Niet alles kan overal Spelen op straat zonder gevaar Cf E v r r a s s e n d veelzijclig KORT NIEUWS Provincie vindt balans tussen wonen, werken en recreëren HET WEER BEKENDMAKINGEN XÖ^OST jgtmwwAAmïr veriisseis Nieuws Provincie Overijssel, Postodres: Postbus 10078 i GB Zwolle Bezoekadres: Luttenbergstraat 2 Zwolle tel: 038 425 25 25 fox: 038 425 26 50 email: Postbostapre-overijsiel.nl internet: www.pre-overiissel.nl is Nieuws 'veri|ssel Deze week vindt u nieuws en items over de werkterreinen van de provincie Overijssel. Nieuwkomers in Overijssel In Overijssel wonen steeds meer men sen van buitenlandse afkomst. Een kleurrijke samenleving betekent echter niet dat mensen uit verschillende cultu ren elkaar ook daadwerkelijk ontmoe ten. Daarom wil de provincie Overijssel samen met enkele gemeenten en Steun punt Minderheden Overijssel de komende maanden extra aandacht besteden aan de nieuwkomers in Over ijssel. Het startschot wordt gegeven op donderdag 27 april met de presentatie van het boek 'Sporen van verplaatsing. Honderd jaar nieuwkomers in Overijs sel'. De auteur, Geertje Mak, sprak met verschillende mensen over hun migra tie-ervaringen naar Overijssel. Verder dook zij in de Overijsselse archieven op zoek naar sporen uit het verleden. Naast de presentatie van het boek is er bok een reizende expositie over nieuwko mers in Overijssel. U kunt de tentoon stelling bezichtigen van 27 april tot 9 mei in het provinciehuis in Zwolle, Lut tenbergstraat 2. Wilt u meer weten over de activiteiten die er deze en de komende maanden in Overijssel georga niseerd worden? Neem dan contact op met het Steunpunt Minderheden Over ijssel, telefoon 0546 - 54 20 20. Zwemwaterinformatie verkrijgbaar per e-mail Informatie over de kwaliteit van het zwem water in de provincie Overijssel kan vanaf 1 mei per e-mail aangevraagd worden via het e-mailadres zwcmwater@prv-overijs- sll.nl. In het komende zwemseizoen con troleert de provincie Overijssel het zwemwater opnieuw. Naast de mogelijk heid om per e-mail informatie aan te vra gen, geeft de provincie ook een speciale zwemwaterfolder uit. Deze folder is aan het begin van het badseizoen (begin mei) beschikbaar. Een groot deel van de infor matie kunt u ook vinden op de Overijs selse internetsite: www. prv-overijssel.nl. "Vrijheid geef je door" Veel mensen in Overijssel zijn al maanden in touw voor de herdenking en viering op 4 en 5 mei. In onze provincie worden dit jaar ongeveer 1300 Canadese en Britse oud-strijders verwacht. Zij nemen deel aan de herdenkingen en vieringen in onder andere Holten, Nijverdal en Hengelo. Holten verwacht 1000 Canadezen (organi satie: 'Welcome Again Veterans'); Nijver dal 130 Canadezen (organisatie: 'Thank you Canada') en Hengelo 150 Bruten (organisatie: Stichting Geen Heden Zon der Verleden). Ook de provincie geeft vorm aan het jaarthema "vrijheid geef je door". De Commissaris van de Koningin mr. J.A.M. Hendrikx en de gedeputeerden H.J.M. Kemperman en M.F. Kamperman zullen namens het provinciebestuur aan wezig zijn bij herdenkingen en vieringen in Holten, Markelo en Zwolle. Verder betaalt de provincie mee aan de overkomst van de Canadese en Britse veteranen; ongeveer ƒ32.500,-. Ook jonge inwoners wordci) door de provincie gestimuleerd om de vrij heid door te geven. Zij ontvangen daar voor (jaarlijks) een subsidie van ƒ30.000,- Dc provincie verstrekt deze subsidie aan de Slichting Bevrijdings Festival Overijssel (BFO) die allerlei activiteiten organiseert in de provinciehoofdstad Zwolle. Dit jaar gaf de provincie een extra subsidie voor het jubileumboekje '10 jaar Bevrijdings festival Overijssel', een gezamenlijke uit gave van de stichting BFO en de provincie. Verder draagt de provincie nog 1500,- bij aan een bijzóndere herdenking op 4 mei in Markelo, georganiseerd door de Slichting 'Overijssels Verzetsmonu- - ment' 1940-1945. Tevens steunt: de pro vincie het Interkerkelijk Studentenpasto raat Zwolle. Vorig jaar brachten zij geza menlijk een bezoek aan Auschwitz. Zo geven provinciebestuur en inwoners van Overijssel het vrijheidsbesef ook dit jaar als een brandende fakkel aan elkaar door. Mofe delfc?n we de pr o\/incie Fn na 2ü( )0"P Overijssel is verrassend veelzijdig, maar wat maakt onze provincie nu zo bijzonder? Is het het vele groen in de provincie? Zijn het de steden en pitoreske dorpjes of geeft u de voorkeur aan het wijdse platteland? Ieder van u maakt hieruit een andere keuze. Als provincie willen we ervoor zorgen dat u een keuze kunt blijven maken, niet alleen nu maar ook in de toekomst. Maar hoe komen we tot een goede balans werken en recreëren? we aan de ene kant moeten zorgen voor een goed draaiende economie, want we willen allemaal werk, en aan de andere kant voor een fijne en schone leefomgeving. Gaat dat eigen lijk wel samen? Volgens gedeputeerde Kam perman zijn er in de drie plannen voor ruimte, water en milieu goede keuzes gemaakt. "Overijssel is de Tuin van Nederland. En dat willen wij zo houden. Dit betekent dat natuur gebieden beschermd moeten worden tegen oprukkende bebouwing. Groei mag, maar het mag geen landschap aantasten. Hierdoor moeten wij met zijn allen duidelijk aangeven waar de begrenzing van de bebouwing ligt. Niet alles kan overal. Kiezen is moeilijk, maar wel noodzakelijk. Vooral als we een veelzijdige provincie willen houden, waar het goed wonen, werken en recreëren is. Daarom wil ik vanaf deze plaats iedereen uitnodigen om een van de acht informatieavonden over de laatste versie van de plannen voor ruimte, water en milieu te bezoeken. Uw inbreng is van "Voor het vinden van die balans is de betrok kenheid van organisaties en inwoners bij het ontwikkelen van nieuwe plannen voor de toe komst van groot belang", vertélt Martin Kam perman, gedeputeerde voor ruimtelijke ordening in de provincie Overijssel. "Het gaat tenslotte om onze leefomgeving. En dat is een zaak die ons allemaal aangaat!" De provincie maakt eens in de vier jaar drie plannen voor ruimte, water en milieu (Streek plan, Waterhuishoudingsplan en Milieube leidsplan). Aan de plannen die tussen 2001 en 2005 moeten worden uitgevoerd, is de afge lopen jaren hard gewerkt. Met verschillende organisaties, maar ook met u, als inwoners van Overijssel is overleg gevoerd. Hieruit kwam duidelijk naar voren dat de komende jaren vooral in het teken moeten staan van sociale kwaliteit en welzijn. Met andere woor den: we moeten veel aandacht besteden aan het verbeteren van de leefkwaliteit in steden, dorpen en op het platteland. Dat betekent dat 150 gulden beloning voor bescherming weidevogelnesten De provincie Overijssel geeft ook dit jaar weer een beloning aan grondge bruikers in heel Overijssel die de nesten van onder andere de grutto, tureluur, wulp, slobeend, zomertaling, kemphaan of water-snip goed beschermen en de legsels laten uitkomen. De beloning bestaat uit een bedrag van ƒ150,- per legsel. Doelstelling van het weidevogelbeleid van de provincie is het minimaal handhaven van de weidevogelstand, met een sterke nadruk op de soorten die het moeilijk hebben. Deze doelstelling wordt niet gehaald. Met name de stand van soorten als de grutto en de tureluur neemt al jarenlang af. Daarom heeft de provincie in de begrensde 'ruime jas' beheersgebieden voor weidevo gels, naast het sluiten van beheersovereen komsten, natuurproductiebetaling mogelijk gemaakt. De animo voor het project is groot. In 1999 werden 730 succesvolle legsels gehonoreerd. Het instrument natuurproductiebetaling weidevogels is in 1994 voor het eerst ingezet in de polders Mastenbroek en Kamperveen en is geleidelijk aan uitgebreid naar alle 'ruime jas' beheersgebieden voor weidevo gels (IJsseldelta, Tolhuislanden, Schanen- broek, Lqag Zuthem, Wijnvoorden, Damhoek, Lemelerveld, Munnikenmaten en Fliermaten). Daarnaast is natuurproductiebetaling vanaf 1995 mogelijk in het gebiedsgerichte beleid Noordoost Twente. In 2000 zijn de in 1999, begrensde 'ruime jas' beheersgebieden voor weidevogels in Noordwest Overijssel en Vecht/Regge hieraan toegevoegd. Noordoost-Twente De beloning voor bescherming van weide vogels vindt plaats in het kader van het gebiedsgericht beleid Noordoost-Twente en is van toepassing in de gemeenten Tubber- gen, Denekamp, Ootmarsum, Weerselo, Losser en Oldenzaal. Het project weidevo gelbescherming wordt ondersteund door GLTO, Stichting Stimuland, wildbeheer- eenheden en verschillende vrijwilligersorga nisaties. Grondgebruikers kunnen de vrijwil ligersorganisaties benaderen voor hulp bij het opsporen en beschermen van de legsels. In Noordoost-Twente zijn vier vrijwilligers organisaties actief, tc weten: Weerselo e.o. Denëkarnp Geesteren Ootmarsum 0541 -66 19 88 0541 -35 41 02 0546-63 14 02 0541 -29 24 14 Nadere informatie De grondgebruiker is zelf verantwoordelijk voor het: (zo snel mogelijk) aanmelden van uitgekomen legsels voor de natuurproduc- tiebeloning bij de Dienst Landelijk Gebied, telefoon 038 427 19 99. Geïnteresseerden kunnen een projectomschrijving met alle voorwaarden en een aantal nuttige tips bij de bescherming van legsels opvragen bij de Dienst Landelijk Gebied. In gebieden waar nog concentraties van de grutto, wulp of tureluur zitten, kunnen beheers overeenkomsten worden afgesloten. Hier bij wordt - tegen een vergoeding - het gras niet eerder dan in juni gemaaid. Ook hier voor kunt u terecht bij dc Dienst Lande lijk Gebied. Voorjaar nog niet echt 'los' De vorige keer schreef ik dat het, ondanks de hoge lucht druk, toch al een tijdlang tegenvallend weer was. Nu kan ik eigenlijk het tegenovergestelde melden: De gemiddelde luchtdruk in april is tot nu toe royaal onder de maat. Toch konden we, zeker in het eerste deel van de maand, regelmatig genieten van de zon. Bovendien viel het met de regen geruime tijd reuze mee. Op het moment dat dit episteltje het levenslicht aanschouwt (ca 20 april), is er provinciebreed nog maar zo'n 30 mm. regen gevallen. Echt loskomen wil de lente van 2000 evenwel nog steeds niet. Misschien heeft de maand mei een mooie verrassing in petto. Hoop doet nog steeds leven. Of de natuur zich iets v trekken? Volgende maand meer hierover. belang." De bijeenkomsten beginnen allemaal om 19.30 uur en worden gehouden op: 22 mei Gemeentehuis Steenwijk 23 mei Stadhuis Deventer 25 mei Provinciehuis Zwolle 29 mei Hotel Dalzicht (Nijverdal) 31 mei Dc Bokkepruik (Hardenberg) 5 juni Zalencentrum 't Ottenhof (Ootmarsum) 6 juni Stadhuis Hengelo 8 juni Zalencentrum Assink (Hengevelde) Meer informatie De provincie ziet toekomst in haar Tuin van Nederland! U ook?! Het Streekplan, Water huishoudingsplan en het Milieubeleidsplan zijn vanaf 8 mei 2000, tegen een kleine ver goeding, te verkrijgen bij het secretariaat Plan nen Leefomgeving, telefoon 038 - 425 16 37. Laat ons weten hoe u denkt over de plannen voor de toekomst van Overijssel en bezoek een van de acht informatieavonden. U kunt uw mening (zienswijze) over de plannen ook tot 25 juni 2000 schriftelijk bij de provincie indie nen. Of surf naar ons internetadres www.prv- overijssel.nl. Ton ten Hove verzorgt dagelijks de tvcers- vcrwachling op Radio Oost en TV Oost i onze hoop aan zal Ton ten Hove u U ziet het op TV Oost, hoort het op Radio Oost Het nieuws uit Overijssel: dat is wat RTV Oost onderscheidt van de overige zenders Nieuws en informatie uit de eigen streek. Onafhankelijk en betrouwbaar! U ziet het op TV Oost elke avond om 18.00 uur, u hoort het op Radio Oost vanaf 06.00 uur 's mor gens. Radio Oost brengt elk uur nieuws. Om te beginnen een bulletin met landelijk en internationaal nieuws, gemaakt door de redactie van de NOS. Daarop volgend bulle tins met nieuv/s uit de directe omgeving: één specifiek voor Noord en West Overijssel en één specifiek voor Tv/ente en Salland. Drie keer per dag is er extra aandacht voor nieuws en actualiteiten. Om te beginnen 's morgens om 07.00 uur. Hans van Wieren praat u bij over wat er de voorgaande avond m de provincie is voorgevallen. Informatief, maar.ook onderhoudend. Tussen 08.00 en 08.30 krijgt u van ons bovendien het belang rijkste nieuws uit binnen- en buitenland en de ontwikkelingen op de beurs. Tijdens de lunch is er het Overijssels Hart. Ook hier de combinatie van Overijssels nieuws en actualiteiten, met nieuws uit binnen- en buitenland. Maggy Dobson en Bert Wijfjes presenteren het u op een manier die bij het middaguur past. Ontspannen, wat luchtiger en met meer muziek dan in de och tend. Om 17.00 uur krijgen de verschillende windstreken van Overijssel weer speciale aandacht. Ria Boelens brengt een half uur nieuv/s voor Noord en West Overijsel, Maggy Dobson presenteert gelijktijdig het nieuws voor Twente en Salland Verder deze week Woensdag: -Radio Oost: om 11 00 uur speciale aan dacht voor literatuur en poezie -TV Oost: om 18.21 uur Het Nijenhuis, praten over politiek, maatschappij en cultuur om 19.21 uur BV Oost met ontwikkelingen in het Overijsselse bedrijfsleven Donderdag: -Radio Oost: om 11.00 uur Kletskoppen over lifestyle. Dit keer het inrichten van een huis -TV Oost: om 18.21 uur de Regiotap 9 met optredens van Sonic '69. de Amerikaanse zangeres Caz en Hippen, om 19.21 uur speciale aandacht voor de'Dodenherdenking in Overijssel Vrijdag: -Radio Oost: om 11.00 uur worden v/ensen van luisteraars vervuld -TV Oost: om 18.21 uur in Studio Oost uitgaanstips en het steekrecept om 19.21 uur Sport op Vrijdag om 19.39 uur Buiten de Bebouv/de Kom Zaterdag -Radio Oost: om 09.00 uur een portret van de vertekkende Zwolse burge meester Jan Fransen -TV Oost: om 18.02 uur beelden van Zwolle van 1948 tijdens het bezoek van Koninging Juliana het Zondag -Radio Oost: om 12.00 uur Blond. Kaal en Brutaal -TV Oost: om 21.00 uur Sport op Zondag met actuele sportbeelden uit het weekend Op woensdag 24 mei worden verschil lende straten in Overijssel afgesloten voor alle verkeer. Op deze dag wordt de Nationale Straatspeeldag voor de elfde keer georganiseerd. mét pé Mtmwm bemnnen!'. R0OPewcf De provincie Overijssel steunt dit initia tiefmet een bijdrage van ƒ10.000,-. Het geld is bestemd voor de Stichting Kinde ren Voorrang die de organisatie van de dag op zich neemt. Zoals alle voorgaande jaren is er ook dit jaar weer een thema aan de dag verbonden. Dit jaar is het de "Doe 't zelf straat". De deelnemende buurtverenigingen, speeltuinen en scholen kunnen op hun eigen manier de straat aankleden. In de folder, die de stichting voor de straatspeeldag uitgeeft, staan enkele voorbeelden. Zo kunnen alle kinderen hun eigen huisdier meenemen en de kinderboer derijen halen hun konijnen, geitjes en hang buikzwijntjes voor één dag uit hun hok om een dierentuin in de straat te hebben. Ook kunnen dc kinderen van dozen, dekens, hout en andere materialen zelf hun eigen droomstad bouwen. De Stichting Kinderen Voorrang vraagt met de Nationale Straatspeeldag aandacht voor de veiligheid van de kinderen op straat. In het verleden is gebleken dat verschillende straten die deelnamen aan de straatspeeldag in gesprek kwamen met de gemeente. Hierdoor werden er maatregelen genomen om de straat veiliger te maken, door bijvoor beeld de aanleg van verkeersdrempels, over steekplaatsen, maar ook betere speelvoorzieningen.

Holtens Nieuwsblad | 2000 | | pagina 11