t t Holtens Nieuwsblad Groepsopvang kinderen noodzakelijk in Holten HEERLIJK... 1 SPAARBANK TE DEVENTER IN DIT nummer DONDERDAG 29 JULI Houthakkersfeest met Tiroolse omlijsting Dorpsfeest maakt Holten gezellig Vluchtelingen blijven welkom in Holten Braderie/ rommelmarkt in centrum van Holten u ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint Inwoners van Holten Coöp. Dijkerhoek BIJKANTOOR HOLTEN i Holtens J i i— DONDERDAG 29 JULI 1999 Abonnementsprijs f 79,40 Losse nummers f 1,65 lenk Vasters zet een moun tainbikewedstrijd op in Holten. Namelijk op de Zuurberg. ®:&v! van 14.00 tot 21.OO uur in het centrum van Nijverdal Vanaf 16.00 uur dansdemonstratie door Dansschool Drenth Muziek van de Stroatkjals Sportgebieden legionellavrij De gemeentelijke sportac commodaties in Holten zijn vrij van de gevreesde legionellabacterie. Hierna is onderzoek gedaan op besluit van B en W en de Sportcommissie F.r zijn in het zwembad, gym zalen, sporthal en op de ge meentelijke sportcomplexen diverse monsters genomen door de waterleidingmaat schappij WMO. Deze toon den aan dat er geen le gionellabacterie in de gecon troleerde accommodaues voorkomt. In de toekomst zal periodiek worden gecon troleerd op de aanwezigheid hiervan. Naar aanleiding van het uit breken van de epidemie me dio maart onder de bezoekers van de bloemententoonstel ling Dc WestfrieSe Flora, zijn er veel vragen gerezen over deze bacterie en de veteranenziekce. De ziekte kan longontsteking tot gevolg hebben. Ook in Holten werden veel vragen gesteld. Niet alleen aan het badpersoneel van het net gerenoveerde zwembad Twenhaarsveld. maar ook aan beheerders van sport complexen. vyeekend weers Er wordt op dinsdag 10 augus tus vanaf 19.30 uur een Houthakkersfeest gehouden. Aansluitend volgt de Tiroleravond. Naast muziek en demonstraties, zal er ook acti viteit zijn van enkele ploegen die deelnemen aan een soort zeskamp. Dit alles speelt zich af op de Smidsbelt. De entree is gratis. Zoals de naam Houthakkersfeest al aangeeft, is hout de hoofdmoot tijdens dit evenement. Zo zullen een aantal artiesten demonstraties geven van figuurzagen tijdens dc Roadshow. Zij zagen uit grote blokken hout onder meer pop- penfiguren. Het geheel zal wor den omlijst door een orkestje ge kleed in Tiroler stijl. Aan het eind van het feest zal deze groep als af sluiter dienen. Wedstrijd De avond draait vooral om de zeskamp tussen zo'n acht groe pen. Op dit moment hebber hier voor aangemeld: camping Dc Poppe, camping De Holterberg, camping Ideaal, recreatiepark De Lindcnberg, schietvereniging De Zaagmolen, feestcommissie Dijkerhoek, afrasteringsbedrijf Haverslag en een team van de Holtense Handelsvereniging. Deze laatste vereniging is ook de organisator van het festijn. De partijen moeten verschillende spelen afwerken die allemaal iets met hout te maken hebben. Sfeer De hele avond zal er een sfeer hangen die in Holten zijn weerga niet i<ent. Wie in een bos altijd dc kriebels krijgt om zo'n grote boom eens om te zagen, krijgt nu de kans. Dat wil zeggen: zich mo gen uitleven met de hakbijl of zaag op de Smidsbelt. Hiervoor staan spelelementen klaar voor de meedingende ploegen. Wie niet meedoet met de wedstrijd kan kij ken hoe de groepen het er afbren gen. Wie wordt de beste houthak ker van het keunedarp? Zijn het de campinggasten of toch de ster ke stoere jongen uit de gemeente Holten? Wie dat wil meemaken, moet zeker komen kijken. Jos Kamphuis van Het Klavier zorgt voor het gerstenat. Verder zullen er kraampjes aanwezig zijn voor dc hapjes. Zo zijn vishandel Rcinaardus en supermarkt Albert Heijn zeker aanwezig. De Dorpsfeesten en de kermis is des$ week van start gegaan. Lekker draaien in de draaimolen of juist botsen in de auto scooters. V rder is er de feesttent en fijn er. verschillende mufiek- en sportactiviteiten. De volledige agenda is. verwerkt in de ad'witeitenagenda op pagina 7(Foto:Peter Bulthuis) De aanvraag bij Spectrum Wonen voor het beschikbaar stellen van voorlopig één wo ning voor vluchtelingen, blijft lopen. Ook al is de oorlog in Kosovo geluwd. In eerste in stantie was de aanvraag be doeld om vluchtelingen uit dit land ook in Holten te kunnen onderbrengen. Bij het vrijko men van een woning zal deze nu voor algemene vluchtelin genopvang worden gebruikt. Er bestaat sinds kort in de ge meente Holten een V rijwi lligerswerkgroep Nieuwkomers Holten. Deze be geleidt de introductie in de sa menleving van nieuwkomers in Holten. Het gaat vooral om vluchtelingen, maar onder andere ook om buitenlanders die niet in de Europese Unie wonen en met een Holtenaar trouwen. Bij aan komst in Holten worden ze opge wacht op het treinstation en krij gen een levensmiddelenpakket aangeboden die in het huis klaar staat. De werkgroep telt op dit moment zeven vrijwilligers. 'De groep moet echter nog worden uitgebreid,' volgens coördinator Margot Oostdijk. 'Vooral met mensen die bereid zijn de nieuw komers op maatschappelijk ge bied te begeleiden.' De eerste we ken is de begeleiding zeer inten sief. Na ongeveer twee maanden kunnen er vaste wekelijkse mo menten worden afgesproken. En na zo'n half jaar, als de nieuwko mers al wat meer gewend zijn in de gemeente, neemt de begelei ding af naar gemiddeld eenmaal per week. In overleg kan worden besloten om ermee door te gaan of juist te stoppen. Er wordt op woensdag 4 au gustus een grote braderie en een vlooienmarkt gehouden in het centrum van Holten. Naast vele kraampjes zal er ook voor de kinderen veel te doen zijn. Bijvoorbeeld springen op een luchtkussen en draaien in een zweefmolen. Verder kan de jeugd zich vermaken met het po nyrijden. Het evenement duurt van 15.00 tot 21.00 uur. Zo'n veertig deelnemers hebben zich inmiddels aangemeld. Op de Smidsbelt, de Kerkstraat en de Dorpsstraat vanaf Albert Heijn tot en met slagerij Brands zullen deze worden opgesteld. De braderie wordt gecombineerd met een vlooienmarkt. Wie nog iets speciaals zoekt voor bijvoor beeld in huis en dit maar niet kan vinden in een winkel, kan hier misschien slagen. Voor de vlooienmarkt die tijdens de braderie wordt gehouden, kun nen belangstellenden zich nog aanmelden. Dit kan tot en met maandag 2 augustus bij Foto Ten Velde, telefoon 0548-36 18 50. Het blijft zonnig en warm. Vrijdag is het de hele dag zonnig en zeer warm met een middag- temperatuur van 27.0 a 29.0 gra den. Zaterdag en zondag ook zonnig, misschien een enkel wolkje. De temperatuur ligt rond de 28.0 a 30.0 graden. Er is een kleine kans op een loka le regen of onweersbui. Zonnig Weekend. Weerman, Freddie Paalman geïnformeerd. daarvan verzekerd abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon het opge\ e abonnee. Inzenden Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede IHij/üj betaalt voor dit abonnement Z f79,40 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) f76,75per jaar (betaalwijze: auromaisch) Zwitser stuurt stiekem rekening Net als voorgaande jaren ont ving een bedrijf uit Holten weer een rekening van een be drijf uit Zwitserland, dat reke ningen verstuurd voor te plaat sen advertenties. Dit Zwitserse bedrijf gokt er op dat onoplettende ondernemers de rekening, zonder controle beta len. De advertentie, die al of niet ge plaatst zal worden, heeft ver moedelijk geen enkel positief ef fect op de bedrijfsvoering van het bedrijf. Deze werkwijze riekt naar oplich ting. Andere ondernemers wor den er nogmaals op gewezen om rekeningen te controleren, voor dat ze slachtoffer worden van dergelijke praktijken. Wanneer U slaapgelegenheid over hebt, stelt dan de vacantiegangers niet teleur. In de hotels <en restaurants is wel plaats voor eten. De V.V.V. zorgt voor bemiddeling. Gegevens worden ingewacht bij Mej. J. Stok kers, tegenover 't postkantoor. RIJST MET PRUIMEN.. VAN DE X (Opgericht 1841.) X Geopend 's Woensdags van 9.30—12.15 X ORANJESTRAAT A 203a. X x Hondurees kind zoek gastouders Het zal wel even wennen zijn voor Daniël Aronne uit Honduras. Een jaar in ons koude kikkerland, terwijl deze jongen het tropische klimaat van Midden Amerika gewend is. De net 18-jarige Daniël arriveert op 20 augustus op Schiphol, waarna hij zeker aansluit bij zijn 'nieuwe' familie. AFS Interculturele Programma's is nog op zoek naar een geschikt gastge zin voor Daniël. Het liefst zou de ze uitwisselingsorganisatie hem in Overijssel onderbrengen. Hier bevinden zich namelijk nog maar heel weinig gastgezinnen, vergele ken met de rest van het land. Wie het wei wat lijkt om dc jon gen een jaarlang onderdak te bie den, kan ton tact opnemen met deze organisatie. Met EDU Boomkamp, telefoon 0547- 362560/ 0573-221458 .of het lan delijk AFS kantoor, telefoon 020- 6269481. U kunt ook bet internet raadplegen: www.afs.nl Met de fiets: De Boer Op Bij het WV-kantoor aan de Dorpsstraat is het programma voor De Boer Op tc krijgen, die donder dag 5 augustus wordt ge houden. Het gaat om een route van 23 kilometer langs verschillende boe renbedrijven die dan zijn opengesteld. Het is bedoeld als fietsroute, maar belangstellenden kun nen ook met de auto deze rit maken. Een zestal bedrijven zetten de deuren uitnodigend open, om bezoekers uitleg te geven over dc agrarische be drijfsvoering. Zo staat er een vlecskalvërcnbedrijf met groepshuisvesting aan de route. Net als een melkveebe drijf, molen De Hegeman in Dijkerhoek, een melkveebe drijf met ijsmakcrij, bet WM( I-pompstation in Espc- lo Broek en Opa's Erf, een bedrijf waar gewassen van vroeger worden geteeld. Inge Hiddink presenteert rapporten aan de gemeente Zie verder pagina 3 Familie Mecsterberends is eindelijk de drempel overge stapt: zij gaat emigreren naar Frankrijk. Zie verder pagina 7 De gemeente Holten moet snel een beslissing nemen, wil het straks in 2000 beschikken over buitenschoolse groepsopvang. Er is subsidie aangevraagd bij het Rijk om maximaal twaalf kinderen tc kunnen plaatsen. Dit loopt in voorschotten sinds 1996. Heeft de gemeente ech ter op 31 december volgend jaar nog geen opvang geregeld, dan betekent dat terugstorten van dc voorschotten, wat neer komt op 111.600 gulden. Ingrid Hiddink van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk (SoCuWe), is door de gemeente als onafhankelijk onderzoekster aangesteld om een rapport op te stellen over de mogelijkheden van buitenschoolse opvang. Dit is in middels aan de gemeente aange boden. Tegelijk met een rapport van SoCuWe zelf, waarbij de mo gelijkheden van de Boschkamp voor dit project uit de doeken worden gedaan. Uit een enquête is gebleken dat zeker 24 gezinnen wel wat zien in kinderopvang na schooltijd. Er blijkt hier dus duidelijk behoefte voor te zijn. Het gaat dan om kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 13 jaar. Er wordt nu wel gebruik gemaakt van gastouders. Om aan de vraag te kunnen voldoen zal deze be staande mogelijkheid niet genoeg zijn. Realisatie van groepsopvang is dan onontbeerlijk. Volgens het rapport van Hiddink is et moeilijk om een geschikte plek tc vinden. Zij geeft aan dat er schoollokalen genoeg leegstaan, maar niet de huiselijke sfeer heb ben die nodig zijn voor de op vang. Inge: 'Kinderen blijven dan ook na schooltijd en in vakanties in de sfeer van de school, terwijl het liun vrije tijd is. Om half ne gen 's ochtends gaan ze dan de school in om deze pas om zes uur 's avonds weer te verlaten.'.. Daarnaast geeft Hiddink aan dat er de volgende dag weer les moet worden gegeven. Het creëren van een permanente huiselijke sfeer is Dorpshuis De Boschkamp is een van de mogelijkheden waar buitenschoolse opvang kan worden gehouden. (Foto: Peter Bulthuis) dan niet mogelijk. Het zou 's avonds immers weer opgeruimd moeten worden. Het meest geschikt lijkt dorpshuis De Boschkamp. Hier is veel ma teriaal als computers en speelgoed (speel-o-theek) al aanwezig. Het probleem blijkt een geschikte ruimte, die als huiskamer kan worden ingericht. Hiddink vindt in haar rapport daarvoor een uitbreiding van het pand noodza kelijk. Kan dit niet voor dc gestel de termijn van eind 2000 worden gerealiseerd, dan zou een leeg schoollokaal tot die rijd dienst kunnen doen. Alhoewel de gemeente subsidie gevraagd heeft voor de opvang van twaalf kinderen, lijkt het de onderzoekster beter om met den "Sp-te"höuclen. 'Per tien kinderen dient een groepsleider te worden aangesteld. Bij twaalf zouden dit er dus twee moeten zijn. Dit zou op zo'n kleine groep de kostprijs tc veel belasten.' Er zal daarnaast in de praktijk uit moeten worden gegaan van slechts negen kinde ren, omdat er nooit op alle uren de volledige bezetting van tien kindplaatsen zal worden gehaald. Valt de keuze op De Boschkamp, dan kan de aanwezige peuter speelzaal worden gebruikt voor de opvang van de jongste kinde ren. De oudere jeugd kan zich verschansen in de kelder en de ontmoetingsruimte. 'De buiten speelruimte is zeker voor de cate gorie 8- tot 13-jarigen te beperkt', geeft ze in haar rapport aan. Dit zou gedeeltelijk kunnen worden opgelost door incidenteel een gymzaal af te huren in overleg met bijvoorbeeld een sportvereniging Om de kinderen bezig tc houden, denkt Hiddink aan het geven van kook- en computercursussen. Verder moet er speelgoed en lite ratuur voorhanden zijn, zodat de jeugd zich kan terugtrekken om alleen te spelen of te lezen. Ook is daarnaast ruimte nodig voor ge woon lekker niksdoen, hangen of luieren. De totale kosten voor negen kind plaatsen wordt voor De Boschkamp geraamd op 106.755 gulden. Gedacht wordt aan een ouderlijke bijdrage van 8,50 gul den per uur. Op jaarbasis is dit 91.035 gulden. Flet structurele te kort komt dan op 15.720 gulden De eerste twee jaar kan dit via de stimuleringsmaatregel worden ge dicht. Daarna zou er structurele overheidssubsidie moeten wor den aangevraagd. Plannen hiertoe zijnrin Voorbereiding. Dc gemeente Holten beraadt zich nog over de aangeboden rappor-

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 1