November, beste maand voor slachten op boerderij 'Van productiegestuurde markt naar marktgestuurde productie' Jim Klïnge wint ook tweede ronde Fischer Toernooi Recepten uit oude doos Uitslagen handbal jeugd Demonstratiedag Microsoft Windows XP Vereniging voor Landbouwvoorlichting Holten bestaat vijftig jaar Winnaars 2de trekking HHV-decemberactie Oudheidkamer Hooltn met eten op Kerstmarkt DONDERDAG 6 DECEMBER 2001 HOLTJ-NS NIEUWSBI.AD 'S'umrii Vijftig jaar landbouwvoorlichting in Molten betekent vijftig jaar ex- matiebijeenkomstcn in vereni gingsverband, met als doel een ge zonde boerenstand te houden. Vlak na de oorlog was de land bouw evenals heel Nederland in (weder)opbouw. 'Er was bij de boeren behoefte aan praktische voorlichting. Ook de overheid had daar belang bij, want die wilde de voedselproductie opvoeren om de bevolking van voldoende en goedkoop voedsel te voorzien,' aldus Beldman. Zodoende ont stond in Holten de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. 'Een vereniging om enerzijds de boe ren optimaal van de voorlichting tc laten profiteren, anderzijds om de Rijkslandbouwvoorlichtingsdiens t zo efficiënt mogelijk te laten functioneren. Dat werd onder steund door de twee standsorga nisaties OLM en CBTB.' De huidige vereniging ontstond door een samengaan van twee aparte verenigingen binnen de ge meente, namelijk Holten en Dijkerhock. 'Doordat Dijkerhoek I 'oorf Iter Edwin Beldman: Er hebben enkele grote veranderingen plaatsgevonden.' (Foto: Johan Bolink) in die tijd bij het gebied van Bathmen hoorde had het een an dere voorlichter dan Holten. Schreumkes Benodigd: vet. Het vet in kleine stukjes snijden. Deze uithakken in de koekenpan. In een vergiet laten uidekken. Het uitgebakken en uit gelekte vet bewaren, deze hard la ten worden en opbergen voor verder gebruik. De enigszins afgekoelde schreumkes kunnen eventueel worden gezouten. Bloedworst Benodigd: 2 liter varkensblocd, 750 gram roggemeel, 400 gram vers spek, 50 gram zout, 10 gram peper, 10 gram nagelgruis, even tueel wat stroop en 500 gram ro zijnen, darmen of zakjes, zwoerd. Het meel vermengen met de dob belsteentjes spek, de kruiden, de stroop, het zout, cn het bloed. Alles in de darmen of in de maag stoppen. Deze vooral niet tc stijf vullen. De worst ongeveer anderhalf uur in ruim water regen de kook hou den. (Een breipen moet er droog uitkomen). De bloedworst voor gebruik in dikke plakken snijden en deze in de koekenpan bakken. Door wijzigingen bij de Rijkslandbouwvoorlichöngsdicns t en Holten en Dijkerhock dezelf de voorlichter kregen, is eind ja ren zestig besloten de twee ver enigingen samen te voegen. Bij aanvang telde de vereniging 24 leden, tien jaar geleden nog 135 en momenteel zijn het er hon derd. De vereniging verzorgt voor haar Demonstraties bijvoorbeeld, in het verleden van hooibouwwerk- tuigen, kuiluithaaldcmonstraties en het bekijken -van- nieuwbouw/ renovatiestallcn. De leden gaan het hele land door op excursie naar onder andere proetboerderij- en, de veiling in Aalsmt-er en geë migreerde Holtenaren in het noorden van het land en in het buitenland. Vele voorlichtingsbij eenkomsten gaf de vereniging over onderwerpen die op dat mo ment actueel waren. 'Uit deze acti- IJsmachine op de barbecue ook uw kleine clcccrischc en clcctrorus hc apparaten inleveren bij ■e koopt of bij de gemeen c. Kleine ap araten als krultangcn, cas- i, -.valkmans cn ijsmachin s worden nu ook gerecycled. Daar kan gedaan. Gebruikte metal n cn kunsist ffen kunnen bijvoorbeeld nieuwe dingen. Zoals fic sen. Of barb cues. Dat scheelt ccn sruk kei als u een nieuw appara. t koopt. Zo omt van 't cén 't ander. cycling? Bel dan voor ccn raus brochur 0900-8052 10.40 et p/m). viteiten zijn weer andere activitei ten ontstaan. Zoals de snijmaïs- kern, het op contract telen van de maïs en de opbrengst laten taxe ren door de taxatiecommissic. Dat; heeft een groot stuk zeker heid gegeven voor zowel koper als teler. Er wordt tot op heden nog dankbaar gebruik van ge maakt: in de topjaren was dat 250 hectare, en het afgelopen jaar 165 hc-ctarc.' 'Verder is de deelboekhouding vanuit de vereniging ontstaan. Dat was een handmatig systeem dat gevolgd werd door de Delar studieclubs waarbij alles verwerkt werd per computer. Dit was een goede methode om bedrijfsgege vens te analyseren en de zwakke cn sterke punten van het bedrijf boven water te halen.' Lees verder op pagina 7. Bijeenkomst Anbo Holten Boschkamp - ANBO Holten houdt donderdag 20 december een bijeenkomst over Thailand. Deze wordt gehou den in De Boschkamp, aan vang 14.30 uur. Van Maurik heeft vorige maand een reis gemaakt naar dit land. Hij wil deze middag vertellen over; hectische steden met veel verkeer, maar ook over de rust van het oerwoud, prachtige tempelcom plexen in een land met armoedige bergdorpen, de bekende longnecks, die nu worden misbruikt als toe-, ristischc attractie. Bijeenkomst NBvP Espelo Espelo - NBvP Vrouwen van Nu, afdeling Espelo, had maandag 26 november een bij eenkomst. Betsie Veenhuis vulde het thema Tussen koffiekan en aktentas in. Het ging om een spel en discus sieavond over werk cn zorg. Met onderwerpen zoals het vinden van een balans tussen werken en het huishouden; Waardering van onbetaald werk; Positie van de De Kerstviering vindt 17 December plaats. Uitgenodigd voor die avond zijn Jan en Adrie Bouwhuis, die deze kerstbijeen komst zuilen verzorgen. Lezing over Jeroen Bosch Holten - Geen schilder over wie zoveel te doen is geweest dit jaar als over Jeroen Bosch, naar aanleiding van de wel bui tengewoon drukbezochte ex positie van zijn werken in Rotterdam. Op uitnodiging van Stichting Kunst en Cultuur komt kunsthistorica Irene Sloet woensdag 12 december naar dorpshuis De Boschkamp om te vertellen over Bosch en zijn werk. Aanvang 20.00 uur. •Jeroen Bosch (echte naam Hieronimus van Aken) leefde van 1450-1516. Hij begon als schilder van religieuze werken, maar raak te daarna beroemd en berucht om zijn uiterst merkwaardige schilde rijen vol vreemde figuren, symbo liek en min of meer verborgen kri tiek op kerkelijke cn wereldlijke machthebbers. Irene Sloet zal proberen haar Holtense toehoorders meer in zicht te verschaffen in die symbo liek, kritiek en schildertechniek van deze wereldwijd vermaarde landgenoot Donateurs van de Stichting K en C betalen 8,50 gulden entree, an deren 12,50 gulden. Scholieren mogen voor 5 gulden naar bin nen. Cantatedienst Kandelaar - De Interkerkelijke Commissie Vorming Toerusting houdt zondag 9 de cember om 19.00 uur in de Kandelaar een Cantatedienst. Het ensemble Vocal Devotion uit Hellendoorn, gedirigeerd door Valeria Boermistrova, zal hieraan medewerking verle- Vocal Devotion zingt uitsluitend Engelse koormuziek, vooral kerk muziek. Het ensemble werkte a] diverse keren mee aan het Ncrv- radioprogramma Te Deum Landamus en trad bovendien op in het Xcrv-tv-programma C-ma- jeur. Een hoogtepunt was een op treden in de Cathedra! of Canterbury in mei 1999. Tijdens de dienst die zal worden geleid door ds. Mulder, kan men niet alleen luisteren naar Vocal Devotion, maar ook meezingen. Vocal Devotion brengt zowel ad vents- als kerstliederen ten gehore die zullen worden afgewisseld door samenzang. Inbraak op bedrijventerrein Keizersweg - In de omheining van een bedrijf aan de Keizersweg werd in de nacht van zaterdag op zondag een gat geknipt en vervolgens wer den op het bedrijfsterrein van enige opleggers de laadklep pen opengebroken en van an dere opleggers de dekzeilen vernield. Weggenomen werd in elk geval een hoeveelheid alcoholhoudende drank. Op dit moment is nog niet bekend wat er verder precies weg Ook het schadebedrag is nog niet bekend. Een nader onderzoek door politie volgt. Holten - De tweede ronde van het Fischer schaaktoernooi werd afgelopen maandag ge houden. Evenals de eerste editie werd dit een prooi voor Jim KJinge. Deze keer moest Jim er echter heel wat meer moeite voor doen. Tegen Henk Jongman leed hij zelfs een nederlaag. Henk Jongman voor de pauze nog glorieus koploper kon dit hoge niveau na de pauze echter niet handhaven en zakte na deze pauze een paar plaatsen te rug. Toppers als Ton van Oijen, Gerrit Luggcnhorst en Henk van Beek konden zich niet aan de middenmoot onttrekken. Eindstand 1.Jim Klinge, 9,5 2. Dick van der Knaap, 8,5 3. Hcnkjongman, S 4. Ben van de Griendt, 7 5. Bas van Beek, 6,5 6. Dinant van Beek, 6 7. Gerrit Luggenhorst, 6 8. Henk van Beek, 6 9. Ton van Oijen, 6 10. Bertus van Beek, 4,5 11Cees Olij, 4,5 12. Roelf de Jonge, 3,5 13. Gerrit Stevens, 3,5 14. Rob Gervcdink Nijhuis, 3,5 15. Johan Klein Tceselink, 3 16. Rick Romp, 2 Na twee ronden blijkt titelverde- Handbalmeisjes BI heeft zich nadrukkelijk gemeld in de top van poule 3. In de thuiswed strijd tegen koploper ABS liet Holten duidelijk zien de beter ploeg te zijn. Na een ruststand van 4-2 kwamen de gasten nog terug tot 4-4, maar daarna nam Holten afstand en won verdiend met 8-5. Door deze zege staat Holten nu tweede met een punt achterstand op ABS. B2 speelde te afwachtend tegen digcr Dick van der Knaap de naaste belager. Hij heeft echter al een ruime achterstand van 11 punten. Tussenstand: 1 Jim Klinge (100), 2 Dick van der Knaap (89), 3 Henk van Beek en Gerrit Luggenhorst, 5. Dinant van Beek (78) en 6. Ben van de Griendt (76). Wcscpe. Vooral verdedigend was Holten te lief. Daardoor kreeg Wescpe volop kansen om te scoren. Via een 3- 12-stand bij rust verloor Holten met 6-21. Het meisjes C-team speelde een prima eerste helft te gen Zwolle. Na de rust (4-4) wer den de gasten iets sterker en werd toch nog met 5-8 verloren. Het D-jeugdteam stond bij rust nog met 2-3 achter. Na rust ging het beter en wist Holten met 7-4 te winnen. 1G te Riele, Erve Lukensveld 41,165,28 gulden; 2. Paula Stegirik, Oudendijk 9a, 110,19 gulden; 3.Tam. H. Paalman, Mossinkserf 8, 55,09 gulden; 4. D. Pasman, Köilingserf 51,55,09 gulden; 5. S Bult. Mossinkserf 38, waardebon; 6. Muller, Ab Jan sens traat 13, waardebon; 7. M. Eggink, Schoutcnstraat 35, waardebon; 8. J. ten Velde, Oranjestraat 61, waatdebon; 9. G. Alant, Vcrzctstraat 78, waardebon; 10. P. van den Ende, Van Holtenserf 7, waardebon; 11 G. Agtcrkamp, Burg. van de Borchstraat 24, waardebon; 12. J. Baercnds, Korhocnderweg 10, waardebon; 13. G.J. Sluiter, Oranjestraat 49, waardebon; 14. T. Gcerling, Churchillstraat 22, waardebon; 15.J. Hospers, Compagne waardebon. Prijzen zijn op te halen bij Foto ten Velde, Dorpsstraat 39 te Holten. De /><?/r?tM-bonncn kunnen nog tot cn met 10 december 2001 in de bekende HHV-bussen worden gedeponeerd voor de trekking 10 december. De actie wordt voortgezet op 13 december met nog eens ruim 5. 000 gulden aan prijzen. Op de foto: H. Schooien ontvangt uit handen van J.H. ten Velde namens de Holtense Handelsvereniging waardebonnen ter waarde van 165, 28gulden (75 euro). Combi Foto Video Cd ten Velde gaat nu nog verder in de digitale wereld. Sinds geruime tijd is de fotospecialist ook digitaal beeld specialist. Het personeel heeft veel extra scholing gevolgd om op lossingen aan te kunnen rijken als het gaat om digitale beeldver werking. Ook met het nieuwe besturingsprogramma van Microsoft, Windows XP, willen Ten Velde de klanten in de toekomst van dienst zijn. Daarom organiseert Ten Velde donderdag 13 decem ber van 13.30 tot en met 21.00 uur een uitgebreide demonstratie. Deze vindt plaats in het' filiaal te Holten aan de dorpsstraat 39. Deze demonstratie laat het gemak van dit nieuwe systeem zien in samenwerking met fotocamera's, printers cn videocamera's van Sony en HewlettPackard. Microsoft introduceert Windows XP, software waarmee meer uit digitale beelden tc halen valt dan ooit tevoren. Plug een videoca mera in, film wat je wilt, monteer en voeg muziek, tekst cn effecten toe. Het resultaat zet je zo terug of verstuur je via e-mail naar fami lie cn vrienden. Gok wordt het fotograferen leuker en makkelijker. Want met Windows XP kun je digitale foto's eenvoudig op de PC zetten en bekijken of bewerken. Foto's verzamelen," opslaan en versturen; het is zo gebeurd. Natuurlijk is het resultaat direct te printen of via het internet te ver sturen. Heel gemakkelijk al vanaf de allereerste keer. Vergeet alles wat een PC ooit kon. Handbaldames 1 tegen Raalte Mossink - Het handbaldames team 1 van Holten speelt zon dag 9 december de belangrijke thuiswedstrijd tegen medekop loper Raalte. Beide teams zijn ongeslagen in de competitie en de winnaar zal voorlopig lijstaanvoerder in de tweede klasse B zijn. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal 't Mossink om 13.15 uur. De entree is gratis. Holten - De beste tijd voor het slachten was de maand novem ber. Bij te warm weer trad na melijk te vlug bederf op, bij te grote koude werd het moeilij ker door het te vlug hard en stijf worden van de tc verwer ken en te bewerken delen. Op de boerderij moesten de nodi ge voorbereidingen worden ge troffen. Er werd een geschikt vet varken uitgezocht. Voor de huisslachter waren no dig: een stevige ladder, ccn dik stuk touw, een dwarshout, een houwblok, veel kokend water, een schone geëmailleerde emmer voor het opvangen van het bloed dat bij het steken van het dier uit de halswond vloeide en natuurlijk enkele borrels. Verder waren no dig: grote en kleine tonnen of pot ten, een klopper voor het bloed, een zeef, ccn worstmolen, een worsthoorntje, pannen, grote schotels, sterk katoenen garen, schaar, ccn vingerhoed, worstpin- nen, dikke stopnaalden, scherpe messen, schuimspaan en houten lepels. De voorraad kruiden die men in huis moest hebben, was afhanke lijk van het vlees dat men wilde maken, zonder volledig te willen zijn: zout, salpeter en suiker voor het vlees dat werd ingezouten, pe per, nagelgruis, gestoten nagelen en nootmuskaat voor worst; rog gemeel en stroop voor bloed worst; azijn; laurierblad en uitjes voor hoofdkaas, rolpens en vlees in azijn. Nadat het varken was gedood werd het bloed opgevangen, daar na geklopt met wat water, gezeefd cn daarna tot nader gebruik op Kun (jan. (Foto: Oudheidkamer Hoo/ln) een koele plaats weggezet. Het ge slachte varken werd gebroeid met kokend water, de haren cn opper huid afgeschaafd cn de hoeven verwijderd. Daarna werd het op een staande ladder getrokken en opengesneden aan de buikzijde. De ingewanden werden uitgeno men en de bruikbare delen als hart, longen, en lever (ingesne den) in water gelegd. De darmen werden meteen ont ward en afgeplukt, daarna leegge maakt, gekeerd en gespoeld. Ze moesten geheel schoon zijn en werden met behulp van botte messen of lepels afgeschraapt. Voor controle daartoe blies men ze op met behulp van een pijpen steel of ccn fietspomp. De maag en de dikke darm die een slijmlaag hebben, werden eerst schoongemaakt met grof zout óf kalk en een strowis. Van de maag kon het binnenste vel af getrokken worden. De eerste dag kon het vet gesne den of gedraaid en worden uitge smolten. Niervet en plukvet wer den apart gehouden. De volgende dag werd het varken verder afgehouwen. Het gedode dier moest enige tijd 'besterven', waarbij scheikundige omzettingen in de spieren plaatsvonden, waar door het vlees malser werd. Er werd niets weggegooid, alles werd gebruikt. Met het oog op de smakelijkheid van verschillende slachtproducten verdiende het tegelijkertijd ver werken van varkensvlees met koeienvlees aanbeveling. De vette stukken varkensvlees maakten de wat droge stukken van een koe wat smakelijker, bijvoorbeeld bij hoofdkaas en worst. Holten - De Vereniging voor Landbouwvoorlichting Holten bestaat vijftig jaar. En dat heuglijk feit werd onlangs ge vierd in 't Bonte Paard. Daar richtte voorzitter Edwin Beldman het woord tot de aan wezigen. Hij heette iedereen, cn met name erelid J.W. Lubbersen en alle oud-be- stuurslden, welkom. 'Mede dankzij uw inzet in het verle den is de vereniging nog een bloeiende vereniging,' stelde hij vast. Kalfstermansweidc - Oudheidkamer Hooltn zal donderdag 13 de cember tijdens de kerstmarkt op de Kalfstermansweidc aanwezig zijn met het promoten van oude streekgebonden slachtproducten. De enthousiaste medewerksters van de Oudheidkamer gaan enke le bekende streckgerechten op smakelijke wijze ter plaatse berei den. Uiteraard kunnen bezoekers.tegen een geringe vergoeding ter- plekke proeven. Indien gewenst onder het genot van een pikant neutje. Ook zijn deze specifieke slachtproducten bij hen te koop, zodat ook thuis een ouderwetse maaltijd kan worden bereid.

Holtens Nieuwsblad | 2001 | | pagina 5