1 Bijna iedereen in Haar doet mee aan Veilig Wonen De keuze voor een wijnsoort is vooral een kwestie van smaak Kinderen in ziekenhuis krijgen dierenbezoek 3 S 1 Nieuwe kleding Blauw Wit A1 Blauw Wit met Spitax op weg Bijeenkomst Passage over verslaving DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 Holtens NIEUWSBLAD 'g- :es re op niet werp ïeid j het aan- jeen fietspad ta rotonde N332 Ie raadsleden zijn erg ingeno- jen met het plan voor het ieuwe industriegebied Vlet- aarsmatcn. Kanttekeningen rorden echter gezet bij de loop sin de fietsroute via de an te leggen rotonde in de jrovinciale weg N332. jet toekomstige bedrijventerrein i raar de Provincie inmiddels bedkeuring voor heeft gegeven, jil globaal komen te liggen ieterskamp Waterleiding en de jroekvveg. Met een royale groen- trook aan de zuidzijde wordt jvergang naar het naastgelegen grafische gebied gecreëerd, patergangen zorgen voor I bede waterhuishouding. •ietsers kunnen straks het terrein iereiken via de Broekweg. De persteck van de N332 vindt dan ilaats via de bestaande ongelijk- loerse kruising. Ook zou dit kun- ïen via de nog aan te leggen ro- pnde in de N332. Deze sluit aan lp de verlengde Keizersweg. Behalve Gemeentebelang vinden le zittende partijen in de raad de natste mogelijkheid echter niet to'n goed idee. G. Wibbelink jWD): 'We zijn erg ingenomen het het plan, maar hebben moeite net het fietspad langs de rotonde. j)e VVD ziet dat liever alleen taan via de Broekweg.' pemeentebelang ziet dat anders. 1'ietsers laten zich niet aan regels inden. Zij zullen zeker voor de ortste weg gaan kiezen', denkt R'.H. Veneklaas. 'Daarom graag joch een fietspad langs de roton- 3e zoals op de tekening staat aan gegeven en liever niet wachten lotdat het eerste slachtoffer is ge tallen.' wethouder J.A. Stegeman zegt blij te zijn dat iedereen zich in brote lijnen kan vinden in de plan nen. 'Het is niet de bedoeling om ben fietspad aan te leggen langs de fotonde', geeft hij als antwoord pp de vragen. 'De ruimte is er wel voor gereserveerd, zodat dit in de toekomst hiervoor altijd nog kan ivorden gebruikt.' De verlengde Keizersweg vindt Stegeman op dit moment niet geschikt voor fiet sers. Toch wil hij er wel rekening tnee houden, zodat bij verande ring van het gebied zonder pro blemen het pad alsnog kan wor den aangelegd. k/ - Ben van de projectmedewerkers laat voorde projectbus wal voorbeelden van goed bang- en sluitwerk -<jen. (Foto: Peter Bulthuis) De politie houdt deze en volgende week het project Veilig Wonen in woonwijk De Haar. Met zo'n achttien man gaat zij op afspraak bij mensen langs om de woning te contro leren op inbraakgevoelige on derdelen. Daarnaast staat er voor de boerderij van SoWeCo een preventiebus. Hierin kan iedereen zich gratis laten voorlichten over woningbevei liging. Na de eerste dagen is het de poli tie, die wordt gesteund door colle ga's van Stadswacht Deventer, al duidelijk. Geen huis blijkt hetzelf de te zijn, waardoor er geen een duidig advies valt te geven. Toch is er bij veel woningen in De Haar wel een duidelijk minpunt aan te geven: 'Stalen ramen, kozijnen en volglas. Die vallen niet te beveiligen', ver telt een van de medewerkers. 'Hout is wat dat betreft het beste materiaal. Hier kun je bijvoor beeld dievenklauwen goed in wegwerken.' Met een lijst van aan dachtspunten gaat de politie met de bewoners langs de gevoelige plekken in huis. Aan het eind wordt een advies uitgebracht over welke verbeteringen er zouden moeten komen. Volgt de be woner dat op, dan ontvangt deze een certificaat Politie Keurmerk Veilig Wonen. 'Dit geeft geen garantie dat een in breker niet binnen kan komen', benadrukt de politie. 'Het zorgt wel voor een zodanige vertraging dat de inbreker de woning liever zal overslaan.' Dat er veel belang stelling in De Haar bestaat voor het Project Veilig Wonen, blijkt wel uit het aantal aanvragen. 90 Procent van de bewoners van de wijk heeft zich hiervoor aange meld. De preventiebus die tijdens de actieweken staat geparkeerd bij de Vrijheidslaan, is ook gratis toe gankelijk voor mensen die buiten het projectgebied wonen. Een medewerker geeft graag uitleg over de mogelijkheden van wo ningbeveiliging. Er zijn veel voorbeelden aanwe zig in de bus. Tot en met 14 okto ber is het mogelijk zich in de bus te laten voorlichten. Dit kan op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur; alleen donderdag 7 en dinsdag 12 oktober van 14.(10 tot 21.30 uur. Vrijdags is de bus met aanwezig. Raad akkoord met subsidie VVV De gemeenteraad gaat akkoord met de subsidiëring van een nog aan te stellen VW re giomanager. Deze zorgt ervoor dat enkele samenwerkende VW's straks versmelten in een regio-VW met de naam Stichting Federatie Regio VW's Sallandsc Heuvelrug- Reggeland. De VW's van Holten, Nijverdal, Hellendoorn, Rijssen, Wierden, Enter, Bathmen, Den Ham, Vroomshoop en Vriezenveen wil len tot een regio-WV samen smelten. Hierdoor is een geza menlijk pakket tc leveren aan de. toerist, terwijl het makkelijker wordt om het gebied Sallandsc Heuvelrug en Reggeland te pro moten. Om dit te verwezenlijken een fulltime regiomanager worden aangesteld, die de nodige werkzaamheden verricht om tot fusie te kunnen komen. Hiervoor wordt bij elke deelne mende gemeente een subsidie aan gevraagd. Zo ook bij de gemeente Holten. Deze is tot 2003 in kaart gebracht. Daarna gaan de VWs er van uit de regiomanager zelfstandig te kunnen betalen. Fractievoorzitter W. ter Schure van Gemeentebelang denkt dat het een goed plan is, maar het bedrijfsleven moet er dan wel achterstaan. 'Er is een duidelijke omslag nodig. De eigen identiteit moet worden gebroken om tot een gezamenlijk regiodenken te kunnen komen.' Het CDA had twijfels over de haal baarheid van de VW's om na 2003 eigenhandig de manager te kunnen betalen. Fractievoorzitter H.J. Dul wilde daarom graag weten waarom in de gemaakte begroting niet het jaar 2004 voorkwam, zodat er dui delijk inzicht bestaat over de haal baarheid om zonder subsidies ver der te kunnen. Ook andere raadsle den zouden graag helder inzicht willen hebben in de te maken wer kelijke kosten. Burgemeester DJ. Verhoeven geeft aan dat er in eerste instantie zeker geen subsidie zal volgen na 2003. Het gaat volgens hem duidelijk om een tijdelijke aanvraag, die zeker niet structureel van aard wordt. 'Met de VW is afgesproken om elk jaar een financieel verslag van het project te maken en na twee jaar te gaan evalueren. Hierdoor ontstaat inhoudelijk inzicht en krijgt het project kans om zich te ontwikke len.' Vinoloog Jan Kalfsterman wordt vijfde bij landelijke finale blindproeverij van wijnen Blauw Wit A1 speelt de komende seizoenen in het door Meinders Euro Service aangeboden tenue. Daarnaast kreeg de ploeg de be schikking over enkele tassen waarin de kleding opgeborgen kan worden. Drie jaar geleden begon de sponsoring van het in heel Europa goed bekendstaande bedrijf. Meinders Euro Service is het coördinatiepunt voor het wegtransport. Een bedrijf dat Holten mede bekend heeft gemaakt. Blauw Wit A1 is dan ook zeer blij dat het uit handen van de heer Jan Meinders de prachtige outfit mocht ontvangen. Op de foto staan v.Ln.r. trainer Henry Stam, sponsor Jan Meinders, Wilco Retcrink, Richard Dikkers, Ernst Jan Harmsen, Reindert Vruggink. Marnix Scholman, Wills Aanstoot en Jan Klein Nagelvoort. Voorste rij v.l.n.r. Niek Bosman, Gijsbrecht Beldman, Jarno Harbers, Merijn Offringa, Arno Protzmann, Gert-Jan Prins, Alfred Beldman en Ferdi Lichtenberg. De familie Spikker aan de Kolweg is in februan begonnen met een mini-busonderneming. Zij verzorgen groepsvervoer onder de naam Spitax. Dit vervoer gaat via een speciale bus voor 22 perso nen. De bus wordt ingezet op diverse trajecten voor diverse vor men van vervoer. Vanaf afgelopen zaterdag verzorgt Spitax ook een groot deel van de uitwedstrijden van het eerste elftal van Blauw V it. Voor de wedstrijd tegen SKVV" werd voor het eerst gebruik gemaakt van deze bus. Blauw Wit is dan ook zeer content met de ze vorm van sponsoring. Spelers, begeleiding cn bestuur hopen dan ook nog vele prettige reizen met Spitax te maken. Voor het vertrek naar SKVW ging het elftal samen met de sponsor voor de bus op de foto. (Foto's: Johan Bolink). Wijn lijkt er dan wel slechts in twee soorten tc zijn: rood en wit, toch kent dit duo onnoe melijk veel nuanceverschillen in smaak en kleur. De door- jsnee drinker stuit vaak keer op [keer op het probleem van de keuze: 'Welke wijn moet ik nou kiezen bij het gerecht van van avond?' Vinoloog Jan Kalfsterman is een echte ken ner en weet een goede wijn op waarde te schatten. Hij werd onlangs zelfs vijfde in een lan delijke vinologenvvedstrijd die jin het Kurhaus van Scheveningen plaatsvond. 'Vroeger was het makkelijk: rood bij roodvlees cn wit bij witvlees', Ihcnnnert Jan zich. 'Met dc nieuwe technieken van wijn maken is dat totaal anders. Er zijn nu veel meer smaken bijgekomen.' Moest het druivensap in het verleden rijpen bij dc boeren in de schuur in grote i houten vaten, tegenwoordig gaat jdat in metalen silo's. Jan: 'Zelfs dc temperatuur is constant te hou den door water in de goede tcm- peratuur over dc vaten heen te la- ten lopen.' Dat hij in 1982 het diploma Vinoloog haalde, rolde voort uit ;z'n werk bij een drankengroot- handel. 'Op het moment dat je examen doet, is je kennis op z'n best', weet de wijnkenner. 'Daarna zakt dat langzaam weer weg.' Omdat te voorkomen hield hij zich voortdurend op de hoogte met vaktijdschriften en maande- lijkse vinologenbijeenkomsten. 'Je moet blijven proeven', is zijn de- j vies. 'in de loop van dc tijd veran- I dert er zoveel. Je loopt zo achter.' Een voorbeeld hiervan geeft hij van dc afgelopen periode: I 'Tijdens mijn examen in 1982 was I het vooral Frankrijk waar het om j draaide. Nu heb je heel veel nieu we wijnlanden als Australië die een grote rol spelen.' Volgens Jan vooral, omdat daar de regels rond I, de productie minder streng zijn, druivensoorten mixen geen pro- bleem is en daardoor een fles wijn i goedkoper valt te leveren. Het is voor hem daarna een uit de hand gelojicn hobby geworden. Naast een wijnkelder cn het lezen van vakliteratuur, gaan zijn vakan ties natuurlijk naar wijnlanden. Verder steekt hij er ook veel vrije tijd in: 'Ik ben laatst bij Gall Gall in Amsterdam geweest. Daar was een vakman aanwezig die het thema spijs en wijn uitdiepte. Alleen het' verschil in bereiden van vis: pocheren of bakken, vraagt al om verschillende soor ten wijn.' In dc Gall Gall aan de Dorpsstraat waar hij werkt, hoort hij vaak vragen van mensen als: 'We krijgen vanavond gasten te eien. Weike wijn kunnen we daar bij het beste nemen bij het gerecht dat we klaarmaken.' Een goed en helder antwoord is daar niet me teen op te geven volgens Jan. 'Het is beslist niet zo dat er maar een soort mogelijk is bij elk gerecht. Zoiets moet je ruim zien. Dat hangt van dc eigen smaak af, legt hij uit. 'Ik vraag dan ook: "proef dit eens. Vind je dat lekker?" Als dat zo is, weet ik in welk straatje ik het moet gaan zoeken.' Dit soort advies kan hij ook goed geven bij mensen die bepaalde wijn heel lekker vinden, maar ei genlijk te prijzig. 'Een onbekend en goedkoper merk dat uit dezelf de streek komt, heeft vaak een vergelijkbare smaak. De meeste mensen weten dat niet en dan laat ik ze die uitproberen.' Volgens Jan herken je een wijn vooral aan de geur. Proeven komt op een tweede plaats. Daarbij wordt er tijdens blindproefwed- strijden ook niet gedronken, maar dc slok meteen weer uitgespuugd. 'Iemand die dit niet doet, proeft na zeven wijnen al geen verschil De landelijke wedstrijd waar Jan aan heeft meegedaan, is onderdeel van de vinologenverenlging waar van hij lid is. Er werden eerst dis trictwedstrijden gehouden. Daar werd ik tweede.' Ook tijdens de halve finale eindigde hij op de tweede plaats. Afgelopen zondag mocht hij op komen voor de landelijke finale die in het Kurhaus in Scheveningen werd gehouden. 'Ik had op dat moment wat last van m'n keel, waardoor je al min der smaak hebt', geeft hij als voor beeld hoe afhankelijk het winnen is van toevallige factoren. Toch bleek het reuze mee te vallen en eindigde hij als de nummer vijf van Nederland. 'Je krijgt twaalf soorten wijn voor je neus, die je moet herkennen', legt de vinoloog uit. 'Hiervan had ik er acht goed.' Dit gebeurt steeds twee bij twee: vraag een geeft drie mogelijkheden voor glas een. Dezelfde drie mogelijk heden worden ook gegeven bij glas twee. Naast vragen over het gebied waar de wijn is geproduceerd, zijn er ook vragen waar het jaartal van de gebruikte druivenoogst inge vuld moet worden. 'Dit is erg moeilijk, omdat sommige jaren vaak qua seizoensgesteldheid dichtbij elkaar liggen.' Het ver schil hierin komt meestal naar vo ren uit de gradaties in kleur: 'Een mooie volle wijn ontstaat in een goed seizoen.' Voor Jan waren de theoricvragen de bottleneck. Vooral omdat er ook veel werd gevraagd over de nieuwe wijnlanden. 'In de tijd toen ik het vinologcnexamen deed, waren die nieuwe wijnlan den nog een ver van m'n bed show. Nu is het echter een grote markt.' Omdat de smaak van wijn door verschillende factoren als drui- vensoort, grondsoort, klimaat, de wijnmaker zelf en plaatsing van de wijngaard wordt beïnvloed, is het heel erg moeilijk de juiste soort eruit te halen. Daarom is hij des temeer blij met deze landelijke erkenning. Het is een grote hobby van hem, maar Jan is zeker bereid zijn ken nis ook aan anderen uil re dragen. Zeker bij het uitzoeken van de goede wijn, wil hij graag advies ge ven. 'Vragen ze aan mij waarom een wijn eerst heel lekker smaakt en dan opeens erg zuur. Blijkt die gene ervoor net een tomaat te hebben gegeten. Die vrucht stikt van de zuren; dat werkt dus dub belop.' Zo zijn er veel meer details waar een leek niet op zou komen, maar toch grote invloed heeft op het uiteindelijke genot van de drank. De prijs die hij in ontvangst mocht nemen voor de behaalde vijfde plaats was niet groot: een paar flessen champagne. Maar ja, zoals het spreekwoord al zegt: goede wijn behoett geen krans. Voor een aantal patiëntjes van het Deventer Ziekenhuis begon deze week wel heel bijzonder. In het kader van Dierendag bezochten enkele medewerkers van Kinder boerderij Dondcrtman maan dagochtend de kinderafde ling, waar kinderen van verschillende leeftijden een paar kuikentjes, konijntjes en cavia's mochten knuffelen. Ook menig verpleegkundige maakte van de gelegenheid ge bruik om dieren vast te houden cn te aaien. Het initiatief voor het bezoek kwam van Tanja Kappert, doch ter van Henk cn Toos Kappert die zelf actief zijn op de kinder boerderij. Tanja is als peda- gogsich medewerkster ver bonden aan het ziekenhuis. Dat haar initiatief in goede aarde viel, bleek niet alleen uit het enthousiasme van de patiëntjes. Onder het verplegend perso neel werd direct voorzichtig geopperd om meer en zelfs regelmatig dergelijke bezoeken Kinderboerderij Dondcrtman %p>gde den over te slaan. (Foto: Wil l te organiseren. "Bijvoorbeeld eenmaal per maand', vertelde Ab Paalman, die met Toos en Anja Nijhof de kinderen was komen verrassen. Overleg daar over met de artsen moet nog volgen. Voor de kinderen u-as die keus De christelijke maat schappelijke vrouwen beweging Passage kvvam donderdag 30 september bijeen in de Kandelaar. Gastspreker was de heer Harbers van de stichting Escape, met twee ex- verslaafden en een begeleid ster. Escape biedt hulp aan mensen met een verslavings probleem. De heer Harbers werkt binnen deze stichting en heeft ervaring metdrugs" verslaafden. De twee jonge exverslaafden vertelden over hun ervaring met drugs en hoe zij via Escape van hun verslaving zijn afgekomen. Zij hebben weer een nieuwe toekomst opgebouwd, dit was mogelijk door de goede begeleiding die Elscape biedt. Het werk bij Escape wordt gedaan door een team van vrijwilligers. COLLECTE Sinds 1971 zet dc Nederlandse Brandwonden Stichting zich in voor brand wondenslachtoffers. Dankzij deze inzet en de giften van vele Nederlanders is er in de afgelopen jaren al veel vooruitgang geboekt. Zolang er echter slachtoffers zijn, blijft er geld nodig voor voorlichting en onderzoek. Daarom gaan de collectanten in de week van 10 tot en met 16 oktober weer in heel Nederland op pad. datpieke kinderen Dierendag niet b'pcj\ in elk geval niet zo moeilijk. Ab: 'Ze genoten echt volop. Zaten met de dieren op schoot of na men ze mee op een fietsje dat iri de gemeenschappelijke ruimte stond. En later werden de ko- nijntjes zelfs in poppenldeertjes gestoken..!' Kans inbraak in winter groter Nu de avonden langer worden, is de kans groot dat er weer meer avondinbraken plaats gaan vin? den. N u het eerder donker wordt zien de inbrekers hun kans weer schoon; Uit ervaring is inmiddels gebleken dat vaak woningen het slachtoffer worden, waarbij het aan de bui tenkant al kenbaar is dat er waar schijnlijk niemand aanwezig zal zijn. Hierbij speelt verlichting in dc woning een belangrijke rol;. Gebleken is dat een groep inbrekers rondrijdt die zijn slag slaat in wo ningen, waarbij geen licht brandt in het huis. Geadviseerd wordt dan ook om dermate veel verlichting aan te laten, dat het lijkt alsof er ie mand in de woning is. Een ujdklok kan hierbij een hulpstuk zijn, voor de avonden dat de bewoners na het donker worden pas thuiskomen. Jan Kalfsterman is blij met bet behaalde resultaat in het Kurhaus. (Foto: Peter Bulthuis)

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5