Rona meet overschrijding aantal goederentreinen Boekje over oud-Holten loopt beter dan verwacht J DIENSTEN Brieven VAN LEZERS Benefietfestival in Lucky Co Medische DIENSTEN Kerk Burgerlijke STAND WEEK Gevonden voorwerpen Gervedink Nijhuis sr. brengt tweede druk Hooltn Vrogger uit Jan Hendrik Opbrengst Hartstichting Astma Fonds Geert Groote College 50 jaar REÜNIE Agenda I DONDERDAG 8 IUNI 2000 Hoitens NIEUWSBLAD Enkele weken geleden stond er een stukje in het H.N. over de te kleine liften in de seniorenflats op A.B. Uitstekend dat daar aandacht aan besteed werd. In dat/elfde stukje stond echter de opmerking van een bewoner dat 't perfecte en goede flats zijn". N.a.v. die op merking heb ik het I I.N.. gebeld en gezegd dat dit niet voor alle flats geldt, en gevraagd of zij deze uitspraak in hun krant wilden nu anceren. Daar had ik twee rede nen voor: In de eerste plaats heb ik sinds de oplevering consequent het bouwbedrijf en de toenmalige won.bouw veren. Gewezen op enkele ernstige tekortkomingen, w.o. de gehorigheid, die volgens mij te erg is voor een in 1997 ge bouwd complex. In de tweede plaats wist ik dat bij de huurver hoging in 1999 een flink aantal medebewoners daartegen gepro testeerd hadden op grond van uit eenlopende klachten. Dus: ik was niet de enige die cén en ander niet perfect vind Ik verwachte na 'c bezoek van de journalist een stukje in de trant van "rectificatie" of zoiets. Tot mijn verbazing is het een groot voorpagina-artikel geworden. De journalist heeft mijn woorden correct weergegeven maar, jour nalisten eigen, een aantal zaken uitvergroot en benadrukt. Er is een, volgens medebewoners, ne gatief beeld ontstaan over 't wo nen op 't Abr. Berghof, waarop zij in het dorp aangesproken wor den. Dat spijt mij oprecht en is absoluut niet c bedoeling ge dweest!! Nogmaals: ik heb klachten over de "bouwconstructie" en woonomgeving en NIET over mijn buren en NIET over spec trum wonen. Mijn buren aan alle kanten zijn hartstikke aardig en spectrum probeert ons tegemoet te komen waar dat kan. Ik woon hier ondanks de gebreken al 3 jaar met plezier op 't Abr.B. Maar daarom hoef ik nog niet mijn mond re houden over, anno 1997 onnodige gebreken in en om een seniorenproject dat met 480.000,- gulden subsidie ^gemeenschaps geld) en veel tam tam gebouwd is. Tet Mulder 'Rijssen speelt voor Enschede' is het thema van het festival dat vrijdag 30 juni gehouden wordt in Lucky Co aan de Morsweg in Rijssen. Meerdere Rijsscnsc hands treden die avond belangeloos op; het tientje entree dat de bezoeker be taalt gaat ook in z'n geheel naar gi ro 777 en komt ten goede aan de- slachtoffers van tie ramp in Enschede. den. Alle bands spelen elk zo'n veertig minuten. Welke band gaat beginnen ei pas op de a welke band afsluit is ond zelf bekend. Aan dit festival doen mee de bands Blue Funk, Fire Fly, Hardboard, Spanish Fly en Wicked Sensation. Een aantal van hen staat op deze avond voor het eerst sinds jaren weer op het podi um. Het festival begint om 21.00 uur en de entree bedraagt tien gul- Arts: weekenddienst: huisartsenmaatschap Holten, Keizersweg 32, telefoon 363553. Spreekuren uitsluitend voor spoedgevallen: 11.00 en 16.00 uur. zonder afspraak. Apotheek: Vrijhcidslaan 7, telefoon 361111. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 18.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 1~.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 en van 16.00 tot 16.30 uur. Buiten de openingstijden eerst bellen om af te spreken wanneer de assistente in de apotheek is. Tandarts 10—11 juni: G. Schutte, Boomkamp 10 Rijssen, tel. 0548 - 513194. 12 juni: F. Zeilstra, Brcderostraat 6, Rijssen, tel. 0548- 514569. Behandeling uitsluitend na telefonische afspraak. Dierenarts: Dierenartsencombinatie Holten, Houtweg 18, tele foon 362004. Spreekuur: zaterdag 8.00 - 9.00 uur. Daarbuiten na telefonische afspraak, tel. 362004. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larcnseweg 54, tele foon 362835, b.g.g. 06-53372156. Hervormde Kerk: Zondag 11 juni: Eerste Pinksterdag: 9.30 uur, ds. S.M. Roozenboom. Nevendiens terg Oppasdienst: mevrouw Maasdam, Louise Aangeenbrug. Geen avonddienst. Collecte in dienst pinksterzcndingsweck. Uitgangscollecte kerkvoogdij. Maandag 12 juni: Tweede Pinksterdag: 9.30 uur, ds. H.P. Mulder, SOW-dienst, Collecte in dienst: pinksterzcndingsweck. Uitgangscollcctc: kerkvoogdij. Dijkerhoek: Zondag 11 juni: 8.30 uur, ds. S.M. Roozenboom.A. Schellevis, Aalten. Gereformeerde Kerk: Zondag 11 juni: Eerste Pinksterdag: 9.30 uur, ds. H.P. Mulder, Openbare belijd en is; viering H.A. nabe trachting. 19.00 uur, ds. R. Blaauw, Wierden. Kindernexendiensten: groep 2 en 3 o.l.v. Jetty Tromop; groep 4 en 5 o.l.v. Joke Scheurwater; groep 8 o.l.v. Rob Meijcrink. Evangelie Gemeente De Loofhut: Zondag 11 juni: 10.00 uur. Diessenplas: woensdag 14 juni: Leger des Heils. Katholieke Kerk: Zondag 11 juni: Eerste Pinksterdag: 10.00 uur. Eucharistieviering. Voorganger pastor Rademaker. Zang. dames koor. Collecte: Ned. Missionarissen. Nieuw Hectcn: Zaterdag 10 juni: 19.00 uur, Gezinsviering, Voorganger pastor Hogcnclst Zang: Kinderkoor. Zondag 11 ju ni: Eerste Pinksterdag: 10.00 uur. Communieviering. Werkgroep Liturgie. Zang: Gemengd Koor. Maandag 12 juni: Tweede Pinksterdag: 10.00 uur. Eucharistieviering met pastor Rademakcr. Zang: Jongerenkoor Passage. Geboren: Rick zv E.M. Ijspecrd en P. Braakman. Overleden: Vincent-Heerschap, oud 88 jaar; E. Veneklaas, oud 80 jaar. Ondertrouwd: R. Zwinselman en G.c. Bouwhuis;J.M. Koetsieren K. Bakir. Maandag Vorige week hadden we al vroeg in de morgen opbollende stapel wolken, later gevolgd door regenbuien. De zon liet zich af en toe zien. Ook was het een stuk rustiger geworden met de wind vergeleken met zondag. Er stond een matige zuidwesten wind. In de middag hielden wc het niet droog; er vielen enkele buien waar van sommige met onweer. 1 let werd precies 14.0 graden. Dinsdag Was het in tie vroege ochtend uren fris te noemen. De minimum temperatuur daalde naar 4.9 graden. Aan de grond werd 2.8 gra den gemeten. Espclo had vlak boven de grond 1.8 graden. De morgen verliep eerst met veel sluicrbewolking en een wazige zon. Daarna stapelwolken afgewisseld door af en roe zon. 's Middags waren er veel stapelwolken en vielen er enkele buien. Woensdag Begon in de vroege ochtend en morgen met wat wolkenvelden die overdreven. Daarbij was er af en toe zon, ook was het eerst neve lig. 1 .atcr \v erd het tijdelijk onbewolkt en zonnig. Daarna vormden zich opbollende stapelwolken afgewisseld door perioden met zon. Dit weerbeeld hadden wc ook dc hele middag, het bleef ook droog. En zo werd het een mooie laatste mei dag, ook wat de tem peratuur betreft; het werd 18.8 graden als maximum. Hemelvaartsdag Verliep de morgen met veel bewolking en enkele regendruppels, de zon scheen door dc bewolking heel wazig. Daarna nam de be wolking geleidelijk toe. Ook in dc middag overheerste dc bewol king, de zon kwam er weinig aan te pas. Er viel nog wat lichte neerslag. Een zwak warmtefront trok langzaam van zuidwest naar noordoosuvaarts over hei land en zorgde voor het tegenvallende bewolkte weer. Toch werd het nog 20.3 graden. Vrijdag Was het in het begin van de ochtend en morgen onbewolkt en zonnig. Daarna dreven er wolkenvelden over en was er wat min der zon. De middag zag er best aardig uit, wc hadden geregeld zon en stapelwolken. De temperatuur bedroeg 22.8 graden. „Natuurlijk is deze avond hele maal speciaal geworden door het fantastische idee om er een bene fiet concert van te maken voor En-schede. Dit betekent dat alle bands geheel belangeloos spelen en dat dc gehele entree opbrengst gestort wordt op giro 7~7". Gevoriden: toiléttasje met porte- met inhoud. Verloren: groene legcrtas met zwemspullen; een rode skelter; een zwarte damesportemonnee met inhoud; een fietsslot; een blauw/grijze boodschappentas met inhoud (onder meer porte monnee), een zwart leren hcrenportemonnec; een grijze stoffen portemonnee en een hor loge met lichtbruine band. Voor meer informatie: Politie Holten, telefoon 0548-364444. Het wordt steeds drukker op de spoorbaan langs Holten. Hier passeert et den. (Foto: Peter Bulthuis) ICE de intercity naar Deitn/er. De ICE geil straks dc rerbinding naar Duitslandgaa Er rijden veel meer goederen treinen over het spoor Devcnter- Almelo, dan de Nederlandse Spoorwegen willen doen geloven. Volgens een telling van Rona Werkgroep Holten is er een over schrijding van 45 procent. Als het weekend niet wordt meegerekend, is dit zelfs 80 procent. Dc werkgroep Regionaal Overleg Noordelijke Aftakking (Rona) in Holten heeft in januari gedurende een week continu video-opnamen gemaakt langs het spoor. Hieruit bleek de forse overschrij ding van het aantal goederentrein- ritten. De Rona Concludeert daar mee dat de geluidsbelasting boven de normen uitkomt. De NS vond echter dat dc cijfers niet echt representatief waren, ge zien de korte observatieperiode. De Rona heeft daarom weer een week tellingen gehouden en be oordeeld. Volgens dc werkgroep bevestigen deze waarnemingen de vorige uitslag. De Provincie zorgde voor video apparatuur, E. Nije Bijyank voor een plekje in z'n tuin met uitzicht op het spoor en K. van Bruggen leverde een lange mast. Het bock Hooltn vrogger van G. J. Gervedink Nijhuis werd ge drukt in een oplage van dui zend stuks. De schrijver, Gervedink Nijhuis senior, had zo zijn twijfels over deze grote oplage. Deze bleken echter on gegrond, want binnen vijf maanden waren alle exempla ren verkocht. Bij de boekhan del is echter nog steeds veel vraag naar het boek. Daarom komt er een tweede druk van uit, dit maal in een oplage van driehonderd stuks. Het bock bevat naast foto's en verhalen uit het oude Holten ook gedichten. Dc foto's komen uit de diacollectie van Gervedink Nijhuis senior en zijn bewerkt door zijn oudste zoon. Dc tekst verwerking werd door zijn jongste zoon ter hand genomen. Dit alles om de kosten en daarmee dc prijs van het boek zo laag mogelijk te houden. 'Iedereen moet het kun nen betalen', zo zegt dc schrijver zelf. Het bock is uit hobby geboren. Het begon met het verzamelen van dia's en ansichtkaarten over Holten. Later kwamen de verha len en tenslotte dc gedichten erbij. 'Het is toch jammer om dat alle maal verloren te laten gaan', zo vindt Gervedink Nijhuis zelf. Daarom heeft hij jarenlang alles verzameld en opgeschreven wat hij over Holten en haat' inwoners hoorde. En zo ziet men dat er in een dorp als Holten nog heel wat kan gebeuren. Ook hier is er een watersnoodramp geweest, de ko ningin is hier op bezoek geweest en wie kent nu de brand ran Holten niet? Alles staat beschreven in leu ke verhalen met veel foto's in dit boek. De verhalen zijn allemaal in het dialect geschreven. Veel van deze verhalen ztjr. Gervedink Nijhuis senior verteld door zijn vader. I lij heelt zijn vader geïnterviewd, alle gesprekken opgenomen cn deze uitgewerkt tot lopende verhalen. Het zijn geen droge geschiedenis verhalen, maar waargebeurde anekdotes waar menigeen plezier aan zal beleven.Dc gedichten zijn allemaal door Gervedink Nijhuis senior geschreven. Het begon ei genlijk allemaal met dc dia's die hij gratis vertoonde bij allerlei gelegenheden. Aan de hand hier van moedigde een kameraad uit Bathmen, die zelf regelmatig dichtte in het dialect, hem er toe aan het zelf ook eens te proberen. Alleen dc teksten bij de vele foto's zijn in het ABN geschreven, alle verhalen en gedichten zijn in het dialect geschreven. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat Gervedink Nijhuis senior lid is van de dialectkring. Daar krij gen de leden van de dialectkring vragen van de IJzclacadcmie over het dialect. 'Het dialect is weer in opkomst', aldus de schrijver zelf. Zo weet hij ook te vertellen dat in Nijverdal bijvoorbeeld, de hoog ste klassen dialectics krijgen. Op de vraag of zijn bock niet een Vrogger in de joarn dartig, toen 't woord promilage nog neet bestun en 'n valhelm nog neet in gebruuk was, had Jan Hendrik al 'n motor. Doar tuffn hcc met in 't roond en langs de kafces. Nou ja, langs? Nee, hcc lea ok wal is an. Zo kon 't gebuurn dei hcc noa 'n paar borrels cdrunkn te hebbn bi'j dc Poppe, op de trugweg noar huus, 'n klean anriedinkje veroor zaakt had. I lee veal d'r op 'n kop of. Mcar 't leup allcmoal nog wal good of. De kop had hcc 'n bet|c beschadigd, mcar 'n paar behulp zame leu hebt deur 'n mooin tul band umhen cleg. Zo kon hcc, noa de zaak 'n betje eregeld te hebbn, wie op huus an tuffn. Mcar ja, a'j dan tuus komt, met zo'n tulband op 't heuf, dan mot d'r ok 'n dokter b'j komn. Toen de dokter met 't verband an dc gange was vreug hee natuurluk: 'Jan Hendrik, hoc is dat geko men?' 'Now', zea Jan Hendrik, 'wat za'k zeggn'. 'Ik heb één borrel te wc- anig edrunkn'. 'Een borrel te weinig?', zea de dokter. 'Ik denk dat je er een paar te vc-cl hebt gedronken'. 'Och', zea Jan Hendrik, "t is mear hoe a'j 't bekiekt'. 'Kiek dokter, as ik bi'j de Poppe een borrel mear had cd runkn, dan was ik den kowboj neet teagn'ekomn, want dan was den allangc weg'ewcs. G.J. Gervedink Nijhuis (Foto: Gert Perdon) goed onderdeel voor zo'n soort lesprogramma in Holten zou zijn, antwoord de schrijver zeer be scheiden: 'Daar kan ik niet over oordelen, maar ik zou het wel heel leuk vinden.'I-Iet bock is hoofdza kelijk te koop in dc Holtense De collecte ten behoeve van de Nederlandse Hartstichting heeft dit voorjaar 9.960,70 gul den opgebracht in Holten. Een prima resultaat, met dank aan zowel de gulle gevers als aan die genen, die aan de collecte meege werkt hebben. De collecte van het Nederlandse Astma fonds heeft dit jaar in Holten een be drag van 7.022 gulden opge bracht. Het Fonds bedankt iedereen die hieraan heeft meegewerkt. boekhandels, maar het gaat de he le wereld rond. Veel mensen stu ren het boek op naar vrienden en kennissen, die geëmigreerd zijn. Zo beland het boek ook in landen als Canada en Australië. Gervedink Nijhuis senior beleeft zelf veel plezier aan het boek dooi de reacties die hij van deze, en an dere mensen krijgt. Soms zijn de ze reacties zelfs zo heftig dat mensen middenin de nacht vanuit Australië opbellen, om te vertel len dat dc tranen ze over de wan gen biggelen, omdat ze het zo mooi vinden.Op de vraag of cr nog een vervolg komt op Hooltn vrogger kan de schrijver geen ant woord geven. 'Het is een enorm werk', zo legt hij uit. Gelukkig vindt hij het ook mooi werk, al heeft het jaren gekost. Voorlopig zullen wc het dus met Plootten vrog ger moeten doen. Niet dat dat pro blemen geeft, want je raakt er niet op uitgelezen. Het boek is, zeker voor Holtenaren, zeer de moeite waard. Als je het leest, is het net of je door het Holten van het be gin van de twintigste eeuw loopt. Om met de woorden van de schrijver te spreken: 'Ié möt mcar is kiekn wa'k der van cmaakt heb- be.'. Deventer bestaat dit jaar 50 de reünie zaterdag i7 juni Het Geert Groote College H. Boerhaavelaa jaar De school roept „oud" leerlingen op v ca. 13.00-20.00 20.30 uur musical: The Blues Brothets Schouwburg Dev Kaartjes voor musical bij administratie 15.- p.p. Opgave: REUNIE-Service Neringstraat 12. 2624 HX Delft Voor meer informatie: www.ggc-dev.nl/ UITTIPS/INFORMATIE ENZ, Expositie Zomer in dc Waerdenborch, Galerie Waerdenborch, 28 mei 2000 tot en met 27 augustus 2000 Juni Sportdag basisscholen, Vlctgoor, 9 juni 2000, 8:45 tot en met 14:00 Wandeltocht Wofsslenk, Sportief Wandelen 55-+, Boschkamp, 13 juni 2000, 9:00 NK Touwtrekken, Okia, Vlctgoor, 18 juni 2000 Oefening brandweer en EH BO, 19 juni 2000 Dijkerhoekse School- en Volksfeest, Dijkerhoek, 23 juni 2000 tot en met 25 juni 2000 Boeldag HMV. 1 juli 20o0, 9:00 Sploder Revue. Espclo, 7 juli 2000 Sploder Feest, Espclo, 7 juli 2000 tot en met 9 juli 2000 Optocht Sploder Feest, Espclo, 8 juli 2000 Koningsschieten, De Eendracht, 8 juli 2000 Fruhshoppen. Espclo, 9 juli 2000 Triathlon Ballooning. Stichting Triathlon Holten, T Vlctgoor, 14 juli 2000 Triathlon Holten. Stichting Triathlon Holten, 15 juli 2000 Holterbergrit, Koetsenvereniging Dc Bergrijders, 16 juli 2000 Braderie, Holtense Handelsvereniging, Centrum Holten 19 juli 2000 Dorpsfeest en kermis. Centrum Holten, 25 juli 2000 tot en met 29 I juli 2000 Holtense Augustus Braderie, Handelsvereniging, C Holten, 9 augustus 2n00 Houthakkersfecst. Centrum Holten, 17 augustus 2000 September Keunefeesten, Kalfstermanswcidc, 7 september 2000 tot en met 10 september 2000 Vrije markt HMV, Sriiïifebeli, 9 september 2000, 9:00 November Najaarsshow HMV, Sporthal 't Mossink, 4 november 2000, 20:00 Jubileumconcert Campanella, Hervormde kerk, 5 november 2000,15:00 Jubileumconcert Campanella. Kandelaar, 11 november 2000 20:00 Toneelavond, GLTO en NBvP 18 november 2000, Inlichtingen: 0548-365424 Hoitens NIEUWSBLAD Hoitens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekbladpers BV. be horende tot Wegener NV, in sa-men werking met de stichting Hoitens Nieuwsblad. Stichtings-bestuur W H. Bevers, secretaris. Kollingscrf 4, "451 XC Holten, Directie: J.V.Munstcrman Hoofdredacteur: Mw. G. Arcndscn-Tiebcn tel. 0314 - 33 54 10 (privé) Eindredactie: Peter Bulthuis e Koehorst Peter Bulthuis Telefoon: 0548-36 67 99 Pax: 0842-11 67 34 Mobiel: 06-54 93 58 41 Holtcns.Nieuwsblad@owp.weg Peter Koehorst Telefoon: 0548-36 71 57 Mobiel: 06-51 29 45 I8 i, fax s redactie: Kcrkhofsweg 18, BG Holten, telefoon 0548-36 38 >48-36 64 97 Redactioneel medewerker: Joke Oostervclt, telefoon 0548-36 T8 41, fax 0548-36 79 51 Meteorologisch medewerker: Freddie Paalman, telefoon 0548-36 40 07 Ivoor alle xi Adve GA Enschede, telefoc... Orders worden afgesh.- voerd overeenkomstig onze algemene voorwaarden, gedeponeerd bij dc Kamer van Koophandel en Fabrieken Enschede. Advertentie-adviseurs: kantoor: al leen op dinsdag tot 14.00 uur telefoon 0548-363803 en fax 0548-36649"; an dere werkdagen telefoon 0548-519797 en fax 0548-519798. Arno Stukker. mobiel f Ui - 54 68 6'1 90 Otto IJspeert, mobiel 06-51 19 83 42 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G W. Knapen. Larcnseweg 3 tele foon 0548-36 12 24 tot dinsdag I2.oo uur. of het kantoor aan de Kcrkhofsweg 18. Abonnementen en klachten bezor ging: familie Bouwhuis. Aalpolswcg 6. •451 HK Holten, telefoon 0548-36 IS 49. Van 17.00 tot 19.00 uur. i 053-484 24

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 3