Dubbelslag voor gehandicapte ruiters 'Het kon niet langer' Het weer in april 1949 Gemeenteraad achter investeringen scholen April zacht en zonnig Feestavonden ,Jong Holten HOLTENS NIEUWSBLAD atumro BELTMAN Winkelweek Holiense Handelsvereniging vorderen heeft maw mm a p 1 Li 1 „Onder de Klapper" DONDERDAG 27 MEI 1999 Eerste prijzen en wisselbeker J an Wansink van voormalig veevoerbedrij f: Twee eerste prijzen en een wisselbeker. Deze opmerke lijke dubbelslag was het prachtige resultaat dat de cir ca dertig ruiters van de Stich ting Paardrijden Gehandi capten Holten en omgeving onlangs behaalden op de jaarlijkse Landdag. Aan het ditmaal in Denekamp gehouden evenement namen ongeveer vijftien stichtingen uit Overijssel deel. Tijdens het ochtendprogramma was het al direct raak. '"Iedere rui ter moest daarin een individuele dressuurproef afleggen. De eerste prijs ging daarbij naar de SPGIT', verklaarde secretaresse Marietje Eggink trots. Ook 's middags trokken de SPG H- ruiters de winst naar zich toe. Aan de deelnemende stichnngen de op dracht om zich op geheel eigen wij ze te profileren. Marietje: "Daarvoor was gekozen uit ver schillende thema's, zoals een sprookje. Onze presentatie was opgebouwd aan de hand van het ABC-thema." Niet alleen goed voor de eerste prijs, de SPGH ontving tevens de wisselbeker. Grote vreugde bij be stuur en leden, want de trofee was voor het laatst in 1993 mee naar Holten gegaan. Hulde op de eerste plaats aan alle ruiters, maar het be stuur dankt tevens instructeur Johan Bronsvoort, alle hclp(st)ers en de firma Pieffers die al jarenlang belangeloos tekent voor het ver- Temperatuur (Gem 11.7°C.) Met Uw VerI- en Stoomgoed naar HET ADRES VOOR Anthraciel, Es-, Eierkolen en Cokes is Fa. Gebr. Dikkers, Telefoon 324 De eerste 12 dagen van de maand waren door een grote depressieactiviteit gekenmerkt, hetgeen wisselvallig weer tot ge volg had. Een enkele mooie dag (2 april) werd door regendagen gevolgd, waarbij het herhaalde lijk zeer winderig was. Op 7 april werd de laagste barometerstand bereikt van 983 mb. Van 13 april af steeg de lucht in Centraal Europa aanziendelijk, waardoor de invloed van de depressies zich niet meer tot het Noord zeegebied kon uitstrekken. De temperatuur steeg belangrijk en de zaterdag voor Pasen en de beide Paasdagen (16, 17 en 18 april) waren in het grootste deel van de Achterhoek en Twente, zomerse dagen, waarbij tempe- ratuurrecords werden overtrof fen of benaderd. Tweede Paas dag werd het maarliefst 26.0(C in De Bilt. Van 19 april af her nam het weer zijn wisselvallige karakter; het duurde echter nog tot 22 april voordat weer regen viel. Aan het einde van de maand kreeg de polaire lucht de overhand en de laatste zes dagen waren dientengevolge vrij koud, waarbij het enkele malen tot nachtvorst kwam. De gemiddel de maand temperatuur bedroeg in De Bilt 11.7(C tegen het lang jarige gemiddelde (1901-1940) van 9.2(C. Over de maand viel er 58.0 millimeter in Dc Bilt tegen normaal 53.0 millimeter. De grootste etmaalhoevcelheid 14.0 millimeter werd op 6 april gemeten op Dc Bilt. De maand noteerde verder nog 2 sneeuw dagen, 1 onweersdag en 2 vorst- dagen, tot slot Dc Bilt registeer- de 204 uur zon tegen 355 uur normaal. Met dank aan het Hoofdobser vatorium Dc Bilt voor de weer gegevens. Weerman, Freddie Paalman. Ieder die op enigerlei wijze nog iets te van de winkeliersvereniging wordt verzocht dit vóór Zaterdag 17 December a.s. in te dienen bij de penningmeester, de heer E. Dikkers Hzn., alhier. Neerslag (in mm) Sneeuwdagen Onweersdagen l| 2| 3|4|5 E1718191 IB Uj I2| I3| H| IS 2I|22m 20 15 ra 5 0 J j (Totale neerslag 59.0 mm) De gemeente kreeg dinsdag avond groen licht voor de voorgestelde investeringen in de onderwijshuisvesting. De opbrengst van dc verkoop van dc Dorpsschool, Dc Marke en Het Kompas wordt daarmee geïnvesteerd in een aantal be staande schoolgebouwen. Lit die opbrengst wordt straks 1,2 miljoen gulden gebruikt voor uitbreiding, aanpassing en on derhoud. Prioriteit heeft de uit breiding van dc Haarschool met twee leslokalen (negende en tiende) en nevenruimten. Een totale investering van 744.000 gulden. De raad Na inventarisatie van de school gebouwen voor het openbaar basis- en voortgezet onderwijs en de pebs De Regenboog, blijkt uitbreiding van de laatste met een tiende leslokaal noodzake lijk (reeds uil: eigen middelen voorgefinancierd), evenals uit breiding van de basisschool Dij kerhoek met een vierde lokaal en een nevenruimte, uitbreiding van de kantine/overblijfruimte in scholengemeenschap Dc Wacrdenborch en aanpassing en onderhoud van deze school. Met de verkoop van de drie gebouwen doet zich een haast unieke situatie voor, die zich de komende jaren zeer waarschijn lijk niet herhaalt. De uitbreiding van de kantine vanDe Wacrdenborch bleef vra gen oproepen bij Gemeentebe lang. Eb van Schooien hield vast aan zijn eerder in de commissie onderwijs gemaakte voorbe houd en vroeg zich derhalve af waarom dc extra benodigde 100 vierkante meter liefst 350.000 gulden moet kosten. GB was inmiddelss wel overtuigd van dc noodzaak van extra overblij fruimte. Architcctenburo Kris- tinsson heeft dc aanbouw, die aansluit op dc huidige nieuw bouw, ontworpen en begroot op het desbetreffende bedrag. op DONDERDAG 15 DECEMBER en VRIJDAG 16 DECEMBER, 's avonds 7.30 uur, in „AMICITIA", ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Opvoering van: Episode uit het leven van onze mannen in Indië. Opgevoerd door de Toneelvereniging „ONS GENOEGEN" te DIEPENHEIM. Receptie op Donderdag 15 Dec. des nam. van 3-4 uur in hotel Holterman. De avond van 15 Dec. speciaal toegang voor leden en genodigden. Kaartverkoop voor Vrijdag 16 Dec. op Dinsdagavond 13 Dec. van 6.30-9.30 uur aan de zaal. ENTREE f 1.plus belasting. Plaatsbespreking op de dagen der uit voering van 1-2 uur aan de zaal a 10 ct. per plaats. 1924 1949 De winkel van Wansink bestaat dit jaar een eeuw. De Het kon zo niet langer, veranderingen in die tijd zijn groot: van kruidenierszaak tot supermarkt Albert Heijn. Daarnaast heeft er achter de zaak eerst een zuivelfabriek gestaan en later de veevoederfabriek Mengunie. Jan Wansink was hier de directeur van. Jan Wansink is de zoon van tante Annie en werd in 1946 boven de zaak geboren, wat nu de Albert Heijn is. Als oudste zoon hielp hij vaak „Op mijn twaalfde jaar deed ik van alles in de winkel," zegt Jan. Als voorbeeld geeft hij het be handelen van bestellingen. „Voordat ik naar school ging, haalde ik de boodschappen boekjes op bij klanten." Hierop stonden de bestellingen ver meld, die dan later op de dag werden bezorgd. Dc route die hij fietste via Lichtenberg, Rijs- sen en Wierden was zeker 22 kilometer lang. Maar na ander half uur zijn ronde te hebben gemaakt, kon hij nog makkelijk op tijd zijn school bereiken. Nu liggen producten voor een groot deel voorverpakt in de supermarkt. Tijdens de dagen van de kruidenierszaak was dat zeker niet zo. Alles kon los wor den gekocht. Bijvoorbeeld zout en rijst. „Klanten kwamen met een lege bus aanzetten, die wij dan vulden met stroop." Hier voor hadden de Wansinks een grote voorraadvat van 50 kilo Het werd met de opkomst van het toerisme steeds drukker in dc winkel, waardoor dc hulp van Jan meer en meer nodig was. „Tijd om te sporten had ik niet, want zelfs op zaterdag moest ik meehelpen." Niet dat Jan daar erg rouwig over is, want een sportman is hij nooit geweest. Hij mocht begin jaren zestig helpen op de molen. Jan chauf feerde, versjouwde kolen, ver kocht kunstmest en bezorgde brood. Het was de tijd dat er een silo achter de winkel werd ge bouwd voor de opslag van graan. Er kwam daarnaast een pers die van meel veebrokjes maakte. Het veevoederbedrijf De Men gunie Holten BV ontstond in 1968 na een samengaan met Dikkers. Door grondruil werd de winkel naast de kruideniers zaak uitgebreid. De bakkerij en de kruidenierszaak van Wansink bleven buiten deze fusie. De taken werden wel verdeeld. Jan mocht zich directeur van de Mengunie noemen, terwijl zijn neef, ook een Jan Wansink, te rechtkwam in de kruideniers winkel. Een volgende fusie van de Mengunie deed zich in 1982 voor met Ten Have Olst en Bcssem in Bathmcn waardoor dc naam veranderde in DMC. De veevoeders trok Jan veel meer dan de kruidenierszaak. Het was een gemoedelijke tijd. „Vrocgcr ging jezelf naar alle klanten toe. Je kende iedereen dan ook persoonlijk." De rela ties waren goed, zodat Jan veel vuldig bij de mensen thuis kwam. „Je had bruiloften of be grafenissen van klanten waar voor jc werd uitgenodigd." Hij ging ze dan meestal ook allemaal langs. Holten is een klein dorp. Iedereen kent elkaar, zodat de relaties vaak veel verder gaan dan alleen zakelijk. De fabriek stond achter de win kel, dus midden in het centrum. „Er kwamen steeds meer klach ten binnen over stank- en la waaioverlast. Daarnaast werd ook het verkeer in de Dorps straat steeds drukker," vertelt Jan. „Verder zat dc fabriek met de productie tegen het plafond aan. Er werd al veel uitbesteed; Er kwam een nieuwe fabriek van DMC in Deventer, die in 1985 startte. Twee jaar later ging dc onderneming in Holten te gen de vlakte. „Wc zitten nog steeds in Deventer. Ondertus sen wel onder de vlag van ABC." Jan is er vestigingsmana ger en vertelt dat hij het er erg naar zijn zin heeft. Ook al was het 's avonds in de Holtensc fabriek gezellig. „Je kunt de rijd niet stilzetten. Het kon in Hol ten echt niet meer langer." Ik lees de Hoolter Kraante Want daar staat veel in Elke donderdag komt hij bin nen. We vechten er om Wie het als eerste lezen mag in ons gezin. Alle nieuws van Holten, van dag tot dag Ik lees het al van m'n jongste jaren en hoop tot dat ik honderd wezen mag. Voor niet te veel geld Alles staat er in vermeld We zijn heel erg op onze Hool ter Kraante gesteld! Verder wordt er veel over ge praat ja, het lezen van de Hoolter Kraante is echt dc moeite waard. A. Pasop Ik lees de Hoolter Kraante.. Want ze schrief zoa biedehaand- H. Groot-Assink Collecte Astma Fonds De collecte van het Neder lands Astma Fonds heeft dit jaar in Holten het bedrag van 6.446 gulden opgebracht. Ie dereen die hieraan heeft mee gewerkt wordt hartelijk be dankt. Weerstation Holten April 1999 (Totale neerslag 71.4 mm) De grasmaand, zoals april wel genoemd word, was zeer zacht. Met een gemiddelde van 10.5(C in Holten, Espelo 10.3(C en De Bilt 9.8(C was dc maand zeer zacht, tegen een langjarig ge middelde van 8.0(C. Daarmee was het de warmste april sinds 1993. De laatste jaren blinkte april steeds uit in warmte en sinds 1987 hebben wc maar twee keer een iets te koude april gehad. April 1993 was met: een gemiddelde van 11.1 (C zelfs de warmste sinds 1794 toen deze maand met 11.3(C rccordwarm was. Vooral het begin van de maand was voor de rijd van jaar buitengewoon zacht door toe doen van de hoge nachttcmpe- raturen. Na dit zeer zachte begin veroorzaakten depressies, die zich in dc directe omgeving van ons land ophielden, zeer wissel vallig en koud weer. Van 14 tot en met' 20 april kwam het dage lijks ergens in ons land tot vorst. Geen extreme kou, want in april kan het nog bijna 10 graden vriezen. In Holten kwam in deze maand maar 1 vorstdag voor tegen vijf normaal. De eerste warme dag (maximum 20.0(C of hoger) van dit jaar werd op 2 april genoteerd, met 22.1 (C in Holten. In totaal kwamen er drie warme dagen voor, normaal is twee. Dc laagste temperatuur werd gemeten op de vliegbasis Twenthe met -3.1 (C op 19 april, Holten -0.3(C op 15 april. De neerslag viel voornamelijk in de vorm van buien. Van 13 tot cn met 19 april kregen de buien een steeds winterser karakter. Op 13, 14 en 15 april vielen er zelfs veelvuldig sneeuwbuien met tij dens die buien temperaturen van nauwelijks boven nul. Tijde lijk vormde er zich dan ook plaatselijk een sneeuwdek, maar dit stelde in Holten niet zo veel voor. In Overijssel en Drenthe op 14 april ca. 5 centimeter; in het uiterste zuiden van Limburg op 15 april zelfs 10 Ook de laatste dagen van dc maand waren droog, aangenaam warm, maar extreem was de warmte niet. De totale maand- som bedroeg in Holten 71.0 millimeter, Dijkerhoek 64.0 mil limeter, Beuseberg 61.0 millime ter, Raalte 57.0 millimeter, Es pelo 49.0 millimeter en tot slot Dc Bilt met 62.0 millimeter te gen normaal 52.0 millimeter. Vorig jaar april bedroeg de neer slag in Holten 135.0 millimeter en in Espelo 104.0 millimeter. Niets te klagen over de zon. Door onder andere enkele zeer zonnige dagen, in het begin cn aan het einde, was de maand zonnig. In Dc Bilt scheen de zon 184 uur tegen 153 uur normaal. Extreem is dat niet: april 1942 was met 259 uur nog veel zonni ger. De maand leverde nog 3 warme dagen op, 1 mistdag, 2 hageldagen en 2 sneeuwdagen. Meteo Holten, Freddie Paal man. Weerstation Holten Min. Temp Normaal 12.5°C.

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 14