Boakenbouwers Holterbroek gaan voor mooiste paasbult Tweedehands kledingbeurs bij winkel Dame van Limburg Toch gebruik laagvliegroute? Schakers kampioen Puzzelrit MAC Holterberg Toneel DAT in Bonte Paard Controles politie Expo fotograaf Ardeshis Sourmehi over asielzoekers Jaarvergadering ANBO Controle autowrakken Hout voor boakenbouwers Auto-inbrekers opgepakt Auto-inbraken Valk weer terug bij Zandvoort DONDERDAG 14 MAART 2002 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten - MAC De Holterberg houdt zondag 24 maart een puz zelrit voor auto's en motoren. De lengte van de rit is ongeveer 40 kilometer rondom Holten. De start is om 14.00 uur bij het clubhuis 't Stuurhuus, Beuseber- gerweg 37. De inschrijving is vanaf 13.30 uur geopend. Er zijn weer leuke prijzen te winnen. Voor inlichtingen: Jan Vincent, telefoon 0548-364200. Dijkerhoek - In samenwerking met toneelgroep DAT houdt buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek zaterdag 22 maart de jaarlijkse feestavond in het Bon te Paard. De avond begint om 20.00 uur. Er wordt een toneelstuk opge voerd door DAT met als titel: Mister-Doe-Het-Zelf. Het stuk is geschreven door Hans van Wijngaarden en is een blijspel in drie bedrijven. Na afloop kan er worden ge danst op de muziek van Cold Shot. Holten - De bouwers van het paasvuur in Holterbroek gaan, traditiegetrouw, voor de schoon heidsprijs. Door te weinig man kracht is het grootste paasvuur niet mogelijk en daarom gaat Holterbroek ieder jaar voor de mooiste bult. Dit jaar is die bult te vinden aan de Larenseweg, bij Catsmeer. 'Een grote bult bouwen is niet moeilijk, een mooie ronding in de bult maken wel', zegt Martijn Vorkink. Daarom loopt er altijd iemand onderaan rond het paasvuur, die alleen maar naar de ronding kijkt en zorgt dat er geen takken uitsteken. Van de ongeveer tweehonderd uur die de bouwers in de bouw van het paasvuur ste ken, gaat de meeste tijd op aan de afwerking. Zij zijn twee da gen bezig met het groen maken van de bult. De uren worden vooral 's avonds en op zaterdag gemaakt. Met on geveer tien bouwers, in leeftijd Holten - Wat er al een tijdje aan zat te komen, is nu gebeurd: het eerste team van de Holtense schaakclub is kampioen geworden in de eerste klasse B van de SBO en zal daarom in het komende sei zoen in de hoogste onderbondsklasse uitkomen. Door tot nog toe alle wedstrijden te winnen, terwijl de naaste con currenten elkaar onderling het leven zuur maakten, hadden de Holtenaren na zeven van de tien te spelen rondes al een grote voorsprong opgebouwd. Winst in de achtste ronde zou al het kampioenschap opleveren. De tegenstander, het gepromoveerde Zwarte Paard 1 uit Ommen, leek de ideale tegenstander gezien hun resultaten totnogtoe. Toch waren de ratingverschillen niet zo groot datje van een gemakke lijke opgave kon spreken. Desondanks waren na een uurtje spelen toch al diverse Holtena ren in een voordelige stelling gekomen. Met medewerking van de tegenstanders kreeg Ben van de Griendt plotsklaps een stuk in de schoot geworpen, maar dat was voor de tegenstander geen reden om op te geven, integendeel, hij ging rustig door. Hetzelfde over kwam teamleider Henk Jongman, die door goed spel ineens drie pionnen voor kwam. De eerste twee punten kwamen nog voor tien uur. Ton van Oijen had op de van hem bekende sluwe wijze een verwoestende aanval opgezet, ingeleid door een stukoffer. Dat overleefde de Om menaar niet. Bas van Beek haalde ongeveer tegelijkertijd ook het punt binnen. De tegenstander stelde lange tijd de rochade uit. Toen hij uitein delijk lang rocheerde, werd hij verrast door een correct stukoffer van Bas, waarop tenslotte ook nog een schitterende mataanval volgde. Bij de stand 2-0 in Holtens voordeel, en met nog twee punten in het verschiet, nam invaller Teun Scheurwater graag het remise aanbod van de Ommenaar aan, temeer daar hij een wat mindere, moeilijke stelling had. Kort daarop volgde een remise van Dinant van Beek in een gelij ke stand waar niets meer inzat. De tegenstander van Ben, die in middels een grote materiaalachterstand had, gaf eindelijk op. Daardoor kreeg Henk Jongman, dit jaar voor het eerst teamleider, persoonlijk de mogelijkheid het kampioenschap binnen te halen. Dat deed hij dan ook middels een aantal leuke zetten met een pion die dreigde te promoveren. De laatste twee partijen, welke alleen voor de statistiek nog van belang waren, werden gewoon voortgezet. Jim Klinge, die steeds iets beter stond, maar niet gewonnen, gaf als eerste toe dat zijn stelling remise was. Voorzitter Gerrit Luggenhorst wilde daar niet aan, hij heeft tot nu toe een heel slecht seizoen extern en wilde met alle geweld winnen. Helaas had de tegenstander laat op de avond nog een venijnig schijnoffer op f2, zodat het er voor Gerrit niet zo goed uitzag Echter, de partij was in de tiidnoodfase geko men, en dan gebeuren er rare dingen. Toen de kruitdampen waren opgetrokken, bleek Gerrit aan het langste eind te hebben getrok ken, waardoor uiteindelijk de eindstand 6,5 - 1,5 werd. Gedetailleerde uitslagen: Ton van Oijen (1834) - H.J. Bezemer (1814) 1-0; Jim Klinge 1906) - M. Wigmans (1795) remise; Gerrit Luggenhorst (1833) - G. de Jong (1774) 1-0; Ben van de Griendt (1821) - K. Winters (1720) 1-0; Bas van Beek (1713) - J."Dijkstra (1647) 1-0; Henk Jongman (1670) - R. Brouwer (1529) 1-0; Dinant van Beek (1685) - O. Kramer (1524) remise; Teun Scheurwater (1703) - K. Lassche (1450) remise. Tegelijkertijd speelde de rest van de club voor de interne kompe titie. De laatste partij daarvan was nog bezig. De huldiging van het kampioensteam moest natuurlijk wachten totdat alle partijen beëindigd waren. Zodoende was het pas na middernacht toen Henk Jongman zijn team en de drie invallers Henk van Beek, Dick van der Knaap en Teun Scheurwater kon bedanken voor hun inzet door hen een roos te overhandigen. Uitslagen interne kompetitie: Alrik Baltus - Gerrit Stevens remise; Erik Bosman - Henk van Beek 0-1; Rob Gervcdink Nijhuis - Bertus van Beek remise; Ronald Klein Teese- link - Karl-Heinz Leisten 1-0; Johan Klein Teeselink - Rick Romp 0-1 variërend van 15 tot 33 jaar, wordt dan aan het paasvuur ge bouwd. Voor de bouwers valt Pasen dit jaar veel te vroeg, namelijk al op 31 maart en 1 april. De meeste bouwers zijn zo rond de vijftien jaar en kunnen vaak pas vanaf 17.45 uur beginnen. Ómdat het om 19.00 uur al donker is, kan er ongeveer een kar minder hout gepakt worden, dan andere ja- Ook de nattigheid speelt de bou wers parten. 'Dit is het derdejaar dat wij dit doen en ook het natste jaar', zegt Vorkink. Door de nat tigheid is het erg lastig het hout samen te drukken met de sjofel. Daardoor is de omtrek van het paasvuur in Holterbroek onge veer 55 meter geworden in plaats van de beoogde 30 meter. Wel moet de bult minstens 7, 5 meter hoog worden. Ook de bouwers uit Holterbroek moeten het geld dat het paasvuur bouwen heeft gekost terug ver dienen met de verkoop van ver snaperingen tijdens het vuur. 'Twee jaar geleden deden we buiten mededinging mee en stonden we niet op de route. Vo rig jaar zaten we met de MKZ, dus toen moest er geld bij', ver telt Vorkink. Dit jaar hopen de bouwers uit Holterbroek wat meer kijkers te trekken. Want ook in Holter broek wordt er van 13.00 tot 17.00 uur gebouwd en van 17.00 tot 20.00 uur bier gedronken. (Foto: Rinus Vrijdag) Kerkstraat - In de Dame van Limburg wordt deze week een kledingbeurs gehouden. Gerda Kwakemaak-Limburg verkoopt tijdens deze beurs samen met twee van haar vriendinnen twee dehands kleding, die door de mensen zelf gebracht en geprijsd wordt. Op donderdag van 9.00 tot en met 21.00 uur, vrijdag van 9.00 tot en met 18.00 uur en za terdag van 10.00 tot en met 17.00 uur is iedereen van harte welkom in het zaaltje naast de Dame van Limburg, tegenover de hervormde kerk. Tijdens de kledingbeurs zal de Dame van Limburg gewoon geopend zijn. 'Zo'n kledingbeurs is een hele goede manier om aan kleding te komen voor mensen met een kleine beurs', zegt Gerda. De meeste kleding komt van men sen die hun kast hebben opge ruimd en alles wat ze niet meer aandoen, verkopen. Het is niet zo dat alle kleding zomaar wordt aangenomen. In maart is er een voorjaar- en zo- merbeurs, dus er wordt ook echt alleen zomerkleding verkocht. 'Ik ben heel streng met de kle ding. Het moet van deze tijd. schoongewassen en gestreken zijn', somt Gerda op. Natuurlijk dient alles ook in prima staat te zijn. 'Ik wil een goede kleding beurs houden, geen kringloop winkel'. Er zal op de kleding beurs dan ook heel wat merkkle- Holten - Tijdens diverse ver keerscontroles op de Raalterweg te Holten werden door het ver- keersteam van politie Twente 33 bestuurders bekeurd. Een automobilist reed woensdag 6 maart op de Raalterweg 137 kilometer per uur waar men slechts 80 kilometer per uur mocht rijden. Van de bestuurder is het rijbewijs ingevorderd en tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt. Ook donderdag 7 maart werd op de Raalterweg een snelheidscon trole gehouden. Van de 197 passerende bestuur ders kregen er 29 een bekeuring. De hoogste snelheid was 113 ki lometer per uur. Tevens werd tijdens de controle een bestuurder geverbaliseerd wegens het besturen van een au to onder invloed van alcohol houdende drank. Nadat de be stuurder had geblazen op het ademanalyseapparaat, bleek dat hij teveel alcoholhouden'de drank had genuttigd. Een boete van 190 euro was zijn deel. ding te verkrijgen zijn, maar wel alles voor een redelijke prijs. Gerda wil ook graag dat de kle ding door de eigenaren geprijsd wordt. 'Ik weet niet wat ze er voor betaald hebben en wat ze terug willen. Bovendien wordt het anders veel te veel werk', legt Gerda uit. Vrienden en kennissen van Ger da krijgen een nummertje, voor de rest is het handiger die initia len op de kleding te zetten. 'Ik laat het aan de mensen zelf over te bepalen hoeveel letters ze ge bruiken, want de .namen moeten wel herkenbaar blijven en soms zijn twee letters dan niet ge noeg', zegt Gerda. De maandag na de beurs kunnen de mensen de niet verkochte kle ding en hun enveloppe met het verdiende geld ophalen. Hoewel de meeste kledingbeurzen 25 procent of meer voor zichzelf houden, houdt Gerda het bij 10 procent. 'Het is puur hobby en dat moet zo blijven. Ik wil voor alle vrijwilligers een presentje halen en daar gebruik ik die 10 procent voor', legt Gerda uit. De vorige keer kwamen er ver deeld over drie dagen zo'n hon derdvijftig mensen. Gerda ver wacht dat het er door mond op mond reclame deze keer zo'n tweehonderd zullen zijn. Voor Gerda Kwakemaak-Limburg: 'Ik wil een goede kledingbeurs houden, geen kringloopwinkel.' (Foto: Rinus Vrijdag) het gemak zal het zaaltje opge deeld zijn in een kinderhoek, tie- nerhoek, volwassenenhoek met dameskleding en een volwasse- Open brief aan bet College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Rijssen. Geacht College, Met grote verbazing hebben wij, als Gemeentebelang, zaterdag 9 maart 2002 in dagblad Tubantia gelezen dat het Överlegorgaan Nationaal Park De Sallandse Heuvelrug in oprichting vreest, dat de Tactische Helikopter Groep van de Luchtmobile Bri gade in de toekomst op twee honderd dagen per jaar geduren de vijf uur per dag gebruik gaat maken van de laagvliegroute bo ven de Heuvelrug. Als dit inderdaad de bedoeling is van bovengenoemde Groep, dan vragen wij als Gemeentebelang, ons werkelijk af of het dan nog wel zin heeft door te gaan met de verder plannen voor het Natio naal Park. In het verleden zijn er diverse maatregelen genomen om het prachtige natuurgebied met haar bijzonder fauna en flora niet ver loren te laten gaan voor de toe komst. Hierbij denken wij aan de beperkte openstelling van de Toeristenweg, het aanleggen van ecologische zones die de ag rarische sector beperkingen in uitbreiding oplegde, het sluiten van het parkeerterrein bij de Noetselerberg en voor de toeris ten afsluiting van diverse delen van dit natuurgebied. Als bovengenoemde vrees om gezet wordt in realiteit dan lij ken ons alle bovengenoemde maatregelen voor niets geweest en wat moeten de omwonenden hiervan denken, die al met veel van deze beperkende maatrege len zijn geconfronteerd! Ook voor de overgebleven agrarische bedrijven betekent een dergelijk plan een negatieve invloed op de bedrijfsuitkomsten. Hierbij valt te denken aan onrust onder de dieren met als gevolg minder groei en productie. Ook voor de toeristen die hier van de rust ko men genieten, lijkt het ons verre van aangenaam en als laatste maar niet het minste, wat bete kent dit voor de bewoners in dit gebied en omgeving? Wij als Gemeentebelang verzoe ken u dringend op korte termijn hierover in contact te treden met de hiervoor verantwoordelijke en bevoegde instanties en hen ervan te overtuigen dat dit een grove aantasting van uw beleid en het beleid van het Ministerie van LNV is. Vertrouwend spoedig van u te mogen vernemen, verblijven wij, Hoogachtend. Namens de fractie van Gemeentebelang, E.M. van Schooten, voorzitter. Holten - In het gemeentehuis van Holten wordt van donder dag 7 tot en met dinsdag 26 maart een expositie gehouden foto's die door Ardeshir Sour mehi zijn gemaakt. Het thema is Met een andere blik. In opdracht van het asielzoe kerscentrum Azelo maakte de in Iran geboren Ardeshir Sourmehi foto's van een aantal asielzoekers, deels portretten, deels geënsceneerde foto's met de nodige humor. Ze ge ven een bijzondere kijk op de asielzoeker. Van deze foto's is een expositie samengesteld omdat de foto's enerzijds van een hoog artistiek gehalte zijn en anderzijds bijdragen tot de discussie over dit maatschap pelijke probleem. Het gemeentehuis is geopend van maandag tot en met don derdag van 90.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.30 uur; don derdag tevens van 18.00 tot 19.30 uur en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur (29 maart tot en met 1 april gesloten in ver band met Paasweekeinde). Boschkamp - De bond voor vijf tigplussers ANBO, houdt don derdag 21 maart een jaarverga dering. Deze vindt plaats in De Boschkamp vanaf 15.00 uur. De agenda bestaat onder meer uit: jaarverslag 2001: verslag kascommissie: financieel jaar verslag 2001; begroting 2002; benoeming kascommissie: ver kiezing bestuur (herkiesbaar: K. Reitsema en nieuw bestuurslid wordt voorgedragen W. Geer link. Na het officiële gedeelte zal Al berta Dikkers-Wegstapel, vrij willigster bij de Oudheidkamer, in woord en beeld vertellen over Holten vroeger en nu. Holten - De politie gaat de ko mende tijd controleren op auto wrakken. Geconstateerd wordt namelijk dat het aantal autowrakken die bij huis staan toeneemt Aangezien een autowrak niet zichtbaar mag zijn vanaf de openbare weg zal de politie bij constateren optreden. Holten - Boakenbouwers in de diverse buurtschappen zijn al weer druk bezig met het opbou wen van hun boaken. Daarvoor krijgen zij vaak hout verstrekt van particulieren, echter daar zit meestal hout bij wat niet ver brand mag worden zoals geverfd en op andere wijze behandeld hout. De boakenbouwers doen er alles aan de jarenlange traditie in Hol ten levend te houden en bouwen boakens met overwegend snoei- hout. Daarom kreeg de politie van de boakenbouwers dan ook het ver zoek om, wie hout bij hen wil af leveren, uitsluitend snoeihout aan te leveren. Ander hout zal naar de stort moeten worden afgevoerd waar voor betaald zal moeten worden. Mocht geconstateerd worden dat 'verkeerd hout' (behandeld hout) en ander afval wordt gedepo neerd, loopt de brenger tevens het risico door de politie verbali seert te worden. Als iedereen rekening houdt met de milieuregels dan is de kans dat deze traditie nog lang kan voortbestaan, groot. nenhoek met herenkleding. Ook is er mogelijkheid tot passen. Holten - In diverse auto's wer den in de nacht van maandag 4 op dinsdag 5 maart ingebroken. Daarbij werden vooral autora dio's en bijbehorende goederen gestolen. De daders, afkomstig uit Litouwen, hadden echter de pech dat de politie hen op de La renseweg tegenkwam. De politie controleerde de auto en trof de buit van genoemde au to-inbraken aan. De daders zijn aangehouden en verhoord. Zij bekenden de auto inbraken te hebben gepleegd. Tegen hen zullen passende maatregelen worden getroffen. Holten - Holten werd in de nacht van woensdag 6 op donderdag 7 maart weer bezocht door auto- inbrekers. Dit keer werd in een zestal auto's ingebroken en was de buit hoofdzakelijk autoradio's en toebehoren. De politie heeft de zaak in on derzoek. De politie verzoekt ie dereen waarvan in hun auto wordt ingebroken de auto niet in gebruik te nemen maar direct de politie te bellen. Dit omdat er momenteel sprake is van auto inbraken van grotere omvang. Alhoewel de garantie niet gege ven kan worden zal de techni sche recherche de auto dan eerst op sporen onderzoeken. Rijssen - In het Holtens nieuws blad van vorige week stond dat de Rijssense valkenier Zand voort een valk was kwijtgeraakt. Deze was kennelijk geschrokken van een rondcirkelend vliegtuig je. Inmiddels heeft Zandvoort zijn valk terug. Deze werd aangetrof fen bij een woon- en zorgcen trum te Goor waar hij kennelijk liefdevol werd verzorgd. Hij ging echter wel weer graag met zijn baasje mee.

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 5