kort nieuws Solcsndse Heuvelrug wordt Nationaal Park '*CI p ve rrassend veelzijdig i j d i g HET WEER Minister Brinkhorst bezoekt Hart van Twente BEKENDMAKINGEN CS R T V OOST v?)ven sse s Nieuws Provincie Overijssel, Postadres: Postbus 10078 8000 6B Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroot 2 Zwolle fel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-moil: Postbus@prv-overijssel.nl internet: www.prv-overijssel.nl 3 6B Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstroot 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 e-moil: irv-overijssel.nl internet: www.prv-overijssel.nl ^veri|ssels Nieuws Op deze pagina vindt u ondermeer uitge breide informatie over uw provincie Overijssel Operafestival in Enschede Enschede - Enschede staat van 1 tot 9 september in het teken van muziek en cultuur. Dit is het tweede jaar dat het Operafestival wordt gehouden. Op ver schillende verschillende locaties in de stad worden operavoorstellingen opge voerd. Het festivalprogramma wordt op vrijdag 1 september geopend op de Oude Markt met een gratis lunchconcert. Daar naast wordt in de Twentse Schouwburg vijf keer de opera 'Barbier van Sevilla' opgevoerd. Poppodium Atak opent op 2 september zijn deuren voor de perfor mance 'Pop meets Opera'. Naast het muziekprogramma zijn er ook andere activiteiten. Zo kunt u tijdens het festival in twee eetcafés in Spaanse sfeer dineren en is er in Museum Jannink een expositie over de wereld van de opera. Het festival is opgezet in samenwerking met de Twentse Schouwburg, de Nationale Reis opera en verschillende culturele instellin gen in Enschede. De provincie Overijssel heeft een bedrag van 200.000,- beschikbaar gesteld voor de organisatie van het Operafestival. Wilt u meer weten over het operafestival in Enschede, dan kunt u contact opnemen met mevrouw Van der Horst, telefoon 038 425 12 50. Aandacht voor nieuwkomers Overijssel - Het laatste half jaar vinden er verschillende activiteiten plaats op het gebied van 'Nieuwkomers in Overijssel'. Ook de komende maanden kunt u weer kennis maken met andere leefwerelden. Op 4 september kunt u genieten van Turkse muziek en dans in Concordia te Enschede. Ook kunt u vanaf 23 septem ber 2000 een bezoek brengen aan de rei zende tentoonstelling 'Sporen van Ver plaatsing' in de bibliotheek van Borne. Wilt u weten welke activiteiten er bij u in de buurt worden georganiseerd? In uw bibliotheek of gemeentehuis hangt de activiteitenkalender voor de komende twee maanden. Een ramp in herinnering Zwolle - Voor een groot aantal inwoners uit Overijssel is de vuurwerkramp in Enschede alweer uit de schijnwerpers verdwenen. Maar velen uit het getroffen gebied, waaronder ook kinderen, staan nog dagelijks bij de ramp stil. Speciaal voor de kinderen in Enschede Noord is er daarom een kinderkunstproject gestart, waarmee de kinderen zich op een crea tieve manier kunnen uiten. Ongeveer twintig kinderen hebben onder begelei ding van de Enschedese kunstenares Dorien Boekhout enkele kunstwerken gemaakt. Een gedeelte van de kinder schilderijen, samen met enkele werken van kunstenares Boekhout, wordt vanaf 4 september tot en met 22 september 2000 in het bestuursgedeelte van het provincie huis in Zwolle, Luttenbergstraat 2, ten toongesteld. U kunt tijdens kantooruren een bezoek brengen aan de tentoonstel ling. Hef Overijssels platteland belicht Overijssel - Lekker rondsnuffelen op de markt, uitleg krijgen over pompoenen teelt, proeven van agrarische producten, een fietstocht langs historische plaatsen en oude boerderijen of een zorgboerderij bezoeken. Vanaf vrijdag 15 september tot en met zondag 24 september 2000 kunt u genieten van en kennis maken met het Overijsselse platteland. Gedurende deze weck van het platteland gunnen boeren en tuinders in Overijssel u een blik achter de schermen van het leven, werken en recreëren op het platteland. De week van het platteland is een initiatief van de land- en tuinbouworganisaties in Neder land. Voor een overzicht van de Overijs selse activiteiten bij u in de buurt, kunt u de internetsite www.platteland.nl raad plegen. Ook kunt u contact opnemen met mevrouw R. Scharpert of mevrouw I. Eshuis, telefoon 0570 - 66 28 88. iGi'N.'xï Nationaal Park Sallondse Heuvelrug een bezoekje waard Salland - Overijssel is een tweede Nationaal Park rijker: de Sallandse Heuvel rug. Dit is een mooie gelegenheid om even de auto te laten staan, de neus in de lucht te steken en per fiets of te voet te genieten van de natuur om u heen. Maar wat merkt u nu precies van de nieuwe status van de Sallandse Heuvelrug? De Sallandse Heuvelrug verandert op zich niet. Het blijft een prachtig natuurgebied met een grote variatie aan planten, struiken en bossen zoals de salomonszegel, de jeneverbes struiken en loofbomen. Ook de dierenwereld is goed vertegenwoordigd. Behalve de reeën en vossen ziet de oplettende kijker soms ook dassen, boom- en steenmarters of kleine rep tielen. De grootste veranderingen voor de bezoeker liggen op het gebied van een uitbrei ding en een verbetering van de voorzieningen. Hierbij kunt u denken aan een extra impuls voor het natuurbeheer en het verbeteren van recreatiemogelijkheden en meer natuur- en milieueducatie. Park in oprichting Staatssecretaris Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft deze maand aan de Sallandse Heuvelrug de status van Nationaal Park in oprichting verleent. Dit betekent dat de komende tijd met verschil lende organisaties overleg gevoerd wordt over de verdere uitwerking van een beheer- en inrichtingsplan voor het gebied. Als de uitwer king door de staatssecretaris is goedgekeurd, Twente - Minister Brinkhorst brengt op 6 september 2000 een bezoek aan Overijs sel. Reden van het bezoek is het recon structieproject Hart van Twente. Het project Hart van Twente wordt uitge voerd op het grondgebied van de gemeen ten Almelo, Borne, Wierden, Vriezenveen en Ambt Delden. Met dit project wil de provincie Overijssel samen met verschillende partners (o.a. water schap, gemeenten en natuur- en landbouwor ganisaties) komen tot een duurzame inrichting van het gebied, waarbij de verschillende func ties in het gebied elkaar kunnen versterken. We hebben het dan over landbouw en milieu, grote steden, bescherming van de natuurge bieden, recreatie en de economie. In het zogenaamde reconstructieplan, dat op 6 september aan de minister wordt aangebo den, staat hoe de provincie en de partners het gebied klaar willen maken voor de toekomst. Hierbij kunt u bijvoorbeeld denken aan een agrarisch bedrijventerrein. Door goede keuzes te maken willen de partijen in het gebied er voor zorgen dat er over tien of twintig jaar ook een prachtig stukje Overijssel behouden blijft en ontwikkeld wordt. Het project Hart van Twente is een proefpro ject. Hiermee wil Overijssel ervaring opdoen in het maken en uitvoeren van een reconstruc tieplan, zodat de provincie straks makkelijker kan inspelen op de ontwikkelingen als de Reconstructiewet Concentratiegebieden door de Tweede Kamer wordt vastgesteld. Subsidieaanvragen podium kunsten, amateurkunsten en culturele projecten De provincie maakt op dit moment een nieuwe cultuurnota voor de periode 2001-2004. Deze nota heeft mogelijk consequenties voor het subsidiebeleid op het gebied van podiumkun sten. Zodra de cultuurnota is vastgesteld, volgt hierover nadere informatie. Voorlopig wordt evenwel uitgegaan van voortzetting van de hui dige subsidieverordening. Gedeputeerde Staten maken bekend dat, voor de eerste helft van 2001 (1 januari - 30 juni 2001) in het kader van de subsidiever ordening podiumkunsten, amateurkunsten en culturele projecten en manifestaties Overijssel 1998, subsidieverzoeken voor producties en projecten op het gebied van podiumkunst, amateurkunst en culturele projecten kunnen worden ingediend tot en met 30 september 2000. De tijdig ingediende subsidie-aanvragen wor den ter advisering aan de provinciale advies commissie podiumkunsten voorgelegd. Gedeputeerde Staten streven ernaar binnen drie maanden na 1 oktober 2000 te beslissen over de ingediende aanvragen. U kunt uw aanvraag indienen middels een aanvraagformulier. Er zijn aparte formulieren beschikbaar voor producties, amateurkunst projecten of culturele projecten. De criteria waarop de aanvragen worden getoetst zijn hieronder vermeld. Criteria (semi) professionele producties: - artistiek inhoudelijke en organisatorische kwaliteit; - artistieke uitstraling; - publieksbereik; - bijdrage van andere overheden, fondsen en sponsoren; - bijdrage aan de ontwikkeling van de (semi)professionele podiumkunsten. Criteria projecten amateurkunst: - bijdrage aan vernieuwing en experiment in de amateurkunst; - samenwerking van amateurkunst met professionele kunst; - artistiek inhoudelijke en organisatorische kwaliteit; - publieksbereik; - aandacht voor multi- of infercultüraliteit; - bijdrage van andere overheden, fondsen en sponsoren; - aandacht voor jongeren. Criteria culturele projecten: - artistiek inhoudelijke en organisatorische kwaliteit; - bijdragen aan een versterking van de kwaliteit van voorzieningen en a is het Nationaal Park definitief een feit. De Sallandse Heuvelrug wordt het tweede Natio nale Park in de provincie Overijssel. Nationaal Park de Weerribben viel eerder de eer te beurt. Ale nationale parken in Nederland maken deel uit van een netwerk van natuurge bieden, de zogenaamde Ecologische Hoofd structuur. Deze gebieden vormen een dwarsdoorsnede van de belangrijkste typen natuurgebied die we in Nederland kennen. Bezoek de natuur De Sallandse Heuvelrug is de moeite van het bezoeken waard. Het grootste deel van het gebied is voor u toegankelijk via het uitge breide netwerk van fiets-, wandel- en ruiterpa den. Door de vele glooiingen in het landschap waant u zich eigenlijk niet op Nederlands grondgebied. Naast het boeiende en afwisse lende landschap bevinden zich op de Sal landse Heuvelrug een aantal zeldzame planten en dieren, zoals de boomleeuwerik en de nachtzwaluw. De vroege vogels onder ons kunnen in het voorjaar met wat geluk op de heide zelfs het korhoen zien. Als u het gebied wilt verkennen, wat meer wilt weten over de flora en fauna of een van de vele uitgezette routes wilt afleggen, dan is het bezoekerscen trum van Staatsbosbeheer op de Nijverdalse- berg een uitstekend startpunt. Hetzelfde geldt voor de informatieschuur van de vereniging Natuurmonumenten bij Haarle of het infor matiecentrum Natuurdiorama op de Holter- berg. U krijgt volop de gelegenheid om de natuur te voelen, te ruiken en te ondergaan! Tot ziens in Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug. Overijssel; - bijdragen aan een levendig cultureel kli maat in Overijssel; - provinciale uitstraling en publicitaire waarde; - deelname van het Overijsselse culturele veld; - bijdrage van andere overheden, fondsen en sponsoren; - bijdrage aan een grensoverschrijdende culturele samenwerking. Aanvraagformulieren kunt u opvragen bij mevrouw M.J. Bakker, telefoon 038 425 12 66, e-mail: MJ.Baldter-Moolhuizen@prv-overijssel.nl. Zij kan desgewenst ook nadere inlichtingen verstrekken. Uw schriftelijke aanvraag dient u te richten aan Gedeputeerde Staten van Over ijssel, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle Subsidieverordening Welzijn en Emancipatie Overijssel 1997 De provincie maakt op dit moment een nieuwe nota Beleidskader Welzijn voor de periode 2001 - 2004. Mogelijk heeft deze nota conse quenties voor het subsidiebeleid op het gebied van Welzijn en Emancipatie. Zodra deze nota Beleidskader Welzijn is vastgesteld, volgt hierover nadere informatie. Voorlopig wordt evenwel uitgegaan van voort zetting van de huidige subsidieverordening. Gedeputeerde Staten van Overijssel maken organisaties attent op de mogelijkheid om op grond van de Subsidieverordening Welzijn en Emancipatie Overijssel 1997 een subsidie aan te vragen voor activiteiten die in 2001 in Over- Elet gaat om de volgende subsidiemogelijk heden: a. Instellingen en organisaties in Overijssel kunnen projecten indienen die gericht zijn op een of meer speerpunten van het wel zijnsbeleid. De speerpunten zijn: - sociale uitsluiting, vergrijzing, vernieuwing vrijwilligerswerk, integraal jeugd- en jonge renwerk, leefbaarheid platteland. Een pro ject moet voldoen aan de volgende criteria: - het project heeft een vernieuwend karakter, het project voorziet in duurzaamheid structurele verankering, het project is gereed voor uitvoering, het project heeft Zomer 2000: boeiend en vreemd Wanneer u dit epistel leest is de weerkundige zomer van 2000 nagenoeg voorbij. Meteorologisch begint de herfst namelijk al op 1 september. Het was een even boeiende als vreemde zomer. Op een alleszins redelijke juni volgde een sombere, natte en kille julimaand. Augustus maakte ver volgens veel goed. Toch bleef voortdurend dat onbereken bare trekje dat deze zomer zo kenmerkte latent aanwezig: 'Plaatselijke (onweers)buien'. De meningen over deze zomer lopen sterk uiteen: van 'waardeloos' (een verregende vakantie in juli) tot 'prachtig' (heel groeizaam voor boer en tuinder). Cijfermatig is de zomer van 2000 een doorsnee Hollandse zomer geworden, die heel wat beroerder had kunnen uitpakken. Wij weermensen hadden het er al met al niet gemakkelijk mee. Hoofdoorzaak daar van was het feit dat we ons in Overijssel heel vaak 'op de wip' bevonden tussen koele oceaanlucht en continentale hitte. i Hove Ton ten Hove verzorgt dagelijks de weers verwachting op Radio Oost en TV Oost Ton ti Radio Oost en TV Oost ook populair in Noordwest-Overijssel De programma's van Radio Oost en TV Oost worden goed bekeken in Noordwest-Overijssel. Recent onder zoek wijst uit dat maar liefst 87,5% van de bevolking de radio- en/of tv- programma's van de regionale omroep bekijkt en beluistert. De programma's krijgen een 7,5 als rapportcijfer. De resultaten logenstraffen geluiden als zou RTV Oost met name zijn radioprogramma's teveel afstemmen op Twente. Die geluiden waren aanlei ding voor het onderzoek. De inwoners van Noordwest blijken op Radio Oost af te stemmen vanwege de combina tie van de regionale informatie en het muziekaanbod. Slechts een minder heid (13%) geeft aan van mening te zijn dat Twente teveel domineert in de uitzendingen. Overigens is dat voor het merendeel van deze mensen geen reden voor een andere zender te kiezen. Niet-luisteraars geven als reden onder meer op, dat ze de frequentie niet kennen. Dat kan zijn veroorzaakt door fre quentiewisselingen op de kabel. Vandaar hier nog een keer de fre quenties: Radio Oost is in geheel Noordwest-Overijssel via de antenne te ontvangen op 99,4 FM. De kabelfrequenties verschillen: - 87,9 voor Hasselt, Genemuiden, IJsselmuiden, Kampen, Nieuw- leusen, Dalfsen en Zwolle - 93,1 voor IJsselham, Brederwiede, Steenwijk, Zwartsluis en Staphorst Om te voorkomen dat één van de gewesten te veel gaat domineren in de berichtgeving, maakt Radio Oost verschillende nieuwsbulletins voor het noordwestelijke en het oostelijke deel van de provincie. Vanaf 09.00 uur is er elk uur een bulletin speciaal gemaakt voor Noordwest Overijssel en één speciaal gemaakt voor Twente en Salland. Zo zijn er elke werkdag om 17.00 uur ook twee nieuwsuitzen dingen: één speciaal gericht op Noordwest-Overijssel en één speciaal gericht op Twente en Salland. een integraal karakter, het project heeft een regionale uitstraling, het project wordt medegefinancierd door bijdragen van der den of van de aanvrager zelf. Duur van het project: maximaal één jaar. b. Organisaties in Overijssel die zonder winst oogmerk emancipatiewerk willen verrich ten, kunnen activiteiten indienen die gericht zijn op een of meer van de vol gende doelstellingen: - een geëmancipeerde samenleving met maatschappelijke zelfstandigheid en parti cipatie in de sfeer van arbeid en inkomen, de persoonlijke levenssfeer, waaronder zorg en vrije tijd, de politiek-sociale sfeer: - de aanpak van achterstand in gelijke behandeling, keuzevrijheid en zelfbeschik king; - het doorbreken van stereotype beeldvor ming rond mannelijkheid en vrouwelijk heid. Bovendien moeten de activiteiten betrekking hebben op een voor de aanvrager nieuw pro ject. Duur van het project: maximaal cén jaar. c. Vrijwilligersorganisaties in Overijssel kun nen projecten indienen voor vrijwilligers werk, die: - een maatschappelijke meerwaarde hebben, ten minste op regionale schaal werkzaam zijn, niet in staat zijn zelf in respectievelijk de bestuurskosten en de kosten van kader- training te voorzien, in hoofdzaak werk zaam zijn op het terrein van milieu, natuur, landschap, opheffen sociale en economische achterstand, welzijn, eman cipatie, sport, kunst, cultuur, educatie, zorg, ouderenzorg en jeugdhulp verlening. Waarvoor: - Bestuurs- en activiteitenkosten: de kosten om de vrijwilligersorganisatie draaiende te houden. Kosten van kader training: trainingen om kaderleden toe te rusten en hun deskundigheid te bevor deren. Aanvraagformulier en uiterste data voor indienen van verzoeken: - Projecten onder a) projecten voor de eer ste helft van 2001 indienen voor 1 november 2000. Inlichtingen bij mevr. Y. Visser, 038 425 12 47 of mevr. EI. Peters, 038 425 24 02. - Projecten onder b) projecten voor de eer ste helft van 2001 indienen voor 1 november 2000. Inlichtingen bij mevr, H.J. Broekhuisen-Mensink, 038 425 12 79 of de heer drs. A.H. Bulks, 038 425 12 31. .- Projecten onder c) voor kosten in het kader van Vrijwilligerswerk in 2001 indienen voor 1 november 2000. Inlichtingen bij mevrouw T. Veldkamp, 038 425 15 28 of mevrouw H. Peters, 038 425 24 02. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten, Postbus 10078, 8000 GB Zwolle.

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 11