m E mm IMPiSIW Opa's erf, over hoe het vroeger was' UM. KOELKAST «se 349 'De buurt begint jonger te worden' STRAAT f! koop WASAUTOMAAT '00 TOEREN ©mspgöslMaas© PORTABLE Iff 299 598 129 229 899 549 16É23 üt.wTJ HENGELO Waarbekenweg I DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000 Holtens NIEUWSBLAD HN9I De Haarstraat wordt aan de ene kant begrenst door de J. Rietbergstraat en aan de ande re kant door de Larenseweg. De straat wordt opgedeeld in drie stukken door drie kruisin gen. Op het naambordje staat te lezen dat de Haarstraat ge noemd is 'naar „De Haar" ho ge in het veld liggende bouw- kamp'. 1. Stam, een be- ertelt dat de hele fijne straat is Hier komen de elkaar op, ze helpen Om dit te verdui delijken vertelt ze dat toen haar man overleed de overbuurman kwam vertellen dat hij wel op haar zou letten. Het is een echte Holtense straat, iedereen kent el kaar", vertelt J. H. Stam. Hetcori- de buren is dan ook Mevrouw J woonster, Haarstraat e om te mensen v elkaar", zegt z gelijk uit zijn, kom ik er liever niet tussen", zegt J. H. Stam. Er zijn wel mensen in de straat die erover klagen, maar J. H. Stam doet dat Liever niet. Omdat de straat zo in stukken is opgedeeld heeft de Haarstraat geen buurtvereniging. Er wordt wel genoeg georganiseerd in de straat en ook de versiering eens in de vijfjaar komt best voor elkaar. Over het verkeer in de straat is J. H, Stam goed te spreken. Er wordt hier niet echt te hard gere den, maar er lopen wel veel kleine vaak aan straat staan. Ze rijden je hier zo de spiegels en dergelijke vanaf", vertelt Josien ten Dam. Hiervoor is een oplossing in de vorm van garageboxen achter de huizen. Er zijn er echter niet ge noeg voor alle bewoners en daar om heeft Josien ten Dam er geen. Ik zou er wel graag één willen", zegt ze. Af en toe wordt er wel eens te hard gereden in de Haarstraat, maar drempels lijkt Josien ten Dam geen goede oplossing. Bovendien staan hier meestal links en rechts auto's geparkeerd, dus kunnen de mensen niet zo hard rijden, dóór dat geslinger", vertelt josien ten Dam. Ondanks dat de straat geen buurt vereniging heeft, wordt er toch nog wel wat gedaan samen. Eén keer in het jaar wordt er een barbecue gehouden en ook gaat de centraal",-zegt ze. Van de schoolkinderen heeft ze op zich geen last. Alleen wat pa piertjes af en toe", zegt Esther Mulder. Elet enige vervelende wat ze zich kan herinneren, is dat een paar schoolkinderen de sneeuwp op van haar zoontje kapot hebben gemaakt Ook zij weet te vertellen dat het oppassen geblazen is als je de auto hier aan straat laat staan. Zeker in het weekend kun je de auto niet aan de straat laten staan. Dat is wel een groot nadeel", vertelt ze. Het is al een paar keer voorgeko men dat er spiegels, ruitenwissers en dergelijke van de auto afgebro ken waren door mensen die uit waren geweest. Er zijn wel garage boxen, maar lang niet ieder huis heeft een box. Op de kruising gaat het ook vaak mis", vertelt Esther Mulder. Men heeft het er wel eens over gehad om het te veranderen. Volgens Esther Mulder is dat niet slim. Ze we ten nu hoe het zit met de voor rang, als je het gaat veranderen niet meer", vindt ze. De omgang met de buren is goed. Met de één ga je meer om dan met de ander. Dat ligt er ook een beetje aan hoe vaak je thuis bent", zegt Esther Mulder. Één keer in de vijf jaar wordt de straat- versierd, maar verder wordt er ei genlijk niet zoveel gedaan in de Haarstraat. De Elaarstraat is geen hele jongen goed. Ze woont hier al veertig jaar en heeft dan ook heel wat mensen zien komen en gaan in de straat. Van de oudere mensen zijn er al heel wat weg en daar komen jon geren voor in de plaats", vertelt ze. Veel van die jongere stelletjes werken overdag, maar nu in de vakantie ziet J. H. Stam haar bu ren nog wel eens en dat vindt ze wel leuk. Ik heb nog nooit an ders gehoord dan dat de mensen het hier fijn vinden", zegt J. I-I. Stam. Doordat de scholen weer zijn be gonnen en 'De Waerdenborch' aan de Haarstraat staat wordt het weer wat drukker in de straat. Het is niet lastig met de school kinderen, alleen als ze met veel te- kinderen buiten in de straat en dat- vind ik wel eng", vertelt ze. Josien ten Dam heeft zelf kinde ren en zij laat ze niet alleen in de buurt van de straat. Er is aan het eind van de wel een speeltuin en hier achter wel een plein, maar daar laat ik ze - nooit alleen naar toe gaan, dat is me veel te link", vertelt ze. In de vakantie is het redelijk rustig, maar nu is het behoorlijk druk in de straat, Vooral 's morgens en 's middags is het hier heel druk", vertelt Josien ten Dam. Vooral de ouder avonden zijn duidelijk merkbaar. Dan staat het hier bomvol, dan kun je de auto hier niet meer kwijt", zegt ze. Ze heeft haar auto dan ook niet alleen naar de Keunefecsten Al vind ik het programma dit Josien Toch het fi)n waarschi)nüjk Je reuen dal hier al zeven en een halt jaar hervoor woonde ze in Dorpsstraat, wat ook wel goed beviel, maar veel klei ner was. Na zeven en een half jaar bevalt het nog steeds goed in de Haarstraat. De kinderen hebben genoeg buurtkinderen om mee te spelen. Ondanks dat tegenover hen voor al oudere mensen wonen, wordt de buurt toch iets jonger. Het is hier prima wonen, vlak bij het centrum en vlak bij school", ver telt Josien ten Dam. Esther Mulder, ook één van de bewoonsters van de straat, deelt haar mening. Het is een leuke buurt, alleen komen er steeds meer grote vrachtwagens", zegt ze. Toch weet ze ook wel dat het in de Haarstraat niet veel vaker voorkomt dan in andere straten. Wat wel veel vaker door de Haarstraat komt zijn scooters. Maar verder is Esther Mulder best tevreden. „Je woont hier lekker straat. Het is geen nieuwbouw wijk met hordes kinderen", zegt Esther Mulder. Achter de huizen is echter wel een plein waar de kinderen kun nen spelen. Af en toe vind je van de scholieren een half ijsje op je auto, maar als het daarbij blijft dan doe je het ervoor", zegt Esther Mulder. Volgende week brengt het EMtesns NSerawsMaii een bezoek aan de n Holten. Als de geiten bij de familie Meijerink genoeg melk heb ben gegeven, stappen we weer op de fiets. Via de Dammerweg en Hommeltjesweg komen we bij de Pasmansweg en dus in de buurtschap Espelo. Het land schap wordt hier wat weidser en de landbouw heeft zich hier wat meer kunnen ontwikkelen. De verkaveling van de percelen is regelmatiger en ook zijn de percelen wat groter. Ook aan de Pasmansweg ligt 'Opa's erf. De traditionele boer was zelfvoorzienend en teelde al lerlei producten voor eigen ge bruik. De heer Nijland wil het boerenerf van vroeger opnieuw tot leven brengen. Er groeien ou de gewassen en er is een water loop met poelen en een griend en twijgland aangelegd. De heer Nijland legt u graag uit hoe het er vroeger aan toe ging. En voor de mensen die slecht ter been zijn, zijn er andere mogelijkheden, bij voorbeeld met de auto door het veld. Vroeger ging de familie Nijland met eieren langs de winkels, na aandringen van de winkeliers ging men ook met kippen aan de slag. Na zo'n vijftien jaar zaten er bij hem thuis al zo'n vijfendertig man. De zoon van de heer Nijland heeft kwam in de gelegen heid een fabriek te kopen. Hij heeft dat gedaan en omdat de heer Nijland toen al tegen de vijfenze stig liep is hij niet mee gegaan. Omdat hij zelf ook graag fietste en regelmatig bij mensen naar binnen liep vroeger, wou hij dat gevoel voor die mensen weer eens terughalen. Hij wou de vroegere oogst en alles er omheen weer la ten zien. Hij had zelf nog een paar hectare grond en daar wou hi) ei genlijk wel graag wat mee doen. Op den duur kwam hij iemand te gen die hem wel wou helpen en een schets voor hem heeft m-aakt. Ik vond het wel mooi, maar het was te veel park", legt Nijland uit. De man die de schets had gemaakt vond dat het wél een naam moest hebben en had het zolang 'Sallands park' genoemd. Maar er staan ook gewassen die over al voorkomen. Toen de heer Nijland er over na dacht kwam zijn ei gen opa in beeld. Iedereen heeft een opa, of heeft er één gehad", zegt Nijland. Zo "is 'Opa's erf ingedekt qua naam. Eigenlijk was het erf niet bedoeld voor bezoekers, maar er was nogal veel belangstelling- voor. „Je moet het meer zien als een tuin, een uit de hand gelopen hob by. Als je over je hobby kunt pra ten en eèn ander heeft er plezier van, dan is het dubbel plezier", legt Nijland uit. Als we 'Opa's erf oplopen komen we eerst langs een veld met kla ver. Die handhaaft zich hier door weinig bemesting. Ik ge bruik ook geen kunstmest", zegt Nijland. Toch is de heer Nijland geen bio-boer. Ik veroordeel de moderne landbouw ook helemaal niet, maar ik wil het oude we ten zien", zegt Nijland. In het veld staat ook rogge, alles heel kleinschalig. Ook nebloemen zijn te vinden op 'Opa's erf. Vroeger stonden de zonnebloemen niet in het land, maar wel in de tuin. Hier staan klaver en zonnebloem in het land om de kleur van het vroegere land te laten zien", legt Nijland uit. Ook snij-zonnebloemen staan bij Opa's erf op het veld. Zonnebloemen is een Frans ge was. Van snijzonnebloemen is de stengel langer, de bloem kleiner en staan er meer bloemen op een steel", vertelt Nijland. Daarnaast verbouwt hij ook zonnebloemen speciaal voor de zaadproductie. Deze hebben een veel grotere bloem en een kortere steel. Ook haver en verschillende soor ten grassen staan in het land van Opa's erf. Deze grassen worden maar twee keer per jaar geoogst in plaats van zo'n zes keer per jaar, wat riü bij de boeren gebeurt. Van het gemengde gras wordt ook hooi gemaakt, wat heel goed hooi is voor de paarden. Ook staat er een gemengd veld, dit is ontstaan doordat na het maaien van koolzaad veel zaad is achtergebleven. Ik had kunnen ploegen, maar dan was het vol gend jaar of het jaar daarop steeds teruggekomen", legt Nijland uit. Er is ook vlas te vinden op Opa's erf, ook al hoort dat hier eigenlijk niet. Het hoort in Zeeland op de kleigrond. Je krijgt geen perfect gewas, maar het gaat er alleen om dat de mensen het zien. Ik zaai ook wel eens gewassen na de zaai tijd, zodat de mensen altijd wat te zien hebben", zegt Nijland. Het werkt niet altijd, maar soms wel. In de velden vinden we ook Lupine, een plant die vroeger veel gebruikt werd voor de ontgin ning. Toen de bossen akkers werden, kwamen de boeren mest te kort", legt Nijland uit. Flier kun je ook zien waar Abraham de mosterd haalt, er staat namelijk een mosterdveld op Opals erf. Ook een voederbieten veld is te vinden op het erf. Die kunnen heel groot worden; vroe ger werden ze wel eens als lam pion gebruikt", vertelt Nijland, De tarwe stond nog aan de gast, nu wel opge haald. De grond is hier eigenlijk te ligt voor tar we, maar het gaat niet om de opbrengst", zegt Nijland. Bovendien zijn de bovenste aren al leeg door de duiven. Ook sojabanen, die ei genlijk in Brazilië horen, staan hier op het veld. Er komt hier alleen een klein bloemetje aan en geen bonen, maar nog maals het gaat niet om de opbrengst", zegt Nijland. Ook boekweit van de pannenkoeken en de bal- kenbrij is hier te vinden, naast de duiveboon of paardeboon, een rond zusje van de tuinboon. Om tussen de granen wat kleur te krijgen, staan er mengsels van bloemza den, die in de winkel te koop zijn. De jagers ge bruiken het om het wild mee te voeden. Daar ho ren onder andere de ko renbloem en de teunis bloem bij. Facilia, sperziebonen, sla, siermaïs en siergras, het staat er allemaal. Zelfs de klaproos is hier nog te vinden. Ook het bekende bijen mengsel is hier gezaaid, dit bestaat onder andere uit: korenbloem, mosterdzaad, stokroos, facelia, klaproos, smalle weegbree, lucin- de en klaver. Het zijn allemaal akkerbloemen, maar ook een zui vere bijenbloem staat erbij: bora ge. In het klaver veld staan ook vele fruitboomrassen. Het zijn vooral appels en perenbomen, met er achter langs een windsin- geltje. Aan de zijkant staan ook singeltjes met talrijke houtsoor ten, welke allemaal werden ge bruikt in de landbouw", vertelt Nijland. Ook is er een grote kikkerpoel op het land. De poel is begonnen als sloot. De heer Nijland vond dat er dan wel altijd water in moest staan, dus is de sloot verder uitge graven tot aan het grondwater. Toen \vas het eigenlijk te groot voor een sloot en daarom is er een schuine kant aan gemaakt. Nu is het een echte ouderwetse kikkerpoel, met knotwilgen aan de kant en rietsigaren in de poel. Hier vind je een stukje rust", zegt Nijland. Wat naast alle natuurschoon en nostalgie erg opvalt op Opa's erf is het weelderige insectenleven, mogelijk gemaakt door de vele bloemen. Als u Opa's erf bezoekt wordt u ontvangen met koffie en een inlei dend praatje niet video. Dan gaat u zo'n twee uur het land op, om het verleden te bezoeken. Na af loop kunt u ook nog een drankje verwachten, allemaal bij het pak ket inbegrepen. Er zijn nog geen schoolklassen geweest, maar al wel veel mensen hebben gezegd dat het een leuk idee zou zijn", zegt Nijland. OOPSTE RUIM! INDESIT VAATWASSER Super energie-klasse A DISCMAN ADVIESPRIJS ƒ1098,- Habbekrats prijs ƒ698,- bedrijf ƒ100,- SOUNDMAN-CD 1 ZANUSSI CONDENSDROGER AIWA VIDEORECORDER 229 D1EPVRIISKAST del AIWA MICRO-SET f9é&r PHILIPS AUTORADIO Met CD /5óé PHILIPS TV-VIDEO MICRO-SET CD en boxen ƒ249 Aim WALKMAN 1 i WIET RADIO I HP 640C Ootmarsumsestr. 218 BOSCH STRIJKIJZER BOSCH KOFFIEZETTER BOSCH FJUTEUSE 40 STUK) BOSCH VRIESKIST 98 BOSCH STOFZUIGER 1200 Watt 2+9 - IGNIS GAS-ELEKTROFORNUIS' Elektro-oven ƒ299 MAGNETRON ZONNEHEMEL 8 Lampen ƒ996

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 9