Huis Kerstmis èn tuin kerstsfeer Feestelijk gedekte tafel geeft uw maaltijd glans kerstboodschap De kunst van versieren Plsmakelijke recepten Een verrassende vanRiavanEijndhoven sm HOLTENS NIEUWSBLAD Kerstgroente Gevulde selderijknol Waardevolle knolselderij IJzersterke bieten Preiterrine met tomatencoulis DONDERDAG 10 DECEMBER 1998 RSW 98-K03 Een knappend haardvuurtje en een brandende kerstboom! Warmte en harmonie. Hoe u uw huis en kerstboom versiert, is na tuurlijk een kwestie van persoonlijke smaak. De een kiest voor een kertboom in stemmig zilver, wit of goud. de ander voor bon te kleuren, of blauw of paars met gouden opdruk. En elk jaar weer zijn er verrassende kerstversieringen. Een kerstboom is een kerstboom, zult u misschien denken. Vergeet het maar! Wie een tuincentrum of een verkooppunt van kerstbomen binnenstapt merkt dat er een grote keuze in soorten kerstbomen is. En is dan besloten welke soort dit jaar in de woonkamer mag pronken, dan is het nog een hele klus om tussen de grote hoeveelheid de gewenste vorm te vinden. Wacht niet te lang met de aanschaf, dan is de keuze het grootst. Eén van de nieuwe trends is kerstversiering in koloniale sfeer. Ballen, kaarsen en linten met prachtige luipaard- en zebradessins, gecombineerd met de traditionele gouden en s-NG. -f -Jk i rode soortgenoten, veranderen de anders zo functionele woonkamer in een wereld vol weelde en herinneringen. Stil- SÉllgfe «p.» levens van producten, zoals vruchten, zaden en veren, halen Moeder Aarde binnenshuis. Uw 'kersthuis straalt al meteen gastvrijheid uit als u het en tree van uw woning in kerstnevelen tooit. Met een krans van dennentakken en/of klimopbladeren, gecombineerd met hier en daar een klein takje bloeiende hulst, op de voordeur is een simpele manier om uw kerstidentiteit naar buiten te la ten stralen. Verplaats winterharde kuipplanten naar het en tree van uw huis en steek er hangende takken eucalyptus in en eventueel ook aan touwtjes gebonden, kleine rode appel tjes en uw stilleven is compleet. Sfeervol is ook een bos bij elkaar gebonden sprokkeltakken met kerstverlichting er door heen gehaald. Hangt u de bos op, dan krijgt u het effect van een waterval van licht. Maakt u dit jaar ook eens een kerststuk buiten. U hoeft er niet uw groen in de tuin voor te beschadigen. Gebruik uw fantasie. Leg bijvoorbeeld in een kaal stuk perk een aantal boomstronken en zet er windlichten met kaarseri tussen. En hang de buitenverlichting nu eens niet op in de dennen boom, maar installeer haar in een blad verliezende boom die u vol met vetbollen voor vogels hangt. Mocht het gaan sneeuwen, dan verandert uw tuin in een kerstsprookje. De tijd dat de kersttafel traditioneel werd versierd met hulst en dennengroen behoort allang tot het verleden. Tegelijk met culinaire trends én met veranderingen op het gebied van wo nen en interieur is ook de aankleding van de tafel aangepast aan de eisen van deze tijd. En dus kunt u kiezen uit talloze ta felsferen: van ingetogen klassiek tot uitbundig en kleurrijk. Of u nu een uitgebreid kerstdiner, een gezellige maaltijd met vrienden, een intiem diner voor twee of een familiefeest orga niseert. een prachtig gedekte tafel is altijd een uitnodiging om aan te schuiven Het mooist is een tafel die gedekt is in de stijl van de maaltijd die geserveerd wordt. Voor een klassiek kerst diner kiest u immers andere tafeldecoraties dan voor een ei gentijdse oosterse maaltijd. Dat hoeft overigens niet te bete kenen dat u voor elke gelegenheid een ander servies op tafel moet zetten. Met enkele eenvoudige ingrepen in de vorm van tafelkleden, bloemen en groendecoraties. kaarsen en passen de accessoires verandert u heel snel de sfeer. Tafelkleden, accessoires en serviezen zijn tegenwoordig in vrijwel alle kleuren ver krijgbaar. En daarmee kunt u hele leuke combinaties maken. Bijvoorbeeld een ton- sur-ton tafel met een licht gekleurd tafel kleed en een dekkleed in een iets afwijken de tint. Het servies goed, de glazen, kaar sen, vaasjes en kandelaars hebben de zelfde kleur, die een tint zachter of juist harder is dan het tex tiel. Felgekleurde tafelac- cessoires kunnen ook als vrolijke accenten dienen bij een neutraal wit servies. Kies dan voor één kleur om te voorkomen dat een heel rommelig beeld ontstaat. De nieuwste kleurentrends zr: transparante watertinten in geel. groen en blauw, primaire kleuren en chocoladebruin gecombineerd met wit. Bij het dekken van de tafel geldt: werk in de volgorde van gerechten: het bestek van het voorgerecht ligt aan de buite kant, naar het bord toe volgen het bestek voor tussengerec- ten en hoofdgerecht. Dessertbestek wordt vaak tegelijk bij he; serveren van het nagerecht gegeven of boven het bord wo; den gelegd. Messen en lepels liggen rechts, vorken links. Het zelfde geldt voor de glazen: uiterst rechts het glas voor de w: bij het voorgerecht, links daarvan het wijnglas voor het hook gerecht, uiterst links het waterglas. Het servet ligt op het bord of aan de rechterkant van het bord. eventueel onder het be stek. Zet het broodbordje links, boven of naast de vorken. FotoVilleroy Boch Het kerstdiner is een van de feestelijkste maaltijden van het jaar. De boom versierd en een mooi gedekte tafel vol verrukkelij ke gerechten. Maar met kerst valt heel wat meer te versieren dan alleen de kerstboom. Piek op elk gerecht zijn de wintergroen ten, die zo heerlijk smaken omdat ze seizoensgebonden zijn. De natuur weet blijkbaar dat wij in de koude maanden behoefte hebben aan ijzer, calcium en koolhydraten. En dat onze voorkeur uitgaat naar een wat stevige en kruidige smaak. Die smaak vind je vooral in prei en knolselderij. Rode bieten zijn wat zoeter en vormen daardoor zon bijzondere combinatie met de overi ge winterkost. Breng ook eens de groenten kerststemming Prei is een prima groente om mee te combineren. Jui: de heerlijk kruidige smaak leent zich uitstekend voor het accentueren van soepen, Italiaanse en oosterse gerechten en rauwkostsalades. Vooral de witte schacht wordt gegeten en soms een deel van het hardere groene blad. In het groene gedeelte zit ten trouwens de meeste mineralen; lekker en ge zond gaan bij prei altijd samen. Geen erwtensoep zonder knolselderij. Maar dit is lang niet het enige gerecht waar deze groente een heer lijke, kruidachtige smaak aan geeft. Wie dan ook nog be denkt dat knolselderij boordevol mineralen zit en niet duur is, zal hem zeker op waarde weten te schatten. Knolselderij is zowel zon der als met blad te koop. Gebruik bij het schoonmaken een middelgroot mes. want de knobbelige knol moet dik worden ge schild. Verwijder tevens alle diepe pitten. Meestal wordt knolselderij daarna in blokjes of reepjes gesneden en vervolgens ge kookt (twintig minuten), gebakken of gestooft. Ook kunt u hem in plakken snijden en frituren, of verwerk knolselderij samen met aardappel tot puree. Rode Winterbieten zijn robuust en kunnen verrassend zoet uit de hoek komen. Gekookte bietjes kunnen zowel warm als koud gegeten worden Als salade doen gekookte bietjes het trouwens goed met witlof. Nog wat appel, sinaasappel of mandarijntjes toevoegen en het resultaat is verrukkelijk. Bietjes worden overwegend gekookt verkocht. De kooktijd van rauwe bieten is name lijk lang en niet iedere chef de cuisine zit ruim in zijn of haar tijd. Ingrediënten: 2 kleine selderijknollen. 300 g kabeljauwfilet. 1 aardappel. 1 sjalot. 1 teen knoflook. 35 g boter. 1 vleestomaat, 1 bosje bladselderij. 1,5 dl visbouillon. 1 dl witte wijn. 2 plakjes en sap van 1 citroen, 1.5 dl crème fraïche, 25 g paneer meel, zout en peper Was en schil de knollen met een dunschiller. Kook ze gaar in ruim kokend water met zout en citroensap in 60-75 minuten. Leg een bord op de knollen in de pan zodat ze onder water blijven. Schil de aardappel en kook deze de laatste 15 minu ten mee. Snijd de kabeljauwfilet in kleine stukjes. Pel en snipper de sjalot en de knoflook. Pel de tomaat en snijd het vruchtvlees in stukjes. Hak de bladselderij grof en snijd de gare aardappel in blokjes. Verhit 25 g boter in een pan en fruit hierin sjalot en knoflook glazig. Voeg tomaat, bladselderij en aardappel toe en schep de kabeljauwstukjes erdoor. Warm circa 5 minuten door. Kook de visbouillon met de witte wijn en de crème fraïche wat in. Snijd een kapje van circa 2 cm van de selderijknollen en hol ze met een grapefruitmes of scherpe lepel uit. Snijd ongeveer de helft van de inhoud van de knol in stukjes en schep deze door het vismengsel. Breng op smaak met zout en peper. Vul de selderijknollen met de vulling, zet ze in een ovenschaal en giet het ingekookte vocht erover. Bestrooi elke knol met paneermeel en leg een klontje boter erop. Zet de schaal in een voorverwarm de oven tot een goudbruin korstje ontstaat. Gameer met een plakje citroen en een takje bladselderij. Prei, knolselderij en rode bieten zijn qua smaak en mogelijkheden drie ideale groenten om de kerstmaaltijd op originele wijze mee te versieren. Heel degelijk, inderdaad, maar ook heel verrassend. Net als de kerstdagen zelf. Ingrediënten: Terrine: 1,5 kg prei. kippenbouillon. 12 blaadjes gelatine. 50 g boter. 1 dl room. Tomatencoulis: 2 tomaten, 1 tl tomatenpuree. 2 tl citroensap. 4 el olie. 1 tl suiker, zout en peper Was de prei en snijd deze in ringetjes. Kook de prei in kippenbouillon in cir ca 20 minuten gaar. Vang 2.5 dl van het kookvocht op. Week de gelatineblaadjes en los deze op in het nog warme opgevangen kookvocht. Pureer de prei in de blender en roer de boter en de gelatinemas- sa erdoor. Breng op smaak met zout en peper. Laat de preimassa afkoelen tot het lobbig wordt. Klop de room half stijf en spatel deze erdoor. Schep het geheel in een terrinevorm en laat deze minimaal 2 uur opstijven in de koelkast. Voor de saus: Pel de tomaten, verwijder zaad en zaadlijst en pureer het vruchvlees in de keukenmachine. Voeg de overige ingrediënten toe en breng de coulis op smaak met zout en peper en suiker. Stort de terrine over op een schaal en giet de saus rondom of presenteer op kHne bordjes.

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 7