Onverwacht, Nederland MAKKELIJK... Staatsbosbeheer opent dït Jaar op Tweede Paasdag haar deuren tijdens de Doe - en Kijkdag. Geniet van de prachtige natuur in Overijssel en Flevoland en maak kennis met het werk van Staatsbosbeheer. U bent op 1 april van harte welkom op maar liefst 3 locaties in Overijssel en Flevoland. Thema op deze locaties is 'Leven met hout', u zult versteld staan van de veel zijdigheid van dit natuurproduct. Een greep uit het uitgebreide programma van de twee locaties in Overijssel vindt u op deze pagina. BROODBAKKEN OP EEN KAMPVUUR Natuurlijk is er nocj veel meer te doen. Kom voor een dagje natuur bij Staatsbosbeheer: leuk voor het hele gezin! I staatsbosbeheer Dixi Sanitary Services BV D s-iii#. .Ü///BOL KreditanTc_ op I april 2002 in Overijssel PAASFEEST IN HET BOS! Bij Pasen hoort natuurlijk eieren zoeken. Wat is er nu leuker dan eieren zoeken in het bos? Tijdens de Doe- en Kijkdag zijn echte paasha zen actief, die achter de kleinste struiken nog een ei weten te verstoppen! Zo leer je al zoekend naar eieren het bos goed kennen. Maar over eieren gesproken, wat vind je ervan om zelf eieren te beschilderen? Ook dat kan! Op alle locaties zijn kwasten en verf beschikbaar, zodat je zelf je eigen paasei kunt ontwerpen! NESTKASTEN TIMMEREN Ook dit jaar is het weer mogelijk om zelf een nestkastje te timmeren. De koolmeesjes, pimpel meesjes en bonte vliegenvangers zijn je dank baar als ze begin mei het nestkastje als woning kunnen betrekken. Gezamenlijk zorgen we ervoor dat er ruim 2000 nieuwe nestplaatsen bijkomen voor de zogenaamde holenbroeders. De kastjes kosten 3 euro per stuk, zolang de voorraad strekt. Er liggen spijkers en hamers klaar om het kastje te timmeren. Zelf je eigen broodje bakken boven een kampvuur, dat is uniek. Op de Doe- en Kijk dag is dat mogelijk. Als het broodje gebak ken is, wordt het lekker smullen. KO DE BOSWACHTER SHOW De imitator van Ko de Boswachter heeft het maar druk op de Tweede Paasdag. Hij rijdt van locatie naar locatie om te vertellen over de natuur. Vooral over paashazen weet hij veel. Ko de boswachter venvacht dat alle kinderen uit Overijssel op de Doe- en Kijkdag bij zijn optreden aanwezig zijn. Ko treedt om 11.15 uur en 15.15 uur op bij de locatie in Steenwij kerwold ROOFVOGELSHOW Voor het zevende jaar alweer is Frans Fontijn uit Bameveld op de Doe- en Kijkdag aanwezig met roofvogels. Zijn vogels zullen weer hun beste vleugel voorzetten en iedere bezoeker verbaasd laten staan van hun luchtacrobatiek. Frans is om 13-10 uur op de locatie in Steenwijkerwold. INZAMELINGSACTIE VOOR EEN GOED DOEL Aan elke locatie is een goed doelverbonden. In de Markelo is dat St. Jeugd Activiteiten Markelo (JAM)deze stichting organiseert jaarlijks een kindervakantieweek en een roe- veldag. Op de Woldberg is Dierenasiel 'de Kluif uit Steenwijk het goede doel, zij bieden in vakantieperioden huisdieren een onder dak. Door een kleine bijdrage te vragen voor bijvoorbeeld een excursie of het parkeren wil Staatsbosbeheer via de Doe- en Kijkdag met uw hulp lokale instanties steunen. PAASINFOLIJN Vanaf 1 maart heeft Staatsbosbeheer de Paasinfolijn geopend. Op telefoonnummer: 0320 - 230607 wordt elke beller voorzien van actuele informatie over de Doe- en Kijk dag op Tweede Paasdag. Op www.doe-enkijkdag.nl is informatie te vinden over alle locaties in Nederland waar Staatsbosbeheer op tweede Paasdag de Doe- en Kijkdag organiseert. STAATSBOSBEHEER Staatsbosbeheer is de grootste terreinbeherende organisatie in Nederland: ze beheert met meer dan 220.000 ha natuur en landschap ongeveer 1/3 van alle Nederlandse natuurgebieden. Staatsbosbeheer beheert ten behoeve van u als bezoeker en ten behoud van landschap, flora en fauna. Het bieden van natuurrecre- atieve mogehjkheden, ontspanning, rust en ruimte aan een ieder is een hoofdtaak. Staatsbosbeheer streeft naar een goed even wicht tussen gebruik en bescherming van bos en natuur. Daarin heeft de oogst van duur zame grondstoffen zoals hout en hooi een eigen plaats. Bossen, heidevelden, duinen, zandverstuivingen, veengebieden en nog veel meer terreintypen bieden die rust en ruimte volop. Staatsbosbeheer stelt ze daar graag voor open. Informatie over de organisatie, de natuur terreinen en de recreatiemogelijkheden treft u aan in de stand van Staatsbosbeheer op de Doe- en Kijkdag. Surft u ook eens naar www.staatsbosbeheer.nl. NATUURGEBIED DE BORKELD Dagrecreatieterrein en omgeving, Borkeldweg 17, Markelo. Parkeergelegenheid aan Winterkamperweg Routebeschrijving; Vanaf Al afslag Markelo (afrit 27), daarna richting Markelo op rotonde en Borkeldweg volgen; na 700 meter rechtsaf Winterkampenweg; na ca 500 meter links parkeerplaats. Kosten 2. Alle parkeer- gelden gaan naar het goede doel. De Borkeld met zijn uitgestrekte heidevelden ligt verscholen in het Twentse landschap. Er zal een scala aan activiteiten zijn. Op deze lo catie wordt voor het parkeren 2 euro ge vraagd, de opbrengst hiervan gaat naar het goede doel, st. Jeugd Activiteiten Markelo. Er is en kabouterpad voor de allerkleinsten en een natuurbelevingpad laat u met ander ogen naar de natuur kijken. Verder zijn er een aantal echte houthakkersspelletjes als bijl- steelhangen, houtschijven stapelen en een trekzaagwedstrijd. Er zijn stands met opge zette vogels, houtsculpturen en houtenspeel goed en demonstraties schapen drijven en bosbouwwerkzaamheden. Er is een hoogwer ker 40 meter hoog. Klimwand voor kinderen en er is volksdansen. BOSWACHTERU STEENWIJKERWOLD Natuurkamperterein de Woldberg 't Goor la Baars Routebeschrijving; op A32 uit beide rich tingen afslag Steenwijk Noord. Daarna door rijden richting Witte paarden. Hier eerste weg rechts; over spoorbrug rechtdoor in plaats 'Baars' tweede weg rechts. De boswachterij De Woldberg is voor de derde keer sinds het begin van de Doe- en kijkdag het toneel voor deze traditionele Staatsbosbeheerdag. Dit jaar is er een antieke stoommachine te zien die bomen verzaagd tot balken en planken. Voor de kleinsten is ook hier een kabouterpad. Echte krachtpatsers kunnen hier boomstamgooien of aan de slag met de trekzaag. Als educatieve elementen zijn er een dialezing, of een excursie met de bos wachter. Natuurlijke spelelementen zijn te vin den bij takken en vruchten herkennen, hout schijven stapelen of brandhout schatten. OOK IN FLEVOLAND Ook in Flevoland kunt u terecht voor een dagje doen en kijken. Dit zijn de adressen waar u terechtkunt: ALMEERDERHOUT Stadslandgoed de 'Kemphaan', Kemphaanpad 10 in Almere. Routebeschrijving; Vanuit Utrecht/ Hlversum op A27 afslag Almere/Zeewolde, daarna rich ting Stadslandgoed 'Kemphaan'. Vanuit Amsterdam/ Hilversum/ Almere op A6 afslag Almere stad, daarna richting Stads landgoed 'Kemphaan' Vanuit Lelystad op A6 afslag Almere stad/ZeewoIde daarna richting Stadslandgoed 'Kemphaan'. Een boom kan door allerlei oorzaken dood gaan b.v, ziekte, veiling, storm of ouderdom. Als een boom dood gaat, beginnen er insecten in het hout te vreten om zo een begin te maken met de ver tering van de boom. Ook hebben diverse schimmels dan inmiddels bezit genomen van het onverde digbare hout en kunnen er prachtige paddestoelen op zo'n boom groeien. De specht ziet er ook we| een gaatje in en begint er flink in te hakken. Hij kan er mooi nest in maken, dat kan later weer gebruikt worden door verschillende soorten zangvogels, vleermuizen of zoogdieren als marterachti- gen. Dunne takken van de boom vallen naar beneden en wordt weer hergebruikt als nest materiaal. Er komt een tijd dat de boom helemaal omvalt, nu is het een nog makkelijkere prooi voor schim mels omdat hij op een vochtige plaats is terechtgekomen. Waar het bodemieven als muizen, wor men, salamanders en mieren nu bezit ne men van de dikke stam. Langzaam valt de stam uiteen en groeien er zelfs planten op, varens, mossen en sommige kruiden soor ten zijn gekiemd in het zachte hout. Na veie jaren is er niets van de boom over hij is ge heel verdwenen en heeft dood hout geleefd en laten leven! Met medewerking van: Ketelweg 67 3356 LD Papendrecht Telefoon (078) 642 4000 Fax (078) 642 7210 IIIIIBBl Kfsa"s"k 24ta"kcn zonder kontanten! .Mei de BOL Kreditank-kaar MimMgig1 |,ij „11, Unblalion. v«. r meer informatie 0321 - 38 76 54 of fax 0321 - 38 76 99 Magazine van Staatsbosbeheer

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 12