Geen ander beleid permanent wonen 'Je moet gewoon alle winkels uit centrum Holten wegdoen1 Maand april zeer zacht en zonnig Ligtenberg geeft startsein rioleringswerkzaamheden Wandelend theater op Sallandse Heuvelrug Holtenaar gewond na val Dauwtrappen traditie met schemerige herkomst Zomerfeest Laren 7 Straatspeeldag bij Kakelbont Uilenballen pluizen Openstelling Dorpskerk Evaluatieavond Theater Daniël Vrijdag 21 mei 2004 Holtens Nieuwsblad 5 Holten - Een 26-jarige Holtenaar raakte zaterdag 15 mei om onge veer 15.00 uur gewond toen hij van een hooiberg op een aanhan ger afviel. Hij viel op het wegdek en werd met onbekend letsel door een am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Deventer. De Holte naar zat samen met een 24-jarige plaatsgenoot op de hooiberg op een aanhanger achter een tractor, die bestuurd werd door een 22- jarige Holtenaar. Op een gegeven moment was het hooi gaan schuiven en kon de 24-jarige nog net op tijd van de aanhanger afspringen. De 26-jari- ge had het te laat in de gaten en viel. Een onderzoek wordt inge steld. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Fietsen, wandelen, sommigen gaan zelfs zwemmen, slechts een enkeling doet er niet aan mee. Dauwtrappen met He melvaart is nog altijd immens populair. En niet alleen de vutters in hetzelfde trainingspak, op dezelfde fiets met het kaartje voorop trekken er met Hemelvaart op uit, dauwtrappen is een van die tra dities die ook bij de jeugd wel bekend is en voor families een uit je kan zijn. Maar wat is dauwtrappen eigenlijk en waarom doen we dat alleen met Hemelvaart? Hemelvaart valt altijd op een donderdag in mei, veertig dagen na Pasen en tien dagen voor Pinksteren. Veertig is het getal van de voorbereiding. Hemelvaart is de veertigste dag in de zogenaamde vijftigdagentijd. die loopt van Pasen tot Pinksteren. Christenen herdenken met Hemelvaart Jezus' opstijging naar de hemel. Vroe ger boezemde de Hemelvaartviering op donderdag de mensen angst in. Donderdag is genoemd naar de Germaanse god van de donder (Donar) en Hemelvaart op donderdag vieren zou daarom heel goed in het volgende jaar veel slecht weer kunnen veroorza ken. Om dit te voorkomen worden tijdens de Hemelvaartsmis de vier evangelisten aangeroepen om het weer te bezweren. In tegenstelling tot Hemelvaart heeft dauwtrappen geen christelij ke wortels. Toch zijn de twee tegenwoordig onlosmakelijk met el kaar verbonden. Ën niet alleen tegenwoordig; Hemelvaart was van oudsher een dag om er vroeg op uit te trekken. Dat blijkt wel uit het feit dat een van de eerste files in ons land ontstond op he melvaartsdag 1960. Maar Hemelvaart bestond al veel eerder. 'In Holland 't draagt vroeg naar buiten gaan op Hemelvaartsdag den 'hoogsteigeren- den' naam van 'hemelvaren', zo schreef J. ter Gouw al in de ne gentiende eeuw in 'De Volksvermaken' (1871). In die tijd waren Noord- en Zuid-Holland nog één provincie, Ter Gouw praat dus niet over heel Nederland. Dat blijkt ook hieruit: 'in Overijssel daarentegen heeft de naamgever 't oog niet naar boven, maar naar beneden gericht en het 'dauwtreden' genoemd'. Volgens de schrij ver kennen de Hollanders het begrip dauwtrappen wel, maar zien zij dit niet als een gebruik dat typisch is voor Hemelvaartsdag. Hollanders gebruiken het meer voor het vroeg uitgaan. De Overijsselse Almanak omschrijft dauwtrappen op deze ma nier: 'op den morgen van Hemelvaartsdag met het eerste daglicht naar buiten, de jenever- en brandewijnflesschen in den zak. en na zich onder de boomen en prieëlen verlustigd te hebben, voorde middags, somstijds vroeg genoeg om naar de kerk te gaan. terug. Ook de meisjes zijn bij dit dauwtreên'. Voor de katholieken was vroeger een extra vroege mis in het dauwtrappen opgenomen, vandaar de verwijzing naar de kerkgang. Het gebruik doet Ter Gouw denken aan 'het 'heenstroomen' van onze voorvaderen naar de heilige wouden om daar vreugde te be drijven op godsdienstfeesten of'bijzondere feestdagen van den beschermgod van gouw, heem, marke of dorp'. Volgens hem ver anderden de zeden en gewoonten niet toen de wouden er niet meer waren en het volk gekerstend was. De herkomst van dauwtrappen is niet echt bekend, maar de tradi tie is waarschijnlijk een restant van een oeroud voorjaarsritueel, dat als doel heeft vruchtbaarheid te bevorderen. Dauwtrappen heeft te maken met de groeikracht en andere heilzame effecten van puur natuurwater in de lente. Eigenlijk moet de dauw met blo te voeten betreden worden, voor zonsopkomst, plechtig en vooral zwijgend. De dauw zou helpen tegen zomersproeten en huidzeer. Men vermoedt dat het gebruik is ontstaan in de tijd van de Ger manen en later in verband werd gebracht met de processie op He mel vaartsmorgen die herinnert aan Jezus' tocht naar dc Olijfberg. In Twente trokken de Tukkers er al sinds mensenheugenis in alle vroegte op uit. Dat dc dauwtraptraditie ook hier een oude traditie is, blijkt uit een melding dat voor de Eerste Wereldoorlog de dauwtrappers uit Enschede om vier uur op stap gingen om een uur later bij Asveld in Usselo al op het bal aanwezig te zijn. Daar werd de hele dag gedanst op harmonicamuziek. Omdat de feeste lijkheden uitdraaiden op dronkenschap en vechten, hadden de kel ners een speciaal 'talhout' klaarliggen om vechtjassen uit elkaar te houden. In Hengelo en Zelhem (landdrosambt Zutfen) bakken de bewoners een roggebrood, dat minstens 22 pond moet wegen. Na de middagkerktijd wandelen zij met het brood onder de arm of op de schouder naar de molen van Hengelo, halverwege de twee dor pen. Daar wegen de schoolmeesters het brood. Als het brood te licht is, moet de eigenaar voor elk pond onder de 22 een boete van dertig cent betalen. De eigenaar van het zwaarste brood krijgt een fles witte wijn cadeau. De Broden worden onder de armen verdeeld, op het zwaarste na: dat is voor burgemeesters (die het brood meestal ook onder de armen verdeelden). De rest van de Mulders- kermis, vernoemd naar de herberg 'De Mulders Fluite', brachten de Tukkers door in uitbundige vrolijkheid, met drank en het dan sen van de Driekusman. Laren - In het weekend van 18 tot en met 20 juni vindt in Laren het zomerfeest plaats. Een feestprogramma op de terreinen van de Witkampers met op zondagmiddag een groots piraten en Tiroler feest met optredens van Palemiger en Arne Jansen. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij Foto ten Velde. Het zomerfeest Laren is in het kader van het 75-jarig bestaan van voetbalvereniging Witkampers, maar uit de hele regio verwacht men veel toestroom, met name voor het optreden op zondagmid dag van Palemiger en Arne Jansen. Zowel in Holten als in Markelo heeft Palemiger voor een aantal prachtige optredens verzorgd. Het zomerfeest begint op vrijdag avond met een groot ballooningspektakel en tevens worden de prijzen van de jubileumactie uitgereikt. Op zaterdagmorgen is er een kindershow met Bart Juwett. Een groot feest is er op zater dagavond, dc oranje party. Vanaf half acht begint het programma met een warming-up door een André Hazes-act. Want om kwart voor negen wordt op grootscherm gekeken naar de wedstrijd Ne- derland-Tsjechië. Na de wedstrijd verzorgt show en feestorkest Kaliber en Jaco Jacobs het programma. Holten - De gemeente houdt vast aan haar beleid om het perma nent bewonen van recreatiewo ningen voort te zetten. Ook nu de minister van VROM het be leid verruimd heeft en de moge lijkheid biedt om complexen van recreatiewoningen die niet in kwetsbare gebieden liggen on der bepaalde voorwaarden als woningen te bestemmen, onder andere ils deze op 31 oktober 2003 in grote mate onrechtmatig worden bewoond en voldoen aan de eisen die het bouwbesluit aan de woningen stelt. De minister wil dat gemeenten burgers duidelijkheid geven over het te voeren beleid. Naar aanleiding van de brief van de minister schreef de Stichting Burger Belangen Holten de gemeente een brief waarin wordt verzocht de niet bedrijfsmatig geëxploiteerde woningen op de Borkeld aan te wijzen voor per manent gebruik. Burgemeester en wethouders stellen dat het be leid over handhaving bestem mingsplannen in relatie met per manente bewoning al jaren dui delijk is en aansluit bij de door de minister gewenste situatie. De gemeente ziet geen aanlei ding dat beleid te wijzigen. 'De gemeente Holten had voor dc herindeling al een duidelijk handhavingsbeleid dat conse quent werd toegepast. Na de her indeling is het handhavingsbe leid onverkort voortgezet', aldus de gemeente, die er op wijst dat de minister met deze beleidsver- ruiming alleen schrijnende ge vallen een oplossing wil bieden. 'Het gaat daarbij om situaties waarbij individuele bewoners al lage jaren worden gedoogd door gemeentebesturen. Bij de com plexen van recreatiewoningen in Holten is geen sprake van de ge vallen zoals de minister die in haar brief bedoelt. Holten heeft Wa De gemeente houdt voet bij stuk: geen permanente bewoning in recreatiewoningen. (Foto: Sander Sche perman) bij de vaststelling van het be stemmingsplan De Borkeld een duidelijke inventarisatie ge maakt van permanente wonin gen en recreatiewoningen en waar nodig persoonlijke ged- oogbeschikkingen afgegeven. Het verruimde beleid heeft niet als doel om eigenaren van recre atiewoningen een recht op per manente bewoning in het voor uitzicht te stellen.' Bovendien, zo stelt de gemeente, voldoen de complexen recreatiewoningen niet aan de voorwaarden om in aanmerking te komen voor be stemmingswijziging. Zo moet het complex recreatiewoningen gelegen zijn buiten waardevolle of kwetsbare gebieden. De ge meente wijst er op dat de Bor keld grotendeels ligt in de ecolo gische hoofdstructuur. Ook moet de recreatiefunctie behou den blijven en is het ook niet de bedoeling dat ér een nieuwe be hoefte aan recreatiewoningen in hetzelfde gebied ontstaat. 'Maar als bestaande recreatiewoningen permanent bewoond worden, zal er eerder druk ontstaan om de wegbestemde recreatiewoningen elders te vervangen. En dat is in strijd met het beoogde effect van het verruimde beleid', meent de gemeente. Holten - Paul Dijkgraaf, Gert- Jan Honig en Gerdien Pijnappel hielden vorige week donderdag in De Biester een bijeenkomst over de verkeersplannen van de gemeente. Vooral het opnieuw uit de kast halen van de Maïs- weg, schoot bij de meeste aan wezigen in het verkeerde keel- 'Met verbazing las ik in de krant dat de Maïsweg weer uit de kast is gehaald. Hoe durven ze!,' riep Gerdien de aanwezigen toe. Zij woont zelf aan de Pastoriestraat. 'De telefoon stond bij mij rood gloeiend nadat het nieuws be kend werd. Dus, er zijn veel te genstanders.' Er werd meteen een commissie samengesteld. Het is echter de bedoeling dat deze gaat uit groeien tot een actiecomité met mensen die verstand van zaken hebben op het gebied van onder meer geluidsoverlast, website bouwen, transport gevaarlijke stoffen, gemeentepolitiek en mi lieu. Daarnaast zijn niet alleen tegenstanders van de Maïsweg welköm, maar ook betrokkenen die 'slachtoffer' worden van de andere twee geprojecteerde tr acés: het Zilverzandtracé en het H.J. Wansinktracé. De zaal zat goed vol. Niet ieder- Nu is het nog rustig in de H.J. Wansinkstraat, maar als de plannen van de gemeente doorgaan, komt er straks veel verkeer langs. (Foto: Sander Scheperman) een durfde zijn mening te laten horen, maar met hun aanwezig heid lieten ze wel merken dat ze Holten - Dit seizoen vindt er een bijzonder project plaats in Na tionaal Park de Sallandse Heu velrug. Gedurende een aantal za terdagen is een groep jongeren al bezig geweest met de voorbe reidingen voor een wandelend natuurtheater. Onder leiding van regisseuse Maryse van der Lee hebben de jongeren een theatervoorstelling in elkaar gezet. De verschillende scènes zullen zondag 23 mei 's middags en 's avonds opgevoerd worden in en rondom Schaaps kooi Twilhaar. De middagvoorstelling begint om 15.00 uur en de avondvoor stelling om 20.00 uur. De Schaapskooi is te bereiken via de rode wandelroute, die start bij het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer in Nijverdal. De voorstelling is vrij toeganke lijk. Voor meer informatie kan men terecht bij R. Evers, telefoon 0548-622705. tegen waren. Jan Herman ten Velde zat er met twee petten op. Als voorzitter van de Holtense Handelsvereniging en als bewo ner van de Eekelscharen. 'De handelsvereniging is voor de Maïsweg, maar privé heb ik die weg daar liever niet.' Johan Jansen (voormalig direc teur van de Nido) vindt de Maïs weg een slechte zaak. 'Je moet gewoon alle winkels uit Holten wegdoen. Winkelen kunnen we wel in Rijssen. Dan is het pro bleem opgelost en zijn die Maïs weg en andere tracés helemaal niet nodig. Die weg is tien jaar geleden al afgeschoten. Daar moet de politiek maar eens goed over nadenken. Als ze verstan dig zijn, zorgen ze ervoor dat de middenstand niet de hele dag zit te laden en lossen in de Dorps straat.' Ben Schop woont aan de Pasto riestraat en denkt dat de politiek best wel weet dat de Maïsweg niet op die plek hoort te liggen: 'Ze gaan hem immers verdiept aanleggen. Daarmee geeft de gemeente al aan dat die weg daar niet hoort.' Dick van der Torre (D'66) heeft ook een alternatief. 'Als we van dit onzalige plan afwillen, dan zouden we het woon-werkver- keer moeten laten dwingen via de A 1 te rijden. In woonwijken zou je dan eenrichtingsverkeer moeten hebben: het daar zo on mogelijk maken, dat verkeer er niet eens door zou willen.' Hij roept iedereen op om maan dag 24 mei om 19.30 uur naar het gemeentehuis in Rijssen te komen. Dan wordt namelijk het verkeersstructuurplan in de commissie Grondgebied behan deld. 'Die avond moet voor de gemeente een grote chaos gaan worden. We moeten dan zoveel mogelijk mensen optrommelen en gebruik gaan maken van het spreekrecht.' Van Walraven uit de Pastorie straat vindt het niet eerlijk om het verkeersluw maken van de Dorpsstraat af te wentelen op een natuurgebied en een woon wijk. Een andere aanwezige was bang dat de Larenseweg straks erg gevaarlijk wordt voor overste kende kinderen. 'Het gaat wel om zeker driehonderd kinderen. Dat wordt een groot probleem straks.' Een ander denkt dat de gemeen te straks het natuurgebied gaat inlijven voor nieuwbouw. 'Ze leggen de Maïsweg aan en later nog een zuidelijke rondweg. Dan zeggen ze dat het natuurge bied onder de rondweg begint en pikken het stuk tussen de Maïsweg en rondweg in om er huizen te bouwen.' Ook zou de gemeentewerf uit Holten kun nen verdwijnen. Hier kan dan een doorsteek worden gemaakt van het H.J. Wansinktracé onder of over het spoor naar noordelij ke fondweg. Deze staat na 2020 geprojecteerd boven het spoor langs, vanaf de rotonde bij de Oad naar het Zilverzandtracé. Tot slot werd er opgeroepen ze ker naar de informatieavond van de gemeente te gaan, welke af gelopen dinsdag werd gehou den. Holten - Kinderdagverblijf Ka kelbont houdt woensdag 9 juni van 13.00 tot 15.00 uur voor alle kinderen uit Holten een straat- speeldag. Een deel van de Hoffesstraat wordt hiervoor afgezet voor al het verkeer, zodat kinderen op straat kunnen spelen. Natuurlijk zijn er spelletjes te doen. Holten - Kinderen kunnen tij dens de pinksterdagen, onder leiding van een deskundige van Natuurdiorama Holterberg, ui- lenbraakballen pluizen. Een gevangen prooi wordt in zijn geheel ingeslikt. Vervol gens worden de onverteerbare resten in de vorm van een prop uitgebraakt. Deze braakballen worden door de kinderen botje voor botje uit elkaar geplozen. Zo kunnen ze zien, wat de uilen zoal hebben gegeten: vooral muizen, maar soms ook andere dieren. Elke uilenbraakbal is hierdoor uniek en ook voor de deskundigen telkens weer een verrassing. In Nederland komen zes ver schillende uilensoorten voor. De ransuil, bosuil, velduil, kerkuil, steenuil en de zeldzame dwerg uil. De oehoe die voorzichtig Nederland herontdekt, wordt sporadisch gesignaleerd. Natuurdiorama Holterberg is da gelijks geopend van 9.30 tot 17.30 uur. zondag van 11.00 tot 17.30 uur. Voor informatie kan men bellen met het museum: 0548-361979 of kijken op de website: www.museumholterberg.nl Holten - De Dorpskerk wordt in de maanden juni, juli en augus tus op de vrijdagmiddagen van 14.00 tot 17.00 uur opengesteld voor publiek. Belangstellenden kunnen het gebouw bezichtigen. Er is iemand aanwezig die wat van het gebouw en van de her vormde gemeente kan vertel len. Er is een interessant boekje met informatie over de ge schiedenis van het kerkgebouw en van het Naberorgel. Holten - Het spektakel zit erop. Weg zijn de tribunes, het geluid en het licht is uit, de spelers en de mensen achter de schermen zijn al lang naar huis. De stuur groep regelt nog de afrekening en heft daarna zichzelf op. Wat rest is nog wat rommel en een enkele toeschouwer of speler die wellicht nog napraat. Met al de mensen die het spekta kel mogelijk maakten wil de stuurgroep nog één keer nakaar ten. Daarom nodigt zij op vrijdag 18 juni iedereen uit die aan het spektakel deelnam om samen te komen in de fabriek (het vroege re gebouw van Universal aan de Industriestraat). Het begint om 20.00 uur met een hapje en een drankje. Verder wordt op deze avond ge keken naar de v ideo van het theaterspektakel Daniël. Na afloop kan men eventueel een eigen exemplaar bestellen? Holten - Wethouder J. Ligten berg gaf donderdag 13 mei het startsein voor de rioleringswerk zaamheden in het buitengebied. Het college heeft besloten dat al le inwoners in het buitengebied op de openbare riolering aange sloten kunnen worden. De kos ten van het gehele project zijn geraamd op 3 miljoen euro. Het project is op 1 januari 2005 af gerond. Door de veranderde milieueisen die het Rijk stelt, zijn eigenaren van woningen met ingang van 1 januari 2005 verplicht een zui- veringstechnische voorziening voor huishoudelijk afvalwater te hebben. De raad van de gemeente Rijs- sen-Holten heeft besloten om de 'brede' zorgplicht op zich te ne men. Dit houdt in dat hij. onder voorwaarden, voor de inwoners in het buitengebied een goede milieukundige oplossing wil aanbieden. Het doel is om zo veel mogelijk percelen in het buitengebied aan te sluiten op de (druk)riolering. De gemeente Rijssen-Holten heeft in december 2003 een en quête onder alle bewoners in het buitengebied verspreid met de vraag hoe groot de bereidwillig heid onder hen is om op drukrio- lering te worden aangesloten. Uitkomst hiervan was dat van de 93 procent teruggestuurde en quêtes 98 procent graag een ri oolaansluiting wenst. De infor matie over de aansluiting heb ben de bewoners gekregen op de drie informatieavonden die in december vorig zijn gehouden. Na een intensieve voorberei dingsperiode wordt nu aan alle inwoners in het buitengebied, die nog een ongezuiverde huis houdelijke afvalvvaterlozing hebben, een rioolaansluiting aangeboden. De bewoners beta len daarv oor een eigen bijdrage van 3400 euro. Met het aanbieden van deze - eenmalige - kans voor aanslui ting op het openbaar riool, wordt daarom aan de wens van veel bewoners tegemoet gekomen. De afgelopen maand was de zachtste grasmaand in ruim tien jaar. Door het warme weer stond de natuur zeer vroeg in bloei en zijn de ontwikkelingen erg snel gegaan. April is de laatste jaren door het vele warme weer meer bloeimaand dan mei, die van oudsher zo genoemd wordt. Met een gemiddelde temperatuur in Holten van 11.5 graden. Espelo 11.0 graden en De Bilt 10.4 gra den tegen een langjarig gemid delde van 8.3 graden was april zeer zacht. De maand eindigt hiermee op een gedeelde vijfde, plaats in de rij van zachtste aprilmaanden sinds 1901. Een groot deel van de maand was het zacht voor de tijd van het jaar: slechts van 6 tot en met 11 april was het duidelijk aan de koude kant. Direct al op 1 april werd in Holten met 20.9 graden en Espelo 20.5 graden de eerste warme dag van het jaar genoteerd. Het totaal aantal war me dagen bedroeg zes tegen twee normaal. 30 april Koning innedag verliep bijna zomers warm. Holten registreerde een maximumtemperatuur van 24.3 graden en Espelo 24.2 graden sinds 1993 was het niet meer zo warm geweest, dit werdt tevens de hoogste waarde voor de maand april. In Holten werden geen vorst dagen genoteerd te gen vier normaal. De laagste temperatuur werd op 12 april ge meten met 1.2 graden in de vveerhut, Espelo 0.0 graden met vorst aan de grond. Met lande lijk gemiddeld 184 uren zonne schijn tegen 162 uren was april een zonnige maand. In De Bilt scheen de zon 179 uren tegen 158 uren normaal. Het aantal zonloze dagen bedroeg in Hol ten nul. tegen normaal drie. 16. 23 en 25 april waren fraaie da gen met landelijk bezien ruim 11 uren zonneschijn. De meeste neerslag viel tussen 4 april en 10 april. 6 april was een natte dag, toen viel er over het etmaal in Beuseberg en Rijssen 18.0 mm, in dijkerhoek viel 19.0 mm. Es pelo noteerde 21.6 mm en Hol ten kwam zelfs aan 28.0 mm neerslag. Rest van de maand verliep echter vrij droog. Van 11 tot 27 april viel er slechts 1.0 mm. De maandsommen neerslag lagen dicht bij elkaar. Holten het meest met 56.8 mm, Dijkerhoek 48.6 mm. Rijssen 46.5 mm. Beuseberg en Espelo allerbei 45.5 mm en De Bilt 33.0 mm normaal voor april is 45.0 mm neerslag. Op 30 april was het in Salland prachtig weer het bleef de hele dag droog. Dat was in het zuiden van ons wel anders daar kregen ze in de namiddag te maken met zware onweersbuien. Deze zorgden voor grote water overlast en veel schade door ha gel als pingbolballen. Plaatselijk viel er 50.0 mm neerslag. Zo grillig kan het weer in ons land dus zijn. Weerman, Freddie Paalman

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 5