AV Holten is druk met komende NK Veldloop Regio's willen Salland tot toeristisch A-merk maken Samenwerking in aanpak huiselijk geweld Twente Kies voor een gezonde leefstijl Blauw Wit F2 kampioen Wegener NV na 100 jaar koninklijk Resultaten Blauw Wit Kies zelf burgemeester Inwoners Overijssel aan zet bij politiek debat PS Vogelshow Eendracht Hart- en vaatziekten: DONDERDAG 27 NOVEMBER 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD SDOL E 1 - Blauw Wit E2 Blauw Wit gaf de eerste helft goed partij tegen koploper SDOL. De goed keepende Edwin kon echter niet voorkomen dat het 1 -0 werd. Blauw Wit knokte goed terug waardoor een spannende eerste helft ontstond. De inzet werd beloond want Niels bracht de spanning terug door 1-1 te scoren. Na rust werd weer strijd geleverd maar SDOL kreeg toch de meeste kansen en wist deze ook beter te benutten. Hierdoor liep SDOL uit naar een 7-1 voorsprong. Het was de goed spelende gastspeler Leander die de achterstand weer terug bracht tot 7-3. SDOL bleef ook aanvallen wat tot gevaarlijke situaties voor het Blauw Wit leidde. De goed verdedigende Jeroen G. wist met een goede actie de bal van de doellijn te halen. Michel knalde voor Blauw Wit nog een keer raak. maar ook SDOL wist nog te scoren waardoor de einduit slag 9-4 werd. Eindstand 9-4. Holten - Wie moet volgens u burgemeester worden? Leg uit waarom en stuur uw keuze naar het Holtens Nieuwsblad. In Den Haag wordt gediscussieerd over het invoeren van de ge kozen burgemeester. Door verkiezingen te houden, zouden bur gers mogen stemmen wie ze als burgervader willen hebben. Voor de gemeente Rijssen-Holten geldt nu nog de oude rege ling. zodat burgers geen zeggenschap hebben wie uiteindelijk in het zadel komt te zitten. Het Holtens Nieuwsblad wil echter de lezers wel de mogelijk heid geven om te kunnen kiezen wij zij nu het liefst als burge meester van de gemeente zouden zien. Om de keuze zo vrij mogelijk te houden, wordt behalve Jan Lo- nink. niemand uitgesloten Inzenders zijn dus vrij te kiezen wie ze willen. Het kan om een Holtenaar of Rijssenaar gaan. maar ook bij voorbeeld een bekend figuur buiten de gemeente. Wel is het belangrijk erbij te vermelden waarom de keuze juist op die persoon is gevallen. Waarom zou hij of zij juist burge meester van de gemeente Rijssen-Holten moeten worden? Inzenders kunnen hun keuze met uitleg sturen naar: Holtens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18. 7451 BG Holten, e-mail: hol- tens.nieuwsblad(aiwhk.wegener.nl, fax: 0548-366497. Voor aanvang van de wedstrijd tegen OBW, ontving het eerste damesteam van de handbal nieuwe trainingspakken van Albert Heijn in Holten. Uit handen van Bert Wansink kregen de succes volle dames de nieuwe outfit aangeboden. De nieuwe trainings pakken stimuleerden de dames opnieuw, want ook de vierde wed strijd in de eerste klasse tegen het sterke OBW 2 werd met 11-9 gewonnen. Op de foto de voltallige handbalselectie van dames 1 van Holten met rechts Dhr. Wansink en links trainer' coach Ineke Kemper. (Foto HNB) Holten - De zaterdag waar al de hele week naar toe werd geleefd was aangebroken. De jonge helden die in de vorige wedstrijd zo voortvarend bezig waren geweest tegen mede koploper Wij- he F4 stonden al vroeg te trappelen van onge duld om het seizoen met een feestje af te sluiten. De tegenstander van vandaag was ASC'62 F4 uit Dalfsen. waar net 3 weken geleden met 4-6 van gewonnen werd, altijd lastig ASC uit. De leiders hadden voor de wedstrijd al telefonisch contact gehad met de leiding van Wijhe, zodat zij wisten dat Wijhe met 4-0 had gewonnen van Fleeten, en er dus een verschil stond van 6 doel punten in het voordeel van Wijhe. Door het onderlinge resultaat zou bij een Hol- tense overwinning met 6 doelpunten of meer, Blauw Wit F2 zich kampioen mogen noemen van deze mooie competitie. F2 begon zeer aan vallend en creëerde kans op kans, maar de ver dediging van ASC stond als een huis. Het was uiteindelijk Bart van Dam die de score opende, zodat de race voor goud echt begon. Maar zoals ook al in de uitwedstrijd was gebleken, beschik te ASC over een aantal gevaarlijke counterspe cialisten, die ook deze zaterdag weer roet in het eten van F2 wilden gooien. De 1-1 stond dus al gauw op het bord. Aan alles was te zien dat Blauw Wit het kampioenschap voor zichzelf op wenste te eisen en de opmerking langs de lijn "maar wij hebben Geert" was weer meer dan te recht. In de zenuwslopende pot voetbal die de ruime overwinning van Oranje eerder deze week deed verbleken, kreeg, of liever gezegd, nam Geert Veneklaas-Slots de regie in handen, en trok zijn elftal mee naar een glorieuze eind overwinning. Hij scoorde maar liefst 6 keer en Leo Stam liet ook nog een treffer achter zijn naam zetten. Een fantastische ochtend op sport park 't Vletgoor voor de spelers, leiders en de in. grote getale opgekomen ouders. Blauw Wit F2 kampioen van de najaarscompetitie 2003, met de alleszeggende doelcijfers 75 voor en slechts 13 tegen. Alle talenten. Dennis, Yannick, Bart, Job, Bob, Leo, Lars, Geert en Mike hebben een super prestatie geleverd. Gefeliciteerd mannen. Eindstand 8-1. Wegener NV, de grootste uitge ver van regionale kranten in ons land, mag zich voortaan konink lijk noemen. De onderneming vierde onlangs haar honderdja rig jubileum. De commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland maakte tijdens een jubileumconcert van Wegener in het Concertgebouw in Amster dam dit nieuws bekend. In november 1903 begon Johan Wegener in Apeldoorn met een nieuws- en advertentieblad: de latere Apeldoornse Courant (die eveneens dit jaar zijn honderdja rig jubileum viert). Die kleine, plaatselijke uitgeverij groeide uit tot het toonaangevend media concern van vandaag. Dagelijks bezorgt Wegener 1,2 miljoen dagbladen bij haar le zers in een groot deel van Ne derland. Wekelijks produceert Wegener ruim 7 miljoen nieuwsbladen (waaronder het Holtens Nieuwsblad) en huis- aan-huiskranten. Bovendien is Wegener in West-Europa een van de grotere spelers op het ge bied van direct marketingdien- sten en -producten, met sterke marktposities in Nederland, Bel gië, Groot-Brittannië en Frank rijk. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan, krijgen Koninklijke Wegener NV en al haar dochterondernemingen in binnen- en buitenland een nieu we huisstijl. Het Amsterdamse bureau Eden Design en Commu nicatie tekende voor de ontwik keling van die nieuwe huisstijl, die op 5 januari geïntroduceerd wordt. Zwolle - De Overijsselse burger krijgt meer mogelijkheden om invloed uit te oefenen op het po litieke debat in Provinciale Sta- fen (PS), zo blijkt uit de verorde ning 'Burgerinitiatief Overijssel' die deze week door de Staten van Overijssel is aangenomen. Door onderwerpen, discussie- en of knelpunten vanuit de sa menleving aan te dragen, kun nen inwoners uit Overijssel de agenda van PS sturen. De burger heeft hiermee een ex tra middel in handen om maat schappelijke onderwerpen bij de provinciale politiek onder de aandacht te brengen. Burgerini tiatief Overijssel is een initiatief voorstel van de Statenfracties CDA en D66. Iedereen in Overijssel die kies gerechtigd is bij Provinciale- Statenverkiezingen en inwoners van 16 jaar en ouder die, met uit- Bathmen - Vogelvereniging Bathmen-Holten houdt zaterdag 29 cn zondag 30 november de jaarlijkse clubtentoonstelling. Deze zal worden gehouden in zaal De Brink aan de Brink 1 in Bathmen. Op de tentoonstelling zijn kana ries, tropen, wildzang, duiven, parkieten en diverse soorten gro te parkieten aanwezig. De vogelshow wordt vrijdag 28 november om 20.00 uur geo pend voor leden, inzenders en genodigden. Het publiek is zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur welkom. Tevens is er een verkoopklasse aanwezig. Holten - Uitslagen van de onder linge competitie van schietver eniging De Eendracht. Geweer klasse A: 1J.A. Paalman 175; 2. W Paalman 165, 3. M. Aansloot 153; 4. G. J. v. AcIsl 150 Klasse B: I F. Hoes 157 KlasseC: 1 B, Kolkman 157; 2. J. Sluiter 125, 3. M. Oostervelt 110; 4. S Kolkm an 86 Vuurbuks; 1 O Overmeen 94. 2. J Eertink 78. 3 G Mónng 73. 4 E.J Grootcntraast 69. 5 J Reinaardus 55. Pistool: I II Nekken 178. 2 H Paalman 167 Opgelegd 55+ Klasse' A: I C, Schuppert 184; 2, W Lee tl ink 177. 3. A Paalman 173 Klasse B: 1 I Klooster 167. 2 I-: J Grootcntraast 163; 3. J. Nijendijk 151. kampioenschap van Nederland met alle grote atleten aan de start. In 2003 mochten Kamiel Maas- se (heren lange cross), Irma Heeren (dames) en Gert-Jan Liefers (heren korte cross) zich Nederlands Kampioen Veldloop noemen. Ook dc junioren A en B strijden op deze dag om de nationale ti tels. De uitslag van dit kampioen schap bepaalt tevens welke atle ten door de KNAU worden uit gezonden naar de Wereldkam pioenschappen Veldloop 2004 in België. Afgelopen 5 jaar heeft de NOS samenvattingen van de wedstrij den uitgezonden in de reguliere Studio Sport uitzending op zon dagavond en ook dit jaar zullen er weer opnames gemaakt wor den. Contractueel heeft de KNAU bepaald dat de inschrijving op 1 december van start moet gaan. Hart- en vaatziekten zijn in Ne derland al jarenlang doodsoor zaak nummer één. De Gezond- heidswijzer, het informatiecen trum van de GGD Regio Twen te, vraagt daarom de komende maanden aandacht voor dit on- zondering van hun leeftijd, vol doen aan de eisen van het kies recht kunnen onderwerpen bij PS aandragen. Om ervoor te zor gen dat initiatieven thema's vanuit de samenleving ook daadwerkelijk onder een groot deel van de inwoners leven zijn, er bij het indienen van voorstel len 1.500 handtekeningen van ondersteuners nodig. Door de Overijsselse inwoners de mogelijkheid te geven om on derwerpen rechtstreeks op de agenda van PS te plaatsen, wil len de Staten de betrokkenheid van de burger bij de provinciale politiek te vergroten. Daarnaast is dit een extra instru ment voor Statenleden om nog meer voeling te krijgen met wat er in de provincie leeft en daar door een betere invulling te ge ven aan hun taak als volksverte genwoordiger. In 2006 evalueren PS de veror dening 'Burgerinitiatief Overijs sel'. Geïnteresseerden kunnen de ver ordening 'Burgerinitiatief Over ijssel' nalezen op www.prv- overijssel.nl of voor meer infor matie bellen met de heer Pijl man, telefoon 038-425 18 23. Holten - Drie toeristische orga nisaties hebben gezamenlijk het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van het Sal- lands Bureau voor Toerisme, met als doel Salland te ontwik kelen tot een zogenaamd toeris tisch A-merk. Salland behoort tot dc herkenba re toeristische regio's van Neder land. Er ontbreekt echter een or ganisatie die de regiospecifieke toeristische marketing voor Sal land gebiedsbreed kan uitvoe ren. Dit is wel belangrijk: door de consument wordt Salland im mers als één samenhangende be- stemrping, een toeristisch 'merk', gezien en beleefd. Bundeling, coördinatie en uitvoering van re giospecifieke productontwikke ling en promotie en communica tie op niveau van geheel Salland is essentieel, en tot nu toe nog maar incidenteel gerealiseerd. De Regio VVV Sallandse Heu velrug, de VVV Deventer en het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme hebben nu het initia tief genomen om te komen tot een professionele en structurele marketing van Salland. Zij wil len dit bereiken door de oprich ting van het Sallands Bureau voor Toerisme. Doel van het nieuwe bureau is het positioneren van Salland als een belangrijke toeristische be stemming op de binnenlandse vakantiemarkt. De initiatiefne mers willen dit bereiken door het aangaan van een niet-vrij- blijvende vorm van samenwer- De Regio VW Sallandse Heuvelrug is gevestigd in het voormalige gemeentehuis van Holten. (Foto: Sander Scheperman) king en door een professionele, creatieve en ondernemende wij ze van aanpak. De drie organisa ties hebben hun plan verwoord in de nota 'Sallands Bureau voor Toerisme'. De nota is vastge steld door de besturen van de drie organisaties en ook al be sproken met de Recron en Hore ca Nederland. De nota is nu toe gezonden aan de gemeentebe sturen van de Sallandse gemeen ten. De drie organisaties willen op korte termijn met de gemeen tebesturen in gesprek, over hun mogelijke deelname en support. Het werkgebied van het Sallands Bureau voor Toerisme wordt door de markt bepaald. Het omvat het zuid-westelijk deel van Overijssel gelegen tus sen Zwolle (exclusief). Deventer (inclusief) en Nijverdal. Het de finitieve werkgebied zal worden vastgesteld na overleg met de betrokken gemeenten én met de toeristische ondernemers. Dit overleg vindt in november plaats. Het Sallandse initiatief sluit bo vendien nauw aan bij het beleid van de Provincie Overijssel. De Provincie Overijssel kiest voor een intensivering van de regio nale toeristische marketing. Op 30 oktober is hierover een werkconferentie met alle Over ijsselse gemeenten, op uitnodi ging van gedeputeerde mw. C. Abbenhues. Tijdens deze confe rentie zal het Sallands Bureau voor Toerisme ook worden ge presenteerd. De initiatiefnemers streven er naar nog in 2003 een start te kunnen maken met het Sallands Bureau voor Toerisme. Inzet hierbij is op korte termijn te ko men tot concrete producten, te realiseren in nauwe samenwer king met de toeristische onder nemers in Salland. derwerp. Een gezonde leefstijl houdt hart en bloedvaten in con ditie. Door zélf te kiezen voor een gezonde leefstijl wordt de kans op hart- en vaatziekten veel kleiner. Bijvoorbeeld door niet te roken (of hiermee te stoppen), voldoende te bewegen, gezond te eten en het lichaamsgewicht op peil te houden. Informatie materiaal is verkrijgbaar bij de Gezondheidswijzer en bij diver se gezondheidsinformatiepunten in de regio Twente. Er bestaan verschillende vormen van hart- en vaatziekten. Hoe ze precies ontstaan is niet geheel duidelijk, maar vaak hebben ver nauwingen in de bloedvaten er mee te maken. Ook is bekend dat een ongezon de leefstijl kan leiden tot een te hoge bloeddruk, een verhoogd cholesterolgehalte of overge wicht. Dit zijn risicofactoren die de kans op een hart- of vaatziek te vergroten. Veel mensen wéten inmiddels wel dat een gezonde leefstijl be langrijk is bij het voorkómen van hart- en vaatziekten. Alleen komt dan vaak de vraag: "Waar vind ik nou de informatie die me precies uitlegt hoe...?" Bij de Gezondheidswijzer is daarop het antwoord te vinden. Er is informatiemateriaal bijeen gebracht over alles wat met het thema 'hart voor je hart' te ma ken heeft. Want: wie het leven liefheeft, is zuinig op zijn hart. Zo zijn er de nieuwste brochures van de Nederlandse Hartstich ting. Die geven niet alleen een gemakkelijk leesbare uitleg over de werking van het hart en over de risico's van hart- en vaatziek ten, maar ook tips om ze te voorkómen. Er zijn bijvoorbeeld speciale brochures over stoppen met ro ken, meer bewegen en gezond eten. Ook informatie over hoge bloed druk. cholesterol en overgewicht ontbreekt niet. Het informatiemateriaal is ver krijgbaar bij het Gezondheidsin formatiepunt in de bibliotheek. Holten - De vijftien Twentse ge meenten vinden leefbaarheid en veiligheid een gezamenlijke ver antwoordelijkheid. Daarom heb ben zij gekozen voor een centra le aanpak: het project Huiselijk Geweld Twente. Dit project heeft als doel het ont wikkelen van een integrale aan pak van huiselijk geweld in Twente om zo huiselijk geweld te voorkomen en te verminde ren. Sinds 1 december 2002 wordt in dit project samenge werkt tussen zorg- en welzijns organisaties, politie en Justitie. Inmiddels hebben 42 Twentse organisaties zich aangesloten bij dit project. Dc activiteiten in 2003 stonden o.a. in het teken van het instellen van een projectorganisatie be staande uit werkgroepen Kinder mishandeling, Ouderenmishan- deling en Vrouwenmishande ling, en de deelprojecten Slui tend Zorgaanbod. Vroegtijdige Signalering en Voorlichting, Daderaanpak, en Registratie. Deze werkgroepen en deelpro jecten beginnen nu eind 2003 hun vruchten af te werpen. In Nederland is meer dan een kwart van de bevolking (in een bepaalde periode of meerdere perioden in zijn of haar leven) wekelijks slachtoffer (geweest) van huiselijk geweld. In Twente gaat het dan om ruim 165.000 mensen per week. Onderzoek heeft uitgewezen dat er per jaar 60 tot 80 vrouwen door hun (ex) partner worden vermoord en even zoveel kinde ren overlijden door mishande ling in huiselijke kring. In Over ijssel is in 2002 het Advies- cn Meldpunt Kindermishandeling 1.400 keer benaderd voor advies en consultatie, en heeft het meldpunt 400 meldingen in on derzoek genomen. Bij huiselijk geweld hebben politie, justitie, opvang, gemeenten, de eerste en tweede lijnshulpverlening alle maal een taak. De samenhang ontbreekt echter vaak. Hierdoor ontstaan witte vlekken in het zorgaanbod (zoals weinig hulpverlening aan daders/ ple gers van huiselijk geweld). Daardoor komt bijvoorbeeld de politie keer op keer in situaties terecht waarbij zij geen instru menten heeft om het geweld te stoppen. Ook slachtoffers en be trokkenen weten niet bij wie ze voor hulp en advies moeten aan kloppen. Daarnaast vormen jeugdhulpverlening, hulpverle ning aan volwassenen en aan ou deren gescheiden circuits. Het project Huiselijk Geweld Twen te wil door samenwerking tussen overheid, politie, justitie en hulpverleningsinstellingen huiselijk geweld voorkomen en verminderen: "Iedereen in Twente een veilig thuis". Het gaat om samenwerking op zowel uitvoerend als bestuurlijk ni veau. Bij de politie en justitie is inmid dels een gezamenlijke aanpak in praktijk gebracht: met een dader wordt eerst een stevig gesprek gevoerd dat huiselijk geweld niet wordt getolereerd. Blijft de dader doorgaan met huiselijk ge weld, dan wordt tot aanhouding overgegaan. De rechter kan een uitspraak doen waardoor de da der een verplichte therapeuti sche behandeling moet onder gaan. Momenteel worden 800 Twent se politiemensen getraind in hoe om te gaan met huiselijk geweld. In april 2004 moet deze training zijn afgerond. Vanuit de werkgroep Ouderen- mishandeling is het Consultatie netwerk Ouderenmishandeling opgezet. Dit netwerk wordt ge vormd door eén aantal aan dachtsfunctionarissen ouderen- mishandeling die werkzaam zijn in de ouderenzorg, thuiszorg, de geestelijke gezondheidszorg, het maatschappelijk werk en het welzijnswerk. Het netwerk is bedoeld voor hulpverleners in de ouderen zorg, zoals huisartsen of mede werkers in de thuiszorg. Zij kun nen met de aandachtsfunctiona rissen contact opnemen om ad vies in te winnen over de aanpak van een situatie van ontspoorde zorg, of mishandeling, en om in formatie op te vragen over hulp verlening aan slachtoffers en plegers. 25 november 2003* is door de Verenigde Naties gekozen als startdatum voor wereldwijd een week zonder geweld. In Twente wordt op deze datum met een themamiddag voor professionals aandacht geschonken aan huise lijk geweld in de samenleving. De GGD Regio Twente is op drachtnemer van het project Huiselijk Geweld Twente. De 15 Twentse gemeenten zijn op drachtgever voor het project in de vorm van de Bestuurscom missie GGD. De projectgroep bestaat uit deel nemers van Mediant. Vrouwen- opvang Overijssel, Advies- en Meldpunt Kindermishandeling Overijssel. Bureau Jeugdzorg Overijssel, GGD Regio Twente. Equivalent en de Regio Politie Twente. Daarnaast zijn nog vele andere Twentse hulpverlenings- en zorgorganisaties bij het project betrokken, zoals de ziekenhui zen, thuiszorgorganisaties, ggz- instellingen, instellingen voor jeugdzorg en jeugdhulpverle ning en bijvoorbeeld kinderop vang- en welzijnsorganisaties. Mensen die getuige zijn van kin dermishandeling. kinderen die zelf slachtoffer zijn van huiselijk geweld, maar ook professionals kunnen het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling bellen' 0900-123 1230. Bedreigde of mishandelde vrou wen en hun kinderen, maar ook vrouwelijke slachtoffers van ge dwongen prostitutie en tiener moeders kunnen terecht bij Vrouwenopvang Overijssel voor hulp, opvang, informatie en ad vies: 0900 433 33 33. Men kan ook terecht bij de Re gio Politie Twente via 0900 8844. Mensen kunnen voor vragen of advies over huiselijk geweld ook tijdens kantooruren de GGD Re- sio Twente bellen: 053 487 68 68. Holten - Atletiek Vereniging Op deze datum heeft AV Holten genodigd om als eerste, online. Holten houdt zondag 29 februari een aantal regionale atleten uit- hun inschrijving te versturen, het Nederlands Kampioenschap Veldlopen 2004. Vaak is dit kampioenschap voorbehouden aan grote verenigingen, maar de KNAU heeft dermate veel ver trouwen in het organisatorische vermogen van de AV Holten, dat men de organisatie van deze kampioenschappen op draagt aan onze relatief kleine vereni ging. Het Nederlands Kampioenschap Veldloop is geen kleine wed strijd Kwalitatief gezien is dit zelfs het sterkst bezette atletiek

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 11