ïlï Astmaspreekuur ziekenhuis leert patiënten zichzelf te redden doen op Salland Verzekeringen Ook astmapatiënten kunnen beroep ,Hoe gladder, hoe beter" Cara-patiënte in aangepaste woning na advies Thuiszorg Mraverpleegkundige van Thuiszorg dragen? jat heeft Thuiszorg Zuidwest yerijssel te bieden? 3 39TP119 eze pagina wordt aandacht over hun informatie- en advies- ed aan het thema astma, functie ten aanzien van astma. is een reactie op een prik- Kinderarts Bouman van het in de luchtwegen. De spie- Deventer Ziekenhuis schetst de ian samentrekken, de lucht- samenwerking tussen het zieken- wordt nauwer, het slijmvlies huis en Thuiszorg met betrekking op en er wordt slijm gepro- tot dit onderwerp, in een inter- erd. Oorzaken kunnen aller- view vertelt een carapatiante over i zijn (huisstofmijt, schim- aanpassingen in haar woning en pollen), maar ook niet- tot slot geeft Salland Verzekerin- jische prikkels zoals rook en gen informatie over vergoedingen leht. In een artikel vertellen voor o.a. astmapatiënten, eegkundigen van Thuiszorg iVENTER - Aandacht voor het nnenmilieu in de woning. Dat is sschien wel één van de belang- kste adviezen die Trees Maas en nie van der Linde geven aan ensen met cara. Beide vrouwen n verpleegkundige bij Thuiszorg lidwest Overijssel. heeft als specialisatie cara in de iftijdsgroep tot twaalf jaar. Trees is ördinator van de carazorg voor iders en kinderen. Zij richt zich op de eftijdsgroep boven de twaalf jaar. werkt vanuit Raalte en omgeving, vanuit het hoofdkantoor van luiszorg in Deventer. Overigens duikt igenwoordig weer steeds vaker de srm astma in plaats van cara op. weel mensen denken dat je cara kunt pstrijden door alleen de vloerbedek- ing in de woning weg te halen" zeg en Dinie en Trees. „Maar dat is atuurlijk alleen maar een onderdeel an de inrichting. Het gaat om méér. entilatie bijvoorbeeld is erg belangrijk huis. Maar een goede ventilatie ruist in tegen wat mensen geleerd ebben over isolatie en energieadvie- in van de overheid. Wij adviseren de iensen met cara in elk geval altijd de lechanische ventilatie aan te houden rant anders hopen huismijten en stof ch op." tocht u na het lezen van deze artike- :n nog vragen hebben, dan kunt u ontact opnemen met onze Centrale "huiszorgtelefoon, (0570) 686000. ëreikbaar van maandag tot en met rijdag van 08.00 tot 18.00 uur, buiten leze tijden alleen voor spoedeisende aken. Toename „Vorig jaar kregen we in totaal over het hele jaar gerekend honderdvijftig aan vragen van cliënten in verband met cara" zegt Trees Maas. „Dit jaar zijn er alleen al in de eerste zes maanden hon derdtwintig aanvragen binnengeko men, de meeste hebben betrekking op kinderen. Waaraan dat ligt? Ik vermoed dat de huisartsen tegenwoordig bij kin deren op steeds jongere leeftijd de diagnose cara vaststellen. Dat is goed, want dan kunnen wij er iets mee doen. We krijgen ook cliënten op verwijzing van huidartsen, kinderartsen of kno art sen. Voordat wij iets kunnen doen, moeten we eerst altijd een verwijzing hebben. Is die er, dan gaan we op huis bezoek en kijken we of er misschien iets aan het interieur gewijzigd kan worden waardoor de caraklachten afnemen. Een huisbezoek is ook nodig omdat Salland Zorgverzekeraar wil dat eerst zo 'n bezoek is afgelegd voordat er wordt overgegaan tot vergoeding van aller- geenwerende dekbed-of matrashoe zen. Dinie van der Linde: „Wij geven informatie over cara, over het stoken van de woning, over ventileren en inrichten. We geven ook instructie over inhalatietechnieken. Vaak hebben cliën ten ook al wel algemene informatie opgevraagd bij het Astmafonds, maar wij geven dan nadere informatie en instructie, toegesneden op de cliënt zelf. De behandeling van cara is de laat ste jaren flink toegenomen. Er zijn meer medicijnen gekomen. Jonge kinderen kinderen kunnen zich zelf op steeds vroegere leeftijd met hulpmiddelen zoals een voorzetkamer en redden." Tijdens een huisbezoek lopen volgens Dinie behandeling en preventie door elkaar. „Mensen bij wie cara in de fami lie veel voorkomt, hebben een grotere kans op een baby met de aanleg om allergisch te reageren op bepaalde prik kels. In zo'n geval kun je in de babyka mer beter geen vloerbedekking leggen maar zeil. In sommige gevallen wijzen we ook op allergie voor huisdieren." „De meest voorkomende oorzaak van cara bij kinderen is allergie voor de huisstofmijt. Maar ook bestaan cara klachten als gevolg van grote inspan ning en als gevolg van een heftige reac tie op allergische prikkels afkomstig van katten of honden. Ook bestaan cara klachten als gevolg van niet allergische prikkels zoals rook of virusinfecties. ,,ln het algemeen geldt: hoe gladder in huis, hoe beter", zegt Dinie van der Linde. De verpleegkundigen wijzen ouders ook op de gevaren van roken. „Dat is voor kinderen zeker niet goed", aldus Dinie. „Wij baseren ons hierbij mede op de informatie van Stichting Volksge zondheid en Roken. Vooral zwangere vrouwen wijzen we op de gevaren van roken voor kinderen. Ons motto is: rook niet waar de kleine bij is Vergoedingen Het is mogelijk vergoedingen te krijgen voor dé aanschaf van hulpmiddelen. Voor het vervangen van vloerbedek king bijvoorbeeld is vergoeding moge lijk in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Aller- geendichte hoezen voor matras, dek bed en kussen worden verstrekt in het kader van de AWBZ. De mensen van Thuiszorg kunnen alle informatie geven. „Maar", zegt Trees Maas „wij adviseren alleen, de zorgverzekeraar bepaalt uiteindelijk de vergoeding." Bij dc foto: Trees Maas geeft advies ovt de inhalatie techniek Foto: Aulie p DEVENTER - Wie bij Thuiszorg een hulpmiddel moet lenen, kan de kosten vergoed krijgen via zijn/haar ziekenfonds. In onze regio lopen de meeste vergoedin gen via Salland Verzekeringen in Deventer. Op advies van een huisarts of specialist kan een rolstoel of hulpmiddel verstrekt worden. Thuiszorg stelt vast of iemand voor een bepaald hulpmiddel in aan merking komt. deze taak is door Salland Verzekeringen uitbesteed aan Thuis zorg. Bij ingewikkelde gevallen beoor deelt Saliand Verzekeringen de aan vraag. René Heman is arts bij Salland Verzekeringen. Hij en zijn medewerkers beoordelen of iemand medisch gezien voor vergoeding in aanmerking komt. „Thuiszorg stelt de indicatie", zegt Heman. „In principe houden we ons altijd aan het advies van Thuiszorg. Maar als er twijfels zijn, nemen we con tact op met Thuiszorg of met de cliënt. Als de cliënt het niet eens is met een bepaalde beslissing van Thuiszorg, kan hij of zij ook contact met Salland Verzekeringen opnemen." dale werkstoelen, bedden of voedings- pompen. Deze artikelen moeten na gebruik weer worden teruggegeven. Al deze artikelen kunnen worden geleend bij het Uitleencentrum van Thuiszorg. Thuiszorg repareert en onderhoudt de geleende goederen eveneens. Bruikleen Verstrekkingen Salland Verzekeringen vergoedt de Als een aanvraag door het team van bruikleen van rolstoelen, rollators, aller- Heman is goedgekeurd, gaat de decla- geendichte matrassen en hoezen, spe- ratie naar de afdeling Verstrekkingen. DEVENTER - De 38-jarige cara- patiënt Ivonne Fiselier is deze maand verhuisd naar een woning die helemaal is aangepast aan haar ziekte. Ivonne's nieuwe woning is helemaal ingericht vol gens de adviezen van de caraver- pleegkundige van Thuiszorg. Het oude huis in Tuindorp, waar Ivonne met haar vriend woonde, was niet geschikt voor een cara-patiënt. Ivonne. „In het nieuwe huis komt zeil als vloer bedekking. Zeil is glad en er kunnen geen stof en huismijten in gaan zitten zoals bij de vloerbedekking in het oude huis. In het nieuwe huis zitten roosters in de ramen zodat er goed geventileerd kan worden.Ook is het huis goed geïso leerd. Dat was in ons oude huis niet zo. Daar bleef vochtige damp bijvoorbeeld van de was, hangen en dat is heel lastig voor een cara-patiënt. In het nieuwe huis is centrale verwarming zodat de temperatuur constant blijft. In het oude huis hadden we een gaskachel en die verwarmt slechts op één plek. Voor een cara-patiënt is er bijna niets zo lastig als die schommeling in temperatuur." Al jaren Al jaren had Ivonne last van lusteloos heid, vermoeidheid en hoofdpijn. Soms lag ze een paar dagen op bed in ver band met haar klachten. „De huisarts wist niet te vertellen wat ik had. Ik moest het leren accepteren volgens hem Totdat ik een jaar geleden naar een allergoloog werd doorverwezen. Het bleek, dat ik cara heb en allergisch ben voor bijna alles wat je maar kan bedenken: graspollen, weegbree, hon den en katten, huismijt, veren en voor sigarettenrook." Nadat Ivonne Thuiszorg had ingescha keld voor een advies, kwam de caraver- pleegkundige op bezoek. Zij heeft het hele huis doorgelicht, Ivonne: „Ze zei dat het beter was de vloerbedekking te vervangen door gladde materialen Ze adviseerde onze spullen zoveel mogelijk in stofvrije dus dichte kasten op te ber gen en ze adviseerde de planten regel matig met water te besproeien tegen het stof en buiten te laten drogen Ook adviseerde ze een allergeen dichte matras- en hoes Die heb ik gekregen via Thuiszorg en het ziekenfonds heeft er- en kindzorg langerschapsbegeleiding/-yoga aamzorg KU/CHT-screening jnsuitatiebureau uisbezoeken ientingen fehooronderzoek iiemabijeenkomsten pvoedingsondersteuning ©rging en verpleging uishoudelijke verzorging/ Jpha hulpverlening rsoonlijke verzorging verpleging nedisch technische handelingen ntensieve thuiszorg ianvullende hulpverlening - gespecialiseerde verzorging - videohometraining - voedings-en dieetadvies - personenalarmering - gezondheidscursussen - dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: - persoonsgebonden budget - vrijwillige thuiszorg Maatschappelijk werk - persoonlijk advies en gesprek - groepsbijeenkomsten - sociaal raadslieden - bedrijfsmaatschappelijk werk aan Thuiszorg. Vaak hebben mensen geen idee wat de hulpmiddelen alle maal kosten. Een rollator kost al gauw vierhonderd gulden, een rolstoel vier duizend. Op jaar basis vergoeden we bij de bruikleenartikelen voor meer dan een miljoen gulden aan Thuiszorg ten gunste van onze verzekerden." Foto: Hans ter Hedde (links) en René Heman van Salland Verzekeringen Die betaalt uit. Hans ter Hedde is hoofd van deze afdeling. Hij zegt: „Waar we altijd op letten als we declaraties uitbe talen, is of de cliënt wel bij ons verze kerd is. Gek genoeg komt het wel eens voor dat iemand elders is verzekerd. Hoe dan ook, de cliënt zelf hoeft geen administratie bij te houden van wat hij leent. Wij verzorgen de vergoedingen Astma Ook astmapatiënten kunnen een beroep doen op Salland Verzekeringen. De verstrekking van allergeendichte matrassen en hoezen loopt via Thuiszorg, maar inhalatoren, 'puf-sys- temen' voor kinderen en poeders voor volwassenen niet. Ter Hedde „Deze artikelen moeten de mensen bij de apo theek halen. Dit zijn ook geen bruik leenartikelen. Ze blijven in het bezit van de cliënten. Deze artikelen worden voorgeschreven door de huisarts of specialist. Ook het verblijf in een ast macentrum zoals Heideheuvel in Hilversum kan worden vergoed. De vergoeding van kosten voor nieuwe vloerbedekking als blijkt dat de oude allergische reacties oproept loopt via de Wet Voorzieningen Gehandicapten. (WVG) en/of de gemeentelijke sociale' dienst. briefje krijg je niets vergoed. Ook advi- j seerde de verpleegkundige van Thuis-' zorg de overgordijnen elk half jaar te wassen. Ik heb heel veel aan de advie zen van Thuiszorg gehad. Ivonne is nog bezig om via het Astmafonds een ver goeding te krijgen voor het zeil in haar nieuwe woning. Via de gemeente (Wet Voorzieningen Gehandicapten) lukte dat niet omdat de regels nu eenmaal bepalen dat van vergoeding geen spra ke kan zijn bij verhuizing. sche prikkels. Erfelijkheid speelt ook een rol. Hoe dan ook, wij krijgen hier steeds meer heel jonge astmapatiëntjes." Huisartsen De huisartsen in Deventer stellen vol gens Bouman veel vaker dan vroeger de diagnose astma vast. Toch is er vol gens Bouman ook bij hen nog steeds behoefte aan meer informatie en voor lichting. „Huisartsen kunnen de kinde ren vaak al heel goed preventief behan delen. Ze adviseren de ouders bijvoor beeld niet meer te roken. Sigaretten rook geeft astmatische reacties. Soms moet overwogen worden geen huisdie ren te nemen. De huisarts is natuurlijk niet alleen preventief bezig, hij behan delt ook. Net als de huisartsen schrijven de kinderartsen in het ziekenhuis ook medicijnen voor. Het gaat dan veelal om onderhoudsmedicamenten, medi cijnen die de kinderen zonodig jaren lang moeten gebruiken om zo de klach ten te helpen verminderen." Thuiszorg Uiteraard speelt ook Thuiszorg een rol. Bouman; „Op verzoek van de kinder artsen uit het ziekenhuis brengt de astmaverpleegkundige van Thuiszorg een bezoek aan kinderen met astma. Ze bekijkt de situatie thuis. Zo kan ze advies geven over de hygiëne, hoe het huis stofvrij te houden of over het gebruik van medicatie." Foto: Ivonne Fiselier: ,Je komt er nooit echt vanaf.' deze artikelen vergoed na verwijzing van de huisarts, want zonder diens DEVENTER - Op de Kinderpoli van het Deventer Ziekenhuis wordt iedere dinsdagmiddag tus sen 14.00 en 16.30 uur een speci aal spreekuur gehouden voor kin deren met astma. Voor dit doel is een spreekkamer ingericht waar een video kan worden vertoond en waar informatiebrochures klaarliggen. Ook astmaverpleeg kundigen José Schopman en Trees Maas van Thuiszorg zijn op het spreekuur aanwezig. Mee omgaan Ivonne heeft op verwijzing medicijnen gekregen van de apotheek. Die helpen haar haar kwaal te verlichten. „Je kan er honderd mee worden hoor", zegt ze over haar cara. „Maar je komt er nooit echt vanaf. De adviezen van Thuiszorg en de medicijnen helpen me wel om zo goed mogelijk met cara om te gaan. Daarnaast ben ik op eigen verzoek naar een 'homeopaat geweest die mij medi cijnen voorschreef waarbij ik nog meer baat heb. Je moet proberen zoveel mogelijk rekening met de ziekte te hou den. Als ik op een verjaardag kom waar wordt gerookt, ben ik drie dagen ziek.... Helaas stuit je vaak op onbegrip van mensen. Gelukkig zijn er ook men sen die wel begrip hebben voor mijn ziekte en buiten roken zodat ik er geen last van heb. Er valt wel met cara te leven maar je moet wel zoveel mogelijk maatregelen nemen om het leven te vergemakkelijken." Postbus 583, 7400 AN Deventer Kinderarts RA. Bouman, sinds zes jaar verbonden aan het Deventer Zieken huis, vertelt dat het spreekuur is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van een jaar of zes tot een jaar of tien. Het gaat om die groep patiënten, die zich zelf kan redden als hen eenmaal verteld is hoe ze het beste met hun ziekte kun nen omgaan. Astma verdwijnt nooit, maar je kan de klachten wel flink ver minderen." Het spreekuur kan alleen worden bezocht op verwijzing van één van de kinderartsen van het ziekenhuis. Bouman stelt vast: „Astma is misschien wel de meest voorkomende aandoe ning onder de jeugd op dit moment. Het aantal gevallen van astma neemt nog steeds toe. De vijf kinderartsen in het ziekenhuis krijgen per jaar honder den astmapatiënten over de vloer. Alle patiënten komen hier op verwijzing van hun huisarts." Waarom astma zoveel meer voorkomt dan vroeger, kan Bouman niet een, twee drie verklaren. „Astma is een allergische reactie op prikkeling van de luchtwegen. Het heeft onder andere met allergie te maken. Allergie voor huismijten of voor stof, voor sommige planten of dieren." Dat luchtvervuiling de belangrijkste oorzaak van astma is, is volgens Bouman niet bewezen. „De laatste onderzoeken wijzen erop dat astma ook (Foto) Kinderarts PA Bouman: „Klachten helpen verminderen" te maken heeft met verminderde weer stand van jonge kinderen tegen allergi-

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5