Kadastrale Atlas Holten boordevol met historie Holtens Nieuwsblad Holten straks massaal aan de zoneclipsbril Te koop: Aardappelen "Parel" en "Bildtstar" Lekker kliederen in de lijmemmer Schilderswedstrijd bij Bos' Dierenwereld Band Veur disse Keur opwarmer Normaal r Brutale dief wil koffie stelen Inbraak bedrijf Fietsersduo is spoor bijster op Holterberg Oudheidkamer Hoolt'n maakt boekwerk met Kadastrale Atlas Overijssel Doorgereden na aanrijding IN DIT nui\amer ILrii Inbraak vakantiehuisje Kalveropfokdag kinderboerderij U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint BON Woonplaats Holtens DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1999 Abonnementsprijs f 79,40 Losse nummers f 1,65 Nederland krijgt op woensdag 11 augustus een spectaculair natuurverschijnsel te zien. De zon zal op die dag worden ver duisterd door de maan. Tot een complete zonsverduiste ring zal het niet komen. Daarvoor moet worden afgereisd naar bij voorbeeld het zuiden van Engeland, het noorden van Frankrijk of het zuiden van Duitsland. In een strook van 100 kilometer breed zal de slagscha duw van de maan daar over de aarde trekken. Wij in Nederland moeten het doen met een verduistering tussen I 90 (Friesland) tot 97 procent I (Zuid-Limburg)Pas vanaf 95 procent is er echt iets merkbaars j te ontdekken: het lijkt alsof er een wolkenfront voor de zon langs gaat. De eerstvolgende totale zonsverduistering die op Nederlands grondgebied is te vol gen, zal zich pas op 7 oktober I 2135 voordoen. De echte finesses van de zonsver duistering zullen we dit jaar moe ten missen. Er ontstaat bijvoor- I beeld geen diamantring. Bij dit verschijnsel dekt de maan de zon nog net niet helemaal at. J Hierdoor is er aan een kant nog een klein stukje zonlicht te zien, die als een fonkelende diamant lijkt te schijnen. Daarna volgt de corona. Deze komt alleen tevoor schijn wanneer de zon totaal door de maan wordt bedekt. Dan zijn de zonnegassen rond de maan schijf te zien, wat een spectaculair beeld oplevert. Het duister valt in en er zijn zelfs sterren en planeten te ontdekken. Het bioritme van dieren en planten wordt erdoor verstoord. Kippen gaan op stok, vogels en krekels zijn ineens stil, terwijl bloemen de kelken sluiten. Niets van dit alles in Nederland dus. Toch zal de verduistering ook hier erg interessant zijn om niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het is in heel Nederland al leen mogelijk de eclips te bekijken met een speciale (papieren) bril met aluminiumachtige 'glazen'. Anders kan blijvende schade aan de ogen ontstaan. Zelfs als de zon voor 99 procent is afgedekt, kan oogschade ontstaan wanneer recht in de zon wordt gekeken. Enkele seconden kijken in het fel le licht kan zorgen dat later voor altijd een leesbril nodig is om de krant te kunnen lezen. Opeengestapelde cd's of negatie ven voldoen absoluut niet. Hierdoor kunnen nog steeds schadelijke straling schieten. De brilletjes zijn in Holten goed koop bij Foto Mulder en Jos Opdek te krijgen. W.G. Markvoort Oude Stationsweg 7, Holten. 0548-36 18 69 Zaterdags of elke dag tussen 17.00-19.00 uur. Hossen, springen en angoan, wie hier niet van houdt en daarnaast zijn cd-kast vol heeft staan met het complete Normaal-oeuvre heeft vast ook wel eens een optreden van Veur disse Kear bijgewoond. Zo niet, dan is dit aan te raden. Of beter gezegd: oau le roaden. Veur disse Kear brengt Overijsselse feestrock en geeft optredens waar het bier rijkelijk vloeit en het plat teland verregaand de hemel in wordt geprezen. Het vijftal is vrij dag 3 september in het voorpro gramma van Normaal te bewon deren. Begin dit jaar presenteer den ze hun eerste cd Kukeleku, bij gestaan door een duizendtal bier- lustige fans. Vol zelfbewustzijn betitelen ze zichzelf als strontboer en bezingen ze naast de posiüeve kanten van het boerenbestaan ook de problemen ervan. Want waar moet een strontboer bij voorbeeld met: zijn mestoverschot heen? Een brutale winkeldief werd afgelopen week in een super markt te Holten betrapt. Een man bezocht de winkel en kocht diverse goederen. Bij de kassa rekende hij netjes enkele spullen af, maar "vergat" 24 pondspakken koffie af re rekenen. Dit was echter opgemerkt door winkelpersoneel, dat de man ver volgens aanspraken. Deze zette het vervolgens op een lopen. Hij liet een jas en de gesto len koffie achter. De man wist te ontkomen. Naar zijn identiteit wordt eên on derzoek ingesteld. Vermoedelijk komt hij nog wel op de koffie. INBRAAK Er werd afgelopen vrijdag ingebroken in een woning aan de Tolweg te Holten. Dit ge beurde 's morgens tussen half ne gen en tien uur. Net als de andere inbraken van de laatste tijd, werd een raam opengebroken. De wo ning werd doorzocht, waarna geld en sieraden werden ontvreemd. Bij een bedrijf aan de Waagweg werd vorige week ingebroken. Donderdag is hier aangifte voor gedaan. De dader(s) kwamen het pand binnen door in eerste instantie op het dak te klim men en hierna een soort deur open te breken. In het pand werden enkele deuren geforceerd. Ook werd getracht een kluis te openen, maar dit lukte niet. De daders moesten genoegen nemen met enige "handgeld", dat net op dat moment in het pand aanwezig was. VERNIELING Een auto in gebruik bij een Holtenaar werd vorige week het slacht offer van zinloze vernieling. Een buitenspiegel werd na melijk vernield. De auto stond geparkeerd in de Hoffesstraat. Natuurdiorama Holterberg houdt in samenwerking met het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme een festival voor niet-professionele kunstschil ders met als thema Het land schap van Overijssel. Overijssel wordt ook wel De Tuin van Nederland genoemd. Deze provincie kent namelijk een enor me variatie aan landschappen. De kop van Overijssel is totaal anders dan het landschap van Twente. Het Vechtdal verschilt weer van de Sallandse Heuvelrug. In ons land zijn veel kunstschil ders die in hun vrije tijd creatief bezig zijn. Zij worden hierbij uitgenodigd om aan dit festival deel te nemen met maximaal drie schilderijen. Het motief moet herkenbaar zijn en dus met abstract. Opgave voor deelname is kosten- loos en is mogelijk tot 1 novem ber 1999. Van elk werk moet een foto wor den ingezonden. Hieruit selec teert een deskundige jury veertig schilderijen. Deze worden gedurende de kerst vakantie, 22 december 1999 tot en met 9 januari 2000, geëxposeerd in Natuurdiorama Holterberg. Op de opening van deze tentoon stelling worden de drie beste schilderijen bekendgemaakt en voor de makers daarvan zijn waardevolle prijzen beschikbaar. Voor informatie en deelnamefor mulieren: Natuurdiorama Holderberg, telefoon 0548- 361979, fax 0548-367638. Hel Interkerkelijke Recreatiewerk bij recreatiepark De IJttdenberg beeft in de gomereen compleet activiteitenprogramma opgelet. Voor iedereen 'wat wils. Zo ook voor kleuters: doordeweeks vanaf tien uur is er kindemorgen. Bijvoorbeeld knut selen met balonncn, papier en lijm. (Foto: Peter Bulthuis) Een Doetinchemse wielrenner raakte tijdens een tochtje over de Holterberg zijn vrouw kwijt. Beiden waren bij Holten tege lijk de Holterberg opgereden. In verband met de klim op het eerste gedeelte van de Toeristenweg, zouden ze allebei apart rijden en elkaar weer treffen na de klim. Althans dat dachten ze. De man schatte na de klim in, als het begin van de Holterberg, waarna hij plaatsnaam op het ter ras bij de Wielen. Zijn vrouw dacht dat met na de klim de Diepe Hel werd bedoeld en reed door tot in de gemeente Nijverdal. Beiden bleven op elkaar wachten, maar wie er ook kwam: geen man of vrouw. Na lang wachten scha kelde de man de politie in, die hem meenam in de surveillan- ccauto. De vrouw werd uiteinde lijk midden op de Holterberg aan getroffen, toen zij weer onderweg was naar Holten. Beiden werden vervolgens her enigd, waarna de reis naar huis weer werd aangevangen. Of men daar ook samen is aangekomen, verteld het verhaal niet. Veur disse Kear weet in ieder ge val wel waar ze met hun muziek heen willen. Af en toe lenen de heren wat akkoorden van ZZ Top, Creedance en de Rolling Stones. Het resultaat is een stevi ge dosis recht toe recht aan rock, gemaakt om de doelgroep te be hagen en het fust leeg te maken. Hun liedjes gaan over alles wat een Overijsselse in zijn leven te gen het boerenlijf loopt. In hun teksten staan vooral de platteland se knusheid, bier en mooie vrou wen centraal. Volgens zanger/bassist Remko Keizer zijn de teksten die hij schrijft met een knipoog bedoeld. "Je moet ze met een slok bier nemen". De band profiteert mee van de aandacht die er de laatste tijd bestaat voor het regiorock-genre. Kaarten voor het optreden van Veur disse Kear en Normaal zijn verkrijgbaar bij de VW Holten en alle café's in Holten en Nieuw- I-Ieeteri. In de oude raadszaal van de gemeente Holten, boven het huidige VW-kantoor kondig de het bestuur van de Oudheidkamer Hoolt'n afgelo pen maandagavond de ver schijning aan van de 'Kadastrale Atlas Holten 1832'. In samenwerking met de 'Stichting Kadastrale Atlas Overijssel van 1832' zijn vrijwilli gers van de Oudheidkamer druk bezig geweest om deze uitgave mogelijk te maken. Herman Koopman noemt speciaal Egbert Aaltink, die heel veel uren achter zijn computer heeft gezeten om alle gegevens te verwerken. De at las, die midden november zal ver schijnen is nu al te bestellen en kost bij voorintekening 45 gulden. De 'Kadastrale Atlas Holten 1832' is een nauwkeurige en indrukwek kende momentopname van Holten in het jaar 1832, zoals de brief die door de Oudheidkamer in Holten is verspreidt heel juist aangeeft. Deze uitgave is de ze vende in een serie die heel de pro vincie Overijssel moet gaan om vatten. Al eerder zijn de edities van Delden (Ambt en Stad), Dalfsen, Raalte, Ileino, Hardenberg (Stad en Ambt) en Hcllendoorn verschenen. Bij de uitgave van deze atlassen werken de plaatselijke Oudheidkamers en historische verenigingen nauw sa men met de in Zwolle gevestigde Stichting Kadastrale Atlas Overijssel 1832. Deze Stichting, ongeveer zeven jaar geleden op gericht, werkj op zijn beurt weer samen met het Rijksarchief in Overijssel, het Kadaster en de dienst Openbare Registers Overijssel. De kadastrale atlas is in 1832 in navolging van Frankrijk officieel Er werd afgelopen week einde doorgereden na een aanrijding op de rotonde aan de Larenseweg. Hier kwam een hele groep jongeren uit het westen aan rijden die meteen komend vanaf de Wilhelminalaan rechtsaf moesten in de rich ting van Laren. Lit balorigheid reden ver schillende van hen echter eeii of meerdere extra rondjes. Omdat het een groep van 26 personen betrof, werd de he le rotonde geblokkeerd. Een autobestuurder uit Holten irriteerde dit kennelijk zo, dat hij besloot niet langer te wachten, waarna hij gas gaf. Op het moment dat hij rechtsaf wilde, de Beusebergerweg op, ramde hij echter een van de fietsers die daardoor ten val kwam. De fiets werd daarbij vernield en de bestuurder liep enkele schaafwonden op. De automobilist reed zonder te stoppen door. Van dit voorval zal proces-verbaal worden opgemaakt, waar door voor beiden het muisje nog een staartje krijgt. Brandgevaar op de Holterberg. Inspectie gebeurt tegenwoordig niet meer van af de brandtorens, maar met een vliegtuigje onder de co denaam Oscar Zie verder pagina 3 Tante Annie komt al 24 jaar op camping De Prins. 'Ik hoef hier nooit meer weg', zegt ze enthousiast. Zie verder pagina 5 Een inbraak vond afgelopen week plaats in een zomerhuisje aan de Winkelbergweg. Van het huisje werd een zijraam opengebroken. De inbrekers hebben het huisje doorzocht. Als buit namen ze een televisie en een videorecorder mee. De inbraak vond vorige week dinsdag in de middaguren plaats. Een familie uit Oldenhove werd hierdoor benadeeld. Ondanks dat de fokveedag Espelo is afgelast, gaan de kal- veropfokwedstrijden wel door. Op 14 augustus wordt gekeken wie het best met zijn kalfje kan rondlopen en welk kalfje het mooiste en schoonste is. De keuring wordt gehouden bij kinderboerderij Dondertman en begint om 10.00 uur. weekend weers verwochting Wisselvallig weer met nu en dan regen of onweersbuien en minder Het is raadzaam om een paraplu of tcgcnkleding mee te nemen tij dens een uitstapje. Vrijdag overdag zonnige perio den, in de middag kunnen er een paar buien vallen die mogelijk ge paard gaan met onweer. De middagtemperatuur ligt rond de 24.0 tot 26.0 graden. Zaterdag perioden met zon afgewisseld door enkele buien en de kans op een onweersbui blijft aanwezig. De temperatuur ligt op een aange naam niveau van 23.0 a 24.0 gra den. Op zondag houden we het waar schijnlijk ook niet droog, ook dan is de buienkans groot. De temperatuur wordt 22.0 a 24.0 graden. Goed weekend. Weerman, Freddie Paalman Herman Koopman van de Oudheidkamer toont de Kadastrale Atlas joals die in Hellendoom is gepubliceerd. (Foto: Lieke /v de De) •t gegai dit was dus het begin van het Kadaster. In de eer ste plaats was het: de bedoeling- een rechtvaardige heffing van de grondbelasting in Nederland in re voeren. Vanaf 1812 trokken erva ren landmeters, meestal in Frankrijk opgeleid, door het hele land om Nederland nauwkeurig in kaart te brengen. Elk perceel grond werd door hen opgemeten en op kaarten ingetekend. Ook werden de gegevens over het ei gendom en het gebruik van de grond vastgelegd. Waar bos was en waar weiland of bebouwing al deze gegevens zijn duidelijk ver meld. De kaarten die in die tijd in Holten gemaakt zijn, zijn op één na steeds bewaard gebleven in het Rijksarchief in Zwolle. Daar zijn ook de registers met de gegevens over de verschillende percelen grond, de zogenoemde Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels. De adas bevat een schat: aan oude informatie, voor iedereen die be langstelling heeft voor de geschie denis van zijn woonplaats ol voorouders. In dc atlas is bijvoor beeld op te zoeken, wie waar woonde in 1832, hoeveel grond hij bezat, wat ermee gedaan werd en hoe de boerderijen toen heet ten. Vanaf 1832 is het dus moge lijk om zowel terug ais vooruit in de tijd te gaan zoals Geert Hannink van de Stichting Kadastrale Atlas Overijssel van 1832 opmerkt. Hij is op deze avond aanwezig om nadere toe lichting te geven over het project. Zo vertelt hij over de computer verwerking van de kaarten die op een soort CAD-manier getekend zijn. Deze digitale verwerking was de enige mogelijkheid om alles goed te tekenen, scannen ot ande re technieken waren niet geschikt. „Een vrijwilliger heeft in Zwolle met subsidie van het Anjerfonds een speciaal computer program ma om alles na te tekenen," legt Geert Hannink uit. „Zo kan hij de kaarten na tekenen en voor een breed publiek toegankelijk ma ken." De schaal van de kaarten is 1: 2500, net als de oorspronkelijke In de Holtense editie zijn de acht entwintig kaarten op A3-formaat los ingestoken in het boek met harde kaft. De uitgave van de at lassen is uniform gehouden om het gemakkelijk te maken met meerdere tegelijk te werken. In het kerkdorp Plolten woedde op 16 juni 1829 een grote brand. En juist de kaart waarop de gege vens van voor die brand door de landmeters opgetekend waren, was in Zwolle niet aanwezig. „Dit was een bijzondere moeilijkheid bij het vervaardigen van de Holtense Atlas," vertelde de heer Koopman. Deze kaart is nauw keurig gereconstrueerd, want na de brand zijn er waarschijnlijk wel kleine veranderingen in de bebou wing opgetreden. Zie verder pagina 3 geïnformeerd. daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor Hoïténs 'nIbuh het opgeven van een ens wu" nieuwe abonnee. Dhr./mevr Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats I Hij/üj betaalt voor dit abonnement f 79,00 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) f 7675 per jaar (betaalwijze; automatisch)

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 1