Boeren maken zich zorgen over onzekere toekomst Van Dijk: 'je reinste afsluiten halte is discriminatie' Holtens Nieuwsblad, Salland Krekel krijgt opdracht verharding K'weide Mzt fU pWMjtytAlfUK adv-enzrws tf UvcU zsiy^Maun^ uu/tsttwf B-el.1 IN DIT nummer Tiplijn en e-mailadres Holtens Nieuwsblad U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON ten met q et behaj Jivcrse irvan soj gcen d( nlichtinj ■ecretanj darkvod Holtens DONDERDAG 6 OKTOBER 1999 Uit een achttal bedrijven is Krekel BV uit Rijssen gekozen als degene die de Kalfstermansweide onderhan den mag nemen. Dit bedrijf bleek de goedkoopste te zijn en gaat de klus voor 516 dui zend gulden exclusief BTW klaren. De totale kosten voor de verhar ding van dit evenemententerrein is door de gemeente begroot op een bedrag van zo'n 1,2 miljoen gulden. Hierbij is naast het bestra ten ook de renovatie van de mu ziekkoepel, de aanleg van een speeltuintje en skateboardvoor ziening meegerekend. Verder moet er riolering en een drainage systeem worden aangelegd. Er komt naast de koepel namelijk een zelfreinigende openbaar toilet te staan. Ook moet bij evenemen ten extra wc-blokken erop aange sloten kunnen worden. Rond de aanleg van een skate boardvoorziening bleek nogal veel ophef te bestaan. Het zou te veel overlast voor de omwonen den opleveren, terwijl het skate boarden verder werd gezien als een vergankelijke rage. Toch wordt deze faciliteit aange legd. Wethouder J.A. Stegeman: 'Het gaat niet om een professio nele voorziening. Het is meer een eenvoudig model dat bestaat uit enkele schuine blokken van zo'n 80 centimeter hoog.' In overleg met de buren is in eer ste instantie afgezien van het aan brengen van geluidsschermen. Hierdoor zou namelijk ook het zicht wegvallen, zodat er nauwe lijks controle mogelijk is. Wel wordt de fundatie aangelegd, zo dat in een later stadium altijd nog geluidsweringen kunnen worden neergezet. De toegang tot het plein is gepro jecteerd aan dc Kerkhofsweg langs de oude begraafplaats. Hier kunnen auto's naar de 31 parkeer plaatsen rijden die langs de rand komen. 'Op het middenterrein is eventueel nog eens plaats voor vijftig voertuigen. Die mogelijk heid zal alleen worden gebruikt- tijdens speciale gelegenheden', laat Stegeman weten. Om het terrein te verlichten, ko men aan de rand kleine lantaarns en op het plein zelf enkele grote. Er is van hangende verlichting aan kabels afgezien, omdat dit problemen kan geven bij de op bouw van een feesttent op het ter rein. Het wachten is nu nog op het te ken van de provincie van geen be zwaar. De wethouder denkt dan over zo'n twee weken met de werkzaamheden te kunnen begin nen. 'Het hangt van het weer af hoe lang het gaat duren. Het is wel de bedoeling dat het plein ko mend voorjaar gereed is.' Abonnementsprijs f 79,40 Losse nummers f 1,65 Hiermee willen we bijdragen aan de verhoging van de kwaliteit van de zorg in deze regio. Ook als u dus geen aanspraak doet op vergoeding of hulpverlening, komt de door u betaalde premie toch ten goede aan de gezondheidszorg. De bushaltes c 'i de Rijssenseweg zijn inmiddels voorden van de langverwachte abri's. (Foto: Peter bulthuis) Besteedt uw zorgverzekeraar haar financiële middelen aan enorme reclamecampagnes? De pagina grote advertenties zijn u de laatste weken vast wel opgevallen. Salland verzekeringen richt haar aandacht en financiële middelen meer op üw belang: de zorg verlening. U kunt ervan op aan dat de premie die u bij Salland verzekeringen betaalt heel redelijk is en boven dien volledig ten goede komt aan de zorg. Van het geld dat overblijft na uitkering aan onze verzekerden, begeleiden en financieren we diverse zorgprojecten in de regio. Wanneer u zich voor i november aanmeldt bij Salland verzekerin gen, bent u vanaf 1 januari ook verzekerd van een goudeerlijke zorg. Bloeddonoravond in sporthal De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis houdt op maandag 11 oktober de half jaarlijkse bloedafname-avond in sporthal 't Mossink. Vrijwel iedereen met een goede algemene gezondheid kan bloed donor worden. De leeftijdsgren zen voor het donorschap zijn 18 tot 70 jaar en het lichaamsgewicht moet minstens 50 kilo zijn. Nieuwe donoren kunnen zich aanmelden op 11 oktober tussen 18.30- 21.00 uur in sporthal 't Mossink. Vooraf ondergaat iedere donor, ter bescherming van hem/ haar zelf, een kleine medische keuring. Door het inzetten van zoveel mo gelijk vrijwilligers wordt gepro beerd lange wachttijden te voor komen. Voor meer informatie: J. Dorresteijn-de Bok, tel. 054S - 362620. verzekeringen 0^-6^74^4. De abri's zijn inmiddels gearri veerd op de haltes aan de Rijssenseweg. Nog steeds is het echter niet mogelijk aan de dorpszijdc zonder een dikke kilometer om te lopen, de wachtstrook te bereiken voor de bus richting Holten. Deze is met diepe greppels en afweer- hekken compleet afgezonderd van de Parallelweg. 'Het is je reinste dis noemt Loes van Dijk (Gemeentebelang) deze situatie. 'De gemeente gaat er maar ge woon vanuit dat bewoners van De Look geen gebruik van de bus maken.' Dit zou volgens haar ko men doordat generalistisch wordt gedacht dat de mensen hier alleen gebruik maken van een 'dikke au to'. Toch is dit beslist niet zo: 'Er wonen heel veel kinderen in dit gebied, die juist veelvuldig met de bus gaan.' De haltes voor de richting Holten en Rijssen zijn voor Holtenaren zonder halsbrekende toeren of veel omlopen onbereikbaar ge maakt. Delahaije: 'ik heb met ie mand van de O AD gesproken en die verzekerde mi) dat inwoners van De Look 0,0 procent gebruik maken van de lijn. Door aandrin gen van bungalowpark Twenhaarsveld zijn de haltes blij ven uestaan, omdat vakantiegan gers wel de bus nemen.' Alleen aan die kant van de weg zi|n voet paden gemaakt welke toegang ge ven naar de haltes. Van Dijk, die zelf in De Look woont, gelooft niet dat het per centage busreizigers in haar woonwijk nul komma niks is. Daarom ging ze zelf op onder zoek uit: 'Ik heb de hoofdplan ning van de O AD gebeld en die man zei me dat er v el degelijk van de bushalte gebruik wordt ge maakt door Holtenaren. Waar de gemeente dan die gegevens van daan haalt vraag ik me af.' Zelf denkt ze dat het hierbij gaat om oude rapporten van zeker vijf jaar terug. Toen heeft de provincie cr - eens onderzoek naar gedaan. Volgens haar was de woordvoer der van de O AD erg kwaad om dat er door dc gemeente met ge gevens wordt geschermd welke volgens het busbedrijf helemaal niet kloppen. Van Dijk wil daarom dat cr op nieuw een onderzoek wordt inge steld naar het busgebruik. Nu moeten de Lookbewoners door 'het slijk' om de halte te kunnen gebruiken. Er bestaan bij de ge meente ideeën om de Schreursweg in de nabije toe- Bijeenkomst Hervormde Diaconie kijkt naar kloof tussen boeren en burgers Wat weet de burger over het boe renleven en hoe kijkt de boer te gen dc burger aan. Hoe groot is de kloof? Boeren en burgers met elkaar in gesprek. Floralia in school Dijkerhoek Basisschool Dijkerhoek houdt op vrijdag 8 oktober een Floralia. Iedereen is welkom om 's middags van halfdrie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur langs te komen. Naast ccn bloemenmarkt, zijn cr ook veel spelletjes te doen zoals het Rad van Fortuin. Het gekozen thema is: Voor en na 2000. Om dit uit te beelden worden naast oude leermiddelen uit Opoes tijd, materiaal neergezet zoals dat waarschijnlijk in de toekomst in de scholen zal worden gebruikt. De leerlingen geven een tentoon stelling van zelfgemaakte blocm- stukjes. Verder is cr een kleine rommelmarkt ingericht en wordt er gezorgd voor koffie, thee, poffertjes en saté. Praten over de relatie produ centen-consumenten, discussies over landgebruik en natuur, over landbouw en kerk. Om dan ten slotte met meer begrip uit elkaar te gaan. Dat laatste was donder dagavond de doelstelling van de Hervormde Diaconie, die een bij eenkomst hield voor boeren en burgers. De vergadering werd ge leid door de projectme dewerksters Ageeth Potma en Henny Meijberg van de inter kerkelijke werkgroep Landbouw Kerken Overijssel. Deze werk groep is in het begin van de jaren '90 opgericht en bestaat uit verte genwoordigers van kerkelijke en maatschappelijke organisatie en enkele individuele boeren en boe rinnen. Dc kalverenschuur van de familie Klaasses aan de Maneschijnseweg was het decor voor de bijeenkomst. Een toepasselijke en sfeervolle lo catie, waar het op strobalen gezeten goed toeven was. Diaconievoorzittcr Gerard Grotewal kon ruim 45 bezoekers verwelkomen, waaronder afge vaardigden van gemeente, GLTO en pastoraat. De burgers vormden dc meerderheid. In haar inleiding schetste Potma de situatie van boeren een tiental jaren 1. toepasselijke omgeving luisteren boeren en burgers Potma) terug en nu. Afstand tussen boeren burger is eerder toegenomen dan afgenomen. Vroeger waren meer boeren in besturen en dc politiek vertegenwoordigd. Ook was de boerenarbeider de contactpersoon tussen boer en burger. Het is nu grootschaliger. Boeren leveren hun producten af aan fabriek of veiling, zonder te weten wat en waarom de klant iets wil. lesjng over de kloof tussen Weze twee groepen. (Foto: Ageeth De boeren maken zich zorgen. Bijvoorbeeld twintig van de hon derd bedrijven heeft zeventig koei en of meer en zit met het melk- en mestquotum, De toekomst is onze ker. De laatste vijf jaar zijn zesdui zend melkveebedrijven verdwenen. Velen vragen zich af of het voorde liger is te stoppen en wat dan? Kunnen wc op een andere manier de inkomsten verhogen? Zo'n 12 tot 13 procent van de boeren komt met nevenactiviteiten, zoals de fa milie Klaasses met een eigen ijsma- kerij. Er zijn zorgboerderijen, huisverkoop van aardappelen, bio logisch voedsel, kampeerplaatsen, enzovoort. Hennie Klaasses gaf een uiteen zetting over het gemengd bedrijf. De boer is een manager. Hij krijgt met zoveel dingen te maken, zoals de regels en wetten waaraan men moet voldoen, de investering daarin en de nieuwe wetsvoorstellen. Die maatregelen geven onzekerheid en zijn zwaar voor de jonge generatic boeren. Spreker Jaap Bogaard heeft als bur ger veel affiniteit met de boeren. Wel vroeg hij zich af waarom die hoge maïsvelden in plaats van wui vend graan. I lij miste vooral de ro mantiek. „Alles is zoveel harder ge worden en w:ordt er ook nog reke ning gehouden met dc boer als mens", merkte Bogaard op. Na de visie van de sprekers werd in groepjes gediscussieerd over voed selvoorziening, het platteland, land schap en gebruik en landbouw en kerk. Kort samengevat waren hoe de overheid zeker een minimum prijs moet garanderen, dat woning bouw niet moet worden tegenge houden en dat Nederland mag ex porteren, maar geen voedsel dat hier verbouwd wordt gaat importe- over eens dat de kerk wel degelijk actief moet zijn en geestelijke hulp moer verlenen. Daarbij dient de kerk een signaal af te geven naar dc politiek. De interkerkelijke werkgroep be reidt momenteel gesprekken tussen boeren en burgers 'op locatie' voor in het voorjaar van 2000. Dergelijke gesprekken gaan dan opnieuw over gezond en betaalbaar voedsel, over milieu en landschap en overige on derwerpen die voor zowel boeren als burgers van belang zijn. komst af te sluiten van de Rijssenseweg. Langzaam verkeer zou dan via de parallelweg naar de rotonde moeten rijden of via de fietstunnel bij ruïne De Waerdenborch moeten overste ken. Wethouder R.M.C Delahaije op perde dit idee tijdens een commis sievergadering. 'De afsluiting gaat pas in wanneer de Kolweg hele maal is afgesloten van dc Rijssenseweg', laat hij weten. Op dit moment is de parallelweg ter hoogte van garage Paalman af gesloten met grote uitstekende ri- oolpijpen die dienst doen als bloembakken. Hiermee moet worden voorkomen dat langzaam verkeer al bij de Kolweg over steekt en richting zwembad gaat. Deze oversteek mag uitsluitend plaatsvinden via de rotonde. Echtpaar geterroriseerd Een echtpaar werd afgelopen weken aan de Winkelbergwerg geterroriseerd door een stel scholieren. Deze vernielden de laatste weken diverse voorwerpen rond de wo ning van het echtpaar. Dit vanda lisme werd steeds erger. Ondef meer werd hun auto op ergerlijke wijze bekrast. In samenwerking met de politie werden de daders uiteindelijk door het echtpaar ge vonden. Het betroffen twee scho lieren van de Scholengemeen schap. Door zowel de school, als de poli tie zijn inmiddels tegen het duo maatregelen genomen. De schade die ze hebben aangericht en die inmiddels enige duizenden gul dens bedraagt, zal op hen worden verhaald. Aanrijding Markeloseweg Op de Markeloseweg vond een aanrijding plaats tussen twee automobilisten. De bestuurder die uit de richting Holten aan was komen rijden, wil de op de kruising met de Landuwerweg links af. Hij deed dit ook, doch hij zag hierbij een tegenligger over het hoofd, waar na een frontale aanrijding het ge volg was. Beide bestuurders had den hoofdwonden en zijn ver voerd naar het ziekenhuis in re spectievelijk Almelo als Deventer. De beide auto's waren total loss en zijn afgesleept. Twee inbraken Larenseweg Aan de Larenseweg vonden vo rige week op een avond twee afzonderlijke inbraken plaats. Deze inbraken vonden plaats op het moment dat de bewoners niet aanwezig waren. De inbraken moeten hebben plaatsgevonden tussen zeven uur en halfelf 's avonds. Het ging de dader of da ders kennelijk om geld. Bij de ene woning werd alleen contant geld weggenomen en bij de andere in braak werd een damestas met in houd weggenomen. Naar de da der wordt een onderzoek inge steld. Triathlon Holten bestaat 15 jaar. In die tussentijd hebben zich vele gekkig heden voorgedaan, die nu als anekdotes verder wor den verteld. Zie verder pagina 3 Stichting Kunst en Cultuur Holten viert het tienjarig bestaan. Hoe is dit ooit be- weekend weers ve;rY?q<;Hfjn£j/ Wat wisselvalliger weer en iets warmer. Vrijdag, zaterdag en zon dag hebben we overdag te maken met wat regen of enkele buien. Daarbij hebben we een afwissel- ling van wat opklaringen en af en toe zon. De nachten worden min der koud. De middagtemperatu- ren liggen rond dc 15.0 a 17.0 gra den, niet slecht voor begin okto ber. Dc wind is matig en. komt uit het westen. Goed weekend. Weerman, Freddie Paalman Volg dc mode. Op n.i.ir r.nlcr! Onze kindenckoenenmerken zijn onder andere: ELEFANTEN COMPAGNUCCI HUPSAKEE ESPRIT GATTINO BURLEY BO-BELL Een krant is altijd op zoek naar nieuws. Daarbij is het wel van belang dat de redactie hier weet van heeft. Pas dan is het mo gelijk er een artikel over te schrijven. Denkt u een leuke (nieuws)tip te hebben.- Schroom dan niet dit aan de rcdacnc van het Holtens Nieuwsblad door te geven. Ook al lijkt de tip het misschien niet waard te zijn om te melden, juist achter dit soort subtiele informatie kan veel meer schuilgaan wat belang rijk is voor de lezer om te weten. Naast het bekende telefoonnum mer: 0548-363803 is dc redactie nu ook via e-mail bereikbaar: Holtens.Nieuwsblad@owp.wegener.nl Naast het doorgeven van tips, kan dit adics ook worden gebruikt voor het versturen van persberichten. Bij dit laatste het artikel het liefst als bijlage meezenden. De uiterlijke datum voor het aanleveren van elektronische artike len is maandags, terwijl dat voorgeschreven versies vrijdags is. Dit wegens de benodigde verwerkingstijd. Een op tijd ingeleverd be richt geeft echter geen garantie voor plaatsing. A/s lezer van het Hot tens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd Geef dat ook eens an een ander door! I A Gebruik deze bon voor het opgeven van een I h nieuwe abonnee. l Inzenden aan. Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats Hipüj betaalt iocr dt abonnement f 79.10 per jaar itxsal-Atjzc: per acceptgiro) f76.75perpar (betaalwijze: automatisch)

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 1