De Zaagmolen uit Dijkerhoek schiet al veertig jaar met scherp Expo Wild en Landschap in het N atuurdiorama Handbal: Holten succesvol op eigen Hosperstoernooi HOLTENS NIEUWSBLAD A Jongeren info DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 Vrijwilliger van het jaar Zoals elk jaar wordt ook dit jaar weer de vrijwilli ger van het jaar gekozen. Kandidaten kunnen wor den voorgedragen vóór 1 november 1997 bij het college. Wel even de red en (en) van de voordracht vermelden. Kandidaten moeten woon achtig zijn in Holten en moeten kunnen bogen op een bijzondere verdiensten voor de Holtensc samenle ving op verscheidende ter reinen gedurende aan aantal jaren. De vrijwilliger van het jaar wordt bekendgemaakt tijdens de nieuwjaarsbijeen komst op maandag 5 januari 1998. Geld voor Socuwe De Stichting Sociaal Cultureel Werk Holten heeft van het N.K.G.G., Nationale kollekte voor mensen met een verstan delijke handicap, regio Deventer een toezegging ontvangen voor een bijdrage van 2.500 gulden voor het inrichten van een 'snoezelhoek' in de soosruimte van De Boschkamp. Problemen met computer weg De Stichting voor Sociaal Cultureel Werk voor Holten houdt een computerwerk plaats. Heeft de computer last van een virus? Start Windows trager dan voorheen? De zoon des huizes zegt dat hij extra geheugen no dig heeft (in de computer), maar kan dat wel? De computer loopt op de raarste momenten vast? Laat het er niet bij zitten en kom met uw computer naar het dorpshuis op zondag 26 okto ber vanaf 14.30 uur. De kosten bedragen den gulden per com puter en maximaal twee perso nen. Men dient zich van tevoren wel even aan te melden op tele foonnummer 36 27 55 en vertel dan gelijk wat het probleem is zodat zij ons kunnen voorberei den. PJO-boeldag De inmiddels traditionele en landelijk bekend geworden boeldag van de PJO-afdcling Bathmcn zal dit jaar gehou den worden op zaterdag 25 oktober in manege Ruiter kamp te Bathmen. De opbrengst van deze 25ste boeldag wordt geschonken aan Peuterspeelzaal Ut Krummel- huus, Gospelkoor Sing for Joy, 25 Jaar Rythmcen, Bejaarden- soos Bathman, Peuterspeelzaal Klimbim en Muziekvereniging Orpheus. Ook dit jaar wordt begonnen om 10.00 uur met de rommel markt en kijkmorgen van de veilingstukkcn. Tevens zal de afdeling Bathmcn van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen weer oliebollen bak ken en verkopen. Bij het rad van avontuur kan men weer leuke prijsjes winnen. De veiling begint om 13.00 uur en wordt zoals alle voorgaande jaren weer verzorgd door mede werkers van notariskantoor Smalbraak/Kostcring Prin sen uit Deventer. Een 40-jarig jubileum. Dat moet worden gevierd natuur lijk. En niet bij zomaar een vereniging. Schietvereniging de Zaagmolen in Dijkerhoek viert op zaterdag 18 oktober groot feest in gebouw Betha- Schietvereniging de Zaagmolen is ontsproten uit het Dijker- hoeks feest. Daar werd aan schieten gedaan met een wind buks. De jachtopzicndcr Jans Sluiter was voorstander van een vereniging omdat hij het stro pen wilde terugdringen. De eer ste gesprekken over de oprich ting waren op de 25-jarige brui loft van Hendrik en Toos Koopman. Met vijftien leden is de vereniging officieel op 12 oktober opgericht in de keuken van Jan (zonder s) Sluiter, die 28 jaar in het bestuur als penning meester heeft gezeten en thans erelid is. De jachtopziener was de eerste voorzitter. „Het was heel makkelijk met de jachtopziener", zegt Erik Wech- stapel van de Zaagmolen. „Die had namelijk een vergunning voor een vuurbuks. En om daar mee te schieten had de vereni ging een vergunning nodig." De eerste accomodatie was de houtzagerij van Henrik Koop man. Daar stond ook de zaag- mölle. En in de lange schuur waar de bomen lagen was het natuurlijk ideaal schieten. In 1964 echter kocht Koopman een nieuwe zaag en was er geen plaats meer om te schieten. Wechstapel: „Toen hebben wc een niet al te duur gebouwtje gemaakt op het terrein van Koopman met een contract van tien jaar. Na afloop van -het contract was er een nieuwe loca tie nodig. Dat is niet direct ge lukt. Achter gebouw Bethanië echter stond echter nog het diepvriesgebouwtje dat toch bij na niet meer werd gebruikt. Het had een mopie lengte en was niet te breed. Toen zijn wc daar een keer in de week op de zater dagavond wezen schieten. Wc hebben ook besloten het ge bouwtje helemaal opnieuw7 op te bouwen en het zo aan de juiste eisen laten voldoen." Om dat nicuwrc gebouw te beta len hebben ze a 250 gulden aandelen uitgegeven. Daar is bo ven verwachting op gereageerd. Zo werden er duizenden gul dens binnengehaald. „Voor de kantine hebben we van Bethanië gebruik mogen maken daarom hebben we ook een overdekte doorloop daar heen gemaakt. Die samenwerking met Betha nië verliep en verloopt perfect. Maar omdat er zondag kerk diensten werden gehouden zijn we van de zaterdagavond naar de maandagavond gaan schie ten", aldus de schutter. In april 1983 is het gebouw officieel geopend. Met het le denaantal ging het ook goed, onder meer via de CJV kwamen schieten. Nu zijn er zo'n 75 leden, voornamelijk Dijkcrhoc- kers. Twee mensen zijn heel belangrijk voor de club: Eb en Dieka Wechstapel. Zij bewaren onder meer de sleutels. Wij zijn (bijna) elke vrijdagavond geopendvan 19.30tot22.00uur.leder- een van 12 tot 16 is dan welkom. De' kosten bedragen 1,50 gulden per avond, Aanstaande vrijdag: soosavond. Hasj wiet, wat weet je wel en wat weet je niet? Misschien heb je op de tv of de radio al iets gezien en/of gehoord over dit onderwerp. Of misschien heb jij op school het informatie-mate riaal al gezien. Ook op andere punten waar jij als jongere komt (dus ook bij 'So What?') liggen folders over dit onderwerp. Op 25 sep tember is deze landelijke campagne over hasj en wiet van start ge gaan. Waarom wordt er nu zoveel aandacht aan hasj en wiet gegeven? Bijna iedereen heeft wel eens iets gehoord over hasj en wiet. Van de jongeren heeft twintig procent ooit hasj of wiet geprobeerd. Wat weet jij eigen lijkvan hasj en wiet? Wat is waar en wat niet? En: wat doe je als vrienden je hasj of wiet aan i bieden? Dus wanneer jij meer wilt weten over hasj en wiet is de folder zeer geschikt, maar ook wanneer jij denkt eigenlijk alles al te weten, daag ik je uit om de kenniskwis in de folder te doen, misschien kom je nog nieuwe dingen tegen! Heb je nog meer vragen over drugs, dan kun je de Drugsinfolijn bellen. Het telefoonnummer is 0900 - 19 95.0fjekuntnaareenJIP(jongeren Informatie Punt)gaan of bellen. Er is er een in Deventer aan de Brink 30. telefoonnummer 0570 - 61 19 26. Zij zijn geopend op maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Deze nummers zijn natuurlijk voor de jongeren, maar ook bijvoorbeeld ouders kunnen hier terecht met hun vragen! SO WHAT? Tuinstraat 2, 7451 EX Holten, telefoon 0548-362755 - i WW p-7 t.'K >TöN£P Jan Sluiter is al 28 jaar lid De vereniging heeft nog steeds een grote sociale functie in Dij kerhoek volgens Wechstapel. Veel nieuwtjes worden er uitge wisseld. „We proberen ons ook te manifesteren door onder meer bij veel evenementen aan wezig te zijn zoals het touwtrek ken en wc hebben een competi tie met plaatsen als Loo en Colmschatc. fin het gaat vrij fanatiek bij ons, vooral in de Zaagmolen. Hij is met recht dus erelid van deze gezellige schietvereniging. bovengrocp. Het niveau wordt ook steeds beter. In de beginja ren waren we steeds onderaan." Bij de Zaagmolen wordt knie lend geschoten. Je steunt met de armen op de knie. Geschoten kan worden met de winbuks en de vuurbuks (vanaf 18 jaar). Ie dereen vanaf 12 jaar kan lid worden. Nu al staat een hele groep jongens te popelen om 12 te worden volgens Wechstapel. Geschoten kan op maandag tus sen 19.00 en 22.00 uur waarbij de jeugd vooral om 19.00 uur begint. Iedereen die meer infor matie wil, kan contact opnemen met Erik Wechstapel, telefoon 36 40 34. Het leuke van schieten is volgens Wechstapel dat je de concentratie moet opbrengen om de kogel door de roos te krijgen. „En door regelmatig te Foio: Joke Oostcrvclt schieten verbeter je steeds." Op zondag 12 oktober bestaat de club officieel veertig jaar. Zaterdagmiidag 18 oktober is er om 15.00 uur de officiële ope ning van de uitbreiding van het schictgebouw. Ook is er van 15.30 tot ongeveer 17.00 uur gelegenheid tot feliciteren in Bethanie aan de Maatmansweg 1 in Dijkerhoek. Maar de Zaagmolen doet nog meer. Iedereen die eens een avondje wil schieten kan terecht bij de Dijkerhoekers. Wechsta pel: „Zo verzorgen v/e het schie ten tijdens de sjoel- en schieta- vond bij SV Holten. We regelen dan de buksen en zorgen voor de kogels en een nettenvanger. En in keer per jaar gaan we naar de marinierskazerne in Doorn. Daar is een sportdag voor oud- mariniers. Een van de onderde len is dan het schieten. Ook kunnen we bij pcrsoneelsavon- den verzorgen." Een van 'de belangrijkste evene menten voor de Zaagmolen de Zaagmolentroffee die voor de elfde keer wordt gehouden op 23, 23, 30, 31 oktober en 6 en 7 november. Alleen verenigingen uit Holten kunnen aan du toer nooi meedoen, wel kan een ver eniging met meerdere teams in schrijven. Een team bestaat uit vier personen. Leden van Schietvereniging De Zaagmolen zijn van deelname uitgesloten. De teams worden ingedeeld in drie klassen: heren, dames en junioren. Alle gemengde groe pen worden bi) de heren inge deeld. De junioren (12 tot 18 jaar) mogen alleen met de wind buks schieten terwijl de dames en de heren zowel met wind buks als met vuurbuks zullen schieten. Plaats van handeling is ons ver enigingsgebouw aan de Maat mansweg 3 in Dijkerhoek. Het inleggeld bedraagt twintig gul den per team. Naast diverse an dere prijzen stelt De Zaagmolen een trofee als hoofdprijs be schikbaar. Opgave is telefonisch mogelijk tot en met 15 oktober bij G. Stevens, telefoon 0570 - 55 13 91: Ook kan daar inform- satic worden ingewonnen. Het is wel gemakkelijk indien men bij opgave weet wanneer men ongeveer kan komen schieten zodat de teams dan gelijk inge deeld kunnen worden. De Zaagmolen rekent erop dat de deelname per team ongeveer twintig minuten in beslag zal nemen. De prijsuitreiking is op woensdagavond 19 november om 20.30 uur in het clubgebouw aan de Maatmansweg. Het Natuurdiorama Holter- berg houdt van 11 tot en met 26 oktober voor de achttiende keer haar jaarlijkse herfstex- positic. Naast bronzen dierfi guren exposeert beelden kunstenaar Kees Bos olie verfschilderijen met motie ven uit Ierland en Dcnemark- ten. Ook schilderde hij ljsselland- schappen en de Elolterberg. Gastexposant is de dier- en landschapschilder Alfred Hirsch uit Reichenbach. Deze bekende Duitse schilder zocht verstilde motieven in natuurge bieden. Vooral het reewild heeft zijn belangstelling. Hirsch heeft het talent het 'ogenblik' vast te leggen. Hoewel beide kunstenaars de natuur als inspiratiebron heb ben, is hun werk zeer verschil lend. De schilderijen van Bos kenmerken zich door een im pressionistische weergave, ter wijl Hirsch meer in detail werkt. Deze verscheidenheid maakt de tentoonstelling uitermate boei end.De expositie is dageliks te be zichtigen van 9.30 tot 17.00 uur, en zondags van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie kan men bellen met het Natuurdiorama, telefoon 36 19 79. In sporthal 't Mossink is afge lopen weekend het jaarlijkse Hospertoernooi gespeeld. Voor de jeugd waren er wed strijden in poulevorm, terwijl de oudere teams een oefen programma afwerkten. Een onderdeel van het tournooi was ook het kennismaken met de nieuwe handbalre- gels. In de C2 poule startte Holten prima. Door twee keer winst en een gelijkspel tegen SDOL werd Holten in deze poule eerste. Bij de Cl jeugd was het SDOL dat duidelijk de sterkste was. Holten trok hier aan het korste eind en werd vierde. Bij de B jeugd wist Holten een derde plaats te be machtigen. Ook in deze poule- was SDOL het sterkste. In de oefenprogramma's speel de Holten tegen een fysiek veel sterker Donar. Holten gaf voor al in de eerste helft goed partij, maar meer dan de 12-27 stand zat er niet in. De recreanten speelden een leuke en spannen de partij tegen Wesepe. De gelijk opgaande wedstrijd eindigde uiteindelijk in een nipte 4-3 zege voor Holten. Meisjes A speelde tegen Boer- hof/Hccten. In een aardige wedstrijd waren dc gasten net iets sterker en wonnen verdiend met 12-19. Dames 2 speelde tegen een selectie met Dalfsen. In een leuke snelle pot handbal wast Holten met enige moeite dc winst te halen met 15-17. Da mes 1 (tweede klasse) speelde tegen het in dc eerste klasse spelende CVO. Bijna de gehele wedstrijd wist Holten met fris spel CVO op achterstand tc houden. In de slotfase ging Hol ten toch nog op routine kopie onder en won CVO met 22-25. Ook bij de Heren was het spelen met de nieuwe regels wennen. Tegen CVO 2 werd het een doelpuntenfesti)n waarin Hol ten verdiend met 34-27 de winst pakte. Voor de competitie startte jon gens A op zondag uit tegen Blauw-Wit in Ruurlo. Ondanks de inspanning van de dag er voor, speelde Holten een goede partij handbal met enkele zeer fraaie doelpunten. Via een 10-9 achterstand bij rust wist Holten op conditie in de slotfase de wedstrijd naar zich toe te trek ken en verdiend met 18-21 te wannen. Scores: Tristan Dorlas zeven; Mcnno Koerse vier; Er- win Ookbekkink, Arne Vermeij drie; Fabian Dorlas twree; Tim Wiersma, Wilfred Koerse één. Burgemeester W.H. Enklaar „Een zeer markante man is heengegaan. Hij was bur gemeester, maar vooral ook burgervader," omschrijft burgemeester D.J. Verhoe ven de op 83-jarige leeftijd overleden Willem Henric Enklaar. Kort na de oorlog werd En klaar burgemeester van Hol ten. Hij maakte een ambtster mijn van 35 jaar vol en zorgde voor twee belangrijke punten in zijn gemeente. Na zijn pen sioen in 1979, trok hi) zich te rug in een huisje tc Dijkerhoek, waar hij tot zijn dood heeft ge woond. Op eigen initiatief zorgde hi) in 1947 voor de aanleg van de Ca nadese begraafplaats op dc Holterberg. Hij zocht zelf een geschikt stuk grond uit, dat op advies van Enklaar door het Ri)k werd opgekocht. Maar ook was dc burgemeester di rect betrokken bij de opbouw van Holten net na dc oorlog. Met de hulp van Canadese be vrijders zorgde hij voor onder dak in dc winter voor dc boeren die getroffen waren door de laatste vernictigingsmachine van de Duitsers. Hun boerde rijen waren hierbij totaal ver nield, net als vele wegen. Maar Enklaar was ook grote voorstander van het instand houden van de Toeristenweg. Deze route was dan ook onder zijn leiding aangelegd. Aanpas singen werden door hem dan ook niet geduld. Willem Henric Enklaar werd in het Noord-Brabantse Oss ge boren. In Groningen ging hij rechten studeren. Tijdens de oorlog werd het voor hem moeilijk hiermee door te gaan, zodat Enklaar de school nooit heeft kunnen afmaken. Het Se naat van het Groningse stu dentencorps, waar hij zitting in had, drong er op aan dat alle le den het door de Duitsers geëis te loyaliteitsverklaring niet te ondertekenen. Eind 1943 werd hij door de Duitsers opgepakt en naar het concentratiekamp in Vught gebracht. In die tijd werkte hij als voluntair bij dc secretarie in Markelo. De bur gemeester van deze gemeente slaagde erin hem weer vrij te krijgen. Naast het burgemeesterschap in Holten is F.nklaar nog waar nemend burgemeestergeweest in Bathmcn, Hcino en Stad Delden. Verder was hij be stuurslid van de ANWB, de IJs- selcentrale. Het Nederlands Oorlogsgravcn Comité en commissaris bij de Waterlei ding Maatschappij Overijssel (WMO). 'Bedankt voor viering CJV' We ivillen hierbij alle erele den, oud-leden, leden en dona teurs en verder alle mensen die direct betrokken waren bij de viering van ons 5 0-ja- rig jubileum hartelijk be danken. Het is voor ons, en met ons velen een onvergetelijk feest geworden. Aan de overwel digende reacties hebben wij vernomen dat de C.J. V. nog steeds in de gedachten van vele Holtenaren aanwezig is. Voor de mensen die niet ZP op de hoogte %ijn van het C.J. V. werk, willen wij u na der uitleg geven. De Vriendenschaar is een Christelijke Jongeren Ver eniging die jonge mensen in de leeftijd van ongeveer 8 tot 16 jaar bij elkaar brengt door middel van wekelijks clubavonden. De^e aavon- den worden doorgaans inge vuld met sport, spel, knutse len en gezellig onder elkaar tfjn met je leeftijdsgenoten. De drempel van on -^e vereni ging is laag omdat de contri butie maar 25 gulden per jaar bedraagt. Verder houden we ook elk jaar een gezellig kamp weekend voor onze leden. Onze clubkelder bevindt Zich in gebouw Irene (Boschkampstraat 6, ZV'"~ gang). Wilt u meer informa tie over wat ze zoaI doen belt u dan gerust, Marjon Spen- kelink (telefoon 56 51 79) ofHermien Klein Teeselink (telefoon 56 49 67).' Bestuur en leiding van C.J. V. de Vriendenschaar

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 5