'Krant is samenbindend element' Langenbarg: 'Onderschat de functie van de krant niet' Prijswinnaars HOLTENS NIEUWSBLAD Oud-burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard: WEEK Goedgeslaagd reisje bejaardensociëteit Boeken met computer zoeken in schoolbieb DONDERDAG 26 MEI 1999 Vorige week maandag morgen hadden we eerst wolkenvel den. Daarna kleine stapelwolken en flink wat zon, en dunne wolken sluiers. Alleen jammer dat er zoveel wind stond uit het noordoosten tot oosten. Dit maakte het er buiten niet plezierig op. Ook droogde het hard. De lucht werd in de loop van de dag erg droog. De lucht- vochngheid daalde naar 27 procent terwijl 40 procent normaal is. Maximumtemperatuur kwam uit op 18.0 graden. Dinsdag was een zonnige dag. Opnieuw stond er een vrij krachtige oosten wind waar door het schraal aanvoelde. Ook voelde het kouder aan dan dat het in werkelijkheid was. De luchvochdgheid was wederom laag met 27 pro cent. Toch werd het een warme dag met 21.4 graden op de thermo meter. Het was wel ideaal weer voor de boeren er kon volop gras wor den ingekuild. Een hogedrukgebied 1030 Hpa boven de Oostzee en een lagedrukgebied 1000 Hpa boven de Golf van Biskaje veroor zaakten een vrij krachtige oostelijke stroming, waarmee heldere en droge lucht aangevoerd werd. Woensdag morgen was het nogzonnig. Maar in de middag kwam vanuit het zuiden eerst dunne sluierbewol- king en later middelbare bewolking overdrijven. De zon kregen we hierdoor minder te zien. Dit had te maken met het dichterbij komen van een storing. Het voelde buiten een stuk plezieriger aan omdat er heel wat minder wind stond. De temperatuur deed er nog een schep je boven op; het werd 21.7 graden. Een lagedrukgebied 1005 Hpa met het centrum net ten zuidwesten van Parijs bewoog langzaam noord waarts. Er werd van het zuiden uit langzaam vochtige lucht aange voerd. In de vroege ochtend van donderdag viel er regen wat eigenlijk best welkom was. Holten ving 5.6 millimeter neerslag op en Espelo 3.7 millimeter. De morgen verliep bewolkt. Tegen de middag kregen we opklaringen met af en toe zon. In de middag waren er stapelwol ken met af en toe zon. Er viel overdag geen neerslag. De maxi mumtemperatuur bedroeg 21.0 graden. Vrijdag begon eerst met veel wolkenvelden dit gaf eerst een somber weerbeeld. Daarna brak de be wolking en kwam de zon erbij. De middag verliep vrij zonnig er was praktisch geen bewolking. Hierdoor kon de temperatuur flink stijgen naar 22.7 graden. Bijna aan het eind van de middag kwam ergeleidelijk sluierbewolking overdrijven. Dit had te maken met het dichterbij ko men van een koufront boven de Britse eilanden. Het weer werd be paalt door een rug van hoge luchtdruk. We hadden droog weer met flinke opklaringen. Zaterdag in de vroege morgen viel nog een lichte regenbui. Daarna opklaringen en geregeld zon. 's Middags hadden we veel opbollende stapelwolken. Het bleef wel droog. Ch er het etmaal viel er in Holten 1.6 millimeter, Espelo noteerde 1.7 millimeter. Het werd wat minder warm met 17.4graden. Een lagedrukgebied 985 Hpa ten noordwesten van Schodand hield in onze omgeving een matige westnoordwestelijke stroming in stand. De aangevoerde lucht was helder en onstabiel van opbouw. Zondag Eerste Pinksterdag viel het met de zon flink tegen. De hele dag hadden we veel wolkenvelden die vanaf de Noordzee ons land binnen dreven, af en toe kwam de zon even tevoorschijn. Ondanks dat het bewolkt was werd het toch nog 18.6 graden. De wind was matig en kwam uit het zuidwesten. Aan de noordflank van een hogedrukgebied 1020 Hpa boven Frankrijk werd bij ons met een zuidwestelijke stroming onstabiele en vrij vochtige lucht aangevoerd. Meteo Holten, Freddie Paalman. Bij de chinees aangekomen liet Rob Romi uit de auto en ging haar voor naar binnen. Heb je op je eigen naam gereserveerd? vroeg Rob. Ja, nou ja, m'n achternaam dan.", antwoordde Romi. Rob liep naar de ontvangst en vroeg naar hun reservering. Ondertussen bekeek Romi de andere gasten in de zaal eens. Vooraan aan haar rechter kant zat een oud paar iets te eten wat haar deed denken aan rijstevla met ketchup. Het leek haar niet echt smakelijk en ze vond het dan ook niet vreemd dat het paar leek te eten met het tempo van een baby die voor het eerst met stokjes moet eten. Achter het paar dat Romi maar meteen 'meneer en mevrouw haas' had gedoopt, omdat ze zo snel aten, zat een gezin met drie kinderen. De man leek haar echt het typetje dat de hele dag op kantoor zijn baas zit te lijmen, om diezelfde baas zodra hij in de auto zit totaal af te zijken. De man had blond vlassig haar, een kleine scherpe neus en een lichaam dat zo dun was dat je zou denken dat hij door al zijn gelijm en gemopper vergat te eten. Zo dun en smal als de man was, zo dik, log en uitgezakt was zijn vrouw. Mies aan haar leek massaal te zijn. Van haar knalrode vettige haarbos, haar pafwangen en haar stierennek tot aan haar dijen die ieders voor de helft buiten hun stoel hingen en haar voeten die bijna uit haar schoenen knapten toe. Ze had nog het meest weg van een varken en zo at ze ook, vond Romi. De kinderen echter, twee jongens en een meisje, leken schatjes te zijn. De jongens waren net zo rood als hun moeder en het meisje had het haar van haar vader gekregen. Het haar leek dan ook de enige gelijkenis tussen ouders en kinderen te zijn, want in geen van hen kon Romi ook maar een spoor van vader of moeder ontdekken. Alledrie aten ze netjes met mes en vork en ook nog eens uiterst rustig. Het leek eerder alsof zij de ouders waren dan andersom. Romi noemde hen in gedachten 'het omgekeerde gezin'. Helemaal rechts achterin in een donker hoekje zaten vier jongens die wat ouder waren dan haar. Ze bekeek hen verder maar niet, want het leken nogal ongure types te zijn. Bovendien leidde de ober hen naar hun tafel, die nu weer net links achterin moest zijn. 'Maardoor dat stelletje schorem laat ik mijn avond niet verpesten.', dacht Romi, en begon samen met Rob de menukaart maar eens te bekijken. Daantje Dartel De bejaardensociëteit ging dinsdag op reis. Met een nieuwe OAD-bus, onder des kundige leiding van chauf feur Albert Lohuis, vertrok ken ze om 9.00 uur vanaf Ire ne naar Lemelerveld. Er werd eerst een ommetje gemaakt in Markelo en Laren en via de S14 kwamen za aan de andere kant van Holten weer uit. Het groen en de prachtige bloei van bomen en hagen waren be- wonderingswaardig mooi. Om 10.00 uur stond de koffie met lekkers klaar in restaurant Rei- mink in Lemelerveld. Na een uurtje gingen de bejaar- densoos een tocht maken over de Sallandse Heuvelrug. De heer Reimink ging mee als gastleider en vertelde naar hartelust over de drie dorpen die elkaar telkens kruisten: Ómmen-Dalfsen-Hei- no met Lemelerveld in het mid den. De grens ging zelfs door een huis waar 15 jaar geleden een drieling werd geboren. De kinderen aangegeven worden in twee gemeenten. Veel industrie heeft Lemeler veld groot gemaakt en velen hebben hier een goede boter ham aan. Campings zijn er ook en vele zomergasten beleven hier een prachtige vakantie. Na terugkomst werd er een heerlij ke maaltijd geserveerd. En vol daan ging de club daarna naar Vriezcnveen en bezochten daar het kachelmuseum. Dit was een grote verrassing. We zagen meer dan 250 verschillende kachels en fornuizen en alles wat er bij hoorde. Na een kopje thee ging de soos door het Twentse land terug en kwamen zeer voldaan om zes uur in Holten aan. Langenbarg: 'Hollens Nieuwsblad kun je niet vergelijken Het zou trouwens vervelend ziin geweest als bepaalde dingen die nog in voorbereiding waren, de krant haalden. Anderzijds hadden we als gemeente in die beginjaren niet zo veel te melden. Vergeet niet dat de openbaarheid van bestuur toentertijd nog niet eens in de kin derschoenen stond. Die behoefte- was er ook niet. Hoorzittingen? Geen sprake van. Persberichten? Evenmin. En raadscommissies? Die waren er niet. Alle voorstellen van B en W gingen rechtstreeks naar de raad. De komst van die commissies is een langzaam proces geweest. Met een nogal rumoerige hoorzitting over het nieuwe be stemmingsplan Beuseberg, wer den in feite de eerste voorzichtige stappen gezet." Het Holtcns Nieuwsblad reser veert er in 1971 de voorpagina voor: Holten komt in opstand te gen bestemmingsplan De Beuseberg. Langenbarg: "Op ini tiatief van Enklaar werd toen een bestemmingsplan forum gevormd, waarin plannen tegen het licht wer den gehouden. Een soort klank bord voor het gemeentebestuur." De periode van openheid en in spraak neemt voorzichtige vormen aan. In het Holtens Nieuwsblad verschijnen vaker oproepen voor het bijwonen van informatiebij eenkomsten, hoorzittingen en fo rums. De politieke bewustwording wordt bovendien nadrukkelijkei- voelbaar en daarmee tevens de roep om verdere openheid van be stuur. Een gegeven, waar het Holtens Nieuwsblad volgens Langenbarg een duidelijke rol in had. Hij benadrukt tenslotte dat bur gemeester Enklaar ('In zijn tijd een markant en zeer gewaar deerd mens') veel waarde hecht te aan de komst van de 'Hoolter Kraante'. Liet ook een uitvoerig stuk tekst van zijn hand in de eerste uitgave publiceren. "Daar het een tijd van vernieuwen en veel bouwen was, kwam het ver volgens geregeld voor dat hij voor een opening werd ge vraagd. Ik herinner mij nog goed zijn lange toespraken, die inte graal door de krant werden het NRC Handelsblad' Foto.-Johan Bolink overgenomen. De oudejaarsre de is ook zo'n voorbeeld. Op zichzelf al een flink stuk publici teit voor de gemeente." Diezelf de gemeente gebruikte het Hol tens Nieuwsblad ook voor per soneelsadvertenties. "Gemeente huis, het slachthuis, gasbedrijf en de werf. Al met al aardig werkten er heel wat mensen en waren er dus regelmatig De schoolbibliotheek scholengemeenschap Waerdenborch De Holten is met ingang van woensdag 26 mei 1999 volledig geautoma tiseerd. Dan zal het laatste boek uit de collectie worden ingevoerd in de publiekscata logus. Alle boeken zijn de afgelopen twee jaar ingevoerd zodat leer lingen onder andere op schrij ver, titel en onderwerp kunnen zoeken. Rector L.G.M. van Minderhout zal woensdag de au tomatisering van de schoolbiblio theek een officieel tintje geven door het 16.234ste boek in te voe ren in de computer. Ook de uit leenadministratie is geauto-mati- seerd: alle leerlingen en personeels leden hebben een eigen lenerspas. Naast een geautomatiseerde cata logus en uitleenadministratie zijn er in de schoolbibliotheek werk- computers voor leerlingen geko men en twee aparte computers om te internetten. Binnenkort komt daar nog een CD-romtorcn bij zo dat leerlingen ook cd-rom's kun nen raadplegen. Met al deze nieuwe ontwikkelingen is niet langer meer sprake van een schoolbibliotheek, maar van een schoolmediatheek, helemaal aan gepast aan het vernieuwde onder wijs in de bovenbouw van het VMBO en het havo en vwo. Laatste kavel Lukensveld weg De laatste drie kavels van bouwterreinen voor het plan Lukensveld zijn door de ge meente verkocht. Hiervoor hadden zich honderd be langstellenden gemeld. Ook een kavel voor een twee ondereen kap is verkocht. Voor deze plek waren dertig aan vragen. Er zijn nog tien plekken vrij die echter in de projectsfeer worden aangeboden. Van medio 1979 tot oktober 1993 was hij burgemeester I van Holten. Sinds september zwaait hij de scepter over de gemeente Noordoostpolder. Toch woont mr. W.L.F.C. ridder van Rappard nog altijd met veel plezier in wat hij spontaan 'de prachtige ge meente Holten' noemt. Het Holtens Nieuwsblad leest hij weliswaar niet meer, maar de toenmalige samenwerking met de redactie staat hem nog helder voor ogen. "Aanvankelijk hadden wc als ge meente te maken met het duo telWim Beijers en Jan Wiggcrs. 1-Uitermate vriendelijke heren. ;n Wiggcrs was tevens raadslid, r_ maar die dubbelfunctie heeft nooit voor problemen gezorgd. Soms vroeg ik hem wel om te voorkomen dat bepaalde zaken in gepubliceerd werden. In de be- gintijd stond er trouwens nog i niet zo erg veel gemeentelijk j nieuws in de krant. Het Holtens Nieuwsblad van toen kun je kenschetsen als een gezellig, i vriendelijk en informatief blad." De voor de periode Van Rap- j pard al gezette stap op weg naar openheid, kreeg na zijn komst j steeds meer gestalte. De vcrsla- jgen van burgemeester en wet- I houders werden openbaar en aan de pers toegelicht en regel matig viel er gemeentelijke post in de brievenbus van het Hol tens Nieuwsblad. Raadsstukken, uitnodigingen, persberichten, noem maar op. In het boekje 'Holten van huis uit', dat ter j gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis in april 1987 verscheen, prijkt j naast de foto van Willem (Willi am) van Rappard de veelzeggen de tekst 'Openheid en inspraak'. '"Ze kunnen me dus van alles verwijten, maar dat absoluut niet!", lacht hij. Niet voor niets dat het Holtens Nieuwsblad bij het bekend worden van zijn overstap naar Texel aangaf dat 'de scheidende burgemeester openheid immer in het vaandel hiel en bij besluitvorming in de gemeenteraad naar een zo groot mogelijke harmonie streefde'. Toch verliep de samenwerking tussen gemeente en Holtcns Nieuwsblad niet altijd op rolle tjes. Een periode die Van Rap pard niet licht vergeten zal. "Het was de periode dat de redactie veel beschadigde. Heel verve lend en jammer. Beide partijen - gemeente en krant - zijn daar niet bij gebaat. Ook de redactie moet zich te allen tijde realiseren dat je in een kleine gemeenschap dicht op elkaar leeft. Dat je el kaar regelmatig nodig hebt. Als er derhalve geen sprake is van een minimum aan wederzijds vertrouwen, wordt samenwer ken een probleem. En waarom zo moeilijk? Als gemeente heb ben we altijd ons best gedaan om rekening te houden met het Holtens Nieuwsblad. Verschij nen op donderdag? Prima. Het hield wel in dat de regiodagbla den soms nieuws onder embar go kregen aangereikt. Dan mochten ze pas publiceren op donderdag, opdat het Holtcns Nieuwsblad qua actualiteit niet achteraan kwam. Ja, dat zette soms wel eens kwaad bloed... Neem de wekelijkse advertentie. Dat is een flink stuk sponsoring van de krant, hoor! Het. belang van het behoud van het Holtens Nieuwsblad heeft bij de ge meente echter altijd gepreva leerd." Dat behoud acht Van Rappard nog steeds van belang. "Het Holtcns Nieuwsblad is e Van Rappard: je hebt de pers nodig. menbindend element in de ge meenschap. De inwoners van Holten zijn uiteindelijk de doel groep. Het blad moet een spie gel zijn van datgene wat er in de gemeenschap gebeurt. Het be kende stuk 'human interest', mensen in Holten in het zonne tje zetten enzovoorts. Het moet op alle fronten binnen de ge meenschap aanspreken. De kri tische noot mag daarbij welis waar klinken, maar altijd be scheiden. Vergeet nooit dat je daarna wel weer samen door één deur moet. Zelf heb ik wel 'ns gesuggereerd om een rubriek met als titel 'Van de toren ge zien' te beginnen. Een soort commentaarcolumn, waarin het haantje dat van boven af op de gemeenschap neerziet, dingen aan de kaak stelt, maar nimmer mensen beschadigt. Dat is abso luut uit den boze. De rubriek zou een wat quasi ludiek karak ter moeten hebben. Zo van "He'j "t al ehcurd?' Zeker weten dat dat de lezer aanspreekt." Ol hij het vervelend vond om zelf vrijwel wekelijks de krantenkolom men te halen? "Ach, het is inherent Foto: Johan Bolink aan je functie. De krant kiest daar voor trouwens. Als je als burge meester op bezoek gaat bij een honderdjarige of een winkel opent, dan is het de fotograaf die bepaalt welk plaatje er geschoten wordt. Wel of niet met burgemeester er op. Anderzijds ben je als burge meester ook ambassadeur van je gemeente. Hebt de pers daarvoor in die zin nodig..." "De functie van het Holtens Nieuwsblad valt niet te on derschatten. Je weet wat zich in de gemeenschap voordoet, hoe iets zich heeft voltrok ken. Openbaarheid van be stuur heeft daar nauw ver band mee. De krant biedt de gemeente een prima moge lijkheid om naar buiten te treden." Aan het woord is G.J. Langen barg (77). Geboren in Zelhem en na een 'zwerftocht' langs di verse afdelingen van verschil lende gemeentes, was hij van september 1954 tot maart 1984 gemeentesecretaris in Holten. Diende er veruit de langste tijd onder wijlen burgemeester mr. W.H. Enklaar en werkte ook een aantal jaren met oud-burge- mccstcr mr. W.L.F.C. ridder van Rappard. "Je kunt het Floltens Nieuwsblad niet vergelijken met bijvoorbeeld een NRC. Dat moet je ook niet doen. De status van een lokale krant is volstrekt anders. Heel kenmerkend is de herkenbaarheid voor dc lezer. Ze herkennen gebeurtenissen, personen. Als het donderdag is ben ik vaak geneigd om te kijken of hij al in de brievenbus ligt. Het trekt gewoon..." Als Gerrit Langenbarg in het verleden blikt, begint hij spon taan over de veranderingen in het dorp. Goed of niet goed, dat blijft wijselijk in het midden. "Al die jaren heb ik in het oude gemeentehuis aan de Dorps straat gewerkt. Later wel in de aanbouw, de uitbreiding die in het latere 'Gat van Holten' werd gerealiseerd. Maar neem alleen al dc Smidsbclt. Hotel Holter- man, zaal Amicitia, dc synagoge, garage Müller en dc oude be bouwing met onder meer de winkel van slager Brands aan de westkant, 't Stond er allemaal nog en bepaalde het beeld van de dorpskom. Hoe anders is dat nu. De zwaan (de gevelsteen die op het Müllcr-complex prijkte, is ter herinnering nog wel in het gemeentehuis ingemetseld..." Wat volgens Langenbarg uiter lijk niet veranderd is, is het Hol tens Nieuwsblad. "Van meet af aan een krant op dagbladfor maat. De opmaak en inhoud van toen verschilde natuurlijk wel. Wim Beijers en Jan Wiggers - beiden zijn helaas niet meer on der ons - 'vulden' de krant. De communicatie met hen was voor dc gemeente geen pro bleem. Wiggers - later tevens raadslid - liep vaak binnen en hoofdredacteur Beijers werkte als eerste ambtenaar (hoofdcommies) en plaatsvervangend secretaris in gemeentedienst. Toch publiceerde hij aanvankelijk maar weinig. De communicatie zoals we die tegen woordig kennen, was er nog niet. Schuppert Mode heeft op 6 en 7 mei Italiaanse dagen gehouden in zijn zaak aan de Stationsweg. F.r werd pasta gemaakt en klanten kregen een flesje wijn mee. Wie daarnaast dc kassabon met naam en adres in een bus gooide, maakte kans op een reis voor twee personen naar Rome. Dc familie Poesse uit Bathmcn werd als gelukkige getrokken en mocht onlangs de prijs in ontvangst nemen. Fixet Holten heeft tijdens de middenstandsbeurs een raadspelletje gedaan. Bezoekers mochten raden hoe zwaar Klaartje Kip was. Er kwamen vele variaties binnen van 1 kilo cn'685 gram tot 3.000 kilo. Toch weegt ze maar 25 kilo en 350 gram. Na een loting kwam H. Kolkman-Harten als winnaar uit de bus en kreeg een grote vaas met onder meer een paradijsbloem. Zij schreef 25 kilo en 3 ons op. Fam T. Stevens schreef hetzelfde aantal grammen op en ging met de tweede prijs naar huis, een kleiner vaasje met onder meer anemoon tjes. Foto: Peter Bulthuis Bij de stand van tweewielerhuis Jan Stam tijdens dc middenstands- beurs, konden bezoekers raden war de gestalde fiets kost. Velen deden een gok, maar drie deelnemers kregen uiteindelijk een prijs mee naar huis. Dc fiets kóst, inclusief dc aanhangende boodschap pen, mandje en voorzitje: 1144,53 gulden. G. "Bronsvoort, en F. Knapen schreven beiden het bedrag van 1145 gulden op. Beiden kregen een cheque ter waarde van-de helft van deze prijs. A. Teeselink ontving de troostprijs, een mand vol boodschappen. Zij dacht dat de fiets 1145,45 gulden waard was.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 9