Familie Meesterberends: klaar voor Franse overstap M j Schureoamd Is lussteren naar muziek op de bleek Agenda Geurenpop '99 heeft sfeer van Schureoamd Record aantal fietsers tijdens vakantietocht Voortijds inenten vogel voorkomt hapziekte Giro 207205 o- I DONDERDAG 19 1ULI 1999 Holtens NIEUWSBLAD UITTIPS/INIORMATIE ENZ, Livemuziek in feesttent, 29 juli 1999,20:00 Warenmarkt, Boschkampstraat, 30 juli 1999, 13:30 tot en me 17:00 Koopavond, 30 juli 1999, 19:00 tot en met 21:00 Straatthcater op kermis, 30 juli 1999, 19:00 tot en me 22:00 Livemuziek in feesttent, 30 juli 1999, 20:00 Beachvolleybal, Kalfstermansweide, 31 juli 1999, 14:00 Livemuziek in feesttent, 31 juli 1999,20:00 Jovink and the Voederbictels. 1 .oo-Bathmen, 31 juli 1999 Braderie in centrum Holten, 4 augustus 1999, 15:00 tot en met 21:00 De Boer Op, 5 augustus 1999 Expositie Jaap Birza, Ank Uitenbroek en Grupo Cranc, Galerie Waerdenborch, 6 augus tus 1999 tot en met 29 augustus 1999 Houthakkersfeest en Tiroleravond, Smidsbelt, 10 au gustus 1999,19:30 Muziekavond met Afrikaanse band, 11 augustus 1999 Fokvcedag Espelo, Okkenbroekseweg 114 augustus 1999 Muziekavond met. Country and Western, 18 augustus 1999 Mountainbikewedstrijd, Züurberg, 22 augustus 1999, 9:30 Revue Sploder Feest, Espelo, 27 augustus 1999 Optocht Sploder Feest, Espelo, 27 augustus 1999 Fruhshoppen Sploder Feest, Espelo, 29 augustus 1999 Optreden Normaal, Espelo, 3 september 1999 Keuncfeesten, 9 september 1999 tor en met 12 september 1999 Vrijmarkt, 11 september 1999 Vrijwilligersdag, Smidsbelt, 18 september 1999 Holterbcrgtoer fietstocht, 26 september 1999 Veiling/boekenmarkt, Rond NI I-kerk en Irene, 9 oktober 1999 Diepe Hel Holterbergloop, 25 oktober 1999 Najaarsconcert, 6 november 1999 Steeds meer agrariërs denken erover om te gaan emigreren. Zo ook Bert en Gea Meesterberends aan de Broekweg. Landen die hier voor het meest in de belang- stel-ling staan, zijn Canada en Scandinavië. De twee Holtenaren kozen echter voor Frankrijk: Lanvénégen in Brctagne. Het idee om te emigreren ont stond zo'n zes jaar geleden. De twee waren op bezoek bij een vriend van hen, die de overstap al eerder naar Frankrijk had ge maakt. 'Is dat ook niet wat voor jullie?, vroeg zijn vrouw voor de grap', kan Bert zich nog herinne ren. De gedachte bleef borrelen totdat twee jaar later Bert en Gea uit nieuwsgierigheid zich toch eens gingen verdiepen in emigratie. 'Wc liepen wat Nederlandse boe renbedrijven af, die al in Frankrijk zaten', vertelt Bert. 'Kijken hoe het hen afgaat; of ze nog steeds positief tegenover de beslissing Niet dat ze nu ineens zomaar wil len vertrekken. Waar ze nu wo nen, aan de Broekweg, is geen ruimte meer voor uitbreiding. Juist dat willen de twee, want zo als ze nu boeren is voor levenson derhoud niet genoeg. 'We hebben hier 25 melkkoeien en dat is te klein', geeft hij dan ook aan. 'liet is nu meer hobbyboeren.' Nu werkt Gea ook, maar met twee opgroeiende kinderen. Dirk (3 jaar) en Teun (1,5 jaar), blijft het behelpen. De keuze voor Frankrijk was snel gemaakt: 'Velen gaan naar een land als Canada, maar daar moet je heel veel geld voor hebben. Denemarken had ook gekund, maar het koude klimaat trekt me niet.' Waar ze nu terechtkomen, Bretagne, is volgens Bert het Nieuw Zeeland van Frankrijk. 'Er heerst een duidelijk zeeklimaat, waardoor de winters niet zo koud zijn. Hierdoor kunnen de koeien langer in dc wei blijven lopen.' De keuze viel op een bedrijf bij het plaatsje Lanvénégen. Dit ligt tussen de grote plaatsen Pontin', Lorient, Renncs en Brest in. E)e buurman is dc burgemeester van het plaatsje en daar kunnen ze al goed mee opschieten. Een goed teken, want de burgervader is een belangrijk man in dit soort dorp jes. De koop was snel rond. 'We heb ben het 's ochtends bekeken en 's middags onder een wijntje be klonken.' Voor Gea in eerste in stantie wal: te snel: 'Ik had er liever nog een nachtje over geslapen, maar je moet toch een keer de knoop doorhakken.' Toch houdt dit zeker niet. in dat de familie Meesterberends per direct hun nieuwe woning betrekken. 'Er gaan zeker vijf maanden over de hele procedure heen', weet Bert. 'Elk stukje land dat je wilt kopen, moet worden goedgekeurd door een commissie.' De Fransen heb ben volgens de twee namelijk een hekel aan grote bedrijven. Daarnaast zijn juist jonge boeren weer erg welkom, want daar heeft het land te weinig van. Bert en Gea staan wat dat betreft in de plus. 'Het is voor 98 procent wel zeker dat het doorgaat', denkt Bert. Gea: 'Het blijft natuurlijk wel een hele spannende periode. Het kan altijd nog omslaan naar die 2 procent.' Zo kunnen erbij- De bekende band Ga% is tijdens Geurenpop in Hellendoorn op vrijdag 30 juli de hoofdact. In het voorprogramma staat de groep Vals Plat. De eerste noten worden om 19.00 uur gespeeld. Het evenement duurt tot ongeveer middernacht. Wie de Schureoamd zaterdag heeft gemist, kan zijn hart opha len bij Geurenpop in Hellendoorn. Ook mensen die wel zijn geweest en geen genoeg kunnen krijgen van live muziek in dc buitenlucht, kunnen naar dit festival gaan. De sfeer is te verge lijken met die bij De Schure, al leen wordt hier gespeeld in een muziekkoepel in het dorpspark De Geuren. Dit is te vinden ach- Dc Kroon aan de Dorspsstraat. Geurenpop is een gratis popcon cert dat elk jaar meer bezoekers trekt. Volgens voorzitter Gera Schotman-Tromp is Caz vooral een populaire band onder de uit gaande jeugd. Dc voorzitter is zeer tevreden met de komst van deze bands. „Het zijn goede bands, waar we heel blij mee zijn," vindt ze. Verdcr houdt Popbelang tijdens de Klepperdagen en de Schapenmarkt de bestbandbattle waar een vakkundige jury de win naar uitkiest. Het is een soort ta lentenjacht voor beginnende bandjes. De winnaar mag spelen op Geurenpop 2000. Gea en Bert: 'In Frankrijk willen we een veestapel van 45 koeien.(Foto: Peter Bulthuis) voorbeeld andere gegadigden van de stukken land zijn. Nu zou verhuizen naar hun nieu we woning wel mogelijk zou zijn, maar zonder land kan een boer niets. De twee verwachten in het najaar uitsluitsel, zodat ze in okto ber de overstap kunnen maken. Zo lang willen en kunnen Bert en Gea niet wachten. Er moet name lijk nog veel gebeuren. De boer derij opknappen bijvoorbeeld, maar ook het aankopen van een nieuwe veestapel van zo'n 45 koeien. Daarnaast moet er vooruit worden gedacht. 'W al gras gaan kuilen om de winter door te kunnen komen.' Het kan zijn dat het voorwerk allemaal voor niets is geweest, omdat de commissie het pachten van de grond -aan de Holtense familie te genhoudt. Dat is het risico dat moet worden genomen, vinden de twee. Of ze zich tussen al de Fransen kunnen aarden en geen heimwee naar Holten krijgen, blijft afwach ten. 'We hebben kleine kinderen die er straks naar school gaan. Dat scheelt', vindt Gea. 'Zo kom je makkelijker in contact met de be volking.' Verder komt de melkau- to langs, wat ook weer helpt bij het opbouwen van een kennissen kring. Met de taalbarrière denken ze geen problemen te krijgen. 'De Nederlandse boeren die we daar hebben gesproken, noemden de taal vaak niet eens als een pro bleem. Drie maanden, dan ken je het wel', zeggen de twee. Het echtpaar gaat gewoon de uit daging -aan: 'Als je het niet pro beert dan krijg je er later mis schien spijt van dat je het niet hebt gedaan. En als het er toch niet gaat, dan kun je altijd terug.' De belangstelling voor de afgelopen zondag door MAC De Holterberg gehouden vakantiefietstocht, was erg groot. Aangemoedigd door het bijzonder fraaie weer, stapten 260 deelnemers op de fiets voor een tocht van 42 kilometer. ledereen was erg enthousiast over de mooie en afwisselende route welke over De Borkeld, de Friezcnberg, langs Goor, over het landgoed het Weldam naar de stop voor een broodje gezond bij 't Nijenhuis leidde. Van hieruit ging het weer terug naar het MAC-clubhuis, 't Stuurhuus. Medewerkers van MAC De Holterberg hebben dan ook hun uiterste best gedaan weer een leu ke rit uit te stippelen. Van de deelnemers kwam onge veer de helft uit Holten en de an dere helft uit omliggende gemeen ten. Dc vakantiegasten die in Holten verbleven, heten het even als voorgaande jaren afweten. Ondanks laag bezoekersopkomst goede sfeer bij rockfestival Tassen gestolen Automobilist uit auto zonder rijbewijs Op de Holterbergweg werd af gelopen zondagmiddag een auto opengebroken. Uit de a werden twee tassen Cold Shot s/ee weggenomen. Een van de tassen was eigendom van een Eslandse jongedame die te gast was in Nederland. In de tas zaten voor haar belangrijke papie ren. De dader wist in de auto te komen door het slot te forceren aan de zijde van de bestuurder. Beurs gevonden Zijn het meestal criminele fei ten die de politie te melden heeft op of rondom de Al, dit keer meldt men dat vorige week een passant een porte monnee had gevonden met als inhoud meer dan vierduizend gulden. Korte tijd later meldde zich de ei genaar, een chauffeur uit Engeland, die verblijd kon wor den met deze boodschap. Ook het paspoort, rijbewijs etc, die in de portemonnee zaten, kon hij Gevonden: Goudkleurig dameshorloge met zwarte band en een grijze porte monnee met inhoud. Verloren: Een autosleutel, merk Toyota; IS girobetaalkaarten; zwarte porte monnee met inhoud; fietssleutel, blauw jack; autosleutel Hyundai; een zilverkleurig dameshorloge. Er werden vorige week dins dagmorgen in alle vroegte, op de Holterbergweg vier Deventenaren aangehouden. Zij hadden de aandacht van de politiemensen getrokken, doordat zij in de gesloten tijd over de Holterberg reden. Na controle bleek de bestuurder geen rijbewijs te hebben. Nadat de gegevens van de auto werden gecontroleerd, bleek deze ook nog eens gestolen te zijn, waarna alle vier werden aangehouden. In de auto werden handschoenen en een breekijzer aangetroffen. Dit duidt meestal niet op al te goede bedoelingen. Zij zijn voor onder zoek overgebracht naar het poli tiebureau te Deventer. Motorongeval Afgelopen zondag vond op de SI 4 een ongeval plaats, waarbij twee motorrijders een zware her senschudding en lichte kneuzin gen/ breuken opliepen. Het ongeluk gebeurde doordat een Deventenaar met zijn auto aan was komen rijden uit de rich ting Heeten eri vervolgens links af was geslagen, de oprit naar de Deventerweg toe. Dit gebeurde kennelijk zo kort voor de motor rijder, die uit de richting van de A1 was komen aanrijden, dat deze een noodstop maakte. De motor kwam hierbij aan het slingeren en sloeg vervolgens over de kop, waarbij de beide opzittenden ge wond raakten. Beiden, inwoners uit Zwolle, werden vervoerd naar het Wezenland ziekenhuis. 'WP Maandag Vorige week was het al snel warm, de zon had de temperatuur voor de middag al laten stijgen naar 27.0 graden. Met het middaguur raakte de lucht bewolkt. Een wol kenzone samenhangend met een buienüjn trok over ons land. Ook viel er wat lichte regen. De mid dag verliep met bewolking afge wisseld door perioden met zon. Hierbij was het drukkend warm. De maximumtemperatuur kwam uit op 28.9 graden. In de avond ontwikkelden zich enkele buien. Espelo kreeg in korte njd 7.5 mm, in Holten bleef het droog. Daar viel later op de avond een lichte regenbui met wat onweer, er viel slechts 1.2 mm. Dinsdag 's Morgens veel bewolking en af en toe zon. In de middag waren er stapelwolken en perioden met zon. Ook stond er een stevige zuid-westen wind. De tempera tuur haalde de zomersgrens van 26.3 graden. Het werd geen on aardige dag. Rond 16.30 uur viel er een lichte regenbui, maar het leverde niet veel neerslag op. Een matige tot vrij krachtige zuidwes telijke stroming voerde aanvanke lijk wanne vochtige en onstabiele lucht aan. Op nadering van een koufront nam de kans op een bui een ta/ulwer in de hand geeft de gangeres de Schureoamd '99. (Foto: Peter Bulthuis Het grasveld voor het jonge rencentrum De Schure is afge zet met hekwerk. Met aan el kaar gekoppelde marktkraam- pjes is een overdekte bar neer gezet. Terwijl er tegenover op het podium een band speelt, druppelt het publiek langzaam het middenveld op. Schureoamd '99 mag muzikaal een succes heten, maar publie kelijk werd het een beetje in dc steek gelaten. 'Jammer dat cr zo weinig volk is,' klaagt iemand van het barperso- nccl. Vrijwilliger Johan Schuppert is het met hem eens. Ook hij had meer publiek verwacht: 'We gin gen uit van zo'n tweehonderd be zoekers.' Het weer \vas in elk ge val geen boosdoener. Zaterdag ontpopte zich als een zwoele zo meravond. Heerlijk om gezellig buiten een pilsje te pakken en naar live muziek te luisteren. 'Hadden we dit <>p de Kalfstermansweide gehouden, dan was het waar schijnlijk bomvol geweest', denkt Johan. Of dat ook daadwerkelijk zo zou zijn geweest, blijFt natuur lijk gis-sen. Aan de bands die er speelden heeft het in elk geval niet gelegen. De Holtense formaties als Blind, Skeeter Beeter, Gcdreagt Oe! en Cold Shot zetten een goede set neer. 'Dat is waar De Schure voor wil staan', glun dert Johan tijdens het optreden van zijn favoriet Cold Shot. 'Een opstapplaats voor beginnende bands om zich te kunnen presen teren aan het pu-bliek.'Toch blij ven er mensen toelaat in de avond langzaam binnendrup-pclen. 1 let: is een kenmerk van de-ze tijd: het uitgaan begint niet. eer-der dan 23.00 uur. En inderdaad, rond die tijd begint, het gezellig druk te worden op het bieek|e voor boer derij Het Paalhuus. 'Naderhand blijkt het met de op-komst toch nog mee te vallen', geeft Johan dan ook als conclusie. 1-Ict is voor dc organisatie altijd moeilijk om te schatten hoeveel bezoekers een evenement gaat brengen. Voor De Schure blijkt dit keer op keer van dubbele bete kenis te zijn. Is het dc afstand die- bezoekers moeten afleggen naar het afgelegen café? Zijn de activi teiten niet goed genoeg? De vrij- willigersgroep zit wat dat betreft al een hele tijd met de handen in het haar. Verwoede pogingen om juist tie ners naar De Schure te krijgen zijn ook mislukt. Op dit moment loopt een proef van de tienersoos So What? om een vcr-jongings- kuur door te kunnen zetten. Het café is daarvoor elke donderdag avond vanaf 20.00 uur open voor deze doelgroep. Achteraf zal er worden gekeken of de proef is ge slaagd en welke verbeteringen er eventueel door moeten worden gevoerd. Vuurwerk tijdens het optreden van dc Dickerhookse band Gedreagt Ge! Knallen en vuur- fonteinen vergezellen de in dialect gezongen covers. De zanger staat met korte broek op het podium. 'We houden even een pauze in het programma. Straks komt er weet een goeie band', grapt de gitarist. Het publiek vindt het prachtig en doet een paar stappen naar voren richting podium. De gezellige en gemoedelijke sfeer die er heerst, maakt de Schureoamd als een onmisbaar muziekevenement voor Holten. Het zou jammer zijn wanneer hiervoor in de toekomst geen geld meer zou zijn. De bezoekers we ten in elk geval dat de thuisblijvers ongelijk hebben gekregen. Om te voorkomen dat kanaries worden besmet door dc hap ziekte, ent de ERKV tot 23 augustus deze vogels. Kanaricpokken, zoals het officieel heet, is een besmettelijke virusziekte van kanaries en andere vinkachtigen. Muggen vormen dc belangrijkste bron van overbrenging. Een mug die een geïnfecteerde kanarie heeft gestoken, neemt daarbij het vi rus op. Zoals bij vele infectieziekten, is het met behulp van ïmmumsatie mogelijk de vogels ongevoelig voor dc kwaal te maken. Via de wing- webmethode (vleugelvlies) wordt de antivirus aan dc vogel toegen- diend. Dit jaar heeft ERKV al zevenduizend vogels gevaccineerd. Om er voor tc zorgen dat er geen epidemie uitbreekt, is het goed om voorzorgsmaatregelen te treffen. Iedereen met een kanarie of an dere vinkachtige wordt dan ook verzocht het beestje in te laten en ten. Het voorkomt dat het huisdiet tje besmet raakt, met de kans dat de door erop volgt. Woensdag Begon met veel bewolking. Daarna opklaringen, stapelwolken af-gewisseld door perioden met zon. Wat later op de morgen viel er een buitje, 's Middags waren er veel wolkenvelden, tussen de op klaringen door was er zon, er viel nog een enkele lichte bui. De tem peratuur bedroeg 20.7 graden. De wind was vrij krachtig en kwam uit het zuidwesten tot westen. Met een vrij krachtige west-zuid westelijke stroming werd koele, heldere en onstabiele lucht aange voerd met wisselende bewolking. Donderdag Waren er eerst wolkenvelden af gewisseld door penoden met zon, het weerbeeld er best vriendelijk uit. Daarna nam de bewolking vanuit het noorden toe, en ver dween de zon. In het begin van de middag begon het te regenen. De neerslag was buiig van karakter. Het regende de hele middag. De temperatuur bleef steken bij 18.7 graden. Over het etmaal viel er 18.0 mm in Holten en in Espelo 14.3 mm. Een koufront trok in de middag en avond van noordwést naar zuidoost over ons land en zorgde voor regen. Vrijdag 's Morgens dreven er veel wolken velden vanaf de Noordzee over, waardoor we de zon nauwelijks te zien kregen. In de loop van de middag begon de bewolking wat te brekén en kwamen er steeds meer opklaringen voor. Hierdoor scheen de zon vaker. Ook bleef het droog. De temperatuur kwam nog wat lager te liggen met 18.3 graden. Een in kracht afgenomen noordwestelijke stroming voer-de vochtige en koele lucht aan. Zaterdag 's Ochtends vroeg waren er eerst veel wolkenvelden en wat zon. Deze losten later in de morgen helemaal op. Hierdoor kreeg de zon alle ruimte. In de middag vormde zich stapelwolken en daar tussen door perioden met zon. Bijna aan het eind van de middag nam de bewolking weer toe. Het was broeierig warm met 27.1 gra den. Een langgerekt hogedrukge- bied 1025 Hpa ten zuiden van ons land bewoog langzaam noord waarts. De stroming was westelijk en voerde heldere en onstabiele lucht aan. Zondag Vroeg in de ochtend waren er wolkenvelden maar de zon scheen ook geregeld, In de mid dag maakten dc wolkenvelden plaats voor opbollende stapelwol ken. Het werd warm met 28.2 gra den. Een gordel van hoge lucht druk boven ons land bepaalde het weer. In de tweede helft van de middag nam de bewolking toe en kwam de zon nu en dan te voor schijn. De wolken hadden te ma ken met een zwak koufront boven dc Noordzee. Dit trok van noord naar zuid over ons land. Er viel hieruit geen neerslag. Metco Holten, Freddie Paalman Gewoon gezond leven! Steun het Nationaal Fonds tegen Kanker

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 7