Gezellig sfeertje bij de ruïne Wespen zoemen vooral in augustus en september Lourdes bedevaart ook voor kinderen Week van het platteland Er zitten grote verschillen tussen bijen en wespen, ook al lijken ze op elkaar Open Dag Kaasboerderij CONCERTEN Rommelmarkt in Espelo I DONDERDAG 19 AUGUSTUS 199 f Holtens NIEUWSBLAD t Ook dit jaar organiseert Nationale Bedevaarten een kinderreis (per trein) naar Lourdes. In tegenstelling tot de andere bedevaarten is dit de reis, waarin kinderen en hun ouders/verzorgers een centra le plaats krijgen binnen het programma. De kinderreis wordt gehouden van 16 tot en met 23 oktober. Gezonde, zieke en/of gehandi capte kinderen van 0 tot 16 jaar zijn van harte welkom om deel te nemen aan deze bedevaart, even als verstandelijk gehandicapten tot en met 30 jaar. Voor ou ders/begeleiders van de kinderen die nauw betrokken worden bij hef programma, zijn er speciale themabijeenkomsten onder lei ding van pastores. De kinderen (met ouders/verzorgers) worden verdeeld in kleine groepjes, die bijgestaan worden door enkele grocpsbegeleiders. Daarnaast kan men, tijdens de reis en het verblijf, een beroep doen op de medische en pastorale staf. Met thema 'Samen op reis' wordt tijdens een aantal gebeurtenissen en evene menten in Lourdes op begrijpelij ke wijze aan de kinderen gepre senteerd. Meer informatie over deze bedevaart en de overige rei zen is verkrijgbaar bij Nationale Bedevaarten, postbus 273, 5201 AG 's-Hertogenbosch, tel. 073- 6124233. Maandag Vorige week begon zonnig en onbewolkt. Maar dat duurde niet al te lang; van het zuidwesten uit nam de bewolking geleidelijk toe op nadering van een storing. Wat later viel er af en toe wat lichte re gen. In de middag was er veel bewolking met af en toe zon. Het voelde buiten broeierig aan. Later in de tweede helft van de middag viel er een kortstondige flinke regenbui. Holten kreeg van deze bui 5.6 mm en Espelo 7.5 mm neerslag. Met een zuidwestelijke stro ming werd vrij vochtige en onstabiele lucht aangevoerd. Dinsdag ln de vroege ochtend viel er wat tegen maar het leverde niet veel neerslag op. Verder verliep de morgen bewolkt met nu cn dan wat zon. Een groot deel van de middag overheerste de bewolking. Tijdens enkele opklaringen kwam de zon even te voorschijn. Aan het eind van de dag viel er een lichte regenbui. De temperatuur haalde een waarde van 20.6 graden. Holten kreeg totaal aan neer slag 3.0 mm en Espelo 6.6 mm. 1 let wisselvallige weer werd ver oorzaakt door een aantal storingen die over ons land trokken. Woensdag Begon met veel wolkenvelden en wat zon. Wat later kwamen er brede opklaringen voor en waren er perioden met zon. Net voor en tijdens de eclips zonsverduistering was de bewolking weer toe genomen, zodat we het tegen viel om het goed te kunnen zien. 's Middags wisselden wolkenvelden en wat zon elkaar af. De tempe ratuur kwam niet hoger dan 19.4 graden. Met een matige noord westelijke stroming werd koele lucht aangevoerd.-Vanaf de Noordzee werdén veel wolkenvelden aangevoerd. Donderdag Ochtend cn morgen veel wolkenvelden en af en toe zon. Later tij delijk meer opklaringen en geregeld zon. Daarna vormden zich sta pelwolken. In de middag bleven de stapelwolken overheersen en was er slechts nu en dan zon tijdens een opklaring. Het kwik steeg niet verder dan 18.9 graden. De noordwesten wind voerde wolken vanaf do Noordzee aan. Aan het eind van de dag vielen er wat re gendruppels. Een hogedrukgebied boven de Noordzee hield een zwakke noordwestelijke stroming in stand. Vrijdag 's Morgens eerst wolkenvelden en geregeld zon. Daarna ontwikkel den zich stapelwolken. In de eerste helft van de middag was er nog veel zon en wat stapelwolken. Daarna meer bewolking uit het wes ten en minder zon. Het werd geen onaardige dag. Ook boekte de temperatuur een naar graden winst; het werd 21.5 graden. De as van een rug van hoge luchtdruk lag in de ochtend over het midden van het land en trok oostwaarts. Een lagedrukgebied bij Schodand breidde zijn invloed uit over ons land. Zaterdag Begon het in de nanacht tc regenen. De morgen verliep zwaarbe wolkt en er viel van tijd tot tijd regen, die later meer buiig van ka rakter werd. In de loop van de middag werd het droog en kregen we enkele opklaringen en wat zon. Wat later viel er nog een regen bui. Over het etmaal viel er in Holten 9.0 mm cn Espelo 7.5 mm. Een occlusie met regendag in de ochtend over het midden van het land en trok verder oostwaarts. Het front verliet in het begin van de middag ons land. Zondag ln de avond en nacht van zaterdag op zondag vielen er een paar buien. Deze leverden in Holten 5.0 mm neerslag af. De dag begon onbewolkt en zonnig. Maar al snel vormden zich opbollende sta pelwolken. Tijdens een bui die langs ons dorp trok was een on- weersklap te horen. Net in de middag viel er een bui. In dc middag hadden we stapelwolken en zon. De temperatuur kwam op 20.5 graden te liggen. De wind was matig rol vrij krachtig en kwam uit het zuidwesten tot het westen. Met een matige tot vrij krachtige westelijke stroming werd heldere cn onstabiele lucht aangevoerd. Meteo Holten, Freddie Paalman Dc GLTO-afdeling Voorst houdt in het kader van dc Week van het Platteland op za terdag 18 september een gezel lige familiedag op de Wilpsc klei. Er doen twee bedrijven mee aan deze dag; het bedrijf van de families Riefel aan de Weerdswcg 7 en dat van de fa milie Ten Voorde aan de Wcerdsweg 3. Tussen de twee bedrijven loopt een pendeldienst met paard en wagen. Er is tijdens deze dag veel De organisatie van de Ruïnefeesten is zeer tevreden over de twee muziekavonden die werden gehouden op de ruïne De Waerdenborch. Het was voor de eerste keer dat op deze locatie een activiteit plaatsvond. Het blijkt een schot in de roos te zijn. 'Ik had niet verwacht dat er zoveel mensen op afzouden komen', laat Johan van Dam verbaasd weten. Hij is penningmeester in het VW-bestuur. Deze organiseerde namelijk met Balloon Promotions de twee avonden. De eerste werd gehouden op 11 augustus met een Afrikaanse band. De tweede en tegelijk de laatste avond werd op 18 au gustus gehouden in countrystijl. 'Wat mij betreft doen we dit volgend jaar gewoon weer', geeft WV-voorzitter Jan Nikkels al aan. De Afrikaanse avond was ontlijst met de caravan van de wereldwinkel en een hap en snapkraampje met Afrikaanse hapjes. Deze bleken goed met Spaanse pepers getuid. Verder waren er verlichting en vuurkorven die voor de sfeer zorgden. De laatste avond stond in het teken van country. Zanger Billy Mack kreeg hierbij hulp van The Balt Eagel Linedancers. Verder stond er een rodeostier klaar om het geheel af te maken. Het enige nadeel van de locatie: 'De band staat eigenlijk net iets te ver weg daar op de ruïne', vinden Jan en Johan. Hier zal voor volgend jaar een oplossing voor moeten worden gevonden. (Foto: Peter Bulthuis) De week daarna hield Romi vol en deed ze steeds meer al leen. Het ging steeds beter en mede daardoor ook steeds gemakkelijker. Na twee weken vond ze dat ze er wel overheen was. Ze voelde zich goed en was niet bang meer. 'Ik ga zometeen lekker het dorp in, even wat leuks kopen voor Anita en Mirjam en daar na door naar Rob. Eens kijken waar hij mee bezig is', dacht ze toen ze uit school kwam. In het dorp liep ze meteen haar vaste winkel binnen, hier had den ze altijd wel iets leuks en het personeel kende haar zo langzamerhand en dus ook wat ze leuk vond. „Goedenmiddag Romi, waar kan ik je vandaag mee hel pen?", vroeg het meisje bij de kassa aan haar. Ik ben opzoek naar twee ca- deau's voor twee vriendinnen van me die me heel erg hebben geholpen. Ze moeten onge veer even duur zijn.", ant woordde Romi. O, dan weet ik wel iets leuks voor je.", zei het meisje en liep voor haar uit. Ze liepen naar een vitrine waar allerlei gloeilampen stonden en brandden met in de lamp een tekst die meegloeide. Wat ontzettend leuk! Kunnen ze gewoon in het stopcontact? vroeg Romi. Nee, dat niet, maar de schakelaar die ervoor nodig is wordt cr bij geleverd.", vertel de het meisje. Goed. Doe me er dan maar cén mer 'bedankt' en één met Een wesp of hommel zie jc zel den in het voorjaar, maar in au gustus des te meer. Dat komt door de wijze van voortplan ting en die verschut nogal van die van honingbijen. Wespen worden vaak voor bijen aange zien en dat is ook te begrijpen want er zijn duidelijke over eenkomsten, maar er zijn veel meer verschillen. Het belang rijkste verschil is dat honing bijen in dc zomer en winter in een kolonie leven, maar dat bij de wespen en hommels alleen de koninginnen overwinteren. Een ander verschil is het verza melen van voedsel: hommels en honingbijen bezoeken uit sluitend bloemen terwijl wes pen ook dode insecten eten en verder alles wat zoet is. Als de koninginnen van de hom mel en de wesp in het voorjaar uit hun winterrust komen, gaan ze op zoek naar een geschikte nestgele genheid en zij moeten dan alles al leen opknappen: bouwmateriaal verzamelen en bewerken, eitjes leggen, voedsel voor de larven verzamelen en het broed verwar men. Pas als de eerste werksters uitlopen, krijgen ze assistentie. Dan gaan de werksters voedsel en bouwmateriaal verzamelen en cel len bouwen en de koningin kan tenslotte alleen eitjes leggen. Dan kan het volkje groeien en hoe meer werksters, hoe sneller de groei. In de zomer wordt het hoogte punt bereikt en dan is het volkje in staat om nieuwe koninginnen te kweken. Die worden bevrucht en zoeken dan weer een plekje om te overwinteren. Dc werksters van het volk gaat geleidelijk dood als de nachten kouder worden. Exit hommels en wespen. Dus een typisch voorbeeld van op gang, bloei en ondergang. Maar dc nieuwe opgang zit al v eilig ver scholen. Hommel- en wespenvolken kun nen het beste ongemoeid worden gelaten, want ze sterven vanzelf uit en komen niet meer terug. Maar een wespennest in de tuin kan hinderlijk zijn. Een imker of de gemeente kan worden ge vraagd het nest op tc ruimen. Inderdaad, ze kunnen alle drie ste ken, maar als ze het doen is het steeds de schuld v an de mens. Honingbijen en hommels steken alleen als wij hun woning versto ren of op ze gaan zitten. Met wes pen ligt het wat moeilijker. Die krijgen steeds meer behoefte aan zoetigheid naarmate dc organisa tie van het volk ineenstort. In au gustus dus. Tot die tijd haalden ze die zoetigheid uit de bloemen en vruchten. Nu moeten ze die el ders zoeken. En dan wordt een gebakje of een glas limonade erg verleidelijk. Mensen lokken daar mee de wespen naar zich toe, maar als ze komen, wordt er ge slagen. Nooit zal een wesp spon taan een mens steken. Probeer daarom de zoetigheid wat af te dekken of lok de wespen naar een andere hoek van de ruin met een bierflesje met daarin een beetje bier en wat honing, zodat het lek ker gaat gisten. Succes verzekerd. Probeer te voorkomen dat wes pen tussen kleding en huid terecht komen. Als ze bekneld raken, is de kans groot dat ze steken. Zijn steken gevaarlijk? Wel pijn lijk, maar gevaarlijk slechts voor een enkeling. Alleen dat unieke geval wordt breed uitgemeten en dat veroorzaakt de paniekreacties van mensen. Zij die naar een steek ademhalingsmoeilijkheden krij gen of een allergische reactie krij gen op de huid, moeten direct naar de polikliniek van een zie kenhuis gaan. Omdat de honingbij als kolonie overwintert, moet het volk een flinke voorraad aanlegen. De ge hele winter heeft het volk voedsel nodig ook om zich warm te kun nen houden. De temperatuur in het winternest bedraagt ongeveer 15 graden. Maar in december, na de kortste dagen, gaat de koningin alweer eitjes leggen en voor het opkweken van broed is een tem peratuur van 35 graden nodig. De bijen moeten dus extra warmte ontwikkelen. Ze doen dat door de vliegspieren te laten trillen met 'losgekoppelde' vleugels. Kaas- en zuiverboerderij Den Hoek aan de Leemsteeg 23 in Wilp-Achtcrhoek houdt op 19 september een open dag. Tijdens deze dag zijn naast een demon stratie kaas maken ook diverse an dere demonstraties te zien die met het boerenbedrijf te maken heb ben, zoals hout eken en zeisen ha ren. IJsboerderij Dc Horst is ver tegenwoordigd met lekker boe- renijs. Het belangstellend publiek kan verder kruudmoes, baljenbrij en eigengemaakte yoghurt en kaas proeven en kopen. De deuren staart open van lien tot vier. Zion Train: 18 augustus in Rotown Rotterdam, 19 augus tus in de Melkweg Amsterdam, 20 augustus in Vera Groningen en 21 augustus in Tivoli Utrecht Discount: 19 augustus in 013 Tilburg en 20 augustus op Popfestival leper Gluecifer: 19 augustus in Paradiso Amsterdam, 26 au gustus in Vera Groningen, 27 augustus op Lowlands Biddinghuizen cn 4 september op Huntenpop Varsselder Billy Mahonie Bows Clinic Hefner Gluecifer 3rd Eye Foundation: 19 augustus in Paradiso Amsterdam Lucky: 19, 20 en 21 augustus in Welschap Eindhoven, 22 au gustus in Rotown Rotterdam, 25 augustus in Canix Lottum, 26 augustus in de Melkweg Tielt en 27 augustus in de Weerstand Kortrijk Tess Wiley19, 20 en 21 augustus in Welschap Eindhoven cn 20 november op Popfestival Hoogeveen Hot Water Music: 19 augustus in 013 Tilburg en 20 augustus op Popfestival leper Animals: 20 augustus in Downtown Gemert, 21 augustus op Drijf In Bluesfestival Giethoorn en 22 augustus op Sjwaampop Swalmen Zita Swoon: 20 augustus in het. Paard Den Haag en 5 septem ber op Popfestival Ellewoutsdijk Wenge Musica B.C.B.G. S.D. Malaika: 20 augustus in de Melkweg Amsterdam Ifang Bondi: 20 augustus op Landgoed Avegoor Ellecom, 21 augustus op de Kunstijsbaan Eindhoven cn het Reggae Sundance Festival Eindhoven en 5 september op de Grote Markt Breda Boyd Small Band: 21 augustus op Drijf In Blues festival Giethoorn en 9 oktober in Smelt Maastricht, 3 september in De Kade Zaandam, 4 september op Huntenpop Varsselder en in het Doolhof Tegelen, 5 sep tember in Popwerk Den Bosch en 17 oktober in 013 Tilburg In Extrcmo:. 21 augustus op Waterpop Wateringen, 2 sep tember in Vera Groningen en 3 september in de Baroeg Rotterdam Mick Clarke Band: 21 augustus op Drijf In Bluesfestival Giethoorn en 22 augustus op Sjwaampop Swalmen Sunremes Three Degrees Trammps: 21 augustus in Expo Center Hengelo Trumpf As: 21 augustus Groniriéeri in Vera Alpha Blondy Dub Judah Macka B &Thc Robotiks Ifang Bondi Sixth Revelation: 21 au gustus op dc Kunstijsbaan Eindhoven Darren Price Optical: 21 au gustus in het Paard Den Haag Hoax: 21 augustus op de Botermarkt Haarlem, 27 au gustus in Night Live Music Groningen Handsome 3Somc De Heideroosjes: 21 augustus op Waterpop Wateringen en 22 augustus op Sjwaampop Swalmen Benj: Wate augu: Benjamin B.: 21 augustus op Waterpop Wateringen en 75 augustus in RSG Rotterdam Liciuido Skinnv Soulwax: Waterpop Liquido Ski augustus op 21 Quazar: 21 augus tus in Doornroosje Nijmegen, 2S augus tus in Massive Rotterdam en 4 sep tember in LVC Leiden Postmen: 21 augustus op Woodrock Houten, 22 augus tus in Hashiba Den Haag, 4 september op Westerpop Delft en de Wereldhavendagen Rotterdam en 5 september in Tivoli Utrecht Big Rude Jake: 22 augustus in Night Live Music Maastricht, 23 augustus in de Noorderzon Groningen en 27 augustus in Porgy Bess Terneuzen U-Gene Oh-Jay: 22 augustus op Festival Cuitura Heerlen en 9 september op Studium Generale Eindhoven Breakbeat Era Krust Roni Size: 22 augustus in Solaris Bloemendaal Blink 182 Eminem Ice T I ess Than Jake One Minute Silence Pennvwise Pietasters Suicidal Tendencies: 22 augus tus bij de Nedereindsc Plas Nieuwegein Living End: 23 augustus in de Melkweg Amsterdam en 24 au gustus in Nighttown Rotterdam Buckchern Paradiso 24 augustus in -n sterdam 'friends' erin.", zei Romi. Toen ze even later met de lampjes buiten stond dacht zc 'Nou moet ik eigenlijk ook nog iets leuks voor Rob kopen, maar wat?' Ze liep wat winkels in en uit en keek rond opzoek naar iets leuks toen ze ineens een idee kreeg. Ze ging de boekhandel binnen en kocht een kaartje met 'speciaal voor jou' op de voorkant en 'je weet wel waarom' aan de binnen kant en een pen. Ze haalde het plastic van de kaart en schreef: Ons etentje werd ruw verstoord, maar het ergste moest nog komen. Wat gebeurt is, is gebeurt, maar je blijft er toch van dromen. 77 die je schrik aanjagen die je nooit hebt meegemaakt. Die je nooit had willen kennen en waar jeje eerst over bi Door jou kwam het besef dat het duel moest worden aange gaan. Van jou kwamen de woorden, die mij qoveelgoed hebben gedaan. Als dank voor alles watje hebt ge geven alles van nu, maar ook van toen. Wil ik je dit graag geven, laten we ons eten je nog eens over- Tevreden las ze het nog eens over. 'En deze keer betaal ik het etentje Rob' dacht ze en stapte op haar fiets. Daantje Dartel De rommel-, kleinveemarkt en oude ambachten die de School- en Volksfeestcommis- sie van Espelo voor za terdagmiddag 28 augustus van 13.00-17.00 uur op het pro gramma heeft staan, mag zich verheugen in een overweldi gende belangstelling. De afgelopen jaren vond er zater dag 's middags altijd een zeskamp plaats tussen een aantal straten uit Splo, maar de commissie vond het tijd worden om eens uit een ander vaatje tc tappen. Aangezien men niet wilde tornen aan de traditionele optocht van zaterdagmorgen, is er gekozen om de genoemde markten direct na de middag te houden. Het was dus voor de organisatie even afwachten of hiervoor belangstel ling zou zijn. Wat bleek echter af gelopen weekend, 2 weken voor het Sploder Feest hadden zich al zo'n vijftig standhouders afkom stig uit heel Oost-Nederland ge meld, om plaats te nemen op de feestweide aan de Espelodijk. Uit navraag bleek dat ze met na me ook waren gekomen vanwege de gratis plekken die de Sploder feestcommissie beschikbaar stelt. Uit de opgave blijkt dat er van ve le artikelen stands zullen staan. Zo komt er iemand die zelf kaart jes maakt, zullen er spullen aan wezig zijn die afkomstig zijn van de Bosschool, is er iemand aan wezig die zelf nestkastjes maakt, en worden er ter plekke broodjes gebakken. De - ondertussen vier - bandleden van Skik zijn terug van vakantie. E zc beginnen het nieuwe seizoen meteen goed. Vorige week kwam hun nieuwe single 'Af toe' in een geremixte versie uit. Op zon dag 29 augustus staat Skik op nieuw in Biddinghuizen op het Lowlands Festival en de officiële Skik-tour gaat 9 september aan staande van start. Vorig jaar stond de Drentse band in een bomvolle Alpha-tent, dit jaar staat zij op Lowlands in de zogeheten Foxtrot-tent. Een speciaal, meer akoestisch gericht optreden, waar onder andere nieuwe nummers en bekende Skik-nummers in een aangepast arrangement worden uitgevoerd. Allemaal nog een beetje geheim, maar vast staat al wel dat voor een aantal nummers Skik zal worden bijgestaan door het 40 man tellende Ricciotti Ensemble. Na Lowlands is Skik vanaf 9 september weer volop te zien op de Nederlandse podia. Het wordt een uitgebreide tour, met als hoogtepunten ongetwij feld een optreden op 23 oktober in Paradiso en 3 december dc af sluiting van het jaar voor Skik met een feestelijk optreden in het ka der van het 5-jarig bestaan in de Oosterpoort in Groningen. Ook komt er een stand met skel ters, trekkers plus aanhangers e.d., is er een handelaar met tweede hands fietsen en iemand die zelf stekkies maakt en planten ver koopt. Op een heel ander gebied is er een mevrouw aanwezig die zelfge maakte dekens verkoopt t.b.v. Brazilië. Verder zijn er nog een aantal stands waarin allerlei kalebassen en pompoenen worden verkocht cn zijn cr natuurlijk diverse stands waarin de vele hebbedingetjes worden aangeprezen die op een echte rommelmarkt niet mogen ontbreken. Ook voor de Kleinveemarkt zijn er al diverse inschrijvingen. Zo komen er een aantal pony's, diver se soorten kippen, geiten en ko nijnen. De feestcommissie van Espelo heeft op de weide echter nog plaats voor meer stands aangezien er aan de Espelodijk weiland ge noeg is, vandaar dat men voor gratis deelname nog contact kan opnemen met Wim Lubbersen van de Sploder Fe tel. 0572 - 32 13 87.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 9