Van ruilen tot scankassa luchtreis Wie wint de 'Ik ben de enige overlevende' HOLTENS NIEUWSBLAD Supermarkt Wansink viert honderdjarig bestaan -ATT jfSBH SmËImBI Hier staan twaalf foto's die in kort de geschiedenis van de supermarkt van de familie Wansink weergeven. Door onder i elke foto aan te kruizen welke datum het dichtst bij elke foto hoort, maakt u kans op een ballonvaart. Bij Wansink in de supermarkt treft u het originele deelnemersformulier aan. DONDERDAG 6 MKI 1999 1905,1920,1915 0925,1930,1935 1970,1975,1980 Bert Wansink en zijn vrouw Lonneke samen met Ans en Jan Wansink, oftewel de nieuwe en oude generatie supermarkt Wansink. Foio:johanBi 1975,1980,1985 Holten. 1899. De broers Jan Albert, Derk Jan en Hendrik Jan Wansink richten de zui velfabriek 'de Eendracht' op. Zij hebben nooit kunnen be vroeden dat exact honderd jaar later deze zet aanleiding is voor een bijzonder jubi leum: honderd jaar super markt Wansink. Generatie na generatie is een stap in de richting gezet naar deze bijzondere gebeurtenis. Zo waren het de zonen van Hen drik Jan die de scepter van de drie broers over hebben geno men: Derk Jan was molenaar, Jan Albert bakker en Hendrik Jan de kruidenier. Tot de melk fabriek in 1949 de deuren sloot. De bakkerij ging over in een centrale bakkerij De Halm. En de maalderij is na de fusie in de jaren tachtig verhuisd naar De venter en heet nu DMC. Alleen de kruidenierszaak is vanaf het begin op eigen kracht verder gegaan onder leiding van Hen drik Jan, de opa van de huidige eigenaar Jan Wansink. Maar liefst veertig jaar heeft Hendrik Jan gewoond in het pand aan de Dorpsstraat 17. Zijn zoon Hen drik Jan volgde hem op. Deze overleed in 1965. Tante Annie is nog alleen doorgegaan tot 1971. Aangezien hun zoon liever de maalderij in wilde, oom Derk geen kinderen had, kon Jan de winkel overnemen. En niet zon der succes. Nu is de kruideniers zaak een hypermoderne super markt aan de Dorpsstraat met in neonletters trots de naam Albert Heijn Wansink op de gevel. Zaterdagmorgen. Jan en zijn vrouw Ans Wansink zitten rus tig in de serre te genieten van een nietig zonnetje. Een zater dagmorgen zonder drukte, zon der stress. Hoe anders was dat vroeger. Jan heeft met zijn 58 jaar zijn hele leven lang hard gewerkt cn bereidt zijn zoon Bert voor op dc taak van direc teur van de supermarkt. Dat Jan niet meer hoeft te werken, had hij vroeger niet kunnen beden ken. Aanvankelijk begon hij als bakker. Maar toen de bakkerij opging in Dc Halm (waar Hij het een blauwe maandag heeft vol gehouden) werd Jan gevraagd door oom Derk om dc winkel voort te zetten. De bakker werd in één klap kruidenier. Hij heeft aan het hoofd gestaan van een operatie die naar nu blijkt grote invloed op het leven in Holten heeft gehad. Klompen Daarvoor moeten wc even terug naar de begintijd. De winkel is opgericht drie jaar na de stich ting van dc eerste stoomzuivel- fabriek De Eendracht. Het le ven was hard, het werk zwaar. In de winkel was van alles te koop: klompen, spijkers, olielampen, glas, keramiek, tabaksartikelen, veevoer, graan, kunstmest en wasborden waarvan een authen tiek exemplaar in de serre bij Jan en Ans pronkt. „Alles wat je nodig had om te leven kon je bij ons krijgen, tir was zelfs sprake van ruilhandel. Boeren brachten melk of graan en kregen daar voor bonnen die ze in de winkel konden verzilveren", kijkt Jan terug. Dc hele week werd er vroeger hard gewerkt. En van een vrije zaterdag hadden ze nooit gehoord. Wat heet! De winkel was door de week tot acht en op zaterdag tot uen uur open, 's avonds. Jan: „Daarna werd alles geschrobd om even later met z'n allen een pilsje te pakken in het café waar de veld wachter je om exact twaalf uur uitschopte. Dc volgende mor gen werd er ijs gemaakt om daarna de ijsventers op pad te laten gaan met een ijskarretje. 's Middags was het voetballen." Op zondagmorgen kwamen kerkgangers voorafgaand aan de dienst het kerkboek bij Wansink halen. En in de winter namen ze voor de stoof gloeiende briket ten mee om zich warm te hou den. Na dc dienst brachten ze het kerkboek en de stoof terug en werd er koffie gedronken en de laatste nieuwtjes uitgewis seld. En de melkfabriek van de gebroeders Wansink (die op last van dc Duitsers in 1942 moest sluiten cn na dc oorlog in 1949 definitief dicht ging) was voor de boeren uit het buitengebied de parkeerplaats voor hun paar den en koetsen. Trouwens, die zuivelfabriek was de eerste leve rancier van elektrisch licht in Holten. „Even voor tien uur 's avonds werd het licht een paar keer aan én uit geknipt om even later de stoommachine en dyna mo uit te zetten waarna de dor pelingen het bed indoken", weet jan uit overlevering. „De winkel, daar heb ik altijd interesse in gehad", gaat hij ver der. „Als jongeman heb je na tuurlijk hele andere ideeén over het runnen van een supermarkt. Toen ik eindelijk wat te vertellen had, nadat tante Annie zich had teruggetrokken, ben ik ook ge lijk aan de slag gegaan om de zaak te verbouwen. Goh, wat was dat nodig. Er moest iets gebeuren, overduidelijk. Overal zag je supermarkten, wij waren nog een bedieningswinkel, 's Morgens gingen wc op pad om bestellijstjes op te halen, deden hier zelf dc boodschappen en brachten het later rond. Zeker tweederde van de omzet werd zo gehaald. Hopeloos liepen we achter. Het was nu of nooit om een supermarkt te beginnen." Zelfbediening Het is mei 1971 en Jan cn Ans Wansink komen in plaats van tante Annie boven de zaak te wonen. En die eerste grote-ver andering was natuurlijk een in grijpende gebeurtenis die door oom Derk die, als er dan toch een supermarkt moest komen, de c-is stelde dat speciaal voor de boeren die geen zin hadden de winkel in te lopen een toonbank moest komen. „We hebben het niet gedaan. Ach, die zelfbedie ning viel uiteindelijk best mee. Er waren overal in de regio al supermarkten. Het ging zelfs zo goed dat drie jaar later een ver bouwing noodzakelijk was." Aan de huidige eigenaar van restaurant Vosman, Huub Brands, is het trouwens te dan ken dat dc supermarkt zes we ken na de eerste verbouwing tot zelfbedieningswinkel niet in brand is gevlogen. Jan: „Tegen over ons werkte hij in hotel Holterman. Het woonhuis naast de supermarkt stond in de fik! Dc plank van de dakgoot van de supermarkt brandde al. Was de brandweer een minuut later ge komen, was echt alles afge brand. Huub was net op tijd met bellen van de brandweer." Voor Jan en zijn vrouw Ans brak een hectische tijd aan, ach teraf beschouwd te hectisch. „Ik werkte in dc winkel cn moest de kinderen helpen met overste ken", vertelt Ans. „Door de drukte vergat ik dat: nog wel eens en stapte mijn zoon Bert naar overbuurman Van de Maat om te vragen of zij wilden helpen. Eigenlijk kon dat niet. Maar we zaten in een opbouwfase, de omzet werd steeds hoger, je moest zelf aanpakken. We had den daarvoor al ervaring opge daan met dc kampwinkel op Twenhaarsveld die we vanaf eind jaren vijftig hebben gerund. In 1974 zijn we daarmee ge stopt, dat was niet meer renda bel." De familie Wansink kun je niet verwijten dat ze dc plaatselijke aannemingsbedrijven geen goe de dienst hebben verleend. In de boeken staan dc volgende jaar tallen waarin de zaak is ver bouwd: 1929 (verdieping op de winkel), 1971, 1974, 1979, 1981, 1984 cn 1990. Ook wel: van zeventig naar negenhonderd vierkante meter. Volgens Jan is geen enkele verbouwing onno dig geweest. „De winkel was steeds weer te klein. Toch heb ben we de tijd overleeft. Holten zat vroeger vol met kruideniers- winkeltjes, maar die gingen niet met dc tijd mee en moesten daardoor noodgedwongen de deuren sluiten. Tuurlijk, dat was goed voor ons. Of wij werden verguisd door de buurtwinkels? Nee, de contacten waren heel goed. Ze wisten gewoon dat ze het niet meer lang konden vol houden. In 1979 hebben we de supermarkt verdubbeld tot aan Beltman mannenmode. Met 650 vierkante meter konden we ein delijk zeggen dat we bij de tijd Trendsetter De supermarkt heeft in de loop der jaren onder verschillende namen gewerkt: Vivo Centra, Kroon, K-markt, Euro Spar en sinds 19S4 Albert Heijn. In 1990 is de winkel voor de laatste keer vergroot. Zo groot dat er een Zeeman en dc slijterij Gall&Gall bij in konden. En de keuze voor de grootgrutter uit Zaandam is geen verkeerde, zo verzekert Ans: „Het grote voordeel is dat ze precies weten hoe de markt in elkaar steekt. Het is een modern bedrijf, een echte trendsetter, een begrip. Klanten hebben ook een vertrouwensband met dc winkel. Er zijn toeristen die spe ciaal vragen of er in Holten een Albert Heijn is. We hebben zelfs commentaar gehad van wester- begonnen. Dat zou het karakter aantasten. Onzin." De opvolging. Met z'n 58 jaar zou Jan het nog jaren vol kun nen houden, maar het is mooi geweest. Zoon Bert is vier jaar geleden in de zaak begonnen om het over te nemen. Jan: „Daar om trek ik me steeds verder terug. Het is wel moeilijk je er steeds minder mee te bemoeien. Als je door de winkel loopt, zie je altijd wat, maar dat moet Bert nu regelen. Op een gegeven mo ment wist het personeel niet meer wie de baas was, dat kan dus niet. Het is nu zaterdagmor gen en ik zit thuis. Dat zegt genoeg." De eisen die Jan aan de zaak stelt zijn niet zonder succes, zoals bij het aannemen van personeel. Jan: „Ze moeten klantvriende lijk en behulpzaam zijn. Vooral van toeristen hoor je dat ze dat niet meer zo vaak meemaken. Toch is het moeilijk personeel te krijgen, je moet gebruik maken van scholieren om de uren op te vullen. Tja, als je een ouder iemand in dienst neemt, kun je daar twee tot drie jongeren voor aan het werk zetten. Het scheelt gewoon te veel." Jan en Ans Wansink kunnen rustig genieten van hun vrije tijd. Volgens het paar hoeven ze zich geen zorgen te maken over de toekomst van de supermarkt. Die zal het bestaansrecht niet verliezen. „De combinatie in Holten met Cl 000, Aldi en de Meermarkt is perfect", legt Ans uit. „Je vult elkaar echt aan. Maar dat kan alleen omdat Hol ten veel toeristen kent, voor de bevolking zelf zijn er te veel supermarkten. Nee, ik denk niet dat het gevaarlijk is om op toe risten te bouwen, die zullen al tijd wel blijven komen. En dc Holtense toerist heeft ook wat te besteden, het zijn geen rug zaktoeristen." Jan: „Terugkijkend kan ik zeg gen dat we het goed hebben gedaan. Maar wij zijn blij dat we, nu de computer zo belangrijk is geworden voor de winkel, het aan de volgende generatie kun nen overlaten. Wij hebben ver trouwen in Bert en wensen hem veel succes. Hij begint het al aardig te leren." Tante Annie woont nu boven Fixet Holten. Ze heeft een mooi uitzicht op de ingang van de Albert Heijn cn daar naast kan ze de hele Smids- belt overzien. Daarvoor heeft ze een hele tijd boven de su permarkt gewoond en hielp ze mee in de zaak waar haar man Hendrik Jan Wansink werkte. Anna Josina W ansink Van den Brink (85) kijkt terug op hoe het vroeger was. Vooral de oor logstijd staat haar nog duidelijk op het netvlies. Als dc dag van gisteren. „Waar nu dc Abraham berghof staat, stond vroeger een molen. Net als in dc Look trou wens," begint ze te vertellen. Er waren drie broers uit de fami lie Wansink die zich bezighiel den met het bedrijf. Haar man Hendrik Jan runde de kruide nierszaak aan de Dorpsstraat. „Hij verkocht boter, petroleum en zo," licht ze toe. Jan Albert zat op' dc molen in de Look en Derk-Jan op de Molenbelt. „Op de laatste dag van dc Tweede Wereldoorlog is deze afge brand." De molen op dc Look is later weggedaan aan concurrent Müllcr, die niets met de Wan- sinks te maken wilde hebben. Ook de malerij in het centrum is 1980,1985,1990 1985,1990,1995 Tante Annie heeft jarenlang gewerkt in de supermarkt. Nu WOOnt ze er vlak naast. Foto: Peier Bulthuis tijdens de bevrijding platge brand. „Zelf heb ik dat niet gezien, want we zaten niet z'n allen in de schuilkelder." Annie trouwde eind 1940 met Hendrik Jan en kwam in Holten te wonen. De oorlog was begon nen en die betekende grote ver anderingen voor het bedrijf. „De Duitsers eisten dat de bo- terfabrick dicht ging." De hele oorlogsperiode bleef de poort dan ook op slot. Pas bij het aanbreken van de vrede, werd er weer zuivel gemaakt. „Dc fa briek heeft daarna ongeveer een jaar gedraaid. Daarna werd het verkocht aan de coöperatie De Vrijheid." Dit was de enige con current in Holten. Veel boeren protesteerden hier fel tegen, want er bestond een duidelijke tweedeling. De klanten van Wansink moesten niets van de coöperatie hebben, terwijl de leden van de coöperatie het zui velbedrijf De Eendracht liever failliet zag gaan. Er kwam ter compensatie een afhaalpunt van de zuivelfabriek uit Rijssen. Deze werd gebouwd aan de La- renseweg, waar nu garagebedrijf Paalman staat. Vooral de laatste dagen van de oorlog waren bange tijden in Holten Geallieerde vliegtuigen die gericht op de vijand schoten. Een Duitser die bij de Wansinks inkwartierde zei tegen Annie: „Als ze willen, dan schieten ze me zo in het borstzakje." Veel vuldig lagen er dan ook doodge schoten Duitsers en NSB'crs langs de kant van de weg. „Ik zag allemaal grote vuurpijlen die door Canadezen werden afge vuurd en dacht: ik moet maken dat ik wegkom!" De familie Wansink hield zich tijdens het einde van de oorlog verscholen in een kelder. „Er is hard ge vochten. Zeker tachtig boerde rijen zijn in Holten verwoest." De winkels van de Wansinks haalden dc eindstreep. Welis waar niet ongeschonden: „Nou, alle ramen lagen eruit!" Na de bevrijding hebben de Wansinks het bedrijf weer opge pakt. Eerst nog met de zuivelfa briek en de kruidenierszaak, maar in de loop van de jaren verdween de eerste en kwam de nadruk op de winkel te liggen. Van K-markt en de Spar naar de Albert Heijn. .Alleen Annie bleef door de jaren heen dezelfde: „Ik ben de enige overlevende." 1975,1980,1985

Holtens Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5