H Dubbelfeest in jongerencafé De Schure Scholierenstrijd run-bike-run Van Holtens Höfke tot tuincentrum Werken met hout, metaal en kunststof I Ton van Oijen kampioen schaken HOLTENS NIEUWSBLAD De eerste Schure werd 30 jaar geleden geopend; de huidige bestaat 25 jaar MAAND Jubileum damesatletiek Voorafgaand aan Open NK kwart triatlon Tuincentrum Mulder bestaat 25 iaar DONDERDAG 20 MEI 1999 Jongerencafé De Schure viert zaterdag 22 mei een dubbelju- bileum. De Schure bestaat 30 jaar, terwijl het café in 1998 een kwart eeuw in het Paalhuus is gevestigd. De middag begint met een grote reünie voor medewerkers en oud-medewer kers. Binnen zijn onder meer oude foto's te zien van vroegere activiteiten als de Schuredag en bandoptredens, 's Avonds wordt het feest afgesloten met een live-optreden. En niet zomaar een, maar van de voormalige band Touch. De groep waar het allemaal mee is begonnen. „De eerste echte Schure stond bij Meermanskamp," weet Johan Schuppert. Hij is één van de twaalf vrijwilligers die het jongerencafé De Schure aan de Beuseberger- weg runnen. Aan een grote houten tafel zit een andere vrijwilliger, Theo Base, de laatste foto's op pos ters te plakken die straks tijdens het feest langs de muren komen te hangen. „Theo zit er het lang ste bij en is op het idee gekomen om een reünie te houden," weet Johan. Met het boekje Wan fanclub tot jeugdsoos' geschreven door J. Huisman in de hand, vertelt Jo han over het begin van de Schu re. „De Holtense band Touch, die bestond uit Wim Mol, Gcrrit Keuterman, Jan van Bruggen jr., Herman van der Voet en later Wim van Beek, zochten een oe fenruimte," begint hij. „Dit von den ze in een oude boeren schuur bij Meermanskamp." Theo vult hem aan: „Het was waarschijnlijk gekraakt." Toch opende de toenmalige burgemeester Enklaar in 20 sep tember 1969 het pand, dat ook als fanclubruimte diende. Het trok veel publick, want de band Touch was erg populair. De schuur moest in oktober 1971 worden verlaten. Via de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk (SoCuWe) kon de naastgelegen boerderij worden gebruikt. De pret in deze tweede Schure was niet voor lang, want na negen maanden moest deze ook weer worden ontruimd. SoCuWe kocht de boerderij aan de Beusebergerweg op, waar De Schure nu in is gevestigd. De stichting maakte zelf gebruik van het voorhuis, terwijl de jeugdsoos in de delle verbleef. Dit was volgens Theo waar schijnlijk ook het moment dat het loge van De Schure, een bokkenkop, zijn intrede deed. „Er heeft een hele tijd een bok in gehuisvest gezeten waaraan de bokkenkop is ondcend." Even leek het erop dat De Schu re ook uit het Paalhuus moest vertrekken. „Het dorpshuis De Boschkamp was gereed en So CuWe verhuisde daar naartoe," zegt Johan. „Zij wilden ons ook mee hebben, zodat wc ons in de kelder van De Boschkamp gaan vestigen." De vrijwilligers waren hier fel op tegen. Er werd een regeling getroffen, zodat De Schure op de oude stek kon blijven zitten. Nadeel was wel dat er vanaf toen huur voor het In de kantine van SV Holten vierden de dames, aangevuld met een tiental heren die graag samen met de dames trainen, het 12,5- jarig jubileum van hun groep op 10 mei. Onderhet genot van een hapje en drankje werd door de voor zitter Dinie Arfman terug gekeken op 12,5 jaar gezel ligheid, inzet, activiteiten en wedstrijden. Vijf dames van het eerste uur werden naar voren gehaald en gehuldigd. Dine Ophof, Dinie Brinks, Jannic Koetsier, Miriic Louws en de- jongste veterane Jetty Stam. Van elk werden hun bijzon dere capaciieiten en inzet voorde vereniginggenoemd. De organisatie had gezorgd dat de atletiekgroep ook nog trainde, want de training gaat elke maandagavond door, Weer of geen weer. J ubilcum of geen jubileum. De training was aangepast aan de feestelijke avond. Op speelse wijze werd ergetraind en verzorgd door gasttrairièf Wim Meyer, de eerste trainer van dc damesgroep en Meindert Koopman als zijn opvolger. pand moet worden betaald. Naast het gezellig samenzijn en bier tappen, waren er in Dc Schure ook veel activiteiten te doen. „Er werden hier heel veel films gedraaid," herinnert Johan zich. „Gezellig met kussens op dc grond." Theo: „Daarnaast was het een kweekvijver voor muziekbandjes." Hij noemt daarbij groepen op als KI, Dc Schure Houseband en MZ. „Was het nou de afkorting voor Makkelijk Zooitje of Makkelijk Zat. Dat is eigenlijk nooit duide lijk geworden," geeft Johan aan. De filmvoorstellingen verdwe nen, want mensen konden deze opeens gaan huren bij de video theek. Ook de live-optredens worden minder. Johan hierover: „Dc laatste tijd zijn er overal bandjes te zien. Mensen worden overvoerd; zijn verwend en ko men niet eens meer langs als er een onbekende groep op het programma staat." Johan vindt dat erg jammer, want hij heeft veel beginnende bands na De Schure groot zien worden. „Rowwen Hèze, Toontje Lager en zelfs The Nits hebben hier opgetreden." De pamfletten aan de muur van het jongerencafé zijn hier nog de stille getuigen Toch heeft Dc Schure beslist dc live-optredens niet vaarwel ge zegd. Nog veelvuldig wordt er een Schureoamd gehouden. De aankomende staat op 24 juli ge pland. Wel onder een andere naam: Rock op de Vaalt. „Bij dc naam Schureoamd wordt met een gedacht aan een binnenopt- redcri, maar deze keer is het buiten," legt Theo de naamver andering uit. Er is vaker op hei- veldje aan de voorkant van het Paalhuus opgetreden, maar de voorbereidingen kostten teveel tijd. Vooral de opbouw van het podium kost veel werk en bin nen is deze al aanwezig. Nu kan er gebruik worden gemaakt van snel op te zetten podiumdclcn, zodat dit geen moeite hoeft te kosten. „Het is nog niet voor honderd procent zeker, maar op het programma staan Cold Shot, Skeeter Bceter, Gedreagd Oe en Blind," verklapt Johan alvast. De Schure is nu meer een café geworden voor de muzieklief hebber en voor mensen die wel eens wat anders willen dan het normale geelblonde biertje uit dc tap. Meteen bij binnenkomst valt dit op: overal zijn lege flesjes neergezet van de gekste bier soorten uit binnen- en buiten land. Het geeft dc zaak een ge moedelijke sfeer, net als dc oude trcinstoclen waarop redelijk af gezonderd kan worden gezeten. De houten donkerbruine draag- balkcn zorgen voorde rest. Alhoewel alles tot in de puntjes klopt voor een gezellig avondje uit, laat dc jeugd het jongerenca fé massaal links liggen. Waar het precies aan ligt, weten de vrijwil- den als Dicka. „Hun vrienden ligcrs niet, maar de 'grote' af- gaan daar ook heen, dus kunnen stand met het centrum heeft zij niet achterblijven," denkt Jo- hicr zeker mee te maken. Daar- han. naast gaan vooral de jongeren De vrijwilligers van De Schure naar andere uitgaansgelegenhe- zijn druk in overleg met SoCu We om deze leegloop een halt toe te roepen. „We zitten hard te denken aan verjongingskuur bi) de vrijwilligers. Dit zou kunnen helpen om de doelgroep weer naar De Schure te halen." Dc vijftiende Triathlon Holten wordt vrijdagavond 16 juli op en rond sportpark 't Vletgoor opgeluisterd met meerdere activiteiten. Een daarvan is het Holtens Scholierenkampioen schap Run-Bike-Run. De deelnemers zijn afkomstig uit dc groepen zes, zeven en acht van de plaatselijke basisscholen. Het startschot voor de Run-bike-Run klinkt om 19.00 uur. Via de gymlessen op school zijn de kinderen uitgenodigd om deel te nemen. Velen heb ben zich inmiddels aange meld, maar inschrijven is nog steeds mogelijk. Wie alsnog mee wil doen kan zich aan melden bij Joke Nijland, tel. 361462. Deelname aar -Run gaat op de Run-Bike- :igen risico. Het dragen van een helm is wel ver plicht. Een speciale training is er niet, wel is het dc bedoeling dat de deelnemers over enkele we ken gezamenlijk het parcours. Bij Run-Bike-Run komt het uit sluitend aan op lopen en fietsen: 1000 meter lopen - 3700 meter fietsen - 1000 meter lopen. Dc jeugdige atleten gaan van start op een van de trainingsvelden van 't Vletgoor. Na twee rondes om het veld verlaten ze het sportpark. Op de toegangsweg van de naast het sportpark gele gen ijsbaan, is het wisselpunt lopen/ fietsen ingericht. Het fictsparcours loopt vervolgens over dc Dorpcrdi)k. Zowel heen als terug, waarna opnieuw een kilometer lopen over het sport terrein w acht. De finish is inge richt bij het hoofdveld. Dc ver wachting is dat de eindtijden variëren van ongeveer een kwar tier tot een half uur, waardoor alle deelnemers zeker in staat zijn om na binnenkomst het vertrek van de heteluchtballon- nen van de Triathlon Ballooning (dat zich op een nabijgelegen veld afspeelt) te bekijken. Aan sluitend aan het ballonnenspek- takel start - eveneens op 't Vlet goor - de voetbakvedstrijd tus sen de 'Superboeren' van De Graafschap en een Holtens ge legenheidselftal, samengesteld uit sclectiespelcrs van SV Hol ten en Blauw it. Alle deelnemers ontvangen na afloop een herinnering en na tuurlijk zijn er prijzen voor de eerste drie. Bovendien komen de winnaars de dag erop na afloop van dc triathlon (wed strijd) voor een extra huldiging en foto op dc Smidsbclt op het podium met dc w innaars van het Open Nederlands Kampioen schap Olympic Distance. Tuincentrum Mulder aan dc Jeurlinksweg bestaat 25 jaar. Vader Gerrit en zoon Eddie kijken terug op een kwart eeuw tuinieren. Van Holtens Höfke tot Tuincentrum Mul der. Gerrit J. Mulder senior begon in 1967 thuis in Wilp met de ver koop van wat plantjes achter huis en het aanleggen van tui nen. „Iemand uit Twello kwam bij me en vroeg: Geit, je moet bij mii de tuin aanleggen," vertelt Mulder senior over zijn eerst stappen in de tuinwereld. Alhoewel hem zijn oude woon plaats Wilp nog erg geliefd is, en nu op oude leeftijd steeds meer, verkaste hij zijn bedrijfje naar Holten. „Dc tuin bij het witte huis aan De Kol, dat is het eerste wat ik in Holten heb aangelegd," vertelt hij. „Dat ging toen echt als een lopend vuurtje rond." Mulder begon aan dc Markclo- seweg een tuincentrum op te bouwen met een 100 vierkante meter kas voor de kweek van onder meer kamerplanten. In 1977 werd dit zelfs uitgebreid naar 250 vierkante meter. „We kweekten toen meer dan 100 duizend planten per jaar," meldt senior trots. „Geraniums, petu nia's, noem maar op." Na wat omzwervingen door Holten langs de Keizersweg en Raakcrwcg, kwam Mulder in april 1995 met het tuincentrum aan dc Jeurlinksweg terecht. Zijn zoon Eddie heeft inmiddels dc zaak overgen nior steekt nog steeds de hel pende hand uit. Thuis stilzitten achter de geraniums, dat is toch niets voor hem. „Pa, ik wil toch weer in de tuin gaan werken," vertelt Eddie over zijn stap naar de natuur. „Ik was zo'n vier jaar chauffeur ge weest op een vrachtwagen. Maar dc economie in de jaren '80 werd voor deze branche zo slecht, dat ik thuis kwam te zitten." Met z'n tweeën runden ze het tuincentrum, totdat in 1990 Mulder senior er voor het groot ste deel mee stopte. Het grootste verschil met vroe ger, geeft zijn vader aan, is toch wel de ontelbare soorten plan ten die er nu zijn te krijgen. „Vroeger kon je kiezen uit enke le kleuren en dan had je het wel bekeken. Maar nu, bij perkplan- tcn zijn het aantal soorten verge leken met toen zeker vertien voudigd." Alhoewel dit natuur lijk een hele vooruitgang is, kijkt senior soms toch met weemoed terug naar de planten van toen. „Ik zou nog wel eens weer een ouderwetse geranium willen zien. Met nv'n zoon ben ik er wel naar op zoek geweest, maar deze is echt nergens meer te vinden." Dc soorten worden volgens hem steeds verder gekweekt. Al les moet nog perfecter, zoals kleur en groei. Maar ook de immuniteit voor ziekten is iets waarop steeds verder wordt ge kweekt. De ouderwetse gerani um was veel te vatbaar voor virussen, zodat deze niet meer geschikt is voor deze tijd. Ook de inrichting van de tuin is verandert. „Vroeger'had ieder een een iozenpoortje in de tuin en werd er gebruik gemaakt van kromgebakken bakstenen," her innert Mulder zich. „Nu is het vooral Engelse en japansc stijl wat dc mensen willen," vult Ed die hem aan. „Ze willen een tweede terrasje, want naast in de zon zitten hebben ze ook be hoefte om in de schaduw te luieren." Eddie is naar verkoper ook tuin architect en tekent naar de wen sen van dc klant een compleet ontwerp uit. „Ik schrijf eerst alles op wat de ménsen graag zouden willen. Ze boten ideeen van de buren en doen deze op via televisieprogramma's."' Hier probeert hij zoveel mogelijk naar wens een tuin aan te leggen. Ook ogenschijnlijke rare wen sen kunnen worden ingewilligd. „Een klant wilde bet hele jaar een mooie tuin, behalve tijdens zijn vakantie hoefde de tuin niet te bloeien want dan was hij er toch niet." Eddie kreeg het voor elkaar. Nu ligt de nadruk in het tuincen trum vooral nog op berk- en vijverplantcn, maar dc vraag naar kamerplanten wordt steeds groter. „We hebben er nu nog te weinig ruimte voor, maar in dc toekomst zitten we zeker te den ken om ook met kamerplanten te beginnen," zegt Eddie. Hij is er toen niet aan begonnen, om dat deze producten overal te krijgen zijn. Zelfs in supermark ten, zodat hij er geen brood in Vorige week maandag in de ochtend en morgen scheen er nog af en toe een wazige zon. Daarna nam de bewolking de- overhand. Rond 12:30 uur begon het licht regenen, maar dit duurde maar even want het was algauw weer droog. Verder in dc middag bleef de bewolking dc boventoon voeren. Na 19.00 uur kregen we nog een regenonweersbui te verwerken. Dit ging gepaard met flink wat regen. De bui had een zeer plaatselijk karakter. Holten en de Beuseberg kregen in een korte tijd 12.0 millimeter in de regenmeter, terwijl Espelo maar 6.2 millimeter neerslag kreeg. Een trog (buienlijn, met regen en onweersbuien trok van zuidwest naar noordoost over ons land. Dinsdag overdag veel bewolking en van tijd tot tijd buien, af en toe zon. Er viel niet al te veel neerslag. Holten en Espelo kregen 3.0 millimeter neerslag. De maximumtem peratuur werd 16.8 graden. Vorig jaar mei 1998 werd het nog 30.7 graden. Tussen een vrijwel stationair lagedrukgebied (990 Hpa) noordwest van Ierland en hogedrukgebied 1020 boven Zuid-Europa werd bij ons een zuidwestelijke stroming in stand gehouden. De lucht was vrij vochtig en onstabiel van opbouw en was verantwoordelijk voor de buien, In de nacht van dinsdag op woensdag kreeg weerstation Espelo nog een pittige regenbui te verwerken. Daarbij kwam ook onweer en hagel voor. De kortstondige bui liet maar liefst 9.0 millimeter neerslag achter. De bui had een zeer plaatselijk karakter want in Holten viel geen meetbare neerslag. Woensdag overdag hadden we een afwisselhng van stapelwolken en zon. Ook viel er nog een enkele regenbui maar veel neerslag viel er niet. De temperatuur steeg tot 16.9 graden. Anders was het vorig jaar mei; toen wees het kwik 32.0 graden aan. Donderdag Hemelvaartsdag hielden we het niet droog. Overdag vielen er enkele flinke kortstondige buien. Tussen de opklaringen door was er nu en dan zon. Geen al te best fietsweer, ook omdat er een matige westen wind stond, waar men tegen in moest fietsen. Men moest ook de regenkleding voor onderweg meenemen. Holten noteerde overdag aan neerslag 7.2 milli meter en Espelo 4.6 millimeter. Met een zuidwest tot westelijke stroming werd vrij koele en onstabiele lucht aangevoerd. In de loop van dc morgen ontstonden de eerste buien. Vrijdag morgen was er af en toe zon gevolgd door veel wolkenvelden. Ongeveer met koffietijd viel de eerste bui al weer. In de middag vielen er enkele buien waarbij ook onweer voorkwam. Tijdens opklaringen was er nu en dan zon. Dc buien lieten 6.2 millimeter neerslag achter in Holten, Espelo kreeg 4.7 millimeter. De maximumtemperatuur werd on danks de buien nog 16.4 graden. De buien hadden te maken met een zeer onstabiele atmosfeer, opgewekt door een koufront dat ons land nog moest passeren. Zaterdag was het eerst onbewolkt en zonnig. Maar al snel vormden zich stapelwolken waar de zon vaak achter schuil ging. Dit weerbeeld hadden we ook in de middag, het werd een droge dag. Ook de bloemenmarkt had het weer mee, al was het wel frisjes. De temperatuur kwam niet verder dan 13.7 graden. Een zwakke rug van hogedruk, met zijn as boven het midden van het land trok langzaam zuidwaarts. Een overwegend noordelijke stroming voerde heldere en onstabiele lucht aan. Zondag ochtend vroeg was het fris met 3.1 graden in de weerhut en aan de grond werd het 1.5 graden. In Espelo was nog wat kouder met 2.3 graden en op klomphoogte 0.5 graden. In Twenthe kwam lichte vorst voor met -0,8 graden op 1.5 meter boven het maaiveld. Verder waren er overdag veel prachtige opbollende stapelwolken te zien waardoor dc zon het steeds moeilijker kreeg. Het bleef wel droog. \\"c moesten het doen met een temperatuur van 15.5 graden. Meteo Holten, Freddie Paalman. Met een remise tegen Gerrit Ste vens heeft Ton van Oijen het schaakkampioenschap van de SV Holten definitiefin zijn bezit gebracht. Het is zijn zesde club kampioenschap waarvan 4 in dc laatste 6 jaar. Door dit resultaat kwam Ton bui ten bereik van zijn naaste concur rent Ben van de Griendt. Ook het jeugdkampioenschap van de schaakvereniging is inmiddels be slist, dzeze titel komt in bezit van Bas van Beek die daarmee zijn tide prolongeerde. Nog één beslissing staat open en dat is de interne beker. Ook deze- stond afgelopen maandag op het programma. Echter het duel russen dc finalisten Ben van de Griendt en Henk van Beek eindigde in remise zodat over twee weken een replav de beslissing moet gaan brengen. Uitslagen interne competiue Gerrit Stevens-Ton v. Oijen l/2- 1/2 Dick van der Knaap - Rob Gcrvcdink Nijhuis 0 - 1 Erik Bosman - Karl Heinz Lcisten 0-1 Alrik Baitus - Dinant van Beek 0 - 1 Henk Jongman - Bas van Beek 1 - 0 Roelf de Jonge - Ronald Klein Teeselink 1 - 0 RESTEREND SCHAAKPROGRAMMA 1998/1999 31 mei laatste competiderondc en replay bekerfinale. 7 juni Holten - Lochem, vriend schappelijke wedstrijd om deTOX - bokaal. De Consumentenbond heeft een praktisch boek uitgegeven in de reeks Zelf klussen: 'Wer ken met hout, metaal en kunst stof. De uitgave bevat een schat aan informatie; degelijk en verantwoord en volgens de laatste stand van dc techniek en de modernste inzichten. Niet alleen vindt de beginner er het abc, maar ook de gevor derde klusser zal verrast zijn door de handige aanwijzingen om menige klus tot een beter einde te brengen. Veel praktische informatie over houtsoorten, plaatmaterialen, hulpmiddelen, gereedschappen en technieken om meer uit hout te kunnen halen. Daar naast is cr aandacht voor veel gebruikte metalen, toepasselijke gereedschappen en bewerkingstechnieken. Er staan tests in om veel gebruikte kunststoffen van elkaar te onderscheiden en handige bewerkingstechnieken om ermee aan de slag te gaan. Informatie: Consumentenbond, Den Haag. Telefoon 070-4454900

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5