Iets wat niet lekker ruikt zullen ze ook niet opeten' Vakantiegasten op stap met in populariteit stijgende step Open Dag bedrijf Markvoort zet Piemontesen in zonnetje Dag en nacht plezier met De 3 Plinten Enkele winkels dicht tijdens bedrijvenborrel DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 Holtens NIEUWSBLAD Holten - De Holtense band De 3 Plinten heeft onlangs het Keunefeestlied uitgebracht. Marnix van der Molen, Michel Nijenhuis en Robert Akkermans zijn vrienden van elkaar en vonden dat er eindelijk eens een speciaal lied zou moeten ko men voor de Keunefeesten. Nu dit feest 10 jaar bestaat, pak ten ze die gelegenheid met beide handen aan. Robert: 'Goor en Markelo hebben ook een eigen lied tijdens hun feesten. We vonden het tijd worden dat ook Holten zijn eigen Keunefeestlied kreeg.' Volgens hem gaat her om een spiksplimer nieuw nummer, door de band zelf bedacht en opgenomen in de studio van Edwin van Hoevelaak. Verwarring alom in het dorp over de echte naam van de groep. Op de borden langs de weg staat namelijk De 3 Pinten. Robert zorgt voor duidelijkheid en legt de naam uit: 'Het is De 3 Plinten, want we moeten van onderaf beginnen.' Na de Keunefeesten hopen de bandleden beroemd in Holten en wijde omgeving te zijn. Ze staan dan ook dagelijks geprogrammeerd. De drie beginnen tij dens de officiële opening op vrijdagmiddag bij het bednjvenborrél- uur. Daarna komen ze rond middernacht weer langs voor het weg geven van een miniconcert. Dit zullen ze zaterdag rond dezelfde tijd weer gaan doen. Ook zondags zingen ze de sterren van de he mel, tussen de optredens van Boh Foi Toch en One Two Trio door. Verder zijn De 3 Plinten gewoon dag en nacht aanwezig, om extra sfeer in de tent te brengen. Gemengdkoor start repetities Holten - Het Holtens Gemengd Koor start maandag 4 september de repetities weer. Dit gebeurt onder leiding van dirigent Henk Linker. Dc repetities worden maandag avonds gehouden in het repetitie lokaal van de Holtense Muziek vereniging aan de Dorpsstraat 24. Belangstellenden zijn van harte welkom om 19.45 uur een kijkje te komen nemen. Inlichtingen zijn te krijgen bij Kees van Bruggen, telefoon 0548- 361275 of Riek Bril, 0548-362360. Amazing start nieuw seizoen Holten - Koor Amazing begint maandagavond 4 september met de repetities. Een nieuw seizoen met een nieuwe diri gent: Juliette. Nu Amazing weer gaat zingen, is het koor op zoek naar nieuwe le den voor het jeugdkoor, Wie 12 jaar of ouder is, kan zich hiervoor aanmelden. Belangstellenden kunnen maan dag tussen 19.00 en 20.00 uur langskomen boven de winkel van Gervedink Nijhuis, Bel anders even naar Willy Deyk, telefoon 0548-362592. Ook wordt er nog gezocht naar een leuke naam voor het nieuwe jeugdkoor. Suggesties zijn wel kom. POLOSHIRTS Dc vrijwilligers die helpen tijdens de Keunefeesten zijn straks te her kennen door hun poloshirt. Hierop staan de logo's van de Keunefeesten en van Dommelsch-bier. Het gaat om een zwart shirt met rode kraag. Natuurlijk staat er ook een keun- tje op. BROODJE KEUN De Keunefeesten bestaan 10 jaar en dat wordt onder meer gevierd in de patatkraam. Op het festivitei tenterrein (Kalfstermansweide) zal namelijk het unieke Broodje Keun worden verkocht. Niet te versmaden en voor de echte fan Meditatie in Boschkamp Holten - Toneelvereniging OCH geeft donderdag 7 sep tember een uitvoering in Gebouw Irene. De aanvang is om 20.00 uur en de entree kost 5 gulden. Het is voor de OCH geen nieuw stuk. Een Rare Rekening van schrijver Herman van der A heb ben ze al vier keer gespeeld, zoals onder meer in Bathmen en Harfsen. Voor Holten is het wel onbekend, want hier heeft de to neelvereniging het nog nooit op de planken gebracht. 'Het is een blijspel voor jong en oud', benadrukt voorzitter Johan Stukker. 'In andere plaatsen heb ben we er groot succes mee ge boekt. We hopen dat in Holten ook te hebben.' De vereniging maakt alle decor stukken zelf. Dat levert veel ver bondenheid met het stuk op, maar kost natuurlijk ook veel tijd en energie. Dat geldt dit jaar nog meer, omdat de OCH al vanaf mei bezig is met het instuderen van maar liefst twee werken. 'We studeren op een serieus stuk en een blijspel', maakt Johan duide lijk. De leden vinden het leuk om ook eens een familiedrama te spe len. Tiet stuk dat ze donderdag 7 sep tember in Holten uitvoeren, gaat over een loonbedrijf. De onder neming is in financiële problemen geraakt door achterstallige bet alingen. De problemen worden zelfs zo erg, dat de bank er het be slag op laat leggen. Gelukkig is er dan dochter Hetty die alle proble men oplost. Volgens Johan enjan is het geen langdradig verhaal en zal het rond 22.15 uur afgelopen zijn. Puzzelrit MAC MAC De Holterberg houdt zondag 3 september weer een puzzelrit voor auto's en moto ren. De lengte van de rit is ongeveer 40 kilometer. De route is uitgezet rondom Holten. Er wordt om 14.00 uur gestart bij het clubhuis 't Stuurhuus, Beusebergerweg 37 te Holten. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Uiteraard zijn er ook dit keer weer leuke prijzen te win nen. De ^es gasten van camping De Holterberg. 'Het is gewoon leuk om een keer te doen.(Foto: Gert Perdon) Holten - Steppen begint steeds populairder te worden. Was het vroeger leuk voor kinderen om zich met een autoped voort te bewegen, nu maken ook vol wassenen er veelvuldig ge bruik van en worden er zelfs wedstrijden meegereden. Er zijn inmiddels tal van modellen op de markt, zodat er voor elke gebruiker een passend type te koop is. In samenwerking met rijwielhandelaar Jan Stam, heeft WV Holten een steprou- te met een lengte van 21 kilo meter uitgestippeld. Een groep van zes vakantiegasten reageerde spontaan op een aan plakbiljet die dc steproute rond om Holten aanprijst. Frida Woering (28), vader Woering (51), Adri Groeneveld (46), Folkert Groeneveld (16), Rob Bijl (35) en Joke Bijl (31) verblijven op camping De Holterberg. Het leek hen wel leuk een middagje te step pen door de natuur. 'Dc route was leuk en goed om te doen'; vertellen dc deelnemers na derhand. 'Voor kinderen is de tocht te lang. Ze zouden daarom ook een ingekorte versie moeten hebben.' De pauzes niet meegere kend, deed de groep er ongeveer twee uur over om het eindpunt te bereiken. 'We hadden daarbij een pittig tempo', geven ze aan. 'Na het steppen hadden we dan ook even last van de kuiten, maar na een bak koffie ging het al veel be- Volgens de steppers is de route goed geschikt vóór niet-sporters. 'Het is gewoon leuk om een keer te doen. Er waren alleen niet zo veel bankjes onderweg om even Het steppen beviel ze goed. 'Alleen bij regen krijg je natte schoenen en schenen.'Spadappen zouden hiervoor een oplossing kunnen zijn.' Dit ondervonden ze tijdens de rit zelf, omdat er onderweg een flin ke regenbui viel. Toch heeft de populaire sport hen aangestoken: 'We zullen vast nog wel een keer gaan steppen', geven ze dan ook Familie Meijerink houdt melkgeiten (Fo to: Rinus l 'riidag) Markvoort tussen %ijn Italiaanse raskoeien. (Foto: Johan Bolink) Als we van de kinderboerderij hebben genoten, vervolgen we onze weg. Via het fietspad rij den we naar de hoofdweg Holten - Raalte en volgen rechts de parallel weg. Via de Koeweideweg, de Valeweg en de Helhuizerweg komen we bij de melkgeitenboerderij van de familie Meijerink. De familie Meijerink heeft ook struisvogels gehad toen de markt doorvoor iets beter leek te wor- I den, maar de struisvogels brach ten geen geld in het laatje en zijn daarom nu weer weg. Het was niet zo dat Jan Meijerink er veel werk mee had, maar er was ook geen rendement. De familie Meijerink is in 1986 al I begonnen met elf melkgeiten uit Limburg. Omdat het wel goed ging, werd er uitgebreid. In 1989 had de familie tweehonderd melk geiten, maar in datzelfde jaar ging het heel slecht. Er bestond nog I weinig interesse in geiten, omdat het toen een vrij onbekende tak van de landbouw was. Daarom is I de familie ermee gestopt. Doordat de vergunning nog liep en de markt weer aantrok, zijn ze sinds 1998 echter weer begonnen met fokken met honderdtwintig I lammeren. I Dat het bedrijf meewerkt aan de Keune-routc is meer bedoeld als promotic voor de geitenhouderij, want geld levert het niet op. 'Je wordt er eerder slechter van dan beter', vertelt Jan. De mensen die komen kijken houden er geen re kening mee dat hij druk is. Toch neemt hij de tijd om de mensen die het willen een klein verhaaltje j te vertellen over het bedrijf. Ook zijn er altijd heel wat vragen: welk i ras het is, of alle gehoornde geiten bokken zijn, wat ze eten, hoe ze zich gedragen. Dc mensen willen van alles weten en krijgen overal antwoord op. En ondanks dat het niet altijd even goed uitkomt: j vindt hij het leuk om te doen. Over het houden van melkgeiten weet hij heel te vertellen. Hij begint 's morgens met melken. De melk gaat naar een tank, waar- het op twee graden wordt ge koeld. De tank wordt twee keer per week leeggehaald. Na het mel ken worden dc geiten voor het eerst gevoerd. In totaal krijgen de geiten drie tot vier keer per dag- krachtvoer. Na hel: voeren gaat Jan Meijerink bezig met dc klus sen die voor handen zijn, bijvoor beeld het schoonmaken van de melkstal, of het opschudden van het hooi. Omdat er gefokt wordt met de geiten, komt rond augustus de bok erbij. Jan Meijerink koopt de bok zelf. En natuurlijk wordt er dan gekeken of er goede papieren bij zitten. 'In ons geval hebben we in december lammeren', vertelt hij- De geiten worden boks of rits als de dagen korter wórden. Dit be gint zo rond augustus in dc nazo mer. Het kan een enkele keer voorkomen dat een gen: rits of boks wordt in het voorjaar, maar dat zijn uitzonderingen. Het is voor een geitenhouder min of meer planbaar wanneer de lam meren komen, door dc bok eerder of later bij de geiten weg te halen. De geiten op de boerderij krijgen van januari tot half maart lamme ren en dan niet meer. Dan begint de drukste tijd van het jaar voor hem. Omdat het hem vooral om de melk gaat: die de geiten dan ge ven, moeten de lammeren zo snel mogelijk bij de moeder weg. Anders drinken zij de melk op. Dit heet aflammeren. Gelukkig gaat dit bij geiten betrekkelijk makkelijk. Ook moeten alle lam meren worden geregistreerd. Daarna gaan ze naar een aparte stal, waar ze onder een lamp zit ten en worden gevoerd met poe- dermelk. Na ongeveer acht weken kunnen dc lammeren gewoon voer eten en is het grootste karwei achter de rug. Na een jaar kan een lam al zelf lammeren krijgen en melk geven. Tijdens de lactatie, dat is de perio de van aflammeren tot aflamme- ren, geeft een geit in het eerste jaar ongeveer negenhonderd liter melk. In het tweede jaar is dat al duizend tot elfhonderd liter. 'Een eerste jaars of een volwassen geit moet minstens zevenhon- derdvijtig tot achthonderdvijftig liter melk geven, anders is de geit al gauw niet: meer interessant', zegt Jan Meijerink. In eerste instantie was het de be doeling dat de familie van dc melk zelf kaas en dergelijke ging ma ken. Maar omdat daar zoveel voorschriften aan vast zaten is er toch maar vanaf gezien. Bovendien is de melkprijs op het moment goed. Omdat de boerderij van de fami lie Meijerink certificaatwaardig en ook nog eens biologisch is, is er veel vraag naar hun lammeren. Het is dus geen probleem om wel eens wat lammeren te verkopen. En dat kan ook best, want op de boerderij krijgen honderdendertig geiten volgend jaar lammeren. Daarvan is eenderde gedeelte geit en tweederde gedeelte bok. Omdat het de familie Meijerink vooral om de melk gaat, gaan de bokken nadat ze de biest, de eer ste moedermelk, hebben gehad naar de mesterij. Eén keer in de week worden alle bokken die er op dat moment zijn opgehaald. De bokjes worden dus altijd ver kocht. Het fabeltje dat geiten alles eten gaat volgens Jan Meijerink niet. op. Tets wat niet lekker ruikt zul len ze ook niet opeten', zegt hij. Wat geiten wel vaak doen is aan kleren sabbelen of mensen even in de broek bijten, maar dat is waarschijnlijk meer nieuwsgierig heid. Ondanks dat Jan twee dagen in de week in loondienst is, doet hij het meeste werk alleen. Als hi) in loondienst moet werken helpt zijn vrouw een handje. Jan werkt in loondienst omdat je van het hou den van honderdtwintig melkgei ten niet kunt bestaan, dan moet je er toch zeker vierhonderd heb ben. En zoiets is een behoorlijke investering. Niet alleen moet je een schuur hebben, of meerdere schuren zodat je dc geiten kwijt kunt, een melkgeit die tegen de melk aan zit, of een volwassen geit kost al gauw zo'n zeshonderd gulden. Daarnaast moet er ook nog een grote melkmachine ko men, anders zou de boer een dag taak hebben aan het melken al leen. De familie Markvoort aan de Oude Stationsweg 7 in Dijkerhoek houdt Open Dag op z'n bedrijf. Belangstellenden kunnen za terdag 2 september van 10.00 tot 16.00 uur langskomen om het bedrijf te bekijken en voor al het vleeskoeienras de Piemontese Stamboek. 'Er zal ook stand aanwezig zijn van veevoederbedrijf Bielemans en een vleesstand van Marcel van de Weegh', vertelt Markvoort, 'Hier worden biefstukjes gebak ken, zodat mensen kunnen zien dat je heel veel met rundervlees kunt doen.' De Open Dag is een initiatief van de vereniging Nederlands Piemontese Stamboek, waar Markvoort voorzitter van is. 'Er zijn in totaal zes bedrijven die meedoen.' Naast het bedrijf van Markvoort, doen ook de gebroe ders Nijhof aan de Enterveenweg 5 in Markelo mee. 'Doel is om mensen bekend te maken met het vleesras Piemontese.' Markvoort heeft er zelfs prijskoeien bijzitten, zoals Holten - De vrijdag van de Keunefeesten moet een koop- avondloze dag gaan worden. Dit is wat de Keunefeestencommissie graag wil. Hierdoor krijgen onderne mers ruim de tijd om mee te doen aan het dan te houden bedrijvenborreluurtje. Toch zullen dit jaar de meeste win kels vrijdagavond 8 september gewoon open zijn. Enkele za ken sluiten dan wel hun deu ren. Welke dat zijn, zal vroeg tijdig in een advertentie be kend worden gemaakt. 'Misschien zijn over vijf jaar alle winkels 's avond wel dicht', hoopt Jan-Herman ten Velde, die zelf op de bedoelde vrijdagavond wel is gesloten. De Keunefeesten willen Oriette 2. Zij werd tweemaal kampioen en kreeg daarnaast het predikaat Excellent. 'Het komt maar sporadisch voor dat geboor ten bij dit ras via een keizersnede moeten gebeuren', geeft Markvoort als pluspunt aan. 'Dit komt, doordat de kalveren pas na namelijk een feest zijn voor ieder een. Dus net zo goed voor alle ondernemers, die daartoe dan ook de gelegenheid moet krijgen. Daarbij is tevens het personeel uitgenodigd. Het bedrijvenborreluurtje wordt overigens verzorgd in de Preuverieje van de Enkco onder leiding van Jos Kamphuis met en kele vrijwilligers. Alle ondernemers hebben inmid dels een uitnodiging voor het bor reluurtje gekregen', geeft jan- Herman aan. 'Mochten er toch bedrijven zijn die deze niet hebben gehad, dan kunnen ze zich alsnog bij mij aan melden,' Voor meer inlichtingen: Foto Video Ten Velde, Dorpsstraat 39, telefoon 0548-361850. de geboorte dikker worden en niet al in de baarmoeder.' Voor de gezondheid van de koe een stuk- beter. Veel boeren in de buurt hebben volgens hem wel interesse in het fokken van deze vleesras. Zij krijgen nu de gelegenheid om een kijkje te nemen. Darten om Keune Trofee Het darten om de Keune Trofee wordt zondag.3 septem ber om 14.00 uur gehouden in Bierlokal am Bahnhof. Het toernooi wordt georganiseerd door de Keunefeestencommissie in samenwerking met Bierlokal am Bahnhof. De winnaar van vo-j rig jaar, Wim Stam, zal zeker De Keune Trofee proberen te gaan verdedigen. Bierlokal am Bahnhof stelt deze wisselbeker beschikbaar. Het gaat om steel- darten, wat wordt gespeeld op een ouderwets bord en is dus niec elektronisch. De voorinschrijving bij Bierlokal am Bahnhof begint om 13.30 uur en sluit om 14:00 uur. Maximaal kunnen 32 perso nen deelnemen. Het inschrijfgeld bedraagt 0 gulden. Degenen die zich niet vooraf hebben inge schreven kunnen alleen meedoen bij onvoldoende voorinschrijving.

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 5