Jongeren komen massaal naar de dodenherdenking Centrum Goor Holten klaar voor landelijke fietsdag Vrouw wordt schoolleider Info over zorg na beroerte Holtens Nieuwsblad., Duitse muziekvereniging luistert Koninginnedag op HABITO '97 II U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON 9.O(U2L0HjJUR BeX° de eV- HABi Gezinsbeurs op 28, 29, 30 en 31 mei 1997 w Holtens Nieuwsblad VRIJ DAG 9 MEI 1997 Abonnementsprijsf 77,10/ Losse nummers f 1,65 Mevrouw T. Bergsma-van Raaphorst (46) uit Almelo wordt als het aan het college van B en W ligt de nieuwe schoolleider voor de Holte- renkschool. De functie is vacant nadat de heer J. Die- mer per 1 augustus met de VUT gaat. Uit 23 kandidaten is de keus op Bergsma-van Raaphorst geval len. Op dit moment werkt ze m het Almelose basisonderwijs waar ze zich vooral bezighoudt met het intern begeleiden van leerlingen. „Ze was de beste", aldus burge meester D.J Verhoeven. „En het is plezierig dat het een vrouw- is. Zij is ook de eerste vrouw in het management van het open baar basisonderwijs." Naast de HMV, hebben deze keer ook de muziekvereni gingen Wilhelmina uit Rijs- sen en St. Jacobi uit Holtens partnergemeente Winterberg deelgenomen aan de taptoe op Koninginnedag. Het Duitse gezelschap was eerder op de dag gearriveerd voor een tweedaags bezoek. Aan het eind van de middag wachtte de groep een officiële ontvangst in het gemeentehuis. Burgemeester D.J. Verhoeven benadrukte nog eens het belang van 'elkaar uitnodigen in het kader van het partnerschap'. Dat diverse leden van St. Jacobi een of meer kinderen hadden meegenomen, juichte hij toe: „Zo kan uw en onze jeugd het een en ander van elkaar leren." Ter herinnering aan hun komst naar Holten, kregen de Duitse muzikanten een met keunen be drukte kaars. Het was overigens de eerste keer dat St. Jacobi deelnam aan een taptoe. De contacten ontstonden naar aan leiding van bezoeken van HMV aan Winterberg, de laatste keer vorig jaar herfst. Na overnachting in de nieuwe scoutingblokhut, volgde don derdag een rondleiding door Holten en omgeving. Op het programma stond onder meer een bezoek aan de Dijkerhoekse molen en een rit over de Toeris- tenweg met aansluitend een be zoek aan het bezoekerscentrum, 's Middags keerde St. Jacobi huiswaarts. Subsidie De Stichting Sociaal Cultureel Werk krijgt van de gemeente Holten 625 gulden extra subsidie. Het geld is bedoeld voor cursussen zelfverdediging en weerbaarheid voor meisjes van 13 tot 17 jaar. De gevolgen van een beroerte is een thema dat momenteel volop in de belangstelling staat omdat het krijgen van een beroerte veel meer conse quenties heeft dan vaak wordt aangenomen. Thuiszorg Zuidwest Overijssel en Stichting Welzijn Ouderen Holten houden daarom twee in formatieve bijeenkomsten waarop een spectaculair laag fïnancieringstarief van Dit speciale tarief geldt voor elke nieuwe Nissan. Zie pag. 24 dit thema uitgebreid aan de orde wordt gesteld. Op maandag 26 mei en 2 juni van 14.00 tot 16.00 uur vinden deze bijeenkomsten plaats in het gebouw van Thuiszorg Zuid west Overijssel aan de Gaardcn- straat 31 (liet oude Gr. Kruisge- bouw) in Holten. Dan vertellen een verpleeghuisarts en een ge- ronto-psychiater over de licha melijke en geestelijke verande ringen die een beroerte kan ver oorzaken. Het zijn vaak deringen waar niet bij wordt stilgestaan. Zij laten ook zien dat de taak van de verzorgende fa milie veel zwaarder is dan veelal wordt aangenomen. Natuurlijk kan men'dan vragen stellen. Deze bijeenkomsten geven een beeld van de ernst van het krij gen van een beroerte voor pa tiënt en verzorgende familie. Ui teraard wordt aangegeven welke hulp kan worden geboden door Thuiszorg Zuidwest Overijssel. Misschien krijgt men zo ook een beeld welke hulp vrienden en kennissen de verzorgende fami lieleden kunnen geven, zodat zij hun zware taak kunnen blijven volhouden. Opgave voor deze bijeenkom sten kan vóór 20 mei bij Thuis zorg Zuidwest Overijssel, tele foon 0570 - 68 60 00. Ook in Holten werden zondag de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op waardige wijze herdacht. De diverse bijeen komsten trokken ook vele jongeren. Traditiegetrouw begon de door de Stichting Viering Nationale Feestdagen georgani seerde dodenherdenking met de bijeenkomst van de school jeugd op de Canadese begraafplaats, die vanwege de zondag opvallend veel belangstelling trok. BHÜT31 18 mei programma vanaf 19 30 uur Medewerkers van de plaatse lijke EHBO moesten enkele keren in actie komen om flauwgevallenen terzijde te staan. Een delegatie van HMV zorgde voor omlijsten- eran- de koraalmuziek. Kransleggingen warén cr onder meer van het gemeentebestuur, de Holtensc oud-strijders, de Wapenbroeders Overijssel, het Contact oud-mariniers Overijs sel en de Seaforth Highlanders of Canada, het regiment dat be trokken is geweest bij de bevrij ding van de IJssclstreek. H. Heyda, verbonden aan het korps mariniers en als zodanig voor een vredesmissie uitgezon den naar Cambodja en Bosnië ging voor de kinderen in op het dit jaar (landelijk) voor de do denherdenking gekozen thema 'Buren', waar eerder op school aandacht aan was besteed. Hij vertelde over zijn ervaringen in Cambodja in de begin jaren ne gentig. Na jaren van ellende wordt getracht het land weer op te bouwen. Vorig jaar vertoefde Heyda in Bosnië. „Ik vond dat angstiger", bekende hij. „Dat land is dicht bij, de mensen zien er hetzelfde uit als wij en toch gebeurden er dingen die ook in de Tweede Wereldoorlog gebeurden: con centratiekampen, massagraven, het opzettelijk vernietigen van steden, noem maar op. Buren zijn geen buren meer. Nu heb je enkel gebieden waar moslims of Kroaten wonen, 't Zal nog jaren duren voordat die buren weer met elkaar kunnen leven," Heyda benadrukte het geluk om te leven in een vrij land. „In Nederland hebben wc recht op een eigen mening, vrijheid van poliueke keuze, van godsdienst. Wie anders kiest wordt geres pecteerd," Wel waarschuwde hij voor het gevaar van verarming en racisme. Hij riep de jeugd tot slot op om de strijd met het racisme aan te gaan: „Brengt het zelf al in de praktijk door geen allochtone kinderen op school te pesten." Op geheel eigen wijze belichtte Carien in 't Veld (groep acht Haarschool) in een kort verhaal het ontstaan en beslechten van ruzies en oorlog. Met de inmid dels welbekende bloemlegging door de kinderen bij de 1397 graven en het spelen van beide volksliederen werd de herden kingsplechtigheid besloten. Traditiegetrouw volgde 's avonds een herdenkingsbijeen komst in de dorpskerk. Ook hier beklom Hans Heyda het spreek gestoelte, evenals gereformeerd predikant H.P. Mulder, die een overdenking hield. Aansluitend trok een stille stoet naar het verzetsmonument aan de Mo- lcnbelterweg voor het vervolg van de bijeenkomst. Na de mi nuut stilte werden onder koraal muziek van HMV kransen ge legd en doreg Erik Zandvliet vervolgens het gedicht 'Een mi nuut stilte' voor. Met het Wilhel mus en een slotwoord van bur gemeester D.J. Verhoeven werd de bijeenkomst beëindigd. riq aul MEMORIAL 31 MEI 1 5O O uur Hengelo me Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door Adres. I Woonplaats: 1 Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Dhr /mevr: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats. 1 Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 77,10 9 Vele aanwezigen zagen toe hoe de bloemen werden gelegd. Foto: Wil Vogel modeltuinen, pergola's, tuinhuisjes en dergelijke 'J (tuin-)meubelshows •duizenden perkplanten •terracotta potten •tuingereedschappen en -machines braderie VRIJDAG KOOPAVOND, GRATIS PARKEREN. De Landelijke Fietsdag, die plaats vindt op zaterdag 10 mei, biedt dit jaar een keuze uit 230 routes van maximaal 35 kilometer met meer dan 350 startplaatsen verspreid over het hele land. De lande lijke start vindt plaats in Via- In Holten kan men bij de VW voor vijf gulden een routebe schrijving kopen- van de 35 kilo meter lange 'Bos en veld route'. Op 10 mei kan men dan tussen 9.00 en 13.00 uur starten vanaf de VVV. Evenals de 23 voor gaande jaren fietst men ook in 1997 voor een goed doel: de Nederlandse Hartstichting. Dit jaar komt het geld ten goede aan mensen die een beroerte hebben gehad. Het is de bedoeling van de WV's en dc ANWB-vestigin- gen om u een dagje uit aan te bieden. Het gaat dus niet om de kilometers, maar om de ont spanning. Genietend van het Hollandse landschap met de voor deze streek zo typerende Saksische boerderijen fietst men langs diverse bezienswaardighe den. De route gaat onder meer door Okkenbroek waar café res taurant Visser speciaal voor deze dag een plate met schnitzel aanbiedt voor vijftien gulden. Normaal kost deze 18,50 gul den. De familie Van Rijn aan de Bus- si nkwêg 5 in Bathmcn ontvangt de deelnemers vervolgens graag op hun bedrijf. Hier komt men alles te weten over het leven cn werken op een geitenbedrijf. Wanneer men de route vervolgt komt men bij korenmolen De Hegeman in Dijkcrhoek, waar de molenaar iedereen ter gele genheid van dc Nationale Mo lendag uitnodigt een kijkje te nemen. Hij beantwoordt alle Zie meer op pagina 3 Koninginnedag Duizenden mensen hebben veel plezier beleefd aan Ko ninginnedag in Holten. I (en sfeerverslag op pagina 5 Gemeentebokaal De eerste Gemeente-bokaal is gewonnen door Blauw Wit. Zie pagina 7 9 Voor alle leden van de Winterbergse muziekvereniging St. Jacobi was er een Holtense kaars. De eerste werd uitgereikt door de burgemeester. Foto: wu Vogel Verrassing in de Gasterij In de komende week wordt in de Gasterij Twenhaarsveld, gelegen op Landal Green- Parks Twenhaarsveld de dui zendste Granton-gast uit Holten en omgeving ver wacht. De Gasterij Twenhaarsveld startte direct na de verbouwing met een regionale actie, om het (volledig vernieuwde) restaurant onder de aandacht van Holtena- ren te brengen. Deze actie houdt in de verkoop van gastenkaar- ten, waarmee gasten bij het be zoek aan dc Gasterij forse kor tingen krijgen. Vooral veel groepen en gezin nen maken gebruik van de kaart. Een succes is de kindermiddag op woensdag- en zondagmid dag; veel kinderen vieren hun verjaardag in dc Gasterij. De actie startte in februari en is zo succesvol dat nu al de dui zendste gast begroet gaat wor den. De actie loopt nog tot 31 juli. 9 De. bloemlegging door leerlingen op de graven besloot de herdenkingsplechtigheid op de Canadese begraafplaats. Foio: w.i vogel Op maandagmorgen scheen de zon nog even. rond 9.30 r begon het te muliegerien, even 14.00 uur werd het droog De wind kwam uit het zuidwesten. Een frontensysteem bereikte in de ochtend het zuidwesten en trok over het land oostwaarts, en verliet het noordoosten en oosten in de loop van de middag. Tegen de avond vie len er enkele lichte regen- buitjes. Zowel in Holten als Espelo viel 1.0 millimeter neerslag, 's Avonds en 's nachts hadden we regenbuien van betekenis, zo viel er tot dinsdagoch tend om 8.00 uur 8.2 millimeter in Holten en Espelo 9.0 millimeter, 's Morgens om 10.30 uur begon het te regenen en later te motregenen. De natuur kan de regen heel goed gebrui ken na een lange droge periode. De regen werd veroorzaakt door een la gedrukgebied ten westen van Dene marken, en verplaatste zich naar het oostzuidoosten. De krachtige noord westelijke stroming voerde vochtige en onstabiele lucht aan, waarin regen buien voorkwamen Overdag viel er 3 3 millimeter in Holten en Espelo 5.7 millimeter. Het totaal Holten was 11.5 millimeter en in Espelo 14.7 millime ter neerslag. Met een maximumtem peratuur van 9.9'C was het aan de lage kant. Ook werd het een zonloze Woensdagmorgen hadden we eerst nog zon daarna bleef het verder be wolkt, Er stond een matige wind uit het noordwesten (kracht drie a vier) en het voelde fris aan. Donderdagoch tend was er een zeer dichte mist, deze lostte maar moeizaam op. later op de morgen was de mist verdwenen. Rond het middaguur scheen de zon volop, al dreven er in de middag wel wolkenvelden over. De maximum temperatuur mocht er ook zijn met vragen en demonstreert dc wer king van zijn molen. De afdeling Dijkcrhoek van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen levert ook een bijdrage aan dc succesvolle organisatie van de Landelijke Fietsdag. Door hen wordt in een stand nabij de molen van 10.00 tot ongeveer 17.30 uur koffie, thee, frisdrank en belegde broodjes geserveerd. Als de deelnemers na deze dag vóór 17.00 uur moe maar vol doen bij de VW Holten aan komt wacht een mooie herin- ncringsmcdaillc. Voor meer informatie kan men bellen met de VVV Holten, tele foon 361 53 3 of de Landelijke Fietsdag Informatielijn 070 - 31 41 460. 5 dag met 18.8'C Vrijdag was een zeer fraa volop zon, alleen dreef e hogere sluierbewolking over maar die hinderde de zon niet. Voor het eerst dit jaar hadden we een warme dag, de maximumtemperatuur werd 23.9'C in Holten. Een rug van hogedruk over het zuiden van ons land lag vrijwel stationar, de lucht was droog en weer. Ook zaterdag was een prachtige dag, en was het zonnig. Wel was er meer hogere sluierbewolking, ideaal weer voor de Holterbergtoer, die ge organiseerd werd door de Wielerver eniging Holten. De wind was matig en kwam uit het noordoosten tot oosten. De maximum werd 22. VC. Zondagochtend en -middag scheen de zon nog even, daarna werd het zwaarbewolkt en begon het om 17 00 uur te motregenen en later gevolgd door regen. Er viel slechts 0.7 millli- meter in Holten en Espelo 1.0 millime ter. Een lagedrukgebied ten westen van Ierland zorgde voor een zuidwes telijke stroming, een golvend front boven de Noordzee trok oostwaarts en zorgde voor perioden met regen Meteo Holten, Freddie Paalman Locatie Enterstraat Hoek Kasteellaan Vereniging voor Handel-Ambacht-Bedrijf-Industrie Thuiszorg Zuidwest Overijssel Zie voor meer informatie elders in deze krant! ËSMCiStKêMSi15 Honda dealer specialist Zwemvereniging Twenhaars veld heeft niet te klagen over be langstelling, Vanaf maandag be gint de voorverkoop.

Holtens Nieuwsblad | 1997 | | pagina 1