c Waterbed: niet alleen comfortabel maar ook hygiënisch slaapsysteem J HOLTEWS NIEUWSBLAD Afneembare onderdeken en afwasbaar matras Mobiel douchepaneel mm 'Si Celastrus brengt kleur in najaar Een nieuw dekbed, daar kom je niet onderuit Nieuwe toiletzitting alleen voor V.I.P.'s? Alles over verlichting DONDERDAG 4 NOVEMBER 1999 Uit recentelijk Amerikaans onderzoek is gebleken dat 80% van astma ontstaat in de kinderleeftijd en veroorzaakt wordt door huismijt. Ook andere allergische aandoeningen hangen samen met stof en huismijt. Reden om in onze woning alert te zijn op alles wat met hygiëne te maken heeft. Op het gebied van de bedhygiëne heeft een waterbed als groot voordeel ten opzichte van conventionele matras sen dat deze volledig afwasbaar is en dat het opnemen dan wel 'uitademen' van transpiratie- vocht door de matras onmogelijk is. Tijdens onze slaap verlie zen we zo n kwart tot halve liter vocht per nacht. Een deel daarvan wordt via dekbed of dekens opgeno men, een ander deel via de matras, waar normale matrassen niet frisser van worden. Aangezien een waterbed van vinyl is gemaakt kan het geen vocht opnemen. Dat gebeurt door een losse, en daardoor goed te reini gen onderdeken. Zo'n onderdeken, ook wel tijk genoemd, heeft eigenlijk drie functies: bescherming van het matras, isolatie van de warm te en een goede vochtregula- tie. Zeker voor mensen met een allergie is het belangrijk dat een waterbed goed schoon te houden is: met een speciale vinylreiniger kan het matras oppervlak eens in de maand worden afgedaan Zo krijgen stof. huismijt, en andere micro-organismen die aller gieën kunnen veroorzaken, geen kans zich te nestelen. Om te voorkomen dat er overdag minder vocht ver dampt dan er 's nachts door de tijk wordt opgenomen is een goede ventilatie erg belangrijk: sla het dekbed 's ochtends open, zet als het even kan 's nachts het raam op een kier en lucht de onderdeken regelmatig bui ten. Door de onderdeken van tijd tot tijd in de diepvries te leggen worden bovendien eventueel aanwezige mijten De velours onderdeken is gevuld met schapewol en geeft veel elasticiteit Onderdekens zijn vervaardigd van wol. katoen of syntheti sche materialen. Wol heeft een isolerende werking en neemt beduidend meer vocht op dan andere materialen (tot 35% van zijn eigen gewicht), zonder evenwel klam aan te voelen. Een wollen tijk moet chemisch gereinigd worden, in tegensteling tot syntheti sche kwaliteiten die thuis wasbaar zijn maar aanzienlijk minder vocht opnemen. Ook katoen kan thuis de wasma chine in, maar katoen is weer minder warmte-isolerend. De meeste tijken zijn afgewerkt met badstof, damast, velours of jersey-stof. Bepalend voor het uiterlijk is de kleur, het dessin en het stikpatroon. Het stikpatroon speelt ook een rol bij de geboden stretch. Goed om te weten is dat een elastische onderde ken over het algemeen een aangenamer ligcomfort geeft, aangezien er vrijwel geen oppervlaktespanning is. Wie een waterbed koopt bij één van de leden van de Nederlandse Vereniging van Waterbed Specialisten, de NVWS (herkenbaar aan het raamvignet), krijgt altijd een compleet bed geleverd, inclu sief een goede onderdeken: die vocht opvangt én weer 'uitademt'. Voor informatie over verkoopadressen bij u in de buurt: 0900 - 2025523 (tussen 10.00 - 11.00 uur). HUIS INTERIEUR De bestaande douchecabine in één handomdraai renoveren en moderniseren. Fabrikant Artweger uit Oostenrijk maakt het mogelijk met zijn nieuwe douchecabine aankleding Artpanel! Een complete verzorgings-unit voor de douche welke bestaat uit een handdouche met drie straalsoorten, zes zijdouches, zeepbakje, thermostaat en armaturen. Desgewenst kan de unit nog worden uitgebreid met een klapzitje en een handgreep. Het Artpanel kan zo in de bestaande douchecabine geplaatst worden. Omdat het panel is voorgemonteerd is de montage ter plekke heel gemakkelijk en snel te verwezenlijken. Bovendien kan 'bij een eventuele verhuizing het panel ook weer worden gedemonteerd en meegenomen. Het Artpanel kan worden uitgevoerd in wit. grijs of zwart gemeleerd. of in hout (wood- line). Artpanel Woodline is uitgevoerd in met olie geïmpregneerd handbewerkt ceder hout. De armaturen zijn allemaal van Duitse kwaliteit en in chroom uitgevoerd Verkoopadressen: tel 010-4508451 V *-K De rode besjes zijn geflankeerd door oranjegele 'steunblaadjes'. Boomwurger juweeltje onder rijke besdragers In het najaar wordt het groene zomerseizoen niet alleen afgeslo ten met schitterende herfstkleu ren, maar ook met vruchten in alle kleuren en maten. Een van de planten die in dit jaargetijde de aandacht vraagt, is de Celastrus, ook wel boomwurger genoemd. Wellicht een niet al te positieve naam voor deze klimplantwant de Celastrus is een juweeltje onder de rijke besdragers. De naam boomwurger heeft te maken met het feit dat de Celastrus een klimmer is. Krijgt deze plant de kans om zich in een boom naar boven te werken, dan kan het daar op den duur slecht mee aflopen. Door het dikker worderi van de ranken die de Celastrus om een boom heen draait, komt zijn 'gastheer' letterlijk in de knel en kun je na verloop van jaren inderdaad spreken van een gewurgde boom U doet er verstandig aan om daarom de Celastrus aan een pergola te zetten. Mocht deze klimmer toch nog teveel belangstelling tonen voor naburige bomen, dan kunt u de grijpgrage ranken altijd nog een stuk terug snoeien. De vruchten van de Celastrus lijken veel op die van de kardinaalsmuts (Euonymus). Het zijn rode balletjes met oranjegele steunblaadjes'. Normaal gesproken dragen alleen de vrouwelijke planten bessen (bijvoorbeeld de Celastrus orbiculatus 'DianaZonder een mannetje in de buurt komen er geen bessen. Zet daarom een Celastrus orbi cularis 'hercules' niet al te ver van 'Diana' alles over Na verloop van tien jaar ben je er aan toe: Na een jaar of tien is het goed uw dekbed eens aan een grondige inspectie te onderwerpen. Hoe staat het met de dikte van de vul ling. bespeurt u al slijtageplekken of losse naden. En slaapt dit dekbed nog wel zo lekker als in het begin? Grote kans dat u tot de ontdekking komt dat uw oude dekbed aan vervanging toe is. Wanneer u dan toch op zoek gaat naar een nieuw dekbed, kiest u dan meteen een dekbed dat nu eens aan al uw slaapeisen voldoet. idens de internationale sanitairbeurs ISH '99 in Frankfurt introduceerde Duitse fabrikant Pagette een nieuwe toiletzitting in het luxe segment: de LP. ndanks de naam en exclusieve uitstraling is de VI P. toch voor iedereen istemd. De V I P is uitermate geschikt voor de toepassing op hangende iletpotten. Door de speciale vorm ontstaat een perfecte harmonieuze imbinatie die niet alleen mooi oogt maar ook zeer stabiel is. De roest- ststalen scharnieren zorgen voor een groot verstelberelk waardoor dit odel op alle gangbare toiletpotten past. zitting heeft een zeer vlakke onderkant, hetgeen snel en eenvoudige rei- jjing bewerkstelligt. Verkrijgbaar in alle gangbare sanitairkleuren. Verlichting is in veel woningen nog steeds sluitpost van het inrichtingsbudget. En dat terwijl ieder vertrek in huis vraagt om een specifieke verlichting: in het ene vertrek is de functionaliteit opportuun, in een ander vertrek gaat het puur oin het creëren van sfeer. Indien er van tevoren goed wordt nagedacht over een lichtplan, zal dit de leefbaarheid sterk verhogen. En de energienota wellicht verlagen. Uitgeverij Pressofoon te Heemskerk komt dit najaar op de markt met een consumententijdschrift over 'verlichting'. In het tijdschrift wordt veel inhoudelijke informatie gege ven over de kunstverlichting in en om woningenwaarbij onderwerpen als: keuze van verlichting binnen en buiten, maken van een lichtplan, verlichtingsarmaturen en lam pen. gebruik van verlichting en tal van interessante tips. Om een juiste en objectieve keuze te maken is er het Dekbed Informatie Systeem, de DIS. een nieuwe uniforme kwaliteitsstan daard voor de betere dekbedden, opgesteld door de Stichting Promotie dekbedden in samenwerking met de Consumentenbond en TNO. Vanaf 1 januari 1999 hebben alle fabrikanten die meewerken aan DIS, hun dekbedden voorzien van een label, waarop tien belangrijke punten bij de keuze van een dekbed: Vulling: dons, wol of synthetische vezels Model: de manier waarop de vulling bij elkaar wordt gehouden Afmetingen: eenpersoons, tweepersoons, lits-jumeaux of extra lang Tijk: de stof die is gebruikt om de vulling binnen te houden Vulgewicht: van het dekbed, exclusief de tijk Warmteklasse: van 1 (extra warm) tot 4 (zomerdekbedden) Gewichtsklasse: totaalgewicht van vulling en tijk op basis van een 1-persoons dekbed. Gebruiksvoorschrift. Garantie en Wasvoorschrift. Bij het label hoort een uitgebreide brochure met daarin alle infor matie over de verschillende soorten dekbedden, hun eigenschap pen en manier waarop ze moeten worden behandeld. Samen met de informatie op het label en de vakkennis van de winkelier, is een verantwoorde aankoop niet meer iets om van wakker te liggen.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 13