„Zorg voor cliënt is ons gezamenlijk doel" ik wie aan de andere kant van de lijn zit" weet hulp Thuiszorg ^js iemand belt, weet wel te waarderen t1 - Mevrouw Rondhuis Dag van de thuiszorg alland Verzekeringen en Thuiszorg werken samen „Een praatje maken kost echt geen extra tijd Thuiszorg biedt krapte op arbeidsmarkt het hoofd Vragen? Huisarts van Couwelaar roemt het persoonlijk contact i Akolnnon Alncrl-r, SS confom. wo n r\o Thl nnnm «mrHen OrtL- ia arliil^c Afgelopen dinsdag, 22 septem ber, was het de Dag van de Thuiszorg. In heel Nederland waren op die dag de schijnwer pers op de thuiszorg gericht via de krant, radio en televisie. Op deze wijze wordt het belang van thuiszorg extra onderstreept. In de artikelen op deze pagina komt het belang van thuiszorg ook aan de orde. Vanuit verschillende invalshoe ken spreken een huisarts, een cliënt, een medewerker en de directeur van Salland Verzekeringen over de bete kenis van Thuiszorg Zuidwest Overijssel in hun situatie Op de Dag van de Thuiszorg worden ook jaarlijks de medewerkers en vrijwilligers van Thuiszorg Zuidwest Overijssel in het zonnetje gezet door middel van een attentie. Zij maken met hun inzet en betrokkenheid de zorg thuis mogelijk. Tevens ontvingen dit jaar alle huisart sen in het werkgebied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel een bloemetje als dank voor de prettige samenwerking. Thuiszorg is mensenwerk. Daarvoor zijn voldoende handen aan het bed nodig en daarin ontstaat langzamer hand krapte. Elders op deze pagina wordt uitvoeriger ingegaan op dit gebrek aan arbeidskrachten binnen de zorg. DEVENTER - Mevrouw A.R.M. Rondhuis - de Ruiter uit Deventer heeft veel baat bij de zorg die Thuiszorg Zuidwest Overijssel haar biedt. Ze weet nog goed dat ze eind 1996 uit het ziekenhuis Huishoudelijke hulp Ook de huishoudelijke hulp van zuster Agnes, een keer per week, weet de Deventerse goed te waarderen. „Ze weet bij mij in huis alles te staan en we hebben elkaar goed leren kennen Als kwam. „Ik kon niets meer. Er was ze komt, staat de koffie altijd klaar. Ze een tumor ontdekt, die behan- kan bij mij in huis gewoon haar gang deld moest worden met medicij- gaan. Ik heb eens iemand via een uit- nen en ik kon wel weer naar mijn zendbureau gehad, maar dat beviel niet eigen flatje, maar alleen op waarde, dat ik hulp zou kunnen krijgen. Dat was zo geregeld met Thuiszorg". Karweitje s Licht huishoudelijke karweitjes zoals afstoffen en ook koken neemt de 66- zo goed. Ik moest eerst alles uitleg gen". Ander idee Uit de mond van mevrouw Rondhuis, die overigens nog steeds medicijnen moet gebruiken, is geen kwaad woord over Thuiszorg te horen. „Ik was al jarige mevrouw mevrouw Rondhuis zelf jaren lang lid van Thuiszorg, maar als je voor haar rekening. „Maar ramen lap- gezond bent, maak je geen gebruik van pen? Nee hoor, dat kan ik gewoon met de diensten van deze instelling. Opeens Stofzuigen evenmin. Deze taken neemt veranderde dat bij mij, omdat ik ziek Thuiszorg van me over. Tot Pinksteren bleek te zijn. Dan zie je hoe belangrijk 1997 had ik elke dag hulp van de rol van Thuiszorg is. Nu ik er zelf Thuiszorg, daarna ging de hulp in het mee te maken heb, zie ik hoe Thuiszorg weekeinde eraf en nu is die hulp ver- zich voor je inzet. Ik heb een heel ander minderd tot drie keer per week". Naast idee over Thuiszorg gekregen En wat de huishoudelijke hulp krijgt mevrouw maakt het dan nog uit dat je wat moet Rondhuis ook hulp van een verpleeg- betalen? Mijn gezondheid gaat voor", kundige. Het zijn zuster Toos en zuster Tineke. Ze komen drie keer in de week Foto: Mevrouw Rondhuis is blij mei de en ze zijn echt heel aardig. Ik kan goed hulp van Thuiszorg met hen overweg, maar ja, wat wil je? Ze komen hier ook al zo lang. Zij ver zorgen de wond die ik na een infectie heb overgehouden. Dat kan ik zelf niet zo goed, vandaar". Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Ouder- en kindzorg - Zwangerschapsbegeleiding - Zwangerschapsyoga - Kraamzorg - PKU/CHT-screening - Consultatiebureau - Huisbezoeken - Inentingen - Themabijeenkomsten - Opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging - Huishoudelijke verzorging - Alpha hulpverlening - Persoonlijke verzorging en verpleging - Intensieve thuiszorg Aanvullende hulpverlening Gespecialiseerde verzorging Video-hometraining Voedings-en dieetadvies Personenalarmering Gezondheidscursussen Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: Persoonsgebonden budget Vrijwillige Thuiszorg Vlaatschappelijk werk Persoonlijk advies en gesprek Groepsbijeenkomsten Sociaal Raadslieden Bedrijfsmaatschappelijk werk HOLTEN - Al ongeveer 25 jaar zit hij op zijn post: W.R. van Couwelaar, een van de vier Holtense huisartsen. Samen met drie anderen is Van Couwelaar actief in een maatschap aan de Keizersweg. In de 25 jaar dat Van Couwelaar in het dorp werkt, is er veel veranderd. „Ik herinner me nog de tijd dat er drie zusters boven het gebouw van het groe ne Kruis woonden. Zij bedienden het hele dorp. Het grote voordeel was, dat je ze persoonlijk goed kenden. Dat kan nu niet meer". Van Couwelaar constateert dat Holten met zijn negenduizend inwoners een redelijk gezonde gemeente is. „In die zin, dat je hier geen grote sociale pro blemen hebt zoals werkloosheid, met alle psychische klachten van dien Ook spelen hier geen "stadse" problemen zoals files. Als ik met de auto visites rijd, kan ik overal makkelijk doorheen. Een groot verschil met de stad is ook, dat je hier in Holten elke patiënt per soonlijk kent. Als er iemand belt, weet je wie je aan de andere kant van de lijn hebt. In de stad zal men eerder naar de poli kliniek van het ziekenhuis gaan als er wat aan de hand is, in een dorp als Holten gaat men eerst naar de dokter Toch spelen er in Holten wel degelijk problemen zoals bijvoorbeeld het feit dat er relatief veel 65 plussers zijn met alle bijkomende klachten van dien. En ook in Holten is vereenzaming. Jammer dat er vanuit Thuiszorg niet altijd vol doende mensen inzetbaar zijn om eens een praatje te kunnen maken met mensen die eenzaam zijn. Dat ligt niet aan Thuiszorg hoor, dat heeft te maken met het geld dat de overheid over heeft voor de thuiszorg. Die gewone, menselijke contacten zijn voor velen heel belangrijk". Contacten Opereerde er vroeger een zogenaamd hometeam in het kader waarvan de Holtense huisartsen regelmatig contact hadden met wijkverpleegkundigen van Thuiszorg, nu is dat overleg er niet meer. „Gelukkig kennen de huisartsen de meeste wijkverpleegkundigen wel, omdat er onder hen weinig verloop is Dat vergemakkelijkt het contact. Als het nodig is, plegen we wel overleg. De wijkverpleegkundigen aarzelen ook niet om mij te bellen als ze met medi sche vragen zitten ten aanzien van een bepaalde patient. Contact met Thuiszorg is er ook als we bijvoorbeeld mensen hebben doorverwezen als ze verpleegkundige zorg nodig hebben of huishoudelijke hulp. Als blijkt dat een patient van mij hulp nodig heeft, draag ik de gegevens over aan de wijkver pleegkundige van Thuiszorg. Structu reel overleg is er in Holten met het Consultatiebureau Het bureau scha kelt mij in voor advies over bepaalde medische problemen met kinderen en omgekeerd overleg ik met het bureau als ik dat nodig acht", aldus Van Couwelaar, die overigens zelf ook bevallingen 'doet'. Signalering Van Couwelaar wijst tot slot op het grote belang van de medewerkers van Foto: Huisarts Van Couwelaar, al 25 jaar in Hollen. FotoRinus Vrijdag/OWP Thuiszorg als het gaat om signalering van bepaalde klachten bij de patiënten thuis. „Als ik een bepaalde patient heb doorverwezen naar Thuiszorg, ben ik het contact een beetje kwijt. Maar de wijkverpleegkundigen bijvoorbeeld zien hoe de mensen zich thuis bewe gen, ze zien bijvoorbeeld dat ze vaak struikelen en misschien een rollator nodig hebben. Dat zie ik niet. Ik neem overigens mijn petje af voor deze men sen want ze zetten zich altijd heel erg in voor hun cliënten". DEVENTER - Een willekeurige dag begint voor Toos van Schie om 07.30 uur met een bezoek aan een mevrouw, die benauwd is en graag onder de douche wil. Daarna gaat ze naar een mevrouw die liever geen hulp heeft maar toch geholpen moet worden, ver volgens naar een depressieve oude dame die graag haar hart uitstort. Voor haar zet Toos medi cijnen klaar. Later staat nog een bezoek aan een terminale patient op het programma, en dan moet nog een wond van een mevrouw worden verzorgd. Na nog enkele clienten is er tegen een 13.00 uur tijd voor soep en het afronden van de administratie op de thuis basis Corel. Pas om 13.30 uur is er tijd voor koffie. Toos van Schie is verpleegkundige bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Ze doet dit werk daar al 12,5 jaar. Over haar werk zegt ze: „Meestal gaat het om mensen die niet in staat zijn zichzelf te verzorgen. Ik help hen hun wond te verzorgen, ik geef ze een wasbeurt, ik zet medicijnen klaar.... Natuurlijk is er ook tijd voor een praatje. De tijdsdruk is voor ons meestal groot, maar vergeet niet dat het vrij makkelijk praat als je met praktisch werk bezig bent. Een praatje kost echt geen extra tijd als je er toch al bent om allerlei dingen te doen voor de cliënt" mensen die weer gezond worden. In de meeste gevallen bouw ik vrij snel een goed contact op met de clienten. Bij sommige mensen kom ik een week, bij anderen enkele jaren. Meestal kom ik 's morgens". In alle gevallen probeert Toos de cliën ten die ze verzorgt, een bepaalde har monie mee te geven. „Dat is gezond- makend en vergeet niet dat ik ook leer van de clienten dat iedereen zijn mag zoals hij is, bijvoorbeeld". Vrijwilligers Toos neemt haar petje af voor de vrij willigers van Vrijwillige Thuiszorg. „Die mensen verrichten echt goed werk. Nee, ik ben met bang dat ze op het ter rein van de beroepskrachten komen, want daar zijn duidelijke afspraken over gemaakt. Ik kom de vrijwilligers niet zo vaak tegen, maar er wordt wel vaak aan mij gevraagd of ik kan zorgen voor een vrijwilliger. Die vraag speel ik dan door aan het Coördinatiepunt Vrijwilli ge Thuiszorg De rol van de vrijwilligers is erg belangrijk al was het alleen maar omdat door hun inzet de mantelzorgers (famile, bekenden) enigszins wordt ont last. Zorgen voor een zieke vergt veel inzet. De vijftigjarige Toos van Schie werkt in een vast team met behalve een ver pleegkundige ook een zïekenverzor- Foto: Toos van Sclli bij Thuiszorg is verpleegkundige Verschillend „Ik kom bij heel veel verschillende men sen over de vloer", vertelt Toos, die nadat de mensen van het regionaal haar clienten steevast per fiets bezoekt. ioo_ mdicvatie-orgaan het Scharfhuis de Alleen voor de nachtbereikbaarheid gende en verzorgenden voor de meer indicatie hebben vastgesteld en is aan- heeft ze een auto tot haar beschikking, eenvoudige taken. Elke week wordt de gegeven welke clienten er bezocht „Je hebt mensen die heel ziek zijn en planning in teamverband doorgenomen moeten worden. niet meer beter worden, maar ook Thuiszorg Zuidwest Overijssel biedt werk aan ongeveer 850 medewerkers die onder andere werkzaam zijn binnen de diensten Verzorging en Verpleging, Ouder en Kindzorg en Maatschappelijk werk. De medewerkers van de dienst Verzorging en Verpleging vervullen uiteenlopende functies. Hierbij valt te denken aan de thuishulpen, de verzorgingshul pen en verzorgenden, die voorna melijk huishoudelijke werkzaam heden bij de cliënt thuis verrich ten. Daarnaast bieden de verzorgenden, ziekenverzorgenden en verpleegkundi gen verzorging en verpleging aan chro nisch of ernstig zieke patiënten, of aan patiënten die net uit het ziekenhuis zijn ontslagen. Het werk van deze mede werkers maakt het mogelijk dat steeds meer mensen langer thuis kunnen blij ven wonen Tot voor kort was het nau welijks nodig om personeelsadverten ties te plaatsen. Nieuwe medewerkers meldden zich vanzelf aan. Als reden wordt vaak opgegeven dat het zelf standig en dankbaar werk is en het ruime mogelijkheden biedt voor deel tijd. Dit is nu helaas veranderd. Landelijk gezien is de arbeidsmarkt krapper geworden. Dat geldt ook voor het werkgebied van Thuiszorg Zuid west Overijssel, met name de zieken verzorgenden en verpleegkundigen zijn steeds moeilijker te vinden. Ook door de toenemende vergrijzing wordt er meer een beroep gedaan op hulp van thuiszorg, waardoor meer medewerkers nodig zijn. Tot nu toe is het echter gelukt om voldoende medewerkers aan te trekken zodat Thuiszorg Zuidwest Overijssel nog geen wachtlijsten kent, wat elders wel het geval is. Thuiszorg Zuidwest Overijssel tracht steeds maat regelen te treffen om de krapte op de arbeidsmarkt het hoofd te bieden. Onlangs zijn bijvoorbeeld èen aantal gediplomeerde ziekenverzorgenden, die niet meer als zodanig werkzaam waren, bijgeschoold tot het vereiste niveau en oefenen nu, naar volle tevre denheid van henzelf en van Thuiszorg Zuidwest Overijssel, hun oude functie van ziekenverzorgende weer uit. Op deze manier tracht Thuiszorg-Zuidwest Overijssel aan de toenemende zorg vraag te blijven voldoen. Mocht u na het lezen van deze artike len nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met onze Centrale Thuiszorgtelefoon, (0570) 686000. Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur. bui ten deze tijden alleen voor spoedeis ende zaken. Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583, 7400 AN Deventer DEVENTER - "Thuiszorg en Salland Verzekeringen hebben een gemeenschappelijk doel, namelijk de zorg om en het wel zijn van de patiënt. Dit gezamen lijke doel dwingt ons tot samen werking. Zorg is voor ons een sociaal goed". Dit zegt directeur N.P.A. van de Gevel van Salland Verzekeringen in Deventer. Salland Verzekeringen is met 83.000 ziekenfonds- èn partciulier verzekerden landelijk gezien één van de kleinere ver zekeraars. In onze regio - het gebied tussen Lochem, Rijssen, Apeldoorn, Zwolle en Zutphen - echter is het bedrijf de grootste verzekeraar. „Het werkge bied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel en ons werkgebied overlappen elkaar grotendeels. Dat is ook al een overeen komst", zegt Van de Gevel. „Onze ver zekerden hebben een sterke regionale binding. Mensen verzekeren zich het liefst bij een verzekeraar die ze kennen. Wij gaan als verzekeraar uit van het principe van solidariteit. Zo kennen we geen premiedifferentiatie naarmate bij voorbeeld de leeftijd van de verzekerde van een club die het sociale aspect van zorg van familie, vrienden of kennissen, vordert. Ook kennen we geen selectie verzekeren voorop laat staan en niet Is er meer hulp nodig, dan komt profes- van verzekerden op grond van bepaal- direct het commerciële. Van de Gevel: sionele hulp in beeld. Thuiszorg kan dan de risico's die ze lopen. Commercieel „Hier zie je dus dat onze doelstelling de ondersteunende hulp bieden maar als ingestelde verzekeraars kennen deze doelstelling van Thuiszorg raakt" dat niet meer gaat, komen verzorgings principes wel. Zij concurreren op aan- of verpleeghuizen in beeld Thuiszorg vullende verzekeringen of premies. Wij Aanvulling heeft ook met altijd alle deskundigheid concurreren op zorg, want daar gaat Van de Gevel: „Als iemand ziek is en in huis, zeker niet waar het gaat om het uiteindelijk om". hulp nodig heeft, wordt in eerste cliënten die aanvullende psychiatrische Salland Verzekeringen maakt deel uit instantie een beroep gedaan op mantel- hulp nodig hebben of mensen die bij- Foto: N.P.A. van de Gevel:Rol Thuiszorg vaak onderschat Foto: Moric van der Meer voorbeeld naar een verpleeginrichting moeten. De rol van Thuiszorg bij dit proces is heel belangrijk en wordt schromelijk onderschat. De medewer kers van Thuiszorg zien wat een cliënt nog kan en wat nodig is. De rol van Salland Verzekeringen is ervoor te zor gen dat er adekwate voorzieningen zijn. Natuurlijk, verzekeren is ons vak, maar er is méér. We moeten ook controleren of het geld waarmee cliënten worden verzorgd en verpleegd, goed besteed wordt. Wij hebben ook een creatieve rol, want we moeten de beschikbare middelen zo aanwenden dat de kwali teit van de zorg steeds verder wordt verbeterd". Van de Gevel licht toe: „We delegeren bijvoorbeeld het verstrekken van bepaalde hulpmiddelen aan Thuiszorg. De eindverantwoordelijkheid voor de controle blijft bij ons liggen ter wijl de beoordeling of iemand voor bepaalde voorzieningen in aanmerking komt, bij de verwijzer ligt. We moeten niet te procedureel en niet te bureau cratisch werken Met Thuiszorg is er periodiek overleg hierover en over andere, beleidsmatige zaken. Ook over individuele gevallen spreken we met Thuiszorg" Thuiszorg kan bepaalde hulpmiddelen pas uitlenen als een arts een verwijzing heeft gegeven, waarna Salland Verzekeringen beoordeelt of de aanvraag voor vergoeding in aanmer king komt. Van de Gevel: „Soms past een aanvraag niet binnen de regels en dus moeten we de aanvraag afwijzen. Maar we kijken wel altijd of er niet nog andere mogelijkheden zijn om toch zorg te kunnen verlenen en die ook te kunnen vergoeden. Soms moet een woning aangepast worden of moet er een rolstoel komen die nog iets meer mogelijkheden biedt".

Holtens Nieuwsblad | 1998 | | pagina 8