Laat je stem gelden kort nieuws Overijssels boekgeschenk in teken van liefde verrassend veelzijdig HET WEER BEKENDMAKINGEN Cl E Op deze pagina vindt u onder meer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Nieuwe literaire wandel en fietsroute in Overijssel Gedeputeerde Landelijk Gebied en Water vertrekt Van gashouder naar theater Dagboek commissaris Hendrikx op internet NATUUR- EN BEHEERSGEBIEDS PLAN SALLAND Overijssels klimaat? Binnenkort 'Lenteweek' bij Radio Oost Kiek'n Wa'j Zegt Verkeersmaatregel provinciale wegen. Inhaalverboden AT)frup SERVice! veriissels Nieuws Provincie Overijssel, Postodres: Postbus 10078 8000 GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroat 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-mail: Posfbus@prv-overijssel.nl internet: wv/w.overijssel.nl ^)veri[ssels Nieuws Almelo - Onder de noemer 'Kom op ver haal in Overijssel' geeft de Stichting Lite raire wandelingen Overijssel dit jaar een vijfde en een zesde editie uit van een boekje met mooie wandelroutes en fietstochten. Medio dit jaar verschijnt het boek over de omgeving van Noordwest- Overijssel. Het boek is geschreven door Marjan Berk. De zesde editie staat in het teken van het literaire gebeuren rondom Almelo, beschreven door de streekschrij- ver Gerrit Kraa. De literaire route voert langs Almelo, Twenterand, Rijssen, Hol ten, Wierden en Hellendoorn. De provin cie Overijssel ondersteunt het project met een subsidie van ruim 15.800,- euro. De nieuwe boekjes en de eerder verschenen versies zijn te verkrijgen bij de boekhandel. Zwolle - Gedeputeerde Kemperman, por tefeuillehouder voor het Landelijk Gebied en Water in Overijssel, neemt eind febru ari afscheid als lid van het College van Gedeputeerde Staten. Herman Kemper man is sinds 1991 de Overijsselse gedepu teerde voor onder andere de groene sector in onze provincie. Per 1 maart 2002 wordt hij waarnemend burgemeester van de gemeente Gendringen in het zuiden van de Achterhoek. Het vertrek van gedepu teerde Kemperman en de benoeming van een nieuw lid van het dagelijks bestuur van de provincie staat op de agenda van de vergadering van Provinciale Staten ver gadering op woensdag 6 maart aan staande. De vergadering vindt plaats in het provinciehuis te Zwolle en begint om 14.00 uur. Andere gespreksonderwerpen op de agenda vormen de provinciale Refe rendumverordening en de fusie van WMO, WG en NUON-water. De verga dering van Provinciale Staten is openbaar. U bent van harte welkom om hierbij aan wezig te zijn. Dedemsvaart - De provincie Overijssel gaal samen met de gemeente Hardenberg en de Stichting Gashouder onderzoeken of het mogelijk is om van de kille, stalen gas houder in Dedemsvaart een vestzaktheater te maken. Deze maand is het startsein gegeven voor een haalbaarheidsstudie. De studie wordt naar verwachting voor de zomervakantie afgerond. Eind jaren tachtig werd de gashouder in Dedemsvaart buiten gebruik gesteld. De Stichting Gas houder Dedemsvaart wil zorgen voor het behoud van de gashouder en een passende bestemming voor hergebruik vinden. Plet provinciebestuur stelt een subsidie van 6.115 euro beschikbaar voor het onder zoek. Met een financiële bijdrage hoopt de provincie het industrieel erfgoed in Over ijssel te behouden en nieuw leven te bla zen in gebouwen die hun oorspronkelijke functie verloren hebben. Zwolle - Een week uit het leven van Com missaris van de Koningin in Overijssel, J.A.M. Hendrikx. Met dit korte dagboek gunt de commissaris u en andere internet bezoekers een kijkje in de provin-ciale keu ken. Zo schrijft Hendrikx niet alleen over zijn naderende vertrek en de speculaties over zijn opvolger. Ook vertelt hij over zijn belevenissen tijdens en na de inzegening van het huwelijk van Kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorreguieta in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Verder passe ren onderwerpen als reconstructie, het woonklimaat in de grote steden én de voet balwedstrijd Heracles-Zwolle de revue. Bent u geïnteresseerd en wilt u meer weten over de werkweek van commissaris Hendrikx, bezoek dan de internetsite van de provincie: www.overijssel.nl. Zwolle - Cultuurgedeputeerde Jan Kristen presenteerde deze maand het Overijssels boek geschenk 'Verveners-Verdriet, romantiek op de hondenkoekjesfabriek'. De streekroman met het thema 'liefde' is in opdracht van de provincie geschreven door beginnend schrijf ster Wilja Jurg uit Nieuwleusen. Overijssel schonk een exemplaar van het boek aan alle leerlingen van 3 vmbo, 4 havo en 5 vwo, aan vrouwenorganisaties, emancipatoire instellin gen en bibliotheken, om hen te stimuleren meer te lezen en om de plaats die literatuur in Overijssel inneemt te versterken. Gedeputeerde Kristen en schrijfster Wilja Jurg bij de uitreiking van het Overijssels boekgeschenk Het Overijsselse boek speelt zich af in 'De Hon denkoekjesfabriek' aan Den Hulst in Nieuwleusen. Vroeger een echte fabriek, nu een kunstenaarscol lectief. De schrijfster van het boek woont er en deed er haar inspiratie op voor een streekroman. De grote fabriekshal, beschreven in het boek, doet dienst als werkplaats voor verschillende kunste naars. De drie hoofdpersonen uit het boek werken in de fabriek, ze maken hondenkoekjes. Alledrie zijn ze niet gelukkig met hun werk of in de liefde en krijgen kansen om een andere weg in te slaan. Maar geen van de drie pakt die kans. De verhalen van de drie vrouwen worden in drie jaargetijden vertaald: herfst, winter en voorjaar. Voor geen van de vrouwen komt de zomer. Wilja Jurg: "Ik hou van verhalen met een ongeluk kige afloop, ik hou van moeizame dingen. Niet in mijn eigen leven, maar in boeken. Ik hou ervan om in de hersenpan van andere mensen te kunnen kij ken, om te zien dat mensen andere dingen zeggen dan dat ze denken." De schrijfster had nog geen ervaring met het schrijven van een streekroman. "Toen de provincie me vroeg zag ik het eerst niet zo zitten. Later bedacht ik me dat liefde vaak met liegen te maken heeft. Dat vond ik leuke accenten voor in het boek, ik zag een ingang en ben begon nen. Ik ben blij dat ze mij gevraagd hebben." Op de vraag of ze zichzelf herkent in één van de vrouwen, uit het boek is ze duidelijk: "Ik herken stukjes van mezelf, maar ik ben het zelf niet. Qua karakter lijk ik wel een beetje op één van de vrou wen, maar ze neemt wel andere beslissingen dan dat ik zou doen. Dus eigenlijk lijken we ook weer niet op elkaar." Het Overijssels boekgeschenk is geschreven in het kader van het provinciaal programma cultuurbe- reik 'Blind Date in Overijssel', dat tot doel heeft de relatie tussen cultuur en publiek te versterken. Jurg: "Ik denk dat mijn boek wel kan stimuleren. Als jongeren dit boek met plezier lezen, gaan ze misschien meer lezen. De schrijfstijl is toeganke lijk, goed leesbaar voor jongeren. Het is een leuk initiatief van de provincie om eens op een luchti ger manier met problemen om te gaan. Ze willen jongeren aan het lezen krijgen en in plaats van ein deloos te vergaderen in commissies, bereiken ze de doelgroep nu rechtstreeks. Dat is goed", aldus de schrijfster. Het Overijsselse boek 'Verveners""Verdriet, roman tiek op de hondenkoekjesfabriek' is tegen een bedrag van ongeveer 7 euro bij uw boekhandel te verkrijgen. Voor een uitgebreider interview met en meer achtergrondinformatie over de schrijfster Wilja Jurg kunt u surfen naar de provinciale inter netsite www.overijssel.nl. Overijssel - Bij verkiezingen telt elke stem. Dus die van u mag daarom bij de gemeente raadsverkiezingen in Overijssel op 6 maart 2002 niet ontbreken. De verkiezingen vinden dit jaar niet in heel Overijssel plaats. Door de herindeling van gemeenten heeft een deel van de Overijsselse inwoners zijn stem al in 2000 uitgebracht. Dit jaar is het de beurt aan de inwoners van de niet-heringedeelde gemeenten. Woont u in de gemeente Almelo, Bath- men, Borne, Deventer, Enschede, Haaksbergen, Hellendoorn, Hengelo, Losser, Oldenzaal, Ommen, Staphorst, Tubbergen, Wierden of Zwolle dan heeft u een stembiljet in de bus gekregen. Laat uw stem niet ongebruikt! Vanaf 1 januari 2001 bestaat onze provincie niet meer uit 44 maar uit 26 gemeenten. Door de gemeentelijke herindeling hebben er in een deel van de Twentse en West-Overijsselse gemeenten al verkiezingen plaatsgevonden. De inwoners van de nieuwe gemeenten Dinkel- land, Hof van Twente, Rijssen en Twenterand hebben hun stem op 29 november 2000, tij dens de tussentijdse gemeenteraadsverkiezin gen, uit kunnen brengen. Voor de heringe deelde gemeenten in West-Overijssel vonden de tussentijdse verkiezingen op 18 oktober 2000 plaats. De verkiezingen werden gehou den in de nieuwe gemeenten: Dalfsen, Har denberg, Kampen, Raalte, Olst-Wijhe, Steenwijk en Zwartewaterland. Als inwoner van één van deze gemeenten mag u uw stem in 2006 weer laten gelden. Gedeputeerde Staten van Overijssel maken bekend dat zij op basis van de Subsidieregeling Natuurbeheer en de Subsidieregeling Agrarisch Natuurbeheer het Natuurgebiedsplan/Beheersge- biedsplan Salland (herziening en uitbreiding van IJsseluiterwaarden) hebben vastgesteld. Het plan betreft 1.651 ha nieuwe natuur en 1.755 ha beheersgebied. De plannen betreffen een her ziening en uitbreiding van het bestaande Natuur gebiedsplan/Beheersgebiedsplan Salland met begrenzingen van nieuwe natuur en uitbreiding van het beheersgebied/ zoekgebied binnen het gebied van het project Landstad Deventer. Tevens zijn in dit plan opgenomen de uitbreidingen en herzieningen Beheersplan IJsseluiterwaarden, het Begrenzingenplan Engelse Werk, Begrenzingen plan Welsumer/Duursche Waarden en Engelse Werk II, alsmede de deelgebieden Harculo en Herxen (Beheersplan Noordwest-Salland). Ook de zoekgebieden weidevogelbeheer van het Begrenzingenplan Ruime Jas Weidevogelgebieden Overijssel zijn opgenomen, voorzover deze binnen de grenzen van dit plan liggen. Van de 1.651 ha te ontwikkelen natuurgebieden betreft 517 ha reeds bestaande nieuwe natuur, 687 ha omzetting van bestaande reservaats- en natuurontwikkelingsgebieden naar nieuwe natuur en 447 ha nieuwe begrenzing. De nieuwe begrenzingen betreffen in Salland de deelgebieden Oostermaet/Lcttelcrleide (38 ha), Reutekolk (21 ha), Hoenloo (7 ha), Kranekamp (26 ha), Gooiermars/Bannink (64 ha) en Wol broeken/Weteringen (50 ha). In de nieuw toegevoegde deelgebieden van de IJsseluiterwaarden betreft de nieuwe begrenzing de Buitenwaarden Wijhe (21 ha), Olsterwaarden (80 ha), de Keizers- en Stobbenwaarden (125 ha), Bolwerksweiden (8 ha) en Soeslo (7 ha). Voor het beheersgebied betreft het 1.755 ha her zien bestaand beheersgebied. Voor de IJsseluiter waarden betreft het daarnaast enkele nieuwe beheersgebieden: Marlerwaarden, een deel van de Harculose Waarden en de Welsumer Buiten waarden. Door de vaststelling van dit plan vervallen de volgende bestaande plannen: Natuuigebieds- plan/Beheersgebiedsplan Salland, het Begrenzin genplan Engelse Werk; Begrenzingenplan Welsumer/Duursche Waarden en Engelse Werk II; Beheersplan IJsseluiterwaarden ten dele (ten zuiden van Zwolle); Begrenzingenplan Ruime Jas Weidevogelgebieden Overijssel ten dele (Sal- landse deel) en een klein deel van het Beheers plan Salland (deelgebieden Harculo en Herxen). Het aanwijzen van nieuwe natuurgebieden biedt voor de eigenaar/gebruiker de volgende mogelijk heden: op basis van vrijwilligheid kan gekozen worden om de gronden te verkopen aan het Bureau Beheer LandbouwgrondefDeze gronden wor den vervolgens overgedragen aan een terrein beherende natuurbeschermingsorganisatie; eveneens op basis van vrijwilligheid kan in een aantal gebieden gekozen worden om subsidie voor particulier natuurbeheer aan te wagen, danwel een subsidie voor agrarisch natuurbe heer aan te vragen; doorgaan met het huidige gebruik. Het aanwijzen van het zoekgebied/beheersge- bied biedt voor de grondgebruiker op vrijwillige basis de mogelijkheid een beheersovereenkomst te sluiten voor weidevogel-, botanisch, akker en randenbeheer. Mogelijkheid stukken in te zien U kimt de stukken van 1 maart 2002 tot en met 12 april 2002 tijdens kantooruren inzien in de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle, de gemeentehuizen van Bathmen, Dalfsen, Deven ter, Hellendoorn, Olst-Wijhe, Raalte, Rijssen en Zwolle, het kantoor van het Waterschap Groot Salland te Zwolle en van het Waterschap Rijn en IJssel te Doetinchem. Beroepsmogelijkheid Gedurende bovenvermelde termijn kunt u een beroepschrift indienen bij de Rechtbank te Zwolle, Sector Bestuursrecht, Postbus 10067, 8000 GB Zwolle (038 428 94 11). Het beroepschrift dient te worden ondertekend en bevat tenminste: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; d. de gronden van het beroep. Verder dient zo mogelijk een afschrift van het besluit waarop het geschil betrekking heeft te worden overgelegd. Voor de behandeling van een beroep is griffierecht verschuldigd. Indien onverwijlde spoed dat vereist is het mogelijk een voorlopige voorziening te vragen bij de President van de Sector Bestuursrecht. In dat geval is extra griffierecht verschuldigd. Voorwaarde is dat u een beroepschrift heeft ingediend. Informatie Nadere informatie over de beroepsprocedure is verkrijgbaar bij de eenheid Landbouw, Natuur en Landschap van de provincie Overijssel (038 425 24 57) of bij de Rechtbank te Zwolle. "Heeft Overijssel een eigen klimaat?" Deze vraag werd mij onlangs gesteld door een scholier, die erg geïnteresseerd is in weer en klimaat. 'Ja en nee', luidde mijn antwoord. 'Ja' als je het klimaat op Nederlandse schaal bekijkt en 'nee' als de wereldkli maten als vergelijking worden genomen. Op Nederlandse schaal kunnen grote temperatuursverschillen optreden, afhankelijk van het weertype van het moment en de geografische ligging. Wat dat laatste betreft: Overijssel is ook op dat gebied 'verrassend veelzij dig. Zo blijft de temperatuur in het waterrijke noordwesten vooral in het voorjaar en de zomer vaak achter bij de zandrijke gebieden in Salland en Twente. In laatstgenoemde regio's valt in de zomer echter gemiddeld meer regen, doordat boven die zandgronden meer warme lucht opstijgt en vervolgens dus aanleiding geeft tot een grotere kans op (onweers)buien. Ook al wijzen de prognoses nog niet in de richting van echt voorjaarsweer: het is en blijft een boeiende materie. Ton ten Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost Krokussen bloeien, temperaturen gaan omhoog en dagen worden langer.... Begin maart kijkt iedereen uit naar tekenen dat de winter eindelijk voorbij is. Wat dat betreft moeten de inwoners van Overijssel dit jaar ook hun regionale omroep in de gaten hou den, want de lente kondigt zich dit jaar op een heel speciale manier aan via Radio Oost! De regionale omroep presenteert in de eerste week van de lente (van 18 t/m 24 maart) een opvallend muzikaal thema dat volledig in het teken staat van de lente. Uiteraard blijft Radio Oost de nieuwszender voor Overijssel, maar de programma's worden overgoten met een smakelijk voorjaarssausje. Radio Oost is vanaf 18 maart 'fris als het voorjaar' en geeft daar invulling aan met frisse interviews en tips, jonge hits, evergreens en verse recepten Met voorjaarsmuziek, verhalen van Overijsselaars over hun lentebelevenissen en speciaal voor de Lenteweek geproduceerde uuropeners geeft Radio Oost het voorjaar vorm. De vraag die RTV Oost via een grote reclamecam pagne aan Overijssel stelt is: 'Wal is jouw Lentehit?'. Je kunt je favoriete lentemuziek en het verhaal dat er bij hoort nu al doorgeven door middel van een e-mail (lente@rtvoost.nl) of op het telefoonnummer dat later bekendgemaakt zal wor den. De ingezonden 'Lentehits' zullen op Radio Oost te horen zijn. De mooiste verhalen komen live op de radio, waarbij natuurlijk de bijbehorende len tehit wordt gedraaid. Elke 25ste beller krijgt boven dien een Cd-box met 100 fantastische hits. Zomaar, omdat het lente is! Radio Oost is te vinden op de FM-frequenties 99.4 (Zwolle en Noordwest-Overijssel), 89 4 (Twente) en 95 6 (Salland). Maart is bij RTV Oost traditioneel dialectmaand en ook dit jaar wordt op TV Oost in dat kader het populaire taalspel 'Kiek'n Wa'j Zegt' gespeeld. Onder leiding van Monique Sleiderink mogen de deelnemers hun kennis van respectievelijk het dia lect van Noordwest-Overijssel, het Sallands en het Twents testen. Nieuw is dit jaar dat er drie verschil lende beroepsgroepen de strijd met elkaar aangaan, te weten het onderwijs, de agrariërs en de trans portsector. Zij spelen elke zondag het spel, waarna op woensdag de finale volgt. 'Kiek'n Wa'j Zegt' wordt de hele maand maart uitgezonden op woens dag om 17.39 uur en op zondag om 18.21 uur. Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn voor nemens in 2002 op 4 wegen c.q weggedeelten een inhaalverbod vast te stellen. Een en ander is het gevolg van het door de provincie Overijs sel vastgestelde categoriseringsplan, waarin is bepaald dat een aantal wegen c.q. weggedeel ten worden ingericht volgens de uitgangspun ten van Duurzaam Veilig (conform Handboek Wegontwerp wegen buiten de bebouwde kom). Mede in het kader van groot onderhoud zullen de hoofdrijbanen van de betreffende wegen c.q weggedeelten worden voorzien van een rijstrookscheiding, die bestaat uit een dubbele 10 óêkT FilfV twt JE Toch NCO KOMT iSTEMMEN ONDANKS PE f?EGENl MHAW STEMHOKJES doorgetrokken streep in de as van de weg. Dit conform de landelijke Duurzaam Veilig-princi- pes met betrekking tot wegmarkering. Het betreft de volgende provinciale weggedeel ten: a. N 331 Zwolle-Flevoland - van km 23,800 (Zuurbeek) tot km 24,500 (Schaarweg); b. N 343 Oldenzaal-Slagharen - van km 29,175 (Kloosterhaar) tot km 39,250 (Har denberg); c. N 348 Deventer-Ommen - van km 47,250 tot km 48,300 (toekomstige omlegging Deventer); d. N 342 Hengelo-grens Duitsland - van km 57,892 tot km 58,609 gemeente Olden zaal); e. N 342 Hengelo-grens Duitsland - van km 59,712 (Essenlaan) tot km 60,732 (Overes- weg/Bekspringweg)) Voor nadere informatie of inlichtingen kunt u zich wenden tot de eenheid Wegen en Kanalen te Zwolle, (038 425 16 18).

Holtens Nieuwsblad | 2002 | | pagina 7