O HOBBY DIKKERS CdA LIS Mode van 9.- t/m 99.- NiNETY NiNE 10-50% korting op alle kerstartikelen Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg zorgt voor afstemming aanbod „Cliënten moeten na ons advies bewuste keuzes kunnen maken" Vragen? Wij hebben de juiste band voor de beste prijs Diëtistes thuiszorg kennen geen wachtlijsten II Onze kerstkorting geldt nog steeds kom gauw kijken Jacks Sweaters Rokken Stretchbroeken Alle andere artikelen 40% 7s 30% Q 20% H 20% 2 10% O Wij wensen iedereen een prettige kerst en een gelukkig 7 998 Dorpsstraat 29 Holten 0548-36 39 93 Bij: HAPpy 5.95 9.95 8.95 3.95 10.00 5.95 3.95 Voor betaalbare bloemen en planten topkwaliteit en hij monteert hem perfect I DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 HO/ZA 7 JOLTEN/DEVENTER - Wie kent ze H b liet, organisaties zoals De Zon- lebloem, de plaatselijke oude- enbonden, telefonische hulp- liensten of - veruit de bekendste het Rode Kruis. In vrijwel elke llaats zijn ze actief en zetten vrij willigers van de organisaties zich ;eheel belangeloos in voor ge- landicapten of chronisch zieken. |o ook in het werkgebied van Thuiszorg Zuidwest Overijssel, vaar een slordige vijftig vrijwilli- jersorganisaties actief zijn. Ze lerrichten stuk voor stuk heel |oed werk, maar toch ontstaat er lier en daar overlapping in het lanbod. Ook moeten de organisa- ies noodgedwongen een aantal lulpvragen naast zich neerleggen >mdat ze het gevraagde gewoon liet kunnen bieden. Het Coördi- latiepunt vrijwillige thuiszorg van Thuiszorg Zuidwest Overijssel probeert zoveel mogelijk samen hang te krijgen in het aanbod in jnze regio. Zo ook in Holten. ,Want" zegt Trudy Spijkerman tan het Coördinatiepunt mede namens haar collega Henny Miedema, „als er al iemand van liet Rode Kruis aan je bed staat, hoeft er niet ook nog eens Iemand van De Zonnebloem naar- joe". I Vrijwilligers pi Zuidwest Overijssel zijn enkele hon- werkzaamheden. Dat kan variëren van tierden vrijwilligers actief op het gebied boodschappen doen voor een gehandi- Foto: Trudy Spijkerman (rechts) en Henny Mi edema zijn beroepskrachten van liet Coördinatiepunt voorwaarde om vrijwilliger te worden maar zo'n achtergrond komt bij de hulp aan chronisch zieken of gehandicapten natuurlijk mooi van pas. De vrijwilligers verrichten de meest uiteenlopende in de voetsporen van de verpleegkundi gen treden",benadrukt Trudy Spijker man. „Wel kunnen onze vrijwilligers het aan Thuiszorg melden als het bin nen een bepaald gezin niet goed loopt Zuidwest Overijssel in de gemeenten als er professionele hulp nodig is". Deventer en Diepenveen. Een aantal betekent dat we, als er een huipaan- vraag bij het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg binnenkomt, kunnen door verwijzen naar bijvoorbeeld een instan tie als De Zonnebloem. Verder hebben we goed overleg over de inzet van vrij willigers met Stichting Thuis Sterven. Ook met bejaardencentrum De Diessenplas voeren we goed overleg over de inzet van vrijwilligers. Vrijwilligersorganisaties kunnen gebruik maken van de speciale cursussen die wij bieden. Want dat is één van de toege voegde waarden van het Coördinatie punt Vrijwillige Thuiszorg: wij kunnen de vrijwilligersorganisaties cursussen bieden om de deskundigheid te bevor deren zoals bijvoorbeeld cursussen til- techniek". In samenwerking met de Vrijwillige Hulpdienst in Deventer wordt ook een klussendienst aangeboden voor mensen die zelf om lichamelijke of psychische redenen geen klussen meer kunnen uitvoeren en woonachtig zijn in de gemeente Deventer. Gedacht moet bijvoorbeeld worden aan tuinonder houd of kleine praktische klussen in huis. Ook is er samenwerking met de Stichting Ouderenwerk Deventer in net project administratieve ondersteuning, bedoeld voor cliënten van Thuiszorg Foto: Jeanette Prinsen, Maria Dedden, Monique Stoop „Eten heeft ook sociale- en genotsfunctie" DEVENTER - „Wij heffen echt deze chronische aandoening zijn goede geen vermanend vingertje. De voeding en een goed dieet heel belang- mensen hebben misschien nog het beeld dat diëtisten heel streng vertellen wat ze allemaal moeten doen of juist moeten laten maar dat beeld klopt abso- pijn bij bestraling van de hals of diarree bij bestraling van de buik. Aanpassing rijk. Op dit moment is er daarom ook in van de voeding zorgt ervoor dat de Deventer een pilotstudie aan de gang patiënt geen onnodige hinder van de waarbij de zorg aan diabetici wordt behandeling heeft en tevens voldoende gecoördineerd Huisartsen, diëtisten en voeding binnen krijgt, de gespecialiseerde verpleegkundigen luut niet. Wij dragen de cliënt op het gebied van diabetes stemmen We kennen ook een samenwerking met bepaalde informatie aan over voeding en voedingsgewoonten en uiteindelijk is het de cliënt zelf die daar iets mee moet doen. Bij ons gaat alles in overleg. hun zorg onderling op elkaar af in het de polikliniek Cardiologie en Interne belang van de dient". Geen wachtlijst De groep diëtistes bij Thuiszorg Zuidwest Overijssel helpt de cliënten zo De cliënt moet bewuste keuzes kunnen snel mogelijk. Mevrouw Dedden: „Zo Geneeskunde van het Deventer Ziekenhuis. Ook hebben wij structureel overleg met de diëtisten van het zie kenhuis. Maar de samenwerking tussen Thuiszorg Zuidwest Overijssel en het ziekenhuis gaat verder dan het gere- maken nadat wij een advies hebben werken we niet met wachtlijst. Als het geld overleg „Als het nodig is wordt de uit de weg: wie hulp krijgt van één van voor alledaagse eenvoudige bank- en de vrijwilligersorganisaties, hoeft geen belastingzaken. Holtenaren die een lid te zijn van Thuiszorg om voor hulp in beroep willen doen op vrijwillige thuis- aanmerking te komen. De hulp kan zorg, kunnen bellen naar het overigens ook rechtstreeks via het Coördinatiepunt in Deventer, telefoon Jan thuiszorg Tachtig procent van hen captc, wandelen met een doofblinde of Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg 0570 - 686000 De coördinator bezoekt vrouw, een groot deel is in tegenstel- oppassen op dementerende ouderen worden geboden. Dat gebeurt jaarlijks de hulpvrager thuis, jng met wat vaak wordt gedacht een zodat de inwonende kinderen een bij ongeveer honderd van de in totaal bngere Een deel van de vrijwilligers avondje uit kunnen. „Maar onze vrij- vijfhonderd aanvragen voor vrijwillige heeft zelf een verpleegkundige of soci- willigers zijn géén wijkverpleegkundi- hulp in Zuidwest Overijssel. Het leeu- |al-pedagogische achtergrond. Geen gen. We zijn er heel alert op dat ze niet wendeel van de ^vrijwillige hulp wordt Ze neemt nog een ander misverstand vrijwilligers zijn ondermeer inzetbaar gegeven. Ons doel is bij wijze van spre- aantal cliënten dat onze hulp in roept, dieetbegeleiding van ex- ziekenhuis patiënten door Thuiszorg Zuidwest Overijssel bij de mensen thuis voortge zet door diëtistes van Thuiszorg". Vragen over actuele zaken als het Montignac-dieet worden door de dië- Wat heeft Thuiszorg Zuidwest Overijssel te bieden? Ouder- en kindzorg Zwangerschapsgymnastiek Kraamzorg PKU/CHT-screening Consultatiebureau Huisbezoeken Inentingen Themabijeenkomsten Opvoedingsondersteuning Verzorging en verpleging Huishoudelijke verzorging Persoonlijke verzorging Verpleging van zieken en gehandicapten Slaap-/waakdiensten Aanvullende hulpverlening Gespecialiseerde verzorging Alpha hulpverlening Voedings-en dieetadvies Personenalarmering Gezondheidscursussen Dagopvang voor ouderen De Keppelerhof - Thuiszorg-hulpmiddelencentrum Aanvraag voor: Persoonsgebonden budget Vrijwillige Thuiszorg Maatschappelijk werk Persoonlijk advies en gesprek Groepsbijeenkomsten Sociaal Raadslieden Bedrijfsmaatschappelijk werk dus buiten Thuiszorg Zuidwest Overijssel om door vrijwilligersorganisa ties geboden. Hoewel het Coördinatie punt is ondergebracht in het kantoor van Thuiszorg Zuidwest Overijssel in Deventer, is voor deze 'rechtstreekse' hulp evenmin het lidmaatschap van Thuiszorg Zuidwest Overijssel vereist. Holten Ook in Holten zijn vrijwilligersorganisa ties actief als het er om gaat chronisch zieken of gehandicapten te helpen in hun moeilijke situatie. Thuiszorg Zuidwest Overijssel heeft inmiddels goede contacten aangeknoopt met deze organisaties. Trudy Spijkerman hierover: „De inzet van vrijwilligers in Holten verloopt grotendeels via de bestaande organisaties in het dorp. Dat Mocht u na het lezen van deze artike len nog vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met onze Centrale Thuiszorgtelefoon (0570-686000). Bereikbaar van maandag tot. en met vrijdag van 08.00-18.00 uur, buiten deze tijden alleen voor spoedeisende zaken. ken bereikt als de cliënt zelf de etiketten te hoog dreigt te worden, schakelen we in de supermarkt goed kan lezen en invalsters in. Op deze manier voorko- begrijpen". Aan het woord is Maria men we een wachtlijst. Binnen veertien Dedden, coördinatrice van de groep dagen moet altijd iedereen geholpen diëtistes bij Thuiszorg Zuidwest worden. Dat lukt in de praktijk altijd". Overijssel, die naast mevrouw Dedden Cliënten die met vragen over een verder nog bestaat uit Jeanette Prinsen bepaald dieet zitten, kunnen zonodig tistes van Thuiszorg Zuidwest Overijssel en Monique Stoop. Mevrouw Dedden: thuis een bezoek krijgen van een van de niet uit de weg gegaan. Mevrouw „Je komt bij een diëtiste terecht als je diëtistes. Er wordt ook voorlichting Dedden. „Stel dat iemand bij ons komt door je huisarts of specialist wordt gegeven over de verbanden tussen met een vraag of dit dieet goed voor doorverwezen op medische indicatie, voeding en bijvoorbeeld een te hoog cholesterolgehalte. Die voorlichting kan individueel gebeuren maar ook aan ver enigingen of groepen. Om de bereik baarheid zo optimaal mogelijk te hou den, worden verder overal in de regio door de diëtisten vaste spreekurc Mensen die in een risicogroep vallen doordat ze bijvoorbeeld een te hoog cholesterolgehalte hebben, te dik zijn, of omdat ze bijvoorbeeld diabetes (sui kerziekte, red.) hebben. Ook kinderen met voedselallergie kunnen naar worden doorverwezen". Advisering gehouden. De frequentie van de aan mensen met diabetes hebben vol gens de woordvoerster van Thuiszorg een hoge prioriteit. „Voor mensen met hem is. Wij vertalen dan het dieet naar de behoefte aan voedingsstoffen van die cliënt. Als bijvoorbeeld blijkt dat de cliënt een tekort heeft aan kalk, dan adviseren wij hem kalkrijkere voeding te eten. Hij moet dan zelf bekijken of hij een Montignac - dieet volgt of niet". Het is volgens mevrouw Dedden op dit moment heel moeilijk voor consumen ten om keuzes te maken op het gebied van verantwoorde voeding. „Er is veel reclame, de media geven heel veel voe- Thuiszorg Zuidwest Overijssel Postbus 583, 7400 AN Deventer spreekuren verschilt wel per plaats. Kankerpatiënten Uniek voor ons land is volgens mevrouw Dedden de samenwerking dingsvoorlichting en vaak is die nog tussen de diëtistes van Thuiszorg tegenstrijdig ook. Voor ons is het dan Zuidwest Overijssel en het Radiothera peutisch instituut Steden-driehoek en omstreken. „Wij houden hier eenmaal per week een dieetspreekuur. Ten ge volge van de bestraling kunnen mensen met kanker tijdelijk last krijgen van bepaalde klachten. Bijvoorbeeld keel- ook moeilijk om bepaalde ingebakken voedingsgewoontes te veranderen. Een aantal clienten heeft daarin een stuk begeleiding nodig van de diatiste. Bij een dieet mogen we overigens nooit vergeten dat eten ook een sociale en een genotsfunctie heeft" Dit zijn onze aanbiedingen: Dorpsstraat 19, Holten. Tel. 0548-36 29 77 Bos rode tulpen Luxe rozenboeket Royaal kerstbakje 3 hyacinten in pot 3 kerststerren groot Leuk pinusboompje 3 blok oasis Geldig van 18 t/m 24 december clüij wenóen u prettige }ee6tctagen bloe Hnltfsn Holten Dorpsstraat 12 ACCU'S - BANDEN - UITLATEN RUITEN - KOPPELINGEN (doen mijn collega's ook!) DRIES WILLEMS Keizersweg 70 BALTES larenseweg 78 MARISSINK Oranj 361363 PAALMAN Rijssenseweg tel. 361047 ROUWENHORST Oranjestraat 82 De fio/tense werkyertegenwoordigers, die doen méér voor hun klanPen

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 7