Strooimachine Stratos Lava werkt juist bij extreem lage temperatuur Eerste team Blauw Wit 166 start met gelijkspel in derde klasse II .1. Zakelijk Bekeken U Nido genomineerd voor Overijssels Innovation Awards 2002 Darten Keunetrofee Afterkeuneparty Maand augustus zeer warm en heel erg veel regenwater Ledenwerfactie Zonnebloem Byzantijns Koor in Bathmen Grootouder en Kleinkind Natuurdag Uitslagen Bergvliegers DONDERDAG 12 SEPTEMBER 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Bierlokal am Bahnhof - In het kader van de nevenactiviteiten van de Keunefeesten werd voor de vijfde maal het dartstoernooi Dar ten om de Keunetrofee gehouden. Bert Blaauw ging met de hoofdprijs naar huis. Dit single-dartstoernooi werd zondag 8 sep tember gehouden in Bierlokal am Bahnhof. Met 23 deelnemers uit Holten, Markelo, Nijverdal en Goor en had dit toernooi een zeer regionaal karakter. Na poulewedstrijden in de eerste ronde gingen zestien deelnemers door naar de finaleronde en de overige zeven naar de verliezerronde. In de finale van de verliezerronde won Gerrit Meijer uit Holten met 3-1 van Peter Winterman uit Marke lo. In de halve finales van de winnaarsronde won Erik Kluin (Goor) met 3-0 van Marco Coudron (Goor) en Bert Blaauw (Hol ten) met 3-0 van Wim Stam (Goor). Om derde en vierde plaats won Marco met 3-1 van Wim. In de finale was Bert Blaauw veel te sterk voor Erik Kluin. Hij won overtuigend met 4-0. Het niveau van de wedstrijden was zeer hoog. Dit blijkt wel uit het aantal maximale scores van 180. Gerard ter Brake (tweemaal), Bert Blaauw (tweemaal) en Erik Kluin (eenmaal). De hoogste finish kwam op naam van Bert Blaauw (120: 3x20,20 en D20). Na af loop werden de Keunetrofee, de overige bekers en geldprijzen uit gereikt door Gerda van Bierlokal am Bahnhof. (door Jenny Bouwhuis-ter Maat) Holten - Strooiwagens. Vroeger zag je ze op de weg als het glad was. Nu gaan ze al vóór dat het glad wordt de weg op. Natstrooi- en heet dat en het werkt preven tief. Stond je nog niet zo lang gele den met je auto voor het rode verkeerslicht achter de strooiwa gen, dan plensde het zout op de auto. De meeste automobilisten bewaarden dan ook een zorgvul dige afstand. Momenteel stopt het strooien als de wagen staat. Strooiwagens van nu zijn uitge rust met een besturingskastje naast het stuur; de chauffeur draait aan een knopje en er wordt breder of juist smaller ge strooid, meer of minder zout per vierkante meter. Zout, tientallen soorten zout en bijpassende oplossingen, strooi wagens met geavanceerde appa ratuur: over combinaties daar van en de gebruiksmogelijkhe den op welk wegdek, bij welke pooltemperatuur en in welk land ook: bij Nido Holten weten ze daar behoorlijk veel, zo niet al les, van. „Onze kracht en kennis zijn weten hoe je gecontroleerd een dooimiddel op het wegdek brengt", stelt algemeen directeur André Oosting kortweg. De kundigheid van het bedrijf uit Holten blijkt ook uit het feit dat het bedrijf geselecteerd is voor de Overijssel Innovation Award 2002. Acht van de 37 aangemelde Overijsselse inzen dingen doen daaraan mee. Een van deze bedrijven komt don derdag 31 oktober tijdens een li ve televisie-uitzending op TV Oost als winnaar uit de bus en kan 5.000 euro en een kunstzin nig aandenken mee naar huis ne- Klavier - Voor het derde achtereenvolgende jaar presenteren De Kloeke Leute na afloop van de Keunefeesten de Afterkeuneparty bij café 't Klavier. Na optredens van Theo the King uit Schijndel en het Dijkerhoekse Gedreagt Oe! is het dit jaar de beurt aan volkszanger Frankie Mokum. Frankie Mokum is een gezellige Jordanese jongen met het uithoudingsvermogen van een draaior gel en een stem als een klok. Het repertoire van deze artiest be staat uit gezellige volksmuziek en gevoelige smartlappen zoals 'Geef mij maar Amsterdam', 'Foxie Foxtrot' en natuurlijk Andre Hazes. Eigenlijk te teel om op te noemen. Aanvang van dit mini- concert is rond 17.30 uur. Nido doet mee met de Stratos Lava, een strooimachine die bij extreem lage temperaturen in staat is haar werk te doen. De Strooiwagen mengt zand met heet water; het warme water zorgt ervoor dat de toplaag van de besneeuwde weg even smelt. Flet zand komt daarmee in een laagje water te liggen dat meteen weer vast vriest. Het eindresul taat is te vergelijken met schuur papier en kan dagen blijven zit ten. De selectiecommissie vond de Stratos Lava een 'slimme maar eenvoudige toepassing, waarbij gebruik gemaakt wordt van na tuurlijke middelen'. „Het is voor de eerste keer dat we meedoen. We proberen zo een stukje bekendheid te krijgen in deze regio en we hopen na tuurlijk een kans te maken", ver telt Oosting. Het ontwikkelen van de Stratos Lava was een proces van twee jaar. Het ging erom een oplos sing te vinden voor de spiegel gladde wegen in Noorwegen. Deze wegen moesten stroever, zodat er op een behoorlijke ma nier over gereden kon worden. In de wintermaanden bestaat de ondergrond op de weg daar uit een laagje ijs. De automobilisten rijden daarover met spijkerban den. „In bepaalde delen van de Scandinavische landen is het van december tot maart twintig tot dertig graden onder nul. Bij een dusdanige koude heeft een dooimiddel geen zin. Als het bij voorbeeld kouder is dan -15 gra den Celsius, werkt zout niet meer. Dan heb je spul nodig om het wegoppervlak stroef te maken", vertelt Rob van Gelder, die als project-manager nauw betrok ken was bij de ontwikkeling van de Stratos Lava. En dat strooisel wilde Nido ma ken; een strooisel, dat zich ver mengde met het laagje ijs en voor stroefheid zou zorgen. „Vroeger werd er gestrooid met split; dat werd droog uitge strooid en veel daarvan werd door auto's van de weg gereden. Het leverde onder meer een berg split langs de kant van de weg op." Nido experimenteerde met verwarmd water en zand: het water verwarmen, mengen met zand en heet opbrengen. „Het bovenste ijslaagje op het weg dek smelt dan en vriest meteen weer in." Bij de eerste proeven in Neder land draaide de machine perfect. Vervolgens werd proefgedraaid in Noorwegen, bij extreem lage temperaturen. Het strooisel bleek goed aan te slaan maar er kwam wel een aantal knelpunten aan het licht. Zo bleek niet elk materiaal bestand tegen extreme koude, en moest voorkomen worden dat er ook maar een druppeltje water in de leidingen bleef staan, want dat bevroor on middellijk. Van Gelder deed er veel ervaring op: „We weten nu wat we wel en niet moeten doen, wat er wel en niet kan". Gezocht en gevonden werden componen ten, die tegen extreme koude be stand bleken. De Stratos Lava kent niet alleen kou, maar ook hitte: om het water te verwar men is op de wagen een heater aangebracht die het water ver warmt tot 95 graden Celsius. Het opwarmen gaat automatisch, de krachtbron op de auto is goed voor het verwarmen van twaalf woonhuizen! „Dat betekent dat er op die een wagen een verschil in temperatuur is van 130 gra den", rekent Van Gelder. Daarnaast moest rekening ge houden worden met de intensie ve inzet van zo'n strooier in Noorwegen: zo'n 1000 uur per seizoen; in Nederland is dat 1000 uur per tien jaar. Het ge bruikte materiaal moest dus te gen een stootje kunnen. Opnieuw werden proeven met de strooiwagen gedaan, nu bij het Noorse legerkamp, Bardu- foss. Daar was van alles al ge probeerd om de bevroren wegen en landingsbanen stroef te ma ken. Zand, zout, split en ander opwaaiend spul kon niet, omdat dat direct door helikopters werd verspreid. Ook Nido mocht iets laten zien. En bij Bardufoss bleek de grote klasse van de Stratos Lava. Wat er ook gepro beerd werd: sneeuwschuivers, ijzeren schrapers, boven de lan dingsbaan hangende helikopters, het door de Stratos Lava aange brachte mengsel 'hield' het. Wegdek en landingsbaan bleven stroef. Een groot succes voor het Holtens bedrijf, dat toch veel tijd en energie stak in de experimen ten. Het is Blauw Wit niet gelukt de terugkeer in de derde klasse di rect met een zege te beginnen. Tegen het na een seizoen alweer uit de tweede klasse gedegra deerde De Esch uit Oldenzaal werd het op 't Vletgoor: 2-2. Een puntendeling waarmee bei de ploegen na afloop niet onte vreden waren. In een vrij matige wedstrijd domineerden beide ploegen beurtelings. Blauw Wit, dat het deze wedstrijd zonder de zieke Gerald Jansen en de (lang durig) geblesseerde Marco Schuiterd moest doen, kende een zeer ongelukkige start. In de derde minuut al, kwam het door een blunder in de verdediging op achterstand. Rechtsback Gert-Jan Ulfman speelde te zacht terug op doel man Hans Bekkernens, waarvan De Esch-spits optimaal profi teerde (0-1). De mannen van trainer Dick Brands waren daarna even totaal van slag en mochten enkele mi nuten later van geluk spreken dat een inzet van de gasten op de paal belandde. Ook ontstonden uit hoekschop pen enkele chaotische situaties, maar een grotere achterstand kon worden voorkomen. Gelei delijk aan lukte het Blauw Wit meer greep op de wedstrijd te krijgen. Met goede impulsen van achter uit van Jacco Schuppert, Dirk Jan Beldman en de deze wed strijd op het middenveld spelen de aanvoerder Arno Jager (won derbaarlijk snel hersteld van zijn zware enkelblessure). Arjan Aanstoot had bijna succes met een vrije trap, maar De Esch- goalie wist met een fraaie red ding de bal nog net lot hoek schop te verwerken. Merijn Of- fringa zag zijn schot rakelings naast gaan. De Esch werd duidelijk nerveu zer door dit aandringende Blauw Wit. De verdedigers hadden de nodige overtredingen nodig om de Blauw-Wit-aanvallers af te stoppen. Enkele vrije trappen op de rand van het strafschopgebied leverden echter geen succes op. Blauw Wit drong steeds meer aan en in de 35ste minuut viel dan ook de, verdiende gelijkma ker. De naar de rechtervleugel uitgeweken Gerben Beldman speelde zijn tegenstander uit en mikte daarna met zijn sterke lin ker op de lat. Remon Jager re ageerde alert en tikte de terug springende bal voor de voeten van de inkomende Merijn die beheerst en onhoudbaar scoorde (1-1). De thuisclub wilde meer en bleef volop aanvallen. Enkele hoekschoppen leverden niets op, (Foto: Johan Bolink) maar kort voor rust was het toch raak, toen de sterk spelende Ger ben vanaf links goed doorging. Iedereen, ook de doelman, ver wachtte- een voorzet, maar Ger ben schoot uit een moeilijke hoek hard raak (2-1 In de tweede helft koos Blauw Wit direct weer volop de aanval. De verdediging van de gasten moest wel enkele hoekschoppen en vrije trappen toestaan, echter echte kansen konden door Blauw Wit niet worden ge- „Het ontwikkelen van zoiets kost veel geld. We hebben ook wel eens in dubio gestaan: door gaan of niet", vertellen Oosting en Van Gelder. Het besluit om toch door te gaan werpt nu haar vruchten af. Nido heeft inmid dels twaalf Lava's verkocht aan Noorwegen en het bedrijf is mo menteel in gesprek met Noorse vliegtuigautoriteiten. In Noor wegen zijn namelijk veel kleine vliegveldjes en ook daarvan dient de landingsbaan stroef te (Foto: Harry Broeze) zijn. Daarnaast kijkt men of dit middel ook geschikt is voor de vele voetpaden in Noorwegen. „Een bijkomend voordeel is dat een aantal ontwikkelingen voor de Stratos Lava ook gebruikt kan worden voor andere machi nes." De eerste vijf Stratos Lava's werden een jaar geleden afgele verd. Nido hoopt de wagens, die in Holten gebouwd worden, bin nen afzienbare tijd ook aan an dere landen te leveren. Holten - De Holtense afdeling van de nationale vereniging Zonnebloem is van plan om in de week van 16 tot en met 20 september alle inwoners van Holten te benaderen met de vraag of ze voor 10 euro per jaar ondersteunend lid van de Zonne bloem willen worden. 'We hopen dat veel mensen die vraag met 'ja' beantwoorden', vertelt Tineke Aarsen, voorzitter van de plaatselijke Zonnebloem afdeling Holten. 'Want met hun steun kunnen we nog meer voor langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen in Holten beteke- En dat is eigenlijk hard nodig, omdat steeds meer zieken en ge handicapten een beroep op onze afdeling doen'. Overigens hoopt de Holtense Zonnebloemvoor zitter via de ledenwerfactie ook op het spoor van enkele nieuwe vrijwilligers te komen. 'Dat zou een heel prettig neven effect zijn, want behalve meer financiële steun is uitbreiding van het vrijwilligersbestand on ontbeerlijk om de stijgende vraag naar ons werk bij te kun nen benen'. Bathmen - De concertserie van de Stichting Muziekkring Bath men wordt zondag 22 september voortgezet met een optreden van het Twents Byzantijns Koor. Het in 1984 opgerichte koor wordt sinds september 2001 ge leid door de jonge uit Bulgarije afkomstige dirigent lassen Ray- kov. Raykov studeerde af als uit voerend musicus aan het conser vatorium van Sofia. Momenteel studeert hij koor en orkestdirectie aan de conserva toria van Enschede en Amster dam. Het repertoire van het Twents Byzantijns Koor is veel zijdig en omvat zowel Oosters als orthodoxe liturgische muziek als volksmuziek. Deze beide muziekvormen zul len in Bathmen dan ook aan bod komen. Voor de pauze overwe gend Byzantijnse gezangen en na de pauze Oost-Europese volksmuziek. 10 15 20 25 30 creëerd. Door het uitblijven van de waar schijnlijk beslissende derde treffer sloop er enige onzeker heid in het Blauw-Wit-team. De gasten voelden dit goed aan en namen geleidelijk aan het initia tief over. Blauw Wit kon verde digend nog wel overeind blij ven. maar leed steeds sneller balverlies. Trainer Dick Brands probeerde met het inbrengen van de jeugdige debutant Jurgen Kolkman voor de moe gestreden Remon Jager de bakens te ver zetten, maar het spelbeeld veran derde nauwelijks. Hans Bekker nens wist op een schot van dichtbij met een redding de ge lijkmaker te voorkomen. Een kwartier voor afloop kwam De Esch echter toch op gelijke hoogte, toen Hans een hard schot niet goed onder controle kon krijgen. Dit werd afgestraft door een De Esch-aanvaller (2- 2). Het was knap van Blauw Wit, dat het zich na deze tegenslag toch weer wist te hervinden en duidelijk liet zien voor de volle winst te willen gaan. De jeugdi ge Maarten Kruimelaar kwam Ton Veldhuis vervangen. Maar ten stichtte met enkele rushes over links gevaar, maar werd steeds ten koste van een vrije trap afgestopt. Die vrije trappen leverden geen gevaarlijke situaties op. De Esch drong in de slotfase nauwelijks Heel Blauw Wit riep in blessure tijd nog om een strafschop toen Jurgen Kolkman binnen de be ruchte lijnen onderuit werd gelo pen, maar de goed leidende scheidsrechter Floors uit Neede wees niet naar de stip en floot even later voor het einde van de wedstrijd. De laatste maand van de mete orologische zomer heeft zeer veel neerslag opgeleverd. Re gelmatig vielen er lokaal hevi ge regen- en onweersbuien waardoor de neerslaghoeveel- heid zeer grillig was verdeeld over Holten en omgeving. De buien veroorzaakten lokaal wateroverlast. De Beuseberg was het natst: daar viel over de maand au gustus maarliefst 196.5 mm, Holten ving 171.2 mm op, Dijkerhoek 143.0 mm. in Es- peio viel minder neerslag na melijk 134.0 mm en De Bilt 112.0 mm, tegen normaal 58.0 mm. Het begon al op de eerste augustus toen er in de middag matige regen, soms buiig van karakter naar beneden kwam. In Holten en in de Beuseberg viel toen 30.0 mm, Espelo 23.2 mm en Dijkerhoek 20.5 mm. Op 11 augustus was het op nieuw raak, al vroeg op zon dagmorgen kregen we met zwaar onweer en hevige re genval te maken. In Holten sloeg de bliksem op diverse plaatsen in. Bij de Fa milie Stam werd het woonhuis getroffen door de bliksem. Bij mijn waarnemer H. van Coeverden stond in de melk- put al snel zo'n 40.0 centime ter water. Ook een weiland stond blank. In een korte tijd viel daar 53.0 mm naar beneden, terwijl Es pelo maar 4.4 mm kreeg, Dij kerhoek 6.0 mm en Holten 21.5 mm. Zo waren de neerslagverschil- len zeer groot op zo'n korte af stand. In Rijssen kwamen di verse straten blank te staan en liepen kelders vol, daar kregen ze te maken met een wolk breuk. Er viel zo'n 60.0 mm of meer naar beneden. Op 21 augustus kregen we weer veel neerslag te werken. Hevige regenbuien in de avond en nacht lieten veel re gen achter. Holten kreeg maarliefst 43.6 mm over 24 uur, Dijkerhoek 36.0 mm, Beuseberg en Espelo 32.0 mm. In Rijssen opnieuw wa teroverlast. En of dit nog niet genoeg was kregen we op 24 augustus twee wolkbreuken op een dag over ons heen; in de middag en avond. De ge volgen laten zich raden; Hol ten stond twee keer blank, di verse straten waren riviertjes geworden. In totaal ving Hol ten 53.4 mm op, Beuseberg 54.0 mm. Espelo 56.3 mm en Dijkerhoek 63.0 mm. Rijssen werd voor de vierde keer door wolkbreuken getroffen. De plaatsen Holten en omgeving die meerdere malen door hevi ge buien werden getroffen re gistreerden neerslaghoeveel heden van drie tot vier keer de normale maandhoeveelheid. De wolkbreuken werden ver oorzaakt door een scheidings lijn van koude en warme lucht die boven Salland en Twenthe lag. Op die lijn ontwikkelde zich een aparte storing. Augustus gaat ook als een zeer warme maand de boeken in. Holten kwam uit op 19.8 graden, Es pelo 19.4 graden en De Bilt 18.6 graden, tegen 17.2 gra den normaal (gemiddeld over 1971-2000). In de laatste ruim honderd jaar was de oogstmaand, slechts zeven keer nog warmer. Augustus 1997 voert de lijst aan, met gemiddeld 21.2 gra den in Holten. Espelo 20.9 graden. In Holten'werden 26 warme dagen, en elf zomerse dagen geregistreerd. Tropische dagen kwamen niet voor. Normaal telt augustus 21 war me, zeven zomerse en een tro pische dag. Het aantal uren zonneschijn bleef onder de maat: landelijk gemiddeld 169 uren tegen 198 uren normaal. In De Bilt werden 157 zonu- ren genoteerd, terwijl de zon daar gemiddeld 192 uren schijnt. Er kwamen twee zonloze da gen voor in Holten. Weerman, Freddie Paalman Holten - In samenwerking met IVN afdeling Hellendoorn - Nij verdal, houdt Staatsbosbeheer bezoekerscentrum Sallandse Heuvelrug op zaterdag 5 oktober speciaal voor grootouders en hun kleinkinderen van 6 tot 10 jaar, voor de derde keer een spannende natuurdag. Er wordt buiten een ritje met de huifkar gemaakt en er wordt bin nen gespeeld met een dobbel- vraagspel waarmee een prijsje gewonnen kan worden. Na ge noten te hebben van het lunch- buffet is er een knutselactiviteit met natuurlijke materialen en een herfstontdekkingstocht. Het begint om 10.00 uur en zal rond 16.00 uur eindigen. Kosten bedragen 13,50 euro per persoon (maximaal vijf personen per op gave). Dit bedrag is inclusief koffie, thee of fris bij aankomst en vertrek, lunch en aandenken. Tip: zorg voor regenkleding. Aanmelden: vóór 28 september bij Staatsbosbeheer bezoekers centrum Sallandse Heuvelrug, Grotestraat 281 in Nijverdal. Te lefoon 0548-612711. Holten - Anton ten Dam is win naar van de tweede natourvlucht geworden. Voor Gerrit Kwin- tenberg en Gerrit Koetsier. De een na laatste vlucht van het seizoen kende een zeer vlot ver loop. Met een snelheid van ver boven de honderd kilometer per uur vlogen de duiven richting Holten. Met nog een vlucht te gaan heeft Gerrit Koetsier nog steeds de beste papieren om het totaal kampioenschap te be machtigen. De volledige uitslag: A. ten Dam 2, 1-13-16-28; G. Kwintenberg, 2-20-21-22; G. Koetsier, 3; G. Jurjens, 4-9-11; H. Jansen, 5-23-30-31; G. Jan sen, 6-14-33; J. Van Werven, 7- 25-35; A. ten Dam 1, 8-12-15- 19; H. van Beek, 10-17-18-24- 26-32; B. Jurjens, 27; M. Lode- weges, 29; E. Veneklaas 34.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5