al eens te zien. Als er boomgaarden gerooid worden of anderszins bomen gekapt, zoekt Winterman naar stukken hout met bijzondere vormen. "Wor tels, takken. Je moet het zien. Het enige is dat het hout niet moet gaan barsten." Alle soorten hout komen in aanmerking: dennen, berken, iepen, hazelaar, fruitbomen. Met handgereedschap haalt winterman dan allereerst de takjes en rotte plekken weg. Hij laat het hout ongeveer een halfjaar drogen: "Soms ligt het een halfjaar in de tuin". Dan begint de kunstenaar met beitels, gutsen en messen aan zijn beeld te werken. Daarvoor heeft hij wel vijftig messen: zelfs linkse en rechtse. Het stuk hout bekijkt hij en plaatst het zo als hij het het mooiste vindt. "Vaak zet ik de wortelstukken op hun kop, met het zwaartepunt bo ven. Dan krijgt het meer dynamiek", zegt hij wijzend naar een van zijn grotere werkstukken. "En hoe eenvoudiger, hoe meer kracht en hoe mooier." Als het beeld af is, wordt het geschuurd. Soms smeert Winterman het in met bijenwas of lakt hij het, dan verandert de kleur en krijgt het beeld een,andere uitstraling. Het meeste blijft echter onbehan deld. Daardoor zijn de beelden niet geschikt voor buiten, daarvoor moeten ze ccn aparte behandeling ondergaan. Met enkele drie meter grote beelden is dit gebeurd. Wie na het zien van de leuke beelden, denkt dat zou ik ook wel wil len leren kan Wim Winterman bellen. Enkele malen per jaar geeft hij workshops. Meestal in samenwerking met natuurverenigingen. Deelnemers kunnen hun eigen hout meenemen, maar dat hoeft niet want Winters verzamelt constant materiaal. Ook gereedschap hoe ven deelnemers niet zelf mee te nemen. Info: Wim Winterman. 0572-353520. Espelo - Een lange lint van kij kers stond afgelopen zaterdag ochtend te wachten vanaf de evenementenweide aan de Espe- lodijk tot aan buurthuis 't Tref punt. Het wachten is op HMV en de eerste loopgroepen van de optocht. Het getrommel van de drum band klinkt in de verte, terwijl ook de muziek van de wagens te Optocht Loopgroepen: 1Viefhuze: 2. Sp- lodiek Zuid; 3. Steegink-Blanke- Wagens: 1Valeweg e.o.; 2. Splo- diek Noord: 3. KoKo: 4. Helhuze; 5. ReiMeiLub. Aanmoedigingsprijs: Mark. André, Roelie. Lonneke. Patrick, Erik, Arno, Aijan. Kinderspelen Bovenbouw: 1. Hendri, Wouter, Muriël, Marieke; 2. Herma. Ange- lique. Dennis. Niels; 3. Jody. Je roen, Kirby. Dirk: 4. Robin. An toinette. Marije, Werner; 5. Patri cia, Bjom, Maijon, Nick. Onderbouw: 1. Pieter, Celine, Eva, Thomas, Imke; 2. Jessica, Wieke. Twan. Merten; 3. Marië, Matthijs, Jorieke. Jette. Rik; 4. Mare, Yoeke, Kevin, Vera; 5. Femke, Wilfred, Rachel, Rens; 6. Thomas, Koen, Jorian, Daan. Volksspelen Marmottenrace: 1Annamarie Grootentraast; 2. Rob Beumer; 3. Leontien Toomeman; 4. Petra Arfman. Stoelendans: 1. Rob Beumer; 2. Leontien Toomeman3. Gerda Lubbersen Touwtrekken: 1. SchaOkPas; 2. Valeweg e.o. horen is. Vanaf de parallelweg bij de Bosschool rijdt de stoet langzaam richting feesttent. Vijfhuizen laat merken dat het schandalig is dat de tractor wordt wegbezuinigd en laat dat zien door een grote portemonnee op de wagen. De komende Olympische Spelen worden in Athene gehouden en ook dat leverde een mooie wa gen op. Het Oranje-legioen gaat het in Splo nog een keer overdoen en de mobiele telefoon heeft vol gens onderzoek gezorgd voor 60 procent meer seks. Carnavalsprins Erik de Miene kan geen genoeg krijgen van op tochten en had dus ook een wa gen in Espelo geregeld. Nu hele maal in het roze geschilderd met de tekst: Splomo's Love Pa- Reet. Het MTV-programma Jack ass verovert Splo. stond op een vol gende wagen. Deze stopte even om enkele stunts uit te halen. Zo werd hard tegen een verkeers bord aangerend om zich daarna neer te laten vallen. Later in de tent stond een tv klaar waarop meerdere Sploder Jack ass- stunts werden getoond. Met Noabers meer leven in de (Foto: Johan Bolink) brouwerij, liet zien dat het nieu we Grolsch-bier voor meer ple zier zorgt bij de buren. Voor een schrikeffect zorgde een wagen die hooibalen ver snipperde. boven de hoofden van de kijkers. Snel een stapje terugdoen, bleek niet echt te hel pen. De snippers waaiden namelijk als een wolk over de mensen heen. Uiteindelijk bleek de Va leweg de mooiste wagen te heb ben en werd Vijfhuizen eerste bij de loopgroepen. Holten - TTV Okia houdt woensdag 28 juli een gewicht- touwtrektoemooi op Kalfster- mansweide tijdens het dorps feest. Aanvang van dit spektakel is om 19.30 uur. Getrokken wordt er in de vol gende klassen: Jeugd tot en met 18 jaar. Dames, Recreanten, He ren plaatselijk. Hier wordt ge streden om de PAP-bokaal. De ze is in 2003 gewonnen door BV Dijkerhoek. Alle klassen zijn ongeriemd, dat wil zeggen de laatste deelnemer mag niet anke ren, maar trekt gewoon met de rest mee. Het inschrijfgeld bedraagt*'12 euro per team. Opgave vooraf is mogelijk bij André Wansink (telefoon 06- 11000743) of voor aanvang van de wedstrijd. Gewichttrekken is een team sport, waarbij een team bestaat uit vier personen en een coach. Het is de bedoeling dat een ge wicht ongeveer twee meter om hoog getrokken wordt. Dit doet men zittend/ liggend op een plat form met voetregels. Een poging mag maximaal een minuut duren. Lukt dit, dan mag het team deelnemen aan de vol gende ronde, waarbij het ge wicht met 50 kilo verzwaard wordt. Na enkele ronden beginnen er teams af te vallen, zodat uitein delijk het sterkste team over blijft. Er geldt, in tegenstelling tot ge woon touwtrekken, geen ge wichtslimiet van de deelnemers. Er staat een rem op het gewicht, dus bij plotseling loslaten kan het gewicht niet vallen. Bijzon dere attributen, buiten een even tuele niergordel en sportkleding, zijn niet nodig. Espelo - Het Sploder Feest, dat afgelopen weekend werd gehou den aan de Espelodijk, kende veel variatie. Hierdoor was er voor elk wat wils. De Sploder Revue leverde ver makelijke momenten op. Terwijl daarna Blind Date de bezoekers op de dansvloer kreeg door het spelen van bekende aanstekelij ke hits. Na de optocht van zaterdagoch tend. werd Espelo eerst getrak teerd op een stevige bui. Bijna iedereen zat op dat moment al binnen in de tent, zodal de regen niet echt een spelbreker was. Een lange rij staat voor de kof- fiekraam te wachten om een bak je koffie te kunnen kopen. Zo vroeg op de ochtend blijkt dat toch hèt favoriete drankje te zijn voor de Sploders. Nadat het buiten weer droog is geworden, beginnen de kinder spelen. Groepen van de Bos school doen verschillende be hendigheidsspelletjes, zoals sjoelen met autootjes, was op hangen, ringgooien en houtblok jes stapelen. Bij dit laatste on derdeel moet de deelnemer op een wankele houten plaat staan. Hierop staat een tafeltje waarop blokjes gestapeld moeten wor den. Deze bevinden zich echter aan weerskanten op de wankele plaat, waarop de deelnemer staat. Door te bukken om een blokje te pakken, gaat de tafel dus mee in de beweging. De kunst is nu om ervoor te zorgen dat de gemaakte toren niet om valt. Een enkeling is slim genoeg om tegelijk links en rechts een blokje te pakken, zodat de tafel redelijk recht blijft. De meesten pakken echter een blokje per keer, waardoor de tafel mee naar links of rechts beweegt en de to- (Foto: Johan Bolink) ren omvalt. Voor de volwasse nen waren er 's middags Oud- Hollandse Spelen, zoals een marmottenrace en touwtrekken. Geblinddoekt moesten deelne mers tussen hooibalen door, de weg zien te vinden naar de poortjes. Kijkers en ook de deel nemers zelf, lagen hierbij veel vuldig in een deuk van het la chen. De topper die middag bleek ech ter het touwtrekken. Een grote bak wgter was daarvoor uitge graven. Twee ploegen stonden aan weerskanten hiervan vastge ketend aan een touw. Het doel: je tegenstanders een nat pak be zorgen. Het werd glibberen geblazen. Vooral aan één kant was het gras veranderd in een gladde blubber- massa. Om daar toch nog een beetje houvast te krijgen, stamp ten de deelnemers met hun blote voeten op de grond of ze maak ten met de handen een gat. Met handen en voeten zoekend naar houvast, probeerden beide teams van de waterbak weg te blijven. Stiekem hielp het publiek soms mee door gaten te maken in de blubber of een been uit te steken waar deelnemers zich aan vast konden houden. Sommigen hielden het lang vol aan het touw. Een uitglijder van enkele teamleden zorgde er ech ter voor, dat de hele groep weg gleed en zonder pardon door de tegenstanders het water in wer den getrokken. Soms met zo'n snelheid dat het water over de kijkers heen spatte. Uiteindelijk ging de finale tus sen SchaOkPas en de Valeweg. 'Publiek, graag een paar stappen terug', roept scheidsrechter Teun Stevens. 'Eerst naar achteren, eerder gaan we niet aan de wed strijd beginnen.' Het moet een eerlijke finale worden, waarbij omstanders niet stiekem de hel pende hand bieden. De zweef molen wordt stilgelegd, omdat deze anders problemen oplevert wanneer een van de teams het andere het water in trekt. Uitein delijk ging SchaOkPas met de eer strijken. Vooral jongeren kwamen 's avonds naar de tent, waar Melrose op het programma stond. De band begon serieus met het spelen van bekende rocknummers van onder meer U2. Later werd het een ludieke verkleedpartij op het podium, waarbij gekscherend op gespeel de nummers werd ingegaan. De bezoekers vermaakten zich op perbest en lieten zich verleiden tot de gekste dansen. Wie de volgende dag vroeg z'n bed uit kon komen, schoof in de tent aan om te gaan brunchen. Anneke Röthengatter uit Nieuw- Heeten speelde lekkere meezin gers, zodat de sfeer in de tent er al vroeg in kwam. Later kwam dweilorkest C'est Tout langs. Zij zorgden voor een aanstekelijke 'bak herrie' in de tent. Natuurlijk werd het Sploder volkslied niet vergeten, dat door iedereen uit volle borst mee werd gezongen. Tot slot was het de beurt aan de Havenzangers om het podium te bezetten. De begintune schalde al uit de spea kers, toen een van de Sploder commissieleden de Havenzan gers nog even een halt toeriep. Eerst was het namelijk nog de beurt aan de plaatselijke volks zanger om zijn 'hit' te zingen. Daarna mochten de Havenzan gers hun optreden beginnen en ze hadden meteen al de sfeer er goed in. De hele tent ging polo naise dansen op bekende num mers als Je kunt niet altijd zes tien zijn en Trouw niet voor je veertigste, die als een lange medley achter elkaar door wer den gezongen. Het festijn was compleet en zorgde voor een mooie afsluiter van het Sploder Feest. Holten - De bibliotheken in Rijssen en Holten blijven de he le zomerperiode open. Wel gel den er aangepaste openingstij den. In Holten gelden de aangepaste openingstijden van zaterdag 10 juli tot en met zaterdag 7 augus tus: maandag van 13.30-1 7.30 uur, woensdag van 10.00-12.00 uur en van 13.30-17.30 uur, vrij dag van 13.30-17.30 uur en van 18.30-20.00 uur. Zaterdag 10 ju li is de bibliotheek gesloten. Met ingang van maandag 5 juli worden in beide vestigingen de boeken voor zes weken uitge leend. Men kan dan maximaal acht boeken op een pas mcenc- Holten - Vijf agrarische bedrij ven zetten woensdag vanaf 10.00 uur voor iedereen de stal deuren open, zodat men ook eens een kijkje achter deze deu ren kan nemen. Belangstellen den kunnen per fiets vanaf het VW-kantoor langs de bedrij ven rijden. Het gaat om verschillende be drijfstakken. namelijk: een var kenshouderij, een kippenhoude- rij (die daarnaast een mini cam ping/ huifkarverhuur en een melkveetak heeft), een agrarisch loonwerker (met daarbij melk veetak), een melkveebedrijf (met terras) en een vleeskalver- houderij. Via een fietstocht van 25 kilo meter wordt men langs deze be drijven geleid door het schitte rende gebied van de Borkcld. Ook voert deze tocht langs het nieuwe wildviaduct over de A 1 Holten - Op het programma van duivenvereniging de Bergvlie gers stonden afgelopen zaterdag twee vluchten. De oude duiven hadden hun laatste midfond- vlucht en de jonge duiven hun eerste wedvlucht. Doordat het zaterdag redelijk weer was, werden de oude dui ven al om 07.00 uur gelost in het Franse Chantilly (440 kilome ter). A. Kaspers had als eerste een duif terug om 11.49 uur dit leverde een snelheid op van 91.5 kilometer per uur. De eerste tien plaatsen werden als volgt verdeeld. 1-2-3-6-9 A. Kaspers. 4 H. van Beek, 5-7 H. Jansen, 8 G. Jurjens, 10 H.J. Paalman. De jonge duiven werden om 09.50 uur gelost in Boxtel (107 kilometer). Doordat er enkele buien aan de lucht zaten moes ten de jonge duiven flink hun best doen om het hok terug te vinden. Ook hier had A. Kaspers als eer ste een duif terug en wel om 11.01 uur. Dit resulteerde in een snelheid van 90 kilometer per uur). Hier werden de eerste tien prij zen als volgt verdeeld. 1-2-3-4- 5-6-8-10 A. Kaspers, 7 J.G. van Werven, 9 A. ten Dam 2. Holten - Het jaarlijkse Concours Hippique van Rijvereniging de Bergruiters vindt zaterdag 17 en zondag 18 juli plaats op het thuisterrein, de Borkeld in Hol ten. Op zaterdag wordt er om 12.30 uur begonnen met het BB- en B- springen. De B-. LI- en L2- dressuur begint om 13.00 uur. Zondag wordt er om 8.30 uur gestart met het L-, M-, Z- en ZZ-springen. Daarna is er nog de mogelijkheid voor de deelne mers in te schrijven voor een tweede parcours. De B-. LI-, L2-, Ml-, M2-, Zi en Z2-dressuur begint vanaf 8.30 uur. Ondanks dat er in de omgeving met drie andere concoursen op dezelfde dagen wordt geconcur reerd. hebben er voor Holten meer dan vijfhonderd deelne mers ingeschreven en wordt er deze tw ee dagen over de acht honderd keer gestart. Dit deel nemersaantal overtreft voor gaande jaren. Weer zal er een gezellig stro dorp opgebouwd worden met verschillende verkoopstands, zit- en eetgelegenheden. Entree is beide dagen gratis en publiek is welkom. Voor informatie kan men bellen naar Marianne Bresser, tele foon: 06-26630692

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 5